بستن فهرست

GDDR چیست ؟ بررسی انواع حافظه گرافیکی GDDR

تاریخ انتشار : ۱۹ آذر ۱۳۹۲

احتمالا تا حالا یک بار هم که شده عبارت GDDR رو شنیدید یا دیدید . GDDR تکنولوژی هست که در کارت های گرافیک استفاده میشه . GDDR تکنولوژی جدیدی نیست اما به هر حال من هم از دید خودم و از رسانه خودمون یه سری مسائل رو در موردش بررسی می کنم  تا در انتها بتونید بهتر در مورد انتخاب کارت های گرافیک تصمیم بگیرید .

GDDR چیست ؟

GDDR مخفف عبارت Graphics Double Data Rate هست و به زبون ساده همون حافظه RAM با تکنولوژی DDR و البته برای پردازنده های گرافیکی است . همونطور که می دونید ، پردازنده ها یا CPU ها برای اجرای دستورات به حافظه RAM نیاز دارن ، این مسئله برای پردازنده های گرافیکی یا GPU هم صدق می کنه ، برای مثال وقتی میگید گرافیک من 512 مگابایت و یا 2 گیگابایت هست منظورتون همون حافظه رمی هست که کنار پردازنده گرافیکی کارت گرافیک کامپیوترتون استفاده میشه و مسلما هر چی بیشتر باشه بهتره ، البته این مسئله نباید با عملکرد کلی کارت گرافیک اشتباه گرفته بشه ، اینکه بین دو کارت گرافیک با دو حافظه متفاوت ( یکی 1 گیگ و دیگری 2 گیگ ) مقایسه انجام بدیم و بگیم که قطعا اونی که 2 گیگابایت حافظه داره بهتره در بسیاری از موارد کار درستی نیست . چون عوامل زیادی در عملکرد کلی کارت گرافیک تاثیر داره .

یه زمانی بود همون حافظه رمی که در کامپیوتر و روی مادربورد استفاده میشد ، در کارت های گرافیک هم بود اما بعدها و با پیشرفت تکنولوژی و احساس نیاز به سرعت و کلاک پالس و پهنای باند و مخصوصا ولتاژ متفاوت در رم کامپیوتر و رم گرافیک ، رم هایی با نام GDDR طراحی شدن و دلیل این نامگذاری هم این بود که با رم کامپیوتر اشتباه گرفته نشه .

چیپ حافظه GDDR5 مخصوص کارت های گرافیک

چیپ حافظه GDDR5 مخصوص کارت های گرافیک

در تصویر بالا چیپ حافظه GDDR5 ای رو می بینید که 1 گیگابیت ( توجه کنید گفتم گیگابیت ، نگفتم گیگابایت ) فضا داره ، از کنار هم قرار دادن این چیپ های 1 گیگا بیتی می تونیم به مقادیر مگا بایتی یا گیگابایتی برسیم . مثلا در کارت گرافیک بالا 4 عدد چیپ 1 گیگابیتی با هم تشکیل 512 مگابایت حافظه کلی گرافیک رو دادن . فرمول محاسبه اش اینجوریه : ( 4 ضرب در 1 گیگابیت ) تقسیم بر 8 = 512 مگابایت . هر بایت برابر با 8 بیت هست پس نتیجه ضرب رو باید تقسیم بر 8 بکنید تا به بایت در بیاد .

آموزش زبان انگلیسی - ابراهیم درویش

آموزش زبان انگلیسی علم فردا

 • یه بار برای همیشه تلفظ انگلیسی رو یاد بگیر!
 • ■ آموزش گرامر انگلیسی از صفر تا صد!
 • ■ آموزش مکالمه انگلیسی درباره موضوعات کاربردی
 • ■ مبتنی بر انگلیسی امریکایی!
 • ■ بیش از 45 ساعت ویدیو آموزشی!!!
 • اطلاعات بیشتر + نمونه درس

 

نسل های مختلف حافظه گرافیکی یا GDDR :

اگه بخوام از اول اول بگم اینجوری میشه :

GDDR5 , GDDR4 , GDDR3 , GDDR2 , DDR2 , DDR

تا یه دوره ای از همون تکنولوژی ساخت رم موجود در کامپیوتر در حافظه گرافیکی هم استفاده می کردن و بعد از احساس نیاز به سرعت بیشتر به تکنولوژی GDDR رو اوردن .

■ حافظه گرافیکی GDDR2

حافظه گرافیکی GDDR2 توسط شرکت انویدیا معرفی شد . حافظه گرافیکی که ولتاژ کاری 2.5 ولت داشت ( ولتاژ هسته و ولتاژ بافرهای ورودی ) که برابر با نسل قبلی حافظه گرافیکی یعنی DDR بود اما در کلاک پالس بالاتری کار می کرد که با این احتساب ، گرمای زیادی تولید می کرد ، حتی ولتاژ بافرهای خروجی که 1.8 ولت بود هم نمی تونست گرمای تولید شده رو جبران کنه . به دلیل تلفات گرمایی بالا ، تکنولوژی GDDR2 خیلی زود کنار گذاشته شد . کارت گرافیک های Geforce FX 5700 و همچنین Geforce FX 5800 جزء معدود کارت گرافیک های GDDR2 هستن .

حافظه گرافیکی GDDR2 سامسونگ روی کارت گرافیک

حافظه گرافیکی GDDR2 سامسونگ روی کارت گرافیک

 

■ حافظه گرافیکی GDDR3

حافظه گرافیکی GDDR3 توسط شرکت ATI و با همکاری JEDEC ( انجمن تکنولوژی حالت جامد قطعات نیمه هادی ) طراحی و معرفی شد اما اولین شرکتی که از GDDR3 استفاده کرد شرکت انویدیا بود . کارت های گرافیک Geforce FX 5700 Ultra و همچنین Geforce 6800 Ultra اولین کارت های گرافیکی بودن که از GDDR3 بهره بردن . ATI هم بعد از اون با سری Radeon X800 از تکنولوژی که خودش ساخته بود رونمایی کرد . بیشترین حافظه گرافیکی مورد استفاده در کارت های گرافیکی همین GDDR3 هست .

ولتاژ مصرفی کمتر برای بافرهای ورودی و خروجی ( 1.8 ولت ) ، سرعت کلاک بیشتر ، قابلیت ریست سخت افزاری اطلاعات موجود در رم و سرعت بیشتر در تغییر وضعیت از حالت خواندن ( Read ) به حالت نوشتن ( Write ) ، ویژگی هایی هستن که این حافظه گرافیکی رو نسبت به نسل قبلی برتر میکنن .

حافظه گرافیکی GDDR3 سامسونگ روی کارت گرافیک

حافظه گرافیکی GDDR3 سامسونگ روی کارت گرافیک

 

■ حافظه گرافیکی GDDR4

این حافظه گرافیکی توسط دو شرکت Nvidia و شرکت ATI معرفی شد اما انویدیا خیلی از GDDR4 استقبال نکرد و تصمیم به کار بر روی GDDR3 گرفت و بیشتر کارت های گرافیک خودش رو حتی با وجود تکنولوژی GDDR4 با حافظه گرافیکی GDDR3 روونه بازار کرد . یک سال نشد که GDDR5 معرفی شد و GDDR4 به کلی سوت شد !

ولتاژ کاری کمتر ( 1.5 ولت ) ، دو برابر شدن مقدار ” بیت از پیش فراخوان شده ” ( Prefetch ) از 4 بیت به 8 بیت و همچنین دو برابر شدن مقدار Burst Length از 4 بیت به 8 بیت ویژگی هایی هستن که نسبت به GDDR3 برتری محسوب میشن .

Prefetch : مقدار بیت یا بیت هایی که حافظه رم از قبل پیش بینی می کنه و فرا می خونه تا پردازنده برای دریافت اونها انتظار نکشه .

Burst Length : مقدار انتقال اطلاعات در  Burst Mode رو تعیین می کنه ، حالتی که اطلاعات بدون دریافت دستور ورودی از قطعات  دیگه مثل GPU یا CPU و در زمان کمتری منتقل میشن .

■ حافظه گرافیکی GDDR5

جدیدترین تکنولوژی در حافظه های گرافیکی تا به امروز GDDR5 هست . حافظه های گرافیکی که به 1.5 ولت برای کار نیاز دارن و از  این رو بهترین گزینه برای استفاده در لپ تاپ ها و دستگاه های همراه دیگه هستن . شرکت AMD اولین گرافیک خودش رو با نام Radeon HD 4870 روونه بازار کرد که اولین کارت گرافیک با حافظه GDDR5 در دنیا محسوب میشه . این حافظه گرافیکی اومده که سرعت انتقال اطلاعات رو دو برابر سرعت انتقال اطلاعات در GDDR3 بکنه .

ولتاژ کاری ، مقادیر Prefetch و Burst Length حافظه گرافیکی GDDR5 با GDDR4 برابره اما سرعت انتقال داده در GDDR5 بیشتره . پلی استیشن 4 از حافظه گرافیکی GDDR5 استفاده می کنه در حالیکه اکس باکس وان از حافظه گرافیکی GDDR3 . تفاوت بین این دو گرافیک رو باید در یک پست جداگونه بررسی کرد .

 

 تفاوت DDR با GDDR در چیست ؟

■ تکنولوژی ساخت  GDDR گرون تره .

■ DDR در ساخت رم کامپیوتر و GDDR در ساخت حافظه گرافیکی استفاده میشه .

■ مقادیر فنی مثل ولتاژ ، کلاک پالس و پهنای باندشون با هم فرق داره .

اگه می خواستم بیشتر در مورد حافظه های گرافیکی صحبت کنم دیگه خیلی بحث تخصصی می شد و آخرش همتون به من بد و بی راه می گفتین 😀 . راستی دوستان ، پیشنهاد میکنم دوره های انگلیسی علم فردا رو تهیه کنید ، دنیاتون عوض میشه ! خیلی فرقه بین کسی که انگلیسی میدونه و نمیدونه !

حتما مطالب زیر رو هم بخونید

 • پردازنده گرافیکی مجتمع چیست ؟ بررسی انواع intel HD Graphicsپردازنده گرافیکی مجتمع یا گرافیک مجتمع اصطلاحیه که چند وقتیه تو بازار بین فروشنده ها و خریداران رد و بدل میشه و مثل خیلی از اصطلاحات دیگه تا زمان مشخصی و برای عده مشخصی ناشناخته و ابهام برانگیز می مونه . تو این پست می خوام یک سری از این…
 • کوچکترین باتری دنیا ساخته شد !  گوشی های موبایلی که امروزه در دست ماست بزرگتر از گوشی های 3  4 سال قبل هستند . دلیل این امر افزودن ویژگی " هوشمند " به موبایل ها بود . در واقع سیر تکامل فیزیکی گوشی های موبایل به این شکل بود که گوشی ها بزرگ و پهن…
 • شارژر خورشیدی برای گجتهای شمایادمه 7  8 سال پیش با رفقا قرار گذاشتیم بریم کوه ( دار آباد ) . اون موقع تازه از این گوشی گوشکوبیا در اومده بود و گوشی کلی ابهت داشت و تو اتوبوس تا صدای گوشی می اومد همه گردنا 367 درجه می چرخید تا ببینه کیه که داره…
 • 13 عادت غلط آمیخته با تکنولوژی و روش های ترک آنها  در سال 2013 هر جا رو که نگاه کنی تکنولوژی رو می بینی و دنیا به سمتی داره پیش میره که آدما به طور ناخودآگاه درگیر تکنولوژی هستن . چه بسا افرادی که نمی دونند اینترنت چیه ، تو اینترنت چی میگذره ، کامپیوتر رو چطور خاموش و روشن…
دسته بندی
موضوعات مرتبط
محمدرضا امین زاده

محمدرضا امين زاده هستم ، مهندس الكترونيك و سردبير مجله علم فردا . علاقه زیادی به سخت افزار دارم ، اگه فرصتی بمونه در زمینه ادیت فیلم و تصویر و طراحی رابط کاربری وب و اندروید مطالعه و تمرین می کنم .

آموزش زبان انگلیسی - ابراهیم درویش

آموزش زبان انگلیسی علم فردا

 • یه بار برای همیشه تلفظ انگلیسی رو یاد بگیر!
 • ■ آموزش گرامر انگلیسی از صفر تا صد!
 • ■ آموزش مکالمه انگلیسی درباره موضوعات کاربردی
 • ■ مبتنی بر انگلیسی امریکایی!
 • ■ بیش از 45 ساعت ویدیو آموزشی!!!
 • اطلاعات بیشتر + نمونه درس

حمایت از علم فردا

نوشتن مطالب آموزشی به زبان ساده و قابل فهم برای همه ، کار بسیار سختیه . از طرفی ، نگهداری یک وب سایت آموزشی خرج داره ! اگر براتون امکان داره لطفا با پرداخت مبلغ کمی در هزینه های سایت سهیم باشید تا ما هم بتونیم با خیال راحت براتون بنویسیم و به سوال ها تون پاسخ بدیم . حمایت مالی از علم فردا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

166 دیدگاه

 • درود حروف انگلیسی bark. در اخر کارت گرافیک یعنی چی. ایا با جی فورس فرق داره مثلا تو مدل. جی فورس جی تی 710 با سپاس

 • سلام چیزیکه من توی هر بازی دیدم معمولا وقتی میرم توی بخش تنظیمات گرافیک هرچی گرافیک رو میبرم بالا عدد هم بیشتر میشه،میخواستم بدونم بالا رفتن اون عدده از حجماستاندارد که واسه من 2گیگ هست به دیوایسمون اسیب میزنه؟

 • سلام و تشکر از مطلب مفید شما
  آیا امکان نصب کارت گرافیک ddr5 -ddr6 روی مادربرد ddr3 هست؟

 • امیرحسین 07 دی 1399

  سلام کارت گرافیک NVIDIA GEFORCE MX110+intel uhd graphic 620 برای گیمینگ مناسبه

 • سلام.
  آیا میتونم کارت گرافیک gddr5 رو روی مادربورد ddr3 استفاده کنم؟ آیا به هم ربطی دارن ؟ ممنون میشم اگه پاسخ بدین

 • mohammad mov 10 دی 1398

  سلام
  وقتتون بخیر
  گرافیک من nvidia geforce gt430 هستش
  تو مشخصات که نگاه میکنم زده standard config memory و جلوش هم زده 2GB ddr3
  خواستم ببینم این که نوشته منظورش اینه که حافظه گرافیکم 2 گیگ هست و گرافیکم ddr3 هستش؟

 • سلام به مدیر سایت. من میخوام یه لپ تاپ بخرم با مشخصات زیر لطفا راهنمایی کنید تا چه حد و با چه کیفیتی میتونم بازی های روز رو باهاش اجرا کنم.
  hp 193 nia
  CPU: core i7 u8550
  حافظه اختصاصی پردازنده گرافیکی چهار گیگ
  رم 12 گیگ نوع DDR4
  یک ترابایت حافظه هارد دیسک
  مدل پردازنده گرافیکی : Radeon 530 GDDR3
  لطفا زودتر راهنمایی کنید با تشکر?

 • سلام , سوال دارم, میخام یه سیستم ببندم که رم کامپیوتر حافظش دی دی ار 4 هستش و اما حافظه کارت گرافیک جی دی دی ار 5 هست, این دوتا با هم رو سیستم میخونن؟ مشکلی نداره؟

 • سلام خسته نباشید.. ببخشید میخواستم بدونم کدوم برای گیم بهتر هست؟
  GeForce GT 920MX GDDR5 2GB
  GeForce MX150 DDR5 2GB

 • با سلام و درود و تشکر از توضیحات شما

  سوال من این هست که:
  گرافیک gtx980 چهار گیگ با باس 256 که از تکنولوژی gddr5 بهره میبره در بازی های کنونی عملکرد بهتری داره ؟
  یا
  gtx1060 شش گیگ 192 بیتی که ddr5 هست
  سرعت 1060 بالاتر و چیپ ست آن جدیدتر هست اما پهنای باند 980 بیشتره . 4 گیگ حجم هم برای بازیهای امروزی کافی هست . پس آیا این صحیح هست که 980 بهتر میباشد.؟؟
  با تشکر از جواب شما . سپاسگزارم

 • با سلام و خسته نباشید
  س<الی که بنده دارم اینه : گرافیک های gddr5 چند برابر گرفیک های gddr4 هستن ؟
  مثلاً 1 گیگ gddr5 برابره با 2 گیگ gddr4 یا مثلاً بیشتر یا کمتر .
  ممنون میشم راهنمایی کنین

 • کدوم گرافیک برا گیم و نرم افزار های 3بعدی خوبه
  rog_strix_gtx1080ti_o11g_gaming
  rog_strix_gtx1070_o8g_gaming
  بعد یه سوال دیگه دارم که عدد بعدgtx نشانه چیه

  • gtx یعنی گرافیک ساخت نویدیا هست اون عدد هم اسم گرافیک هست
   gtx 1080ti بهتر از gtx 1070 هست

 • با سلام
  لطفا جواب بدید چون تمام بیس کار من بستگی به این داره.
  من خیلی وقته دارم تحقیق میکنم
  در لپ تاپ های میان رده، یه مدت طولانی از 2G GT 840m GDDR3
  استفاده میشد..
  اما به طرز ناگهانی گرافیک نسبتا جدید 2G GT 920mx GDDR5 جای اون رو تو همه ی لپتاپ ها گرفت.
  الان شما بگید که کدوم بهتره.برا گیم و کارای گرافیکی مثل شبیه سازی کنسول های نسل پنجم میخوام

  هرکی باشه میگه خوب معلومه 840 چون قدرتمند تره اما مشکل اینجاست که:

  1= سایت GPUboss, 920mx رو برنده اعلام میکنه و تنها برتری 840 ، اینه که یکم تو گیمینگ بهتر عمل میکنه(تاکید میکنم یکم)

  2=تمام شرکت ها به این نسل پردازنده گرافیکی روی اووردن(به طوری که باید تو لپ تاپ های دست دوم دنبال نسخه ی دارای پردازنده ی 840 گشت)،پس باید چیز بهتری نسبت به 840 باشه.

  3= آیا DDR5 بودنه 920 میتونه 2 رقم اختلاف دهگان رو جبران بکنه؟(آیا بیشتر بودن سرعت تبادل اطلاعات به معنای بیشتر بودن قدرت نیز می باشد؟)

  خلاصه سرتونو درد نیارم اطلاعات کاملند ، لطفا راهنمایی کنید.
  با تشکر فراوان از سایت خوبتون ، بشدت استفاده کردم.

 • طمطمطممطمط 10 خرداد 1396

  سلام آیا گرافیک GTX950M GDDR5+Intel HD Graphics530 برای استفاده گیمینگ مناسب است؟

  • بازی با تنظیمات متوسط و گاهی بالا ( مناسب رزولیشن 1080 )
   در کل نباید توقع زیادی از این کارت داشته باشید.

 • سلام و خسته نباشی می خواستم بدونم که این کارت گرافیک GTX 970 4gb بر این مادربرد جواب میده ASUS H81-PLUS لطفا جواب بدید مرسی از همراهی شما با تشکر.

 • سلام از کجا باید تسخیص داد که گرافیک ddr3 هستیا gddr5 راه تشخیص کجاس مثلا گرافیک لپ تاپ من 940‌mx‌ 4 گیگ است و این گرافیک هم ddr3 تولید شده هم gddr5 لطفا راهنمایی کنین مدل لپ تاپ لنوو leadpad 510a خیلی ممنون از زحماتی که میکشید

 • سلام من میخوام کارت گرافیک بخرم شک دارم کدومو دوتا شون رم 2 دارن ولی یکی GDDR3 با باس رابط 128 بیت ولی اون یکی gddr5 با باس رابط 64 بیت .

  ASUS GT730-2GD5-BRK Graphics Card یا ASUS GT730-2GD3 Graphics Card

  اگه بشه نگاهی به دوتاشون بندازن واسه گیم میخوام

  ممنون از سایت خوبتون

  • پیشنهاد میکنم نخری به جاش 750ti بخر.چون من خودم دارمش واصلا برای گیم خوب نیست.
   مدل GDDR3 4GBهست(اصلا نخر)GDDR5 2GBهست.

 • Amirmohammad 26 دی 1395

  سلام . مادربرد سیستم منasus h61 plus هست . میخاستم بدونم رو مادربرد سیستم میتونم یه کارت GTX 970 4GB بزارم . چون کارت GDDR5 هست میترسم به مادربورد سیستمم نخوره . خیلی ممنون از سایت علم فردا .

 • سلام ممنون از راهنمایی هاتون.
  دو سوال
  ۱. مادر برد بنده ddr3 هست اگه یه کارت گرافیک gddr3 بندازم روش کار میکنه؟؟؟
  ۲. بنده یه رم ۲ با سرعت ۶۰۰ ddr3 دارم اگه یه رم ۲ دیگه با سرعت ۱۶۰۰ ddr3 بندازم بغلش مشکلی پیش نمیاد؟؟ ممنون.

  • 1_ نوع رم کارت گرافیک ربطی به مادربرد نداره ( یعنی میتونی از GDDR5 استفاده کنی و مشگلی پیش نیاد )
   2_ رم ها باید سرعتشون یکی باشه ( اولویت بارم کم سرعته ؛ اگه یکی از رم ها سرعتشون 1333 باشه بقیه رم ها با همون سرعت کار میکنند )

 • سلام اگه یک بازی به 4 گیگ گرافیک احتیاج داشته باشه و گرافیک موجود یک باشه با استفاده از رم سیستم می تونه کار کنه ؟ اگه با نیاز بازی از لحاظ باند وایت و پیکسل ریت برابر باشه ؟

 • ♥مرتضی پآشآیی♥ 01 آذر 1395

  سلام خسته نباشید خدمت همتون پس نتیجه میگیریم یک کارت گرافیک اگر 4 گیگابایت باشه اما از نوع نسل ddr3 عملکردش ضعیف تره یا برابر با یک کارت گرافیک 2 گیگابایت باشه اما از نسل ddr5 درسته البته به شرکتشم مربوط میشه مثلا گیگابایت قطعاتش تعریفی زیاد داره تا جیفورس درسته جواب لطفا

 • حتی اگه 950 2 گیگ دی دی ار 5 باشه
  ولی 750 4 گیگ دی دی ار 5 ؟؟

  • بستگی به کار شما داره . 950 جدیدتره و قطعا بهینه تر ساخته شده . اگه کار خیلی خاصی نمی خواید انجام بدید همون 2 گیگ کافیه .

 • سلام مطالبتون عالی بود خیلی استفاده کردم . ممنون
  یه سوال : میخواستم بدوننم گرافیک asus strix gtx 750 بهتر یا asus gtx950 ؟؟
  میخوام بخرم ولی واقعا موندم کدوم بهتره ؟؟

 • با سلا م میخواستم بدونم گرافیک GT730- 2GB DDR5 با سرعت 5000MHZ قوی تره یا کارت گرافیک GT730- 4GB DDR3 با سرعت 1500MHZ یعنی کدوم برای بازی های جدید مناسب تره؟

 • با سلام و خسته نباشید
  میبخشید من از کجا بفهمم گرافیک مجتمع corei7-2630qm/2gh چقدره؟

 • سلام خسته نباشید
  اول تشکر میکنم به خاطر راهنماییاتون خدا خیرتون بده من گرافیکم r7 m 360 است فروشنده بهم گفت گرافیکش 4 بازی هارا راحت جواب میده ، البته ( lenovo z5170)i7/8ram
  ولی وقتی داخل بازی میرم مثلا ( بتلفیلد4 ) فقط کیفیت مدیوم را خوب جواب میده وقتی روی high میزارم کند میشه ، بازی هم سوییچ میکنم روی گرافیک دوم اما بازم تغییری نمیکنه ، همه نرم افزاراشم بروز رسانی کردم بازم نشد ویندوزمم عوض کردم نشد ، آیا گرافیکم ضعیفه یا خرابه یا گرافیکم 4 نیست ، واقعا هنگ کردم اگه میشه کمکم کنید .

 • ضمن عرض سلام و تشکر از جوابتون 2 تا سوال دیگه دارم :/
  یک اینکه اگه گرافیک نسبتا قوی باشه و مادربرد ضعیف ,گرافیک میتونه کاملا کارایی خودشو بهمون تحویل بده ؟ یا مثل رم , سی پی یو و مادربرد باید تو یه سطح باشن تا کارایی مطلوب رو ارایه بدن ؟!
  دوم اینکه از کجا بدونم که این گرافیکی که دارم تهیه میکنم به مادر بردم میخوره یا نه ؟

  • سلام خواهش می کنم
   تمام قطعات با هم در ارتباطن یعنی گرافیک روی مادربورد سوار میشه پس اگه مادربورد نتونه امکانات گرافیک رو ساپورت کنه ، به درد نمی خوره .
   2- مادربورد باید اسلات PCI Express داشته باشه که انواع مختلف داره . پست زیر رو بخونید :
   PCI Express چیست ؟

 • سلام. دمت گرمممممم…خیلی از پست هاتو خوندم خیلی مفید ساده بودن.
  و یه سوال: نسل رم های گرافیک یا همون Gddr باید مثل رم اصلی توسط مادربرد پشتی بانی شن یا فرقی نداره؟!
  مثلا اگه مادربرد رم ddr3 (ماکزیمم) رو پشتی بانی کنه, gddr گرافیک هم باید gddr3 باشه یا میتونه gddr5 با کاراییه خودش باشه؟

  • سلام خواهش می کنم
   نه لزوما اینجوری نیست . رم اصلی می تونه DDR3 باشه و رم گرافیکی می تونه DDR5 باشه . رم گرافیک ، ارتباط داخلی با پردازنده گرافیکی داره .

 • بهترین کارت گرافیک برای طراحی سه بعدی و رندرینگ Nvidia GeForce هستش gtx یا Nvidia Quadra ؟

  • بستگی به دستگاه داره . گرافیک Quadra روی لپ تاپ های ورک استیشن استفاده میشه . اما در لپ تاپ های معمولی مدل GTX بهترین گزینه است

 • سلام
  ممنون از مطالب مفیدتون
  راستش من قصد خرید لپ تاپ برای کارهای معماری داشتم که طبیعتا نیاز به عملکرد گرافیکی خوبی داره
  اولش چون قصد داشتم تا 3 تومن هزینه کنم مدل v502ux رو بهم معرفی کردن که گرافیک خوبی داره اما سی پی یوش قوی نیست
  اگه بخام بیشتر هزینه کنم مدل MSI GP62 , ASUS N552VX رو بهم معرفی کردن، میگن کرافیک msi با اینکه 2 هست عملکرد خوبی داره به خاطر اینکه مخصوص بازیه
  گرافیک asus
  GeForce GTX 950M 4G,
  msi
  GeForce GTX 950M GDDR5 2G

  میشه راهنمایی کنید ؟ که کدوم برای کار من بهتره ؟ واقعا گیج شدم، نمیدونم اصلا لازم هست انقدر هزینه کنم یا با هزیه کمتر هم کارم راه می افته

 • واسه سیستم های DDR4 اگه بخوام گرافیک بگیرم ، حتما باید GDDR5 باشه ؟؟ یا گرافیک های DDR3 هم به سیستم های DDR4 میخوره ؟

  • گرافیک و رم اینجوری که شما میگید ربطی به هم ندارن . چون حافظه گرافیکی GPU مستقل از رم کار می کنه . به هر حال بهتره که از DDR5 استفاده کنید چون پهنای باند بیشتری داره .

 • سلام . ممنونم از مطالب خیلی خوبتون می خوام بین دو لپ تاب lenovo y700 و ASUS N551VW یکی رو بخرم y700 گرافیکش gddr5 هست ولی نمیدونم n551 هم gddr5 هست یا نه میخواستم بدونم گرافیک n551 هم gddr5 هست ؟ و کدوم واسه گیم بهتره چون من فقط واسه بازی میخوام و اگه لپ تاب بهتری از اینا تو رنخ قیمت 3800 سراغ دارین بگین ممنون.

  • سلام من خودم n551vw دارم gddr5 هستش واسه بازی هم خیلی خوبه صفحه نمایششم عالیه

 • علیرضا قاسمی 18 دی 1394

  سلام.
  می خواستم بدونم کارت گرافیک Asus GT610-SL-2GD3-L Graphics Card،توی دیجیکالا زده نوع حافظه ddr3،یعنی همون GDDR3؟

 • Raja Rajaei 22 مهر 1394

  سلام.ممنونم از مطالب بسیار خوبتون ،میخواستم بدونم فرق دو کارت گرافیک با سرعت یکسان و با حافظه گرافیکی با تکنولوژی DDR یکسان اما با مقدار فضای گرافیکی متفاوت ،با هر بار دو برابر شدن فضای گرافیکی چند درصد از قدرت کارت گرافیک افزایش پیدا میکنه ،مثلا 840m 4g چند درصد نسبت به قدرت 840m 2g قویتره؟
  و یک سوال دیگه: طبق گفته شما سرعت انتقال اطلاعات در gddr5 نسبت به gddr3 دو برابره ،پس میشه گفت که 850m 2g gddr5 با 850m 4g gddr3 برابره؟ بسیار ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

  • سلام اینکه چقدر تاثیر میذاره رو باید در یک پست جداگونه توضیح بدم اما حافظه رم گرافیک اون چیزی نیست که تاثیر خیلی زیادی داشته باشه بلکه پهنای باند و سرعت باس حافظه گرافیک مهم تره . پست باس کارت گرافیک رو بخونید متوجه میشید .

  • Raja Rajaei 23 مهر 1394

   بسیار ممنون. لطفا در حد امکان تاثیر گذاریش رو هم در پست جداگانه به گفته خودتون با لحن شیرینتون قرار بدید.

 • AmirHo3ein 19 مهر 1394

  سلام. آقا دمتون گرم. خیلی کمک کردید. فقط یه سوال. من میخوام یه لپ تاپ بگیرم یه مدل Asus G551JW هستش با گرافیک GTX960m 4GB DDR3 و اون یکی Asus G501JW با همون گرافیک 960m منتها با GDDR5. خب مسلما G501JW بهتره. ولی خب با توجه به قیمت میخواستم بدونم این مدل DDR3 خیلی ضعیفه و توی بازی های شاخ و جدید مشکل ایجاد میکنه(برای تنظیمات گرافیک خوب)؟
  و اینکه گرافیک 860m که 2GB GDDR5 داره بهتر از 960m با 4GB GDDR3 هستش؟(با توجه به اینکه چیپ 960 مکسول هستش)

  • AmirHo3ein 19 مهر 1394

   در ضمن اول باید میپرسیدم که اصلا این G551JW کارت گرافیکش DDR3 هستش؟(من بعید میدونم سری 9 انویدیا GDDR5 نباشه)
   چون توی سایت خود ایسوز در صفحه این لپ تاپ کارت گرافیک DDR3 نوشته شده. اما تست GPU-Z و اطلاعات سایت DigiKala نشون میده که GDDR5 هستش.

   ممنون میشم جوابم رو سریع بدین

 • سیدعلیرضافقیه 29 شهریور 1394

  سلام
  خداقوت
  این کار شما علاوه بر اینکه جنبه آموزشی داره،جنبه معنوی هم داره
  انشاءالله توی این راه ثابت قدم باشید
  ممنونم از مطالب بسیار آموزنده و مفید
  واقعا استفاده کردم.
  موفق باشید

 • سلام میخواستم بپرسم گرافیک gtx970 4gb و سی پی یو core i5 4690 بدرد گیم میخورند؟؟؟ تا چ حد؟ خیلی ممنون…

  • سلام بله مناسب بازی هستن .
   البته برای بازی حرفه ای باید پردازنده core i7 بگیرید اما این مدلی که گفتید برای خیلی از بازی ها کافیه چون گرافیک 970 خیلی قویه

 • با سلام میخواستم ببینم از بین این دو گرافیک کدوم بهتر هستن
  Inno3D GeForce GT440 1 GB

  Inno3D GeForce GT440 4 GB
  با تشکر

 • با سلام
  میخاستم بدونم ایسوس n551jx قویتره یا لنووy5070

 • سلام من تو یک سایتی یک لپ تاپ دیدم که مشخصاتش این بود
  Asus G501JW – A – 15 inch Laptop
  مشخصات فیزیکی:ابعاد: 20.6 × 255 × 383 میلی‌متر – وزن: 2.06 کیلوگرم
  پردازنده مرکزی:Intel Core i7 4720HQ 2.60GHz up to 3.60 GHz
  حافظه RAM:ظرفیت: 16 گیگابایت – نوع: DDR3
  حافظه داخلی:ظرفیت: یک ترابایت – نوع: حافظه‌های هیبردی – مشخصات: یک ترابایت هارددیسک به همراه 128 گیگابایت حافظه SSD
  پردازنده گرافیکی:Intel GeForce GTX 960M GDDR5 4GB
  صفحه نمایش:15.6 اینچ از نوع IPS LCD با دقت 4K 3840×2160 – با روکش مات
  امکانات:فاقد درایو نوری Webcam Backlit Keyboard Card Reader Wi-Fi Ethernet Port HDMI Port
  سایر مشخصات:باتری 6 سلولی -Microsoft Windows 8.1

 • سلام اقا من یک سوال در مورد گرافیک لپ تاپ دارم فرق بین Intel GeForce GTX و NVIDIA GeForce GTX چیست با تشکر

 • سلام
  سایت واقعا عالییه
  میخاستم ببینم کتابی برای مبانی سخت افزار(چه تخصصی چه غیرتخصصی)وجود داره که تقریبا بروز باشه؟(سخت افزار pc و لپتاب منظورمه)

  • سلام
   من خودم کتابی رو نمی خونم و نخوندم .
   بهترین منبع اینترنت هست . ضمن اینکه مبانی سخت افزار رو در علم فردا توضیح دادیم و خواهیم داد . پیگیر مطالب باشید .
   اگه به زبان انگلیسی آشنا هستید در حدی که کارتون راه بیفته منابع انگلیسی رو بخونید

 • سلام این گرافیک NVIDIA GeForce GTX 950M 4GB در لپ تاپ
  ASUS K550JX – A – DDR3 هست یا DDR5 و چطور میشه تشخیص داد؟

 • میخواستم بدونم، آیا GDDR5 با DDR5 در بازی کردن خیلی تفاوتی ایجاد میکنه؟
  روی بازی تأثیرش چیه؟

 • با سلام
  میخواستم ببینم بین دو کارت گرافیک در دو لپ تاپ GTX960M GF 2G D5 و کارت گرافیک GTX 950M GF 4G کدومش بهتر هست؟
  این رو هم بگم که RAM هر دو رو میخوام از 8 بکنم 16. یعنی RAM هر دو رو یکسان بگیرین و فقط حجم حافظه خود گرافیکا متفاوته.
  در حقیقت یکیش ۴G با ۹۵۰ هست یکی دیگش ۲G با ۹۶۰ هست. حقیقتش بین تفاوت قدرت و حجم موندم. نمیدونم کدوم بهتره و باید به اون اولویت داد. اصلاً اینکه حجم چه فایده ای در کارت گرافیک داره رو متوجه نمیشم.
  محض همینه در خریدge62 msi و g550jx asus موندم. اولی GDDR5 هست و دومیDDR3
  ممنون میشم توضیح بدین و راهنماییم کنین.
  لطف می کنید

 • ببخشید تو نظر قبلیم اشتباه تایپی وجود داشت برا همین دوباره پرسیدم بین کارت گرافیک Geforce GTX 950M 4gb GDDR 3 و Geforce GTX 850M 2 gb GDDR 5 و Geforce GTX 850M 4 gb GDDR 3 کدومشون برای کارهای گرافیکی و بازی تو لپتاپ انتخاب بهتری هست ؟ مرسی از سایت خوبتون 🙂

 • امیر حسین 08 مرداد 1394

  باعرض سلام وخسته نباشید . من میخواستم نظرتون رو درباره لپ تاپ msi مدل GS60 ghost pro با گرافیک GTX970 بدونم .واین که آیا این لپ تاپ با توجه به وزن سبک و ضخامت بسیار کمی که داره از لحاظ سیستم کولینگ مشکلی نداره یعنی زود داغ نمیکنه؟ چون من گیمر حرفه ای هستم ودر کنار بازی کار های مالتی مدیایى هم انجام میدم و تصمیم دارم این لپ تاپ رو تا ماه دیگه از نمایندگی بخرم . ممنون میشم اگه این لپ تاپ عیب و مشکلی داره بهم بگید چون نظرتون برام مهمه .

 • سلام
  ممنون از سایت خوبتون
  میخوام بدونم کدوم کارت گرافیک برای بازی های سنگین خوب هست
  850GTX 2GB GDDR5
  850GTX 4GB GDDR3
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

 • سلام خسته نباشید.

  گرافیک 4g gtx950 dder3 بهتره یا 2g gtx850 dder5

 • محمد علی علیجانی 06 مرداد 1394

  ببخشید من انقدر سوال میکنم یه سوال دیگه
  GTX 860M GDDR5 4GB قوی تره یا GTX 960M DDR3 4GB

 • سلام خسته نباشی.میخواستم لب تاب بگیرم میخواستم ببینم کدوم گرافیک بهتره

  Gtx 950 4g

  Gtx 850 2g dder5

  • سلام من جزو مدیران سایت نیستم و فقط چون میدونستم جواب دارم میدم
   تا جایی که من اطلاع دارم گارت گرافیک gtx 950m یک کارت گرافیک کربری مولتی مدیا است و زیاد به درد گیم نمیخورد از طرفی دیگر کات گرافیک gtx 850m 2gb قدرت چندانی برای اجرای بازی های جدید ندارد . برای همین بین این دوعدد کارت گرافیک من gtx 950m 4gb را پیش نهاد میکنم . امید وارم توانسته باشم کمکی بکنم و اگر اطلاعات داده شده اشتباه بود عذر میخواهم .

 • محمد علی علیجانی 05 مرداد 1394

  سلام یه سوال من میخوام یه لبتاب بگیرم یکی کارت گرافیک gtx 960m داره و دیگری gtx 960m GDDR5 تفاوت قیمت های این دو لبتاب خیلیه و من میخام بدونم اگه ا.نیکه GTX 960M ساده داره رو بگیرم عمل کردش دو اجرای بازی خیلی متفاوته ؟
  سی پی یو و رم این دو دست گاه یکیه و تنها تفاوتش باهم گرافیک و رزلوشن صفحه شون است

 • سلام خسته نباشید آقا دمتون گرم خیلی سایتتون عالیه
  میخوایتم بدونم کدوم گرافیک بهتره
  nvidia geforce gtx 960m 4 gb یا nvidia geforce gtx 860m 4 gb up to 6 gb

 • سلام.
  تشکر میکنم به خاطر سایت خوبتون میخواستم ببینم که این سیستم به درد بازی میخوره…
  پردازنده مرکزی:Intel Core i7 4720HQ 2.60GHz up to 3.60 GHz
  حافظه RAM:ظرفیت: 8 گیگابایت – نوع: DDR3
  حافظه داخلی:ظرفیت: یک ترابایت – نوع: هارد دیسک – مشخصات: 5400RPM
  پردازنده گرافیکی:NVIDIA GeForce GTX 950M 4GB
  صفحه نمایش:15.6 اینچ از نوع TFT LED-backlit LCD با دقت Full HD 1920×1080 – با روکش مات
  امکانات:DVD-RW Webcam Card Reader Wi-Fi Ethernet Port VGA Port HDMI Port
  سایر مشخصات:باتری 4 سلولی – فاقد سیستم‌عامل

 • سلام
  ممنون از سایت خوبتون
  من میخوام لبتاپ بخرم و بین این 2 مدل گیر کردم :
  MSI GE60 که گرافیک 850GTX GDDR5 2 GB داره یا یه لبتاب با کارت گرافیکی 850GTX 4GB GDDR3 ?
  کارم RENDER های سنگین صنعتی هست .
  ممنون میشم از کمکتون

 • سلام ممنون از مطالب خوبتون
  رم می تونه حافظه اش رو در اختیار گرافیک قرار بده؟
  باتشکر

 • سلام واقعا مفید بود ایول
  فقط یه سوال داشتم می خواستم بدونم میشه کارت گرافیک های سری 8000 یا 9000 نویدیا رو روی مادر برد z97x gaming gt انداخت آخه می خوام فعلا همه چی به جز کارت گرافیک عوض کنم تا بعدا پول گیرم اومد یه کارت گرافیک خوب بگیرم ممنون میشم اگه مدلایی که بهش میخوره رو برام بنویسید
  ببخشید اگه زیاد نوشتم
  با تشکر از وبسایت خوبتان

  • سلام
   بله میشه هر گرافیکی که رابط PCI Express داشته باشه می خوره

  • پس یعنی من می تونم فعلا از یه کارت گرافیک geforce 8400gt بعدا یه کارت گرافیک خوب بخرم ویه سسوال دیگه نظرتون درباره سیستم زیر چیه:
   case: green X5
   CPU:I7-4790K 4GHz CORE I7 8MB
   hard:1TB SATA III 64MB PURPLE WD10PURX WD
   SSD:120GB SATA III 2.5` V300 SV300S37A/120G KINGSTON
   MAINBOARD:Z97X-GAMING GT GIGABYTE
   RAM:16GB 2400Mhz (2*8GB)kingston
   POWER:GP600A-HP GREEN
   ببخشد اگه دوباره زیاد سوال کردم ممنون از وبسایت خوبتون
   موفق باشید

  • سیستم خوبیه یعنی خیلی خوبه

  • به نظر تون چیزی نیاز به تغییر نداره
   خیلی خیلی ممنون از لطفتون
   موفق باشید

  • نه به نظر هیچ مشکلی وجود نداره

 • راستی یه سوال دیگه:
  تو خرید کارت گرافیک engin clock مهمتره یا memory clock?
  اینی که اینجا نوشته یعنی چی
  memory clock : 1782MHz ( 891 Mhz ) l
  اینجا ما دوتا عدد داریم یکی 1782 مگاهرتز و یکی 891 مگا هرتز
  اون 891 مگاهرتز یعنی چی؟

  • engine که واسه هسته پردازشیه . مموری هم که مشخصه . هسته خیلی مهمتره اما در حالت کلی جفتشون مهمن . سرعت مموری واسه ارتباط بین هسته و خود مموری هست که هر چی بیشتر باشه پهنای باند هم بیشتر میشه .
   واسه فهمیدن اون 891 مگاهرتز پست DDR چیست رو بخون

  • سلام میخواستم بدونم مادربردمن DD3هست میخواستم یه گرافیکDD5بخرم ایا میشه نصب کرد

  • سلام . گرافیک با رم فرق می کنه . بله میشه

 • دوست عزیز یعنی ما روی کارت های گرافیکی فقط حافظه رم رو داریم ؟
  یا به جز رم ،حافظه ی دیگه ای مشابه هارد دیسک رو نداریم درسته؟

 • خیلی خوب بود ممنون منم به سخت افزار علاقه زیادی دارم

 • اسماعیل 06 دی 1393

  سلام
  خسته نباشید میخواستم از زحماتتون تشکر کنم مطالب مفید و آموزنده ای بود.ممنون میشم اگه در رابطه با کارت گرافیک بیشتر توضیح بدید

 • سلام میخواستم بدونم این مادربوردasrock 775i65g که نسبتا قدیمی هم هست gddr 3 پشتیبانی میکنه؟ لطفا بهم جواب بدین و اینم بگید که ممکنه مادربوردی که گرافیک agp میخوره از یگ گرافیک agp که تکنولوژی gddr3 داشته باشه پشتیبانی نکنه?

 • ممنون از وقتی که میزارید
  اگر ممکنه نحوه تشخیص Gddr رو از روی اسم مدل و تفاوت GT و GTX رو هم یه توضیحی بدین.
  ممنون

 • سایت توپی داری.دمت گرم.
  فقط یه سوال درباره گرافیک که مدل های پردازند ها رو توضیح میدی؟
  مثل GeForce GTX850 و GeForce GT 840M چه فرقهایی دارن؟

 • سلام.ممنون به خاطر مطالب مفیدتون..میخواستم بپرسم که. شما گفتید ddr به رم کامپیوتر ربت داره وgddr به کارت گرافیک.حالا اگه من ddr داشته باشم و رم کامپیوترمو زیاد کنم مصلا از 4 به 8. قدرت پردازش کارت گرافیکم بالا میره ؟خواهش میکنم پاسخ بدبد برام خیلی مهمه(کارت گرافیک من الان gt 520 است که 2 گیگ است)

 • احسان 12 مهر 1393

  سلام یه سوال داشتم میشه کارت گرافیک ۲g ddr3 باشه همراه با حافظه ۴g gddr5

  • سلام . منظورتون رو متوجه نشدم

  • احسان 13 مهر 1393

   سلام مجدد

   یه لپتاپ مدل g56jk خریدم

   فروشنده ادعا کرده نوع حافظه این لپتاپ gddr5 . بعد من اومدم gpu-z نصب کردم زده حافظه ddr3 میرم بهش میگم میگه این لپتاپ ddr3 هست ولی حافظه جدا گونه gddr5 داره راهی هست بشه فهمید حافظه gddr5 داره یا نداره . چنین چیزی که گفته ممکنه

  • سلام احسان جان
   دو تا حافظه داریم ، یکی RAM که خب فعلا بیشتر از DDR3 نیست . یکی حافظه گرافیکی که احتمالا برای شما GDDR5 هست چون لپ تاپ جدید و قوی خریدید . اگه اینجوری باشه میشه .

  • احسان 13 مهر 1393

   نه منظورم رم نیست

   گرافیک لپتاپ رو فروشنده داخل مشخصاتش نوشته ۲G GDDR5 VRAM – Total availble 6GB

   بعد فروشنده گفت این لپتاپ ۲G اصلیش DDR 3 / چهار گیگ حافظه اختصاسی داره که اون GDDR5

   میدونم الکی گفته ولی نمیدونم چطوری اثبات کنم از داخل خود ویندوز میشه فهمید حافظه DDR3 یا GDDR5

  • احسان جان این دوتا گرافیک قرار نیست با هم کار کنن به خاطر همین اهمیتی نداره که از چه مدلی هستن . حرفی که فروشنده میزینه شدنیه و ایرادی بشه نیست . مهم اینه که لپ تاپی که داری عالیه . نگران نباش

  • احسان 13 مهر 1393

   ممنون خداحافظ

 • امیرعلی 10 شهریور 1393

  دوست عزیز خسته نباشی مقاله خیلی خوبی بود
  لذت بردم

 • مرسی مهندس. عالی بود

 • خدا قوت…قرض اینکه خیلی تو سایتها دنبال مقایسش بودم گرافیک GT740 قوی تره ولی چیزی ک هست حجمشه که مدل گرافیک GT840 با اینکه ضعیف تره 4G جسارتا میشه بگید صرف با کدومه مدل قوی تر یا حجم بیشتر؟(برای نرم افزارهای معماری)

 • GT 840 4GB یا GT740 2GB؟؟؟؟حافظش مهم تره یا DDR3-DDR5?

 • سلام
  من قصد خرید یه لپ تاپ دارم سر گرافیکش هم حساسم
  از بین ایسوس N56JR و N56JN کدوم یکی بهتره؟
  با توجه به اینکه JR دارای کارت گرافیک NVIDIA® GeForce® GTX 760M 2GB GDDR5 VRAM

  http://www.asus.com/Notebooks_Ultrabooks/N56JR/SPECIFICATIONS/

  و

  JN دارای کارت گرافیک NVIDIA® GeForce® GT 840M 2GB/4GB DDR3 هست

  http://www.asus.com/Notebooks_Ultrabooks/N56JN/SPECIFICATIONS/

  ضمن اینکه خیلی دنبال مدل 4 گیگ GTX 760M گشتم اما گیرم نیومد

  N56JN-CN007

  مدل 4 گیگ GTX 760 رو داره ولی DDR3
  و
  N56JR-CN146 رو با GTX 760 باز هم DDR3

  یعنی هیچکدوم اون چیزی که تو سایت ایسوس زده نیست!!!

  لطفا راهنمایی کنید
  عجله دارم

 • محمدسالار 18 تیر 1393

  سلام به نظر شما در حالت کلی کارت گرافیک 4GB DDR 3 برای بازی بهتره یا 1GB DDR5

 • امیرحسین 13 تیر 1393

  سلام.میخواستم کارت گرافیکم رو عوض کنم.کارت گرافیک خودم GDDR3 هستش ولی من یه کارت کارت گرافیک GDDR5 میخوام.میخواستم بدونم که آیا میشه یه کارت گرافیک GDDR5 بگیرم در صورتی که کارت خودم GDDR3 هست؟

 • سلام
  از مطلب چون استفاده کردم و خوب بود حیفم اومد تشکر نکنم.
  مرسی
  موفق باشید

 • در جدول مشخصات هر مادربرد اسم قطعاتی که مادربرد ساپورت می کند نوشته بجز کارت گرافیگ ؟ سوال اینجاست از کجای مشخصات مادربرد بدانیم چه کارت گرافیکی بهترین عملکرد را با مادربرد دارد . و چه کارت گرافیک هایی را ساپورت می کند.

  آیا هر کارت گرافیکی را می توان روی هر مادربرد نصب نمود ?
  سپاس

 • سلام خسته نباشید میشه یخورده بیشتر توضیح بدین که مثلا چی گرافیکی gddr3 هستش یا gddr5 و باید از کجا تشخیص داد که مثلا گرافیکی که هم gddr3 هستش هم از نوع gddr5 از کجا باید فهمید کدام مدله؟ممنون از سایت خوبتون واقعا هیچجایی اینجور سایتی نیست که وقت بزارن

 • خیلی مختصر و مفید
  همون چیزی که می خواستم بفهمم با زبان ساده.
  پست های خیلی خوبی می ذاری آقای امین زاده خیلی ممنون.

 • سلام ممنوم میشم اگه سوالمو جواب بدید به نظرتون کارت گرافیک nvidia gt 750 m 4gb gddr3 که تا 6گیگ شیر میکنه قویتره یا کارت گرافیک nvidia gt 750m 2gb gddr5 که تا 4 گیگابایت شیر میکنه؟

 • Faryad Parsi 18 بهمن 1392

  دمتون گرم
  واقعا از این که مطالب خوب و در عین حال همه فهمی دارید ممنون.

 • سلام
  تشکر بابت مطالب جالبتون
  اما من قصد خرید یک سیستم گیم رو دارم . و چندا سوال دارم 1- اینتل یا ا ام دی 2- ا ام دی ارزونه ولی اینتل سربه فلک میزنه اما همه گیمرا میگن ا ام دی 3- چرا مادر بورد و سی پیو ای ام دی اینقدر ارزونه 4-چرا اطلاعات ما در مورد ا ام دی اینقدر کمه در مورد سی پیو ا ام دی هم مثل انتل i7یک مطلب بزارید.
  مرسی

  • سلام
   سعید جان نمیشه گفت اینتل خوبه یا AMD .
   بستگی به پول و نوع کاربرتون داره من خودم تو حالت یکسان اینتل رو انتخاب میکنم چون همه چی تمومه .
   AMD کمتر در لپ تاپ ها و PC استفاده شده واسه اینه که کسی اطلاعات زیادی نداره .
   چشم حتما .

 • با سلام و خسته نباشید
  میخواستم بدونم که فرق زیادی بین gddr3 با gdd5 هست؟از نظر سرعت؟

  • سلام
   در کل gddr5 بهتره اما gddr3 داریم از gddr5 بهتر چون همه چی سرعت کلاک نیست . کلی تکنولوژی مخصوصا در پردازنده های گرافیکی به کار میره . gddr حافظه مخصوص پردازنده های گرافیکی است که معمولا خارج از GPU هستن . بسیاری از پردازش ها داخل خود پردازنده اتفاق می افته .

 • من واقعا نمیدونم چی بگم آقا واقعا عالی بود خیلی ممنونم ازتون اگه ممکنه ادامه بدین مخصوصا در مورد تعمیرات سخت افزار باز هم ازتو تشکر میکنم

 • سلام.من بین دو مدل لپ تاپ گیر کردم و تقاضای راهنمایی دارم.
  lenovo y 510 با cpu i7 و ram 16 و gerafike 4 gddr5 که درایو نوری نداره و هارد یه ترابایتی هیبریدی و 8 گیگ اس اس دی و صفحه ی فول اچ دی آنتی گلیر با قیمت 4500000
  asus n550jv با cpu i7 و ram12 و gerafike 4 gddr3 و هارد یه ترابایتی 5400 دور و صفحه ی فول اچ دی با ips با قیمت 4100000
  خیلی دو دلم اگه میشه راهنماییم کنید.
  با تشکر از سایت واقعا خوبتون.من به همه ی دوستان هم سایت شما رو معرفی کردم.

  • سلام
   محبت کردی فرشید جان ممنون .
   حقیقتش اینه که هر کدوم رو بگیرید پشیمون نمیشید . اما نظر شخصی خودم رو لنوو هست .
   اگه صفحه مات هست حتما لنوو بگیر .

  • شکم بخاطر قیافشه…آخه n550 رو دیدم….ولی y510 رو ندیدم ولی با توجه به عکساش معلومه که به پای asus نمیرسه

 • Ali_Kamali 19 دی 1392

  بادرود
  آقامهندس چندروز پیش بعلت خراب شدن کارت گرافیک کامپیوترم که پنتیوم 4هستش .به بازارکامپیوتررفتم وبادادن اطلاعات سیستم به فروشنده ونشان دادن کارت گرافیک قدیمی.تقاضای یک کارت گرافیک بدردبخوردادم.وفروشنده کارت گرافیک بامارکGALAXYبامشخصات ذیل رادادند.
  GF210 PCI-E1GB DDR3 64Bit /VGA/DVI/HDMIوبه قیمت95000تومن.
  نظرجنابعالی چیه.ضمنآباکامپیوترم بیشتر فتوشاپ سی اس 6انجام میدم.این کارت برای گرافیک وبازیهایی نه چندان سنگین مشکل بهم نمیزنه؟
  ممنون میشم اگه جواب بدهید.
  بدرود.همیشه سالم وتندرست باشید.

 • سلام خسته نباشید میخواستم بدونک گرافیک
  geforce gt 650 از نوع gddr3 هستند یاgddr5 ممنون از سایت خوبتون

 • ATI بهتره یا GEFORCE؟

 • ممنون مفید و به درد بخور اما از کجا میتونم توان پردازشی کارت گرافیک رو بدون در نظر گرفتن حافظه پیدا کنم

 • سلام و وقت بخیر
  میشه در باری خوندن اسم ومدل و تشخیص دادن قدرت و برتری مدل های کارت گرافیک های RADEON یه مقدار توضیح بدین
  اطلاعات من خیلی جسته گریخته هست تو اینترنت هم چیز بدرد بخوری نیست
  (مثلا مثل CPUکه آموزش دادین آدم با چندتا حرف تمام اطلاعات مهم و بدرد بخور و متوجه میشه و میگه بکارش میاد یا نه )
  مخصوصا سری ۸xxx با ۷xxx یا ۶xxx و x4xx – x6xx – x7xx – x8xx یا x9xx
  (البته اینکه هرچی عدد بره بالاتر قویتره که واضه به عنوان مثال 86XX قویتره یا 79xx )
  و یه سوال دیگه از روی اسم مدل میشه فهمید RAM کارت گرافیک GDDR5 یا GDDR3
  خیلی مطالب سایتتون مفیده
  متشکر از لطفتون

 • سلام
  یعنی حرف G زمانی اضافه شده که انویدیا تونست از تکنیک GPGPU استفاده کنه؟

 • با سلام
  با تشکر از مقاله خوبتون

 • سلام ممنون به دردم خورد یه سوال داشتم منظور از قالب های حافظه تو مفاهیم گرافیک چیه ؟ خیلی ممنون منتظرم

  • سلام
   خواهش می کنم
   منظورتون رو متوجه نشدم . قالب گرافیک با چه عدد یا حروفی همراه هست ؟ بگید تا بدونم منظورتون چی بوده .

  • راستش خودمم نمیدونم استاد آزمایشگاه کامپیوترمون چند تا سوال تحقیقی داده یکیش که درباره حافظه گرافیکیه که دنبال جوابشم اینه : «حافظه گرافیکی چه نام دارد و منظور از قالبهای حافظه در مفاهیم گرافیک چیست ؟» ممنون میشم اگه تونستید کمکم کنید.

  • معادل انگلیسی قالب حافظه رو بپرسید و بفرمایید .

 • باسلام بسیارعالی بودتوضیحاتتون بسیارممنونم واقعا مبحث پیچیده وهنگ کننده ای بود چندین بارخوندم مطلب روتامتوجه شدم بسیارنفس گیر بودحفظ کردن ارقام وتفاوت هرنوع کارت گرافیک بایک حرف انگلیسی یا اعدادواین ظاهر قضیه هست از فرمول وحل مسئله هم فاکتور بگیریم سنگین بودولی چاره نیست باید دل به دریا زدو ومقاومت کرد وبا تالیور یه گوشه ای از ذهن روباز کرد تامطالب روآموخت وگرنه از عصر تکنولوژی وعلم روزعقب می افتیم

 • سلام و خسته نباشید
  مطالب خوبی در سایتتون می زنید که واقعا جای تشکر داره .
  می خواستم یه لطفی کنید و در مورد کارت گرافیگ مطلب بنویسد البته منظورم اعداد و ارقام و حروفی هست
  که شرکتهای تولید کننده (invidia-ati) روی کارتهاشون می زنند . اینها رو توضیح بدید . مثل توضیحاتی که در باره
  سی پی یو دادید که خیلی مفید بود متشکر

 • سایت بسیار عالی و مفیدی دارید
  من از آموزش هاتون لذت میبرم مخصوصا در مورد سخت افزار باشه -ممنون از تلاش های شما 😉

 • سلام
  خاستم تشکرکنم،خداخیرتون بده
  اگه میشه مطلب راجع به تعمیرات سخت افزاربیشتر بذارین،مطالبه بالاهم واقعا آموزشین
  راستی اگه میشه چن تاسایت آموزش تعمیرات سخت افزار توپ معرفی کنید
  ممنون
  یاعلی

حمایت از علم فردا
خبرنامه علم فردا
علم فردا در شبکه های اجتماعی علم فردا در جی پلاس کانال تلگرام علم فردا علم فردا در اینستاگرام
هر گونه کپی برداری از مطالب علم فردا ممنوعه ! در ضمن ، وب سایت علم فردا روی سرورهای پارس پک میزبانی میشه!
دانلود آموزش انگلیسی علم فردا