بستن فهرست

DDR چیست ؟ تفاوت DDR و DDR2 و DDR3

تاریخ انتشار : ۲۳ بهمن ۱۳۹۳

تکنولوژی DDR انقلاب بزرگی تو صنعت کامپیوتر بوده و در حال حاضر با استفاده از تکنولوژی DDR سرعت لپ تاپ ، تبلت ، گوشی و کامپیوترهای ما دو چندان شده . هنوز خیلی ها نمیدونن که این DDR چیه و از کجا اومده و تفاوت بین نسل های مختلف DDR چیه . امروز می خوام به طور عمیق فرق بین DDR ها رو بگم ، باشد که کامروا شویم . ضمنا فعلا صحبتی از DDR4 نمی کنم اما در آینده که DDR4 جا افتاد به این متن اضافه می کنم .

DDR چیست ؟

DDR مخفف عبارت Double Data Rate هست به مفهوم مقدار انتقال دیتای دو برابر شده . به زبون ساده قبل از اختراع تکنولوژی DDR ، از تکنولوژی SDR یا Single Data Rate استفاده میشد . یعنی در هر کلاک پالس ، یک بیت منتقل میشد . که خب سرعت کندی محسوب میشد . بعدها در سال 2000 تکنولوژی DDR معرفی شد که در هر کلاک پالس 2 بیت رو منتقل میکرد ، یعنی با این کار سرعت رم ها دو برابر شد . در واقع رم ها جوری طراحی شدن که در لبه بالارونده یک بیت و در لبه پایین رونده هم یک بیت منتقل شه . این در حالی بود که در SDR فقط در لبه بالارونده کلاک پالس یک بیت منتقل میشد . در شکل زیر می بینید که در DDR ، هم در لبه پایین رونده کلاک و هم در لبه بالارونده کلاک ، دیتا منتقل میشه ! نسل بعدی هم که QDR هست تو هر کلاک پالس ، 4 بیت دیتا منتقل میشه .

تکنولوژی DDR

تکنولوژی DDR

DDR نسل های مختلفی داره . DDR1 و DDR2 و DDR3 و جدیدا هم DDR4 . هر چی نسل جدید تر میشه اون عدده بزرگتر میشه . مثلا DDR3 از DDR2 بهتره . تو همه چی بهتره .

فرق DDR و DDR2 و DDR3 – ظاهر

به طور کلی تفاوت اساسی در ظاهر رم های DDR توی محل شکاف بین پین ها هست . فاصله بین شکاف در DDR و DDR2 خیلی کمه و خیلی نزدیکن به هم ، اما این شکاف در DDR2 و DDR3 خیلی مشخصه و با یه نگاه می تونید به سادگی ماژول DDR3 یا DDR2 رو تشخیص بدید .

آموزش زبان انگلیسی - ابراهیم درویش

آموزش زبان انگلیسی علم فردا

 • یه بار برای همیشه تلفظ انگلیسی رو یاد بگیر!
 • ■ آموزش گرامر انگلیسی از صفر تا صد!
 • ■ آموزش مکالمه انگلیسی درباره موضوعات کاربردی
 • ■ مبتنی بر انگلیسی امریکایی!
 • ■ بیش از 45 ساعت ویدیو آموزشی!!!
 • اطلاعات بیشتر + نمونه درس
تفاوت ظاهری بین DDR ها

تفاوت ظاهری بین DDR ها

تفاوت دیگه ای که الان شاید خیلی به دردتون نخوره اینه که ماژول های DDR2 و DDR3 از تکنولوژی ساخت BGA استفاده میکنن اما ماژول های DDR از تکنولوژی TSOP . حالا یعنی چی ؟ یعنی اگه به ماژول های DDR2 و DDR3 نگاه کنید ، پین چیپ ها (پایه های آی سی ) رو نمی بینید ، فقط چندتا چیپ مشکی می بینید که انگار با چسب روی ماژول سبز رنگ چسبیدن ، در حالی که پایه ها از زیر لحیم شدن . اینو میگن BGA .

ماژول رم DDR3

ماژول رم DDR3

اما در ماژول های DDR که الان دیگه کمیاب شدن ، پین ها مشخص بودن . شکل زیر :

ماژول رم DDR

ماژول رم DDR

 

فرق DDR و DDR2 و DDR3 – سرعت و انتقال دیتا

حافظه رم به دو قسمت اصلی خانه های حافظه و بافر ورودی/خروجی تقسیم میشه . جفت این قسمت ها داخل خود ماژول رم هست و در واقع یه ارتباط داخلی در حافظه رم به حساب میاد . انتقال دیتا بین خانه های حافظه و بافر در رم DDR به صورت 2 بیتی هست . یعنی در هر کلاک پالس ، 2 بیت بین خانه های حافظه و بافر جابجا میشه . این مسئله در رم DDR2 به صورت 4 بیتی هست و در رم DDR3 هم به صورت 8 بیتی . در واقع اینجوریه که ما می تونیم انتقال دیتا در DDR3 رو تا 17066 مگابایت در ثانیه ( باس 2133 مگاهرتز ) بالا ببریم و مقدار ولتاژ رو هم پایین بیاریم .

اگه فرکانس پایه داخلی رم DDR ( فرکانس انتقال اطلاعات بین خونه های حافظه و بافر ) رو 200 مگاهرتز در نظر بگیریم ، چون 2 بیت انتقال دیتا داریم پس در خروجی بافر که به سمت کنترل کننده حافظه میره ، ما 400 مگاهرتز باس داریم ( 2 بیت ضربدر 200 مگاهرتز ) . این کلاک 200 مگاهرتزی در DDR ، توی DDR2 می تونه 100 مگاهرتز باشه چون انتقال اطلاعات داخلی در DDR2 به صورت 4 بیتی هست ( 4 بیت ضربدر 100 مگاهرتز میشه دوباره 400 مگاهرتز ) و همینطور در DDR3 این فرکانس می تونه 50 مگاهرتز باشه ( 8 بیت ضربدر 50 میشه 400 ) . می بینید که با تغییر در فرکانس داخلی رم می تونیم در سرعت تبادل اطلاعات تغییر ایجاد کنیم . می بینید که رم DDR و DDR2 و DDR3 هر 3 تاشون باس 400 مگاهرتزی درست کردن . حالا واسه اینکه ما باس DDR3 رو بالا ببریم کافیه که فرکانس داخلی رو با فرکانس داخلی DDR یکی بگیریم یعنی 200 مگاهرتز . اینجوری 8 بیت ضربدر 200 میشه 1600 مگاهرتز . مثلا برای رسیدن به باس 2133 در DDR3 کافیه کلاک پالس داخلی 266 مگاهرتز باشه . اگر متوجه نشدید یه بار دیگه متن رو بخونید . به تصویر زیر نگاه کنید ، فرکانس داخلی کم میشه اما باس خروجی ثابته چون انتقال اطلاعات داخلی در DDR ها متفاوته ( همون 2 بیت و 4 بیت و 8 بیت ) :

قابلیت Prefetch در DDR ها

قابلیت Prefetch در DDR ها

 

فرق DDR و DDR2 و DDR3 – ولتاژ

هرچی نسل DDR ها جدید تر شده ولتاژ کاری اونا و نهایتا مصرف انرژی اونا هم کمتر شده . این مسئله به خاطر کم شدن فرکانس داخلی چیپ های ماژول رم هست . خاصیت DDR ها اینه که با فرکانس داخلی کمتر ، همون فرکانس کاری رو بسازه . در جدول زیر ولتاژ کاری نسل های مختلف DDR رو می بینید .

نسل DDR ولتاژ کاری
DDR  2.5 ولت
DDR2  1.8 ولت
DDR3 1.5 ولت
DDR4 1.2 ولت

فرق DDR و DDR2 و DDR3 – تاخیر زمانی

در مورد تاخیر زمانی یا تایمینگ ( زمان بندی ) در رم تو یه پست جداگونه توضیح دادم . اما در حالت کلی بگم که کنترل کننده رم ، یه زمانی رو بین درخواست اطلاعات و گرفتن اطلاعات از رم منتظر می مونه . این زمان رو با CAS و یا CL نشون میدن و با کلاک پالس بیان می کنن . مثلا میگن این رم CL7 هست یعنی 7 تا کلاک پالس طول می کشه تا اطلاعات از رم به کنترل کننده حافظه بره . هرچی این عدد بیشتر باشه ، تاخیر زمانی بیشتر و نهایتا سرعت کلی رم کمتره . مثلا در شکل زیر می بینید که رمی که تاخیر زمانی 3 داره سریع تر خروجی میده تا اون رمی که تاخیر زمانی 5 داره .

تایمینگ در حافظه RAM

تایمینگ در حافظه RAM

اما نکته مهم اینه که هرچی نسل DDR بیشتر میشه تاخیر زمانی هم بیشتر میشه که این مسئله شاید تو ذهن شما ابهام ایجاد کنه که آقا مگه نسل جدید تر نباید بهتر و سریع تر باشه ؟ منم تو جواب میگم آره همینطوره . حالا قضیه چیه ؟ ببینید ، تاخیر زمانی ارتباط مستقیم با سرعت کلاک پالس داره . کلاک پالس 800 مگاهرتز از 400 مگاهرتز سریع تره . حالا ما یه رم DDR2 با تاخیر زمانی 3 پالس و با سرعت 400 مگاهرتز داریم و یه رم DDR3 با تاخیر زمانی 5 پالس و سرعت کلاک 800 مگاهرتز داریم . به نظر شما تو نگاه اول رم DDR3 که 5 تا کلاک تاخیر زمانی داره ، کند تره . اما اینجوری نیست . چون کلاک های رم DDR3 بیشتر و سریع تره پس طی شدن 5 تا کلاک زودتر اتفاق میفته تا طی شدن 3 تا کلاک توی 400 مگاهرتز .

مثلا در شکل زیر می بینید که طی شدن 3 تا کلاک در 400 مگاهرتز ، از نظر زمانی دیرتر از طی شدن 5 تا کلاک در 800 مگاهرتز اتفاق میفته ( با اینکه 5 از 3 بزرگتره )

تاخیر زمانی در رم DDR

تاخیر زمانی در رم DDR

اما اگه رم DDR2 با CL5 داریم 800 مگاهرتز و رم DDR3 با CL7 داریم 800 مگاهرتز ، چون هر دوی اینها سرعت کلاک یکسانی دارن پس اون DDR3 کند تره . در حالت کلی هرچی نسل بالاتر میره تاخیر زمانی بیشتر میشه اما چون سرعت کلاک هم بیشتر میشه پس نهایتا تاخیر زمانی در نسل جدید DDR از نسل قبلی کمتر میشه . امیدوارم متوجه منظور شده باشید .

با اینکه خیلی ها می دونن که رم DDR2 و DDR3 به جای هم قابل تعویض نیستن اما خیلی ها هم این مسئله رو نمی دونن و بارها تو علم فردا از ما سوال کردن . دلیل اینکه ماژول رم DDR2 با DDR3 قابل تعویض نیست اینه که از نظر ظاهری باهم فرق دارن یعنی جای شکاف بین پایه ها در DDR و DDR2 و DDR3 با هم فرق داره . دلیل دوم اینه که کنترل کننده حافظه رم که یا داخل پردازنده هست یا روی مادربورد ، برای هرکدوم از DDR ها فرق میکنه چون کلاک پالس اینا با هم فرق داره ، سرعت پردازش و پهنای باند و کلی چیز دیگه که توسط Memory Controller کنترل می شن . به همین دلایل ، ما نمی تونیم رم DDR2 رو روی مادربورد با اسلات DDR3 قرار بدیم و بر عکس .

راستی دوستان ، پیشنهاد میکنم دوره های انگلیسی علم فردا رو تهیه کنید ، دنیاتون عوض میشه ! خیلی فرقه بین کسی که انگلیسی میدونه و نمیدونه !

حتما مطالب زیر رو هم بخونید

 • DDR3L چیست ؟ فرق حافظه رم DDR3L با DDR3اگه درگیر خرید ماژول رم بوده باشید یا مشخصات فنی رم های لپ تاپ رو نگاه کنید ، احتمالا چشم تون به عبارت DDR3L افتاده باشه و واستون سوال شده باشه که مگه ما DDR3 نداشتیم ؟ پس این DDR3L دیگه چیه ؟ تو این پست خیلی ساده و کوتاه…
 • فرق حافظه رم گوشی و کارت حافظه گوشیالان اگه بخواید برید واسه گوشی تون حافظه جانبی بخرید سناریو اینجوریه : میرید یه مغازه خدمات موبایلی و میگید که آقا یه دونه رم 8 گیگ یا 16 گیگ بده . من شک ندارم ! اما از نظر علمی این اصطلاح اشتباهه . چون منظور شما از رم گوشی…
 • فرق حافظه رم DRAM و SRAM چیست ؟اگه نمی دونید لازمه بگم که دو مدل حافظه رم RAM وجود داره . یکی حافظه DRAM و یکی هم حافظه SRAM . در ادامه جفتشون رو توضیح میدم و تفاوت بین DRAM و SRAM رو هم میگم . درباره حافظه DRAM واژه DRAM مخفف عبارت Dynamic Random Access Memory…
 • آیا رم RAM به خنک کننده نیاز داره ؟یکی از سوالاتی که تو علم فردا ازم زیاد پرسیدن اینه که آیا حافظه RAM به خنک کننده یا هیت سینک نیاز داره یا نه ؟ همونطور که می دونید و می بینید روی بعضی از رم ها یه فلز گرماگیر تعبیه شده اما آیا واقعا رم انقدر داغ می…
دسته بندی
موضوعات مرتبط
محمدرضا امین زاده

محمدرضا امين زاده هستم ، مهندس الكترونيك و سردبير مجله علم فردا . علاقه زیادی به سخت افزار دارم ، اگه فرصتی بمونه در زمینه ادیت فیلم و تصویر و طراحی رابط کاربری وب و اندروید مطالعه و تمرین می کنم .

آموزش زبان انگلیسی - ابراهیم درویش

آموزش زبان انگلیسی علم فردا

 • یه بار برای همیشه تلفظ انگلیسی رو یاد بگیر!
 • ■ آموزش گرامر انگلیسی از صفر تا صد!
 • ■ آموزش مکالمه انگلیسی درباره موضوعات کاربردی
 • ■ مبتنی بر انگلیسی امریکایی!
 • ■ بیش از 45 ساعت ویدیو آموزشی!!!
 • اطلاعات بیشتر + نمونه درس

حمایت از علم فردا

نوشتن مطالب آموزشی به زبان ساده و قابل فهم برای همه ، کار بسیار سختیه . از طرفی ، نگهداری یک وب سایت آموزشی خرج داره ! اگر براتون امکان داره لطفا با پرداخت مبلغ کمی در هزینه های سایت سهیم باشید تا ما هم بتونیم با خیال راحت براتون بنویسیم و به سوال ها تون پاسخ بدیم . حمایت مالی از علم فردا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

139 دیدگاه

 • شما قرار بود در مورد دوربینهای ddr1 توضیح بدید اینجور که من از مطالعه مطالب شما نتیجه گرفتم دوربین ddr یعنی دوربین حافظه دار و رَم خور . درسته ؟؟؟

 • با سلام.
  سایت بسیار خوبی دارید منتها یکی از آشنایان من میگفت اکثر مقالات تراز اول جهان با زبان لاتین در اینترنت هست که اگه ترجمه اونها رو بتونی بدست بیاری کل مفاهیمی که در موردش مطالعه کردی رو دچار تحول می‌کنه و مطالب اون‌ مقالات در صورتیکه زبان انگلیسی بدونی میتونه از خوندن مقالات‌ ترجمه شده بسیار مفید واقع بشه.
  ایشون که خودشون مسلطِ به زبانِ انگلیسی هستند و مقالات روز دنیا رو مطالعه میکنند مثلا تو یه مقاله خونده بود که جریان تیک تاک پردازنده‌‌ها و رم‌ها و همین ddr1 و 2,3,4,…. یه سیاست تجاری برای بالا بردن حجم فروش هست تا یه نیاز اساسی.

 • سبحان 07 دی 1401

  عاااالی بود بسیار ممنون

 • سلام خسته نباشید.
  الان که در مورد رم ها گفتین DDR2 و DDR3 تو گرافیک این قضیه چتوریه؟
  بنده می خوام یه سیستم تهیه کنم، می خوام مادربوردی بخرم که اسلات رمش DDR4 باشه.
  الان گرافیکش چطور میشه؟ اسلات گرافیکم GDDR4 هست؟؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنین.

 • DariushStony 08 آذر 1400

  سلام
  آقا چرا دیگه علم فردا مثل قبل فعالیت نمیکنه؟؟؟!! و دیگه شاهد پست و فعالیت تازه‌ای ازش نیستیم؟؟!!
  من به شخصه از مطالب اینجا بشدت لذت میبرم و امیدوارم دوباره شاهد شروع انفجاری بچه های علم فردا باشیم. 🙂

 • عالی بود

 • سلام مهندس خسته نباشی
  مادربرد من واسه رم هم اسلات ddr2داره هم اسلات ddr3
  الان هم ۴گیگ رم ddr2 داره ولی کنده
  حالا میخام ارتقاش بدم میخواستم بدونم وقتی اسلات ddr3 داره میتونم از رم ddr3 استفاده کنم؟
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

 • عالی وبه زبان ساده و قابل درک

 • کارتون عالیه. بهتر از همه

 • با سلام بعضی از مادربوردها هم اسلات رم DDR2 دارن هم DDR3 میشه در مورد اونها هم توضیح بدید؟ممنون میشم

 • ممنون از اطلاعات مفیدتون . سپاسگزارم

 • ایا میشه ddr2 رو به جای ddr وصل کرد

  و من یه رم ddr دارم (۲گیگ) میخوام یه رم (۴ گیگ ) ddr2
  نصب کنم امکان پذیره؟؟

 • مطالبتون عالیه متشکرم

 • با سلام و تشکر برای مطلب خوب
  آیا پردازنده ها هم ddr دارن؟ اگر دارن سوکت یا پایه هاش فرق میکنه

 • ram ddr1 یا ddr2 یا ddr3 یا ddr4 کدوم کاراییش بهتره

 • شکریان 13 آبان 1398

  باسلام خسته نباشید مطالب تون را خوندم خیلی جالب وخوندنی بود ولی افسوس ادامه نداره .
  من خیلی سواد ندارم ولی قسمتی از کامپیوتر را بلدم و خیلی دلم می خواد اینگلیسی را کامل بدونم من دوره راهنمایی را درسال 63 خوندم و زبان هم کمی می دونم ولی دوست داشتم زبان را خوب بخونم و معنی کنم تا به دیگران متکی نباشم متشکرم

 • سلام ، سوالم اینه که سرعت یک رم ddr3 دو برابر ddr2 است یا تنها تفاوت انها در مقدار ولتاژ هستش؟

 • سلام
  خیلی مفید بود
  میخواستم بدونم که ddr برای کارت گرافیک هم به کار میره یا نه؟

 • 20_mohammadreza_02 02 مرداد 1398

  خیلی ممنون خیلی مطالب مفید بود و با زبون ساده بیان کردید. چنتا سایت دیگه رفتم هیچی نفهمیدم?

 • با سلام
  ببخشید من رمم pc2-6400 هست خواستم بدونم چطور بفهمیم باسش چنده؟ ممنون میشم پاسخ بدید

 • سلام
  مطالب کامل کامل بود تشکر میکنم

 • سلام
  منظور از رم تک کاناله ،دو کاناله و… چیه؟

 • ببخشید سلام ایا Cpu intel L5410 بر روی مادربورد ddr 2 قابل نصبه؟

 • سلام
  خیلی ممنونم از مطالب مفیدتون
  عالی بود
  یک سوال داشتم آیا تکنولوژی ddr در خصوص هارد هم به کار میره؟
  مثلا بگیم این هارد ddr2 هست این یکی ddr3. ??

 • سلام از ی جا شنیدم تعداد رم هم در سرعت کامپیونر مهمه یعنی ی مادربرد با چهار تا رم ddr 2 با ی مادربرد با دو تا رم ddr 3 تو سرعت رم برابر هستن درسته ؟

 • روح اله پاشایی 08 آذر 1397

  سلام خدا قوت میگم بهتون . میخاستم بدونم هنگام خرید رم برای کامپیوتر بجز نوع DDR بودنش یا چیز دیگه ای هم هست که باید بهش توجه کنیم؟ صمیمانه ممنونم ازتون

 • مسعود 06 آذر 1397

  سلام
  رم ۲ گیگ ddr3 بهتره یا رم ۴ گیگ ddr2??

 • رحمن امینی 20 آبان 1397

  خداوند شمارابرای امثال نعمتی بزرگ قرار داده باشد شکرگزار باشیم درپناه حق باشید

 • ببخشید گرافیک دی دی آر 3 را در مادر برد دی دی آر 2 بگذاریم مشکلی به وجود نمی آورد

 • اصغر محمدی 31 شهریور 1397

  بسیار عالی بود ممنون اززحماتتان

 • فوق العاده عالی بود ممنون

 • سلام. با تشکر از سایت عالی و کامل علم فردا و مهندس امین زاده . یه سوالی داشتم‌ من یه مادربرد DDR3 میخام بگیرم که گفته از رم DDR3 پشتیبانی میکنه. 2 تا رم 4GB DDR2 هم دارم . میخواستم بدونم میشه رم های DDR2 رو روی مادربرد DDR3 بزارم یا بخاطر تفاوت توی محل شکاف پین ها نمیشه یا اجرا نمیشه؟
  باتشکر.

 • سلام ddr400 دیگه چیه

 • سلام چرا باس رم ddr نصف میشه میشه توضیح بدید

 • با سلام اگه ما دو تا رم متفاوت (مثلاDDR2 وDDR3) داشته باشیم و فرکانس کاری هر دو 1333MHz باشه ولی تاخیر زمانی رم اولی DDR2 CL5 و رم دومی DDR3 CL7 باشه باید رم DDR2 بافرکانس 1333MHz وتاخیر زمانی CL 5 هست سریع تر هستش؟

 • سلام خسته نباشی آیا مادربرد ddr3 بهش کارت گرافیک agp وصل میشه ؟

 • محمد جواد 12 دی 1396

  عالی بود واقعا مرسی
  من میخواستم رم برا کامپوترم تهیه کنم ولی نمی دونستم چی میخوره مرسی

 • سلام آقای مهندس . واقعا مطالبت بینهایت عالیه . من در مورد این چیزا هیچی سر در نمیاوردم ؛ ولی الآن با این نوشته یه چیزایی دونستم . واقعا دستت درد نکنه . لطفا مطالب آموزنده دیگر هم رو اضافه کن . ممنون ???

 • ممنون عالی بود تشکر

 • سلام داداش دمت گرم خیلی خوب نوشتی ولی کاش ddr4 رو هم میزاشتی اصلا این کلمه که بزاریم جا بیوفته بعد بهانه جالبی نبود به هر حال چیزیه که هست و الان هم واقعا رواج پیدا کرده

  • سلام لطف دارید . خب مقاله واسه سال 93 هستش و اون موقع واقعا نبود ! انشالله سر فرصت اضافه می کنم

  • من رو حساب اینکه ذکر کردی توو مقاله که قرارش میدی به زودی گفتم من واقعا جذبش شدم اگه تکمیل کنی که خیلی باحالی راجب QDR مقاله جدایی تو سایت هست یا واستم تا یه صفایی به همین بدی داداش؟

  • فعلا مقاله ننوشتم اما چشم اونم می نویسم . اگه عجله دارید از منابع انگلیسی بخونید اگه نه که صبر کنید .

 • مطلب مفیدی بود.ممنون از زحماتتون

 • سلام من مهندس الکترونیک هستم سایتتون خیلی عالیه و مطالب کاربردی زیادی داره
  یه خواهش دارم که در مورد سی پی یو جدید i9 هیجده هسته ای که قراره چن ماه دیگه به بازار بیاد مطلب بزارید
  ممنون

 • سلام و خدا قوت
  میشه برای اضافه کردن رم در کنار ddr3 ، یه رم با همون حجم ولی از نوع ddr3l نصب کرد؟

 • با سلام

  مطالب بسیار عالی بود
  متشکرم
  سایت بسیار زیبایی هم دارید

 • سلام من کامپیوتر ddr دارم
  که خیلی وقته باهاش کار نکردم
  میخوام برنامه نویسی و هک و امنیت کار کنم ایا به درد میخوره ؟کالی لینوکس روش نصب میشه؟

 • با سلام و عرض خسته نباشد.
  خیلی خیلی مطلب به درد بخور و کارآمدی بود. واقعا باید ازتون تشکر کرد.
  انشالله همیشه موفق و موید باشید.

 • خیلی عالی بود ممنون از مطلبتون انتقاد بنده این هست که لطفا یخورده مطالب رو به زبان ساده تر و با اصطلاحات ساده تر توضیح بدید که همه ی مطلب رو متوجه بشیم ، ممنون

 • سلام مهندس جان
  آقای مهندس سایتتون وری وری وری عالیههه
  ینی تو وصف نمیگنجه
  من هیچی از کامپیوتر نمیدونستم
  چن روزه سایت شمارو خوندم الان خیلی چیزا بلدم
  خیلی دستتون درد نکنه دمتون گرم

 • سلام خیلى خیلى خیلیییییییییى ممنون بهتر از همه حتى کتابا و استادا توضیح دادین مرسییى

 • متشکر از راهنمایی های ارزنده شما

 • محمد9393 26 دی 1395

  سلام دادا
  من یک رم 2 گیگ دی دی آر تو دارم یک رم 1 گیگ دی دی آر تری میخاستم بدونم سرعت و کیفیت کدوم بهتره ک رو کامیم نصب کنم ..؟ممن.ن میشم ج بدین..فقط یک رم میتونم نصب کنم..کدوم بهتره بنظرتون؟؟؟

 • milad rahimi 14 آذر 1395

  سلام من رو نوت بوک-تبلتم که HP EliteBook 2730p هست یه رم DDR2-SDRAM دارم 2 گیگ ظرفیت و باس 800 و برند SK Hynix و پارت نامبر HYMP125S64CP8-S6 و تایمینگ 6-6-6-18 که یعنی CL=6 هست الان یه رم دیگه عین همین می خوام بخرم تا دوال چنل کنم رم رو و هم کل ظرفیت بشه 4 گیگ
  حالا مشکل چیه؟ حتما می دونید SDRAM یا همون Synchronous DRAM نوع خاصی از DRAM هست که برای میکرو پروسسورها ساخته شده و سرعتش رو با سرعت cpu به صورت لحظه ای ست می کنه تا کارایی و سرعت پردازش بره بالا
  الان برا من سواله که این رم هایی که تو بازار ایران هست از کجا بفهمیم DRAM هست یا SDRAM ؟
  نرم افزار رو بی خیال بشید چون می خوام اینترنتی بخرم وگرنه با نرم افزار HWiNFO بعد گذاشتن رم میشه دید DRAM هست یا SDRAM
  یه سوال دیگه اینکه تو اسلات رم لپ تاپ من میشه رم DRAM گذاشت یا نه؟
  تو سایت HP هم گفته
  Standard: 800 MHz DDR2 SDRAM; two slots supporting dual channel memory 1024 MB, 2048 MB, 4096 MB, or 8192 MB.
  واضحه که گفته حالت استاندارد SDRAM هست و بالاترین کارایی رو داره حالا سوالم اینه که میشه DRAM گذاشت (که در نتیجه کارایی میاد پایین) یا نه اصلا نمیشه DRAM گذاشت؟
  خواهشا اساتید جواب بدن با تشکر

 • با سلام رم 4 ddr2 وجود داره ؟ تو بازار هست ؟

 • سلام اقای مهندس . خسته نباشین . میخواستم بدونم شما در زمینه طراحی مدارات ولتاز هم فعالیت دارین ؟ مثلا تبدیل ولتاژ ؟!

 • واقعا ممنون از زحمتتون
  به طور خلاصه من متوجه شدم فرق اصلی دی دی آر وان و دی دی آر 2 در سرعت انتقال دیتا بین بافر و حافظش هست…
  ممنون بابت وقت شما

 • حیدر صالح 15 شهریور 1395

  از دوستان عزیز علم فردا تشکر می کنم مطالب این سایت بسیار ارزنده و مورد نیاز من بود

 • کیارش 11 تیر 1395

  میخواستم بدونم به طور مثال یه رم ۸ گیگ DDR4 بهتره یا ۱۶ گیگ DDR3 ??
  کلا از کجا باید تشخیص بدیم بین DDR های مختلف.اگه امکانش هست یه راه ساده برای تشخیصش بگین
  مرسی کلی

  • حیدر صالح 15 شهریور 1395

   بر اساس طراحی مادربرد باید انتخاب کنید

 • سلام میخواستم بدونم برای کاربری گیمینگ در سطح بالا مثلا بازی هایی مثل witcher 3 رم 16 گیگ ddr3 بازدهی بهتری داره یا 8 گیگ ddr4؟ ممنون میشم اگه سریع تر جواب بدید

 • ممنونم مفید بود

 • سلام یه سوال در رابطه با رم داشتم
  رم 12 گیگ DDR3 کارایی بهتری داره یا رم 8 گیگ DDR4؟
  کدوم قویترن؟

  • سلام
   بستگی به موقعیت داره . یه موقع هست برای شما سرعت مهم تره تو اون شرایط قطعا DDR4 بهتره اما موقعی که حجم رم مهمه حالت 12 گیگ بهتره . ضمن اینکه تمام این شرایط باید تست بشن .

 • با سلام وتشکر فراوان
  آیا رم های DDR2 با QDR طبق فرمایشات شما از نظر پهنای باند برابر چون شمافرمودین انتقال دیتا در DDR2 چهار بیتی انجام می شود
  بعد ببخشید ما شنیدیم که فرکانس DDR4 سقفش 1600 است خوب در حالی که رمهای DDR3 در حال حاظر به 2100 رسیده خوب کدام بهتره؟

 • سلام
  میشه 2 تا رم 1 گیگ که میشه 2 گیگ با 2 مارک مختلف استفاده کرد .

 • داداشِ گلم از این که اطلاعاتت رو در اختیار دیگران قرار می دی ممنون
  امیدوارم بتونی ب همه ی آرزوهای علمی ات دست پیــــــــــدا کنی

 • با سلام بسیار آموزنده بود متشکر از توضیحات کامل تون

 • هادی کریمی 04 دی 1394

  خیلی عالی بود واقعا دستت درد نکنه .
  خسته نباشی

 • سلام
  میشه دوتا رم هم نسل ولی با سرعت کلاک متفاوت استفاده کرد؟

 • سلام خسته نباشید مرسی از سایت خوبتون
  من میخوام رم لپ تاپم را عوض کنم خود سیستم ولتاژ رم 1.5 داره ولی من میخوام رم کورسیر با ولتاژ 1.35 اعمال کنم .جون ولتاژ 1.5 در ایران نیست ولی بقیه موارد مچ میشن میشه راهنماییم کنید
  شبکه کار میکنم

 • سلام
  من یه مادربورد میخوام بگیرم که رم ddr 4 ساپورت می کنه و تو توضیحاتش حرفی از ddr 3 نزده. خواستم بدونم من میتونم رم drr 3 نصب کنم یا حتما باید ddr 4 باشه? مدل مادربورد: ASUS Z170-K ( سی پی یو هم ddr 4 رو ساپورت میکنه هم ddr 3)

 • درود
  رم DDR1 با رم DDR فرق داره؟

 • سلام مهندس بابت اطلاعات خوبی که در اختیار گذاشتین
  من یه سوال داشتم
  من یه رم 1گیگ و یه 2 گیگ رو سیستمم هست. فرکوینسی هر دوشون 800 روش نوشته ولی وقتی با نرم افزار میبینم نوشته 400. علتش چی میتونه باشه؟

 • احمد قادرخانی 25 مرداد 1394

  با سلام خدمت مهندس امین زاده عزیز

  خواستم یه تشکر ویژه از شما و سایت علم فردا بابت اطلاعات به روز و جامعتون بکنم و یه دمت گرم از ته دلم بگم .

  آقا سایتتون عالیه و مطالبتون خیلی بدرد میخوره .
  ممنون از اینکه این اطلاعات رو در اختیار مردم قرار میدید .

  یا علی و خداقوت …

 • مجتبی فرد 16 مرداد 1394

  سلام دوست عزیز
  این قابل تعویض نبودن DDR2 با DDR3 در لپ‌تاپ‌ها هم صادقه؟
  من یه نت‌بوک ایسوس دارم که رم DDR2 داره، نمی‌تونم با رم DDR3 جایگزین کنم؟ آخه شکل‌هاشون رو نگاه کردم انگار جای شکاف‌شون یکیه.

  • سلام اصلا اگه شکل ظاهریشونم یکی باشه و حتی اگه به جای هم هم قرار بگیرن بازهم از نظر ساختار درونی و کنترلر حافظه با هم فرق می کنن

 • اسماعیل 08 مرداد 1394

  سلام یک سوال داشتم و مطالب رو خوندم چیزای دیگه ای یاد گرفتم و اونی رو که می خواستم هنوز تو ذهنمه

  به تازگی یک مادربرد الایت گروب مدل h61h2-m13وسی پی یو دو هسته 1620باسوکت 1155وحالا می خوام یک رم 4گیگ با باس 1600بخرم و توی توضیحات رم مادربرد هم گفته شده مادربرد توانایی ساپورت باس 1600رو داره ولی تاکید کرده “اگر می خواهید از رم با باس 1600استفاده کنید باید از سی پی یو سه هسته استفاه کنید.
  **مهندس ایا امکانش هست فعلا بدون تغییر سی پی از رم با باس 1600استفاده کنم و دراینده سی پی رو عوض کنم و یک رم دیگر با باس 1600کنار رم دیگر قرار بدم چون میدونی که الان اگه من رم با باس 1333 بگیرم فردا باید هم رم وهم سی پی رو عوض کنم

  اما بعد

 • باس همون کلاک پالس هستش ؟ مثلا شما گفتین رم با کلاک پالس 800 مگاهرتز منظورتون کلاک پالس داخلی هستش یا باس اون ؟

 • علیرضا م 15 تیر 1394

  سلام
  دمت ون گرم با این سایت عالی تون
  یه سوال دارم ممنون میشم اگه جواب بدین
  برای استفاده از دو تا رم کنار هم حتما باید رم ها دو کاناله باشن؟

 • سلام اقای امین زاده لطفا میشه در مورد رم gddr5 که در پلی 4 هم استفاده شده توضیح بدین

 • سلام
  داداش دمت گرم واقعا خوشم اومد.ایول.واقعا سایت خوبی داری و مطالبی خوبی گذاشتی مخصوصا اینکه مطالب به زبون ساده و قابل فهم برای هر کسی هست.انشاءا… موفق باشی
  من امروز بیشتر از 30 صفحه از سایتت رو (الکترونیک و کامپیوتر)رو خوندم و واقعا استفاده کردم و چیز یاد گرفتم

 • تشکر بسیار خیلی خیلی مفید بود و کمک کرد

 • ممنون از راهنمایی شما بسیار متشکرم
  ولی یه سوال دارم که اگه میشه به آن جواب بدید
  آیا رم DDR1 با رم DDR2 یا رم DDR2 با رم DDR3 یا رم DDR1 با رم DDR3 کنار
  هم کار می کنند؟

  • خواهش می کنم
   خیر ، توی مطلب هم گفتم . باید هم نسل باشن

  • هادی کریمی 04 دی 1394

   بعضی از مادر برد ها هستند که دو مدل اسلات دارن مثلا DDR و DDR2 ، که فک کنم این بسته به طراحی مادربرد و memory controller اون داشته باشه. ولی خیلی کم هستند.

 • تشکر ز صبر و شکیبایی و راهنمایی شما در خصوص لغت صحیح کلاک

 • آقای امین زاده باعرض سلام من اطلاعات کافی در باره فرکانس و سیکل دارم اما در باره کلارک مورد اشاره ندارم اگر ممکن هست راهنمایی فرمایید آیا کلارک یک بسته از سیکل است یا خیر می دانم حتما با فرکانس فرق دارد از طرف دیگر از کلارک در سی پی یو ها زیاد صحبت میشود با عرض معذرت من امروز بااین سایت آشنا شدم باتشکر

 • عالی بود ضمنا من هم از شیوه نگارش ادبی ( قلمبه گویی ) لطمه زیادی خوردم لطفا به شیوه نگارش ساده نویسی ادامه دهید
  رمز موفقیت آموزشگاههای قلم چی و غیره ساده نگاری بوده است که بهتر از نگارش متون رسمی کشور استقبال گردیده با تشکر

 • سپاس برای مطالب اموزشی و خوبتون
  یک تشکر دیگه هم برای نحوه نگارشیتون
  بنده از یک فروشنده معتبر در باره خرید رم مشاوره خواستم گفت اول مادربرد را انتخاب کن بعد نگاه کن شرکت ،مادربرد را باچه رم های مچ کرده من از او پرسیدم وقتی رو مادربردDDR3 نوشته خوب یعنی رم های DDR3 پشتیبانی میکنه!
  آن فروشنده به من گفت در عمل اینطور نیست بعضی از مادربردها بابعضی رم ها مشکل دارند واین بخاطر چیپست شمالی شون هست البته این مشکل ایطور نیست که سریع فهمیده بشه ولی معمولا خودش را با سریز شدن حافظه و صفحه آبی نشون میده

  حالا سوال اصلی
  این مطلب صحیح است؟
  اگر صحیح است حلا که چیپست شمالی به داخل پردازنده رفته تکلیف چیست

  • خواهش می کنم شما محبت دارید
   بله تا حدودی درسته البته این مسئله برای چند سال پیش بود الان این اتفاق خیلی کم میفته اما رم تنها قطعه ای هست که حتما باید تست بشه و حتی چند ساعت باهاش کار بشه تا بفهمیم هماهنگ هست یا نه

 • سلام
  داداش خیلی خیلی عالی بود
  خدا قوت منون

 • سیداحمدموسوی 02 اسفند 1393

  بسیار عالی بود . سپاسگزارم

 • سیدعبدالله نجومی 01 اسفند 1393

  ممنون از پاسخ زود هنگام شما جناب مهندس.
  شیوه نگارش و نقل مطالب و محتوای علمی با زبان رسمی بیان میشه، به چند دلیل:
  1- این زبان زبانی آکادمیک و رسمی هست که تقریبا در هر جای کشور یک زبان معیار تلقی میگردد و فردی نمیتوان ابراز کند که در درک مطلب دچار مشکل گردیده است. زبان محاوره ای یا به عبارتی کوچه بازاری، گاها” مبعوث برداشت های متفاوتی با گذشت زمان خواهند شد. (به دلیل آمیخته بودن این زبان در بطن جامعه و تغییر معانی به مرور زمان و اینکه این معانی رسمی میستند که غیر قابل تغییر باشند)
  2- زبان معیار سبب می شود که خواننده به جایگاه و علمی بودن مطلب پی ببرد تا زبان محاوره ای.
  3- شیوه متفاوت نگارش محاوره ای ، باعث کاهش تساعدی علمی بودن مطلب میگردد.(در دراز مدت)
  4- اصطلاح قلنبه گویی و یا به عبارتی درشت گویی کلمات در مطالب علمی باعث میشود که خواننده پرتلاش تر گردد. (مطمئن باشید اگر خواننده ای بی حال باشد همین سبک نگارش شما به زبان محاوره هم نمیخواند.)
  ——–
  نکته آخر اینکه، چنانچه مطلبی در سایت قرار میگیرد، دارای منبع باشد.
  با تشکر از سایت خوب علم فردا، باز هم تاکید میکنم که هدف، انتقاد سازنده در جهت بارور کردن سایت بود ولاغیر…
  پیشاپیش سال پرخیر و برکتی را از خداوند منان برایتان آرزومندم. منصور و مجدود باشید.

  • جناب نجومی عزیز
   من خودم هم تو همین کشور بزرگ شدم و تحصیل کردم ، ضربه ای که درشت گویی و کتابی مطرح کردن مطالب علمی داره به سیستم آموزشی کشور می زنه قابل کتمان نیست . اگر شما یک نفری که می فرمایید کتابی مطلب رو بنویسیم ، هزار و یک نفر دیگه بابت اینکه مطالب رو خیلی ساده و به زبان عامیانه منتشر کردیم خوشحال بودن ! متاسفانه مشکل اینجاست که ایرانی جماعت ، به خاطر همین درشت گویی ها در مطالب علمی ، تا اسم علم و مطالعه میاد ، سر به بیابون میذاره . چون می دونه که قراره هیچی نفهمه !
   من صمیمانه بابت انتقاد دوستانه شما تشکر میکنم اما استراتژی علم فردا تو این زمینه فعلا تغییر نمی کنه .
   ضمنا نوشتن مطالب علمی به زبان عامیانه خیــــــــــــــــلی سخت تر از زبان رسمی هست و ما این سختی رو به جون می خریم تا دونفر که متن رو می خونن واسه ادامه مطالعه انگیزه داشته باشن . من خودم ، نیش خورده ی همین نظام آموزشی رسمی و خشک هستم و دوست ندارم این اتفاق واسه کاربران علم فردا بیفته .
   مطالب علم فردا ترکیب تالیف و ترجمه هستن و از یک منبع مشخصی نیستن . اما مطمئن باشید مطالب منتشر شده در علم فردا کاملا موثق و معتبر هستن
   برای شما سالی پر از شادی و سلامتی آرزو می کنم .

 • سیدعبدالله نجومی 01 اسفند 1393

  سلام. از مطلب خوبتون و همچنین توضیح کاملتون ممنونم. تنها نکته ای که لازمه بهتون بگم اینه که بهتر هست برای گفتن مطالب علمی، بهتره از زبان و نگارش درست واژه ها و نه محاوره ای گفتن استفاده نمایید، شاید به زعم شما اینطور گفتن و نقل مطلب باعث گیرایی و فهم بیشتر مطلب بشه!
  هدف بنده کمک به این سایت خوب هست، امید که در نوشتن نوشتارهای علمی، از زبان استاندارد پارسی استفاده گردد. روزگارتان نیکو باد

  • سلام . ممنون از لطف شما
   طبق تجربه تنها دلیل اینکه هیچ فرد ایرانی حال و حوصله خوندن مطالب علمی رو نداره و اینه که اولا کسی درست توضیح نمیده و دوم اینکه انقدر کلمات درشت استفاده می کنن طرف ترجیح میده یاد نگیره . سپاس از دلسوزی شما اما یادگیری همراه با طنز یا زبان عامیانه خودش یه سبکه که می تونه خیلی موثر باشه .
   موفق باشید

 • سپاس

 • محمد رضا خان، نگفتی که کدوم رو بخرم. راهنمایی کن داداش. قربون شما
  سوال: مادربرد بنده، گیگا بایت مدل p61-USB3-B3 هست و نهایتا از باس 1333 پشتیبانی میکنه ظاهرا.
  بفرمایید آیا میتونم رم 4 گیگ DDR3 البته با باس 1600 قرار بدم؟ یا باید 4 گیگ DDR3 با باس 1333 بگیرم؟

  • سرعت مادربورد ، سرعت رم رو محدود می کنه و برعکس ، اولویت با سرعت کمتره . شما هر رمی با باس بالاتر از 1333 بگیرید باز روی 1333 کار میکنه . 1333 بگیرید .

 • سلام.آقا دستت درد نکنه.واقعا خوشم اومد…

 • سلام مثل همیشه مفید و عالی ممنونم

 • مشتی هستی….

 • سلام
  خیلی ممنون بابت مطالب مفید و خوب سایتتون
  ولی بعد از مطالعه ی این مطلب ی سوال برام پیش اومد، ممنون میشم راهنمایی کنید 🙂
  می خوام بدونم دلیل خاصی داره که تو تکنولوژی های جدیدتر DDR تعداد کلاک پالس ها هم افزایش پیدا می کنه؟! و آیا این برمی گرده به همون افزایش تعداد بیت های انتقالی؟!

  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • سلام . خواهش می کنم
   منظورت از کلاک پالس چیه ؟ مثال بزن تا راهنمایی کنم

  • شما در قسمت “فرق DDRها-تاخیر زمانی” در رابطه با تعداد کلاک پالس ها صحبت کردین و نوشتین که: “تاخیر زمانی ارتباط مستقیم با سرعت کلاک پالس داره” درست؟ و بعد هم با مثال و تصویر توضیح دادین که با توجه به اینکه تعداد کلاک پالس در DDR3 بیشتره ولی به خاطر سریع بودنش (800مگاهرتز) بنابراین 5تا کلاک زودتر از 3تا کلاک تو DDR2 کارش انجام میشه! درست؟
   منظور من از کلاک پالس همین صحبت های شماست، فقط می خواستم بدونم چه دلیلی وجود داره که تو تکنولوژی DDR3 از همون 3تا کلاک پالس استفاده نشده؟! یعنی بخاطر ولتاژه؟! یا بخاطر تعداد بیت هایی که می خواد انتقال بده؟!

   ممنون که جواب میدین 🙂

  • تو DDR3 چون سرعت کلاک بیشتره ( به خاطر رسیدن به پهنای باند بیشتر و مقدار بیشتر انتقال دیتا ) مجبورن که تعداد تاخیر زمانی رو زیاد کنن چون ما تو زمان محدودیت داریم . به جای 3 میگیرن 5 یا 7 ولی باز نتیجه به خاطر سرعت کلاک ، بهتره . کلاک پالس ارتباط مستقیم با زمان داره چون در طی زمان داره حرکت میکنه و ما نمی تونیم بیشتر از یه حدی ، زمان رو کم کنیم واسه همین نمیشه 3 تا گرفت باید بیشتر گرفت .

  • خیلی خیلی ممنون که با حوصله جواب میدین 🙂
   سپاس گزارم

   راستی ی پیشنهاد: اگه امکانش هست برای اطلاعات بیشتر در مورد مطالب خوبی که میزارین لینک مقالاتی که خودتون ازشون استفاده می کنید یا فکر می کنید تا حدودی مربوط به موضوع هست رو برای مخاطبینتون پایان هر مطلب بزارید.

   بازهم ممنون

  • خواهش می کنم
   ما از یه منبع نمی نویسیم . اطلاعات خودمون هم اضافه می کنیم
   موفق باشید .

 • خیلی عالی بود

 • آقا بعده مدت ها یه مطلب سخت افزاری گذاشتین !

 • سلام
  مثل همیشه عالی و مفید دمتون گرم

 • درود

  ممنون بابت مطالب اموزشی و خوبتون

  پس در هنگامخرید مادربرد خیلی مهمِ که بدونیم مادربردی که میخریم چه نسلی رو ساپورت میکنه!

  ایا دستوری هست که در محیط ویندوز داده بشه تا متوجه بشیم در حال حاضر از کدام نسل استفاده میکنیم و به طور کلی مادر برد ساپورت میکنه؟

  ممنون

  • سلام
   بله . الان هرچی بخرید DDR3 هست و از یکی دو سال آینده هم DDR4 میاد .
   بهترین راه اینه که مشخصات مادربورد رو تو سایت سازنده ببینی . واسه این کار مدل مادربوردت رو گوگل کن .

 • بسیار بسیار مفید
  خسته نباشید

 • مهندس مادربرد بنده، گیگا بایت مدل p61-USB3-B3 هست و ظاهرا نهایتا از باس 1300 پشتیبانی میکنه. بفرمایید آیا میتونم رم 4 گیگ با باس 1600 قرار بدم؟

حمایت از علم فردا
خبرنامه علم فردا
علم فردا در شبکه های اجتماعی علم فردا در جی پلاس کانال تلگرام علم فردا علم فردا در اینستاگرام
هر گونه کپی برداری از مطالب علم فردا ممنوعه ! در ضمن ، وب سایت علم فردا روی سرورهای پارس پک میزبانی میشه!
دانلود آموزش انگلیسی علم فردا