بستن فهرست

چند رو زپیش در مورد قابلیت DVB-T در تلویزیون های جدید توضیح دادم . توصیه می کنم اون مطلب رو هم بخونید تا اطلاعات تون در مورد تلویزیون دیجیتال بیشتر بشه .

حالا امروز در مورد خود تلویزیون دیجیتال و تفاوتش با تلویزیون آنالوگ صحبت می کنم .

تلویزیون دیجیتال چیست

DTV مخفف Digital TV نسل جدید تلویزیون هاست . اسمش از اینجا میاد که دیگه خبری از سیگنال آنالوگ برای ارسال و پخش تصاویر نیست . تلویزیون دیجیتال در یه جمله به زبان ساده تلویزیونی هست که داخل خودش گیرنده دیجیتال داره و بدون هیچ دستگاه و تجهیزات اضافه می تونه شبکه های دیجیتال رو بگیره . در مشخصات تلویزیون دیجیتال عبارت DVB-T درج شده .

تلویزیون دیجیتال

تلویزیون دیجیتال

سیگنال دیجیتال و سیگنال آنالوگ

■ سیگنال آنالوگ

سیگنال آنالوگ به صورت پیوسته و متغیر در زمان هست . در طول زمان ، مقدار اون کم و زیاد میشه . ساعت عقربه ای یا دور موتور ماشین رو می تونید به عنوان یه سیستم آنالوگ در نظر بگیرید . چون در طول زمان تغییر میکنه . منظور اینه که به صورت لحظه ای تغییر می تونه وجود داشته باشه . در سیستم آنالوگ مقدار دقیق به سختی قابل تشخیصه و کوچکترین تغییری می تونه معنی خاصی داشته باشه .

آموزش زبان انگلیسی - ابراهیم درویش

آموزش زبان انگلیسی علم فردا

 • یه بار برای همیشه تلفظ انگلیسی رو یاد بگیر!
 • ■ آموزش گرامر انگلیسی از صفر تا صد!
 • ■ آموزش مکالمه انگلیسی درباره موضوعات کاربردی
 • ■ مبتنی بر انگلیسی امریکایی!
 • ■ بیش از 45 ساعت ویدیو آموزشی!!!
 • اطلاعات بیشتر + نمونه درس

روی سیگنال آنالوگ نویز می تونه تاثیر بذاره یعنی می تونه اندازه سیگنال رو کم یا زیاد کنه . صدا طبیعتا یه سیگنال آنالوگ هست و به خاطر اینه که بعضی وقتا نویز می تونه خش دارش کنه .

■ سیگنال دیجیتال

سیگنال دیجیتال همون صفر و یک باینری هست که بهش بیت می گن . ساعت دیجیتال ، اهم متر دیجیتال و چراغ قرمز راهنمایی و رانندگی رو می تونید به عنوان یه سیستم دیجیتال در نظر بگیرید . سیگنال دیجیتال یا هست و یا نیست ، وقتی یکه یعنی هست و وقتی صفره یعنی نیست . انواع و اقسام بلاها رو میشه روی سیگنال دیجیتال پیاده سازی کرد ، مثل فشرده سازی و کد گذاری . نویز روی سیگنال دیجیتال خیلی به ندرت تاثیر میذاره ( یعنی مثل آنالوگ نیست ) .

تاثیر نویز روی سیگنال دیجیتال و آنالوگ

تاثیر نویز روی سیگنال دیجیتال و آنالوگ

مثلا در تصویر بالا می بینید که نویز EMI یا تداخل الکترومغناطیسی چگونه روی سیگنال دیجیتال و آنالوگ تاثیر میذاره . سیگنال دیجیتالی که ۵ ولت هست با نویز مثلا میشه ۴.۵ ولت ، اما بازم ۵ ولت حساب میشه ( یکِ منطقی ) اما در مورد آنالوگ اینجوری نیست ، کوچکترین تغییر می تونه مشکل ساز بشه چون هر لحظه از موج آنالوگ معنی خاصی میده .

حالا در مورد ماهیت سیگنال آنالوگ و دیجیتال بعدا مفصل صحبت می کنم ، این در حد مقدمه بود که خط دست تون باشه .

تفاوت تلویزیون دیجیتال و آنالوگ

■ تلویزیون آنالوگ

همین تلویزیون های CRT یا لامپی ها نمونه های بارزی از تلویزیون آنالوگ هستن . تلویزیون آنالوگ بر اساس سیگنال آنالوگ کار میکنه یعنی صوت و تصویر روی یه موج RF مدوله ( سوار ) میشن و توسط آنتن هوایی دریافت میشن . این سیگنال از طریق سیم آنتن وارد تیونر تلویزیون میشه ، اونجا به دو بخش صوت و تصویر تقسیم میشه که صدا میره به پردازنده صوتی یا آمپلی فایر و تصویر هم به پردازش گر های تصویر . صدا از بلندگو درمیاد و تصویر هم به لامپ تصویر میره تا شما تماشا کنید .

مدار داخلی تلویزیون آنالوگ

مدار داخلی تلویزیون آنالوگ

تلویزیون آنالوگ برفکی میشه چون سیگنال آنالوگ نویز میگیره ، در و دیوار و آهن و آهن ربا و هر فلزی می تونه روی اون تاثیر بذاره ، مسافت می تونه کیفیتش رو پایین بیاره . از طرف دیگه موقع دریافت هم باید به خوبی روی یه فرکانس خاصی تلویزیون رو تنظیم کنید و با این حال بازم اون چیزی نمیشه که باید بشه .

■ تلویزیون دیجیتال

تلویزیون دیجیتال کلا با آنالوگ فرق داره ، در تلویزیون دیجیتال سیگنال به صورت فشرده شده و کد شده از طریق آنتن دریافت میشه و توی تلویزیون دیجیتال رمزگشایی میشه و بقیه ماجرا . چون اطلاعات تبدیل به بیت های صفر و یک شدن ، بعد مسافت نمی تونه خیلی روی اونا تاثیر بذاره ( میذاره اما کمتر از آنالوگ ) چون در دنیای دیجیتال ، از یه حدی بیشتر یک هست و از یه حدی کمتر میشه صفر . یعنی مثلا ۵ ولت یک حساب میشه و تا مثلا ۳.۳ ولت هم یک بودنه پابرجاست و اطلاعات منتقل میشه . ضمنا به دلیل اینکه صفر و یک ها رو میشه فشرده کرد ( مثل فایل MP3 و DVD ) اطلاعات بیشتری رو میشه به صورت همزمان انتقال داد . مثلا میشه کیفیت صدای بهتر ، کیفیت تصویر بهتر و همچنین اطلاعات متنی مثل اطلاعات کانال و تله تکست و EPG و … رو ارسال کرد .

ضمنا تنظیم کانال در تلویزیون دیجیتال خیلی سادست ، کافیه اون فرکانس خاص رو بدونید یا در بسیاری از مواقع با جستجوی اتوماتیک کانال ها پیدا میشن . خوبیه تلویزیون دیجیتال نسبت به تلویزیون آنالوگ تو این مورد اینه که یا تصویر نیست یا اگه باشه خبری از برفک و سایه و این حرفا نیست . ولی خب اگه سیم آنتن ، خود آنتن و جهت آنتن مناسب نباشن شاید بعضی کانال ها در دسترس نباشن ولی اگه باشن با کیفیت خوب خواهند بود .

تلویزیون دیجیتال و تلویزیون آنالوگ

تلویزیون دیجیتال و تلویزیون آنالوگ

تلویزیون دیجیتال چگونه کار می کند ؟

اساس کار تلویزیون دیجیتال بر مبنای فشرده سازی اطلاعات هست . اطلاعات ارسالی مثل ویدیو ، صدا و دیتا می تونن با روش فشرده سازی MPEG-2 و جدیدا MPEG-4 فشرده سازی بشن و تو همون کانال فرکانسی سیگنال آنالوگ ارسال بشن ، اما فرقی که سیستم دیجیتال داره اینه که به دلیل فشرده سازی ، فرستنده می تونه چندین گونه اطلاعات و شبکه رو همزمان ارسال کنه . یعنی یه کانال داریم که پهنای باندش تقریبا ۲۰ مگابیت در ثانیه هست ، فرستنده ها یه سری کانال های کوچیک می سازن مثلا ۴ مگابیت در ثانیه که تو اون کانال اصلی میشه ۵ تا از این زیرکانال ها ( Sub channel ) ساخت ( ۴ ضرب در ۵ میشه ۲۰ ) .

توی سیتم دیجیتال به دلایلی که بال گفتم امکان ارسال صدا به صورت کد شده یا همون دیجیتال هست ، پس فرستنده ها می تونن به همراه شبکه های تصویری ، کانال های رادیویی هم بفرستن و شما دریافت کنید .

کلیه این سیگنال ها توسط آنتن هوایی دریافت میشه و به تیونر تلویزیون دیجیتال فرستاده میشه ، اونجا توسط آی سی های بخصوص رمزگشایی میشه و صدا به قسمت صدا و تصویر هم به قسمت تصویر ارسال میشه . به عبارت تخصصی تر ، اطلاعات از فرستند انکد و مالتی پلکس میشه و در گیرنده دیکد میشه .

ضمنا در سیستم دیجیتال و به کمک تلویزیون دیجیتال امکان ارسال چند شبکه با کیفیت SD یا استاندارد ( ضعیف تر از HD ) هست . یعنی برخی فرستنده ها تو طول روز ۴ تا کانال SD رو شبکه های خودشون می فرستن و آخر شب یه کانال HD می فرستن . اینجوری به صورت بهینه شده از پهنای باند استفاده می کنن .

کانال های فشرده در تلویزیون دیجیتال

کانال های فشرده در تلویزیون دیجیتال

مزایای تلویزیون دیجیتال

■ از بین بردن دغدغه ” بچرخون ، یه ذره دیگه ، آها خوب شد ، ای بابا نه بازم بچرخون ” 😀

■ نیازی به وجود گیرنده دیجیتال مجزا نیست

■ امکان ارسال تصویر ، رادیو ، تله تکست و اطلاعات متنی مثل اینفو شبکه هست .

■ کیفیت تصویر تا HD بالا رفته و کیفیت صدا هم دالبی شده

■ امکان پیاده سازی راهنمای کانال ها یا EPG . همین که می زنه برنامه بعدی برنامه فعلی …

آیا تلویزیون دیجیتال همون hdtv هست ؟

نه ، hdtv یک نوع استاندارد برای تلویزیون دیجیتال هست . سه تا استاندارد داریم : HDTV , SDTV , EDTV که در سیستم آنالوگ از SDTV استفاده میشه .

خب دوستان ، مبحث تلویزیون دیجیتال خیلی خیلی پیچیده است ، یعنی اگه می خواستم برم تو مباحث فنی ، هفت هشت ده تا فحش آبدار نثارم میشد . من سعی کردم به صورت عمومی بنویسم تا برای همه قابل فهم باشه . اگه این پست مفید بوده لطفا علم فردا رو به دوستان خودتون هم معرفی کنید .

حتما مطالب زیر رو هم بخونید

 • DVB-T چیست ، عملکرد قابلیت DVB-T در تلویزیونحتما دیدید که در مشخصات تلویزیون ها می زنه با قابلیت DVB-T یا می زنه تیونر دیجیتال - آنالوگ یا تیونر DVB-T . منظورشون چیه ؟ امروز DVB-T رو به زبان ساده و مختصر توضیح میدم . DVB-T چیست ؟ DVB-T مخفف عبارت Digital Video Broadcasting Terrestrial هست به معنی…
 • OSD چیست ؟ قابلیت OSD در تلویزیون و مانیتورشاید در مشخصات یک سری تلویزیون ها دیده باشید که می زنن دارای OSD Language یا OSD . حالا این OSD یعنی چه ؟ OSD چیست ؟ OSD مخفف On Screen Display هست . چیز وحشتناکی نیست فقط چون به انگلیسی گفته شده شاید فکر کنید چه چیز عجیب و…
 • سوال و جواب تلویزیونهای 3 بعدی (سری اول )  حدود یک سالی از عرضه اولین تلویزیون 3 بعدی به دنیا می گذرد و به مردم این شانس را داد تا همچون بازیهای 3 بعدی ، تصاویر فیلمهای BlueRay و همچنین برنامه های 3 بعدی را در خانه با یک بعد بیشتر نگاه کنند . تکنولوژی ساخت این تلویزیونها…
 • 13 عادت غلط آمیخته با تکنولوژی و روش های ترک آنها  در سال 2013 هر جا رو که نگاه کنی تکنولوژی رو می بینی و دنیا به سمتی داره پیش میره که آدما به طور ناخودآگاه درگیر تکنولوژی هستن . چه بسا افرادی که نمی دونند اینترنت چیه ، تو اینترنت چی میگذره ، کامپیوتر رو چطور خاموش و روشن…
دسته بندی
موضوعات مرتبط
محمدرضا امین زاده

محمدرضا امين زاده هستم ، مهندس الكترونيك و سردبير مجله علم فردا . علاقه زیادی به سخت افزار دارم ، اگه فرصتی بمونه در زمینه ادیت فیلم و تصویر و طراحی رابط کاربری وب و اندروید مطالعه و تمرین می کنم .

آموزش زبان انگلیسی - ابراهیم درویش

آموزش زبان انگلیسی علم فردا

 • یه بار برای همیشه تلفظ انگلیسی رو یاد بگیر!
 • ■ آموزش گرامر انگلیسی از صفر تا صد!
 • ■ آموزش مکالمه انگلیسی درباره موضوعات کاربردی
 • ■ مبتنی بر انگلیسی امریکایی!
 • ■ بیش از 45 ساعت ویدیو آموزشی!!!
 • اطلاعات بیشتر + نمونه درس

حمایت از علم فردا

نوشتن مطالب آموزشی به زبان ساده و قابل فهم برای همه ، کار بسیار سختیه . از طرفی ، نگهداری یک وب سایت آموزشی خرج داره ! اگر براتون امکان داره لطفا با پرداخت مبلغ کمی در هزینه های سایت سهیم باشید تا ما هم بتونیم با خیال راحت براتون بنویسیم و به سوال ها تون پاسخ بدیم . حمایت مالی از علم فردا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

31 دیدگاه

 • داداش یه راهنمایی کن
  ما اگه بخواهیم با هر بار جستجو، شبکه های رادیو روی تلویزیون نیاد، چیکار باید بکنیم؟

 • سلام الان خیلی از شبکه هاسیماhdشده و بنده هم وقتی سرچ میکنم فقط sdها را میگیره واین در حالیه که قبلا شبکه ۳ وتماشا را hdمیگرفتم ولی الان همه sdمیشه از سیم آنتن باشه لطفا توضیح بدید ممنون در ضمن تلویزیون بنده سونی Kdl-50w700A هست

 • محمد طاهری 02 بهمن 1397

  سلام مهندس جان عزیز سایت عالی شما خیلی از مشکلاتم رو حل میکنه تشکر خسته نباشید یه سئوال دارم ممنون میشم از راهنمایتون led tv من سامسونگ k5002 سری 5 هست علاقمند صدای با کیفیت ام اما tv من صداش خیلی ضعیف هست وتنظیمات صدا هم تاثیری نداره ایا راهی هست که بهتر بشه

 • کاش ی منبع معتبرم معرفی میکردین،من سر ی تحقیق ساده موندم

 • خیلی مطلب جالبی بود

 • در گیرنده دیجیتال پردازشگر arm استفاده میشه ؟ شاید هم fpga??

 • سلام مطالب کامل و آموزنده بود مرسی
  میخواستم بدونم چطوری نوتیفیکیشن (مثل تلتکس و epgو…) همراه صدا و تصویر فرستاده میشه؟
  با تشکر

 • سلام

  با توجه به اینکه شبکه 3 قراره تا آخر خرداد HD بشه

  لطفاً یک مطلب درباره طرز کار شبکه های HD بگذارید یعنی از دوربین تصویربرداری تا فرستنده چه تغییراتی باید داده شود تا ما تصاویر را HD ببینیم

  الان بیشتر افراد میدانند که تلویزیون و ست تاب باکس شان باید HD باشد اما اینکه در طرف صدا و سیما چه کاری باید انجام بشه را کمتر افراد اطلاع دارند

 • سلام.من تلوزیون سامسونگ دارم که تو مشخصاتش DVB-T هم هست وقتی فیش آنتن زمینی به تلوزیون وصل میکنمو سرچ میکنم فقط دو کانال آنالوگ و با کیفیت بدپیدا میکنه.اشکال کار کجاست .چرا دیجیتال پیدا نمیکنه؟ یعنی ممکنه واقعا گیرنده دیجیتال نداشته باشه؟ یا باید اول فعالش کنم.
  مدل تلوزیون 50F5500 سامسونگ.تشکر

  • منم همین مشکل دارم

  • مهدی وثوقی 01 شهریور 1395

   با سلام

   دوست عزیز خودتون میگین دو کانال آنالوگ اونم بد پیدا میشه این یعنی اینکه شما آنتنت یا جای آنتنت مشکل داره میتونه از سیم آنتنت هم باشه فیشها رو هم دقیق برسی کنید.

   شما وقتی آنالوگ رو صاف دریافت کردید و دیجیتال نگرفت مشکل داری الان به نظر من شما تلوزیونت هیچ مشکلی نداره فقط آنتن رو درست کن.

   با تشکر از سایت خوب علم فردا

 • بهاره 15 آذر 1394

  یه تحقیق دانشجویی دارم در رابطه با تاثیر و در واقع تداخل لامپهای فلورسنت با امواج رادیویی و تلویزیون. هم اناتلوگ وهم دیجیتال. و اینکه اصلا مشکلی رو رذو سیستم دیجیتتال ایجاد میکنه یا نه؟
  ممنون میشم زودتر پاسخ بدید. هرچه کاملتر، بهتر

 • سلام گلم
  چرا فحش
  اینکه یکی هست داره اطلاعات فنی و عمومی رو رایگان در اختیارشون قرار میده شبانه روز خدارو شکر کنن
  از زحماتت نهایت تشکر رو داریم که وقت میزاری

 • ممنــــــون….!
  مختصر و مفید!

 • ارمان 11 تیر 1394

  علت قطع و وصل شبکه ها چیه؟ دایم مثلا شبکه یک میشه 101 ومثلا داریم میبینیم بعد یهو میپره و میشه یک..بعضی وقت ها هم صدا لگ میزنه و قطع و وصل میشه..حتی رادیو هم همینطور میشه.واقعا دیوونمون کرده نمیدونیم از سیم انتنه یا از فرستندش توی شهرستانمون یا استانمون یا کل کشور..ما مال شهرستان شهرضا استان اصفهان هستیم..راستی به کجا باید زنگ بزنیم تا رسیدگی کنند؟

  • مهدی وثوقی 01 شهریور 1395

   سلام

   با تشکر از سایت خوبتون
   راجع به اینکه دوست عزیزمون گفته بودن که گاهی کانال میشه 101 و گاهی میشه 1 .
   شما میتونین روی دستگاه گیرندتون LCN رو پیدا کنین و خاموشش کنید. مشکلتون مرتفع میشه
   بازم ممنون

  • سلام
   این مشکل مربوط به تعویض خط دریافتی فرستنده تلویزیونی شهرتونه هر بار که خطو عوض کنن این مشکل پیش میاد
   با صدا سیما اصفهان قسمت مدیریت فرستندهای تلویزیونی تماس بگیرید

 • تلویزون من گیرنده دیجیتال روش است ایا برای اینکه کیفیت تصویر بهتری بگیرم می تونم یک گیرنده دیجیتال اکسترنال هم به صورت کمکی وصل کنم یعنی انتن را به گیرنده بزنم و با کابل HDMI به تلویزیون متصل بشم و ایا این روش تاثیری در کیفیت تصویر می تونه داشته باشه

 • سیداحمدموسوی 08 دی 1393

  سلام آیا استفاده از تلویزیون دیجیتال بعنوان رادیو و به عبارت دیگر استفاده از کانالهای رادیوی تلویزیون دیجیتال به نمایشگر ال سی دی یا ال ای دی آن آسیب نمی زند ؟ بنده تاکنون بدلیل اطمینان نداشتن از این موضوع ، بندرت از کانالهای رادیوی تلویزیون دیجیتال استفاده می کنم ؟

 • سلام
  فک کنم تو خط اول تیتر زیر اشتباه تایپی هست
  تفاوت تلویزیون دیجیتال و آنالوگ
  تلویزیون آنالوگ
  به جای تلویزیون CRT آنالوگ نوشته شده CRT دیجیتال !

 • میخواهم تجربه ای که در این زمینه دارم با شما در میان یگذارم.
  بعضی از کانال ها مثل شبکه بازار و شبه پویا در حین پخش قطع و وصل میشد
  وقتی که دکمه info را میزدم کیفیت روی 60 درصد بود
  فکر میکردیم آنتن قدیمی و خراب شده و آن را عوض کردم حتی برای هر طبقه یک آنتن جدا گر فتم که کیفیت کم نشه ولی بازن قطعی وصلی تصویر وجود داشت
  وقتی پریز آنتن را باز کردم متوجه شدم که سیم آنتن به پریز بقلی هم وصل شده همان باعث کاهش کیفیت شده بود که آنرا قطع کردم ووقتی دکمه info زدم کیفیت روی 100 درصد شد.
  با تشکر

 • شاهین زارعی 15 آذر 1393

  سلام.خسته نباشید.مرسی
  اگه میشه یه پست درمورد رهنمایی برای خرید تلویزیون بزارید.
  بازم ممنون

 • آقا خیلی ممنون یعنی باور کنید از قبل هر سوالی تو ذهن من بوده تو سایت شما پیدا میشه واقعا سایتتون بهترینه مخصوصا تو بخش شناسایی پردازنده ها و سوکت هاشون خیلی به من کمک کردین بازم از شما تشکر میکنم.

 • درود
  خدا پدر و مادروتون رو بیامرزه
  اطلاعاتتون خیلی عالی و جامع هست
  ممنونم از همه زحمت هایی که می کشید.
  همیشه پایدار باشید.

حمایت از علم فردا
خبرنامه علم فردا
علم فردا در شبکه های اجتماعی علم فردا در جی پلاس کانال تلگرام علم فردا علم فردا در اینستاگرام
هر گونه کپی برداری از مطالب علم فردا ممنوعه ! در ضمن ، وب سایت علم فردا روی سرورهای پارس پک میزبانی میشه!
دانلود آموزش انگلیسی علم فردا