بستن فهرست

گرافیک لپ تاپ یکی از پیچیده ترین قسمت های لپ تاپ موقع خرید به حساب میاد که به شخصه دیدم خیلی از افراد نمی دونن که اولا چه مقدار گرافیک در لپ تاپ لازم دارن و ثانیا اعداد و ارقام و پسوند و پیشوند های گرافیک لپ تاپ یه مقدار گیجشون می کنه . من تو این پست در مورد گرافیک Nvidia انویدیا در لپ تاپ صحبت می کنم چون هم طرفدارای بیشتری داره و هم بیشترین سهم در گرافیک لپ تاپ رو گرافیک های Nvidia انویدیا دارن . بعدا تو یه پست جداگونه گرافیک های AMD رو هم بررسی میکنم .

انواع گرافیک در لپ تاپ

به طور کلی ۲ مدل گرافیک لپ تاپ داریم . یکی گرافیک مجتمع که به طور مفصل در موردش توضیح دادم و یکی گرافیک اختصاصی یا جداگونه . گرافیک مجتمع همونطور که از اسمش هم میاد داخل پردازنده اصلی یعنی CPU لپ تاپ جاساز شده و برای کارهای گرافیکی دم دستی مثل دیدن فیلم و ویرایش های ساده در Paint و فتوشاپ طراحی شده . گرافیک اختصاصی لپ تاپ برای کارهای قوی تر مثل ادیت فیلم و صدا و طراحی مهندسی استفاده میشه .

گرافیک لپ تاپ روی مادربورد

گرافیک لپ تاپ روی مادربورد

حالا یه سری لپ تاپ داریم که فقط گرافیک مجتمع دارن که این نوع گرافیک در لپ تاپ نشون دهنده اینه که این لپ تاپ برای کارهای گرافیکی نیست و فقط برای کاربری های عمومی می تونه استفاده بشه . بعضی لپ تاپ ها هم گرافیک مجتمع دارن و هم گرافیک اختصاصی . این مدل گرافیک در لپ تاپ یعنی این لپ تاپ می تونه برای کارهای گرافیکی هم استفاده شه .

گرافیک لپ تاپ به صورت مجتمع هم در پردازنده های AMD هست و هم اینتل و گرافیک اختصاصی هم به همین شکل ، هم AMD داریم و هم NVIDIA انویدیا . معمولا لپ تاپ هایی که پردازنده های AMD دارن ، گرافیک اختصاصی AMD هم دارن یعنی با هم سِت میشن و در اکثر مواقع لپ تاپ هایی که پردازنده اینتل دارن گرافیک اختصاصی انویدیا دارن ( البته ترکیب اینتل و گرافیک AMD هم هست اما تعدادش کمتره ) .

آموزش زبان انگلیسی - ابراهیم درویش

آموزش زبان انگلیسی علم فردا

 • یه بار برای همیشه تلفظ انگلیسی رو یاد بگیر!
 • ■ آموزش گرامر انگلیسی از صفر تا صد!
 • ■ آموزش مکالمه انگلیسی درباره موضوعات کاربردی
 • ■ مبتنی بر انگلیسی امریکایی!
 • ■ بیش از 45 ساعت ویدیو آموزشی!!!
 • اطلاعات بیشتر + نمونه درس
انواع گرافیک لپ تاپ

انواع گرافیک لپ تاپ

گرافیک لپ تاپ از داخل توسط سیستم عامل کنترل میشه ، یعنی لپ تاپی که دو تا گرافیک داره ( یکی مجتمع و یکی اختصاصی ) در مواقه لزوم توسط سیستم عامل بینشون سوئیچ انجام میشه . فلسفه سوئیچ و آموزش این کار رو در پست زیر گفتم :

آموزش سوئیچ بین گرافیک اینتل و انویدیا 

پس به طور خلاصه ۳ مدل گرافیک NVIDIA انویدیا ، AMD و مجتمع ( که می تونه هم اینتل باشه هم AMD ) داخل لپ تاپ ها استفاده میشه .

انواع گرافیک Nvidia انویدیا در لپ تاپ

گرافیک انویدیا در لپ تاپ با یه پسوند GT و GTX شروع میشه و سه رقم بعدش میاد و بعد اون ارقام یه پسوند m میاد . مثل GTX 850m . فرق بین GT و GTX رو در ادامه گفتم اما اون ۳ رقم چی هستن ؟ رقم اول رقمی بین ۱ تا ۹ هست که هرچی بیشتر باشه گرافیک جدید تره ( دقت کنید گفتم جدید تر ، نگفتم قوی تر ) اما رقم دوم رقمی بین ۱ تا ۸ هست که هرچی بیشتر باشه گرافیک انویدیا قوی تر هست . رقم سوم هم یا ۰ صفره یا ۵ که الان توضیح میدم .

انویدیا نسل های مختلف گرافیک های خودش در لپ تاپ و کلا در PC رو با رقم اون نشون میده . نسل ۶ یا نسل ۷ یا نسل ۸ . مثلا گرافیک لپ تاپ GT 740m نسل هفتم هست یا GT 840m نسل هشتم هست . هر چی رقم نسل بیشتر باشه ، کل گرافیک های اون نسل تکنولوژی یا معماری جدید تری نسبت به نسل قبل دارن . برای تفهیم بهتر مثال می زنم . گرافیک لپ تاپ GT 710m داریم . ۷۲۰ ، ۷۳۰ ، ۷۴۰ ، ۷۵۰ ، ۷۶۰ ، ۷۷۰ و ۷۸۰ . اینا همشون نسل ۷ هستن با معماری kepler . حالا نسل بعدی همین گرافیک ها رقم اولشون شده ۸ . یعنی ۸۴۰ یا ۸۵۰  و … معماری نسل ۸ گرافیک انویدیا شده Maxwell که معماری جدیدتر و بهینه تری هست .

اما رقم دوم ، هرچی بیشتر باشه قدرت پردازش و رندر گیری اون گرافیک بیشتره ، مثلا گرافیک لپ تاپ GTX 850m از GT 840m قوی تره یا مثلا GT 740m از GT 720m قوی تره و البته گرون تر . مثال هایی که زدم ، گرافیک های هم نسل بودن ، در مورد غیر هم نسل ها هم همینجوریه ، گرافیک ۸۴۰ درسته که از گرافیک لپ تاپ ۷۶۰ جدید تره اما چون رقم دوم ۷۶۰ ( که ۶ هست ) از رقم دوم ۸۴۰ که ۴ هست بیشتره ، قدرت پردازش ۷۶۰ از ۸۴۰ بیشتره . به همین ترتیب ۷۵۰ از ۸۴۰ هم بهتره . ۶۴۰ از ۷۲۰ یا ۷۳۰ بهتره .

اما رقم آخر در اکثر مواقع ۰ صفر هست و اگه روی همون گرافیک یه سری تغییرات یا بهینه سازی ها انجام بشه ، صفر تبدیل به ۵ میشه . مثلا GT 745 مدل بهبود یافته GT 740 هست .

در شکل زیر مقایسه عملکرد ۳ مدل از گرافیک های استفاده شده در لپ تاپ در بازی های مختلف رو می بینیم . می بینید که هرچی عدد بزرگتره ، عملکرد هم بهتره .

مقایسه 3 مدل گرافیک لپ تاپ

مقایسه ۳ مدل گرافیک لپ تاپ

گرافیک Nvidia در لپ تاپ با یه پسوند m مشخص میشه . مثلا گرافیک GT 750m مشخصه که مخصوص لپ تاپ تولید شده . همین گرافیک اگه برای PC طراحی شده بود می شد : GT 750 بدون پسوند . حرف m مخفف Mobile هست یعنی این قطعه برای دستگاه سیار و قابل حمل طراحی شده .

فرق GTX و GT در گرافیک های Nvidia

خب سوال خیلی ها اینه که تو مشخصات لپ تاپ ، یکی گرافیکش GT 740m هست و یکی GTX 850m . به طور خلاصه اگه نخوام کش بدم داستانو ، مدل هایی که پیشوند GTX دارن قوی تر از گرافیک های GT هستن . این مسئله همیشه صدق میکنه و شرط و شروط نداره . قبلا یعنی زمانی که شماره گذاری گرافیک های شرکت nvidia به صورت ۴ رقمی بود ، گرافیک انویدیا کلی پیشوندهای عجیب و غریب داشت که واسه شناسایی شون باید یه دوره تخصصی تو دانشگاه های آمریکا می گذروندی 😀 . اما بعد از معرفی سری های سه رقمی که اولین سری هم با ۱۰۰ شروع شد ، انویدیا روش نامبرینگ خودش رو تغییر دارد . پیشوندها کلا شدن ۴ تا . G , GT , GTS , GTX . و یه سری مدل ها هم پیشوند نداشتن .

گرافیک های انویدیا با پیشوند G , GT جزء گرافیک های ضعیف هستن ، گرافیک انویدیا با پیشوند GTS , GT جزء گرافیک های میان رده رو به بالا ( یه سری از GT ها ) . گرافیک های GTX هم گرافیک های قوی NVIDIA هستن . مثلا گرافیک GTX760 از گرافیک GT750 قوی تره . در کل هرجا GTX دیدید بدونید که گرافیکی هست که میشه برای اجرای خیلی از بازی ها یا کارهای گرافیکی روش حساب کرد .

شرکت انویدیا معمولا مدل های ۵۰ به بعد رو با GTX نشون میده مثل GTX 760 یا GTX 850 یا GTX ۸۶۰ . اما زیر ۵۰ همه با GT نمایش داده میشن مثل GT 740 .

SLI و Crossfire در گرافیک لپ تاپ چیست ؟

اسماشون ترسناکه اما در اصل خیلی مسئله ساده است ، SLI و Crossfire اسم دو تا تکنولوژی با عملکرد مشابه هستن ، SLI مخصوص گرافیک های انویدیا و کراس فایر هم مخصوص گرافیک های AMD هستن . بحث تخصصی در مورد این تکنولوژی ها باید در یه پست جداگونه باشه اما در این حد بدونید که در برخی لپ تاپ ها از دو تا گرافیک به طور همزمان استفاده میشه تا قدرت پردازش زیاد بشه . در واقع SLI و Crossfire در گرافیک لپ تاپ یه نوع الگوریتم برای پردازش موازی به حساب میاد ، با استفاده از این تکنولوژی ها دو یا چند پردازنده گرافیکی می تونن به صورت موازی باهم کار کنن برای ساختن خروجی یکسان ( این نکته مهمه ) . مثلا یه گرافیک مامور ساختن سایه ها میشه یه گرافیک دیگه مامور ساخت رنگ . در شکل زیر یه لپ تاپ با دو تا پردازنده گرافیکی nvidia رو می بینید . به این میگن SLI :

تکنولوژی SLI انویدیا در گرافیک لپ تاپ

تکنولوژی SLI انویدیا در گرافیک لپ تاپ

چه مقدار گرافیک لپ تاپ نیاز دارید ؟

این مسئله بستگی به بودجه و همچنین نوع کاری که می خواید بکنید داره ، لپ تاپ با گرافیک ۴ گیگ معمولا حدود ۲۰۰ تا بعضا ۴۰۰ هزار تومن با گرافیک لپ تاپ ۲ گیگ اختلاف داره . طبق بررسی های انجام شده بسیاری از بازی ها و مخصوصا کارهای گرافیکی با دو گیگ گرافیک در لپ تاپ قابل اجراست . در واقع شاید خیلی ها معیار انتخابشون رو در مورد گرافیک لپ تاپ یا کامپیوتر ، اندازه حافظه گرافیکی قرار بدن در صورتی که قدرت پردازش گرافیکی خیلی مهم تره . مثلا پردازنده گرافیکی ۷۲۰m انویدیا دو گیگ داریم ، پردازنده گرافیکی ۷۶۰m انویدیا دو گیگ هم داریم اما این کجا و آن کجا . مسلما ۷۶۰ خیلی خیلی قوی تر از ۷۲۰ هست .  پس همه چی گیگ و اندازه حافظه نیست .

معمولا گرافیک لپ تاپ ۴ گیگ در لپ تاپ هایی استفاده میشه که مخصوص بازی یا کارهای سنگین گرافیکی طراحی شدن .

عبارت up to 4096 در مشخصات گرافیک لپ تاپ یعنی جمع حافظه گرافیک اختصاصی ( گرافیک انویدیا یا AMD ) با حافظه RAM سیستم میشه ۴۰۹۶ . یعنی ۲ گیگ اختصاصی + ۲ گیگ از حافظه رم با هم جمع میشن تا حافظه بیشتری در اختیار پردازنده گرافیکی باشه .

لازمه بگم که در اکثر مواقع گرافیک لپ تاپ قابل ارتقاء نیست :

آیا ارتقاء گرافیک لپ تاپ امکان پذیر است ؟ 

اگه گرافیک لپ تاپ شما انویدیا nvidia هست طریقه نصب کردن دایور انویدیا و دیدن مشخصات گرافیک تون رو حتما بخونید .

راستی دوستان ، پیشنهاد میکنم دوره های انگلیسی علم فردا رو تهیه کنید ، دنیاتون عوض میشه ! خیلی فرقه بین کسی که انگلیسی میدونه و نمیدونه !

حتما مطالب زیر رو هم بخونید

 • لپ تاپ مخصوص بازی ، مشخصات لپ تاپ گیمینگبازی با لپ تاپ یکی از لذت بخش ترین کارهایی هست که جامعه بشریت کشفش کرده . خیلی از مردم موقع خرید لپ تاپ ، اگه به بازی علاقه داشته باشن فکرشون درگیر میشه که اصلا چه لپ تاپی مناسب بازی هست . مشخصات لپ تاپ برای بازی چی باید…
 • راهنمای خرید لپ تاپ ، پاسخ به سوالات متداول خریداران لپ تاپ  لپ تاپ کم کم داره جای دسکتاپ رو میگیره . حالا این اتفاق خوبه یا بده خدا می دونه اما خدا نکنه 1 چیز تو جامعه اپیدمی بشه ، دیگه مردم به هر ضرب و ضوربی که شده میخوان اون حالت اپیدمیک رو حفظ کنن . الان مردم رو دور…
 • Toshiba Tecra R840 ؛ باریکترین لپ تاپ 14 اینچ توشیبامثل اینکه آقای استیو جابز با تولید تبلت های زیبای خود بد جوری بازار خرید و فروش لپ تاپ ها را کساد کرده که سازندگان لپ تاپ در دنیا به شدت تلاش می کنند تا دستگاه های خود را باریکتر و سبک تر از قبل و در عین حال قدرتمند در…
 • compact mouse ؛ مفهوم جدیدی از موس لپ تاپ  به دلیل کوچکتر بودن لپ تاپ نسبت به کامپیوترهای رومیزی یا خانگی ، قاعدتا موس آن را نیز کوچکتر می سازند که ویژگی قابل حمل بودن لپ تاپ از بین نرود . اما این کوچک بودن موس لپ تاپ همیشه هم خوب نیست . چون بسیاری از افراد هم…
دسته بندی
موضوعات مرتبط
محمدرضا امین زاده

محمدرضا امين زاده هستم ، مهندس الكترونيك و سردبير مجله علم فردا . علاقه زیادی به سخت افزار دارم ، اگه فرصتی بمونه در زمینه ادیت فیلم و تصویر و طراحی رابط کاربری وب و اندروید مطالعه و تمرین می کنم .

آموزش زبان انگلیسی - ابراهیم درویش

آموزش زبان انگلیسی علم فردا

 • یه بار برای همیشه تلفظ انگلیسی رو یاد بگیر!
 • ■ آموزش گرامر انگلیسی از صفر تا صد!
 • ■ آموزش مکالمه انگلیسی درباره موضوعات کاربردی
 • ■ مبتنی بر انگلیسی امریکایی!
 • ■ بیش از 45 ساعت ویدیو آموزشی!!!
 • اطلاعات بیشتر + نمونه درس

حمایت از علم فردا

نوشتن مطالب آموزشی به زبان ساده و قابل فهم برای همه ، کار بسیار سختیه . از طرفی ، نگهداری یک وب سایت آموزشی خرج داره ! اگر براتون امکان داره لطفا با پرداخت مبلغ کمی در هزینه های سایت سهیم باشید تا ما هم بتونیم با خیال راحت براتون بنویسیم و به سوال ها تون پاسخ بدیم . حمایت مالی از علم فردا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

326 دیدگاه

 • دمت گرم داداش
  خیر دنیا و آخرتو ببینی چقدرررر عالی و روان توضیح داده بودی

 • سلام و خدا قوت
  به صورت عالی و واضح توضیح داده بویدید
  ممنون از شما

 • ممنون عالی بود

 • مجید سورانی 09 بهمن 1400

  باسلام نظرتون راجب گرافیک k5000m اینویدیا کوادرو چیه؟ میشه راجبش توضیح بدین. مربوط به لپتاب دل m1600 هست. و چند گیگ گرافیک داره. بلاخره هشت گیگه یا چهار گیگ؟
  ممنون

 • سلام ببخشید اگر امکانش هست بگید گرافیک 3060 rtx یعنی چی یعنی نسل 30 هست و قدرتشم 6 هست از 8؟ممنون میشم پاسخ بدید خیلی مطلب کاملی بود ممنون.

 • سلام ، ممنون بابت مطالب خوبتون…
  اگه امکان داره خیلی خلاصه درباره تفاوت گرافیک آنبرد و مجتمع توضیح بدید.

 • علیرضا 28 بهمن 1398

  سلام.درمورد لپ تاپ های شرکت Nvidia ، یه سری کارت گرافیک هم هست که با حرف MX شروع میشه.مثلا MX150. در این باره هم اگر میشه توضیح بدید.ممنون

 • من میخام لپتاپ ایسوس ویو بوک max x541na رو خریداری کنم. آیا گرافیک این لپتاپ قابل ارتقا هست؟ شما در پستتون گفتین اکثر مواقع گرافیک قابل ارتقا نیست. یعنی ممکنه لپتاپی وجود داشته باشه که گرافیکش قابل ارتقا باشه. اون کدوم مدل لپتاپه؟

 • سلام داداش میخواستم بدونم گرافیک gt525 4g برای گیمینگ لپ تاپ مناسب لپ تاپ i5 dell

 • سلام
  مرسی از مطالب خوبی که در سایت قرار می دید
  واقعا مفید هستند

  سوالی داشتم و اون اینه که می خواستم بدونم کدوم یک از کارت گرافیک های زیر عملکرد و توانایی بیشتری دارد و به طور کلی قوی تر است؟

  GeForce 930MX GDDR5
  یا
  GeForce MX130 GDDR5

  بازم مرسی

 • Mohammad reza 31 مرداد 1397

  سلام
  اگه میشه حتما جواب بدین سوالمو
  میخواستم بدونم که کارت گرافیک GTX 850 با 4 گیگ حافظه واسه بازی های امروزی چجوریه ؟؟

 • سلام من بتازگی یک لبتاپ دست دوم مدل Dell e6500 گرفتم نور صفحه نمایشش خیلی پایینه ممکنه که از گرافیکش باشه؟

 • ممنون از سایت تون مطالب رو برای کسایی که در عرصه کامپیوتر نیستن به طور شفاف توضیح میدید
  ممنون میشیم قضیه شیر کردن گرافیت در لپ تاب رو توضیحبدید( موقع خرید فروشنده گفت تا 6 هم شیر میکنه )
  و یک سوال دیگه مدل گرافیک من GeForce 930MX با 4 گیگ هست ایا این مدل بالا تره یا GeForce 940 mx با 2 گیگ حافظه؟؟
  بازم ممنون

 • سالام خسته نباشید من یه سوال داشتم الان لبتابی که دو گرافیک داره یکی مجزا gefoce gtx1050ti و داخلی hd graphice 630 حالا میخواستم بدونم اینا تک تک کار میکنن یا باهم sli هم میشن خواهش میکنم جواب بدین

 • حفظ اله روستا 08 تیر 1397

  ضمن عرض سلام وخسته نباشیدوممنون از مطالب خوب واموزنده تان.
  یه لب تاب معمولی دارم که مدتی موقع روشن شدن تصویر مانیتور به 4 قسمت مساوی و تار تبدیل میشه وبا چندین بار ریستار شدن تصویرش درست میشه چندین بار ویندوز عوض کردم 7.8.10 هاردش 320 است که کامل فرمت کردم ولی تا به حال مشکلش حل نشده ممنون میشم راهنماییم کنیدوبهم بگید عیبش از کدوم قسمته وراحلش چیست.( دل . رم 2 . گرافیک انویدیا fx360m میباشد )

 • سلام …ممکنه گرافیک مجتمعه لپ تاپ از گرافیک اختصاصیش قویتر باشه؟! آخه تو بازیها مثه پی اس 18 گرافیک مجتمع لپ تابم که اینتل نسل هشت هست بهتر از گرافیک اختصاصیش 530 radeon با 4g حافظه عمل میکنه و این گرافیک حتی نمیتونمه بازی رو با پایین ترین تنظیماتش بدونه لگ اجرا کنه..ممکنه مشکل از تنظیمات گرافیک اختصاصی باشه؟اگه نه اصا چه نیازی بوده همچین گرافیکی که از گرافیک مجتمع ضعیف تره تو لپ تاپ بزارن؟؟…ممنون میشم اگه توضیح بدید …در ضمن لپ تاپ هم hp 15_bs 184 nia هست

 • محمد ص 23 بهمن 1396

  سلام وقت بخیر .یه سوال دارم . اینکه گرافیک gtx 1050 ti و gtx 1060 برای لپ تاپ چقدر از نظر کار گرافیکی اختلاف دارن؟ و درنهایت کدوم برتری دارن

 • سلام . عالییییییییییییییییییییییییییی بود ممنون

 • سلام لپ تاپ asus n56jr با گرافیک gtx760 و سی پی یو i7 4700hq و رم 12 ddr3 بهتره یا asus g56jk i7 4710hq 12gbddr3 850m ممنون میشم اگه پاسخ دهید

 • با سلام منظور از کارت گرافیک vga mix چیه ممنون از لطفتون

 • یه سوال
  4 گیگ
  GeForce gt 840 m
  بهتره
  یا 2 گیگ
  GeForce 920m
  ?

  • سلام همان طور که گفته شد 840m قوی تر از 920m است اگر چه قدیمتره و از طرفی هم 4 گیگ در برابر 2 گیگ خب 4 گیگ بهتره

 • خیلی جامع و کاربردی بود ممنون
  راستی فعالیت تون یکم کم شده کاش دوباره فعالیت تون زیاد بشه آخه خیلی موضوعات واسه موشکافی هستن .
  ممنون از سایت خوبتون

 • سلام آیا گرافیک gtx 950 برای اجراهای بازی هایی مثل gta v مناسب هست ؟

 • ممنون از این پست مفید اما یه سوال پیش میاد و اینکه ما الان در سال ۲۰۱۷ هستیم و با توجه به اومدن مدل های خیلی جدیدتر آیا این متن شما هنوز هم برای مقایسه و خرید یک گرافیک مناسب کاربرد داره که بتونیم روش حساب کنیم یا اینکه باید یه متن بروز رو بخونیم؟

 • داداش مال من تو لپ تاپ نوشته تو پایینش:
  nvidia geforce 930 mx
  یعنی چند گیگ؟

 • یزدان نجف پور 19 خرداد 1396

  سلام
  خیلی ممنون و متشکرم از مطالب عالی وخوبتون واقعا که کامل و جامع هستند و خیلی از سوالات و مشکلاتم رو حل کردن.
  فقط یه سوال داشتم که ممنون می شم اگه جواب بدید :
  کارت گرافیک های (nvidia GeForce 920M) با 2 گیگ حافظه و (nvidia GeForce 940 MX) با 4 گیگ حافظه عضو کدوم گروه اند ؟ و اینکه کدام برای لپ تاپ با کار بری مالتی مدیا مناسب تره ؟
  خیلی ممنون از شما منتظرم

 • سلام
  بی زحمت ی لپ تاپ با پردازنده و گرافیک بالا معرفی کنید ( برای انیمیشن و طراحی صنعتی میخوام )
  مشکل بودجه هم ندارم
  خیلی ممنون

 • با سلام و خسته نباشید
  من قصد دارم یه لپ تاپ حدودای سه تومن بخرم ولی مشکل اینه که شناخت خوبی نسبت به کارت گرافیک ندارم میشه راهنمایی کنید
  توی کارت گرافیک های nvidia اون عددش خیلی مهمه مثلا یه لپ تاپ دیدم که 940mx هستش و چهار گیگ به نظرتون خوبه واسه بازی های مثل gta v ؟ اگر عدد مهمه در چه حد مهمه یعنی مثلا بین کارت گرافیک 940 که چهار گیگ هست و مثلا کارت 960 ( یا هر عدد بالاتری ) که دو گیگ باشه کدوم بهتره؟

 • سلام خداقوت ، میخواستم بدونم کارت گرافیک های لپ تاپ که پسوند اِم دارن و به معنی قابل حمل بودنشونه ضعیف تر از کارت گرافیک های بدون اِم هستن ؟ یا فرقی نداره . ممنون

 • با عرض سلام!
  Approx, total memory:4170mb
  Dedicated vidio memory:128mb
  یعنی گرافیک اختصاصیش 128mb هست ؟؟؟
  و آیا میتونه با این گرافیک ( Ato-cad,civil3d,3D Max,… ) را اعمال بکنه ؟
  ممنون

 • مختصر و مفید
  عالی بود مرسی

 • خیلی ممنون … خدا خیرتون بده یعنی اطلاعات کوتاه ، مختصر مفید در اختیار آدم میذارید! : )
  آقا من یه سوال داشتم !
  جریان این MX ها چیه؟!
  یه دونه لپ تاپ خریدم گرافیک GeForce 940MX میخوام بدونم فرقش با این جی تی اکس و .. چیه ؟
  بهتره ازشون ، بهتر نیست ؟

 • سهیل اسماعیلی 20 فروردین 1396

  مجدد تشکر از سایتتون و اطلاعات درستتون
  مشکل شش ماه اخیر لپتاپ من »

  – وقتی ویندوز بالا میاد بلافاصله بعد از لاگین صفحه سیاه شده و فن شروع به کار میکنه حد اقل باید سه بار دکمه پاور رو نگه دارم و خاموش روشن کنم تا درست بشه .

  – یه زمان هم که اتفاق بالا رو رد میکنه و میاد بالا وقتی که کروم یا فایر فاکس رو باز می کنم بلافاصله صفحه سیاه شده و باز فن صداش شروع میشه .

  – یه وقتایی هم اصن مشکل بالا نیست و خوب کار میکنه .

  شش ماه که هر کس یه چی میگه ، یکی میگه رم یکی میگه گرافیک …
  ممنون میشم مثه همیشه کمک کنید .

 • یادم رفت بگم اگه نسخه پی دی اف هر مقاله رو براش بذارین عالی میشه. ممنون

 • خیلی ممنون برای این مطلب کاربردی و کاملی که درباره کارت گرافیک گذاشتید.و همینطور سپاس که با بازکردن سایتتون انواع پیج های اسپم و کانال تلگرام باز نشد. مبلغ خیلی کمی تونستم انجام وظیفه کنم. پایدار باشید
  اگر سوال در مورد انتخاب بین دو لپ تاپ با موضوع کارت گرافیک باشه میشه زیر همین مطلب پرسید ؟ اگه نه لینک صفحه ای که برای این جور سوالات هست رو ممنون میشم بذارید یا ایمیل کنید

 • ممنون از این همه راهنمایی زیباتون شما خیلی درست کارید میشه یک سایت یا یک آدرس معرفی کنید که اینا اونجا باشه برای خرید ممنون از شما یعنی واقعا الان گرافیک 670M از 860m قدرتمندتره ؟
  .
  .
  .
  راستی دوستان علم فردا خیلی درست کارن پس دنبالشون کنید هم آقای محمدرضا داره کمکتون میکنه هم آقای ابراهیم پس دنبالشون کنید منم دارم دنبالتون میکنم

  • ممنون محبت دارید . بستگی داره باید مدل به مدل بررسی بشه چون هر چی گرافیک جدیدتر باشه ، الگوریتم های محاسباتی و تکنولوژی هاش هم جدیدتره و امکان داره نهایتا قوی تر باشه . باید بررسی بشه .

 • سلام
  لطفا درمورد کارت گرافیک amd هم توضیح دهید
  هرچی زود تر بهتر
  ممتون

 • سلام
  ببخشید gtx1060 که توی مشخصات لپ تاپ نوشته شده و تنها هم هست و نوشته نشده دی دی ار چنده با حافظه 6 گیگابایت خوبه یا یک لپ تاپی که گرافیکش gtx 970m ddr5 با 3 گیگابایت حافظه برای گیم فرض کنیم که همه مشخصات برابر هستند فقط همین تفاوت رو دارن.
  و اینکه شرکت ایسوس یه لپ تاپ هایی تحت عنوان استریک تولید کرده که قیمتای پایینی به نسبت رقبا داره مثل asus strik rog gl702vm که البته دیجی کالا هم اورده سوال بالا که گفته بودم 1060 خالیه ماله همینه
  و لپ تاپی که برای گیم هست و سخت افزار قوی داره برای تمام کارا مثل برنامه نویسی میشه استفاده کرده اگه میشه خودتون هم یه لپ تاپ در حد 4.5 5 پیشنهاد بدین
  شرمنده زیاد شد
  مرسی

 • محمد مهدی 12 بهمن 1395

  سلام میخواستم بدونم گرافیک Radeon r7 m370 2gb قویتر هست یا nvidia 940mx 2gb برای بازی میخوام

  راستی فکر کنم m370 از نوع ddr5 باشه
  لطفا اگه میشه جوابم رو بدین چون چند روز دیگه میخوام لپتاپ بگیرم
  سپاس

 • فرزانه گلستانی 11 بهمن 1395

  سلام من میخوام یه لب تاب بین 3500 تا 4400 بگیرم که بتونم باهاش کارهای گرافیکی مثل طراحی آلبوم های عروس و افترافکت ( پروژه های 5 دقیقه ای و کوتاه ) انجام بدم به بنده asus n552 و ux501 پیشنهاد شده که گرافیک اولی GeForce GTX 960M GDDR5 و دومی GeForce GTX 960M هردو هم 4 گیگ هستن اما چون میخوام برام قابل حمل باشه و با توجه به اینکه برای خانم ها حمل مدام کوله سخته به بنده ux 310 رو پیشنهاد دادن که گرافیکش 2گیگ و مدلش GeForce 940MX و وزنش حدود 1 کیلو کمتره ، بماند که فرق m و mx رو نمیدونم اما واقعا الان هنگ کردم.لطفا به من یه راهنمایی کنید که چی بخرم که هم بیخودی پول اضافی ندم هم بتونم راحت با خودم ببرم هرجا و همینکه کارهای طراحی سایت روتوش و کارهای فوتوشاپی مدلینگ و همینطور افتر افکت در حد یادگیری و پروژه های کوتاه مثل کلیپ های خواننده ها روش جواب بده چون من نمیخوام باهاش یه فیلم کامل عروسی رو مثلا رندر کنم.ببخشید این همه وقتتون رو گرفتم.زودتر جواب بدید ممنون میشم چون دو روز دیگه تصمیم خرید دارم

 • سلام خسته نباشین اقا من لب تابم asus k551l core i7 هست که 3 سال پیش خریدم .. کارت گرافیگ nvidia geforce 820m 2gb هست ولی دیروز رفتم یکی از نمایندگی های asus ویندوزمو عوض کنم . بعد الان که اطلاعات گرافیکمو چک کردم دیدم تو قسمت name زده intel hd graphics family بعد تو قسمت shader و memory و type و bus width و technology و code name هیچی نوشته نشده …. ینی چیکار باید بکنم ؟؟ تروخدا جواب بدین مشکل از کجاست چیشده … اصن گرافیک من intel نبوده

 • ارمین 15 دی 1395

  ولی شما گفتین 980 بالا تر از 1070 بالا تره ، چون 8 بزرگ تر از 7

  • به هر حال تکنولوژی جدیدتری در 1070 استفاده شده ضمن اینکه 7 با 8 فقط یه رقم فاصله داره . عوامل مختلفی در قدرت پردازنده و گرافیک تاثیر گذاره .

 • ارمیم 15 دی 1395

  با سلام و خسته نباشید
  مرسی که خیلی ساده گفتین
  اما ی سوال ، gtx1070 بهتره یا gtx980 برای گیمینگ ؟

 • سلام من میخوام یه لب تاب تا تقریبا 4 و 700 برای انجام کارهای گرافیکی بخرم . بعداز جست وجو بین لب تاپ ها واقعا هرچه میگردم بیشتر گیج میشم . مک بوک ایر اپل بهم پیشنهاد شد ولی نتونستم مدلی پیدا کنم که گرافیک مجزا داشته باشه و نمیدونم میتونه کارم رو راه بندازه یا نه .
  لب تاب asus n552vw-a رو انتخاب کردم ولی باز هم بهم میگن که ایسوس نخر پشیمون میشی از لحاظ سخت افزاریش
  واقعا ممنون میشم کمکم کنین و یک لب تاب بهم پیشنهاد کنید

 • سلام ببخشید یه سوال میخواستم بدونم در پردازنده گرافیکی در اخر سه عدد , mx با m چه فرقی داره لطفا زود جوابمو بدید خیلی ممنون

 • ماهی تو ، خوبه که سطح دانسته هامونو میبری بالا ممنون واقعا

 • سلام
  ببخشید میخواستم بدونم برای بازی radeon r9 m375 بهتر هست یا Geforce 840 m ? هر دو شون هم 4 gb حافظه دارند
  ممنون میشم جواب بدین

 • ممنون که جواب رو سریع دادید ، بیشتر برای بازی میخوام

 • یه سوال ، کارت گرافیک GTX 970 سه گیگابایت بهتره یا GTX 960 چهار گیگ ؟
  ممنون

 • محمد برنا 17 آذر 1395

  سلام خوبید
  من دنبال لب تاپ هستم و مک ها خیلی چشمم را گرفتند ولی نمی دونم که ایا گرافیکش خوب هست یا نه اگه می شه راهنمایی کنید منو خیلی خیلی ممنون می شم
  اینم مشخصاتش

  ntel Core i7 Haswell 2.70GHz up to 4.00 GHz
  حافظه RAM ظرفیت: 16 گیگابایت – نوع: DDR3
  حافظه داخلی ظرفیت: یک ترابایت – نوع: SSD – مشخصات: Flash Storage
  پردازنده گرافیکی NVIDIA GeForce GTX 750M 2GB
  صفحه نمایش 15.4 اینچ از نوع IPS LCD با دقت 2880×1800
  ایا این مشخصات می تواند گرافیک مثل مورتا کامبت ایکس را به خوبی اجرا کنه ؟؟؟؟؟
  مطلب عاالی بود

 • عالی بود تشکر

 • مژگان محمدی 03 آبان 1395

  سلام
  از این مطالب قشنگ و آموزشی لذت بردیم .
  پایدار و برقرار باشید

 • سلام خسته نباشید ممنون از سایت خوبتون . ایا لپتاپ مدل qdd0l ایسوس ، با گرافیک nvidia 745m رو میشه گرافیکش رو ارتقا داد برای بازی ؟ هزینهارتقا و اینکه ایاvga دستگاهم ، vga ضعیفی هست هم لطف بفرمایید بگید .. ممنون

 • دم شما گرم آقا من همیشه پستهای شمارو میخونم. یجورایی باید اسم پیجتون رو بذارید cyberspace for dummies ?

 • سلام آقا یک سوال تخصصی جدیدا فروشنده های لب تاپ میگن دستگاه های سری G asus قابل ارتقا هستند ( از همه لحاظ ) خواستم ببینم این حرف تا چه حد صحت داره ؟

 • سلام میخوام لپ تابی برای کاهای گرافیکی بخرم با رنج قیمت 2 میلیون. ممنون میشم راهنمایی کنید .

 • سلام.خسته نباشید. امکانش هست به صورت خلاصه راه مقایسه گرافیک های انویدیا و AMD رو بفرمایید؟
  مثلا مقایسه R9 M375 با GTX 950M
  من سایت GPUBOSS رو بررسی کردم. ولی نتیجه ای که ارائه داد برام عجیب بود. نمره R9 از 950 و حتی 960 بهتر شده بود.
  حالا لبتاپی که R9 داره بهتره یا GTX 950 (برای کارهای مهندسی )
  سپاس فراوان از مطالبی که مینویسید. تا الان دو نفر از دوستانم هم از مطالبتون بهره بردن

  • سلام
   تقریبا راهی وجود نداره مگر اینکه گرافیک ها رو بشناسید . وگرنه باید تست سخت افزاری بشن . همینجوری نمیشه گفت کدوم بهتره .

 • سلام من ی مادر بورد انبورد دارم و میخوام بازی های خیلی سنگین رو بدون لگ بیارم باید چه گرافیکی انتخاب کنم و ایا در مادربورد ان بورد میشه گرافیک رو تغییر داد

 • با سلام تشکر میکنم از مطالب مفیدتون . یک سوال داشتم أیا لب تابی با مشخصات Ge Force gtx 950m gddr5با رم 12gb ddr4 و گرافیک ۴gb برای اجری بازی با مشخصات Ge Force gtx 460m و رم 3gb مناسب است

 • سلام ممنون از سایت بسیار خوبتون.یه سوال داشتم.
  مدل گرافیک لب تاپم gtx 740m 2 گیگ است.رم خود سیستمم 6 گیگ است.بازی ویچر 3 رو نصب کردم سرعتش کنده میخوام رممو ارتقا بدم به 16 و سیستمم ساپورت میکنه این مقدار رمو.
  میخوام بدونم تاثیر داره این کار؟
  مدل دستگامم اینه:
  lenovo ideapad z510

 • احمدرضا 21 مرداد 1395

  بسیار عالی بود
  متشکرم

 • حمید پاک نیت 20 مرداد 1395

  سلام بر مردمان سخت کوش
  مشاهده میکنیم که در کارت های گرافیک AMD هم قیمت با انویدیا سرعت باس بالاتری ارایه میشود آیا این نشان از برتری کارتهای AMD است؟
  چرا در کارت گرافیک های انویدیا حتی با قیمت های بالا سرعت باس حداکثر به 512 محدود میشود ؟ آیا این یک نوع سیاست بازرگانی است یا فنی ؟
  شما برای استفاده در تدوین ویدیویی کارت های کدام چیپ ست ساز را پیشنهاد میکنید ؟
  شما برای استفاده در بازی ویدیویی کارت های کدام چیپ ست ساز را پیشنهاد میکنید ؟
  شما برای استفاده درنرم افزارهای محاسباتی کارت های کدام چیپ ست ساز را پیشنهاد میکنید ؟
  کارتهای کدام چیپ ست ساز ارزش خرید بالاتری دارند ؟
  ممنون میشوم وقت بگذارید
  میدانم که پاسخ سوالهایم را میدانید ؛ پس میشنوم با دل و جان !
  سپاسگزارم

 • سلام
  امکانش هست بفرمایید گرافیک amd radeon r9 m370x gddr5 2gb در حد کدوم مدل گرافیک از خانواده nvidia هست ؟

 • سلام من یه لپ تاپ گرفتم hp میخوام بدونم واسه بازی خوبه بویژه فوتبال
  ram 6
  گرافیک نویدا gt840 4g
  cpu 5i 2.3 up 2.7
  هارد 1ترابایت

 • سلام خسته نباشید طریقه یادگیری شناختن گرافیک نویدا رو توضیح دادی و واقعاممنون حالا میدونیم چه گرافیک خوبه قویه یا ضعیف
  ولی تو شناختن گرافیک amd مشکل داریم میشه مختصر توضیح بدید کدام مدل بالاست از طریق عداد و حرف ممنون میشم

 • سلام خواهش میکنم راهنماییم کنید nvidia gtx 960 بهتره یا nvidia gtx 960m چون میخوام لب تاب بخرم بین یک مدل گرافیک موندم اولی 2 گیگ هم به صورت اشتراک داره و دومی 4 گیگ به صورت اشتراک کدوم بهتره خواهشا زودتر راهنمایی کنید چون میخوام بخرم

 • محمد فراهانی 08 مرداد 1395

  خیلی خیلی ممنون لطف کردین فقط یه قضیه ای که سوال هست واسم که مثلا زده 2 گیگ شیر میشه یعنی دو گیگش در صورتی که بتونی با استفاده از رم زیاد براش مهیا کنی انوقت 2 گیگش رو میشه با یه کارت گرافیک 2 گیگ معمولی یا ضعیف مقایسه کنی در واقع به اندازه یه کارت گرافیک 2 گیگی ضعیف برات عمل میکنه؟ممنون

 • محمد فراهانی 07 مرداد 1395

  با سلام خدمت شما و عرض خسته نباشید یه سوالی داشتم که تو متن و کامنتها و دیگر سایتها هم جوابشو پیدا نکردم میخواستم ببینم الان لب تاپ من چیپ گرافیک اینل 4400 داره که در نهایت 2 گیگ از رم نوشته میگیره حالا میخواستم بپرسم اگه من رم دستگاهمو از 4 گیگ که در حال حاضر هست به 8 گیگ ارتقا بدم تویه عملکرد گرافیکی و کلی دستگاه هم اثر میذاره و یه مقداری بهتر میشه یا نه چون به هر حال اگه یه رم 4 گیگی در حالت استفاده ازش شاید 1 گیگ هم بدون استفاده نمونه که اگه اینجوری باشه چیپ گرافیکی نمیتونه 2 گیگ کامل رو ازش بگیره حالا میخواستم از شما که تخصص دارید بپرسم که اگه درسته رم رو افزایش بدم چون کارت گرافیک که نمیتونم روش نصب کنم کارت اکسترنال هم قیمتش بالاس و من هم زیاد کار حرفه ای نمیکنم که توجیه اقتصادی داشته باشه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • سلام مرسی
   بله قطعا بی تاثیر نیست . اگه دستگاه مشغول کارهای دیگه ای باشه ، مقدار رم رو به اون کارها اختصاص میده . یعنی اولویت با پردازنده اصلی هست .

 • الهه عمید 29 تیر 1395

  گرافیک Radeon R9 M375 بهتره یا GeForce 920M ؟ برای کارهای گرافیکی ؟

 • سلام گرافیک من gt710 . 4g . DDR3 ایا به بازی ی با گرافیک gtx 610 میخوره ؟

 • آق شاهین 12 تیر 1395

  سلام لطفا یک لپ تاپ با مشخصات زیر به من معرفی کنید :
  corei7 ، ترابایت2 ، روکش مات ، 15.6 و وزن تا 2.5 ، رم 12-16 و نوع ddr4 ،
  و این مشخصات رو نداشته باشه :
  4k ، و لمسی نباشه
  از برند ایسوس و یا لنوو باشه

 • سلام خسته نباشید از اطلاعات بسیار خوب شما متشکرم فقط می خواستم بپرسم که بین این دو گرافیک کدوم بهتره ؟
  Nvidia geforce gt 740m
  یا
  And radeon r7 m370

  حافظه هر دو هم 2g هست…

 • سلام ی لپ تاپ می خواهم بگیرم با سی پی یو Core 3 و گرافیک AMD Radeon m330 یک گیگ و چهار گیگ رم، البته گرافیک مجتمع اینتل ۵۵۰۰ هم داره، آیا این کانفیگ برای کارهای گرافیکی مثل فتو شاپ و پریمایر و ادیوس، می تونه مناسب باشه؟

 • سلام می خواستم بدونم لپتاپ msi ge62 6qf که 3 گیگ کارت گرافیک 970m دارد در صورت نیاز می تواند به 6 گیگ از طریق رم share شود ؟ و اینکه ارزش خرید این مدل در برابر msi gs 72 6qe که 6 گیگ گرافیک و نسل 970m هست ولی شنیدم به خاطر باریک بودن داغ می شود و درایور نوری ندارد ولی صفحه نمایش 17 اینچ دارد که باتری کم تری در عوض نگه داری می کند بگویید ممنون از سایت فوق العادتون

 • سلام . گرافیک amd r9 m375 با 4gb حافظه برای بازی و برنامه های سنگین مثل after effect و corel چه طوره ؟؟
  میشه روش حساب کرد ؟؟؟ لطفا جواب بدید . ممنون از سایت علم فردا .

 • حمید پاک نیت 11 اردیبهشت 1395

  درود بر مردمان سخت کوش
  لطف میکنید بفرمایید روش تشخیص نامبرینگ کارتهای گرافیک ATI رادئون ( AMD ) را مانند گرافیک انویدیا توضیح دهید ؟ مفهوم اعداد و قدرت گرافیک در شرکت ATI برچه اساسی میباشد

  • سلام
   انشالا در یک پست جداگونه توضیح میدم . مفصله

  • سلام
   باید مفصل توضیح بدم اما در حد تیتر بدونید بد نیست :
   گرافیک های AMD اینجوری شماره گذاری میشن : Radeon Rx Mxxx . هر چی اون x ها بیشتر باشه ، گرافیک بهتره . x بعد از R نشون دهنده یه خانواده کلیه . مثلا r5 یا r7 یا r9 و اون 3 تا x بعدی هم شماره گرافیکه که هرچی بیشتر باشه گرافیک قوی تر و جدیدتره . مثلا Radeon R7 از R5 قوی تره . مثلا Radeon R5 M255 از M230 قوی تره .
   موفق باشید

 • مثل همیشه عالی خداییش من هیچ اطلاعی از گرافیک و سخت افزار ، رم و….حتی چیزهای ساده کامپیوتر نداشتم سایت های زیادی هم گشتم اما هیچکدوم مثل شما ساده وکامل توضیح نداده بودن . ممنون از مطالبتون

 • دمت گرم عالی بود

 • سلام بین دوتا لپ تاب موندم یکی lenovo ideapad Z5070_D باپردازنده مرکزی

  سازنده پردازنده Intel
  سری پردازنده Core i7
  مدل پردازنده 4510U
  فرکانس پردازنده 2.00GHz up to 3.10 GHz
  حافظه Cache 4 مگابایت

  حافظه RAM:
  ظرفیت حافظه RAM 16 گیگابایت
  نوع حافظه RAM DDR3

  حافظه داخلی:
  ظرفیت حافظه داخلی یک ترابایت
  نوع حافظه داخلی هارد دیسک
  مشخصات حافظه داخلی5400rpm

  پردازنده گرافیکی:
  شرکت سازنده پردازنده گرافیکیNVIDIA
  مدل پردازنده گرافیکیGeForce 840M
  حافظه اختصاصی پردازنده گرافیکی4GB
  کل حافظه گرافیکی6144 MB
  ویکی دیگه هم؛

  Acer Aspire E5-574G-76MV با پردازنده مرکزی:
  سازنده پردازنده Intel
  سری پردازنده Core i7
  مدل پردازنده 6500U
  فرکانس پردازنده 2.5GHz up to 3.1 GHz
  حافظه Cache 4 مگابایت

  حافظه RAM:
  ظرفیت حافظه RAM 8 گیگابایت
  نوع حافظه RAM DDR3

  حافظه داخلی:
  ظرفیت حافظه داخلییک ترابایت
  نوع حافظه داخلی هارد دیسک
  مشخصات حافظه داخلی5400RPM

  پردازنده گرافیکی:
  شرکت سازنده پردازنده گرافیکیNVIDIA
  مدل پردازنده گرافیکیGeForce 940M
  حافظه اختصاصی پردازنده گرافیکی4GB
  حالا بنظرتون کدوم یکی کلّا بهتره بخصوص برا بازی؟؟?.ممنون از سایت خوبتون

 • آقا واقعا خسته نباشید .
  خیلی عالی بود امیدوارم همیشه موفق و پاینده باشید .

 • سید ابوالفضل علوی 27 اسفند 1394

  مرسی خیلی عالی و کامل بود

 • سلام ببخشید من کامپیوترم فقط یه گرافیک مجتمع ( اینتل ) داره خواستم بپرسم میتونم یه گرافیک nvidia روش نصب کنم یا خیر ؟ راهی واسه فهمیدنش هست ؟

 • محمدرضا 24 اسفند 1394

  سلام کدوم بهتره

  Radeon r7m260
  یا
  Nvidia 840m

 • درود بر شما و ممنون از اطلاعاتی که دادید.2 سوال دارم .
  1_در سیستم عامل مورد نیاز بعضی از بازی گرافیک نوشته gtx (حداقل) میخواستم بدونم یعنی با gt اجرا نمیشن؟
  2_الان کنسول نسل هشتم رو کاره . میخواستم بدونم nvidia geforce gt840m جوابگوی بازی های گرافیکی نسل هشتم هست یا نه .
  ممنون میشم جواب بدید

 • بسیار عالی و مختصر و مفید بود
  ممنونم

 • سلام به نظر شما کدوم بهتره ؟
  gtx 850m 2g gddr5
  ya gtx 950 4g ddr3

  • قطعا اولی چون GDDR5 هستش
   و من فکر کنم شما تاحدودی حافظه رو مدنظر قرار دادید که شک کردین

 • سید رضا 01 بهمن 1394

  سلام گرافیک من نه gt داره ونه gtx هیچی نداره پیشوند میشه راهنمایی کنید؟

 • دانیال 29 دی 1394

  سلام
  من یه سوال داشتم؟؟؟ من نمیدونم لپ تاپم چه نوع کارت گرافیکی داره از برنامه tech powerup-z هم استفاده کردم نشون داد. ولی دو تا کارت گرافیک نشون میده و من نمیدونم اصلا کدوم کارت گرافیک منه و من از کدوم دارم استفاده میکنم. و میخوام بدونم کدوم کارت گرافیک اصلی من است؟؟
  یکی از کارت هایی که نشون میده:INTEL HD graphics 4000
  و دومی:
  AMD Radeon HD 7600m series

 • فرهاد 24 دی 1394

  خیلی خیلی ممنون

 • سلام. من میخوام لپ تاپ بخرم و یکی از کارهای اصلیم باهاش احتمالا فیلم دیدن باشه. برای این منظور گرافیکش چه قدر باشه خوبه؟ به جز گرافیک به چه چیزهایی باید توجه کنم؟

  • سلام
   شما گرافیک مجتمع هم داشته باشید کافیه دیدن فیلم معمولا به گرافیک بالا نیاز نداره مگر اینکه کیفیت فیلم خیلی زیاد باشه . رم و گرافیک رو توجه کنید .

 • کدوم گرافیک AMD Radeon Radeon R9 M375 4.0GBبهتر یا NVIDIA® GeForce® GT940M 4.0GB؟؟

 • King Shadow 09 دی 1394

  سلا م جناب امین زاده. با تشکر از مطالب مفیدتون.کارت گرافیک لپتاپ من GT 750m DDR3 هست. یک سوال چرا توی سایت gpuboss.com این مدل کارت گرافیک رو فقط با DDR5 نشون میده؟ آیا من اشتباه میکنم یا همدل DDR3 اون هم موجوده؟

 • طه حسین 27 آذر 1394

  سلام تشکر بابت مطالب مفیدتون.
  کاش یه قسمتی برا پرسش وپاسخ در مورد مسائلی که مرتبط با بحث های مطرح شده نیست ایجاد می کردید.

 • شادی پرنین 27 آذر 1394

  سلام.
  در متن، فرمودید که هر چه رقم اول بیشتر باشه، گرافیک جدیدتر و هر چه رقم دوم بیشتر باشه گرافیک قویتره.
  مثل زدید که گرافیک 760 از 820 قویتره و کاملا هم درسته.

  سوال:
  در مواردی که، اختلاف گرافیک ها، 2 نسل یا بیشتره چطور؟ کدام قویتره؟
  فرضا گرافیک 920 و فرضا گرافیک 760؟
  یا گرافیک فرضا 580 با 920؟ در اینصورت چطور؟
  ممنون

  • سلام
   هر چی نسل بیشتر باشه ، تفاوت تکنولوژی هاشون بیشتره و خب تاثیر زیادی داره . همه چیز قدرت نیست . الگوریتم های مصرف توان ، پردازش و خیلی چیزهای دیگه هم مهمن .
   به هر حال برای مقایسه دو گرافیک ، به سایت GPUBoss.com مراجعه کنید .

 • سلام و خسته نباشید میشه منو راهنمایی کنید در مورد گرافیک لپ تاپ .gt820m قویتره یا R7m265 با تشکر فراوان

 • سلام.ممنون از پست خوبتون میخواستم ببینم کدم یکی از اینا قویتر و بهتره؟؟

  شرکت سازنده پردازنده گرافیکیNVIDIA
  مدل پردازنده گرافیکیGeForce GT 840M
  حافظه اختصاصی پردازنده گرافیکی4GB
  کل حافظه گرافیکی6144 MB
  یا
  شرکت سازنده پردازنده گرافیکیAMD
  مدل پردازنده گرافیکیRadeon R9 M375
  حافظه اختصاصی پردازنده گرافیکی4GB
  کل حافظه گرافیکی6144 MB
  ممنون.ممنون میشم اگه سریع جواب بدید

 • سلام
  Gforce 940 بهتره یا AMD R9
  ممنون

 • حامدی 23 آذر 1394

  موضوع: گرافیک لپ تاپ برای کارهای گرافیکی نیمه حرفه ای.
  سلام.
  من لپ تاپ ASUS ASUSPRO ESSENTIAL P2520LJ – C برام آوردند با سی پی یوی Corei7 5500 U و 8 گیگ رم و گرافیک 920 جیفورس.
  ولی هنوز بازش نکردم. بنظر شما واسه ادوب پریمیر در حد متوسط به بالا جواب میده؟ البته کار رند نیست.
  یا بفروشمش و فرضا K550JX بخرم؟

 • طه حسین 22 آذر 1394

  سلام اقا محمد رضا
  میخواستم یه کم در مورد گرافیگgtx770 انویدیاست توضیح بدیم قدرتش درچه حد؟
  سوال قبلیو که جواب ندادی خواهشا جواب اینو بده دیگه.

 • gtx460qm چه مدلی هستش؟ از gtx 970 m قوی تره ایا؟؟؟؟
  ممنونم

 • سلامدر مرورد این مدل پردازنده توضیح بدین Radeon R9 M375. کارایش چه طوره؟

 • طه حسین 09 آذر 1394

  باسلام وعرض خسته نباشیدوتشکر از سایت خوبان.
  من به تمام مطالبی که در مورد گرافیگ لپ تاپ هست نیاز دارم ولی نمیدونم چرا کپی نمیشه میشه مطابو به ایمیلم بفرستین.
  (براوبسایت یا سایت و… نیست براتحقیق شخصی میخوام)واگه کتاب یا مقاله خوب درمورد گرافیگ لپ تاپ میشناسیدمعرفی کنید ممنون میشم.
  سپاس

 • سلام دوست عزیز
  من برای مقایسه گرافیک های مجزا از gpuboss استفاده میکنم سایتی رو میشناسی که گرافیک های مجتمع رو هم مقایسه بکنه؟
  ممنون.

 • سلام ببخشید گرافیک 820 بهتره یا 920

 • میخواستم بدونم گرافیک Radeon r9 m375 برای بازی و gta v خوبه یا نه

 • سلام اقامحمد.از اطلاعات مفید و صریحی که دادید تشکر می کنم

 • سلام. میشه بگین کارت گرافیک دو گیگ GT740M قوی تره یا رادیون دو گیگ R5 M230

 • با سلام وشکر از مهندس عزیز
  استفاده من از لپ تاپ درحد تایپ، وب گردی و نرم افزارهای علمی (چندین هزار جلد کتاب در یک نرم افزار) هستش میخام لپ تاپی بخرم که گرافیکش اینتله البته cpu آی فایو و رم 4 وهارد500.
  آیا نداشتن گرافیک مشکلی در استفاده ام پیش نمیاره؟
  اهل بازی کردن هم اصلا نیستم.

  ممنون میشم راهنمایی کنید

 • درود عالی بود ممنون از مطلب زیباتون ….

 • farshad 1379 26 آبان 1394

  سلام مهندس جان خسته نباشی لب تابم Lenovo idiapad s 510p هست گرافیکش قابل ارتفا هست یا نه با تشکر ؟

 • آقا ممنون. خیر ببینی…

 • ببخشید میخوام در مورد کارت های evga هم اطلاعاتی رو داشته باشم مخصوصا در مورد کارت evga geforce gtx 970 oc ftw ac 2.0 در مورد قدرتش با تشکر

 • درود
  اطلاعات بسیار خوبی بود ، سپاس

 • سلام و خسته نباشی
  میخواستم بدونم با لپ تاپ lenovo z5070 d
  که گرافیک nvidia gforce 840m 4gb داره
  تا کی میتونم بازی هارو ساپورت کنم با تشکر

 • سلام داداش گرافیک geforce gtx860mبرای بازی هایه جدید مناسبه جواب میده قدرتش در چه حده؟مرسیییی

 • محمدرضا 11 آبان 1394

  میشه یه توضیح مختصری درباره گرافیک Radeon بدی
  میخوام بدونم جیفورس بهتره یا رادون؟

  • باید یه پست جداگونه در موردش بنویسم اما در حد تیتر بدونید که معمولا برای بازی AMD بهتره و برای کارهای محاسباتی NVIDIA اما همیشه اینجوری نیست و داستانش مفصله .

 • محمدرضا 11 آبان 1394

  Nvidia Geforce GT 840 m 4GB واسه بازی های سنگین و کارهای گرافیکی سنگین مناسبه ؟

 • سلام،چرا اغلب گرافیک لپتاپ هایی که توو بازار هست 64بیت هستن، چرا 128یا 256بیت نیست؟ تفاوت این ها چیه؟ (حتی گرافیک های ارزان قیمت کامپیوتر های رو میزی حداقل 128بیت هستن)

 • گرافیک geforce GT920M برای دیدن فیلم و کارای معمولی چطوره؟جواب میده؟یا ضعیفه؟

 • داداش واقعا ممنون مطلب عالی بود

 • با سلام
  میخواستم بدونم با گرافیگ gt 720 میتونم بازی های 2015 مثل witcher3 یا gta vرو مدیوم یا لو بازی کنم؟
  تا حالا با این بازی هایی مثل meta gear v Ttp و watch dogs و black flag و call of advance warfare تو high بازی کردم

  • سلام
   گرافیک 720 اصلا برای بازی مناسب نیست و برای کارهای معمولیه

  • farshad 1379 26 آبان 1394

   سلام من گرافیکم gt 720m هست باش بدون لگ مورتال بازی میکنم رزولوشن تا اخر اما بقیه چیزا اف و کم که گرافیک خیلی خوبی رو اراعه میده
   بازی مثل Call of duty advanced warfare هم بازی میکنم رو این گرافیک شاید داغ کنه اما جوابگو هست اما خوب دیگه خیلی قوی نیست
   اما کارو من رو برا این بازی ها را میاندازه

 • امیرحسین 23 مهر 1394

  لپ تاپ من تو قسمت تنظیمات انویدیا فقط نوشته geforce 840m دیگه GT یاGTXنداره .یعنی مدل گرافیک لپ تاپم پایینه؟

 • واقعا عالی و در سطح فهم امثال ما مبتدی ها بود. ممنون

 • سلام کدام گرافیک بهتره؟
  NVIDIA GeForce 840M 2GB
  NVIDIA GeForce GT 820M 2GB
  کارت گرافیک هایی که GT یا GTX ندارن قدیمیتر و ضعیف ترند؟

 • با سلام و خسته نباشید
  درباره مدل های گرافیک لپ تاپ ati هم توضیح بدید لطفا

 • علیرضاهاشمی 26 شهریور 1394

  بسیار عالی مرسی

 • محمدرضا 25 شهریور 1394

  عالی
  تشکر

 • سلام میخاستم بدونم کدوم قوی تره؟
  NVIDIA GeForce GTX 950M 4GB
  AMD Radeon R7 M260 2GB

 • سلام استاد منم مثل خودت الکترونیک میخوانم بعداز چند سال بلاخره میخوام لپ تاپ بگیرم
  نظر خودم بین این دو مدل هستش بوجمم حداکثر2500هستش
  Acer Aspire V3-572G-79WZ
  Acer Aspire E15-E5-573G-79MB
  گزینه اول زیباتر قطعا اما دومی گویا قطعات قوی تری داره
  مقالاتون در مورد صفحه نمایش براق یا مات خوندم بازم سر دو راهی ماندم الان هر کدام شما بگید انتخاب مکنم.

 • ممنونم واقعاً عالى بود تو ضیحاتتون.جواب سؤالامو گرفتم. اگر امکانش هست یه لپ تاپ خوب براى کار معمارى که کاراى سنگین هست معرفى کنید. با بودجه کمتر از ۶،٧ میلیون

  • لپ تاپ گیمینگ خوب با پنج شیش تومن میتونی بگیری

 • داداش دستت درد نکنه مطالب عالی بسیار کاربردی و شفاف بود. تشکر

 • امین جامی 08 شهریور 1394

  ببخشید دوباره مزاحم میشم. پس به نظر شما وقتی فیلم خیلی کیفیت بالا رو داخل دو لب تاپ که دقیقا عین همند (و فقط گرافیک یکی 4 و دیگری 2 هست) تماشا میکنیم کیفیت تصاویر فرق میکنه یا برای چنین کاری حافظه گرافیک 2 و 4 فرقی ندارن؟

 • اقای مهندس ایا مقدار رم در لپ تاپ باعث بهتر کار کردن کارت گرافیک میشه,مثلا دو تا لپ تاپ داریم که از نظر کارت گرافیک و حافظه جداگانه گرافیکی یکسان باشند اما رمشون با هم فرق میکنه مثلا یکی4ویکی8,چرا حافظه کل گرافیکی این دو لپ تاپ با هم فرق میکنه مثلا یکی3072و یکی4096،ایا مقدار رم باعث این اختلاف شده؟امید وارم منظورم رو خوب بیان کرده باشم؟؟؟

  • سلام
   بله ، سیستم عامل مقداری از رم رو به گرافیک اختصاص میده ، هر چی مقدار رم سیستم بیشتر باشه حافظه بیشتری به گرافیک اختصاص داده میشه و قطعا تاثیر گذاره

 • امین جامی 08 شهریور 1394

  سلام و خسته نباشید فراوان.آقا یک فیلم فوق العاده باکیفیت رو در نظر بگیرید که قلی اونو توی لب تاپ با صفحه فول اچ دی و گرافیک 4 گیگ نگاه میکنه و غضنفر همون فیلمو توی لب تاپی مشابه لب تاپ قلی تماشا میکنه اما لب تاپ غضنفر گرافیک 2 داره (به جای4) ولی عوضش صفحه نمایش غضنفر علاوه بر فول اچ دی از ips هم بهره برده. فیلم توی لب تاچ غضنفر زیباتر دیده میشه یا لب تاپ قلی؟(cpuوgpu هر دو یکسانه فقط در حافظه گرافیک و ips تفاوت دارن) یعنی میخوام بفهمم گرافیک در ارائه تصویر باکیفیت اثرگذارتره یا ips

  • سلام
   گرافیک و نمایشگر و همه قطعات به همراه هم باعث بوجوداومدن تصویر با کیفیت میشن . گرافیک توی این موردی که میگید نقش مهمی داره چون کیفیت یعنی پردازش تصویر . این دوتا هیچ ربطی به هم ندارن . یکی تصویر رو پردازش می کنه و اون یکی نمایش میده . جفتشون باید خوب باشن

 • سلام
  اقا من لپ تاپم گرافیکش GT 840m 4GIG هست و تا حالا باهاش بازی های GTA V رو با بالاترین رزولوشن و تنظیمات Very High بازی کردم تو بخش گرافیک بازی میبینم که با این همه تقریبا نصف گرافیک رو اشغال کرده (نزدیک به 2.5 گیگ) ولی بازی تو بعضی جاها لگ میزنه و افت فیم داره میخواستم بدونم این مربوط به پردازنده I5 2.7 هم میشه؟ یا مشکل مربوط به گرافیک هست؟
  رمم هم 6 گیگ

 • ممنون از سایت خوبتون و تشکر ویژه از مهندس عزیز بابت پاسخ های خوبشون

 • ممنون از سایت خوبتون,در مورد کارت گرافیک 840mنا امید شدم,فکر میکردم شاید بتونه حداقل gta v رو اجرا کنه

 • میشه لطفا یه مقاله هم درمورد کارت گرافیک AMD بدید ممنون میشم

 • با عرض سلام و خسته نباشید می خواستم ببینم amd radeon hd 6700 برای اجرای بازی هایی مثل call of duty ghosts وcall of duty advanced war کافیه البته طبق مقاله بالا فک کنم گرافیک مجتمعم intel hd graphics 3000

 • گرافیک لب تاپ چی باشه خیلی خوبه و میتونه همه جور بازی رو بدون مشکل اجرا کنه لطفا جواب بدید

 • سلام .ممنون میشم داداش جواب من رو بدی..خواستم ببینم این لپ تاپ واسه بازی کردن چطوره میخوام بخرمش.لطفا حتمن جواب بده ممنون میشم ..این هم مشخصاتش
  Lenevo thinkpad e540-e
  CPU:intel core i5 2:60 gh Up to 3:30gh
  Ram:6Gb
  پردازنده گرافیکی: geforce gt 740 2gb

 • سلام میخواستم بدونم رم گرافیک amd radeon r9 m375 از نوع ddr5 یا ddr3?سوال بعدیم اینه که amd radeon r9 m375 از دایرکت ایکس 12 پشتیبانی میکنه یا نه؟

 • ممنون از پاسخ گوییتون,میخواستم بپرسم. Acer e5 571g 58d9 با مشخصات. پردازنده, i5core و کارت گرافیک انویدیا gt840m 2gb. توان اجرا بازی هاب نسل هشتم را داره؟؟

  • 840 خیلی قوی نیست و واسه اینکه بدون هیچ مشکلی بازی کنید باید 850 به بالا بگیرید .
   اما خب 840 برای بسیاری از بازی ها مناسبه اما بعضی از بازی ها که کیفیت خوبی دارن نه

 • سلام
  خسته نباشید
  میخواستم بدونم تفاوت قدرت گرافیک لپ تاپ gtx850mبا گرافیک gt750m چقدره؟
  اگه زیاد تفاوتی ندارن gt750m رو بردارم
  هردو حافظه گرافیکی 4 گیگ دارن

 • خیلی ممنون از پاسختون. خیلی سایت مفیدی دارید.مرسی بابت همه اطلاعات.

 • می خواستم بفهمم کدوم یک از این گرافیک ها قویتره ممنون میشم اگه جواب بدید مرسی.
  gt 850 4G
  gtx 850 2G

  • سلام
   قطعا 4 گیگه بهتره البته باید ببینید GDDR3 هستن یا GDDR5 . اما تو حالت یکسان ، اونی که حافظه گرافیکی بیشتری داره بهتره

 • سلام ببخشید توی لپتاپ های لنوو کدومشون برای ویرایش صداو تصویر و فیلم مناسب تره ،بازی برام مهم نیست
  E540: i7-4207MQ GT 740M 2GB

  Z50-70:i7-4510U GT 840M 4GB

 • سلام
  من بین چند گزینه موندم
  AMD Radeon R7 M265 2GB
  AMD Radeon R7 M260 2GB
  AMD Radeon R9 M275 4GB
  AMD Radeon R9 M375 4GB
  AMD Radeon HD 86M 2GB
  GeFofce GT 840M 4GB
  GeForce GT 750M 4GB
  لطفا راهنماییم کنید

 • ممنون از مطالب خوبتون فقط من دوسوال در مورد کارت گرافیک کامپیوتر داشتم داشتم
  1)شما تو این پست بیان کردید ک کارت گرافیک در سی پی یو لب تاب جاساز شده ایا تو پی سی هم همینطوره یعنی میشه بدون عوض کردن سی پی یو گرافیک رو ارتقاع داد یانه؟؟؟؟؟
  2)ایا مدل مادربورد به گرافیک مربوط میشه یعنی امکان داره یه مادربورد فقط تا یه حدی گرافیک ساپورت کنه یا نه همه گرافیک ها رو ساپورت میکنه؟؟؟
  ممنون میشم سوالمو جواب بدین یا به ایمیلم بفرستین اخه من میخام در صورت امکان گرافیکم رو ارتقاع بدم

  • خواهش می کنم
   1 – اول از همه” ارتقاء” درسته . در پی سی هم همینطوره گرافیک مجتمع داخل پردازنده اس . گرافیک مجزا رو می تونید تعویض یا تعمیر کنید
   2 – در مورد گرافیک ، رابط سخت افزاری مهمه اگه گرافیک با اسلات PCI Express کار کنه به اون مادربورد می خوره اما بقیه قطعات باید با گرافیک جور دربیان

 • سلام
  لطفا این سوالو حتما جواب بدید خیلی واسم مهمه.
  بین این دو گرافیک کدوم بهتره.
  amd radeon r9 m375
  nvidia geforce gt 840m
  خواهشا جواب بدید

 • سلام و خسته نباشید
  من یک سوالی داشتم:
  بین این دو کارت گرافیک
  gtx 840m 4GB
  gtx 850m 2GB
  کدوم قوی ترند برای اجرای بازی های سنگین؟
  و اگر 850m قوی تر است پس حافطه گرافیکی چه فایده ای دارد مثلا 840m 4GB هست ولی اون 2GB ؟؟!!!

 • سلام
  ببخشید، گرافیک gtx470 از gtx 850 قویتره ؟؟؟؟؟؟

 • آقا دمت گرم
  کلی راهنماییم کردی

  خدا خیرت بده

 • سلام و عرض خسته نباشید

  خواستم بدونم برای بازی از بین کارت گرافیک هایی که میگم کدوم بهتر هستن؟

  1) AMD RADEON R9-M375 4GB VS NVIDIA GEFORCE GTX 850M 4GB
  2) AMD RADEON R9-M275 4GB VS AMD RADEON R9-M375 4GB
  3) AMD RADEON R9-M275 4GB VS NVIDIA GeForce GT 840M 4GB

  یه سوال دیگه اینکه کدوم یکی از کارت گرافیک های بالا دارای رم DDR5 هستن و اینکه داشتن این رم در اجرای بازی تاثیر زیادی داره و اگه کارت گرافیک 128 بیتی باشه برای بازی تاثیر داره یا نه؟

  ممنون میشم اگه همه سوالات رو جداگانه پاسخ بدین.
  با تشکر

 • ببخشید الن کدوم یک از این گرافیک ها قویتره؟

  gtx 780m 2GB
  gtx 850m 4GB

 • سلام آقای امین زاده
  من لپ تاپ dell inspiron n5110 دارم و این لپ تاپ دو تا گرافیک داره یک گرافیک Intel(R) HD Graphics Family
  هست و یکی دیگه NVIDIA GeForce GT 525M
  هست که گرافیک intel برای کارهای سبک هست اما گرافیک NVIDIA GeForce GT 525M
  برای کارهای گرافیکی سنگین هست مشکل من اینجاست که فقط گرافیک Intel کار میکنه مخصوصا برای بازیها که بیشتر بازیها گرافیک Intel رو میشناسن که بدلیل ضعیف بودنش هنگام اجرای بازی error میدن و نمیشه بازی کرد آیا راه حلی برای این مشکل وجود داره؟

 • سلام
  بین این دو گرافیک کدوم بهتره؟
  amd radeon r9 m375
  nvidia geforce gt 840m
  ودر جواب به دوستمون میلاد باید بگم تا اخر سال 2015 روی دایرکت ایکس 12 حساب نکنید چون باید بازیها باهاش میکس شن تا عملکردش معلوم شه.مثله اینکه تمامی گرافیک های انویدیا که با تکنولوژی maxwell ساخته شده 12 رو ساپورت نمی کنن بنابراین gtx 850m هم از 12 ساپورت میکنه.
  با تشکر

 • سلام علیکم. لب تاب acer Aspire V5-573G-74508G1Takk بیشتر به درد بازی می خوره یا Aspire Aspire E1-572PG-74508G1TMnkk
  بیشتر به درد بازی می خوره؟

 • سلام
  آیا پردازنده گرافیکی:NVIDIA GeForce GTX 850M 4GB میتونه از دارکت ایکس 12 پشتیبانی کنه؟

  با تشکر

 • طراحي سايت 04 مرداد 1394

  اطلاعات خوبی بود مرسی از سایت خوبتون

 • با سلام و ممنون از اطلاعات مفید و ارزشمندی که مجانی در اختیار ما میزاری
  میخ.استم بدونم گرافیک lenovo z5070 D که از نوع geforce 840m هست قویتره(البته بعضی جاها هم همین مدل رو زده با پیشوند gt برای مثال در دیجی کالا این در جدول مشخصاتش بدون gt هستش ولی در نقد با gt؟؟؟؟؟؟؟) یا مدل lenovo z5070 B و میخواستم بدونم در رنج 2300 تا 2700 چه لپ تاپی پیشنهاد میکنید خواهش میکنم جواب بدین دارم تمام وسایل دیجیتالم و میفروش تا بتونم یه لپ تاپ دست و پا کنم… ممنون از سایت بسیار اموزندتون و امیدوارم به هر ارزویتون برسین با تشکر

 • سلام یه سوال دیگه داشتم من میخوام lenovo z5070 B بگیرم و رمشو ارتقا بدم به 16 گیگ ایا میشه؟ و یه سوال دیگه اینکه ایا گرافیک lenovo z5070 D بهتره یا B ممنون و ایا برای بازیای سنگین مثل assassins creed unity مناسبه میتونه رو حالت high بالا بیاره و یا رو حالت مدیوم بدون باگ ممنون از اطلاعات مفیدی که بالا دادین

 • سلام من یه سوالی داشتم میخواستم بدونم سری GEFORCE GT 840M از GTEFORCE 840M قدرتش بیشتره ؟ چقدر/

 • سلام
  واقعا مطالب مفیدی بود از این بابت ممنون
  ولی تو بعضی لب تاپ ها در مورد گرافیکشون می نویسن: Intel® HD Graphics میشه در مورد اینا و گرافیک های جداگانه،
  AMD Radeon توضیح کاملی بدید.
  مچکر

 • تشکر
  درکل گرافیک انویدیا برای گیم بهتره یا ای ام دی ؟یا تفاوتی ندارند؟

 • سلام
  کارت گرافیک Radeon R5 m230 2Gb قویتره یا NVIDIA GeForce 820m?

 • شهرام 25 تیر 1394

  آقاییییی آقا محمد مرسی از اطلاعات بدر بخور و ساده گویی ات .کاش بقیه کارت گرافیک ها رو هم گفته بودی.فکر نکنم خیلی با هم فرق کنن واسه من که کار گرافیکی ندارم؟ درسته

 • سلام
  geforce gt 740 m بهتره یا geforce gt 840m ? هردو هم دو گیگ هست.
  تفاوتشون توی اجرای بازی احساس میشه؟
  ممنون

 • محمدامین 22 تیر 1394

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما دوست گرامی
  بنده می خواستم بدانم 4gb gtx 960m یا
  2gb gtx 965m کدام قویتر است؟

  • سلام . تو حالت برابر که 965 قوی تره . من خودم تو این حالت بازهم قوی تره رو انتخاب می کنم چون به روز تره و اصلاح شده هست .

 • با سلام و خسته نباشد
  1_ با توجه به توضیحاتی که درباره عبارت up to 4096 در پاراگراف آخر دادید، آیا میشود کاری کرد که گرافیک 2 گیگ فقط یک گیگ یا کمتر از حافظه رم رو اشغال کنه، مثلا بشه up to 3072

  2_ گرافیک Nvidia GeForce 210 در pc، آیا منظور از GeForce همان پیشوند G می باشد که شما در متن به آن اشاره کردید؟
  با تشکر

 • امیر حسام 19 تیر 1394

  سلام من یه سوال داشتم من بازی وارکرفت رو روی سیستم نصب کردم وقتی وارد بازی میشم صفحه از کناره از هر دو طرف کوجیکه یکم و سیاهه جند تا بازی دیگه هم اینطوری شده تو option بازی ها قسمتی برای این مورد نیست که صفحهرو کامل کنم میدونم این موضوع ربطی به مطلب فوق نداره ولی ممنون میشم اگه راهنمایی کنید لپ تاپم هم z5070b هست

  • سلام
   این مسئله به تنظیمات بازی یا گرافیک مربوط میشه . ضمنا نصب نبودن گرافیک اصلی هم می تونه منجر به این مشکل بشه

 • با سلام و سپاس خیلی خیلی زیاد از سایت خیلی خیلی خوبتون.
  یه سوال داشتم. موقع خرید لپ تاپ فروشنده گفت گرافیک 2 گیگ geforce840 بهتر از گرافیک 4گیگ geforce760 .آیا گفته ی فروشنده در مورد این مقایسه صحیحه؟!چون تو این بخش یهمطلبی مشابه با این موضوع ذکر شده بود.

  • سلام خیر 760 بهتراز 840 هست . رقم دومیه یعنی 60 مهم تره . البته و نسل های نزدیک به هم . الان اینجا نسل 7 و 8 گرافیک انویدیا هست که به هم نزدیکن .

 • امیر حسام 16 تیر 1394

  سلام به نظرتون لپ تاپ z5070 برای بازی مناسبه؟

 • با سلام خدمت شما دوست عزیز تشکر از سایت خوبتون
  می خواستم بدونم GTX 560 بهترست یا GT 760؟؟ (X)
  و می خواستم یک بازی نصب کنم پشتش نوشته حد اقل کارت گرافیک GTX 560است.می خواستم خریداری کنم ولی فروشنده ها می گفتند تو بازار نیست.شما جاگزینی براش سراغ ندارید؟؟ممنون از راهنماییتون

 • با سلام خدمت شما دوست عزیز تشکر از سایت خوبتون
  می خواستم بدونم فرق GTX 560 بهترست یا gt 760؟؟
  و می خواستم یک بازی نصب کنم پشتش نوشته حد اقل کلرت گرافیک gtx 560است.می خواستم خریداری کنم ولی فروشنده ها می گفتند تو بتزتر نیست.شما جاگزینی براش سرغ ندارید؟؟ممنون از راهنماییتون

 • سلام ممنون از مطالب مفیدتون میخواستم بدونم MSI GE60 با NVIDIA GeForce GTX 850M GDDR5 2GB
  چقدر با ASUS G56JK با NVIDIA GeForce GTX 850M ddr3 2GB فرق داره؟؟؟

 • محمدرضا عطارزاده 12 تیر 1394

  سلام خسته نباشید به نظر شما برای نرم افزار های مهندسی و کلا کارهای مهندسی
  geforce gtx850m 4GB بهتره یا
  geforce gtx860m 2GB
  با تشکر

 • یاشار 09 تیر 1394

  سلام

  میشه یه توضیح هم در مورد کارت گرافیک های amd بزارید
  ممنون

 • سلام
  خسته نباشید
  بین گرافیک جی فورس 820m دو گیگ و
  گرافیک
  AMD Radeon R5 M320 2G
  کدوم بهتره؟؟

 • احسان 04 تیر 1394

  سلام با تشکر از مطالب بسیار آموزندتون!!!!!
  یک سوال من لب تاپ سونی دارم قدیمیه کارت گرافیکش نوشته ATI 4650 این ATI رو توی انواع کارت گرافیکاتون اشاره ای نکردید؟! چی هست؟؟؟ آیا منسوخ شده؟؟؟
  چون فقط از Nvidia و AMD صحبت کردید… در ضمن لطف کنید یک پست هم در ارتباط با AMD بزارید … باز هم خیلی ممنون از مطالبتون….

 • سلام.همیشه موفق باشین.
  میخواستم بدونم فرق بین GeForce 820M
  باGeForce GT820M توچیشه؟
  کدومش قوی تره؟یا خیلی باهم فرقی نمیکنه؟
  همچنین میخواستم بدونم
  مدل پردازنده 5500U و فرکانس پردازنده 2.40GHz up to 3.00 GHz
  یعنی چی؟
  اگه حوصله داشتین راهنمایی کنین ممنون میشم.
  یا علی.

 • سلام
  بابت توضیحات مفید و کاملتون بسیار سپاس گذارم

 • سلام شما گفتید در گرافیک های انویدیا رقم دوم بیشتر باشد بهتره اما چطور گرافیک 850 از گرافیک 460بهتره؟
  گرافیک 850 بهتره یا گرافیک 560؟در مورد گرافیک 660 چطور؟
  گرافیک 850 شاید بتونه همه بازی هایی که تاحالا اومده اجرا کنه اما نکته مهم اینکه این گرافیک می تونه این بازی های سنگین را خوب اجرا کنه؟

 • سلام آیا پردازنده گرافیکی:NVIDIA GeForce GTX 850M 4GB می تونه بازی مثل COD:AW , ّFAR CRY 4 ,Watcg Dogs,Battelfeld 4, راحت و با کیفیت خوبی اجرا کند؟
  سوال دیگه اینکه گرافیک GTX 850M بهتره یا گرافیک GTX 460 ؟

 • سلم مهندس جان

  asus n56jk -a

  با مشخصات

  پردازنده مرکزی:Intel Core i7 4710HQ 2.50GHz up to 3.50 GHz
  حافظه RAM:ظرفیت: 8 گیگابایت – نوع: DDR3
  حافظه داخلی:ظرفیت: یک ترابایت – نوع: هارد دیسک – مشخصات: 5400RPM
  پردازنده گرافیکی:NVIDIA GeForce GTX 850M 4GB

  واسه بازی های پیشرفته جواب میده

 • محمدچشم براه 09 خرداد 1394

  سلام خسته نباشید تفاوت کارت گرافیک اینتل بااینتل hd3000چیه؟

 • آقا خیلی مطلبش خلاصه و مفید بود دمت گرم

 • سلام
  من میخوام تا یه ماه دیگه لپ تاپ lenovo flex 2 – A بخرم.
  پردازندش intel i7 4510u
  و گرافیکیش geforce 840m هست
  به نظرتون برای بازی مناسبه ؟
  البته بازی های زیاد سنگین و سه بعدی نه
  مثلا در حد یه fifa 14 ؟؟؟؟
  لطفا جواب بدید … خیلی روی انتخاب لپتاپم تاثیر داره.
  درضمن مرسی از سایت پرکاربردتون … عالیه

  • اگه میشه درمورد بازی های با سطح بالاتر
   مثل: need for speed ، far cry , c.o.duty black ops
   هم توضیح بدید و بگید که اون بازی ها هم میتونه به خوبی اجرا کنه یا نه؟
   خیلــــی مـــمنون میشم

 • سلام مهندس
  گرافیگ لپتاپ gt550 بهتره یا gt820
  ممنون دوست عزیز

 • من تازه به سایتتون اومدم خیلی عالیه واقعا حسته نباشید یه سوال داشتم من یه لپ تاپ دارمو یک pc میخواستم از بینشون یکی رو برای بازی انتخاب کنم لطفا پاسخ بدین
  pc:
  cpu intel r pentium r 4 3.02 ghz
  gpu:asus nvidia gt 610 2gb ddr3
  ram:4gd bios 1600 ddr3
  main bord:biostar tp 43 combo
  حالا لپ تاپ
  cpu:i7 3.00ghz
  gpu:amd readon 4850فک کنم 1gb
  ram:4gb ddr3
  مارکش هم dell

 • با سلام مطالبتون خیلی عالی بود ،با تشکر فراوان امید وارم موفق باشید یا علی

 • سلام، ممنون.اطلاعاتتون خیلی بهم کمک کرد
  فقط می خواستم بدونم پردازنده های AMD یاNvidia?

 • رمضانزاده 09 اردیبهشت 1394

  آقا محمد امین زاده مطالب تخصصی که بزبان ساده وقابل فهم گذاشتین متشکرم .دوست دارم همه جوانها واقعا درس بخونندنه اینکه مدرک بگیرند.این تکنولوژی روز بسته به استفادش هم سازنده است وهم مخرب .ای کاش جوان های ما تووایبرو لاین وغیره بجای کثافت کاری ها میتونستند خود این علم رادرک میکردند وبتوسعه کشور کمک می کردند نه اینکه وقتا شون را صرف بازی و سرگرم شدن با این ابزار ها میکرند ومصرفی بارمیامدند.به هرحال استفاده کردم.چیزهائی دانستم.بقول مولایمان :من علمنی حرفا فقدسیرنی عبدا

  • جناب رمضانزاده سلام
   ماهم تمام تلاشمون آگاه کردن مردم کشورمون هست . متاسفانه جاهایی که جوانان باید یاد میگرفتن جدی نبودن و تو خیلی مسائل نه تنها تکنولوژی به مشکل می خورن
   ممنون از وقتی که گذاشتید . شاد و سرحال باشید

 • سلام خسته نباشید. مرسی از اطلاعات بسیار خوبتون. ممکن است خواهش کنم سوال من رو جواب بدهید
  من برای کار تدوین فیلم و صدا البته نه به صورت حرفه ای (فقط برای پروژهای کلاسی ام) نیاز به یک لپ تاپ دارم آیا Lenova G50-80 80E501R GGE 15-52000U 6GB DDR3-Ram
  GHz2,70 Intel
  2.0.3MB Intel می تواند پاسخ گوی باشد؟
  از لطف شما ممنونم

  • سلام
   این لپ تاپ برای کارهای روزمره طراحی شده و شما برای کار تدوین باید بیشتر هزینه کنید .
   لنوو e540 با پردازنده core i5 و گرافیک 740 بهتره . قیمش 2 میلیونه

 • سلام
  یه سوال داشتم
  بین پردازنده گرافیکی AMD radeon r5 m230 2G و Nvidia Gforce gt 720 m 2G کدامو پیشنهاد می کنید؟

 • مهندس ممنون از پاسخ سریعتون اگه یه اشاره کوچیک همینجا کنی ممنون میشم

  • خواهش می کنم
   استفده همزمان از دو یا چند پردازنده گرافیکی رو میگن
   اسم این تکنولوژی واسه انویدیا SLI و برای AMD هم کراس فایر هست . اینجوریه که یکی از گرافیک ها مثلا سایه رو می سازه و یکی دیگه هم روی تشکیل رنگ ها کار می کنه ( همزمان )
   یه سری لپ تاپ ها به طور داخلی این قابلیت رو دارن . برخی مادربوردها هم در دسکتاپ اینجورین و شما می تونید دو تا کارت گرافیک نصب کنید

 • سلام خسته نباشید مطالبتون عالی
  یه سوال داشتم میشه لطفا راجب عبارت Multi-GPU توضیح بدید
  با سپاس

 • سلام اقاى مهندس
  من بودجه خرىد لب تاب گىم رو ندارم اما مىخواستم بدونم ک کدوم ىکى از اىن لب تاب ها واسه بازى هاى سنگىن بهتره مثل farcry4..cod..assasins…..

  Acer v3- 573g
  CPU;4500u i7… ram;8…gforce750m 4gb
  ………….ىا؛
  Lenovoo z5070
  Cpu; 4510 u i7
  Ram 8gb
  Gforce 840m 4 gb
  کدوم واسه بازى بهتره (دومىه فول اچ دى هست) ؟؟؟

  • سلام . قطعا ایسر قدرت بیشتری داره چون گرافیکش قوی تره .اما اگه نمایشگر واستون مهمه ، گرافیک 840 هم خیلی از بازی ها رو به راحتی اجرا می کنه

  • مرسى از پاسختون . بعنوان سوال اخر مىخواستم بدونم اىن مدل اىسر دراىو نورى نداره و به همىن خاطر سبکتر وشکىل تر هست به نظرتون براى نصب بازى چ کار کنم ؟؟
   مرسى ازتون سال خوبى رو براتون ارزو دارم.

  • خواهش می کنم
   می تونید درایو اکسترنال بخرید . می تونید از فلش استفاده کنید . اکسترنال حدود 150 هزار تومنه تقریبی
   ممنون از شما

 • سلام عیدتون مبارک
  در مورد اورکلاکینگ هم پست بزارید دیگه عالی میشه
  راستی تو لپتاپ های گیمینگ هم میشه اورکلاک کرد گرافیکو ؟ یا فقط واس پی سی هستش ؟

 • پریا پناهنده 27 اسفند 1393

  بسیار مفید بود.ممنون

 • علیرضا فراهانی 25 اسفند 1393

  سلام به همه
  یه سوال داشتم ، به طور کلی گرافیک های amd بهترن یا اینتل؟
  مثلاAMD R9 M280 4GB بهتره یاNnidia ge force gtx850 2gb/4gb ddr3 vram
  لطفا کمک کنید سر دو راهی موندم
  اجرتون با صاحب الزمان…

  • سلام
   گرافیک انویدیا که با اینتل فرق داره . گرافیک اینتل با amd قابل مقایسه نیست چون اینتل اصلا گرافیک نمی زنه ( به طور جداگونه )
   مدل amd یه مقدار بهتره اما واسه کارهای گرافیکی جفتشون خوبن

 • میدونم مهندس جان منم گیمر نیستم دیگه بازی بالاترین کیفیتی ک دارم این دوتا بود ک گفتم بینم اجرا میکنه یا ن ک شما جوابمو دادین بازم ممنون

 • ممنون مهندس بازم گل کاشتی و ی چیز دیگه بم یاد دادی .
  پردازنده مرکزی:Intel Core i7 4500U 1.80GHz up to 3.00 GHz
  حافظه RAM:ظرفیت: 6 گیگابایت – نوع: DDR3
  حافظه داخلی:ظرفیت: یک ترابایت – نوع: هارد دیسک – مشخصات: 5400rpm SATA
  پردازنده گرافیکی:NVIDIA GeForce GT 740M 2GB
  کل حافظه گرافیکی : 4096
  اینم اطلاعات کامل بازم ممنون

 • ممنون مهندس جان ک سریع جواب دادی پس یعنی گرافیکش قوی هستش و برای بازی هایی مثل resident evil6 &far cry4 مشکلی نداره و با کیفیت بالا انجام میشن ?? بازم ممنون

  • خواهش می کنم .
   قوی هست اما نه اونجوری که با بالاترین کیفیت اجرا کنه . به خیلی عوامل دیگه هم بستگی داره مثل پردازنده و رم . اما گرافیک خوبیه از پس خیلی از بازی ها بر میاد

 • سلام خسته نباشی میخواستم نظرتون درباره لپ تاپ asus k551lb -b با گرافیک gt740 رو بدونم ک نوشته گرافیک 2 و کل گرافیک 4 میخواستم بدونم گرافیک مجزا هستش یا مجتمع ممنون میشم جواب بدید منتظر جوابتونم

 • با عرض سلام.من تازه با ساىتتون اشنا شدم.ىکى دوتا مطلبى که تو ساىتتون خوندم واقعا مختصرومفىد بود.دمتون گرم.راستى من لب تاپ hp pavillion دارم و مىخوام ىه کارت گرافىک سىصد چهاوصد هزارتومانى روش نصب کنم.مىخواستم بدونم اولا اصلا مىشه روش کارت گرافىک نصب کرد ىا نه؟اگه مىشه پىشنهاد شما کدوم کارت گرافىکه.ممنون.

  • سلام حسین جان
   باید لپ تاپت باز شه ببینی اصلا گرافیکت قابل تعویض هست یا نه .
   در هر صورت میشه از گرافیک اکسترنال استفاده کرد . انویدیا بگیر حالا با مارک های مختلف هست . اما چیپ اصلی انویدیا باشه خوبه

  • ءىا گرافىک اکسترنال بازده اش با گرافىک هاى معمولى فرقى داره؟

  • هیچی گرافیک داخلی نمیشه . اما تفاوت اصلا ملموس نیست .

 • سلام
  ی سوال دارم
  من لپ تاپ lenovo z5070 گرفتم
  میخواستم ببینم گرافیکش قوی هست یا نه؟
  کلا میشه روش حساب کرد؟
  وقتی ک رزولیشن تصویر رو از روی ریکامند تغییر میدم تصاویر تار میشن و خوب دیده نمیشن
  و اصلا حس خوبی ندارم ولی روی ریکامند عالیه
  فقط مشکلش اینه ک آیکنا خیلی کوچیکه و وقتی هم ک سایزشون رو به ۱۲۵ درصد میارم بازم تار میشن
  (مثلا نوشته پنجره های نصب برنامه)
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  سایتتون واقعا عالیه.جواب بیشتر سوالاتم رو از این سایت گرفتم
  خیلی مطالبتون عالیه

 • سلام. خسته نباشید. ممنون از سایت خوبتون
  میخواستم گرافیک لپ تاپم(asus n56jr) رو آپدیت کنم، توی قسمت dxdiag مدل گرافیک رو نوشته intel (r) hd graphics 4600 واز خود سایت اینتل آخرین آپدیتشو دانلود کردم( با این عنوان 4th-Generation-Intel-HD-Graphics-4600)
  اما زمانی که میخوام نصب کنم بعد از گذشتن 1مرحله از نصب، ارور زیر رو میده:
  the driver being installed is not validated for this computer. please obtain the appropriate driver from the computer manufacturer.
  ضمن اینکه با نرم افزار Intel(R) Driver Update Utility 2.0 هم امتحان کردم اما نشد. ممنون میشم راهنماییم کنید.

 • امیر سعید 09 بهمن 1393

  خیلی خیلی عالی بود با تشکر

 • ممنون از مطالب مفیدتون
  گفتید بسیاری از بازی ها و مخصوصا کارهای گرافیکی با دو گیگ گرافیک در “لپ تاپ” قابل اجراست.
  در PC چی؟ همونجوره یا مثلا باید گفت 1 گیگ گرافیک PC با 2 گیگ گرافیک لپ تاپ برابری میکنه.
  از این جهت می پرسم که وقتی حداقل مشخصات یک بازی رو اعلام میکنند بفهمیم بر مبنای PC اعلام کرده اند یا لپتاپ؟
  سپاس

 • سلام مهندس خسته نباشید و تشکر بابت رایگان در اختیار گذاشتن تجربه ودانشی که دارید.لپ تاپ لنوو جی500 مشکل نداشتن تصویر داشت که بعد از باز کردن کاور متوجه شدم مه فن بعد 5 ثانیه خاموش میشه فقط led pow روشن.میشه راهنمایی بفرماییذ تخصص خودم سخت افزار موبایله.ممنونم

 • اصغر اسدی 27 دی 1393

  بسیار عالی خیلی سپاسگذارم

 • سلام داداش من یه لپ تاپ دل دارم وقتی روشن میکنم 7 تا بوق میزنه و صفحه هم روشن نمیشه مشکیش چیه؟؟ممنون(رمش رو عوض کردم از رم نبود)

 • سلام مرسی بسیار مفید بود درمورد پردازنده های amd نحوه ی سویچ کردن بین اینتل و amd واینکه گرافیک های amd بهتر هستند یا geforsce تضیحاتی بدید ممنون

 • مسعود 19 دی 1393

  با سلام و خسته نباشید
  آقا کارت درسته خیلی خوب توضیح میدی،مامنتظرAMDهستیم،فقط همون طورکه دوستان گفتن لطفا مقایسهAMD&NVIDIAرو هم انجام بدین.

 • آقا بسیار زیبا و کامل توضیح دادین ممنونم….یه سوال داشتم….گرافیک لپتابم GT520mx هست…اون x اخرش به نظرتون یعنی ارتقا یافته و یکم بهتر شده نسبت به GT520m? و اینکه ایا 520mx با 1 گیگ فضای گرافیک رو میشه از 610m با 2 گیگ فضای گرافیک بهتر دونست؟ یا این مقایسه فقط برای گرافیک های هم اندازه است؟ متشکرم

 • سلام خسته نباشید مثل همیشه عالی

 • خیلی عالی بود.
  اگر نحوه تشخیص GDDR3 و GDDR5 رو هم اضافه کنید دیگه خیلی عالی میشه. 😀

 • ممنون عالی بود مر30

 • محمدجان سلام
  آقا خیییییلی مفید بود و قشنگ توضیح دادی.
  خدا خیرت بده و همیشه شاد باشی.
  ممنون

 • مثل همیشه عالی و مفید بود دسست درنکنه مهندس

 • مرتضی 17 دی 1393

  سلام

  خیلی خیلی عالی بود
  آقا محمد دمت گرم با این مطالب باحالت!

 • عالی بود و کامل
  کاش در ادامه کاملش رو بزارین تا اونایی که حوصله زیاد دارن بخوننش

 • علی آقا 16 دی 1393

  بسیار عالی.

 • با سلام،واقعا عالی بود.در ضمن از استفاده کنندگان این سایت تقاضا دارم در صورت تمایل وانتخاب گزینه حمایت از علم فردا هر شخص به اندازه استفاده خودش از این سایت حمایت کنند .چون پویا ماندن این جور سایتها واقعا هزینه داره. با تشکر

  • سلام
   عباس جان ممنون از صداقت گفتار و محبتی که نسبت به ما داری . همه تفکرشون این بود که سطح علمی وب فارسی رو یه تکون اساسی می دادیم .

 • محمد جواد 16 دی 1393

  عالی، عالی، عالی، بسیار ممنون. خسته نباشید.

  منتظر مطلب َAMD هستیم، به خصوص این که در مقایسه اون ها با انویدیا بفهمیم کدوم بهترند.

 • بسیار بسیار مطلب عالی و پرباری بود.
  خیلی خیلی کمک میکنه در انتخاب
  سپاس فراوان

حمایت از علم فردا
خبرنامه علم فردا
علم فردا در شبکه های اجتماعی علم فردا در جی پلاس کانال تلگرام علم فردا علم فردا در اینستاگرام
هر گونه کپی برداری از مطالب علم فردا ممنوعه ! در ضمن ، وب سایت علم فردا روی سرورهای پارس پک میزبانی میشه!
دانلود آموزش انگلیسی علم فردا