بستن فهرست

اگر اولین بارتونه که میخواید یه زبون جدید یاد بگیرید ، لازمه قبل از هر چیزی بدونید که مفهوم واژه « زبان » دقیقا چیه . من در این پست میخوام خدمت تون توضیح بدم که زبان چیه و طبقه بندی زبان ها رو هم در حد تیتر خدمت تون عرض کنم تا دید وسیع تری نسبت به ماهیت زبان یکم دیدتون وسیع تر باشه ! حتما این ویدیو رو ببینید و بعدش این پست کوتاه رو هم بخونید تا همه مفاهیم رو خیلی خوب یاد بگیرید .

برای دانلود ویدیو روی لینک زیر راست کلیک کنید و بعدش روی گزینه Save as کلیک کنید .

ویدیو آموزش زبان  « زبان چیست ؟ »

 آموزش زبان انگلیسی - ابراهیم درویش

آموزش زبان انگلیسی علم فردا

 • یه بار برای همیشه تلفظ انگلیسی رو یاد بگیر!
 • ■ آموزش گرامر انگلیسی از صفر تا صد!
 • ■ آموزش مکالمه انگلیسی درباره موضوعات کاربردی
 • ■ مبتنی بر انگلیسی امریکایی!
 • ■ بیش از 45 ساعت ویدیو آموزشی!!!
 • اطلاعات بیشتر + نمونه درس

 

زبان چیست ؟

زبان در واقع یه توانایی ذاتیه که تقریبا همه موجودات زنده دارن . به عبارت دیگه « زبان » یعنی توانایی برقراری ارتباط با دیگران ؛ یعنی توانایی ارسال و دریافت پیام ها از یک ذهن به ذهن دیگه . در واقع زبان یه مفهوم کلیه . زبان انگلیسی ، زبان فارسی ، زبان فرانسوی و… هر کدوم از اینا در واقع یک نوع ابزار برای استفاده از زبان هستن . یعنی شما با استفاده از گرمر و واژه های انگلیسی می تونید پیامی رو که تو ذهن تونه به دیگران منتقل کنید . مثلا واژه خورشید رو در نظر بگیرید ، همه مردم دنیا میدونن که خورشید چیه اما نام خورشید در هر جای دنیا فرق داره  .مثلا تو زبون انگلیسی بهش میگن sun  تو زبون اسپانیولی بهش میگن sol و تو زبون عربی بهش میگن «شمس» . اما همه این واژه ها در واقع مترادف هم هستن و همه شون میخوان خورشید رو به ما فهمونن . این مسئله در مورد همه مفاهیمی که ما انسان ها درک میکنیم صدق میکنه .

همه ما با صداها آشنایی داریم مثلا آ ، ب ، پ ، ت ، ک ، ن ، ر و… . به هر کدوم از این صدا ها میگن « واج » . از قرارگرفتن واج ها در کنار هم واژه ها ( کلمات ) ساخته میشن و از کنار هم قرار گرفتن واژه ها ، یک جمله ساخته میشه . وقتی جمله ها رو کنار هم قرار میدیم می تونیم پیامی که تو ذهن مونه رو به دیگران بفهمونیم . انسان ها در هر منطقه ای که زندگی میکنن یه ابزار کلامی ( آوایی ) برای برقراری ارتباط با همدیگه درست کردن که ما بهش میگیم « زبان » مثه زبون انگلیسی ، زبون ایتالیایی ، زبون چینی و… . همونطور که می دونید زبون هر منطقه با بقیه مناطق فرق داره . هر چی فاصله یه منطقه با منطقه دیگه بیشتر باشه ، زبون هاشون بیشتر با هم فرق دارن . به دلیل اینکه یک زبان تحت تاثیر عوامل زیادی به وجود میاد ، مثلا منطقه جغرافیایی ، سیستم فرهنگی و مذهبی و خیلی چیزای دیگه . به همین دلیله که زبون چینی با زبون فرانسوی زمین تا آسمون فرق داره !

توانایی درک زبان در حیوانات و سایر موجودات زنده

همونطور که در بند بالا خدمت تون عرض کردم ، همه موجودات زنده دنیا می تونن مفهوم زبان رو درک میکنن و می تونن با هم ارتباط برقرار کنن . البته توانایی درک زبان در حیوانات بسیار ابتداییه و فقط برای رفع نیاز های روزمره شونه . حیوونا با تولید صداهای خاص و با استفاده از اشارات می تونن با همدیگه حرف بزنن و پیامی که تو ذهن شونه رو به همدیگه بفهمونن ، مثلا اعلام خطر ، نشون دادن حس دوستی و محبت ، نشون دادن حس ترس ، نشون دادن حس عصبانیت و … . دانشمندان سال های زیادی روی رفتار و صدا های انواع حیوانات متمرکز شدن و مطالعه کردن و حتی موفق شدن با حیوانات ارتباط برقرار کنن و پیام هایی که تو ذهن ما انسان ها میگذره رو بهشون بفهمونن . همه ما سگ های تربیت شده رو دیدیم که وقتی صدای صاحب شون رو میشنون به بعضی از کلمات یا جملات عکس العمل نشون میدن مثلا وقتی صاحبش میگه «بشین» سگه میشنه و به صاحبش نگاه میکنه . وقتی به یه سگ غذا میدین بهتون نگاه میکنه و دمشو تکون میده ، انسان ها به مرور زمان فهمیدن که سگ با این رفتار میخواد از شما تشکر کنه .

اما در بین همه موجودات زنده روی کره زمین، فقط انسان ها هستن که زبان رو در سطح بسیار پیشرفته ای استفاده میکنن . ما انسان ها مغز بسیار بسیار قدرتمندی داریم و به همین دلیل با گذشت زمان تونستیم همه مفاهیمی رو که درک می کنیم و تو ذهن مون اتفاق میوفته به شکل آوایی در بیاریم و برای هم توضیح بدیم .

طبقه بندی زبان ها

زبان های دنیا به دو دسته کلی تقسم میشن :

زبان های طبیعی 

زبان های طبیعی همین زبون هایی هستن که به مرور زمان و به صورت کاملا طبیعی شکل گرفتن و تکامل پیدا کردن مثه فارسی ، انگلیسی ، اسپانیولی ، فرانسوی ، عربی و… .

زبان های مصنوعی یا فراساخته

زبان های مصنوعی یا فراساخته به زبون هایی گفته میشه که توسط انسان و به صورت کاملا آگاهانه ساخته شدن و پیچیدگی های زبان طبیعی رو نداره تا همه بتونن در مدت زمان کوتاهی یاد بگیرن . زبان Esperanto معروف ترین زبان فراساخته است که توسط دکتر Ludwig Lazarus Zamenhof ساخته شده . زبون های فراساخته به مراتب ساده تر و منطقی تر از زبونای طبیعی هستن اما بنا به دلایل سیاسی و تجاری هیچکدوم شون نتونستن جای زبان های طبیعی رو بگیرن !

دسته بندی زبان های طبیعی

زبان شناس ها ، زبان های طبیعی رو به سه دسته بندی کلی تقسیم کردن که هر کدوم شون رو در حد تیتر خدمت تون توضیح میدم .

زبان های تک هجایی

در زبان های تک هجایی ، هر واژه از یک بخش غیر قابل تغییر ساخته شده . یعنی ریشه واژه تغییر نمیکنه و نمی تونید پسوند و پیشوند بهش اضافه کنید ! یادگیری این نوع زبان ها بسیار سخت و پیچیده است . زبان های چینی ، تبتی و سیامی نمونه هایی از زبان های تک هجایی هستن .

زبان های پیوندی یا التصاقی

در زبان های پیوندی یا همون التصاقی واژه ها از یک یا چند هجای تغییر ناپذیر تشکیل شدن اما این کلمات می تونن بهم بچسبن و یا پسوند و پیشوند بگیرن و مفاهیم جدید رو بسازن . این نکته رو باید یادآوری کنم که در زبون های پیوندی هم ، ریشه کلمه تغییر نمیکنه !  زبون هایی مثه ترکی ، فنلاندی ، ژاپنی ، کره ای ، مغولی و… جزء زبان های پیوندی به حساب میان .

زبان های صرفی یا منصرف

زبان های صرفی یا منصرف کامل ترین و بهترین زبون های دنیا هستن . در زبان های صرفی هر کلمه از یک یا چند هجای تغییر پذیر ساخته شده و ریشه کلمات تغییر میکنن . ضمن اینکه کلمات می تونن پسوند و پیشوند هم بگیرن . زبان هایی مثه ایرانی ، هندی ، یونانی ، لاتین ،  ژرمنی ، اسلاوی ، ارمنی و سامی مهم ترین زبون های صرفی هستن . من از هر خانواده از زبون های صرفی چند نمونه مثال میزنم که با این نوع زبون ها بیشتر آشنا بشید چون زبون های فارسی و انگلیسی هم جزء زبان های صرفی هستن .

زبان های ایرانی

زبان پارسی باستان یا همون پارسی کهن که بهش «فرس» هم میگن ، اوستایی ، پهلوی ، پارتی ، دری ، خوارزمی و… .

زبان های هندی

سانسکریت ، ودا ، کانارا ، پنجابی ، تامیلی و… .

زبان های ژرمنی

انگلیسی ، آلمانی ، هلندی ، سوئدی و … .

زبان های لاتین

زبان لاتین در حال حاضر یک زبان مرده به حساب میاد چون دیگه کسی در دنیا به زبان لاتین صحبت نمیکنه یا تعداد شون خیلی خیلی کمه . اما زبان های زنده زیادی هستن که از زبان لاتین مشتق شدن مثه اسپانیولی ، فرانسوی ، ایتالیایی ، پرتغالی و رومانیایی .

 زبان های اسلاوی

مثه زبون های روشی ، چکی ، لهستانی .

 

یه نکته مهم در مورد این دسته بندی وجود داره که لازمه حتما حتما بدونید ! ببینید دوستان ، وقتی شما یه زبون رو یاد میگیرید ، می تونید زبان های هم خانواده اش رو هم در مدت کوتاهی یاد بگیرید چون هم به لحاظ دستور زبان و هم به لحاظ واژگان ( کلمات ) شباهت های زیادی به هم دارن . برای مثال وقتی شما انگلیسی رو درست و حسابی یاد بگیرید ، ظرف مدت چند ماه می تونید آلمانی رو هم یاد بگیرید . یا مثلا اگر زبان اسپانیولی رو بلد باشید خیلی راحت می تونید ایتالیایی و فرانسوی رو هم یاد بگیرید چون خیلی از واژه ها به لحاظ نوشتاری و حتی تلفظ خیلی شبیه هم هستن . یه نکته دیگه هم در مورد انگلیسی باید خدمت تون عرض کنم ، زبون انگلیسی زبون بسیار مهمیه ! اگر شما انگلیسی رو یاد بگیرید خیلی راحت تر می تونید اسپانیولی رو یاد بگیرید . درسته که این دو زبون از یک خانواده نیستن اما شباهت های زیادی بهم دارن و همین مسئله به شما خیلی کمک میکنه . برای مثال به واژه «مهم» در انگلیسی میگن important و در اسپانیولی میگن importante . میبینید ؟! چقدر شبیه همن ؟ تو زبون اسپانیولی از اینجور کلمات خیلی زیادن که اگر یکم بهشون دقت کنید ظرف مدت کوتاهی می تونید زبون اسپانیولی رو هم یاد بگیرید . البته اینم باید عرض کنم که انگلیسی و اسپانیولی به لحاظ دستور زبان زمین تا آسمون با هم فرق دارن !

 

خب دوستان ، امیدوارم این پست براتون مفید بوده باشه . من سعی کردم با توضیح یه سری مسائل ابتدایی در مورد ماهیت «زبان» دید وسیع تری بهتون بدم . اگر سوالی دارید یا نکته ای می دونید حتما بفرمایید تا با هم دیگه این مطلب رو کامل تر کنیم .

حتما در کانال تلگرام علم فردا زبان elmefardazaban هم عضو بشید تا هر وقت مطلب جدیدی در مورد آموزش زبان منتشر کردیم ، بلافاصله مطلع بشید .

 

 

حتما مطالب زیر رو هم بخونید

 • آموزش زبان انگلیسی در علم فردا - ابراهیم درویشدوستان امروز براتون یه خبر خیلی خوب داریم ! از امروز میخوایم آموزش زبان انگلیسی رو هم شروع کنیم . تو این چند وقت اخیر خیلی از کاربرای علم فردا باهامون تماس گرفتن و درخواست کردن که بخش آموزش زبان انگلیسی رو هم به علم فردا اضافه کنیم . ما…
 • معنی لاکچری چیه ؟ تلفظ صحیح و معنی کلمه Luxuryنمیدونم چی شده که یه دفعه چندین هزار نفر King و Queen تو ایران به پادشاهی رسیدن و همش میخوان زندگی لاکچری شونو به نمایش بذارن :D اما اون طرف قضیه هنوز خیلیا هستن تو کف اینن که این « لاکچری » که میگن یعنی چی ؟! توصیه می کنم…
 • تلفظ صحیح حرف w در زبان انگلیسیبه ندرت دیدم کسی رو که حرف w رو درست تلفظ کنه . حرف w در کامپیوتر و به خصوص اینترنت خیلی کاربرد داره به همین دلیل بهتره همه تلفظ صحیحش رو بلد باشن . بارها دیدم فروشنده ها ، واحد پشتیبانی شرکت ها ، مدرس های زبان ، مجری…
 • فینگلیش Finglish از کجا اومده ؟ تفاوت فینگلیش و پنگلیش !فینگلیش واژه ایه که خیلی ها تصور می کنن ابداع ایرانی هاست اما این تصور کاملا اشتباهه ! تقریبا همه مردم تصور می کنن که Finglish یعنی نوشتن کلمات فارسی با خط انگلیسی ، و رو همین حساب فک می کنن که این واژه ساخته ایرانی هاست . اما امرور…
دسته بندی
موضوعات مرتبط
ابراهیم درویش

من ابراهیم درویش هستم بلاگر تکتولوژی و مدرس زبان انگلیسی. در حال حاضر در استانبول (ترکیه) زندگی میکنم. نرم افزار خوندم و تخصص اصلیم برنامه نویسی وبه ؛ البته کمی هم برنامه نویسی اندروید بلدم. تقریبا از سال 1383 فعالیتم رو تو اینترنت شروع کردم. به زبان های ترکی استانبولی و اسپانیایی هم آشنایی دارم.

آموزش زبان انگلیسی - ابراهیم درویش

آموزش زبان انگلیسی علم فردا

 • یه بار برای همیشه تلفظ انگلیسی رو یاد بگیر!
 • ■ آموزش گرامر انگلیسی از صفر تا صد!
 • ■ آموزش مکالمه انگلیسی درباره موضوعات کاربردی
 • ■ مبتنی بر انگلیسی امریکایی!
 • ■ بیش از 45 ساعت ویدیو آموزشی!!!
 • اطلاعات بیشتر + نمونه درس

حمایت از علم فردا

نوشتن مطالب آموزشی به زبان ساده و قابل فهم برای همه ، کار بسیار سختیه . از طرفی ، نگهداری یک وب سایت آموزشی خرج داره ! اگر براتون امکان داره لطفا با پرداخت مبلغ کمی در هزینه های سایت سهیم باشید تا ما هم بتونیم با خیال راحت براتون بنویسیم و به سوال ها تون پاسخ بدیم . حمایت مالی از علم فردا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

58 دیدگاه

 • با عرض سلام وخسته نباشید. واقعا عالیییییییی بود مثل همیشه ب زبان ساده توضیح دادین واقعا دم شما گرم زبان انگلیسی من صفر هر چی دبیر ط مدرسه توضیح میدن اصلا چیزی نمیفهمم فقط زود زود میگرن میرن من مطمئنم ک حالا علم فردا اموزشهای انگلیسی را گذاشته حتما یاد میگرم از زبان ناامید نمیشم چون ی طوری توضیح میدین ک برای همه قابل فهم باشه واقعا ازتون ممنونم?❤️❤️??حتما حمایتتون میکنم به کارتان ادامه بدین.

 • سلام خوشم اومد از سایتت ، موفق باشید

 • سلام بنده در حال بهره بردن از مطالب سایت در خصوص یاد گیری زبان هستم.به شما می گویم:خدا خیرتان دهد.ما در حد توان از شما عزیزان پشتیبانی می کنیم و خواهیم کرد.قدر زحمات شما را درک می کنم.سپاسگزارم.

 • عرض سلام و ادب خدمت دست اندرکاران علم فردا و تشکر ویژه برای این حرکت مثبت برای آموزش زبان. امیداورم بتونم با شما و پا به پای شما در مسیر یاد گیری زبان جلو بیام.
  من متن بالا رو خوندم چندتا کلمه رو اشتباه تایپ کردید:
  گرمر= گرامر؟
  وازه=واژه
  به نظرم اگر به جای فارسی از کلمه پارسی استفاده کنید بهتره. توی تایپتون از نیم فاصله هم استفاده کنید متنتون خیلی زیباتر میشه. اینکه حالت طنز هم تو ویدوها وجوده داره خیلی خوبه.

  • سلام ، ممنون از لطف تون
   1- گرمر درسته ، نه گرامر ! از همین اول باید تلفظ همه واژه ها رو درست یاد بگیرید !
   2- اون مورد (وازه) اصلاح شد.

 • آیا زبان عربی ، جزء زبان صرفی هست ؟

 • برنامه تون عالیه ممنون از خدمت تون

 • ممنون از این مطالب علمی من خودم کلاس زبان انگلیسی می روم و ترمم +B1 خوب من فکر میکنم کردم که یادگیری این زبان خیلی سخت است ولی با دیدن ویدیو شما فهمیدم که اشتباه می اندیشیدم در پناه ایزد باشید.

 • احسان 27 آذر 1395

  سلام و درود
  ممنون بابت اینکه مبحث زبان رو هم برای یادگیری در سایت قرار می دهید. بنده هم مشتاقانه منتظر آموزش های شما عزیزان هستم.
  تشکر و خسته نباشید خدمت علم فردا

 • سلام عالی بود، از اینکه از صفر صفر شروع کردید سپاسگذارم من صفرم ولی تصمیم دارم جدی یاد بگیرم و فقط هم از همین سایت و کانال
  ان شاءالله همیشه موفق باشید

 • با سلام و خداقوت به آقای درویش عزیز
  بنده هم اگه کیفیت کارتون و هزینه اش مناسب باشه حمایت خودمو اعلام میکنم
  در پناه حق باشید

 • موفق و پیروز باشی ، درود بر شما

 • jahani9692 26 آذر 1395

  از اونایی که یکم زبان انگلیسی رو میدونن خواهش میکنیم چند جلسه صبر کنن تا اونایی که مثل خود من در حد صفر هستن این مطالب رو پایه ای یاد بگیرن .

  • نگران نباشید ما روال مون رو تغییر نمیدیم ! در هر صورت از زیر صفر شروع می کنیم . خیلی از افرادی که چند ترم انگلیسی خوندن بعضی از همین نکات پایه ای رو نمیدونن !

 • مهدی باقری 26 آذر 1395

  گرامر را چرا گرمر تلفظ میکنید؟
  زبان لاتین چجور زبانی هست همون زبان انگلیسی هست؟
  با تشکر

 • واقعا اگه هر روز یه تمرین و درس داشته باشیم عالیه . هر روز اگه با زبان انگلیسی سر و کار داشته باشیم بهتر یاد میگیریم . بازم ممنون از این همه پشتکار

  • چنتا درس اول درباره مفاهیم اولیه زبان هست که اکیدا توصیه می کنیم حتما ببینید . انشالله آموزش انگلیسی رو که شروع کنیم تمام تلاش مونو می کنیم که هر روز ویدیو داشته باشیم .

 • ممنون و متشکر
  لطفا همینطور با انرژی ادامه بدید
  زکات علم ، نشر آن است.

 • سلام مجدد
  ببخشید چند روز یه بار آموزش میذارید ؟

  • سلام
   ما داریم تلاش می کنیم که هر روز یه آموزش داشته باشیم منتها اولش یکم سخته انشالله تا چند روز آینده قشنگ میوفتیم رو غلتک .

 • بی صبرانه متظر شروع ویدیوهای آموزشی هستم.خیلی کانال ها و سایت های آموزش زبان هستن، ولی با شناختی که از علم فردا داریم مطمئنیم کارش متمایز و برتر از دیگران میشه . در ضمن اینکه گفتید با یادگیری زبان انگلیسی یادگیری زبانی مثه آلمانی هم راحت تر میشه واقعا خوب و امیدوار کنندس.چون منم تو این چند ماهی که دارم آلمانی یاد میگیرم متوجه خیلی از شباهت ها در ریشه کلمات شدم .

 • کارتون عالیه
  با نظر آقا پوریا تقریبا موافقم بنظرم اگه بجای واژه زبون، زبان بنویسید ما بهتر میتونیم نکته های حساس جمله رو درک کنیم. چرا که زبان و زبون تو ذهن ما با هم تفاوت دارن. ذهن هم خب ناخودآگاهه.
  ولی کارتون خیلی عالیه خسته نباشید❤❤❤

 • Atefeh seyyedi 25 آذر 1395

  سلام و خسته نباشید
  مقدمه ی بی نظیری بود برای شروع یادگیری زبان .سپاس
  امیدوارم من هم علاقه مند بشم به یادگیری زبان انگلیسی و لازمه ی شغل من هست اما تا الان فقط از کلاس های زبان که ثبت نام کردم بعد از جلسه ی اول از ادامه منصرف شدم .خوشحالم با علم فردا آشنا شدم از هر جهت متفاوت و عالی هست.

  • سلام ، ممنون از لطف تون
   دوست عزیز ، یادگیری زبان انگلیسی بسیار ساده است . در پست های بعدی میخوام مسائلی رو خدمت تون بگم که احتمالا تا الان نمی دونستین . خواهش می کنم کتاب های خسته کننده مدرسه و دانشگاه رو فراموش کنید . اینجا میخوام زبان رو یاد بدیم که باهاش زندگی کنید نه اینکه برید کنکور امتحان بدین ! مطمئن باشید از یاد گرفتنش لذت میبرید درست مثه وقتی که یه مسافرت خوب میرید .

 • جناب درویش . اسپرانتو به قدری ساده هست که من با چند بار مطالعه تفریحی قواعدش اومده دستم . اگه به صورت حرفه ای میخوندم الان تقریبا به اسپرانتو مسلط بودم .
  انگلیسی زبانی هست که استثناهای فراوانی داره و پر از بی منطقی هست . مثلا چرا یه کلمه مثل look با حرف اضافه های مختلف به صورت فعل معنی های مختلف میده ؟ در بعضی از موارد با استفاده از قواعد نمیشه جمله جدید گفت و نیاز به شنیدن از قبل وجود داره .همین موارد اموختن زبان رو سخت میکنه .
  ولی اسپرانتو کاملا منطقی هست و استثنا نداره . با آموختن قواعد میشه جمله جدید گفت و نیازی با اشنایی با شیوه ساختن جمله جدید نیست .
  همین که املا کلمات اسپرانتو شبیه تلفظش هست اسپرانتو رو چندین برابر از انگلیسی ساده تر میکنه . با وجود اینکه اسپرانتو کاملا منطقی و بدون استثنا هست هیچ مشکلی در انتقال معنا نداره.
  چون خواستید مطلبی درباره اسپرانتو بنویسید این موارد رو گفتم . ممنون از مطالب تون

  • سلام
   1- خیلی خوشحالم که اینجا زبان آموز های بسیار فعالی داریم ؛ زبان آموز باید اینجوری باشه ، دم شما گرم واقعا انرژی میگیرم .
   2- ببینید اساسا زبان های طبیعی ( مثل انگلیسی ) این مشکلات رو دارن چون طی سالیان دراز و توسط افراد بی سواد یا کم سواد به جود اومدن و کم کم زبان شناس ها بهش فرم دادن اما نمی تونستن خیلی هم تغییرش بدن چون مردم باهاش تطبیق پیدا کردن و تغییر دادن مردم خیلی سخته و یه پروسه طولانی مدته . اما روی هم رفته میشه گفت زبان انگلیسی ساده ترین زبان طبیعی دنیاست .
   3- زبان Esperanto بسیار ساده است چون دستور زبان بسیار ساده ای داره و مهم تر اینکه شما هر چیزی رو که می نویسید همونو تلفظ می کنید . به همین دلیل میشه این زبان رو خیلی زود یاد گرفت اما برای ما ایرانی ها یاد گرفتن زبان انگلیسی راحت تره چون همه ما ایرانی ها ( و سایر مردم جهان ) یه پیش زمینه از زبان انگلیسی داریم . تو مدرسه و داشنگاه انگلیسی می خونیم ، وقتی با موبایل و کامپیوتر کار می کنیم با زبان انگلیسی سر و کار داریم و از طرفی منابع آموزشی و فیلم های زیادی به زبان انگلیسی منتشر شدن و هر روز هم دارن بیشتر میشن که مجموع این عوامل سرعت یادگیری ما رو افزایش میده . اما در مورد Esperanto هنوز هم خیلی ها حتی اسمش رو نشنیدن ! متاسفانه منابع یادگیری Esperanto اصلا با منابع انگلیسی قابل قیاس نیست ! یه نکته مهم دیگه اینه که واژه های انگلیسی برای ما ایرانی ها به مراتب آشناترن اما هیچکدوم از واژه های Esperanto اصلا نشنیدیم ! اجازه بدین این بحث رو در پست مربوط به Esperanto توضیح بدم چون اینجا جاش نیست .

 • حمید رضا 25 آذر 1395

  ماشالله به این انرژی که داری . معلومه که می خوای کار کنی با قدرت کار کنی . کانال تلگرام تون 15 هزار نفر عضو داره ، اگر از نظر مالی مبلغ ناچیزی را هم همیاری کنند بسیار عالی خواهد بود. من هم روانشناسی خوندم امیدوارم نقشی در سایت شما داشته باشم.البته اگر شما قابل بدونید:)

  • خیلی ممنون از محبت تون
   دوست عزیز ، زبان انگلیسی نیاز همه است . ولی هیچکس تا الان نیومده درست و حسابی به مردم زبان یاد بده . یاد گرفتن یه زبان جدید فهم آدمو خیلی زیاد میکنه مخصوصا زبان انگلیسی چون همه جا کاربرد داره . اگر واقعا کاربرای سایت پایه باشن ، انرژی من تموم نمیشه 😀

 • کارتون عالللللیییییه ممنووون

 • Sajjad_Biuki 25 آذر 1395

  سلام و خسته نباشید
  چند وقتی میشه که زبان انگلیسی رو شروع کردم و با اینکه خوب تمرین میکنم ولی بازم حس سر در گمی و گیجی دارم ولی فکر میکنم آقا ابراهیم عزیز بتونه مارو از این وضعیت نجات بده چون من هرچی جلوتر میرم بیشتر یاد میگیرم ولی در عین حال سر در گمی بیشتری دارم فکر کنم تنها دلیلشم اینه که اصولی آموزش ندیدم اما وقتی فهمیدم قراره علم فردا زبان انگلیسی رو آموزش بده یه جورایی خیالم راحت شد که اینبار دیگه راحت میتونم زبان رو هم مثل تکنولوژی یاد بگیرم امیدوارم که آموزش ها مثل همیشه به زبون ساده باشه

  • سلام ، ممنون از شما
   متاسفانه تو مدارس و دانشگاه و حتی خیلی از آموزشگاه های زبان ، درست و حسابی آموزش نمیدن . چون یا وقتشو ندارن یا فقط به فکر پولن و میخوان هر روز زبان آموز های بیشتری رو ثبت نام کنن . من همه چیزایی که لازمه رو بهتون آموزش میدم . و اگر واقعا پیگیر باشید ، شک نکنید بعد از چند ماه می تونید کم کم صحبت کنید و نیاز های روزمره تون رو رفع کنید .

 • خخخ زبان انگلیسی که آسونه فقط باید انقد تمرین کرد تا هر کلمه رو همیشه یادمون بمونه مثله زبان مادریمون مثلا من انقد تو این بازی های آنلاین با خارجی ها حرف زدم دیگه زبونشون رو فهمیدم چی میگن ما فقط تنبلی میکنیم ,گرنه اکه تو روز دو کلمه یا یه کلمه انگلیسی رو هی تکرار کنیم حفظ کنیم تو یک سال انگلیسی مون خیلی خوب میشه من فقط از زبان عربی میترسم خخخ اصلا نمیدونم عربی چیه از ریاضی سخت تره XD

  • سلام ، بله همینطوره البته یادگیری زبان فقط لغت نیست ! باید گرمر و اصطلاحات کاربردی رو هم یاد بگیرید . ولی در کل با حرف تون موافقم ، یادگیری انگلیسی خیلی آسونه .

 • پوریا 25 آذر 1395

  با سلام با تشکر از اطلاعات مفید و با ارزشتون فقط یه چیزی که منو یه خورده اذیت میکنه اینه شما که انقدر به تلفظ درست کلمات انگلیسی مثل اندروید و لاکچری و دبلیو و …. حساس هستین چرا به زبان میگین زبون اخه زبون عضوی از کله پاچه است خخخخخ

  • سلام
   دوست عزیز ، زبون شکل عامیانه واژه زبان هست و هیچ ایرادی هم نداره چون ما توی علم فردا کلا با ادبیات عامیانه حرف میزنیم منم میگم زبون 😀

 • سياوش 25 آذر 1395

  سلام
  کارتون بی نظیره و جای تشکر بسیار داره. اطلاعات تون هم بسیار کاربردی و عالیست. ٢ نکته به نظرم اومد که بگم؛ بعضی از زبان شناس ها مهم ترین خاصیت زبان رو نه برقراری ارتباط با دیگران بلکه توانا کردن انسان به تفکر کردن میدونن. یعنی این رو مهم تر از اون میدونن. نکته ی دوم اینکه بعضی اوقات دو کشور در کنار هم هستند اما زبان شون با هم شباهت نداره؛ مثلاً فنلاند در کنار سوئد هست اما زبانش با زبان مجارستانی ها اشتراک داره که فاصله خیلی بیشتری باهاش داره تا با سوئد. یه نکته دیگه هم یادم اومد که خیلی به کار شما مربوط میشه؛ تقسیم بندی زبان ها، به دو دسته ی کلی زبانهای طبیعی و زبانهای مصنوعی. تقسیم بندی ای که شما مطرح کردین در مورد زبانهای طبیعی هست که بسیار آموزنده بود.
  ممکنه من اشتباه کنم و از راهنمائی تون ممنون میشم.

  • سلام ، ممنون از محبت تون
   1- فرمایش تون در هر دو مورد درسته . بعضی از کشورهای همسایه ممکنه زبان شون بهم شباهت نداشته باشه و یا این شباهت خیلی کم باشه .
   2- در مورد تقسیم بندی زبان ها باید خدمت تون عرض کنم که من نمیخواستم دیگه انقدر بحث رو پیچیده کنم چون ممکنه بعضی ها متوجه قضیه نشن و از طرفی ما در این دوره آموزشی فقط با یک زبان طبیعی کار داریم . به هر حال ، دیگه چون این مسئله رو مطرح فرمودین من در اسرع وقت این مورد رو هم به پست اضافه میکنم که کامل تر بشه .

 • واقعا عالیه خیلی خوبه مثل همیشه

 • حامد قاسمی 25 آذر 1395

  سلام
  آقای درویش بسیار عالی. فقط چند نکته کوچک :
  این که ابتدای آموزش ها یه سری مفاهیم رو بررسی کردید بسیار عالیه و به نظرم به بحث یادگیری بسیار کمک خواهد کرد. یه جور آموزش علمی زبان انگلیسی هست.

  خیلی از ویدیوهای آموزشی زبان خسته کننده است و آدم اصلا حوصله اش نمیشه ببینه. این که ویدیوها کوتاه هست و همونطور که من در این ویدیو دیدم کلیپ هایی هم وسطش هست که بعضیاش هم یه خورده جنبه طنز دارن بسیار کمک کننده است. اون آهنگی هم که در بک گراند ویدیو هست هم خیلی عالیه و به نظرم کمک میکنه که آدم خسته نشه.

  فقط یک نکته دیگه. ای کاش ویدیو رو با دو کیفیت مختلف میذاشتید. که کسانی میخوان ویدیو با کیفیت HD دانلود کنن چون واقعا حیف هست این ویدیو ها کیفیتشون در حد متوسط باشه. ازتون ممنون میشم اگه این کار رو بکنید.

  در نهایت من که کلی به یادگیری زبان بدبین بودم خیلی امیدوارم که زبان رو با علم فردا دقیق و اصولی یادبگیرم. امیدوارم با قدرت ادامه بدید. من هم تا هر جا که بتونم حمایت میکنم.

  موفق باشید.

  • سلام ، ممنون از شما که به ما انرژی میدین
   دوست عزیز یادگیری انگلیسی خیلی ساده است . اصلا نترسید ! من اینجام که کمک تون کنم . فقط هر چیزی رو که میگم انجام بدین تا بعد از چند ماه به نتیجه برسید .

 • سلام
  برادر دل شیر داری که میخوای زبان آموزش بدی . استادای زبان توش موندن ولی شما اینقدر جرات داری که ادعا میکنید با همین کانال و با ویدبوهای کوتاه تون میتونید زبان رو آموزش بدید . اگه موفق نشید (خدای نکرده) که خب عجیب نیست چون استادای زبان ما هم بارها توی کلاسای زبان در یاد دادن زبان شکست میخورن. اما اگه موفق بشین باید همه کلاسای زبان و کتابای عجیب غریب شون رو بندازیم سطل آشغال که با اون همه ادعاشون نتونستن کار یک آقایی که رشتش هم زبان نیست رو انجام بدن. دمتون گرم و ایول به شجاعت تون. راستش میترسم یکوقت نتونین به ما یاد بدین و آخرین امید ما به یادگیری زبان هم تبدیل به یاس بشه. جیگر شیر داری بچه.

  • سلام
   1- دوست عزیز ، واقعیت اینه که خیلی از مدرس ها واقعا حوصله تدریس رو ندارن و از سر ناچاری افتادن تو خط آموزش ! به همین دلیل واسه شاگردهاشون زمان نمیذارن و فقط میخوان زمان کلاس تموم شه برن دنبال بدبختیاشون . ضمن اینکه برای تدریس زبان علاوه بر دانش به تجربه هم نیازه اما نه فقط تجربه تدریس !
   2- پروسه آموزش زبان مثه یه معادله است ! مدرس یاد میده و زبان آموز یاد میگیره . اگر مدرس امریکایی هم باشه ، تا زمانی که زبان آموز واقعا نخواد یاد نمیگیره ! اگر شما پا به پای من بیاید جلو و هر تمرینی که میدم رو انجام بدین ، شک نکنید تو چند ماه قطعا می تونید به انگلیسی صحبت کنید .

 • محمدتقی دیاری 24 آذر 1395

  سلام و ممنون بابت ابن کار با ارزشتان
  راجع به زبان اسپرانتو مطلبی نتوشتید . قبلا خوانده بودم آسانترین زبان ابداعی برای جایگزینی انگلیسی هست. اطلاعاتی بدهید ممنونتان هستیم

  • سلام ، قربون شما
   بله زبان Esperanto قرار بود به عنوان زبان بین المللی انتخاب بشه اما نفوذ زبان انگلیسی خیلی بیشتر بود و از طرفی کشورهایی مثه فرانسه شدیدا با این مسئله مخالفت کردن . اگرچه زبان Esperanto به لحاظ دستور زبان و تلفظ خیلی راحت تر از انگلیسیه اما به نظر من یادگیری انگلیسی برای ما ایرانی ها آسون تره ! اتفاقا میخوام در مورد این زبان هم یه پست بنویسم که به زودی منتشر میشه .

 • بهنام 24 آذر 1395

  با عرض سلام به شما
  ممنون از زحمات تون

 • چند وقت پیش یه ویدیو دادین در مورد فروشگاه اینترنتی که پولی بود همون زمان از خریدش پشیمون شدم چند دقیقه پیش خریدم نگاه کردم دیدم واقعا ارزششو داشت امیدوارم آموزش های زبان هم همینجور ساده باشه . البته در مورد قیمت گذاری هم به حجم اینترنت هم فکر کنید ?

 • ممنون از اطلاعات مفیدتون . بنظرم اگه برنامه ریزی هاتون رو برای تدریس به کاربران اعلام کنین بهتره . بازم خسته نباشید

  • سلام ، ممنون از شما
   به روی دیده . اجازه بدین یکم رو غلتک بیوفتیم حتما اینکارو می کنیم . آموزش بدون برنامه ریزی معنی نداره !

حمایت از علم فردا
خبرنامه علم فردا
علم فردا در شبکه های اجتماعی علم فردا در جی پلاس کانال تلگرام علم فردا علم فردا در اینستاگرام
هر گونه کپی برداری از مطالب علم فردا ممنوعه ! در ضمن ، وب سایت علم فردا روی سرورهای پارس پک میزبانی میشه!
دانلود آموزش انگلیسی علم فردا