بستن فهرست

کلید پاور می تونه یکی از عوامل روشن نشدن کامپیوتر باشه ، در خیلی از مواقع که برق به مادربورد می رسه و پاور هم سالم هست ، کلید پاور رو باید تست کرد اما برای تست کلید پاور و فهمیدن اینکه درست کانتکت می کنه یا نه باید یک سری چیزها رو بدونید که در ادامه توضیح میدم . پس تا انتهای پست همراه من باشید .

کلید پاور چیست و چگونه کار می کند ؟

کلید پاور همون دکمه ای هست که موقع روشن کردن کامپیوتر می زنیدش . یک کلید ساده از نوع کلید فشاری . داخل این کلید دو عدد کانکتور وجود داره که با نگه داشتن کلید پاور ، این دو کانکتور به هم وصل میشن .

دو عدد سیم به کلید پاور وصل هستن . یک طرف اون دو سیم به مادربورد وصل میشه و یک طرف هر دو سیم به پایه های کلید پاور وصل هست . در واقع وقتی شما کلید پاور رو فشار میدید ، دو سر اون دو سیم که به کلید پاور وصله رو به هم وصل می کنید و با این کار دو عدد پین که روی مادربورد هست و طرف دیگه سیمها بهش وصله رو به هم اتصال میدید و برق در مادربورد جاری میشه . در ادامه بیشتر توضیح میدم . اون دکمه ای که شما جلوی کیس می زنید تا کامپیوتر روشن بشه در واقع همچین چیزیه :

 زبان انگلیسی - ابراهیم درویش

 

کلید پاور کامپیوتر

کلید پاور کامپیوتر

 

اساسا وظیفه کلید یا سوئیچ ، وصل کردن دو قسمت مدار به همدیگه هست . کلید پاور هم مثل بقیه کلید ها وظیفه بستن مدار به منظور برقراری جریان الکتریکی رو داره . کلید رو می ذارن تا هر وقت دوست داشتیم جریان رو در مدار جاری کنیم ( وسیله رو روشن کنیم ) . من به زبون خیلی ساده میگم . دوستانی که بلدن که هیچ اما خب خیلی از افراد هستن که هیچ ذهنیتی از الکترونیک و جریان و برق و این حرفا ندارن . همونطور که می دونید و شاید هم ندونید جریان الکتریکی تنها زمانی جاری میشه که مدار بسته باشه ، یه جور دیگه بخوام بگم اینجوری میشه : جریان باید از یک نقطه شروع بشه و دوباره به همون نقطه برگرده . در حالت پیش فرض ، مدار باز هست . با زدن کلید مدار بسته میشه و حالتی که خط بالا گفتم محقق میشه . به شکل زیر دقت کنید .

 

نقش کلید در مدار الکتریکی

نقش کلید در مدار الکتریکی

 

در مدار بالا تا زمانی که کلید وصل نشه جریان رد نمیشه و لامپ هم قاعدتا روشن نمیشه .

فرض کنید کلید یک لامپ روشنایی رو می زنید ، وقتی شما کلید رو می زنید در واقع یکی از سیم های متصل به لامپ که معمولا سیم فاز هست رو به فاز اصلی ساختمون وصل می کنید که در این حالت جریان برق در مدار لامپ جاری میشه و لامپ روشن میشه .

همه این حرفا رو زدم که بگم کلید پاور کامپیوتر کار عجیب و غریبی نمی کنه و مثل همه کلید ها فقط دو پایه یا سیم رو به هم وصل می کنه تا جریان برقرار بشه و کامپیوتر روشن بشه ، اصل ماجرا توسط مادربورد و پاور اتفاق می افته .

روشن کردن کامپیوتر از مادربورد بدون زدن کلید پاور

اگر سیم های کلید پاور کامپیوتر تون رو دنبال کنید می رسید به چند پین سوزنی روی مادربورد که معمولا مثل شکل زیر هست :

 

کانکتور کلید پاور روی مادربورد

کانکتور کلید پاور روی مادربورد

اگه دقت کنید زیر این پین ها یک سری عبارات اختصاری می بینید .

PW Sw مخفف Power Switch هست . RST Sw و یا RES Sw مخفف Reset Switch هست . HDD LED منظور همون لامپ جلوی کیس هست که سلامت هارد درایو رو نشون میده و PWR LED هم لامپ روشن بودن سیستم هست که باز جلوی کیس مشخصه .

 

پیکربندی پین های پنل - کلید پاور

پیکربندی پین های پنل – کلید پاور

 

کلید ریست کامپیوتر هم مثل کلید پاور دو رشته سیم داره که اونم داخل همین پین ها میره . به این پین ها در مجموع میگن Panel پنل ( روی مادربورد هم نوشته ) و یا Front Panel . معمولا پایین ترین قسمت مادربورد قرار داره . حالا وقتی شما کلید پاور رو فشار میدید در واقع پین هایی که سیمِ دو رشته ی کلید پاور بهشون وصل هست رو بهم اتصال میدید و جریان برقرار میشه . حتما از خودتون یا من می پرسید که چرا وقتی کلید رو رها میکنین باز هم کامپیوتر روشن میمونه ؟ جوابش خیلی الکترونیکیه . مدار مخصوصی برای این کار تعبیه شده که بعد از ول کردن کلید پاور جریان رو برقرار نگه داره ، بهش میگن نگه دارنده ( بچه های رشته برق در کارگاه ماشین های الکتریکی با این اصطلاح آشنا هستن ) . معمولا المان هایی مثل رله  و ترانزیستور از پس این کار برمیان .

اگر کلید پاور خراب شده باشه و یا به کلید پاور شک دارید می تونید سیم پاور رو از پین ها خارج کنید و با استفاده از یک پیچ گوشتی  و یا هر وسیله فلزی دیگه که جریان رو از خودش عبور میده ، دو پین مخصوص کلید پاور رو به هم اتصال بدید . اگر کامپیوترتون مشکل خاصی نداشته باشه میبینید که روشن میشه . برای ریست کردن بدون زدن کلید ریست روی کیس هم همینطوره . با پیچ گوشتی پین های مربوط به ریست  رو اتصال بدید . کلید یا سوئیچ ، پایه مثبت و منفی نداره .

 

پین های کلید پاور روی مادربورد

پین های کلید پاور روی مادربورد

 

فقط حواستون باشه که مدارهای الکترونیکی به اتصال ، حساس هستن و شاید با یک اتصال ساده چند ثانیه ای و گهگاه یک ثانیه ای ، یکی از قطعات مهم مدار یا مادربورد بسوزه . منظورم اینه که موقع کار با پیچ گوشتی و اتصال پین های کلید پاور ، حواستون باشه پیچ گوشتی با چیزهای دیگه اتصال برقرار نکنه که باید یه مادربورد رو بغل کنید .

راستی دوستان ، پیشنهاد میکنم دوره های انگلیسی علم فردا رو تهیه کنید ، دنیاتون عوض میشه ! خیلی فرقه بین کسی که انگلیسی میدونه و نمیدونه ! به حرف من اعتماد کنید !

حتما مطالب زیر رو هم بخونید

 • اتصال سیم های پنل جلوی کیس به پین های مادربورد یکی از مراحل اسمبل کردن کیس کامپیوتر هستش و اتفاقا افراد زیادی این مسئله رو درخواست داده بودن که بنویسیم . خیلی سادس اما در عین حال برای افراد آماتور یه مقدار گیج کننده اس . به هر حال بریم…
 • پورت USB  که جلوی کیس تعبیه میشه در بسیاری از موارد بلا استفاده هست و این مسئله بیشتر به خاطر اینه که افراد نمی دونن پورت USB جلوی کیس رو چگونه روی مادربورد نصب کنن  . هر بار که با پورت USB کار دارن ، کیس رو جلو می کشن  و…
 • دنیا با همه جذابیت هاش ، شمال با اون هوای دیوونه کنندش ، پول با اون صلابت و قدرتش اگه با سلامتی همراه نباشه مفتش گرونه . ما پای کامپیوتر میشینیم که یه چیزی یاد بگیریم ، پای کامپیوتر میشینیم که تفریح کنیم فیلم ببینیم بازی کنیم . اگه قرار…
 • قدیم ندیما که بچه بودم یه سگا داشتم که تمام زندگی من بود . بازی مورتال کمبت شده بود تمام رویاهای شب و روزم . اون موقع اینترنت هم نبود که سریع برم و رمزهاش رو دربیارم ، خودم با هزار بدبختی Finish him می زدم . خراب شد ؛…

دوره آموزش زبان انگلیسی علم فردا

 • ■ آموزش اصول تلفظ در زبان انگلیسی
 • ■ آموزش انواع واژه ها + کاربرد و طرز استفاده از اونا
 • ■ آموزش ساخت جملات پایه ای و مهم در زبان انگلیسی
 • ■ آموزش استفاده از صفت ها در انگلیسی
 • ■ آموزش زمان های مختلف
 • ■آموزش جمله سازی با روش بسیار ساده!
دانلود دوره آموزش انگلیسی
دسته بندی
موضوعات مرتبط
محمدرضا امین زاده

محمدرضا امين زاده هستم ، مهندس الكترونيك و سردبير مجله علم فردا . علاقه زیادی به سخت افزار دارم ، اگه فرصتی بمونه در زمینه ادیت فیلم و تصویر و طراحی رابط کاربری وب و اندروید مطالعه و تمرین می کنم .

حمایت از علم فردا

نوشتن مطالب آموزشی به زبان ساده و قابل فهم برای همه ، کار بسیار سختیه . از طرفی ، نگهداری یک وب سایت آموزشی خرج داره ! اگر براتون امکان داره لطفا با پرداخت مبلغ کمی در هزینه های سایت سهیم باشید تا ما هم بتونیم با خیال راحت براتون بنویسیم و به سوال ها تون پاسخ بدیم . حمایت مالی از علم فردا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

136 دیدگاه

 • مقاله رو خیلی ساده و مفید بیان کردین خیلی ممنون 🙂

 • مرصاد حاجیان 03 آبان 1399

  آقا خدایی دمتون گرم . روشه عالی بود

 • حسین پور 22 شهریور 1399

  آقای امین زاده از شما بسیار تشکر می کنم از مطالبتون خیلی استفاده کردم

 • لپتاپم اچ پی هست

 • سلام دکمه پاور لپتاپ من خراب شده میشه راه حلی برای من بگید ممنون میشم

 • امیرمحمد 07 فروردین 1399

  سلام، من وقتی که خواستم برای اولین بار برای روشن کردن کامپیوتر از پیچ گوشتی استفاده کردم، متأسفانه یادم نمیاد چی رو به چی اتصال ادم، الان هربار که برق رو وصل میکنم خود به خود روشن میشه. چیکار میتونم بکنم؟

 • مرسی عالی و گویا….

 • پینهای پاور سوئیچ روی مادربرد پاور را روشن نمیکند.آیا باید به فکر تعمیر مادر برد بود یا اینکه یواس بی ها جایی اتصال کوتاه ایجاد نموده اند ؟ چون در یوس اب ها ۴.۲ ولت برق وجود دارد.

 • علی اکبربهادری 24 مرداد 1397

  وقتی پاور روشن میشه ولی مانیتور هماهنگ نیست وحتما دکمه “روشن-خاموش” خود مانیتور را باید فشار بدی، دقیقا علت از کجاست؟ قبلا با دکمه پاور همزمان روشن میشدند، اما پس از تعمیر مادربورد هرکدام جداگانه باید روشن شوند.مانیتور LG17.5 و کیسpalm دیگه از جزییات خبر ندارم..

 • سلام…میخواستم بدونم دکمه پاور که خراب شده از کجا میتونم تهیه کنم.دقیقا مشابه تصویر بالا هستش..

 • دمتون گرم واقعا بهترینید

 • سلام جناب اقای مهندس امین زاده ببخشید که نظر من ربطی به این موضوع نداره ولی به کمکتون احتیاج دارم یه پاور 480 گرین سری es دارم چند روز پیش که با سیستم کار میکردم وقتی میخواستم سیستم خاموش کنم سیستم خاموش نمیشه بعدش دکمه روشن کردن کیس رو به مدت چند ثانیه نگه داشتم سیستم خاموش شد و دوباره اتوماتیک روشن شد مجبور شدم از دکمه پاور پشت کیس خاموش کنم ولی عجب اینجاست که دقتی دکمه پشت دوباره به حالت روشن گزاشتم بازهم سیستم روشن شد که باز هم از طریق دکمه پشت سیستم خاموش کردم و هنگامی که کابل پاور جدا کردم صدای انفجار از پاور شنیدم(موقع جدا کردن کابل پاور در حالت خاموش بود) دیگه بردمش تعمیر سیستم زد به برق و سالم کار کرد و من اینجا مودنم که چطور درست شد یعنی سیستم مشکلی نداره .
  تازه هم در مورد محافظ برق هم پرسید ما تو خونه محافظ مرکزی داریم.
  ببخشید طولش دادم ممنون میشم پاسخ بدین.

 • سلام وقتی دکمه h رو کیبورد رو میزنم کامپیوتر روشن میشه!
  ویندوز ۱۰ رو که نصب کردم این جوری شد میشه دلیلش رو توضیح بدین؟ممنون میشم

 • سلام من چند روز پیش کامپیوتر به راحتی روشن میشد و کار مسکر اما دیروز که خواستم روشنش کنم صفحه مانیتور سیاه و بعد از چند دقیقه فن پاور به صدا دادن میکنه باید چیکار کنم لطفا کمکم کنید.

 • سلام
  بعد از باز کردن لپ تاپ حالا که بستم بعد از روشن کردن بعد یک ثانیه لپ تاپ خودش خاموش میشه البته اسیبی ندیده چون یعدفه روشن شد و ماند حالا راه نمایی کنید
  ممنون

 • من یه مشکلی با لپتاپم پیش اومد. متاسفانه لپتاپ خوبی بود و هفت سال بود داشتم باهاش کار میکردم. برنامه های سنگینی رو روش اجرا میکردم. اتوکد، آرک جیس، پردازش تصاویر ماهواره ای، برنامه نویسی و …..
  با این همه هنوز کار میداد….و هیچ مشکلی نداشتم
  دو هفته پیش اومدم یک چرت بزنم هایبرنتش کردم. بعد پنج دیقه خود بخود روشن شد.
  ( اینم بگم از وقتی خونه رو عوض کردیم…چون برق اینجا مستقیما از شرکت توزیع نیرو نمیاد…مشکلات نوسان زیاد بود….اصولا هم یک نشانگر داریم که برای یخچال و …. استفاده میکنیم….نوسان ولتاژ زیاده….البته از 238 ندیدم بالاتر بره…ولی فرکانس نوسان بالاست..ثانیه ای بالا و پایین میره…تو این مدتم چندین وسیله برقی دیگه از جمله اتو، موتور دیش ماهواره، ریسیور و …. تو خونه سوخته)
  ولی خوب همسایه ها شکایتی ندارن…میگن ما مشکلی مواجه نشدیم…پول خودشونه…به ما چه…خوردن … یه ساله واسه اینجا انشعاب برق نمیگیرن
  البته نمیدونم ربطی داره یا نه…چون به هرحال لپتاپ با آداپتور به برق وصله که برق 19.5 ولت به لپتاپ میرسه و آداپتور سالمه..البته باتری لپتاپم مدت هاست پوکیده…و همیشه به برق وصله
  بله بنده انقدر خوابم میومد که وقتی دیدم کامپیوتر روشن شده…پا شدم و سخت افزاری با کلید پاور خاموشش کردم…یعنی حال بالا اومدن و بعد شات داون نداشتم
  از خواب که بیدار شدم کلید پاور رو زدم. فقط چراغ سبز رنگ روشن شد و دیگه هیچ اتفاقی نیفتاد. بردم ایران رهجو خانمه اونجا روشن کرد و در کمال تعجب بالا اومد…یعنی از همون حالت هایبرنت اومد بالا…انگار نه انگار که من هزاربار کلید پاور رو زده بودم…حتی خانمه بعد بالا اومدن خاموش کرد و دوباره تست کرد….البته موقع روشن کردن تست هارد رو کنسل کرد و بازم لپتاپ بالا اومد…واسه همین تحویل نگرفت و گفت لپتاپ سالمه…آوردم خونه…روشن کردم تا کار کنم…ولی تست هارد رو کنسل نکردم…زمان گرفت…انجام داد….و بعد اون بازم شد مثل حالت قبل یعنی همه چی خاموش به جزکلید سبز
  …دوباره بردم ایران رهجو…الان 8 روزه اونجاست…هفته پیش بهم زنگ زدن…گفتن مادربردش ایراد داره باید تعمیر بشه…گفتم تعمیر کنید…امروز زنگ زدم که ببینم کی آماده میشه…خانمه رفت از تکنیسین مربوطه پرسید…گفته بود که یه بار مادربرد رو تعمیر کردن….و دادن تست بشه تا تحویل مشتری بدن…ولی دوبارا no power شده….الان هنوز ناامید نیستن….و دوباره دارن تعمیر میکنن. الان به نظر شما شانسی هست ؟ یعنی یه خاموش کردن سخت افزاری اینقدر هزینه داشت؟….ارزون ترین لپتاپ ها الان سه میلیونن…تو بحبوحه دفاع :((

 • وحید احمدی 21 اسفند 1395

  سلام
  وقتی میخوام کامپیوترم رو روشن کنم دکمه پاور رو که میزنم بعد یک ثانیه پس از روشن شدن خاموش میشه و بعد دوباره روشن میشه. میخوام بدونم علت این خاموش و روشن شدن اولیه چیه؟

 • سلام
  لامپ قرمز جلوی کیس روشن نمیشه و فن پشت دکمه های پاور هم کار نمیکنه ،مشکل از کجاست و چکارش کنم؟
  تشکر از سایت خوبتون

 • سلام.آقا ممنون کارم راه افتاد.بی نهایت سپاس

 • سلام . علت اینکه مانیتور کامپیوتر روشن نمیشه چیه ؟ دکمه خاموش روشن صفحه مانیتورو میزنم ولی اصلأ روشن نمیشه … ولی کیس کامپیوتر کار میکنه و ویندوز بالا میاد . ممنون میشم راهنماییم کنید .

 • امیرعلی 30 خرداد 1395

  سلام . ببخشید کامپیوتر من یه سه روزی هست کار نمیکنه . وقتی کیس رو روشن میکنم از کلید پشت، کامپیوتر خود به خود روشن میشه و بوق میکشه بعد دوباره همین کار تکرار میشه ( همون بوق هنگام روشن کردن کامپیوتره ولی تقریبا یک ثانیه طول میکشه ). در این جا هیچ علامت یا نشانه ای روی مانیتور ظاهر نمیشه، کابل ها رو هم چک کردم. درضمن کلید پاور و ریستارت در این حالت کار نمیکنند, یعنی من برای خاموش کردن، مجبورم از همون کلید پشت ، سیستم رو خاموش کنم. تو اینترنت جستجو کردم و کارت گرافیک و رم رو چک کردم ولی مشکل حل نشد. اگه امکانش هست راهنماییم کنید . با تشکر

 • درود
  اول از هر چیزی ممنونم از سایت خوب تون
  یه مشکلی برام‌ پیش اومده همچین بی ربط به این موضوع نیست.در واقع جای درستشو برای مطرح کردن پیدا نکردم . موقی که کامپیوترمو روشن میکنم ٬ رو صفحه ی لوگوی مادربورد قفل میکنه. حتی دکمه های کیبورد هم کار نمیکنه که من ریپیرش کنم . داخل دی وی دی رام . دی وی دی ویندوزو میذارم که ویندوزو عوض کنم باز هم نمیتونم به منوش دسترسی پیدا کنم . فقط با زدن یه بوق رو صفحه ی لوگو قفل میکنه. با روشهایی که خوندم بایوس رو نیز ریست کردم . اما نشد . فقط یه راهی باشه که من این صفحه رو رد کنم و یا به تنظیمات و یا به منوی ویندوز دسترسی پیدا کنم . ایشالله که میتونم کارمو راه بندازم. به نظرتون مشکل میتونه از چی باشه؟

  ضمن خسته نباشید ٬ پیشاپیش سپاسگذارم

 • سلام خسته نباشید میخواسم بدونم بهترین برند مادربرد گیمینگ کدومه مرسی

 • سلام
  من دیروز یهویی هنگام کار کردن با کامپیوترم ، هنگ کرد و قفل کرد به طوری که هیچی کار نکرد … تا چند دقیقه هم صبر کردم ولی تغییری ایجاد نشد
  دکمه ریست رو زدم ولی دیگه سیستمم روشن نشد

  هر وقت دکمه پاور رو میزنم تا سیستم روشن بشه ، هیچی بالا نمیاد و هیچ بوقی هم نمیزنه

  دارم دیوونه میشم … حتی رم و باطری هم چند بار در آوردم و دوباره قرار دادم اما تغییری ایجاد نشد

  کدوم راه رو برم ؟ … لطفا راهنمائیم کنید

 • با سلام
  مشکل من اینه که به محض زدن شارژر به برق لپتاپم روشن میشه یکبار قبلا همین مشکلو داشتم ، که تعمیرکار گفت مثل اینکه یک سوکت لق بود میخواستم ببینم خودم میتونم داخل خونه تعمیرش کنم ؟

  • سلام
   کار خودتون نیست مگر اینکه تجربشو داشته باشید وگرنه وضع بدتر میشه که بهتر نمیشه .
   احتمالا یا کلید یه سره شده یا جایی تو مادربورد یا سوکت شارژ اتصالی وجود داره . بازم باید بررسی بشه اینجوری نمیشه نظر دقیقی داد .

 • سلام آقای امین زاده
  لطفا مطلبی هم دریاره ی روشن نشدن کامپیوتر و خطا های احتمالی بگذارید
  با تشکر

 • لبتاب dell 5010 وقتی پاور لبتاب رو میزنم هیچ اتفاقی نمیوفته
  شارژر رو هم وقتی به لبتاب وصل میکنم led کوچیکی که روش هست خاموش میشه یه جوری انگار برقو برگشت میده لبتاب
  چه باید کرد

 • سلام خدمت شما دوست عزیز :–
  من لپتاپم یه مشکلی پیدا کرده که وقتی دکمه پاور رو میزنم که روشن بشه خود لپتاپ روشن میشه ولی اسکرین چیزی رو نشون نمیده و بعدش دکمه کاپزلاک چشمک میزنه و آخرش فن یا پنکه تا حد اکثر سرعت میچرخه و همین جوری میمونه تا باطری شو ازش نکشم بیرون.
  و خیلی هم داغ میاد زیرش همون قسمتی ره فن قرار داره.
  خواهش میکنم کمکم کنید

 • سلام آقا من پاور رو کاملا عوض کردم ولی روشن نمیشه و وقتی کانکتور 4پین رو بیرون میکشم روشن میشه ولی وقتی متصل میکنم فن در حد یه تیک کوچیک میزنه و دیگه کار نمیکنه مشکل از کجاس

 • با سلام اگر مادربورد روشن نشه و همه چی سالم باشه ایراد میتونه از چیپ جنوبی باشه

 • با سلام ایراد میتونه از چیپ جنوبی باشه البته اگر همه چی سالم باشه و مادر بورد روشن نشه

 • سلام ببخشید من کامپیوترم اصلا روشنم نمیشه چکاری باید انجام بدم

 • سلام من وقتی کلید روشن شدن کامپیوتر رو میزنم سیستم روشن نمیشه و مدام پشت سر هم ریستارت میشه یه حالتی عین این که برق یه لحظه تو سیستم میاد و دوباره میره لطفا راهنمایی کنید

 • سلام
  مدتیه هر چند وقت یکبار لپ تایم روشن نمیشه. حتما باید باتریشو دربیارم و دوباره جا بزنم تا روشن بشه. مشکلش چیه؟
  لپ تاپ لنووZ50- ویندوز7

 • سلام من دکمه پاورم کار نمیکنه و کامپیوترم هم خاموشه راهی هست که بشه روشنش کرد؟

 • سلام اگه یک ساعت برق کامپیوتر وصل باشه سریع روشن میشه اگه برقش تازه وصل بشه روشن نمیشه آیا از باتری هست یا پاور یا … ساعت کامپیوتر هم درسته

 • اتفاقا از زمانیکه پاورم رو عوض کردم اینجوری شده قبلا خوب بود اما چون سیستمم رو ارتقا دادم پاورم رو هم عوض کردم از همون موقع اینجوری شده

 • سلام داداش من وقتی کامپیوترم رو خاموش میکنم دیگه روشن نمیشه حتما باید برقش رو از پشت یه بار یا چند بار خاموش روشن کنم تا دوباره روشن بشه میتونه علتش از پاور باشه؟ یا علت چیز دیگه هست ممنون میشم کمکم کنی

خبرنامه علم فردا
علم فردا در شبکه های اجتماعی علم فردا در جی پلاس کانال تلگرام علم فردا علم فردا در اینستاگرام
هر گونه کپی برداری از مطالب علم فردا ممنوعه ! در ضمن ، وب سایت علم فردا روی سرورهای پارس پک میزبانی میشه!
دانلود ویدیوهای آموزش زبان انگلیسی علم فردا