بستن فهرست

پردازنده گرافیکی مجتمع یا گرافیک مجتمع اصطلاحیه که چند وقتیه تو بازار بین فروشنده ها و خریداران رد و بدل میشه و مثل خیلی از اصطلاحات دیگه تا زمان مشخصی و برای عده مشخصی ناشناخته و ابهام برانگیز می مونه . تو این پست می خوام یک سری از این ابهامات رو رفع کنم و انواع و اقسام پردازنده گرافیکی مجتمع رو بررسی کنم تا ببینیم واقعا میشه روی پردازنده گرافیکی مجتمع بدون وجود گرافیک مجزا حساب کرد یا نه ؟ تا انتهای پست همراه من باشید چیزهایی رو میگم که قطعا نمی دونستید .

پردازنده گرافیکی مجتمع چیست ؟

پردازنده گرافیکی مجتمع یا به انگلیسی Integrated Graphics Proccesors و به اختصار IGP یه چیپ مثل پردازنده اصلی یا CPU هست که داخل خود قالب CPU جاساز شده . یعنی پردازنده های جدید داخل خودشون یک واحد پردازشی گرافیکی هم دارن . قطعا اصطلاح گرافیک آنبورد رو شنیدید . پردازنده گرافیکی مجتمع هم همونه فقط به جای اینکه روی مادربورد باشه ، توی قالب CPU جاسازش کردن . بهش گرافیک On-Die هم میگن . گرافیک هایی که روی مادربورد بودن چون به طور مستقیم با CPU در ارتباط نبودن یه مقدار سرعت تلف میشد و بعدها اومدن پردازنده گرافیکی رو تو خود قالب CPU طراحی کردن تا سرعت بیشتر بشه . در برخی موارد پردازنده گرافیکی مجتمع می تونه از کش CPU هم استفاده بکنه و به همین دلیل سرعت پردازش در کل بیشتر میشه .

پردازنده گرافیکی مجتمع اینتل

پردازنده گرافیکی مجتمع اینتل

 

Fillrate و Pixel/s و FLOPS  چیست ؟

Fillrate معمولا به تعداد پیکسل هایی که کارت گرافیک می تونه به حافظه خودش در هر ثانیه بفرسته میگن . این عمل رو با عبارت Pixel/s نشون میدن البته کارت های امروزی میلیون ها و یا میلیارد ها پیکسل رو در هر ثانیه به حافظه می فرستن و به همین دلیل عبارت Pixel/s رو خیلی مواقع با MPixel/s یعنی مگاپیکسل بر ثانیه و یا GPixel/s یعنی گیگا پیکسل بر ثانیه هم می بینید .

آموزش زبان انگلیسی - ابراهیم درویش

آموزش زبان انگلیسی علم فردا

 • یه بار برای همیشه تلفظ انگلیسی رو یاد بگیر!
 • ■ آموزش گرامر انگلیسی از صفر تا صد!
 • ■ آموزش مکالمه انگلیسی درباره موضوعات کاربردی
 • ■ مبتنی بر انگلیسی امریکایی!
 • ■ بیش از 45 ساعت ویدیو آموزشی!!!
 • اطلاعات بیشتر + نمونه درس

FLOPS مخفف عبارت FLoating-point Operations Per Second است و مربوط به عملکرد یک پردازنده در محاسبات علمی و تخصصی که محاسبات ممیز شناور رو می طلبه در سیستم کامپیوتری است . خیلی سخت نگیرید به زبان ساده هر چی این عدد بیشتر باشه بهتره . یه جورایی مثل تعداد دستورالعمل های اجرایی پردازنده در یک ثانیه یا ( IPS ( Instuction Per Second هستش . این عدد وابسته به تعداد هسته ، سرعت پردازنده و تعداد FLOP هایی که پردازنده در یک سیکل می تونه انجام بده می باشد . اکثر پردازنده ها می تونن حداقل ۴ فلاپ در یک سیکل رو انجام بدن . طبق فرمول زیر ( فرمول رو از راست بخونید) :

عدد FLOPS = تعداد هسته * سرعت پردازنده ( کلاک ) * تعداد فلاپ پردازنده (جمعا تقسیم بر تعداد سیکل )

مثلا یک پردازنده با ۴ فلاپ در یک سیکل و سرعت کلاک ۲٫۵ گیگاهرتز می تونه عدد FLOPS ده گیگا رو بسازه که با عبارت ۱۰GFLOPS نشون میدنش .

 

واحد اجرایی یا Execution Unit چیست ؟

یه ذره جلوتر می خوام بگم که فلان پردازنده گرافیکی مجتمع 12 واحد اجرایی داره و اون یکی 40 واحد اجرایی . واحد اجرایی به زبون ساده بخشی از هر پردازنده هست که وظیفه محاسبات و اجرای دستورالعمل ها رو به عهده داره . هر هسته می تونه واحد اجرایی مخصوص به خودش رو داشته باشه . واحد اجرایی در هر پردازنده بخش هایی مثل ALU ، FPU ، ثبات ها و کنترل کننده داره . جدیدا  پردازنده های مرکزی ( CPU ) و یا پردازنده های گرافیکی مجتمع از چندین واحد اجرایی به صورت موازی استفاده میکنن . به طور معمول یه واحد اجرایی مامور کنترل کردن حافظه رم میشه و بقیه واحد های اجرایی دستورالعمل ها رو پردازش و اجرا میکنن . وقتی میگن فلان پردازنده 40 تا واحد اجرایی داره مثل بانکی می مونه که 40 تا کارمند داره و همزمان کار مشتری ها رو راه میندازه پس هر چی این عدد بیشتر باشه بهتره .

 

واحد اجرایی در پردازنده

واحد اجرایی در پردازنده

 انواع پردازنده گرافیکی مجتمع

به خاطر اینکه پردازنده های AMD خیلی کم استفاده میشن من فعلا فقط پردازنده های گرافیکی مجتمع در پردازنده های اینتل رو بررسی میکنم و بعدها اگه فرصت بود در مورد AMD هم توضیح میدم .

قبل از هر چیزی بگم که هر معماری از اینتل ، شامل تمام پردازنده های اینتل میشه مثلا وقتی میگیم نسل سندی بریج یا آی وی بریج یعنی از پردازنده های سلرون و پنتیوم تا core i3 و core i7 همشون سندی بریج یا آی وی بریج هستن .

■ در سال 2010 اولین پردازنده های اینتل با پردازنده گرافیکی مجتمع به بازار معرفی شدن . به تفکیک سال و نسل میگم :

سال 2010 معماری نهالم با نام  HD Graphics با 12 واحد اجرایی .

■ سال 2011 – نسل سندی بریج :

پردازنده های سلرون و پنتیوم با پردازنده گرافیکی مجتمع HD Graphics با 6 واحد اجرایی

پردازنده های core i با پردازنده گرافیکی مجتمع HD Graphics 2000 ( شش واحد اجرایی  و قدرت اجرایی 60 گیگافلاپس ) و HD Graphics 3000 ( دوازده واحد اجرایی و 129 گیگافلاپس ) برای لپ تاپ و دسکتاپ

■ آوریل ( اِیپریل ) سال 2012 – نسل آی وی بریج :

پردازنده های سلرون و پنتیوم با پردازنده گرافیکی مجتمع HD Graphics با 6 واحد اجرایی

پردازنده های core i با پردازنده گرافیکی مجتمع HD Graphics 2500( شش واحد اجرایی  و 110 گیگافلاپس ) و HD Graphics 4000 ( شانزده واحد اجرایی و 332 گیگافلاپس ) برای لپ تاپ و دسکتاپ

■ سپتامبر 2012 – نسل هزول Haswell :

پردازنده های گرافیکی داخلی اینتل در معماری هزول به ۴ گروه تقسیم شدن . GT1 , GT2 , GT3 , GT3e

قوی ترین شون GT3e هست که پردازنده گرافیکی به نام Iris Pro 5200 رو شامل میشه . فقط CPU های هزول برای دسکتاپ با پسوند R و برخی پردازنده های لپ تاپ با پسوند H ، پردازنده گرافیکی Iris Pro 5200 رو دارن . مثل پردازنده هزول ۴۷۷۰R برای PC و یا ۴۷۵۰HQ برای لپ تاپ . این پردازنده گرافیکی مجتمع داخل خودش یک حافظه مثل کش به میزان 128 مگابایت و با عنوان eDRAM داره که اینتل از اون به عنوان کش سطح 4 نام برده و خیلی به سرعت پردازش اطلاعت کمک میکنه .

بعدش سری GT3 هست که شامل intel HD 5000 و intel Iris 5100 میشه  که ۵۱۰۰ همون مشخصات ۵۰۰۰ رو داره فقط کلاک پالس قوی تری داره . ۱٫۳ گیگاهرتز به جای ۱٫۱ گیگاهرتز . ۴۰ واحد اجرایی و 704 تا 832 گیگافلاپس .

سری بعدی GT2 هست که شامل ۴۲۰۰, ۴۴۰۰, ۴۶۰۰, P4600, P4700 و دارای ۲۰ واحد اجرایی و 432 گیگافلاپس هست .

سری آخر و ضعیف ترین سری GT1 هست که در پردازنده های پنتیوم و سلرون استفاده میشن . به نام intel HD Graphics خالی بدون پسوند و پیشوند . ۱۰ واحد اجرایی و 184 گیگافلاپس .

پس به طور کل میشه گفت نسل های مختلف پردازنده های گرافیکی مجتمع اینتل اینجوری بوده :

HD Graphics ( تمام نسل ها و در پردازنده های سلرون و پنتیوم البته نام همشون همینه اما نسل به نسل قابلیت هاشون فرق داره )

 HD Graphics 3000 , HD Graphics 2000 ( سندی بریج )

HD Graphics 4000 , HD Graphics 2500 ( آی وی بریج )

HD Graphics 4200 , 4400 , 4600 ( هزول )

intel HD 5000 , 5100 , iris pro 5200 ( هزول )

که هر چی عدد بیشتر باشه قابلیت ها و یا واحدهای اجرایی بیشتر و جدید تر هست .

در شکل زیر می تونید برخی از پردازنده های گرافیکی مجتمع رو با هم مقایسه کنید .

مقایسه پردازنده گرافیکی مجتمع iris pro 5200 با Radeon HD 8760D

مقایسه پردازنده گرافیکی مجتمع iris pro 5200 با Radeon HD 8760D

 

مقایسه پردازنده گرافیکی مجتمع با گرافیک مجزا

1 – می دونید که برای پردازش اطلاعات ، چه گرافیکی چه محاسباتی ، نیاز به حافظه رم هست . پردازنده گرافیکی مجتمع رم نداره و از حافظه رم سیستم استفاده میکنه اما کارت گرافیک مجزا روی خودش رم داره که به GDDR معروف هست و قبلا در موردش توضیح دادم .

2 – معمولا قدرت پردازنده گرافیکی مجتمع کمتر از کارت گرافیک های مجزا هست اما همیشه اینجوری نیست . یعنی مدل های جدید پردازنده های گرافیکی مجمتع اینتل ، از برخی گرافیک های مجزای رده ضعیف و متوسط ، قوی ترن .

3 – پردازنده گرافیکی مجتمع قابل تعمیر نیست اما کارت گرافیک رو شاید بشه تعمیر یا تعویض کرد .

4 – توان مصرفی و گرمای تولیدی پردازنده گرافیکی مجتمع خیلی کمتر از کارت گرافیک های مجزا هست . این مسئله در تولید لپ تاپ و باتری لپ تاپ خیلی تاثیر گذاره .

5 – پردازنده گرافیکی مجتمع بیشتر برای پردازش های معمولی و 2 بعدی و دیدن فیلم و بازی های سطحی استفاده میشه اما کارت گرافیک مجزا برای بازی های 3 بعدی و ویرایش فیلم و عکس استفاده میشه .

خود من به شخصه ترجیح میدم برای انجام بازی ، کنسول تهیه کنم و سراغ دردسرهای نصب و راه اندازی و کلی خطا تو ویندوز نرم . پردازنده گرافیکی مجتمع هیچ وقت نمی تونه جای یک کارت گرافیک یا پردازنده گرافیکی مجزای سطح متوسط به بالا رو بگیره . درسته که نسل جدید پردازنده های گرافیکی مجتمع اینتل که در نسل هزول معرفی شدن خیلی نسبت به نسل قبلیشون پیشرفت کردن اما هنوز هم نمی تونن بازی ها یا برنامه های گرافیکی رو مثل کارت گرافیک مجزا اجرا کنن . مثلا گرافیک مجزای Nvidia 750m و یا 650m در لپ تاپ رو اگه با Iris Pro 5200 که دیگه ته پردازنده گرافیکی مجتمع اینتل هست مقایسه کنید متوجه عرض بنده و تفاوت تقریبا فاحش بین این دو میشید .

مقایسه گرافیک GT650M با پردازنده گرافیکی مجتمع Iris pro 5200

مقایسه گرافیک GT650M با پردازنده گرافیکی مجتمع Iris pro 5200

خب دوستان طبق معمول اگه این پست به هر شکلی براتون مفید بوده لطفا علم فردا رو به اطرافیانتون هم معرفی کنید .

 

حتما مطالب زیر رو هم بخونید

 • GDDR چیست ؟ بررسی انواع حافظه گرافیکی GDDRاحتمالا تا حالا یک بار هم که شده عبارت GDDR رو شنیدید یا دیدید . GDDR تکنولوژی هست که در کارت های گرافیک استفاده میشه . GDDR تکنولوژی جدیدی نیست اما به هر حال من هم از دید خودم و از رسانه خودمون یه سری مسائل رو در موردش بررسی می…
 • معماری Haswell هزول چیست ، مشخصات پردازنده های Haswellنهالم ، سندی بریج ، آی وی بریج و حالا نوبت معماری Haswell رسیده . معماری نسل چهارم اینتل که این روزها زیاد در موردش می شنوید . نمی خوام تخصصی وارد قضیه بشم چون اصلا نیاز نیست  آخرش همتون به من بد و بیراه میگید ولی یک سری مسائل…
 • سوکت CPU چیست ، انواع سوکت پردازنده های اینتلخیلی ها سوال کرده بودن که آیا میشه پردازنده core i7 رو روی مادربوردی که پردازنده core i3 و یا core i5 داره سوار کرد و استفاده کرد ؟ جواب این سوال به نوع و شماره سوکتی است که مادربورد شما داره . پردازنده ها به دلیل اهمیت بالا یی…
 • تصور غلط در مورد سرعت کلاک پالس CPUچند سال پیش ، مقایسه دو تا کامپیوتر یا لپ تاپ خیلی ساده بود . فقط کافی بود سرعت کلاک پالس دو تا پردازنده رو مقایسه کنید و هرکدوم که بیشتر بود به طور قطع ، عملکرد بهتری داشت . اما الان دیگه فرق میکنه . جالبه که همین الان…
دسته بندی
موضوعات مرتبط
محمدرضا امین زاده

محمدرضا امين زاده هستم ، مهندس الكترونيك و سردبير مجله علم فردا . علاقه زیادی به سخت افزار دارم ، اگه فرصتی بمونه در زمینه ادیت فیلم و تصویر و طراحی رابط کاربری وب و اندروید مطالعه و تمرین می کنم .

آموزش زبان انگلیسی - ابراهیم درویش

آموزش زبان انگلیسی علم فردا

 • یه بار برای همیشه تلفظ انگلیسی رو یاد بگیر!
 • ■ آموزش گرامر انگلیسی از صفر تا صد!
 • ■ آموزش مکالمه انگلیسی درباره موضوعات کاربردی
 • ■ مبتنی بر انگلیسی امریکایی!
 • ■ بیش از 45 ساعت ویدیو آموزشی!!!
 • اطلاعات بیشتر + نمونه درس

حمایت از علم فردا

نوشتن مطالب آموزشی به زبان ساده و قابل فهم برای همه ، کار بسیار سختیه . از طرفی ، نگهداری یک وب سایت آموزشی خرج داره ! اگر براتون امکان داره لطفا با پرداخت مبلغ کمی در هزینه های سایت سهیم باشید تا ما هم بتونیم با خیال راحت براتون بنویسیم و به سوال ها تون پاسخ بدیم . حمایت مالی از علم فردا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

228 دیدگاه

 • زهرا آیت 28 آذر 1401

  سلام. برای من که دنبال بازی و ویرایش فیلم اینا نیستم
  هزینه برای گرافیک مجزا هم نمیخوام بدم
  پردازنده های نسل 6 یا هفت هم گرافیک مجتمعشون فقط مخصوص پردازشهای ساده و معمولیه؟
  اصلا کدوم نسل از پردازنده های اینتل گرافیکشون مخصوص بازی و مهندسی شده که من به اون نسل فکر نکنم؟!
  پشتیبانی از ویندوزهای قدیمی هم خیلی برام مهمه.
  همینطور میخوام لپتاپ ظریف و نازک نباشه، محکم و ضخیم و مقاوم باشه و کیبوردش کامل و با کیفیت باشه.
  دو سالی هست میخوام لپتاپ بگیرم ولی به نتیجه نرسیدم!
  ممنون میشم کمک کنین من نابینا هستم و کارم با کامپیوتر بیشتر خوندن و ویرایش متنه و خوشحال میشم تو پخش مدیا خصوصا صوتی و تماس صوتی در مسنجرهایی مثل اسکایپ هم هنگ و داغ نکنه!
  لپتاپ خودم مال سال 2006 هست.
  هیچوقت ناشکری نکردم ولی واقعا هزار بار باید جاوا اسکریپت رو تو مرورگر خاموش روشن کنم یا مدیای آنلاین پخش نکنم.
  تازه مصرف پردازنده رو هم گذاشتم از نود درصد ظرفیتش استفاده کنه وگرنه دماش به 85 درجه هم میرسه و مثل آب جوش میشه!

 • سلام آقا من دنبال گرافیک آن بردم اما میبینم یسری برد های قوی پرت vga رو حذف کردن به این معنا که باید کارت گرافیک استفاده کنی اما میبینم او برد های قوی خیلی pcb ضخیم دارن اما هیچ کدومشون مثل A68 hm military class نمیشن من دنبال گرافیک آن بردم کار معمولیم انجام میدم دنبال برد های مثل military class ها هستم چی بگیرم ؟؟؟ به من یک سر نخ بدید بخدا رفتم برد گرفتم تو جعبه شکسته بود یک ترک کوچیک نه گارانتی قبول کرد نه فروشنده

 • عباسقلی خان 12 مهر 1400

  اگر cpu رو که گرافیک آنبرد روش هست رو جهت ارتقاع با یک cpu بدون پردازنده گرافیکی تعویض کنیم چه اتفاقی میافته !؟
  سیستم غیر قابل استفاده میشه و مستلزم نصب کارت گرافیک مجزا هست ؟

 • سلام میخاستم بدونم NVDIDIA GeForce 4800 GS از Intel (R) HD Graphics 2000 بهتره؟

 • داداش یه سوال داشتم لطفا جواب بده
  Intel hd graphic 1969 بهتره یا GT 430 2771???

 • حمیدرضا 26 تیر 1399

  با سلام،
  مطالب کاملا فنی و درست و روان هستند. من راجع به گرافیک پردازنده شک داشتم که کاملا رفع شد.
  ممنون از سردبیر خوبتون.

 • سلام من یک سوال داشتم الان لپتاپ من یک گرافیک مجتمع داره (همین intel uhd) و یک گرافیک مجزا (nvidia geforce)
  داره که روهم ۴ گیگ گرافیک می شن میخواستم بدونم چرا مثلا تو یک بازی مقدار گرافیک رو ۲ گیگ نشون میده؟یعنی نمیشه ۴ گیگ با هم استفاده بشوند؟ممنون می شم اگر لطف کنید راهنمایی کنید..

 • محمدحسن 25 خرداد 1399

  سلام
  من تو مشخصات کارت گرافیکم نوشته:intel hd graphics
  همین
  ولی توسایتای مختلف دیدم یه شماره ای هم بعد از این عبارت نوشته شده
  مثل:intel hd graphics4000
  خب الان چرا واسه من ننوشته؟
  ینی چی اصن؟

 • من هسته ی گرافیکی سی پی یوم amd radeon 7660d هست می خواهم بپرسم برای اجرای بازی جی تی ای وی خوبه

 • باسلام
  چند سوال داشتم
  اول اینکه به نظرشما سی پی یو اینتل نسل ]چهارcorei5 از سی پی یو پنیتیوم جی 3250 خیلی قویتره وبه درد بازی های امروزی میخوره؟
  دوم ایا این سی پی یو به مادربردمدل h81m-v3 میخوره؟
  سوم کارت گرافیک gtx750 با این مچ میشه؟
  ببخشید اگه طولانی شد

 • سلام میخواستم بدونم چرا تو فروشگاه ها جلوی حافظه گرافیک های اینتل نوشته بدون حافظه گرافیکی مجزا
  ینی چی دقیقا

 • سلام تو لپتاپ lenovo z5070 کارت گرافیک nvidia geforce840m + intel hd 400 هست و nvidia تو dactype به عنوان integrated RACDac ثبت شده این دقیقا چه معنی ای میده؟

  الان اگه به عنوان کارت گرافیک مجتمع باشه به درد بازی نمیخوره؟

 • سیدمهدی 06 خرداد 1398

  با عرض سلام و خسته نباشید، مزاحم شدم که بگم تا قبل از خوندن این مقاله فکر میکردم کرافیگ اینتل ام مجتمع هست اما بدلایلی مخصوصا بعد از باز کردن CPU بخاطر تفاوتی که در سوکت ش با عکسی که شما در آموزش تون گذاشته بودید دیدم شک برم داشت که احتمالا گرافیک ام از نوع آنبرد باید باشه،

  ASUS H81-Plus

  CPU Intel(R) Core(TM) i3-4160 CPU @ 3.60GHz (4 CPUs), ~3.6GHz

  Intel(R) HD Graphics 4400

  حال با توضیحات داده شده آیا درست حدس زدم یا خیر، در صورت جوابی هر چند کوتاه و مختصر لطف بزرگی در حق بنده میکنید، با سپاس فراوان، و سلامتی روزافزون برای تک تک شما عزیزان زحمتکش.

 • اول جا داره تشکر کنم بابت توضیحات روان و به روزی که تهیه میکنید
  یک اصطلاح هست برای بعضی پردازنده ها با این عنوان:
  integrated LTE
  اطلاعی در موردش دارید؟

 • میخاستم بدونم MX همان GTX هست؟

 • سلام والا مدل کارت گرافیک من intelG41 میدونم داغونه اما ی مدل یا دومدل بالا تر از این اسم چی میشه و قیمتش حدودا چقدره تشکر

 • سلام و با تشکر از سایت خوبتون
  میشه یه مقاله ی کامل و حرفه ای راجب مادربورد بدید بیرون!
  این روزا مادر بورد خیلی پیجیده شده
  ممنون

 • ناشناس 21 تیر 1397

  راستی مدل مادر بوردمم اینه: ASROCK G31M-S

 • ناشناس 21 تیر 1397

  سلام.من یه سیستم قدیمی با ویندوز اکس پی و مشخصات زیر دارم. میخوام بدونم قابل ارتقا هست؟ میشه روش ویندوز بالاتر نصب کرد؟
  کارت گرافیک:intel(R)G33/G31 , 384 GB
  رم:1G
  هارد:465.76GB

 • سلام ، خسته نباشید ، من توی یه سایتی خوندم که بیشتر شدن هسته های پردازشی تویGPU , هر چقدر هم قدرت کلی رو مثلا از ۲ ترافلاپ به ۴ ترافلاپ برسونه ، باز هم در بارهٔ بازی ها ( مثلا تو فریم ریت و رزولوشن) تأثیر چندانی نداره – به نظرتون این حرف تا چه حد درسته و این که کلا بیشتر شدن هسته های پردازشی GPU تا چه حد تأثیر داره؟ ممنون

 • سلام دوست عزیز وقت شما بخیر خسته نباشید،

  ممنون بابت این مللب مفیدی که ارائه دادید.

  میشه بفرمایید مقدار حافظه ویدئوی این cpu چقدره intel i5-8400 و i7-8700k
  بنظرتون میشه برای گیم های متوسط دیگه گرافیک نگرفت و از همینا استفاده کرد؟

 • سلام
  تشکر از مطالبتون
  تقریبا میتونم بگم منبع مطالعات من راجع به مطالب الکترونیکی و کامپیوتری همین سایتتونه که خیلی روان و جامع هست
  یکی از دوستان گفته بود، اما من هم گفتم علاوه بر تشکر بگم بهتون که کاش آپدیت این مطلب رو ضمیمش میکردید در ادامه، الان نسل ۸ ام پردازنده هاشونم اومده
  امیدوارم توفیقات روز افزون روزیتون باشه

 • سلام. لپ تاپ هایی هست که هر دو رو داشته باشه؟

 • سلام…لپتاپ های بدون حافظه گرافیکی مجزا چه مشکلاتی دارن؟؟؟؟؟

 • ممنونم از مطلب خوبتون خیلى به من کمک کرد در انتخاب قطعه

 • سلام
  درایور کارت گرافیک رو آپدیت کردم ولی همه چی بهم ریخته
  مثلا تو setting بازی pes 17 دیگه مقدار رم و Gpu رو درست نشون نمیده
  مشکل از چی میتونه باشه؟
  با تشکر

 • سلام خسته نباشید

  من میخوام مک بوک پرو بگیرم که گرافیک iris plus 640 هس و رم 8 داره من کارم برنامه نویسی در حد حرفه ای و انیمیشن درحد متوسط رو به بالا هس میخوام بدونم با این کانفیگ کم نمیاره؟

 • سلام وقتتون بخیر،ببخشید میشه یه لپ تاپی ک قیمتش زیر پنج تومن باشه و برای ارشد عمران مناسب باشه،معرفی کنید؟
  اینکه چه نوع پردازنده ی گرافیکی مناسبه؟حجمش چقدر باشه
  ظرفیت داخلی و رمش چقدر باشه ؟
  ممنون

 • ممنون . عالی بود …..

 • سلام
  بنده یه مادربرد دارم که گرافیک آنبرد روش هست ، یه پردازنده نسل آیوی بریج هم دارم که اونم پردازنده گرافیکی داره ، حالا مشکلم اینه که به هیچ صورتی نمیتانم گرافیک رو پردازنده گرافیکی سی پی یو تنظیم کنم تقریبا به هیچ عنوان نمیشناسدش، خود به خود میره رو آنبرد مادربرد ، راهی هست ؟؟ یا اصلا این دوتا باهم کار میکنن

 • سلام خدمت دوستان
  من میخام الان یه سیستم جمع کنم و باتوجه به هزینه های بالای کارت گرافیک، نمی تونم این جوری هزینه کنم در جایی شنیدم که مادر بورد هایی هستند که گرافیک آنبورد دارن، آیا به درد کارمن میخوره و جوابگو هست؟

 • علی لالوی 02 اردیبهشت 1396

  سلام خسته تباشید آیا امکان سوختن گرافیک مجتمع وجود داره به طوریکه پردازنده به کار خودش ادامه بده
  و از کیفیت گرافیک هم چیزی کم نشده اما وقتی وارد بازی میشم سیستم دیگه ادامه نمیده ثابت میشه اگه میشه لطفا جواب بدید با تشکر

 • سلام خسته نباشید واقعا جامع و کامل بود مطلب فقط یه کمبود داشت وخیلی ذهن منو به خودش مشغول کرده و اونم اینه که وقتی ازیه پرازنده با گرافیک مجتمع استفاده میکنیم و گرافیک مجزا هم روی سیستم نصبه آیا گرافیک مجتمع به کمک گرافیک مجزا یا کارت میاد یا نه و اگه به کمک میاد هرنوع گرافیک باشه تاثیر گذاره یا فقط مثلا پردازنده اینتل برروی گرافیک انویدیا تاثیر داره و گرفیک های RADEON شاملش نمیشن باتشکر

 • سلام
  خسته نباشین و سال نو مبارک
  نظرتون به طور کلی راجب ASUS Transformer 3 Pro T303UA 512GB Tablet می خواستم بدونم
  مرسی

 • سلام . دو تا سوال اول اینکه من یه سوال پرسیدم که توی گوشیم توی یاداشت هم کپیش کردم و چون جواب رو ندادید خواستم دوباره بپرسم ولی چون طولانی بود خواستم کپی پیست کنم نشد چرا ؟ من کهمتن شما رو کپی نکردم فقط دیدگاه خودم رو خواستم دوباره کپی کنم تا دوباره نویسی نکنم . حالا سوالم اینه سی پی یو اینتل پنتیوم هزول g3250 یا g3450 از نظر قدرت گرافیکی و سی پی یو با چه سی پی یو ( هایی ) از برند amd برابری کنه لطفا خواهشا جواب بدید و نامشون رو دقیق بگید متشکرم آی لاو یو علم فردا

 • سلام خیلی ممنون از پس های عالی تون در خواست دارم که این پستتون رو آپدیت کنین چون الآن پردازنده های گرافیکی مجتمع نسل های ۶ و ۷ هم هستند که شما تو این پست ازشون چیزی نگفتین.
  با تشکر

 • سلام من می خوام لپ تاپ Toshiba S50W-C1949 رو بخرم قیمت اش حدود 3 میلیون 500 تا 3 میلیون 700 توضیحات سخت افزاری ایش نوشته گرافیگ اش پردازنده گرافیکی : Intel HD Graphics 5500 – Share 2048mb – WiDi
  من کار مهندسی با نرم افزار های مهندسی کار می کنم … می ترسم بخرم گرافیگ اذیت کنه … خواهش می کنم راهنمایی کنید اگر بدرد ام نمی خره لپ تاپ تو این رنج قیمت معرفی کنید ممنون.

 • سلام سرفیس پرو 4 روش گرافیک HD 520 سواره و روی پرو3 5000 سوارشده. من توی توضیحاتتون از 520 چیزی ندیدم میشه بفرمایید کدومشون بهتره؟

 • سلام _گرفیک لب تاب بنده اینه _نمی دونم یعنی چی _مثلا 1گیگ یا نه ؟ خوبه یا نه ؟؟؟

  intel (r) hd graphics family
  total memory=1295 mb
  میشه واضح بفرمایید یعنی چی

 • سلام و خسته نباشید
  من سرفیس پرو 3 دارم با گرافیک intel hd 4400 و رم 4 سی پی یو core 5 با کش 3 به نظر شما بازی فیفا 17 یا فیفا 16 رو میتونم بدون مشکل بازی کنم

 • سلام. ببخشید یه سوال سی پی یو اینتل پنتیوم هزول g3250 یا g3450 از نظر قدرت گرافیکی و پردازشی می تونه با چه سی پی یو یا سی پی یو هایی از amd برابری کنه ؟ لطفا نامشون رو دقیق بگید

 • قنبری 28 دی 1395

  سلام یه سوال ؟
  الان intel HD620 بازی هایی مثل GTA V رو روان و بدون افت فریم اجرا میکنه؟

 • سلام ممنون از مطلب خوبتون . سوال من اینه که اگر بخوام یه سیستم بخرم که گرافیک مجزا نداشته باشه ، چطوره می تونم ازش خروجی Full HD بگیرم تا بتونم به مانیتور Full HD بدون افت کیفیت وصلش کنم ؟
  آیا باید مادربورد یا پردازنده خاصی استفاده کنم ؟

  • سلام باید پردازنده ای بگیرید که گرافیک مجتمعش Full HD رو ساپورت کنه . الان اکثر پردازنده های رده بالا اینجوری هستن .

 • مهندس پدرام 26 آذر 1395

  سلام مهندس بنده لپ تاپ دارم مدل Dell xps l502x
  باهاش میتونم اتوکد کار کنم کار گرافیکی ؟ گرافیکش intel hd … است نظرتون چیه ؟

  • سلام
   باید تست کنید فکر می کنم یه گرافیک مجزا داره که مدل 540 انویدیا هست . اگه اونو نداشته باشه شاید یه مقدار اذیت تون کنه . به هر حال بهتره تست کنید .

 • سلام
  خسته نباشید . ببخشید مهندس پایینترین گرافیکی که میشه تمام کارهای یک مهندس عمران را راه بندازه کدامه ؟
  ممنونم

  • سلام . من رشتم عمران نبوده خیلی نرم افزاراش رو نمیشناسم اما از گرافیک انویدیا 740 به بالا فکر میکنم برای شما مناسب باشه

 • با سلام کارت گرافیک HD520 اینتل برای چه کار هایی هستش من یه کارت گرافیک متوسط برای بازی انلاین مثل wizard 101 و…می خواستم به نظر شما خوبه ؟HD520

 • سلام
  چند تا سوالم رو اینجا می پرسم . سی پی یو اینتل سلرون هزول g1820 با توجه به گفته شما باید ۱۰ واحد اجرایی داشته با شه با ۱۸۴ گیگا فلاپس درست متوجه شدم ؟ ۲- گرافیک مجتمعش از خودش حافظه گرافیکی داره درسته ؟ پس نباید از رم حافظه بگیره درسته ؟ اگه از از خودش حافظه گرافیک داره و می تونه از رم هم حافظه بگیره چه جوری میشه جلوش رو گرفت ؟ ۳- در شرایط یکسان قدرت گرافیکی این گرافیک مجتمع در حد کارت گرافیک انویدیا جی فورس g210 1gb 64bit هست ؟ با این سی پی یو میشه فیلم نهایتا فول اچ دی رو راحت و بدون مکث دید ( لگ نداره ) ؟ این سی پی یو معادل چه سی پی یو یا سی پی یو هایی از amd است ؟ ممنون از توجه تون

  • متشکرم‏ ‏از‏ ‏پاسخ‏ ‏تون

 • خواستم بدونم کیفیت مانیتور ال ای دی ال جی اگر رو سیستم گرافیک مجزا نصب نباشه و با همون گرافیک رو سی پی یو کار کنه پایین میاد و باید روش گرافیک جدا گانه بزاریم تا کیفیتش بالابره یا نه کیفیت مانیتور ربطی به نصب گرافیک نداره چه جوریاست ؟

 • دانیال 10 آبان 1395

  سلام، واقعا اطلاعاتتون بالا بود، من یه کامپیوتر دارم با مشخصات ‌windows 7 32b1 با cpu intel Pentium E5700@3.00 GHz و
  رم single channel DDR3@ 399mHz@ چهار

  و مادربورد gigabits technology co .Ltd G41MT-S2p

  و گرافیک 1366×768@60Hz و 1024MB GEFORCE 8400GS
  با این مشخصات بازی ””’GTA V”” رو میتونه نصب و اجرا کنه ؟ لطفا کمکم کنید !

 • ذاکری 19 مهر 1395

  با سلام و عرض ادب

  بنده قصد خرید مک بوک را دارم اما در مورد کارت گرافیک به مشکل برخورده ام.

  زمینه کاری بنده از امورات ساده تا برنامه نویسی، طراحی و … است.

  تقریباً هر کاری انجام می دهم جز بازی و بازی سازی . در حال حاضر با توجه به اینکه در زمینه طراحی با فتوشاپ و این قبیل موارد فعال هستم ، به نظر شما گرافیک های مک بوک ایر مناسب است یا مک بوک پرو؟

  از نظر شما گرافیک های مک بوک ایر ، با فتوشاپ مشکلی نخواهند داشت ؟ با ویرایش فیلم و تولید فیلم چطور ؟

  • سلام
   همیشه یادتون باشه که مک بوک پرو بهتره چون اسمش هم روشه .
   اگه کارتون در حد فتوشاپ هستش خیلی اهمیت نداره مک بوک ایر یا پرو اما اگه می خواید به طور حرفه ای ادیت فیلم و عکس انجام بدید قطعا مک بوک پرو بهتره .

 • سلام
  من میخوام یه لپ تاپ بخرم واسه نرم افزار های مهندسی میخوامش
  میخواستم بدونم گرافیک های مجتمع بهتره براش یا مجزا

 • علی علیزاده 11 مهر 1395

  سلام
  وقت تون بخیر
  یه سوال داشتم
  من میخاستم بدونم نحوه فعال کردن گرافیک سیپیو چگونه است؟
  intel4460
  gigah97
  این مادربرد و سیپیو من هست
  وقتی از خروجی مادربردتصویر میگیرم وهیچ گرافیکی کارنزاشتم رو مادربرد تصویر هیچ مشکلی نداره و اینتل اچ دی من هم نصبه,ولی باهاش بازی pes2013رو هم نمیتونم اجرا کنم!!!
  دلیل چیه؟
  آیا باید از بایوس برم و تیک گزینه ای رو بزنم که گرافیک فعال بشه؟
  ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایین

 • سلام.
  واقعا سپاس بخاطر اطلاعات عالیتون
  من دنبال یه لپ تاپ هستم که بتونه نرم افزار ها رو باز کنه و برای برنامه نویسی باهاش مشکلی نداشته باشم البته هدف من از این لپ تاپ اصلا بازی کردن نیست خواهشا راهنمایی کنید که چطور کارت گرافیکی ای باید داشته باشه
  تمام مطالبی رو که در مورد کارت گرافیکی نوشته بودید خوندم اما به جواب سوالم نرسیدم
  ممنون.

 • سلام خسته نباشید و خدا قوت
  یک سوال داشتم و اینکه آیا منظور از گرافیک مجتمع همون تراشه که درون خود پردازنده واقع شده ؟ یعنی یک آی سی مجتمع درون خود پردازنده لحیم شده ؟ اینظوری پس نمیشه تغییرش داد یعنی به خود پردازنده وصله ؟ بعدش میخواستم بدونم چرا میزان دیتا باس گرافیک مجتمع از گرافیک مجزا بیشتره ؟ آیا دلیلش نزدیکی به پردازنده هست ؟ ممنون میشم پاسخ بدین

 • علی اردستانی 20 شهریور 1395

  سلام کارت گرافیک من intel hd خالی هست . میخواستم بدونم با این گرافیک میشه فتوشاپ و ویژوال استدیو رو بالا بیارم ؟

 • احمدرضا 14 شهریور 1395

  سلام ببخشید من لپ تاپم hp هستش مدل ac 183
  کارت گرافیک لپتاپم 128 هست
  ولی با گرافیکی که از مادر بورد لپ تاپم گرفته میشه توتال گرافیکش 4 گیگ هستش میخواستم بدونم برای اجرای بازی که مثلا گرافیک چهار داره مشکلی پیش نمیاد؟؟؟ میشه به گرافیک انبورد اکتفا کرد؟؟یا کارت گرافیک بگیرم برای لپ تاپم
  ممنون میشم

 • سلام دوست عزیز بنده یه مشکلی دارم که فقط شما میتونین جوابمو بدین و خداروشکر شما هستین و تو این کار تخصص دارین,
  من یه سیستم دارم با این مشخصات:
  مادربرد MSI B75A-G41
  CPU:INTEL CORE I5 3450 3.10GH
  RAM 8GIG

  مادربرد سیستمم با توجه به اطلاعاتی که دارم از یه پردازنده گرافیکی مجتمع بهره میبره حالا سوالم اینجاست با این سیستم میتونم بازی world of warcraft (patch legion) رو با توجه به سایت اصلی خود شرکت بازی که حداقل سیستم مورد نیازش اینه: windows xp or 7 ot 8 or 10
  پردازنده intel core i 2 or radeon phentom 2 x3 720
  گرافیک :geforce gt440 or amd radeon hd 5670 or intel hd graphic 5000
  حافظه رم :2 gig
  رو میخواد رو بتونم براحتی بازی کنم؟
  چون گرافیک سیستمم در اصطلاح آنبورده میخوام بدونم قدرتش در حد گرافیکای که معرفی کردم هست یا خیر که برم یه گرافیک بخرم برا سیستمم,ولی اگه ضروری نیست نخرم خرج اضاقه نکنم
  ممنونم اگه راهنماییم کنین مهندس.

 • سلام
  1-نظرتون در مورد این کارت گرافیک چیه؟
  ‌intel HD Graphics 5500

  2- نظرتون رو در مورد این لپ تاپ هم بگید خیلی ممنون میشم!
  زبان سایت سوئدی هست و چون تخفیف خورده میخواستم ببینم ارزش خرید داره یا خیر!؟

 • امیر حسین 08 تیر 1395

  سلام محمد رضا خسته نباشی من ی سوال داشتم همونطور که همه می دونن لب تاب از دو گرافیک تشکیل شده مال لب تاب من مدلش اینتل و amd من می خواستم بدونم می تونم amd رو عوض کنم به جاش nvidia بزنم لطفا راهنماییم کن می خوام بدونم

 • سلام من گرافیک مجتمعم فعال نمیشه فقط nvidia نصب میشه من میخوام هم گرافیک مجتمع و هم گرافیک nvidia با هم کار کنه سیستمم h81m_c
  intel core i3 4160 hdgraphic 4400
  vga nvidia 730
  ممنون میشم اگه کمک کنید

 • سلام اقای مهندس
  خیلی لذت بردم از سایتتون و بیشتر از قبل علاقه مند به مباحث کامپیوتر شدم
  فقط یه سوالی که برام ایجاد شده در مورد پردازنده گرافیکی مجتمع :
  من میخوام یه مادربورد بخرم که نوشته دارای پردازنده گرافیکی مجتمع !!
  حالا سوالم اینه که اصلا مگه من پردازنده ( یا cpu) خریدم هنوز که مشخص باشه مجتمعه یا نه !
  مگه پردازنده گرافیکی مجتمع همراه با بعضی از cpuها نیست ؟
  پس منظور ازین مشخصه برای مادربوردی که هنوز cpu براش انتخاب نکردم چیه ؟

 • حسین آذری 25 اردیبهشت 1395

  با سلام ممنون از توضیحات کاملتون
  میخواستم بدونم منظور از عدد 5400 در کارت گرافیک ati radeon hd 5400 1gb چیه ؟
  توضیحان مربوط به gt و اعداد آن را فهمیدم که توضیح داده بودین.
  لطف کنین در مورد گرافیک بالا که مدلش رو نوشتم و مفهوم ارقام آن برام توضیح بدین . و آن را با یکی از مدل های سری gt و مثلا 610 2gb مقایسه کنین . با تشکر

 • سلام مهندس در مورد پردازنده های گرافیکی مک بوک به نظر شما برای کار گرافیکی و طراحی کدوم مدل پردازنده مناسی هست؟

 • Morteza Pouranvari 06 فروردین 1395

  سلام و تشکر از سایت خوبتون. خواستم بدونم لپتاپی با سی پی یو آی 7 ک کارت گرافیک اینتل داره میتونه بازیهای گرافیک بالا مثل pes2016 رو اجرا کنه؟ ضمنا توی توضیحات کارت گرافیک لپتاپ نوشته آپ میشه تا 2 گیگ. سپاس…

 • سلام این لبتاب رو میخواستم بگیرم http://www.apple.com/shop/product/ME293LL/A/154-inch-macbook-pro-20ghz-quad-core-intel-i7-with-retina-display
  که گرافیک اون lris pro 5200 هست میخواستم بدونم کار طراحی رو کامل جواب میده با همون mc os کار میکنم ؟

 • سلام
  ببخشید اگر من به کامپیوتری که دارای پردازنده با گرافیک مجتمعی مثل HD Graphics 2000 هستش یه کارت گرافیک خیلی ضعیف مثل geforce 6200 ببندم باز هم میتونم از قابلیت پردازنده cpu استفاده کنم یا داده های گرافیکی فقط توسط کارت گرافیکی پردازش میشه؟

  در کل ممنون از بابت مطلب ارزشمندتان

 • با سوادی پسر باریکلا و ممنون

 • سلام اقای مهندس تشکر از خدمت تان یه سوال دارم پردازنده گرافیکی ضعیف که گفتین سری intel hd graphics این پردازنده در بعضی جاها نوشته 12 واحد دارد که در تبلت سرفیس 3 مایکروسافت به کار رفته میشه بگین که پردازنده سری intel hd graphics چقدر ضعیف تر از پردازنده intel hd graphics 4000 است ممنون میشه کمک کنین میخاستم یه تبلت سرفیس 3 بگیرم.

 • سلام با عرض تشکر و خسته نباشید خدمت شما مهندس امین زاده.خدا قوت بابت مطالب مفید و آموزندتون.
  یک سوال داشتم خدمتتون ممنون میشم بتونید راهنماییم کنید:من مخوام لپ تاپ macbook pro mef839 با گرافیک HD Graphics 6100 Iris Proو پردازنده i5 بگیرم.آبا برای کارهای نقشه کیشی با نرم افزار های solid works , catia , auto cad جوابگوی من هست؟یعنی میشه وقتی که ویندوز رو روش نص کد این برنامه هارم نصب کنم و بدون مشکل کار کنه؟بازم تشکر

  • سلام خواهش می کنم
   معمولا از گرافیک مجتمع برای کاربری های روزمره استفاده میشه . بهتره که یه لپ تاپ ویندوزی بگیرید تا دردسر کمتری بکشید .

 • farshad 1379 16 آذر 1394

  سلام جناب مهندس
  ببخشید من داخل تنظیمات بایوس لب تابم گزینه ای رو دیدم که خاموشه گفتم شاید چیز بدرد بخوری باشه اسمش Intel virual تکنولوژی بود
  میشه بگید چیکار میکنه و به چه درد میخوره ؟
  ایا اورکلاک حساب میشه ؟ برا بازی اثری داره ؟
  متشکرم بابت پاسخگویی سریع

  • Intel virtualization یا همان VT-x برای کار های شبیه سازی به کار میره

   یه مثال ساده بگم مثلا میخوای که اندروید رو روی ویندوز اجرا کنی با فعال نمودن این قابلیت و اجرای برنامه مناسب مثل Nox بدون درسر این کار انجام پذیره

 • با عرض سلام و خسته نباشید
  من امروز لپ تاپlenovo G 5080 i3 intel HD 4000 سفارش دادم.ولی کارت گرافیکش ذهنمو مشغول کرده.اصلا اهل بازی نیستم ولی کارهای دانشجویی و برنامه میخام نصب کنم به نظرتون مناسبه؟//////

 • من روی مادربوردم پردازنده گرافیکی haswell -GT1 INTELاز شرکت گیگا بایت دارم بنظر خودم کیفیت ویدیوهاپایینه ایا به خاطر این نوع گرافیک هست؟ میشه یه کارت گرافیک نجزا نصب کنم؟ قبلا مجزای GFORCE5500 داشتم خودم احساس میکنم اون بهتر بود نظر شما چیه ؟

 • سلام خسته نباشید من می خوام یه لپتاپ لنوو مد نظرم هست برای خرید که پردازندش intel HD Graphic هست و این ترم هم درس طراحی بازی های 3بعدی دارم .می خواستم بدونم آیا این مدل جواب گوی کار من هست؟

 • سلام. خیلی آموزنده بود. ممنون از اینکه وقت میزارین تا دانش افرادی مثل بنده رو افزایش بدید.
  سوال من اینه که چطور می تونیم بفهمیم که گرافیک یه لپ تاب مجتمع هست یا اختصاصی؟ آیا از اسامی اون باید متوجه بشیم؟

 • تو سایت سازنده نوشته برای پخش hd مشکلی نیست اما توضیحی برای 3d و fhd نداده

 • سلام
  تشکر از پاسخگویی سریعتون
  مدل رم 4GB , DDR3
  و سی پی یو i5 , i3

 • با سلام
  ضمن تشکر از مطالب آموزندتون
  بنده قصد خرید یک مینی کامپیوتر رو دارم برای تماشای فیلم فول اچ دی و کارهای روزانه کارت گرافیکش Intel® HD Graphics 4000 است آیا جوابگوی فیلم فول اچ دی و 3دی هست؟
  ممنون از پاسخگوییتون

 • Intel HD Graphics 5000
  GeForce GT 840M
  بین این دو تا پردازنده گرافیکی کدوم بهتر است
  و منظور از هارد خشک چیست ؟
  ممنون

  • intel HD که گرافیک مجتمعه و با گرافیک مجزا قابل قیاس نیست قطعا 840 بهتره
   هارد خشک من نشنیدم اگه منظورتون حافظه خشک هست که همون حافظه فلش SSD هست .

 • محمد امین 18 مهر 1394

  میخوام یه لب تاب اچ پی بارم چهارگیگ و کارت گرافیک اینتل ۳۰۰۰ بخرم یه سوال داشتم بازی های جدید رو اجرا میکنه سی پی یوش هم corei7

 • سلام
  اطلاعاتی که از مدل کارت گرافیکی من در device manager هست :
  intel(R) HD Graphics 4600
  11/15/2013
  10.18.10.3355
  میخوام آپدیتش کنم.
  توی سایت اینتل نیست.
  لطفا راهنمایی کنین که آیا توی سایت اینتل جور دیگه ای نوشته شده؟
  یا اینکه پسوند و پیشوندی داره؟
  ممنون.

 • من یک لب تاپ خریدم مدل لنووg50_30 نمیدونم گرافیکش چیه میشه کمکم کنید یت بگید گرافیکش چند میشه

 • سلام دوست عزیز سوالی داشتم
  سی پی یو بنده مدل celeron dual core G1620 هست و رم بنده 6GB یه دو گیگ و یه چهار گیگ حالا سوال من اینه که اگه مثلا تو یه بازی سیستم نتونه خودشو برسو آیا Intel HD میتونه مقداری از حافظه رم را شیر کنه تا جبران کمبود سرعت و گرافیک یعنی میتونه مقداری از رم یا کلا تمام رم رو برداره برای کمک به خودش؟
  ببخشید من زیاد اینجا نمییام میشه به ایمیلم جواب رو بفرستید با تشکر فراوان دوست عزیزم

 • با سلام و خسته نباشید
  من دو سه تا سوال ذهنمو درگیر کرده
  1. اول این که چطور گرافیک مجتمع با گرافیک مجزا سوییچ میشه البته منظورم لپ تاپ نیست کیس هست
  2. تو کامپیوتر هم وقتی کار سنگینی انجام نمیشه گرافیکه مجزا خاموش میشه
  3. اگه کابل به مادر برد وصل کنیم گرافیک مجزا کار نمیکنه یا برعکس اگه به گرافیک مجزاوصل کنیم اون یکی کار نمیکنه؟؟؟؟؟؟

  ممنون میشم جوابمو بدین با تشکر.

  • سلام
   1 – فرقی نمی کنه ، هم لپ تاپ و هم کیس ، عملکرد جفتشون شبیه به همه . پست سوئیچ گرافیک اینتل و انویدیا رو بخونید .
   2 – بله
   3 – اینکه شما تصویر رو از کدوم میگیری به عملکردشون مربوط نمیشه . فقط پردازش اون گرافیکی که داره تصویر رو به خروجی می فرسته بیشتر میشه وگرنه هر جفتشون موقعی که نیاز بهشون احساس بشه استفاده میشن .

 • سلام من میخواستم ی پی سی جدید بخرم تو نت دیدم نوشته گرافیک مجتمع… از این چیزا خواستم بپرسم اگه یه گرافیک مجزا هم کنارش باشه هر دو کار میکنه یا فقط اونی که کابل بهش وصله کار میکنه
  با تشکر

 • سلام
  ببخشید پس این نسل آخری که خیلی هم گرونه (2011،2011v3 ) من مادربرداشون رو چک کردم هیچکدوم خروجی تصویر ندارن یهنی سی پی یو هم گرافیک نداره ؟
  اگه نه پس آخرین سوکتی که گرافیک داره میشه z97؟
  با تشکر از سایت خوبتون

 • سلام.
  حدود یک سالی هست که دارم سایت تونو چک می کنم. خیلی کارتون درسته. دم شما گرم!
  یک سوال و یک درخواست دارم. درخواستم اینه که در مورد Parallel programming و GPU Computing یک پست بزارید. سوالمم اینه که این کارو با همین پردازنده گرافیکی مجتمع میشه انجام داد؟ چون کارت گرافیک جدا روی کامپیوترم ندارم.

  • سلام
   ممنون از شما لطف دارید
   چشم سر فرصت انشالا
   در این مورد خیلی اطلاع دقیقی ندارم اما تا جایی که می دونم با گرافیک مجتمع اینتل میشه اینکارو کرد

 • سلام ببخشید بازهم مزاحم شدم یک سوال داشتم من مادربردم GIGABYTE GA-H61M-S2P هست شما گفتید که روی این مادربرد میشه کارت گرافیک مجزا نصب کرد حالاGraphic Card ASUS GT730-2GD3 و Graphic Card ASUS GT630-1GD5 کدام یک را میشه روی این مادربرد نصب کرد؟
  یک سوال دیگه هردوی این کارت گرافیک ها پرت خروجی روی خودشون دارن و همچنین مادر برد هم پرت خروجی رو رو خودش داره از کدام یک از اینها میشود تصویر دریافت کرد؟
  ممنون از سایت بسیار خوبتان .

 • باسلام مجدد من همانطور که گفتم مادربردMotherboard GIGABYTE GA-H61M-S2P دارم میخواهم کارت گرافیک مجزا بزارم شما همانطور که گفتید میشه گذاشت حالا دو نوع کارت گرافیک مجزا کدام به مادربرد من میخورد،یکی کارت گرافیک ایسوس GT730-2GD3 یکی هم کارت گرافیک ایسوس GT630-1GD5 .
  یک سوال دیگه هم داشتم هردوی کارت گرافیک ها پرت خروجی شون روی خودشون هست و همچنین مادربرد من هم پرت خروجی کارت گرافیکو رو خودش دارد باید از کدام یک استفاده کنم؟

  • سلام
   از لحاظ سازگاری که فرقی نمی کنه جفتشون رو می تونید بذارید . از لحاظ قدرت هم 630 یه مقدار قوی تره چون DDR5 هست
   باید به خروجی کارت بزنید .

 • واقعا از سایت خوبتون تشکر میکنم مخصوصا بخاطر پاسخ های سریعی که میدهید.

 • کارت های گرافیکی اکسترنال چگونه به درگاه PCI Express یک لپ تاپ متصل می شوند ؟ آیا مستقیما وصل می شوند یا از طریق یه مبدل یا یک کابل یا … ؟

  هزینه این مبدل یا کابل یا … حدودا چقدر است ؟

  آیا این کارت های گرافیکی کارایی مناسبی نسبت به کارت های گرافیکی معمولی دارند ؟
  یه توضیح کلی در موردش بدی ممنون میشم

  2-لب تاب دل inspiron 15R 5521 -i7 رمش تا چند گیگ افزایش پیدا میکنه

  • سلام ، توسط یه کابل مبدل که به پورت Extension لپ تاپ می خوره
   قیمتش حدود 65 تا 100 هزار هست بسته به جنس و فروشنده .
   به هر حال هیچ چیز مثل گرافیک اصلی نمیشه اما خیلی هم محسوس نیست .
   2 – تا 8 گیگ فکر می کنم

 • سلام من لبتاب دل دارم گرافیکش مجتمع intel HD 4000 هست
  میشه ارتفا داد گرافیکشو یا گرافیک مجزا نسب کرد؟
  dell inspiron 15R 5521-i7
  ممنون

 • سلام ببخشید یه سوال داشتم اگه میشه سریع پاسخ بدهید من مادربردMotherboard GIGABYTE GA-H61M-S2P دارم کارت گرافیکش مجتمع هست ایا میتونم روی این مادربرد کارت گرافیک مجزا نصب کنم لطفا سریع پاسخ بدهید با تشکر.

 • سلام من در نظرات خوندم که شما گفتید بعضی از لبتاب ها دو تا گرافیک دارن یکی برای کار های ضعیف یکی برای کار های قوی ، خوب من لبتاب HP دارم که کارت گرافیکش به نظرم Intel 4000 HD هست ، الان من از کجا بدونم که لبتاب من هم دوتا کارت گرافیک داره یا نه خواهش میکنم جواب بدید

 • ببخشید میخواستم بدونم که آیا گرافیک hd 4600 قوی تر است یا Nvidia n210?

 • سلام
  من میخوام لپتاپ بخرم.بازی نمیکنم اما نرم افزارای مهندسی مثل متلب و کتیا استفاده میکنم میخواستم ببینم گرافیک intel hd 4000 جوابگو هست برای اینجور کارا یا نه؟

 • با عرض سلام
  می خواستم بدونم گرافیک های مجتمع سی پی یو اینتل درایور نیاز دارد یا خیر؟؟؟
  چون سی پی یو من intel i5 4460 هست ولی در device manager فقط کارت گرافیک اصلیم nvidia رو نشون میده!!!
  با تشکر

 • با سلام و خسته نباشد.
  من لپ تاپ لنوو g500 دارم که کارت گرافیک مجتمع 4000 داره ولی بازی هایی مثل نید فور اسپید شیفت را خیلی روان اجرا می کنه. قضیه چیه؟ این که میگید گرافیک مجتمع به درد بازی نمی خوره از چه لحاظی هستش؟

  • سلام احتمالا لپ تاپ شما دوتا گرافیک داره که اون بازی با گرافیک قوی تره داره اجرا میشه

  • ضمن تشکر از شما ولی لپ تاپ من فقط یک کارت گرافیک داره توی dxdiag دیدم. البته راجع به همین موضوع هم سوال داشتم چون توی سایت ها نوشتن این لپ تاپ یه گرافیک مجزا هم داره اما من هرچی توی لپ تاپ بررسی کردم فقط همین یه دونه بود

 • سلام
  ممنون از مطالب خوبتون
  من لپ تاپ لنوو مدلy40 دارم میخواستم ببینم خوبه یا نه و میشه روش بازیهای سنگین رو اجرا کرد مثلgti v

 • ببخشید من لبتابم lenovo b590 model 20206 است همجا نوشته این لبتاب دو گرافیکس ولی تو لبتاب من فقط یه گرافیک اینتل رو نشون میده ایا دلیلی داره که یه گرافیک نشون داده نشه

 • در کل برای لپ تاپ دو گرافیک نیاز هست و گرافیگ های مجزا برای انجام کارهای سنگین و بازی و… استفاده میشن
  سیستم ابتدا از گرافیک خود اینتل که رو سیستم هست استفاده میکنه و در صورت که نیاز بشه و کار سنگینی بخواین انجام بشه سوییچ میشه و از کارت گرافیک مجزا استفاده میکنه و همچین همیشه برای اطلاع دقیق از لپ تاپ و هر کالایی که از اینترنت خریداری می کنی به سایت اصلی مراجعه کنید و برای استفاده از کارت گرافیک مجزا ابتدا باید درایور گرافیک اینتل و سپس گرافیک مجزا که رو سیستم هست رو نصب کنید
  با تشکر از شما

 • باسلام
  مدل لپتاپم hp dv6 6080se هستش ووقتی ویندوز8.1 نصب شدبه مشکل درایورهای گرافیک برخوردم دوگرافیک داره یکی اینتل ودومی amd6770 ولی هردورا اینتل نمایش میده باینکه درایوراشودانلودکردم هردورویکی نشن میده مثلن وقتی روگرافیک اوله قدرت را256نشون میده وفتی رودومی 4026 ولی اسمشو یکی میزنه
  اصلا اسمی ازamd نیست.اززمان نصب دودرایورکارت گرافیک سرعت ویندوزخیلی کم شده چیکارکنم؟

 • درود بر شما دوست عزیز،ممنون از انگشتان پر توان و پشتکار بخشنده افکارت،که بی هیچ چشمداشتی همراه هموطنان گرامی مون هستین…
  مطالب بسیار ساده و روون بیان شدن،و کاملا بروز هستن.امیدوارم این روند تداوم داشته باشه،
  سایت شما اول در لیست سایت های مورد علاقه بنده در مرورگرم اضافه شده،و قطعا به دوستانم هم پیشنهاد میکنم.
  با ارزوی موفقیت…بدرود.

 • سلام و ممنون بخاطر جواب ها
  منظور از سری یه چیزی مثل فناوری اس ال آی و کراس فایر است

  • خواهش می کنم . به اون شکل نیستن چون اونجا دو تا گرافیک همزمان و روی یه پروژه کار میکنن اما اینجا یکی واسه کار سبک و یکی برای کار سنگینه

 • سلام
  فایده گرافیک داخل پردازنده چیه وقتی که کارت گرافیک بهتر از اون کار می کنه یا به طور کلی هدف اینتل از این کارش چیست؟

  آیا پردازنده جدیدی و قدرتمندی پیدا می شود که این قابلیت را نداشته باشد؟

  بعد شما فرمودین این نوع گرافیک رم خود را از سیستم می گیردخوب بقیه چیز های کارت گرافیک را از کجاتعمین می کند مثلا پورت های این گرافیک کجا قرار داردبخصوص زمانی که به تنهای استفاده می شود؟

  آیا این پر دازنده گرافیکی توانای کار کردن به صورت سری با کارت گرافیک جدا را دارد؟

  • سلام
   1 – فایدش تو مصرف توان کمتره
   2 – 99 درصد پردازنده ها الان گرافیک مجتمع دارن
   3 – اگه مادربورد پورت VGA داشته باشه اون میشه پورت خروجی ، اگه نداشته باشه پورت گرافیک اصلی میشه پورت مرجع . گرافیک مجتمع از طریق چیپست مادربورد با ورودی و خروجی ها در ارتباطه
   4 – منظورتون از سری چیه ؟ اگه منظورتون به طور همزمان ( موازی ) هست باید بگم که نه .

 • سلام . ممنون بابت مطلب مفیدتون .
  من یه راهنمایی میخوام ازتون . ممنون میشم کمکم کنید . میخوام MacBook pro retina 13 mx82. بخرم ولی یکم به خاطر گرافیکش مرددم . بیشتر کارم هم کار با 3d Max و مایا و برنامه نویسیه و اهل بازی با لپ تاپ نیستم . البته یه نیم نگاهی هم به Asus n550 داشتم .و مک بوک هم به خاطر کیفیت و سیستم عاملش میخوام . نظرتون چیه ؟ گرافیکش چطوره ؟ پاسخگوی کار من هست؟

  • سلام
   اگه کار گرافیکی می کنید من توصیه می کنم ایسوس n550 یا n56 بخرید . چون گرافیک خیلی خوبی دارن . در مورد سیستم عامل هم ، کار کردن با مک حوصله می خواد چون سیستم عامل رایج در دنیا ویندوزه و همه چی برای ویندوز فراهم و رایگانه

 • سلام
  من قصد خرید Fujitsu Stylistic Q702 را دارم چون سبک و سیمکارت خوره از طرفی گاهی با ایدیوس هم کار میکنم
  تو مشخصاتش زده HD Graphics 4000 with 3rd generation Core i processors
  و نرم افزار ایدیوس اینها را لازم داره:
  Graphics Card :
  A graphics card supporting higher resolution than 1024×768 (32-bit), Direct3D 9.0c or later, and PixelShader Model 3.0 or later is required
  For SD editing: 256 MB or larger required, 512 MB or larger recommended
  For HD editing: 512 MB or larger required, 1 GB or larger recommende

  CPU:
  Any Intel Core 2 or Core iX CPU. Intel or AMD single core CPU with a 3 GHz processor speed or faster (multiple CPUs and/or multi-core CPUs are recommended). SSE2 and SSE3 instruction set supported.

  به نظر شما جواب میده؟

 • علیرضا زرنوشه 09 فروردین 1394

  سلام مهندس عیدت مبارک
  میخواستم بدونم ممکنه یه لپ تاپ هم پردازنده گرافیک مجتمع داشته باشه هم مجزا؟
  مثلا تو سایت کیمیاآنلاین نوشته بود که گرافیک N550JK اینجوریه:
  geforce gtx850m with 2g/4g ddr3 Vram
  Integrated Intel HD graphics 4600
  کل حافظه گرافیکی:6144
  من که گیج شدم
  ممکنه جفتشون با هم باشن؟
  خدانگهدار.

 • Matin shayanfar 17 اسفند 1393

  با سلام و خداقوت و ممنون از سایت فوق العادتون
  مودل لپ تاپ من hp pavilion dv6-7135nr نمیدونم گرافیکش چیه !منظورم گرافیک اصلی و فرعیشه چی هستن!!!
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  اگه امکان داره راهنماییم کنید گرافیکاشو از کدوم سایت دانلود و نصب کنم

 • هدف من بازی های هست که در سیستم شان نوشته کارت گرافیک ١gb گرافیک hd نوشته نیست چطور بفهمم که ان بازی ها در hd4000 میشه یا نه ممنون

  • ببین امیر جان کلا گرافیک اینتل hd برای بازی نیست . خودتو درگیر نکن . خیلی از ضعیف ترین گرافیک ها شاید از اینتل hd قوی تر باشن چون تکنولوژی های به کار رفته و قدرت هسته پردازشی جداگونه خیلی مهمه . تو این مورد هم باید فقط تست کنید ببینید اجرا میشه یا نه

 • خیلی ممنون میشه معادل گرافیک hd4000 را در کارت گرافیک pc نشان بدین ممنون؟

 • سلام
  خسته نباشی
  خیلی مردی
  موفق باشی

 • محمد جواد 12 بهمن 1393

  یه برند آلمانیه و گرافیکش intel HD 5500
  قابل رقابت با Nvidia نیست؟

 • محمد جواد 12 بهمن 1393

  با عرض سلام وتشکر بابت مطالب عالی.
  دوست من ساکن آلمانه و میخواد از برند Medion لپتاپ بخره
  که گرافیک intel HD دارن اکثرا.
  این گرافیک واسه چت تصویری مشکلی ایجادنمیکنه؟
  Cpu i 5 4120 u هم داره
  ممنون

 • ابوالفضل 12 بهمن 1393

  سلام .برای یکی از مشتریهام این سیستم رو جمع کردم.
  سیستم خودش گرافیک آنبرد داره.میخوام ببینم آیا برای اجرای بازی هایی مثل فیفا 2015 مشکل داره

  H61H2-MVمادربرد

  سی پی یو g2030

  رم 3 گیگ ddr3

 • سلام
  اول ممنون بابت مقاله جالبتون.
  سوال: من یه مادر برد با گرافیک آنبرد دارم (P8B75-V) و سی پی یو g2020 و البته یه کارت گرافیک مجزا.
  تو قسمت بایوس فقط دو تا گرافیک پیشنهاد میده نه سه تا. یکی کارت مجزا و دیگری گرافیک مادربرد و اصلا اسمی از گرافیک سی پی یو نمیاره(حالا خیلی هم قوی نیست).
  یعنی هیچ وقت از گرافیک داخلی سی پی یو استفاده نمیشه؟

 • سلام و سپاس
  خب پس مادربرد قائدتا باید ورودی برای اتصال مانیتور داشته باشه که بتونه از IGP استفاده کنه. نه؟ D:
  برای من که سی پی یوم Intel Core i3-3210 و مینمASUS P8H61/USB3 R2.0 و گرافیک مجزایی هم دارم اون گرافیک مجتمع اونجا داخل cpu استراحت می کنه و کار خاصی انجام نمیده؟

  • سلام احسان جان
   اگه بخوای تکی استفاده کنی آره
   نه اینجوری نیست که بلااستفاده باشه . کارهای سبک رو اون پردازش می کنه ( در هر صورت )

 • شهریار 24 دی 1393

  سلام جناب امین زاده

  سوال من این هست که در یک pc دکستاپ که از گرافیک مجزاDDR5 2GB استفاده می کند . ایا نیاز به این است که CPU ان نیز دارای گرافیک مجتمع باشد؟؟؟؟؟؟
  در صورت وجود گراف مجزا ایا گرافیک مجتمع نیز در پردازش استفاده می شود؟؟؟؟؟
  ایا خرید CPU گراف مجتمع را برای دکستاپ دارای گراف مجزا پیشنهاد می کنید؟؟؟؟

 • سلام
  من به تازگی بااین سایت آشنا شدم و واقعا از مطالب مفیدتون استفاده کردم. سوالم اینه که اگر CPU گرافیک مجتمع داشته باشه و از یک کارت گرافیک مجزا هم استفاده کنی(حرفه ای)، باز هم گرافیک CPU به سرعت پردازش کمک میکنه یا اینکه بی استفاده میمونه؟ اصلا شما خرید CPU با گرافیک مجتمع قوی مثل iris pro 5200 رو همراه با یه کارت گرافیک حرفه ای رو کار اشتباهی میدونید یا خیر؟ (با توجه به قیمت بیشتر CPU)
  از لطفتون صمیمانه سپاسگزارم

  • سلام حسین جان
   خیلی خوش اومدی
   گرافیک اینتل به انویدیا کمک نمی کنه چون اینا به کلی سوئیچ میشن فقط می تونن حافظه های گرافیکی شون رو به هم قرض بدن .
   اگه پولشو داری قطعا CPU با گرافیک مجتمع قوی تر بخر چون خودش باید کارای خودشو بکنه .

  • واقعا ممنون از جوابتون
   ولی من کاملا متوجه قضیه نشدم. البته مهم نیست و نمیخوام وقتتون رو بگیرم. فقط شما خودتون بین این دو مدل CPU کدوم رو پیشنهاد میکنید؟
   Intel Core i7 5820K 15m Cache LGA2011-3 3.3 ~ 3.6 ………………… 6-12 1350000

   Intel Core i7 4790K 8m Cache LGA 1150 4 ~ 4.4 HD Graphics 4600 4-8 1170000

   البته مادربرد هم با توجه به انتخاب CPU خریداری میشه.
   بازم ممنون از راهنماییتون

  • خواهش می کنم . منظورم این بود که قدرت گرافیک مجتمع به درد گرافیک اختصاصی نمی خوره . اصلا تو عملکرد گرافیک اختصاصی تاثیر نداره . گرافیک مجتمع واسه کارهای ساده تره و وقتی نیاز به قوی تر باشه کلا میره رو اختصاصی و عملا گرافیک مجتمع بی فایده میشه .
   من 5820 رو انتخاب می کنم چون از لحاظ عملکرد شبیه به هم هستن اما نسل 5 جدید تره

 • سلام. یه سوال داشتم که به مسیله ربطی نداره.ولی با اجازتون مطرح میکنم. من لب تاب hp 455g1 دارم که دوهسته ای amd هست و دو گیگ هم کارت گرافیکشه.ولی موقع بازی مخصوصا فوتبال سرعت بازیکنا کم و زیاد میشه .کارت گرافیک رو هم اپدیت کردم ولی درست نشد.

 • پارسا 17 دی 1393

  سلام ! مطلب بسیار حامع و مفیدی بود ! ولی من یه سوال برام باقی میمونه : من بازی Watch Dogs رو با AMD Readen R290 به راحتی و با نهایت کیفیت بازی کردم ! ولی میخواستم بدونم این بازی روی Intel HD 4400 چه کیفینی رو میده ؟ فریمش چقدره ؟

  • سلام
   من تست نکردم اما خیلی روش حساب نکن . بستگی به رم و خود پردازنده هم داره . گرافیک مجتمع کلا واسه بازی نیست

 • برای تری دی مکس z510 بهتره یا z5070 17 دی 1393

  برای تری دی مکس z510 بهتره یا z5070

 • افخمی 15 آذر 1393

  با سلام و تشکر از مطالب مفید و جالبتون
  مهندس دو تا سوال داشتم از خدمتتون
  1- من لب تاپ lenovo thinkpad E540 خریدم که گفته بودن کارت گرافیکش nvidia geforce GT 820m 1G ولی به هیچ وجه نمیتونم بفهمم که آیا واقعا هست یا نه به نظر میرسه کارت گرافیک جداگونه نداره
  2-آیا حتما می بایستی برچسب کارت گرافیکی رو مثل برچسب سی پی یو روش بچسبونند یا نه؟ چون ماله من روش فقط یه برچسب سی پی یو رو چسبوندند و دیگه چیزی نیست.
  اگه راهنمایی کنید بینهایت ممنون میشم.
  موفق و موید باشید

 • ممنون مطلبتون .من یه سوال داشتم کارت گرافیک الان منcolorful gts250 1gb 256bit اما به خاطر این که directx 10 بیشتر ساپورت نمیکنه میخوام بفروشمش به نظر شما msi 730gt 4gb 128bit خوبه یا نه؟

 • با سلام
  آیا این مدل لب تاپ
  ASUS VivoBook S300CA – A

  که دارای گرافیک hd4000 میباشد برای انجام کارهای مهندسی در حد نرم افزار GIS مناسب میباشد؟تشکر

 • محمدرضا مقدم 13 مهر 1393

  با سلام و خسته نباشید
  مهندس امین زاده عزیز ، ممنون از مطالب بسیار مفیدی که گفتید
  بسیار خلاصه و جامع و کاربردی بود
  ***اگه سوال بنده رو هم راجع بهش راهنمایی کنید ممنون میشم***
  لطفا در خصوص تفاوت و یا ارتباط واحد گرافیگی تعریف شده در چیپست ها با پردازنده گرافیک مجتمع در cpu های اینتل هم توضیح بدید….
  ممنون

  • سلام آقای مقدم
   ممنون از اظهار لطفتون
   منظورتون گرافیک مجزا و گرافیک مجتمع هست ؟ مثل انویدیا و اینتل ؟

  • محمدرضا مقدم 16 مهر 1393

   سلام مهندس عزیز
   خیر
   مثلا در توضیحات چیپست مادربوردی که گرافیک onboard دارد مشخصاتی در خصوص نوع گرافیک ، رزولوشن خروجی انواع پورتها و میزان رم شیر آن توضیح داده … مثلا چیپست H97
   همینطور در توضیحات گرافیک cpu های haswel هم مشخصات گرافیک مجتمع آنها ذکر شده….

   میخواستم بدونم آیا هریک دارای پردازنده گرافیک مجزا می باشند یا به هم مرتبط هستند؟
   اگر مجزا هستند ، استفاده از کدامیک بهتر است؟

  • سلام
   والا من ندیدم چیپست های z97 و h97 گرافیک مجزا داشته باشن ، اون اطلاعات مربوط به اینه که مثلا چندتا خروجی تصویر می تونن بدن ، خب کار چیپست همینه دیگه ، کنترل و مدیریت ورودی و خروجی ها .
   اگر به فرض هم گرافیک مجزا داشته باشه بله هر کدوم پردازنده جدا دارن . اولویت با پردازنده هست .

  • محمدرضا مقدم 20 مهر 1393

   ممنون دوست عزیز

 • عالی بود
  ممنون

 • باسلام مهندس.خیلی خوشم اومد از مطالبتون…واقعا قشنگ توضیح دادید…یک درخواستی داشتم که اگه جواب بدید ممنونتون میشیم (از طریق ایمیل)
  …بنده یک لپ تاب دارم که تو قسمت کارت گرافیک دونوع وجود داره…۱٫intel hd graphics 4000 و ۲٫AMD Radeon 7600M series
  خواستم یک توضیحی درباره اشون بدید که چه طور وچرا دو نوع کارت گرافیک با مارک های مختلف تو یک لب تاب جمع شدند؟ البته cpu هم core i5گفتم شاید ربطی به مجتمع بودن intel 4000 داشته باشه..خیلی ممنون

  • سلام . لپ تاپ ها دوتا گرافیک دارن یکی قوی و کم مصرف ( اینتل ) و دیگری قوی و پر مصرف ( انویدیا و یا AMD ) . این کار به خاطر باتری لپ تاپ صورت میگیره که تا زمانی که نیازی به کارهای سنگین گرافیکی نیست ، گرافیک کم مصرف استفاده بشه .

 • سلام ، خسته نباشین . به خاطر سایت فوی و پر محتوتون واقعا به شما عزیزان زحمت کش تبریک میگم .
  میخواستم ازتون یه در خواست داشته باشم اگه امکانش باشه . اینکه برای محتوایی که میذارین گزینه ی Print رو هم اضافه کنین که بتونین از محتواتون یه نسخه PDF داشته باشیم . خودتون که میدونین ما تو ایران اینترنت درست حسابی که نداریم هیچ ، همه جاها هم بهش تازه دسترسی نداریم ! بنا بر این من خودم به شخصه نیاز به داشتن یه نسخه PDF رو شدیدا احساس میکنم .

 • من حوصله نداشتم بخونم
  فقط یه سوال خیلی ساده دارم
  پردازنده گرافیکی مجتمع ، فقط واسه وقتی که از گرافیک آنبرد استفاده میکنیم؟
  D:

  • محمدجان اگه می خوندی 50 تا چیز دیگه هم دستگیرت می شد .
   پردازنده گرافیکی مجتمع روی پردازنده هست و جایگزین آنبورد شده . همونه فقط روی پردازنده اومده

 • سلام آیا به لب تاپی که از همون اول پردازنده ی گرافیکی مجتمع داره میشه کارت گرافیک مجزا اضافه کرد یعنی جای اضافی برای نصب کارت گرافبک داره

 • با سلام و تشکر از مطلب مفیدتون
  امکان داره کمی درباره پردازنده گرافیکی به کار رفته در سرفیس پرو 3 هم توضیح بدین ! اینکه عملکردش چطوره یعنی توی دسته بندی ها جز ضعیف ها یا متوسز ها یا قوی ها هستش ؟؟؟؟
  با تشکر

 • حامد رضایی 21 خرداد 1393

  سلام خیلی سایت جالبی دارید

 • سلام
  میشه کلا از گرافیک جدا استفاده نکرد؟
  یعنی توو یه سیستم دسکتاپ فقط از همون گرافیک داخل سی پی یو استفاده میشه کرد؟
  اگه میشه کابلشو چطور میشه وصل کرد به مانیتور؟

 • خداوکیلی دمتون گرم هم مطالبتون بروزه هم خیلی به کار من اومده

 • محمد شجاعی 06 اردیبهشت 1393

  سلام با تشکر از سایت بسیار خوبتون
  من قصد خرید لب تاب دارم میخاستم بدونم برای اجرای راحت بازیهایی
  مثله pes (بازیهای نه چندان سنگین)چه گرافیکی برا لب تاب خوبه؟؟
  اگه چند مدل لب تاب هم معرفی کنید ممنون میسم
  بازم تشکر از سایت مفیدتون

 • دوست من سلام از سایت خوبتان نهایت تشکر را دارم آموزنده و مفید است. شاد و پیروز باشید

 • سلم خدمت سردبیر مجله.لطفا بگید لپتاپ اچ پی پروبوک455 با پردازشگر amd a4 4300m 2.5GHzبرای من که مکانیک میخونم و باsolidwork , matlab , catia ,….کار میکنم جواب میده یا نه؟

 • سید محسن 25 فروردین 1393

  سلام داداش وقت بخیر ترخدا راهنماییم کنید واقعا گیج شدم
  من میخام ایسوس فن پد372 یگیرم ولی میگن الان دوسیم کارتش اومده که خیلی م خوبه چون 4هسته ای هستش.ولی تک سیم کترتا اتم دو هسته ای هستش. حالا موندم یهنی گیج شدم.یکی میگه ایم اینتل اتمه دیگری میگه نه اونی که 4هسته ای هستش اون خوبه!!!!!

 • سلام قبلش بخاطر اینکه سوالاتم مبتدیانه است عذر خواهی میکنم یک مادربرد و سی پیو اینتل که کارت گرافیکش آنبورد هستش گرفتم در ویندوز سون درایور کارت گرافیک راحت نصب میشه اما در xp مثل این هستش که کارت گرافیک وجود نداره خیلی سعی کردم از طریق نرم افزارهای مختلف یه جوری بتونم آنلاین نصبش کنم و حتی داشتن پک کامل درایور اینتل هم کاری از پیش نبرد هر چند xp دیگه منقرض شده اما همچنان میخوام از xp استفاده کنم میخواستم بدونم الان برای خرید کارت گرافیک مجزا که به مشکلی هم برنخورم حداقل کارت گرافیکی که از نظر قیمت باید تهیه کنم چیه ؟ آیا نوع کارت گرافیک مجزا میتونه مانع از داشتن ویندوز xp 32 بیت بشه اینکه یک کارت گرافیک یک گیگ از هر مدلی روی سیستم من کار میکنه ؟

  مشخصات سیستم
  System Manufacturer: ASUS
  System Model: All Serie
  Processor: Intel(R) Core(TM) i3-4130 CPU @ 3.40GHz (4 CPUs)
  Memory: 3266MB RAM
  اول دو تا ویندوز نصب کردم سون و بعدش xp درایور گرافیک نصب شد اما مشکل درایور lan به وجود اومد و در نهایت فقط xp رو نصب کردم اما درایور گرافیک روش نصب نشد که قابل استفاده اما در جلو و عقب زدن ساده فیلم بشدت کنده در کل چندان قابل استفاده نیست آیا راه حلی برای نصب درایور کارت گرافیک هست موقع فروش مادربرد و سی پیو فروشنده بهم گفت که سون ساپورت هستش البته گفت با نصب دو ویندوز این مشکل برطرف میشه که نشد هر چند xp هم به تنهایی نصب شد میخوام بدونم راه حل چیه ؟ و اگر جاش هست بگید این تناقض در مورد نصب درایور کارت گرافیک در xp به کجا برمیگرده در هر صورت راجب خرید نوع کارت گرافیک مجزا راهنمایی کنید

 • برادر شما میگی AMD کم استفاده میشه در حال حاظر قوی ترین گرافیک های مجنمع در APU های این شرکت هست اونم توضیح به دلیل قوت تو این بخش مقاله زیبا تر میشه

 • ببخشید یه سوال ، البته شاید مبتدیانه باشه
  در صورت استفاده از این نوع گرافیکها در کامپیوترهای رومیزی کابل مانیتور به کجا وصل میشه؟
  اصلا تو PC میشه استفاده کرد یا نه

  • سلام
   در هر صورت اولویت با کارت گرافیکه . باید به کارت گرافیک بخوره . خود ویندوز و سخت افزار ، هوشمندانه بین این دو سوئیچ میکنن . بله میشه

 • دانش دوست 16 فروردین 1393

  یک سوال مرتبط با موضوع
  آیا گرافیک مجتمع در حد HD 4000 برای تماشای ویدیو در مانیتور فول اچدی با فاصله معمولی در حد نیم متر حدودا کافیه؟…مثلا دیدن فیلم در زولوشن 1920*1080 با فرمت MKV یا MOV که دیکدر قوی نیاز داره با گرافیک مجتمع منجر به افت یا کاهش فریم محسوس میشه یا نه؟
  فرمتای سنگینتر مثل فرمت Bluray که کل فیلم حدود 30 تا 40 گیگ فضا می گیره چطور؟
  البته من خوره فیلم نیستم و حساس به کیفیت غیر محسوس نیستم
  خواهش میکنم تا جایی که امکان داره جواب رو کامل و جامع بنویسید که نکته مبهمی توش نباشه و بتونم راحت تصمیم بگیرم

 • مثل همیشه عالی، خوشحالم که سایتی مثل این سایت با نویسنده های خوبی مثل شما رو پیدا کردم. لطفا با قدرت به کارتون ادامه بدید. خسته نباشید، همیشه سالم و شاد باشید

 • سلام! واقعا مطالبتون عالین !!!!!!!!! خیلی ممنون آقای امین زاده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! سایتتون رو به دوستام هم معرفی میکنم!

 • سلام عالی بود

  سرعت cpu من
  cpu flops: 26 giga flops

 • دانش دوست 15 فروردین 1393

  سلام
  اول تشکر بابت مقاله مفید
  دوم یه نکته بگم(البته شما کارت درسته و حتما سهوی بوده)
  مهندس همه سلرون ها و پنتیوم ها گرافیکشون یکسان نیست داداش!
  نسل به نسل ممکنه تغییر بکنه
  مثلا گرافیک پنتیوم هزول با نسلهای قبلی فرق داره
  راستی قبلا هسول رو صحیح میدونستی چی شده حالا میگی هزول 😀

  • سلام
   فرمایش شما درسته و من هم مخالفتی ندارم و به این مسئله واقفم . شاید ناقص رسوندم منظورمو . اصلاح میکنم .

  • دانش دوست 16 فروردین 1393

   بله مهندس حتما همینجوره و شما بهتر از من به این مطالب آگاهید
   منظورم اون جا بود که نوشتی:
   HD Graphics ( تمام نسل ها و در پردازنده های سلرون و پنتیوم )
   تشکر از نحوه برخورد قشنگتون

 • باسلام ونهایت تشکر وتسلیت شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)
  بسیارعالی بود توضیحاتتون هم از مثالها وقیاسها گرفته وهمچنین تصاویر وبیان توضیحات جامع وزیباترین قسمت آموزش نتیجه گیری و قیاس در انتخاب نوع کارت گرافیکی که ممکنه یکیشون از رم خود سیستم استفاده میکنه ودیرتر حرارات میابد ولیکن به طور کلی بهتره از هرسیستمی برای خودش استفاده بشه وآن تکنولوژی که برای کنسول بازی درنظر قرارداده شده خیلی برای کاربرد بازی کامل ومتناسب است واینگونه نتیجه میگیریم هر چند تلاش کنیم که گرافیکهایی از نوع تلفیقی باسرعته بالا ویا خواص کاربردی بهتراستفاده کنیم باز مضارهایی دارد …خیلی عالی بود دستتون دردنکنه ممنونم

 • واقعا قابل استفاده بود ممنون ولی یک سوال من شخصا می خوام مک بوک ایر یا پرو ( iris , hd 5000 ) بخرم سوالم این بود که میتونم تو اون بازی هایی مانند assassein و ازاینجور بازی های جدید بازیکنم و تقریبا ازش به اندازه ی gt 750m کار بکشم؟

 • سلام سال نو مبارک انشا الله سالی خوبی رو دشته باشید مطلب عالی بود مرسی زحمت کشیدید امیدوارم تو سال جدید زود به زود اپ کنید مرسی

 • محمد حسین 14 فروردین 1393

  مثل همیشه عالی

 • سلام مهندس امین زاده
  ممنون که به این خوبی توضیح داده بودین و واسم خیلی مفید بود

حمایت از علم فردا
خبرنامه علم فردا
علم فردا در شبکه های اجتماعی علم فردا در جی پلاس کانال تلگرام علم فردا علم فردا در اینستاگرام
هر گونه کپی برداری از مطالب علم فردا ممنوعه ! در ضمن ، وب سایت علم فردا روی سرورهای پارس پک میزبانی میشه!
دانلود آموزش انگلیسی علم فردا