بستن فهرست

احتمالا تا حالا یک بار هم که شده عبارت GDDR رو شنیدید یا دیدید . GDDR تکنولوژی هست که در کارت های گرافیک استفاده میشه . GDDR تکنولوژی جدیدی نیست اما به هر حال من هم از دید خودم و از رسانه خودمون یه سری مسائل رو در موردش بررسی می کنم  تا در انتها بتونید بهتر در مورد انتخاب کارت های گرافیک تصمیم بگیرید .

GDDR چیست ؟

GDDR مخفف عبارت Graphics Double Data Rate هست و به زبون ساده همون حافظه RAM با تکنولوژی DDR و البته برای پردازنده های گرافیکی است . همونطور که می دونید ، پردازنده ها یا CPU ها برای اجرای دستورات به حافظه RAM نیاز دارن ، این مسئله برای پردازنده های گرافیکی یا GPU هم صدق می کنه ، برای مثال وقتی میگید گرافیک من 512 مگابایت و یا 2 گیگابایت هست منظورتون همون حافظه رمی هست که کنار پردازنده گرافیکی کارت گرافیک کامپیوترتون استفاده میشه و مسلما هر چی بیشتر باشه بهتره ، البته این مسئله نباید با عملکرد کلی کارت گرافیک اشتباه گرفته بشه ، اینکه بین دو کارت گرافیک با دو حافظه متفاوت ( یکی 1 گیگ و دیگری 2 گیگ ) مقایسه انجام بدیم و بگیم که قطعا اونی که 2 گیگابایت حافظه داره بهتره در بسیاری از موارد کار درستی نیست . چون عوامل زیادی در عملکرد کلی کارت گرافیک تاثیر داره .

یه زمانی بود همون حافظه رمی که در کامپیوتر و روی مادربورد استفاده میشد ، در کارت های گرافیک هم بود اما بعدها و با پیشرفت تکنولوژی و احساس نیاز به سرعت و کلاک پالس و پهنای باند و مخصوصا ولتاژ متفاوت در رم کامپیوتر و رم گرافیک ، رم هایی با نام GDDR طراحی شدن و دلیل این نامگذاری هم این بود که با رم کامپیوتر اشتباه گرفته نشه .

 زبان انگلیسی - ابراهیم درویش
چیپ حافظه GDDR5 مخصوص کارت های گرافیک

چیپ حافظه GDDR5 مخصوص کارت های گرافیک

در تصویر بالا چیپ حافظه GDDR5 ای رو می بینید که 1 گیگابیت ( توجه کنید گفتم گیگابیت ، نگفتم گیگابایت ) فضا داره ، از کنار هم قرار دادن این چیپ های 1 گیگا بیتی می تونیم به مقادیر مگا بایتی یا گیگابایتی برسیم . مثلا در کارت گرافیک بالا 4 عدد چیپ 1 گیگابیتی با هم تشکیل 512 مگابایت حافظه کلی گرافیک رو دادن . فرمول محاسبه اش اینجوریه : ( 4 ضرب در 1 گیگابیت ) تقسیم بر 8 = 512 مگابایت . هر بایت برابر با 8 بیت هست پس نتیجه ضرب رو باید تقسیم بر 8 بکنید تا به بایت در بیاد .

 

نسل های مختلف حافظه گرافیکی یا GDDR :

اگه بخوام از اول اول بگم اینجوری میشه :

GDDR5 , GDDR4 , GDDR3 , GDDR2 , DDR2 , DDR

تا یه دوره ای از همون تکنولوژی ساخت رم موجود در کامپیوتر در حافظه گرافیکی هم استفاده می کردن و بعد از احساس نیاز به سرعت بیشتر به تکنولوژی GDDR رو اوردن .

■ حافظه گرافیکی GDDR2

حافظه گرافیکی GDDR2 توسط شرکت انویدیا معرفی شد . حافظه گرافیکی که ولتاژ کاری 2.5 ولت داشت ( ولتاژ هسته و ولتاژ بافرهای ورودی ) که برابر با نسل قبلی حافظه گرافیکی یعنی DDR بود اما در کلاک پالس بالاتری کار می کرد که با این احتساب ، گرمای زیادی تولید می کرد ، حتی ولتاژ بافرهای خروجی که 1.8 ولت بود هم نمی تونست گرمای تولید شده رو جبران کنه . به دلیل تلفات گرمایی بالا ، تکنولوژی GDDR2 خیلی زود کنار گذاشته شد . کارت گرافیک های Geforce FX 5700 و همچنین Geforce FX 5800 جزء معدود کارت گرافیک های GDDR2 هستن .

حافظه گرافیکی GDDR2 سامسونگ روی کارت گرافیک

حافظه گرافیکی GDDR2 سامسونگ روی کارت گرافیک

 

■ حافظه گرافیکی GDDR3

حافظه گرافیکی GDDR3 توسط شرکت ATI و با همکاری JEDEC ( انجمن تکنولوژی حالت جامد قطعات نیمه هادی ) طراحی و معرفی شد اما اولین شرکتی که از GDDR3 استفاده کرد شرکت انویدیا بود . کارت های گرافیک Geforce FX 5700 Ultra و همچنین Geforce 6800 Ultra اولین کارت های گرافیکی بودن که از GDDR3 بهره بردن . ATI هم بعد از اون با سری Radeon X800 از تکنولوژی که خودش ساخته بود رونمایی کرد . بیشترین حافظه گرافیکی مورد استفاده در کارت های گرافیکی همین GDDR3 هست .

ولتاژ مصرفی کمتر برای بافرهای ورودی و خروجی ( 1.8 ولت ) ، سرعت کلاک بیشتر ، قابلیت ریست سخت افزاری اطلاعات موجود در رم و سرعت بیشتر در تغییر وضعیت از حالت خواندن ( Read ) به حالت نوشتن ( Write ) ، ویژگی هایی هستن که این حافظه گرافیکی رو نسبت به نسل قبلی برتر میکنن .

حافظه گرافیکی GDDR3 سامسونگ روی کارت گرافیک

حافظه گرافیکی GDDR3 سامسونگ روی کارت گرافیک

 

■ حافظه گرافیکی GDDR4

این حافظه گرافیکی توسط دو شرکت Nvidia و شرکت ATI معرفی شد اما انویدیا خیلی از GDDR4 استقبال نکرد و تصمیم به کار بر روی GDDR3 گرفت و بیشتر کارت های گرافیک خودش رو حتی با وجود تکنولوژی GDDR4 با حافظه گرافیکی GDDR3 روونه بازار کرد . یک سال نشد که GDDR5 معرفی شد و GDDR4 به کلی سوت شد !

ولتاژ کاری کمتر ( 1.5 ولت ) ، دو برابر شدن مقدار ” بیت از پیش فراخوان شده ” ( Prefetch ) از 4 بیت به 8 بیت و همچنین دو برابر شدن مقدار Burst Length از 4 بیت به 8 بیت ویژگی هایی هستن که نسبت به GDDR3 برتری محسوب میشن .

Prefetch : مقدار بیت یا بیت هایی که حافظه رم از قبل پیش بینی می کنه و فرا می خونه تا پردازنده برای دریافت اونها انتظار نکشه .

Burst Length : مقدار انتقال اطلاعات در  Burst Mode رو تعیین می کنه ، حالتی که اطلاعات بدون دریافت دستور ورودی از قطعات  دیگه مثل GPU یا CPU و در زمان کمتری منتقل میشن .

■ حافظه گرافیکی GDDR5

جدیدترین تکنولوژی در حافظه های گرافیکی تا به امروز GDDR5 هست . حافظه های گرافیکی که به 1.5 ولت برای کار نیاز دارن و از  این رو بهترین گزینه برای استفاده در لپ تاپ ها و دستگاه های همراه دیگه هستن . شرکت AMD اولین گرافیک خودش رو با نام Radeon HD 4870 روونه بازار کرد که اولین کارت گرافیک با حافظه GDDR5 در دنیا محسوب میشه . این حافظه گرافیکی اومده که سرعت انتقال اطلاعات رو دو برابر سرعت انتقال اطلاعات در GDDR3 بکنه .

ولتاژ کاری ، مقادیر Prefetch و Burst Length حافظه گرافیکی GDDR5 با GDDR4 برابره اما سرعت انتقال داده در GDDR5 بیشتره . پلی استیشن 4 از حافظه گرافیکی GDDR5 استفاده می کنه در حالیکه اکس باکس وان از حافظه گرافیکی GDDR3 . تفاوت بین این دو گرافیک رو باید در یک پست جداگونه بررسی کرد .

 

 تفاوت DDR با GDDR در چیست ؟

■ تکنولوژی ساخت  GDDR گرون تره .

■ DDR در ساخت رم کامپیوتر و GDDR در ساخت حافظه گرافیکی استفاده میشه .

■ مقادیر فنی مثل ولتاژ ، کلاک پالس و پهنای باندشون با هم فرق داره .

اگه می خواستم بیشتر در مورد حافظه های گرافیکی صحبت کنم دیگه خیلی بحث تخصصی می شد و آخرش همتون به من بد و بی راه می گفتین 😀 . راستی دوستان ، پیشنهاد میکنم دوره های انگلیسی علم فردا رو تهیه کنید ، دنیاتون عوض میشه ! خیلی فرقه بین کسی که انگلیسی میدونه و نمیدونه !

حتما مطالب زیر رو هم بخونید

 • یکی از کارهایی که بعد از نصب ویندوز باید انجام بشه نصب درایورهای مادربورده . البته بعضی از مادربوردها و ویندوز های جدید تر به طور اتوماتیک برخی درایور ها رو میشناسن اما در برخی موارد مخصوصا درایور کارت گرافیک شاید شناخته بشه اما به صورت استاندارده یعنی فقط می…
 • الان دیگه همه قطعات به صورت اکسترنال وجود دارن . کارت گرافیک اکسترنال هم یکی از اون قطعاتی هست که تقریبا کاربران حرفه ای ازش استفاده می کنن و شاید خیلی به درد افراد عادی نخوره . به هر حال بد نیس که یه مقدار اطلاعات در مورد کارت گرافیک اکسترنال…
 • ارتقاء گرافیک لپ تاپ یکی از مسائلی است که خیلی ها باهاش درگیرن . دوستانی که بازی خور تشریف دارن و لپ تاپ رو به چشم وسیله ای برای بازی نگاه میکنن قطعا یکبار هم که شده درگیر ارتقاء گرافیک لپ تاپ شدن . حالا واقعا این مسئله امکان پذیر هست…
 • باس کارت گرافیک یکی از ابهاماتی هست که موقع خرید کارت گرافیک واستون پیش میاد . یادمه چند سال پیش که مردم خیلی اطلاعات درستی از تکنولوژی و گجت ها نداشتن ، توی بازار کامپیوتر ، هر کی می خواست کارت گرافیک بفروشه روی باس کارت گرافیک تاکید می کرد…

تخفیف ویژه؛ دوره مکالمه انگلیسی علم فردا فقط 390 تومن!

قیمت اصلی دوره 550 هزار تومنه اما تا یک آبان فرصت داری که از این تخفیف ویژه استفاده کنی! پس این فرصت رو از دست نده!
 • ■ بیش از 17 ساعت آموزش ویدیویی
 • ■ بیش از 30 موضوع کاربردی برای مکالمه
 • ■ بیش از 600 جمله کاربردی + صدها لغت ضروری
 • ■ آموزش جملات با استفاده از فیلم های امریکایی
نمایش نمونه درس دوره مکالمه
دسته بندی
موضوعات مرتبط
محمدرضا امین زاده

محمدرضا امين زاده هستم ، مهندس الكترونيك و سردبير مجله علم فردا . علاقه زیادی به سخت افزار دارم ، اگه فرصتی بمونه در زمینه ادیت فیلم و تصویر و طراحی رابط کاربری وب و اندروید مطالعه و تمرین می کنم .

حمایت از علم فردا

نوشتن مطالب آموزشی به زبان ساده و قابل فهم برای همه ، کار بسیار سختیه . از طرفی ، نگهداری یک وب سایت آموزشی خرج داره ! اگر براتون امکان داره لطفا با پرداخت مبلغ کمی در هزینه های سایت سهیم باشید تا ما هم بتونیم با خیال راحت براتون بنویسیم و به سوال ها تون پاسخ بدیم . حمایت مالی از علم فردا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

164 دیدگاه

 • سلام و تشکر از مطلب مفید شما
  آیا امکان نصب کارت گرافیک ddr5 -ddr6 روی مادربرد ddr3 هست؟

 • امیرحسین 07 دی 1399

  سلام کارت گرافیک NVIDIA GEFORCE MX110+intel uhd graphic 620 برای گیمینگ مناسبه

 • سلام.
  آیا میتونم کارت گرافیک gddr5 رو روی مادربورد ddr3 استفاده کنم؟ آیا به هم ربطی دارن ؟ ممنون میشم اگه پاسخ بدین

 • mohammad mov 10 دی 1398

  سلام
  وقتتون بخیر
  گرافیک من nvidia geforce gt430 هستش
  تو مشخصات که نگاه میکنم زده standard config memory و جلوش هم زده 2GB ddr3
  خواستم ببینم این که نوشته منظورش اینه که حافظه گرافیکم 2 گیگ هست و گرافیکم ddr3 هستش؟

 • سلام به مدیر سایت. من میخوام یه لپ تاپ بخرم با مشخصات زیر لطفا راهنمایی کنید تا چه حد و با چه کیفیتی میتونم بازی های روز رو باهاش اجرا کنم.
  hp 193 nia
  CPU: core i7 u8550
  حافظه اختصاصی پردازنده گرافیکی چهار گیگ
  رم 12 گیگ نوع DDR4
  یک ترابایت حافظه هارد دیسک
  مدل پردازنده گرافیکی : Radeon 530 GDDR3
  لطفا زودتر راهنمایی کنید با تشکر🌹

 • سلام , سوال دارم, میخام یه سیستم ببندم که رم کامپیوتر حافظش دی دی ار 4 هستش و اما حافظه کارت گرافیک جی دی دی ار 5 هست, این دوتا با هم رو سیستم میخونن؟ مشکلی نداره؟

 • سلام خسته نباشید.. ببخشید میخواستم بدونم کدوم برای گیم بهتر هست؟
  GeForce GT 920MX GDDR5 2GB
  GeForce MX150 DDR5 2GB

 • با سلام و درود و تشکر از توضیحات شما

  سوال من این هست که:
  گرافیک gtx980 چهار گیگ با باس 256 که از تکنولوژی gddr5 بهره میبره در بازی های کنونی عملکرد بهتری داره ؟
  یا
  gtx1060 شش گیگ 192 بیتی که ddr5 هست
  سرعت 1060 بالاتر و چیپ ست آن جدیدتر هست اما پهنای باند 980 بیشتره . 4 گیگ حجم هم برای بازیهای امروزی کافی هست . پس آیا این صحیح هست که 980 بهتر میباشد.؟؟
  با تشکر از جواب شما . سپاسگزارم

 • با سلام و خسته نباشید
  س<الی که بنده دارم اینه : گرافیک های gddr5 چند برابر گرفیک های gddr4 هستن ؟
  مثلاً 1 گیگ gddr5 برابره با 2 گیگ gddr4 یا مثلاً بیشتر یا کمتر .
  ممنون میشم راهنمایی کنین

 • کدوم گرافیک برا گیم و نرم افزار های 3بعدی خوبه
  rog_strix_gtx1080ti_o11g_gaming
  rog_strix_gtx1070_o8g_gaming
  بعد یه سوال دیگه دارم که عدد بعدgtx نشانه چیه

  • gtx یعنی گرافیک ساخت نویدیا هست اون عدد هم اسم گرافیک هست
   gtx 1080ti بهتر از gtx 1070 هست

 • با سلام
  لطفا جواب بدید چون تمام بیس کار من بستگی به این داره.
  من خیلی وقته دارم تحقیق میکنم
  در لپ تاپ های میان رده، یه مدت طولانی از 2G GT 840m GDDR3
  استفاده میشد..
  اما به طرز ناگهانی گرافیک نسبتا جدید 2G GT 920mx GDDR5 جای اون رو تو همه ی لپتاپ ها گرفت.
  الان شما بگید که کدوم بهتره.برا گیم و کارای گرافیکی مثل شبیه سازی کنسول های نسل پنجم میخوام

  هرکی باشه میگه خوب معلومه 840 چون قدرتمند تره اما مشکل اینجاست که:

  1= سایت GPUboss, 920mx رو برنده اعلام میکنه و تنها برتری 840 ، اینه که یکم تو گیمینگ بهتر عمل میکنه(تاکید میکنم یکم)

  2=تمام شرکت ها به این نسل پردازنده گرافیکی روی اووردن(به طوری که باید تو لپ تاپ های دست دوم دنبال نسخه ی دارای پردازنده ی 840 گشت)،پس باید چیز بهتری نسبت به 840 باشه.

  3= آیا DDR5 بودنه 920 میتونه 2 رقم اختلاف دهگان رو جبران بکنه؟(آیا بیشتر بودن سرعت تبادل اطلاعات به معنای بیشتر بودن قدرت نیز می باشد؟)

  خلاصه سرتونو درد نیارم اطلاعات کاملند ، لطفا راهنمایی کنید.
  با تشکر فراوان از سایت خوبتون ، بشدت استفاده کردم.

 • طمطمطممطمط 10 خرداد 1396

  سلام آیا گرافیک GTX950M GDDR5+Intel HD Graphics530 برای استفاده گیمینگ مناسب است؟

  • بازی با تنظیمات متوسط و گاهی بالا ( مناسب رزولیشن 1080 )
   در کل نباید توقع زیادی از این کارت داشته باشید.

 • سلام و خسته نباشی می خواستم بدونم که این کارت گرافیک GTX 970 4gb بر این مادربرد جواب میده ASUS H81-PLUS لطفا جواب بدید مرسی از همراهی شما با تشکر.

 • سلام از کجا باید تسخیص داد که گرافیک ddr3 هستیا gddr5 راه تشخیص کجاس مثلا گرافیک لپ تاپ من 940‌mx‌ 4 گیگ است و این گرافیک هم ddr3 تولید شده هم gddr5 لطفا راهنمایی کنین مدل لپ تاپ لنوو leadpad 510a خیلی ممنون از زحماتی که میکشید

 • سلام من میخوام کارت گرافیک بخرم شک دارم کدومو دوتا شون رم 2 دارن ولی یکی GDDR3 با باس رابط 128 بیت ولی اون یکی gddr5 با باس رابط 64 بیت .

  ASUS GT730-2GD5-BRK Graphics Card یا ASUS GT730-2GD3 Graphics Card

  اگه بشه نگاهی به دوتاشون بندازن واسه گیم میخوام

  ممنون از سایت خوبتون

  • پیشنهاد میکنم نخری به جاش 750ti بخر.چون من خودم دارمش واصلا برای گیم خوب نیست.
   مدل GDDR3 4GBهست(اصلا نخر)GDDR5 2GBهست.

 • Amirmohammad 26 دی 1395

  سلام . مادربرد سیستم منasus h61 plus هست . میخاستم بدونم رو مادربرد سیستم میتونم یه کارت GTX 970 4GB بزارم . چون کارت GDDR5 هست میترسم به مادربورد سیستمم نخوره . خیلی ممنون از سایت علم فردا .

 • سلام ممنون از راهنمایی هاتون.
  دو سوال
  ۱. مادر برد بنده ddr3 هست اگه یه کارت گرافیک gddr3 بندازم روش کار میکنه؟؟؟
  ۲. بنده یه رم ۲ با سرعت ۶۰۰ ddr3 دارم اگه یه رم ۲ دیگه با سرعت ۱۶۰۰ ddr3 بندازم بغلش مشکلی پیش نمیاد؟؟ ممنون.

  • 1_ نوع رم کارت گرافیک ربطی به مادربرد نداره ( یعنی میتونی از GDDR5 استفاده کنی و مشگلی پیش نیاد )
   2_ رم ها باید سرعتشون یکی باشه ( اولویت بارم کم سرعته ؛ اگه یکی از رم ها سرعتشون 1333 باشه بقیه رم ها با همون سرعت کار میکنند )

 • سلام اگه یک بازی به 4 گیگ گرافیک احتیاج داشته باشه و گرافیک موجود یک باشه با استفاده از رم سیستم می تونه کار کنه ؟ اگه با نیاز بازی از لحاظ باند وایت و پیکسل ریت برابر باشه ؟

 • ♥مرتضی پآشآیی♥ 01 آذر 1395

  سلام خسته نباشید خدمت همتون پس نتیجه میگیریم یک کارت گرافیک اگر 4 گیگابایت باشه اما از نوع نسل ddr3 عملکردش ضعیف تره یا برابر با یک کارت گرافیک 2 گیگابایت باشه اما از نسل ddr5 درسته البته به شرکتشم مربوط میشه مثلا گیگابایت قطعاتش تعریفی زیاد داره تا جیفورس درسته جواب لطفا

 • حتی اگه 950 2 گیگ دی دی ار 5 باشه
  ولی 750 4 گیگ دی دی ار 5 ؟؟

  • بستگی به کار شما داره . 950 جدیدتره و قطعا بهینه تر ساخته شده . اگه کار خیلی خاصی نمی خواید انجام بدید همون 2 گیگ کافیه .

 • سلام مطالبتون عالی بود خیلی استفاده کردم . ممنون
  یه سوال : میخواستم بدوننم گرافیک asus strix gtx 750 بهتر یا asus gtx950 ؟؟
  میخوام بخرم ولی واقعا موندم کدوم بهتره ؟؟

 • با سلا م میخواستم بدونم گرافیک GT730- 2GB DDR5 با سرعت 5000MHZ قوی تره یا کارت گرافیک GT730- 4GB DDR3 با سرعت 1500MHZ یعنی کدوم برای بازی های جدید مناسب تره؟

 • با سلام و خسته نباشید
  میبخشید من از کجا بفهمم گرافیک مجتمع corei7-2630qm/2gh چقدره؟

 • سلام خسته نباشید
  اول تشکر میکنم به خاطر راهنماییاتون خدا خیرتون بده من گرافیکم r7 m 360 است فروشنده بهم گفت گرافیکش 4 بازی هارا راحت جواب میده ، البته ( lenovo z5170)i7/8ram
  ولی وقتی داخل بازی میرم مثلا ( بتلفیلد4 ) فقط کیفیت مدیوم را خوب جواب میده وقتی روی high میزارم کند میشه ، بازی هم سوییچ میکنم روی گرافیک دوم اما بازم تغییری نمیکنه ، همه نرم افزاراشم بروز رسانی کردم بازم نشد ویندوزمم عوض کردم نشد ، آیا گرافیکم ضعیفه یا خرابه یا گرافیکم 4 نیست ، واقعا هنگ کردم اگه میشه کمکم کنید .

 • ضمن عرض سلام و تشکر از جوابتون 2 تا سوال دیگه دارم :/
  یک اینکه اگه گرافیک نسبتا قوی باشه و مادربرد ضعیف ,گرافیک میتونه کاملا کارایی خودشو بهمون تحویل بده ؟ یا مثل رم , سی پی یو و مادربرد باید تو یه سطح باشن تا کارایی مطلوب رو ارایه بدن ؟!
  دوم اینکه از کجا بدونم که این گرافیکی که دارم تهیه میکنم به مادر بردم میخوره یا نه ؟

  • سلام خواهش می کنم
   تمام قطعات با هم در ارتباطن یعنی گرافیک روی مادربورد سوار میشه پس اگه مادربورد نتونه امکانات گرافیک رو ساپورت کنه ، به درد نمی خوره .
   2- مادربورد باید اسلات PCI Express داشته باشه که انواع مختلف داره . پست زیر رو بخونید :
   PCI Express چیست ؟

 • سلام. دمت گرمممممم…خیلی از پست هاتو خوندم خیلی مفید ساده بودن.
  و یه سوال: نسل رم های گرافیک یا همون Gddr باید مثل رم اصلی توسط مادربرد پشتی بانی شن یا فرقی نداره؟!
  مثلا اگه مادربرد رم ddr3 (ماکزیمم) رو پشتی بانی کنه, gddr گرافیک هم باید gddr3 باشه یا میتونه gddr5 با کاراییه خودش باشه؟

  • سلام خواهش می کنم
   نه لزوما اینجوری نیست . رم اصلی می تونه DDR3 باشه و رم گرافیکی می تونه DDR5 باشه . رم گرافیک ، ارتباط داخلی با پردازنده گرافیکی داره .

 • بهترین کارت گرافیک برای طراحی سه بعدی و رندرینگ Nvidia GeForce هستش gtx یا Nvidia Quadra ؟

  • بستگی به دستگاه داره . گرافیک Quadra روی لپ تاپ های ورک استیشن استفاده میشه . اما در لپ تاپ های معمولی مدل GTX بهترین گزینه است

 • سلام
  ممنون از مطالب مفیدتون
  راستش من قصد خرید لپ تاپ برای کارهای معماری داشتم که طبیعتا نیاز به عملکرد گرافیکی خوبی داره
  اولش چون قصد داشتم تا 3 تومن هزینه کنم مدل v502ux رو بهم معرفی کردن که گرافیک خوبی داره اما سی پی یوش قوی نیست
  اگه بخام بیشتر هزینه کنم مدل MSI GP62 , ASUS N552VX رو بهم معرفی کردن، میگن کرافیک msi با اینکه 2 هست عملکرد خوبی داره به خاطر اینکه مخصوص بازیه
  گرافیک asus
  GeForce GTX 950M 4G,
  msi
  GeForce GTX 950M GDDR5 2G

  میشه راهنمایی کنید ؟ که کدوم برای کار من بهتره ؟ واقعا گیج شدم، نمیدونم اصلا لازم هست انقدر هزینه کنم یا با هزیه کمتر هم کارم راه می افته

 • واسه سیستم های DDR4 اگه بخوام گرافیک بگیرم ، حتما باید GDDR5 باشه ؟؟ یا گرافیک های DDR3 هم به سیستم های DDR4 میخوره ؟

  • گرافیک و رم اینجوری که شما میگید ربطی به هم ندارن . چون حافظه گرافیکی GPU مستقل از رم کار می کنه . به هر حال بهتره که از DDR5 استفاده کنید چون پهنای باند بیشتری داره .

 • سلام . ممنونم از مطالب خیلی خوبتون می خوام بین دو لپ تاب lenovo y700 و ASUS N551VW یکی رو بخرم y700 گرافیکش gddr5 هست ولی نمیدونم n551 هم gddr5 هست یا نه میخواستم بدونم گرافیک n551 هم gddr5 هست ؟ و کدوم واسه گیم بهتره چون من فقط واسه بازی میخوام و اگه لپ تاب بهتری از اینا تو رنخ قیمت 3800 سراغ دارین بگین ممنون.

  • سلام من خودم n551vw دارم gddr5 هستش واسه بازی هم خیلی خوبه صفحه نمایششم عالیه

 • علیرضا قاسمی 18 دی 1394

  سلام.
  می خواستم بدونم کارت گرافیک Asus GT610-SL-2GD3-L Graphics Card،توی دیجیکالا زده نوع حافظه ddr3،یعنی همون GDDR3؟

 • Raja Rajaei 22 مهر 1394

  سلام.ممنونم از مطالب بسیار خوبتون ،میخواستم بدونم فرق دو کارت گرافیک با سرعت یکسان و با حافظه گرافیکی با تکنولوژی DDR یکسان اما با مقدار فضای گرافیکی متفاوت ،با هر بار دو برابر شدن فضای گرافیکی چند درصد از قدرت کارت گرافیک افزایش پیدا میکنه ،مثلا 840m 4g چند درصد نسبت به قدرت 840m 2g قویتره؟
  و یک سوال دیگه: طبق گفته شما سرعت انتقال اطلاعات در gddr5 نسبت به gddr3 دو برابره ،پس میشه گفت که 850m 2g gddr5 با 850m 4g gddr3 برابره؟ بسیار ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

  • سلام اینکه چقدر تاثیر میذاره رو باید در یک پست جداگونه توضیح بدم اما حافظه رم گرافیک اون چیزی نیست که تاثیر خیلی زیادی داشته باشه بلکه پهنای باند و سرعت باس حافظه گرافیک مهم تره . پست باس کارت گرافیک رو بخونید متوجه میشید .

  • Raja Rajaei 23 مهر 1394

   بسیار ممنون. لطفا در حد امکان تاثیر گذاریش رو هم در پست جداگانه به گفته خودتون با لحن شیرینتون قرار بدید.

 • AmirHo3ein 19 مهر 1394

  سلام. آقا دمتون گرم. خیلی کمک کردید. فقط یه سوال. من میخوام یه لپ تاپ بگیرم یه مدل Asus G551JW هستش با گرافیک GTX960m 4GB DDR3 و اون یکی Asus G501JW با همون گرافیک 960m منتها با GDDR5. خب مسلما G501JW بهتره. ولی خب با توجه به قیمت میخواستم بدونم این مدل DDR3 خیلی ضعیفه و توی بازی های شاخ و جدید مشکل ایجاد میکنه(برای تنظیمات گرافیک خوب)؟
  و اینکه گرافیک 860m که 2GB GDDR5 داره بهتر از 960m با 4GB GDDR3 هستش؟(با توجه به اینکه چیپ 960 مکسول هستش)

  • AmirHo3ein 19 مهر 1394

   در ضمن اول باید میپرسیدم که اصلا این G551JW کارت گرافیکش DDR3 هستش؟(من بعید میدونم سری 9 انویدیا GDDR5 نباشه)
   چون توی سایت خود ایسوز در صفحه این لپ تاپ کارت گرافیک DDR3 نوشته شده. اما تست GPU-Z و اطلاعات سایت DigiKala نشون میده که GDDR5 هستش.

   ممنون میشم جوابم رو سریع بدین

 • سیدعلیرضافقیه 29 شهریور 1394

  سلام
  خداقوت
  این کار شما علاوه بر اینکه جنبه آموزشی داره،جنبه معنوی هم داره
  انشاءالله توی این راه ثابت قدم باشید
  ممنونم از مطالب بسیار آموزنده و مفید
  واقعا استفاده کردم.
  موفق باشید

 • سلام میخواستم بپرسم گرافیک gtx970 4gb و سی پی یو core i5 4690 بدرد گیم میخورند؟؟؟ تا چ حد؟ خیلی ممنون…

  • سلام بله مناسب بازی هستن .
   البته برای بازی حرفه ای باید پردازنده core i7 بگیرید اما این مدلی که گفتید برای خیلی از بازی ها کافیه چون گرافیک 970 خیلی قویه

 • با سلام میخواستم ببینم از بین این دو گرافیک کدوم بهتر هستن
  Inno3D GeForce GT440 1 GB

  Inno3D GeForce GT440 4 GB
  با تشکر

 • با سلام
  میخاستم بدونم ایسوس n551jx قویتره یا لنووy5070

 • سلام من تو یک سایتی یک لپ تاپ دیدم که مشخصاتش این بود
  Asus G501JW – A – 15 inch Laptop
  مشخصات فیزیکی:ابعاد: 20.6 × 255 × 383 میلی‌متر – وزن: 2.06 کیلوگرم
  پردازنده مرکزی:Intel Core i7 4720HQ 2.60GHz up to 3.60 GHz
  حافظه RAM:ظرفیت: 16 گیگابایت – نوع: DDR3
  حافظه داخلی:ظرفیت: یک ترابایت – نوع: حافظه‌های هیبردی – مشخصات: یک ترابایت هارددیسک به همراه 128 گیگابایت حافظه SSD
  پردازنده گرافیکی:Intel GeForce GTX 960M GDDR5 4GB
  صفحه نمایش:15.6 اینچ از نوع IPS LCD با دقت 4K 3840×2160 – با روکش مات
  امکانات:فاقد درایو نوری Webcam Backlit Keyboard Card Reader Wi-Fi Ethernet Port HDMI Port
  سایر مشخصات:باتری 6 سلولی -Microsoft Windows 8.1

 • سلام اقا من یک سوال در مورد گرافیک لپ تاپ دارم فرق بین Intel GeForce GTX و NVIDIA GeForce GTX چیست با تشکر

 • سلام
  سایت واقعا عالییه
  میخاستم ببینم کتابی برای مبانی سخت افزار(چه تخصصی چه غیرتخصصی)وجود داره که تقریبا بروز باشه؟(سخت افزار pc و لپتاب منظورمه)

  • سلام
   من خودم کتابی رو نمی خونم و نخوندم .
   بهترین منبع اینترنت هست . ضمن اینکه مبانی سخت افزار رو در علم فردا توضیح دادیم و خواهیم داد . پیگیر مطالب باشید .
   اگه به زبان انگلیسی آشنا هستید در حدی که کارتون راه بیفته منابع انگلیسی رو بخونید

 • سلام این گرافیک NVIDIA GeForce GTX 950M 4GB در لپ تاپ
  ASUS K550JX – A – DDR3 هست یا DDR5 و چطور میشه تشخیص داد؟

 • میخواستم بدونم، آیا GDDR5 با DDR5 در بازی کردن خیلی تفاوتی ایجاد میکنه؟
  روی بازی تأثیرش چیه؟

 • با سلام
  میخواستم ببینم بین دو کارت گرافیک در دو لپ تاپ GTX960M GF 2G D5 و کارت گرافیک GTX 950M GF 4G کدومش بهتر هست؟
  این رو هم بگم که RAM هر دو رو میخوام از 8 بکنم 16. یعنی RAM هر دو رو یکسان بگیرین و فقط حجم حافظه خود گرافیکا متفاوته.
  در حقیقت یکیش ۴G با ۹۵۰ هست یکی دیگش ۲G با ۹۶۰ هست. حقیقتش بین تفاوت قدرت و حجم موندم. نمیدونم کدوم بهتره و باید به اون اولویت داد. اصلاً اینکه حجم چه فایده ای در کارت گرافیک داره رو متوجه نمیشم.
  محض همینه در خریدge62 msi و g550jx asus موندم. اولی GDDR5 هست و دومیDDR3
  ممنون میشم توضیح بدین و راهنماییم کنین.
  لطف می کنید

خبرنامه علم فردا
علم فردا در شبکه های اجتماعی علم فردا در جی پلاس کانال تلگرام علم فردا علم فردا در اینستاگرام
هر گونه کپی برداری از مطالب علم فردا ممنوعه ! در ضمن ، وب سایت علم فردا روی سرورهای پارس پک میزبانی میشه!
دانلود ویدیوهای آموزش زبان انگلیسی علم فردا