بستن فهرست

 

دهه شصتی ها حتما خاطرشون هست روزی رو که برای جابجا کردن کانال های تلویزیون ، افراد خانواده یک نفر رو مسئول کرده بودن و معمولا هم کوچکترین فرد خانواده انتخاب میشد . این بلا چون سر بنده هم اومده کاملا خاطراتش رو یادم هست . به هر حال سالها گذشت و کنترل تلویزیون اختراع شد و به راحتی همه چیز نه فقط تعویض کانال ها در اختیار کاربر تلویزیون دراومد . حال قصد دارم در مورد این پدیده که به نظر من یکی از بهترین کارهایی بود که بشر می تونست انجام بده و انجام داد مسائلی رو بگم ، باشد که کامروا شویم .

مخترع کنترل تلویزیون کیست ؟

اولین کنترل تلویزیون در سال 1950 توسط شرکت Zenith Radio Corporation طراحی شد که البته با یک سیم به تلویزیون وصل میشد اما خب از هیچی بهتر بود . . اسم این کنترل تلویزیون Lazy Bones بود . اولین کنترل تلویزیون بدون سیم در سال 1955 توسط آقای  Eugene Polley  به فارسی “یوجین پلی” طراحی شد. این کنترل اسمش Flashmatic بود و در واقع به نوعی اشعه نور رو روی تلویزیون پرتاب می کرد . عیب این کنترل این بود که اولا گیرنده موجود روی تلویزیون فادر به تشخیص نور کنترل از دیگر نورها نبود و عیب دیگه اینکه کاربر کنترل باید حتما اشعه نور رو درست روی گیرنده فتو الکتریک می انداخت . در کل 4 عدد گیرنده روی تلویزیون نصب میشد که 2 تای بالایی برای تعوض کانال و 2 تای پایینی برای قطع صدا یا میوت و خاموش و روشن کردن تلویزیون به کار می رفت . در سال 1956 آقای رابرت آدلر کنترل دیگری به نام Zenith Space Command ساخت که بر اساس امواج مافوق صوت کار می کرد . 4 دکمه روی اون بود که شامل بالا پایین کردن کانال ها ، کم و زیاد کردن صدا و دکمه Mute و دکمه خاموش روشن بود .

 

کنترل بی سیم فلاش متیک

کنترل بی سیم flashmatic

 

امروزه کنترل های تلویزیون از تکنولوژی مادون قرمز استفاده می کنند .

اشعه مادون قرمز یا فرو سرخ چیست ؟

ویکی پدیا :

 

تابش فروسرخ یا به عبارتی «اشعهٔ مادون قرمز» در علم فیزیک به قسمی از طیف امواج الکترومغناطیسی گفته می‌شود که طول موجآن‌ها بلندتر از دامنهٔ نور مرئی و کوتاه‌تر از دامنهٔ امواج رادیویی باشند. امواج فروسرخ در بازه بسامدی ۳۰۰ گیگاهرتز تا ۴۰۰ تراهرتز و طول موج ۱ میلیمتر تا ۷۵۰ نانومتر قرار می‌گیرند.امواج فروسرخ نوعی از امواج الکترومغناطیسی هستند که بعد از برخورد با جسم موجب گرم شدن آن می‌شود. این امواج دسته‌ای از پرتوهای نامرئی خورشید هستند. به همین سبب وقتی در مقابل نور خورشید قرار می‌گیریم احساس گرما می‌کنیم. این امواج دارای طول موج بیش تر از امواج مرئی و بسامد(فرکانس) کمتر از آن‌ها هستند. به همین دلیل در نمودار طیف الکترومغناطیس بعد از امواج مرئی (قابل مشاهده) قرار دارد. این امواج در نمودار بعد از رنگ قرمز در امواج مرئی که کم‌ترین شکست را نسبت به بقیهٔ رنگ‌ها دارد قرار می‌گیرد. به همین سبب به آن‌ها امواج فروسرخ یا مادون قرمز می‌گویند.

درون کنترل تلویزیون چه قطعاتی به کار رفته است ؟

کنترل تلویزیون از یک قاب پلاستیکی ، یک بورد مدار چاپی حاوی قطعات الکترونیکی ، فنر های باتری ، کیبورد لاستیکی و باتری تشکیل شده . یک طرف بورد معمولا سبز رنگ و طرف دیگه قهوه ای روشن هست . طرفی که سبزه ، حاوی چندین کلید یا سوئیچه که توسط کیبورد لاستیکی به هم وصل میشن . اصولا کلید ها در هر شکل و مکانی وظیفه برقرار کردن یک مدار باز رو دارن یعنی باعث میشن مدار بسته شه و ازش جریان عبور کنه . تو کنترل هم همین وظیفه رو دارن . در واقع وقتی شما کلیدی از کنترل رو فشار میدید دارید مداری رو وصل میکنید .

اون طرف بورد که قهوه ایه ، یک عدد آی سی یا مدار مجتمع ( IC ) می بینید ، ترانزیستور ، خازن ، مقاومت و یک عدد کریستال ( رزوناتور ) که معمولا به رنگ آبی یا نارنجی هست  . همه این قطعات دست به دست هم میدن تا کنترل مثل بچه آدم کار کنه . هر کدوم از این قطعات معیوب شن کنترل به درستی کار نخواهد کرد . اصلی ترین قطعات در کنترل تلویزیون ، آی سی و کریستال هستند .

وقتی یک کنترل رو باز می کنید با صحنه ای شبیه به عکس زیر مواجه میشید . یک کیبورد لاستیکی که رو مدار چاپی سبز رنگ قرار داره . روی این مدار سبز رنگ ، کلید هایی طراحی شدند که با فشار کیبورد ، به هم وصل میشن دقیقا مثل این میمونه که کلید برق رو روشن می کنید .

کیبورد لاستیکی و مدار چاپی کنترل

کیبورد لاستیکی و مدار چاپی کنترل

 

در شکل زیر می تونید به وضوح کلید ها رو مشاهده کنید . دیود ساطع کننده مادون قرمز 2 پایه که اگه نباشه کلا کنترل از کار می افته همیشه در جلوی مدار چاپی تعبیه میشه تا با گیرنده تلویزیون ( یک فتو دیود ) که شکلش تقریبا مثل همین LED هست ( اما کوچکتر و 3 پایه )  در تماس باشه . این لامپ LED مثل لامپ های LED معمولی سبز و قرمز و … است که در بازار موجوده با این تفاوت که در این لامپ یک عدد لنز مخصوص برای انتشار مادون قرمز کار گذاشتن و شما نمی تونید اونو با لامپ های LED معمولی جایگزین کنید . اما می تونید از یک کنترل دیگه بردارید و روی کنترلی که دیود ساطع کننده مادون قرمزش خرابه بذارید .

 

دیود ساطع کننده مادون قرمز

دیود ساطع کننده مادون قرمز

 

 

داخل کنترل تلویزیون

 

در شکل زیر به طور دقیق تر می تونید قطعات معمول به کار رفته در یک کنترل رو ببینید . وقتی شما کلیدی رو فشار میدید ، آی سی موجود روی بورد مکان کلید و کد مربوط به اون رو تشخیص میده ، سیگنال رو به ترانزیستور می فرسته و ترانزیستور بعد از تقویت ، اون سیگنال رو به فرستنده مادون قرمز یا همون LED می فرسته .

اما یه قطعه دیگه روی بورد دیده میشه که به رنگ نارنجیه که البته در برخی کنترل ها رنگش آبی هم هست . اسم این قطعه کریستال یا رزوناتور هست . کار کریستال نوسانسازی و ایجاد یک سیگنال با فرکانس خاص هست که در واقع عمل زمان بندی رو برای قطعات مدار مخصوصا آی سی انجام میده . مقاومت هایی هم که دیده می شوند مقاومت های بایاس هستند برای ایجاد جریان و ولتاژ مناسب برای کریستال ، ای سی و ترانزیستور .

 

قطعات به کار رفته در کنترل تلویزیون

قطعات به کار رفته در کنترل تلویزیون

 

عیب های رایج در کنترل تلویزیون

وقتی تعداد قطعات یک دستگاه کم باشه ، عیب هایی هم که به وجود میاد طبیعتا کم خواهد بود . چون همه چیز مشخصه . کلا چند عیب رایج در کنترل های تلویزیون بوجود میاد که اونا رو بررسی می کنیم . ساختار تمام کنترل های تلویزیون شبیه به هم هست پس این عیب ها و روش های رفع اونا هم مثل هم است .

هیچ دکمه ای روی کنترل تلویزیون  کار نمی کند

■ این عیب در اکثر مواقع به دلیل آسیب دیدگی کریستال بوجود میاد . حالا یا کریستال از داخل شکسته که این مشکل بر اثر ضربه به کنترل پیش میاد و یا اینکه پایه های کریستال از لحیم جدا شده یا شکسته . این مشکل دوم خیلی شایع هست چون پایه های کریستال کنترل خیلی باریک و شکستنی هست . در این گونه مواقع باید یک کریستال از بازار تهیه و جایگزین کنید . اگه کنترل دست دوم هم دارید می تونید از کریستال اون استفاده کنید . اونو از لحیمش جدا کنید و به این یکی کنترل لحیم کنید . ترجیحا به عدد روی کریستال توجه کنید که بیه به هم باشه .

■ یکی دیگه از علت هایی که باعث میشه هیچ کدوم از دکمه های کنترل کار نکنه اینه که لامپ LED جلوی کنترل معیوب شده باشه . یا پایه هاش جدا شده و یا اینکه ساختار داخلیش به هم ریخته . جدا شدن پایه ها از لحیم خودشون مهمترین دلیل عیب پیدا کردن کنترل تلویزیون هست .

■ باتری کنترل تلویزیون هم یکی از چیزهاییست که باعث میشه هیچ دکمه ای روی کنترل کار نکنه . باتری اصلی ترین جز هر مدار و در کل دستگاه الکترونیکی محسوب میشه . باتری مثل خون یا اکسیژن در بدن ما آدماست . حتما در این گونه موارد باتری کنترل تلویزیون رو چک کنید . با باتری نو امتحان کنید تا به معیوب یا سالم بودن باتری کنترل پی ببرید . قطع بودن کانکتور های باتری ( همون فنر معروف باتری ) هم می تونه باعث بوجود اومدن این مسئله باشه .

■ مورد بعدی اینه که شاید اصلا عیب از  کنترل تلویزیون نباشه . هر فرستنده ای یه گیرنده هم داره . کنترل نقش فرستنده رو داره و تلویزیون نقش گیرنده . برخی مواقع گیرنده فوتو الکتریکی که روی پنل جلوی تلویزیون تعبیه شده از کار میفته . البته این مورد خیلی به ندرت پیش میاد اما محال نیست . چاره ش هم اینه که گیرنده یه تلویزیونه دیگه رو جایگزینه گیرنده معیوب کنید .

■ یکی دیگه از احتمالات اینه که لحیم پایه های آی سی کنترل تلویزیون ریخته باشه البته با چشم معلوم نیست اما به صورت تجربی بعد از لحیم کردن مجدد پایه های آی سی ، کنترل صحیح و سالم شده . اگه این کار رو بلد نیستید به کاردان بسپارید .

یک یا چند دکمه از کنترل تلویزیون کار نمی کند

ببینید در سیستم کنترل تلویزیون ، 1 قانونی وجود داره . اگه قطعه ای از کنترل تلویزیون خراب باشه کنترل به طور کل کار نمی کنه . یعنی کنترل یا سالمه سالمه یا کلا خرابه . وقتی یک سا چند دکمه بخصوص کار نمی کنه خیلی نمیشه به قطعات اصلی شک کرد . قطعه اصلی اگه خراب باشه پس چرا بقیه دکمه ها کار می کنن ؟ به همین دلیل باید مستقیم برید سر وقت همون دکمه ای که کار نمی کنه .

■  بالاتر هم گفتم که زیر این دکمه های لاستیکی ، کلید های ریزی وجود داره اگه این کلید ها بر اثر مرور زمان و گرد و خاک موجود در خونه یا محل کار به تدریج کثیف و چرب میشن و دیگه قادر به کانکت کردن مدار نیستن . این کلید ها رو به دقت بشورید ، برای این کار به چند قطره الکل یا تینر فوری و یک عدد پنبه یا مسواک نیاز دارید .

■ یکی دیگه از راهکارها اینه که یک تیکه زر ورق ( زر ورق سیگار برای این کار مناسبه ) به لاستیک دکمه معیوب بچسبونید . مواد لازم : چسب قطره ای ، پنس و زر ورق .

در برخی از کنترل های تلویزیون برای تقویت سیگنال ارسالی و همچنین جهت دهی مناسب سیگنال از دو عدد LED استفاده می کنند . راستی دوستان ، پیشنهاد میکنم دوره های انگلیسی علم فردا رو تهیه کنید ، دنیاتون عوض میشه ! خیلی فرقه بین کسی که انگلیسی میدونه و نمیدونه !

حتما مطالب زیر رو هم بخونید

 • کنترل تلویزیون با عصای جادویی  کنترل های تلویزیون هم از دست طراحان نمی تونند راحت باشند خلاصه به همه چی کار داره این تکنولوژی . اگر از کار نکردن دکمه های کنترل خود شاکی هستید و با هزار و یک ترفند اونو تا الان کارآمد نگه داشتید باید بگم که در آینده ای نزدیک…
 • استفاده از تکنولوژی RFID برای کنترل دانش آموزان در مدرسه  عاقبت فرار از مدرسه ! حتما این جمله پند آموز رو بارها و بارها پشت وانت و نیسان در خیابون های شهر دیدید . فرار از مدرسه رو به چشم خودم در دوران مدرسه زیاد دیدم و اتفاقا تمام کسانی که اون دوره از مدرسه فراری بودند یا معتاد…
 • دستگیره درب جهت دار  حتما برای همه ما پیش اومده که وقتی قصد ورود به مغازه را داریم نمی دانیم درب را بکشیم یا هل دهیم . هرچند بسیاری از صاحبان مشاغل بر روی درب شیشه ای مغازه خود واژه های " فشار دهید " و یا " بکشید " را می چسبانند…
 • 13 عادت غلط آمیخته با تکنولوژی و روش های ترک آنها  در سال 2013 هر جا رو که نگاه کنی تکنولوژی رو می بینی و دنیا به سمتی داره پیش میره که آدما به طور ناخودآگاه درگیر تکنولوژی هستن . چه بسا افرادی که نمی دونند اینترنت چیه ، تو اینترنت چی میگذره ، کامپیوتر رو چطور خاموش و روشن…
دسته بندی
موضوعات مرتبط
محمدرضا امین زاده

محمدرضا امين زاده هستم ، مهندس الكترونيك و سردبير مجله علم فردا . علاقه زیادی به سخت افزار دارم ، اگه فرصتی بمونه در زمینه ادیت فیلم و تصویر و طراحی رابط کاربری وب و اندروید مطالعه و تمرین می کنم .

حمایت از علم فردا

نوشتن مطالب آموزشی به زبان ساده و قابل فهم برای همه ، کار بسیار سختیه . از طرفی ، نگهداری یک وب سایت آموزشی خرج داره ! اگر براتون امکان داره لطفا با پرداخت مبلغ کمی در هزینه های سایت سهیم باشید تا ما هم بتونیم با خیال راحت براتون بنویسیم و به سوال ها تون پاسخ بدیم . حمایت مالی از علم فردا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

114 دیدگاه

 • رامین حیدرزاد 23 مهر 1402

  سلام مهندس عزیز…..
  تا حالا من چندین بار با مطالب شما در این اتمسفر برخورد کردم که از روان بودن مطالب موردنظر به جهت یادگیری کاربران بسیار لذت بردم ازاین بابت سپاسگذارم ، واینکه من بدنبال این سوال که چگونه با فشار دادن دکمه هر کانال ، همون کانال رو در تصویر تلویزیون میبینیم منظورم اینه اگه تمام عمل هایی که برای روشن ، خاموش وتعویض کانال وغیره … انجام میدیم ، با یه طیف نوری ساطع شده انجام میگیره ، تلویزیون چگونه تشخیص و تفکیک میکنه این عملکردها رو ….. میخوام بگم که پس با فشار دکمه مورد نظر ای سی بایستی یا شدت اون طیف یا قدرت اون رو بسته به ساختاری که داره تغییر بده وهمچنین برای یه دکمه دیگه هم با یه مقدار مشخص دیگه ای ، البته این جمله اخر و تصور خودم رو بخاطر روشنتر شدن سوالم عرض کردم وگرنه درموردش چیز زیادی نمیدون ومنتظر پاسخ و راهنمایی شما هستم و ارزوی سلامتی دارم برای شما

 • سلام و درود عجب چیزیه این زر ورق مشکل من رو حل کرد.
  بسیار عالی

 • محمد ورکش 13 اردیبهشت 1401

  سلام مهندس من بامادون قرمز گوشی شیائومی تلویزونو کنترل کردم تلویزیون خامش شد دیگه روشن نمیشه حتی چراغ تلویزیون که مال کنترلش هست هم خاموش شده چیکار باید بکنم ممنون میشم جواب بدید کنترلشم ازین جدیدا نیست

 • سلام خسته نباشید برای تعویض گیرنده سنسور مادون قرمز باید حتما شماره ای که پشت سنسور مادون قرمز نوشته همون شماره باشه یا نه از یه دستگاه دیگه میشه کندو جایگزین کرد اخه من از یه دستگاه دیگه کندم جا زدم ولی باز کنترلم کار نمیکنه کنترلم نو خریدم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

 • سلام خسته نباشید
  ال ای دی 43 مدل استارتراک خریدیم متاسفانه کنترل شکسته و تو بازار موجود نیس میشه راهنمایی کنید چیکار کنم؟
  و برای کپی کردن کنترل نیاز به فرکانس هس که متاسفانه کنترل از چهار قسمت قطعی داره و جواب نمیده
  باتشکر

 • محمدمهدی 02 فروردین 1399

  درود
  یه سوال میشه از کنترل تلویزیون قدیمی ال‌جی برای جدید سامسونگ استفاده کرد؟
  یا مثلا از کنترل دیجیتال برای تلویزیون؟
  لطفا بگین ممنون

 • سلام
  یک دستگاه داریم که در خارج استفاده میشد انجا این رسیور مستقیمابا هزار خاری به پشت تلویزیون وصل میشد وتوسط یک چشمی دستورات کنترل را به این رسیور انتقال میداد متاسفانه این چشمی را فراموش کردیم بیاریم الان لطفا بفزمایید چطور فرکانس کنترل را پیدا کنم و اصلا راه حل چیست؟ آگه امکان داره توسط ایمیل پاسخگو باشید. ممنونم

 • ع مجمد پور 09 شهریور 1398

  سلام . ممنون از مطالب شما راجع به کنترل . استفاده کردم

 • با عرض سلام وتشکر فراوان ازسایت عالی تون من یک تلوزیون سامسونگ دارم کنترلش از کار افتاد بازش کردم تمیزش کردم و باطری نو انداختم ولی الان کنترل فقط ازفاصله سی سانتی کار میکنه و اونم فقط روبروی گیرنده تلوزیون باید باشه بنظرتون چه چیزی ازکنترل معیوبه کنترل رو روبروی دوربین گوشی هم گرفتم LED نور پخش نمیکنه یک کنترل دیگه داشتم اون مثل لامپ روشن میشد ولی این نه ممنون میشم راهنماییم کنید هم گیرنده و هم فرستنده کاملا تمیز هستن

 • سلام میخواستم یک دونه کنترل تلوزیون که به راحتی بشه تولید کرد و مونتاژ کرد رو بسازم نیاز به نقشه داشتم ممنون میشم راهنمایی کنید با ای سی 555 مدلهای مختلف ساختم اما بردش کمه. با تشکر از شما

 • سلام خسته نباشی و پرانرژی باشی مهندس عزیزم.

 • سلام؛ داده ها (0 و 1 ها) چه طور روی امواج مادون قرمز سوار میشن؟

 • سلام دوست عزیز
  ما می خوایم به ریموت دوربین sony یه چشمی اضافه ببندیم که تو فاصله 4m عمل کنه با سیم راه حل شما چیه واس این کار ؟!

 • علیرضا اهنی 31 تیر 1396

  سلام.
  کریستال (نوسان ساز) تغذیه می خواهد؟
  چون من با کریستال ها کارکردم و همه دو پایه بودند!

 • سلام
  خواستم تشکر کنم بابت توضیحاتی که دادید
  1 سوالی پیش اومد آیا میشود یک کنترل رابا تعویض یا … چیز دیگه کاری کرد که همه تلوزیون ها استفاد کرد اگه میشه اوضیح بدید ممنون میشم.
  خرابی کنترل چون یکی از مورد هایی هست که در تمام خانه ها اتفاق میفته یا افتاده و وقتی ندانسته جای تعمیر کنترل را عوض کنی دیگر سالی یکی دوبار باید کنترل خرید چون هیچ کنترلی جای کنترل فابریکیش نمیشه
  از اطلاعاتی که در اختیار عموم گذاشتید.
  ممنون و سپازگزارم

 • سلام یه ریسیور دارم کنترل پیدا نمیشه که بخرم میخواستم میشه کاریش کرد
  کنترل همه کاره بهش نمیخوره
  یه جوابی بهم بده که انجامش بدم
  خودم مهندسی الکترونیک دارم اگه کمکم کنی
  ممنون

 • احسان 21 تیر 1396

  سلام من میخوام یک فرستنده گیرنده بسازم برای برد نزدیک که فقط عمل روشن خاموش شدن از فرستنده به گیرنده فرمان بدهد. مادون قرمز مشکلش اینه که فقط در یک جهت کار می کند. از چه روش دیگه ای میشه استفاده کرد که کم هزینه باشه؟

 • محمد حسینی 11 تیر 1396

  با سلام.من تلوزیون سامسونگ دارم.از دیرو ناگهانی پیام کنترل به تلوزیون دیگه عمل نمیکنه.چراغ کنترل روشن میشه حتی باطریش را هم عوض کردم و حتی چون کنترل مشترک بین تلوزیون و سینمای خانواده است ، کنترل به دستگاه دی وی دی پیام میده و عمل میکنه ولی به تلوزیون پیام نمیده.چکار کنم?
  با تشکر از راهنماییتون

  • سلام . احتمالا چشمی تلویزیون تون ایراد داره . جلوی چشمی رو تمیز کنید . اگه نشد باید ببرید تعمیرگاه تا واستون تعویض کنه .

 • ازمایشگاه خانگی 20 اسفند 1395

  سلام.
  این خازن ها آنجا چیکار می کنند ؟

 • با سلام خیلی خوب بود.
  دنبال این مطلب لطفا در مورد گیرنده مادون قرمز هم بزارین.که گیرنده چطور مادون قرمز رو دریافت میکنه؟
  با تشکر

 • سلام کنترل تلویزیون ما فقط دکمه – ch + کار نمیکنه مشکل از کجاست ؟
  با تشکر از پاسخگویی شما

  • سلام . گرافیت زیر دکمه ها تموم شده باید باز بشه و گرافیت تزریق بشه . تعمیرگاه ها انجام میدن .

  • با سلام و ممنون از پاسخگویی شما
   تلویزیون 1 ماهه خریداری شده به نظر شما باز هم مشکل گرافیت و تزریق دارد ؟

 • سلام کنترل تلویزیون ما میزنی چراغش روشن میشه اما از دور کار نمیکنه باید بچسبونی به تلویزیون مشکلش چیه

 • رضا افشار 01 آذر 1395

  سلام مطلب بالا رو بسیار کاربردی و ساده بیان کردید بیش از ده سایت رو با مطلب مشابه الان دیدم که سایت شما کامل ترین بود . متشکرم

 • سلام خسته نباشید . . .
  کنترل ریسور که استفاده میکنم اول نمیگیره بعد چند ضربه میگیره باطریش هم عوض کردم ولی خوب نشد وقتی با ضربه کار میکنه بعد یه مدت که میخوایم کانال عوض کنم کار نمیکنه باید بهش ضربه زد تا کار کنه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید . . .

 • سلام اقای مهندس حقیقت اینه من یه تلویزیون ال جی 4k خریدم که دارای کنترل هوشمند جادویی است و دو تا باطری 1.5 ولتی کره ای روش بود که حدودا هشت ماه که خیلی هم ازش کار کشیدم کارکرد ولی متاسفانه باطریهای داخل ایران یک ماه هم کارنمیکنه با این وجود من باید هزینه زیادی بابت باطری پرداخت کنم همین مشکل را یکی از فامیلهایم دارد که گفت پدرم درامده از خرید باطری زیاد بخاطر همین به فکر باطری که شارژ میشود افتادم و بهتری گزینه را باطری گوشی موبایل انتخاب کردم و نمیدونم ایا به کنترل صدمه میزنه یا نه ؟ خیلی ممنون

 • با سلام و خسته نباشید میخواستم بدونم ایا از باطری موبایل میشه در کنترل تلویزیون استفاده کرد

  • سلام
   چرا آخه ؟ چه دلیلی داره ؟ شما باید ولتاژ و جریان کنترل تلویزیون رو تامین کنید ، فرقی نمی کنه باتری گوشی باشه یا قلمی یا آداپتور .

 • سلام ببخشید من باکنترل دستگاه مارشال نمیتونم دوبله فیلم رو فارسی کنم مطمعنم که فیلم دوبله فارسی داره ولی نمیشه بلد نیستم لطفا یکی بگه چه جوری این کارو کنم

 • کدهایی را که کنترل میفرستد را چطور میشه بهش دسترسی پیدا کنیم تا به نرم افزار ریموت گوشی وارد کنیم و گوشی خود را تبدیل به ریموت کنیم چون دستگاه من در پیش فرض نرم افزار نیست

 • سلام من به کنترل یه کم ولتاژ بیشتر دادم به جای 3 ولت ، 5 ولت دادم از کار افتاد احتمال درست شدن هس یا نه ؟

 • لذت بردم

 • سلام به نظر شما کنترلی که کار میکنه بعد یهی کار نمیکنه ایرادش چیه. این کنترل دیجیتال شهاب فابریکشم همین مشکلو داشت و الان همین کنترل تازه که گرفتم همین عیب و داره و با یه ضربه جفتشون درست میشه

 • سلام من اصلا از الکترونیک بجر اطلاعات ساده چیزی نمیدونم
  چظور میتونم بدون رفتن به کلاس تبحر پیدا کنم؟ یه مجموعه آموزشی نیست؟

  • سلام
   شما قبل از هر چیزی باید پایه و اصول الکترونیک رو خوب یاد بگیرید . برای اینکار بهتره اول زبان انگلیسی یاد بگیرید چون منابع انگلیسی خیلی مطمئن و اصولی می نویسن .
   بعد از اینکه اصول الکترونیک رو یاد گرفتید ، می تونید یه آزمایشگاه کوچیک راه بندازید و مدارات کوچیک الکترونیک رو پیاده سازی کنید .

 • سلام. یک روشی را بفرمایید که بشه امواج رادیویی یا الکترومغناطیسی را دید. با تشکر

 • ما یک کنترل داریم که هر چند وقت یکبار کلید هاش جابجا میشه .جای اعداد میاد رو دکمه های پایین جای دکمه های پایین میره بالا . میخاستم بدونم با زدن کدوم دکمه ها اینا جابجا میشن چون وقتی جابجا میشه نمیدونم کدوم دکمه چه کاری انجام میده

 • سلام مهندس .کنترل دستگاه من یک دفعه ازکار افتاده بادوربین موبایل که چک میکنم دیدم led مدام چشمک میزنه میشه بکی علت ازچیه اکه ممکنه سریع چون هیچ کاری نمشه کرد

  • سلام
   1 – باتری رو عوض کنید
   2 – شاید ایراد از دستگاه باشه
   3 – شاید قطعه ای داخل کنترل معیوب شده باشه
   باید بررسی بشه

 • افشین 06 دی 1394

  سلام آیا ممکنه راهی رو راهنمایی کنید که بشه با کنترل رسیور از یک اتاق دیگر کانال ها یا صدا رو کم زیاد کرد.یعنی مثلا گیرنده جلوی رسیور را در اتاق دیگر بازسازی کرد؟مشکل اینه که تلویزون توی اتاق خواب به رسیور هال وصله و شبها برای تغییر کانال از اتاق خواب باید به هال رفت و آمد نمود.

 • الناز 07 آذر 1394

  سلام مهندس یه سوال میشه کنترل گیرنده ای که دیگه پیدا نمیشه را با کنترل تلویزیون یکی کرد

 • علیرضا 06 آذر 1394

  با سلام و تشکر بابت مطالب خوبتون. جدیدا کشف کردم وقتی تلویزیون روشن باشه کنترل ریسیور ماهواره، از راه دور کار نمیکنه و باید نزدیک بری ولی با خاموش کردن تلویزیون، کنترل ریسیور خیلی خوب از راه دور کار میکنه. علت چیه؟ چکار باید بکنم تا درست بشه؟ ممنون

  • علیرضا 09 آذر 1394

   طبق تحقیقات بعمل اومده فهمیدم اگه نور کمتری جلو ریسیور باشه کنترل بهتر کار میکنه. ضمنا فهمیدم ربط به روشن بودن یا نبودن تلویزیون نداره فقط باید صفحه سیاه باشه. اگه صفحه روشن شد و تصویر رنگی داشتی کنترل از راه دور کار نمیکنه. خیلی عجیبه؟؟؟؟؟؟

 • دوس عزیز بعد دو هفته جستجو دستگاهشو پیدا کردم، زیادم از عجایب نبود، یه چشم گیرنده داشت با چهار فرسنده و یه اداپتور.

 • سلام
  ممنون میشم بفرمایید چطور میتونم برای گیرنده ای که داخل کمد هست نوعی رابط اینفرارد نصب کنم که به خارج کمد بیاد و کنترل بتونه براش دستور بفرسته،
  اصلا آیا همچین رابطی هست؟

  • آخه جالب اینجاست که 5 سال پیش دوستم میز تلویزیونی خرید کد مال سونی بود و این دستگاه روش نصب بود، چون جلوی رسیور یه در داشت. و الان از هرکی میپرسم همین حرف شمارو میزنه،

 • سلام مهندس
  میشه راهنمایی کنید راه حلی برای انتقال گیرنده دستگاه گیرنده وجود داره؟
  مثلا اگه گیرنده در داخل کمد باشد که کنترل کاربردش از بین برود چه باید کرد؟
  ممنون

  • سلام
   این شرایطی که میگید از عجایب روزگاره .
   راهی که به ذهن من می رسه اینه که درش رو باز کنید و پنل جلوش رو با افزایش سیم به بیرون دستگاه منتقل کنید

 • سلام آقای امین زاده.
  تمام سخت افزارهای کنترلو چک کردم مشکلی ندارند. در ضمن با دوربینم آزمایش کردم چشمک نمیزنه. آیا راه حلی هست که یه چیز دیگه به غیر از دکمه های خودش آزمایش کرد. ممنون

 • مصعب قادری 26 مهر 1394

  سلام. فکر کنم دو تا از دوکمه های کنترل با هم صفحه ی ریموت فشار می دن چون چراغ ال ای دی روشنه ولی ضعیفه. اگه میشه راهنماییم کنید ببینم چه جور برطرف میشه.

 • دوست گرامی سلام بهترین راه جهت تست هر ریموت کنترلی دوربین موبایل میباشد چون دوربین موبایل قادر است اشعه های مادون قرمز را به خوبی نشان دهد !
  جهت اطلاع
  عزت زیاد
  تسلا- eng: pourfarhad

 • سلام می خواهم مداری بسازم که باریموت کنترلر وای فای بشه یک جرثقیل رو کنترل کرد البته در مقیاس کوچک و آزمایشی .اگه میشه ازصفرتا صدش رو بهم کمک کنید.لطفا ایمیل کنید.

  • سلام میشه درمورد این جرثقیلی ک گفتی بیشترتوضیح بدی؟
   چه نوع جرثقیلیه ک میخای کنترلیش کنی؟

 • تلویزیون من سونی است چند روز پیش کنترلش شکست و باید فقط به چشمی تلویزیون میچسبوندی تا به کندی کار میکرد کنترل رو عوض کردم اما مشکل همچنان هست بناچار برد چشمی تلویزیون رو در آوردم اولا بفرمایید مشکل از این برده یا از برد اصلی ثانیا این برد یا چشمی رو از کجا میشه تهیه کرد ثالثا امکان داره که این حالت مربوط به آی سی برد اصلی باشه ضمنا تلویزیون با دکمه های خودش کار میکنه ممنون
  ضمنا یادم رفت بگم مدل تلویزیون ال سی دی سونی مدل 550 است و پنج ساله داره کار میکنه

 • سلام
  اول از همه سایتتون واقعا عالیه خسته نباشید. من میخوام ی دستگاه کوچیک درست کنم یعنی ی کنترل ک فقط سه یا چهارتا کلید داشته باشه که هرکدوم بتنهایی مثل ی دکمه پاور عمل کنه و فقط کارشون خاموش و روشن کردن باشه و ی گیرنده ساده که بتونه مطابق این چهار تا کلید کار کنه اگه راهنماییم کنید ممنون میشم چون من خودم اصلا رشتم به این چیزا ربطی نداره ..پیشاپیش از لطفتون ممنونم

  • آرمان علیزاده 28 مهر 1394

   سلام
   دوست گرامی شما میتوانید از ریموت کنترل های رایج دربازار باقیمت بسیار خوب استفاده کنید.از 20 هزار تومان تا 38 هزارتومان میباشد و حتی بصورت وای فای هم دارد که 4 کلیدش حدود 80 هزار ت میباشد

 • جاوید 10 تیر 1394

  سلام ممنون از مطالبت
  یه سوال داشتم؟ بنظرت میشه با سیستم کنترل تلویزیون کاری کرد که بشه لامپ اتاق رو روشن و خاموش کرد؟

 • امیرحسین 07 تیر 1394

  دمت گرم خیلی حال کردم. اگه میشه درمورد قطعات کنترل ماشین کنترلی و خود ماشین کنترلی بزاری ممنون میشم.

 • بهنام 06 تیر 1394

  کنترل تلویزیون ما بر روی پنکه می افتد میخای یه کانال عوض کنی پنکه روشن میشه چیکار کنم

  • 🙂
   تداخل فرکانسی دارن . یا پنکه رو جوری بذارید که تو مسیر کنترل تلویزیون نباشه یا جلوی چشمی پنکه رو با نوار چسبی چیزی بپوشونید .

 • هاشمیان 28 خرداد 1394

  مشکلی که برای کنترل ما پیش اومده این که چراغ مادون قرمزش شکسته و از کیت جدا شده ایا میشه یک چراغ دیگه روی کیت نصب کرد?
  ممنون میشم اگه سریع پاسخ بدید

  • بله میشه باید ببرید تعمیرگاه . کلا نیم ساعت کار داره

  • گلدوست 26 تیر 1394

   سلام تلویزیون ما ال جی هست وبالای تلویزیون کولر نصب شده یه مقدار آب از کولر روی تلویزیون ریخت حالا کنترل دستگاه ازکار افتاد یکی دو بار پریز برق کشیدم کنترل کار کرد الان کلا از کار افتاد با دوربین موبایل تست کردم چشمیش کار میکند ولی تلویزیون عمل نمیکند دکمهای روی تلویزیون کار میکند حالا باید چیکار کنم خواهشا راهنمایی کنید تشکر

  • سلام
   احتمالا چشمی گیرنده روی تلویزیون آسیب دیده . تعمیرکار درستش میکنه

 • سلام من میخوام یک کواد کوپتر بسازم لطفا نحوه ساخت کنترل و گیرنده رو برایم ایمیل کنید یا اگر سایتی اموزش کامل ساخت کوادکوپتر(مخصوصا کنترل ان) را دارد برام بفرستید.راستی سایتتون خیلی سایت خوبییه!!!

  • سلام .
   کنترل کوادکوپتر رو باید بخری به همراه کنترلی که می خری فرستنده وجود دارد و برای گیرنده کوادکوپتر هم باید گیرندش رو بخری .

 • میخواستم بدونم کنترل تلویزیون موج داره یعنی خطرناکه?در مورد وای فای هم واسم توضیح بدید مرسی

  • این امواج به طور صد در صد تایید نشدن که خطر دارن . در یک پست جداگونه می نویسم . بیشتر دانشمندان میگن که این امواج برای بدن مضر هستن

 • سلام
  میخوام که یه مداری بسازم و با ماژول بلوتثی که بهش وصل میکنم با گوشیم کنترلش کنم اگه زحمتی نباشه میخوام که 0 تا100 شو توضیح بدین. لطفا برام ایمیل کنید

 • سلام
  میخوام یه چیزی بسازم شما میتونید کمکم کنید

 • چطوری اپلیکیشن بنویسم

 • سلام
  ببخشید یه سوال داشتم چطوری میتونم به وسیله گوشی به یک مدار به صورت بی سیم(مثلا با بلوتوث) دستور اجرا شدن بدم؟؟؟

 • آقای امین زاده از لطف شما خیلی ممنونم.
  از این که به سوالاتم جواب دادید تشکر می کنم.

 • من می خوام جریان برقو با اون وصل کنم. راستی می خواستم بدونم اگر فرستنده و دریافت کننده ی مادون قرمز بخوام باید از کجا بخرم؟
  ممنون

  • خب اصلا نیازی به تعریف شما نیست ، شدنش میشه .
   اما تو بازار جمهوری که بری ، فرستنده و گیرنده ی مادون قرمز که با هم هماهنگ هستن رو می تونی بخری ، نیازی به تغییر و دستکاری هم نیست .

 • آقای امین زاده سلام
  ما خودمون می تونیم یه سیگنال خاص برای دریافت کننده ی مادون قرمز تعریف کنیم.
  خیلی به جوابتون نیاز دارم. ممنون

 • سلام،
  من رو یک پروژه کار میکنم که در اون از سیستم کنترل تلویزیون و امواج مادون قرمز بکار گیری شده

  و یک سوالی دارم اینکه اون قطعه ای که در تلویزیون تهیه شده تا اطلاعات کنترل و امواج ارسال شده رو دریافت میکنه رو میخواستم بدونم چی هست و چگونه کار میکنه

  از شما عزیزان خواهشمندم در این زمینه مرا راهنمایی بفرمایید حتی معرفی لینک های دیگر
  با تشکر فراوان ارگز شما

  • فتو دیود یا فتو ترانزیستور هست سرچ کنی مطالبش هست

 • با سلام وخسته نباشید
  ممنون از سایت خوبتون
  من تحقیق داشتم هر جا سرچ کردم چیزی گیرم نیومد
  تحقیقم اینه : علت دیر عمل کردن کنترل دستگاه های کنترلی چیست یا چرا کنترل تلویزیون دیر عمل میکنه اگه جواب بدین خیلی ممنون میشم با تشکر

  • سلام مجتبی جان . منظور استادت چی بوده . من والا تا حال به همچین چیزی برنخوردم .

  • سلام دستت درد نکنه . درمورد توضیحاتی که دادی به استادم گفتم قبول کرد و گفتن هدف اصلی من اینه که شما برین دنبالش و دو چیز در مورد کنترل رو یاد بگیری

   الان یه تحقیق دیگه گفته که بریم دنبالش وهدفش یادگیری بیشتر دانشجو
   تحقیق:در دستگاه های ابزار دقیق چند درصد خطا مورد قبول است

  • سلام مجتبی جان . خب خداروشکر . والا من رشته تحصیلیم الکترونیک بوده ابزار دقیق نخوندم اما می دونم درصدخطا فرمول داره .
   درصدخطا = ( مقدار اندازه گیری شده منهای مقدار استاندارد ) تقسیم بر مقدار استاندارد ضربدر 100 . حالا اینکه چه مقدار قابل قبوله بستگی به دستگاه و نوع ابزار داره و منم تو این زمینه اطلاعات کافی ندارم .
   موفق باشید .

 • سلام.
  من برای قسمتی از پروژه کارشناسی باید یک گیرنده و فرستنده نوری با برد در حدود همین کنترل تلویزیون یعنی حدود 2،3 متر طراحی کنم.میخاستم جزئیاتی از مدار فرستنده و گیرنده نوری بکار رفته در کنترل تلویزیون بدونم. ممنون میشم راهنمایی کنید… اگه میشه ایمیل کنید لطفا

 • الان دیگه دوره این کنترل ها گذشته.

  چند ماهیه یه تلوزیون اسمارت LED خریدیم که یک کنترل جادویی داره .

  باید اول نزدیک تلوزبون بیاری و کنترل را ثبت کنی.

  بعدش تو طبقه دوم هم که باشی کنترل برات کار میکنه!!!! باورتون میشه؟؟؟

  فکر کنم از وایرلس استفاده میکنه.
  نظر شما چیه؟؟؟؟؟

 • میگم به نظرتون یکی از قطعه هاش از کار نیفتاده یا یکی از دکمه هاش همیشه داره کار میکنه و به همین خاطر هم لامپ روشنه و هم نمی زاره سایر دکمه کار بکنن. در ضمن اگه اسکایپ دارید برام بفرستید چون بعضی وقتا سوالاتی دارم که ازتون بپرسم

 • سلام. دستت درد نکنه مطالبت خوب بود و استفاده کردیم. میگم اگه لامپ کنترل یکسره روشن باشه مشکلش از کجاست در ضمن تلویزیونمون خیلی قدیمیه. ممنوی میشم

 • ببخشین این لنز مخصوص کنار یا داخل LED چی هست چطوری میتونه این فرکانس مادون رو تولید بکنه؟ اگر میدونید بگید دارم از کنجکاوی میمیرم

 • سلام . یه سوال داشتم . شما گفتید دیود ی که در داخل تلویزیون هس و سیگنال رو میگیره با دیود داخل کنرل فرق داره؟یک لنز داره .
  میشه دیود داخل تلویزیون رو جدا خرید؟یا فقط باید از تلوزیون های کهنه جدا کرد ؟
  به شدت به پاسخ این سوال نیازمدندم .
  ممنون .

 • سلام
  برای بازکردن کنترل تلویزیون سونی وگا ، که هیچ پیچی نداره چی کار باید کرد.
  اگر یه مقدار فشار هم بیاری قابش می شکنه
  خیلی ممنون

 • slm . mi6e az IC ye kontorole dg baraye kontorole dastgahe dijital estefade kard? lotfan zudtar javabo baram befrestid. ba ta6akor az matalebi ke goza6tid kheyki b dardam khord

 • سلام من میخوام طرز کار با یک ترانزیستور رو بدونم یعنی خودم بتونم یک فرستنده .گیرنده .سوییچ کننده ویا… بسازم توی گوگل وویکی پدیا چیزی نیافتم.اگر هم بود تاربخچه واطلاعاتی بود که به من کمک نمی کنه اگه میشه یه مقاله خیلی کوتاه بدون حاشیه و… برای من بفرستید که مستقیم بگه چه جوری وباچه قطعاتی این کار هارو انجام بدم. فقط طرز اتصال سیم ها وآنتن وباطری ومقاومت واینکه چه مقاومتی رو بگه اگه خودتون با زبان ساده بگید حتی توی یک صفه خیلی ممنون میشم ببخشید از پر حرفی فقط حتما برایم اگه زحمتنداره زود بفرستید
  حتما حتما حتما زود زود زود اگه زحمتی نیست ارسال کنید

 • با تشکر از مطلب آموزنده تان بفرمایید چرا بعضی کنترلها به هر جهت بگیری عمل میکنند اما بعضی ها مثل مبدل های دیجیتالی با اینکه مادون هستند حتما باید مستقیم بطرف مبدل گرفت برای حل مشکل چه پیشنهادی دارید

 • عیب روش زرورق اینه که با چسب قطره ای رو برد نمیشه چسبوندش!!!

  • محمدرضا امين زاده محمدرضا امين زاده 20 اردیبهشت 1392

   خب عرف اینه که روی خود کیبورد میچسبونن . این روش مال موقعی هست که به بن بست روحی روانی برسی 😀

 • سلام یه مشکل کنترل تلویزیونو عوض کردم برای کم وزیاد کردن ولوم دکمه را هی باید فشار بدی ول کنی ممتد کار نمیکنه باطریشم نو ه. حتی باز کردم وتمیز کردم در ضمن روی مادر برد یک خازن و یک ای سی بیشتر نیست به جز ال ای دی .
  لطفا برام ایمیل کنید!!!!

  • ببینید گرافیت زیر دکمه خاصیت خودش رو از دست داده . یک عدد قطره گرافیت از بازار تهیه کنید و زیر دکمه بزنید . چندلحظه بذارید خشک بشه . حتمامشکل حل میشه

حمایت از علم فردا
خبرنامه علم فردا
علم فردا در شبکه های اجتماعی علم فردا در جی پلاس کانال تلگرام علم فردا علم فردا در اینستاگرام
هر گونه کپی برداری از مطالب علم فردا ممنوعه ! در ضمن ، وب سایت علم فردا روی سرورهای پارس پک میزبانی میشه!
دانلود آموزش انگلیسی علم فردا