بستن فهرست

DVB-T چیست ، عملکرد قابلیت DVB-T در تلویزیون

تاریخ انتشار : ۰۹ آذر ۱۳۹۳

حتما دیدید که در مشخصات تلویزیون ها می زنه با قابلیت DVB-T یا می زنه تیونر دیجیتال – آنالوگ یا تیونر DVB-T . منظورشون چیه ؟ امروز DVB-T رو به زبان ساده و مختصر توضیح میدم .

DVB-T چیست ؟

DVB-T مخفف عبارت Digital Video Broadcasting Terrestrial هست به معنی پخش زمینی ویدیوی دیجیتال . این زمینی که که اینجا میگن یعنی اینکه احتیاجی نیست از طریق هوا و ماهواره تصاویر ارسال بشن . منظورشون از زمینی اینه که با همین آنتن های هوایی که روی پشت بوم نصب میشن تصاویر دیجیتال ، قابل دریافت هستن .

لوگوی DVB-T

لوگوی DVB-T

DVB-T داریم ، DVB-H و DVB-S و DVB-C هم داریم که من فقط در حد اشاره ازشون رد میشم .

DVB-H سیستم پخش دیجیتال شبکه ها برای دستگاه های موبایل هست . H مخفف Handheld هست .

DVB-C سیستم پخش دیجیتال شبکه ها از طریق کابل یا سیم هست . C مخفف Cable هست.

DVB-S سیستم پخش دیجیتال شبکه ها از طریق ماهواره هست که احتیاج به دیش و نصب و راه اندازی داره . S مخفف Satellite هست .

الان اگه قصد دریافت شبکه های استانی و شبکه های دیجیتال مثل شبکه بازار ، تماشا ، نسیم و … رو داشته باشید دو تا راه حل دارید :

■ دریافت تصاویر از طریق گیرنده دیجیتال

■ دریافت تصاویر از طریق تلویزیون دیجیتال

تلویزیون هایی که جدیدا تولید میشه و وارد ایران میشه اکثرا قابلیت DVB-T رو به صورت داخلی دارن . پس شما بدون هزینه بابت خرید گیرنده دیجیتال می تونین کانال هایی که به صورت دیجیتال ارسال میشه رو بگیرید . یه جورایی نون فروشنده های گیرنده دیجیتال کم کم داره آجر میشه !

سیستم DVB-T اجازه میده تعداد کانال های بیشتری به صورت کد شده و همزمان ارسال بشن و البته در ابعاد مختلف . مثلا اجازه میده ۱ کانال HD رو با ۳ تا کانال SD و چند کانال رادیویی همزمان ارسال کنید و در سمت گیرنده هم بدون هیچ مشکلی دریافت بشن . دلیل اینکه با تلویزیون های معمولی فقط ۸ شبکه صدا و سیما دریافت میشه همینه .

DVB-T در تلویزیون چه کار می کنه ؟

همونطور که گفتم ، گیرنده های دیجیتال که با قیمت ۸۰ هزار تا ۱۵۰ هزار تومن در حال حاضر در بازار فروش میره رو داخل خود تلویزیون تعبیه کردن و قابلیت جدید به نام DVB-T به تلویزیون اضافه شده . اگه قصد خرید تلویزیون داشته باشید احتمال خیلی زیاد فروشنده به شما میگه با گیرنده دیجیتال داخلی می خواید یا بدون گیرنده . که خب قیمت تلویزیونی که DVB-T داره گرون تره .

تلویزیون هایی که DVB-T دارن با یه لوگو یا نوشته ای مشخص می شن . مثلا می زنن : DVB یا DVB-T یا Digital TV یا DVT یا DVB-T MPEG-4 خلاصه یه نشونه ای از دیجیتال بودن تلویزیون روش می خوره . مثلا در شکل زیر کنار ورودی آنتن نوشته DTV که مخفف Digital TV هست .

علامت دیجتال بودن ( DVB-T ) روی تلویزیون

علامت دیجتال بودن ( DVB-T ) روی تلویزیون

اگه لوگوی DVB-T روی تلویزیون شما باشه یعنی تلویزیون هم سیگنال آنالوگ ( همین آنتن های سنتی – بچرخون به چپ نه بچرخون راست ) رو میگیره و هم شبکه های دیجیتال رو . نیاز به هیچ رابط و واسطی هم نیست فقط کافیه سیم آنتن رو به پشت تیونر تلویزیون بزنید ، اکثر کانال ها با آنتن های سرخود دریافت میشن اما برخی کانال ها چون نسبت به تهران دورتر هستن و تقویت به خوبی انجام نشده احتیاج به آنتن هوایی دارن .

مدار داخلی DVB-T

در دنیای دیجیتال همه چیز صفر و یک میشه ، وقتی صحبت از فرستادن اطلاعات دیجیتال و دریافت اونا میشه ، این صفر و یک ها رمزگذاری میشن و ارسال میشن ، در سمت گیرنده این صفر و یک ها رمزگشایی میشن و تبدیل به خروجی میشن که شما روی نمایشگر تلویزیون می بینید . این DVB-T توی تلویزیون واسه دریافت و رمزگشایی سیگنال دیجیتال تعبیه شده .

در شکل زیر اون آی سی MAX3580 سیگنال رو در فرکانس های مختلف دریافت و آماده سازی می کنه . بعدا توسط آی سی DVB-T Demodulator از هم دیگه تفکیک میشن و به قسمت های بعدی جهت نمایش روی نمایشگر میرن .

 

مدار داخلی سیستم DVB-T

مدار داخلی سیستم DVB-T

تاریخچه DVB-T :

قبلا ها یعنی زمانی که فقط سیستم آنالوگ بود ، برای هر کانال باید کلی تجهیزات جمع و جور میکردن و فقط هم در لحظه همون یه کانال می تونست انتقال پیدا کنه . دیدن که اینجوری نمیشه هزینه میره بالا و تلفات توان و … ضمن اینکه نویز روی سیستم های آنالوگ خیلی تاثیر داره . خلاصه سیستم انتقال یا پخش ویدیو دیجتالی از طریق سیستم های زمینی بوجود اومد . این اتفاق در سال ۱۹۹۷ افتاد و یک سال بعدش یعنی سال ۱۹۹۸ اولین شبکه پخش دیجیتالی در انگلیس راه اندازی شد .

در حال حاضر در ایران و بیشتر کشورهای اروپایی از سیستم دیجیتال DVB-T استفاده میشه . در کشورهای دیگه هم همین رویه طی شده و از همین روش ها استفاده میشه فقط اسمشون فرق داره ( البته تفاوت هایی هم دارن که در حوصله این پست نیست ) . ورژن جدید تر DVB-T بعد از سال ۲۰۰۶ و کلی مطالعه معرفی شد که حالت بهینه شده همین نسخه اورجینال بود . ایران داره سعی میکنه از نسخه جدید DVB-T یعنی DVB-T 2 استفاده کنه و این مسئله مستلزم یه سری امکانات هست . مثل خرید گیرنده های دیجیتال بهتر توسط مردم و تجهیز خود صدا و سیما به سیستم پخش DVB-T 2 .

لازم به ذکره که سال ۸۸ صحبت های جدی برای پخش دیجیتال در ایران شد و از سال ۸۹ ایران رسما پخش دیجیتال رو شروع کرد و دو سال بعد هم روی سیستم DVB-T 2 شروع به کار کرده .

تصویر زیر استفاده کشورهای دنیا از سیستم پخش دیجیتال رو نشون میده .

سیستم DVB-T در کشورهای مختلف

سیستم DVB-T در کشورهای مختلف

پس از این به بعد اگه روی مشخصات تلویزیونی عبارت DVB-T رو دیدید می دونید که چیه .

 

حتما مطالب زیر رو هم بخونید

 • تلویزیون دیجیتال چیست و چگونه کار می کند ؟چند رو زپیش در مورد قابلیت DVB-T در تلویزیون های جدید توضیح دادم . توصیه می کنم اون مطلب رو هم بخونید تا اطلاعات تون در مورد تلویزیون دیجیتال بیشتر بشه . حالا امروز در مورد خود تلویزیون دیجیتال و تفاوتش با تلویزیون آنالوگ صحبت می کنم . تلویزیون دیجیتال…
 • OSD چیست ؟ قابلیت OSD در تلویزیون و مانیتورشاید در مشخصات یک سری تلویزیون ها دیده باشید که می زنن دارای OSD Language یا OSD . حالا این OSD یعنی چه ؟ OSD چیست ؟ OSD مخفف On Screen Display هست . چیز وحشتناکی نیست فقط چون به انگلیسی گفته شده شاید فکر کنید چه چیز عجیب و…
 • 13 عادت غلط آمیخته با تکنولوژی و روش های ترک آنها  در سال 2013 هر جا رو که نگاه کنی تکنولوژی رو می بینی و دنیا به سمتی داره پیش میره که آدما به طور ناخودآگاه درگیر تکنولوژی هستن . چه بسا افرادی که نمی دونند اینترنت چیه ، تو اینترنت چی میگذره ، کامپیوتر رو چطور خاموش و روشن…
 • سوال و جواب تلویزیونهای 3 بعدی (سری اول )  حدود یک سالی از عرضه اولین تلویزیون 3 بعدی به دنیا می گذرد و به مردم این شانس را داد تا همچون بازیهای 3 بعدی ، تصاویر فیلمهای BlueRay و همچنین برنامه های 3 بعدی را در خانه با یک بعد بیشتر نگاه کنند . تکنولوژی ساخت این تلویزیونها…
دسته بندی
موضوعات مرتبط
محمدرضا امین زاده

محمدرضا امين زاده هستم ، مهندس الكترونيك و سردبير مجله علم فردا . علاقه زیادی به سخت افزار دارم ، اگه فرصتی بمونه در زمینه ادیت فیلم و تصویر و طراحی رابط کاربری وب و اندروید مطالعه و تمرین می کنم .

حمایت از علم فردا

نوشتن مطالب آموزشی به زبان ساده و قابل فهم برای همه ، کار بسیار سختیه . از طرفی ، نگهداری یک وب سایت آموزشی خرج داره ! اگر براتون امکان داره لطفا با پرداخت مبلغ کمی در هزینه های سایت سهیم باشید تا ما هم بتونیم با خیال راحت براتون بنویسیم و به سوال ها تون پاسخ بدیم . حمایت مالی از علم فردا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

31 دیدگاه

 • سلام من تلویزیون سامسونگ مدلua40d5000دارم ازبانه خریدم چندسالی است باستاب باکس کانال دیجیتال میگرفتم
  حالافهمیدم این تلویزیونهادیجیتال دارد واردحافظه مخفی وسپس به بازگشت به تنظیمات کارخانه رففتم زبان فارسی ومحل سرچ دیجیتال وانالوگ پیداشد ودیجیتال سرچ اتوماتیک ودستی میکنم کانال پیدانمیشود مگویندتیونر باید فعال شود درصورت داشتن اطلاعات راهنمایی بفرمایی. سایت خوبی داری متشکرم

 • جناب توی شهری که زندگی میکنیم چند شبکه با سیستم DVBT2 قابل دریافت هست. اما تلویزیون درحال استفاده‌ی ما سامسونگ ۵۵۰۰ هست که دیجیتال سرخود هست اما شبکه‌های جدید رو دریافت نمیکنه. لطف میکنید راهنمایی کنید

 • علی اکبر 09 آبان 1398

  سلام خیلی مردی جناب امین زاده ممنون اینکه دانش تون رو در اختیار مردم قرار میدین

 • سلام
  آیا از ورودی آنتن پشت رسیور میشه بجای گیرنده دیجیتال استفاده کرد؟

 • سلام و خسته نباشید ممنون از سایت خوب تون . آموزش هاتون خیلی پر معنی و ساده و قابل فهم است یه سوال داشتم لطف کنید جواب بدید مهندس عزیز خوشحال میشم روی بعضی led ها زده DVB-S2 به چه معنی است

 • محمدسیاحی 23 آذر 1397

  خیلی عالیه

 • محمدسیاحی 23 آذر 1397

  خیلی علیه ممنون ازراهنمایی شما

 • پورفراهانی 06 مهر 1397

  سلام

  در ساختمان ما سیستم آنتن مرکزی و ماهواره روی یک سیم آنتن نصب شده است و نصاب میگوید برای دریافت تلویزیون و ماهواره به صورت جدا بایستی یک پریز دوتایی بخرم .
  رسیور من از نوع starsat sr-2000hd است و دارای خروجی loop out و تلویزون من از نوع دیجیتال بوده و دارای DVB .

  آیا میتوانم خروجی loop out را به آنتن تلویزیون وصل کنم ؟
  با تشکر

 • سلام وقت بخیر یک سوال داشتم خواهشا جواب دهید اگر در منطقه ای فرستنده دیجیتال بصورت dvb t2 باشد و گیرنده dvbt و قدیمی باشد قابلیت دریافت وجود دارد?

 • فاطمه 10 تیر 1397

  عالی بود. مرسی

 • با تشکر از شما به خاطر گسترش علم و اطلاعات به زبان فارسی در اینترنت. موفق باشید.

 • سلام من میخاستم گیرنده دیجیتال برا لب تاپ بگیرم شک دارم که dvbt بگیرم یا dvbt2 بگیرم و اینکه آیا با اومدن تکنولوژی dvbt2 دستگاهای dvbt رو بزاریم کنار یا نه ؟ نمیخام دستگاهی بخرم که بعدا قابل استفاده نباشه ممنون میشم راهنمایی کنید .

 • DVB-S/S2 هم لطف میکردی توضیح میدادی عالی میشد محمدرضا جان

 • سلام
  خسته نباشید سایت تون خیلی خوبه و مقاله های مفیدی داره.
  Like داری

 • سلام . ممنون از مطالب مفید و کاربردی شما. بنده تاحالا هرسوالی که داشتم با توضیحات مناسب شما به جواب رسیدم. متشکرم

 • سلام . من تلویزیون سونی 32 اینچ مدل kdl-32u2000 دارم . دیجیتاله dvb . از کانالهای دیجیتال تنها 3تا کانال میگیره اما تصویر نداره فقط صدا داره . آنتن چک شده مشکلی نداره چون روی تلویزیون دیگه اونم سونی عالی جواب میده . جستجوی دستی واتوماتیک رو چندین بار زدم هیچ تغییری نکرد.تو کاتالوگ نوشته قابلیت دیجیتال در کشورها و یا مناطقی کار میکند که سیگنال dvb-t ( mpeg2 )وجود داره. آیادرایران چنین سیستمی وجود داره .؟ با این اطلاعاتی که داده شد آیا امکان استفاده از از کانالهای دیجیتال در ایران وجود داره . لطفا راهنمایی کنید . از شما سپاسگزار خواهم شد . با تغییراتی در این تلویزیون میشه کانالهای دیجیتال رومشاهده کرد . ازمطالبی که درمورد مشخصات مختلف سیستم dvb ارائه کردید خیلی استفاده کردم . موفق باشید

 • با سلام مهندس جان بنده یک تلوزیون توشیبا اندروید مدل ۵۵ل۵۴۵۰ خریدم الن یکماه است اومدم کانال یابی کنم با دیجیتال داخلی خودش کانال یابی میکنه وپخش میشه اما یک دقیقه بعد تلوزیون کلا قفل میشه وحتی خاموش هم نمیشه البته از مدلهای قاچاقی هست که وارد شده وسیستم DVB-T2دیجیتال داره یکسال گارانتی تعویض داره اما فروشنده میگه اشکال از تلوزیون نیست واز فرستنده ایران است البته روی ماهواره میگیره ومشکلی نداره میخوام ببینم همچین چیزی صحت داره وایا روی بقیه Tvها هم که وارداتی هستند این مشکل پیش اومده راهنمایی کنید که چکار کنم ممنون میشم با کمال تشکر وقدردانی

 • با سلام ممنون از پست هاتون یه سوال ؟
  من یه گیرنده dvb s2 واسه کامپیتر دارم . آیا میشه از طریق اون کانالهای دیجیتال صدا و سیما رو دریافت کنم ؟ اگه میشه توضیح بدین ؟ متشکرم من منتظر جواب هستم اگه میشه ایمیل کنید . خیلی خیلی ممنون

 • سلام مهندس جان.آیا امکانش هست از طریق گیرنده های دیجیتال برای مرکز پخش اطلاعاتی نیز ارسال کرد؟ بابت کدگذاری و قفل شبکه و خرید کد از طرف مخاطبان میپرسم.

 • سلام واقعا عالی عالی بود خیلی کمکم کردید ممنون
  فقط من دارم روی این موضوع کار کنم یعنی میخوام بیام زمانی پیکسل رنگ عوض میکنه از خاکستری به سفید زود تر انجام بشه ک سوختگی پیکسل پیش نیاد
  باید بدونم چجوری تصویر پردازش میشه یا چ عملی پیش میاد واسه این پیکسله ک من قبلش روی این پیکسل همچین جریانی بچینم سوختگی پیش نیادممنون میشم اگه کمک کنی

 • امیر حسین 22 اردیبهشت 1395

  سلام
  نمیشه گیرنده هایی که شبکه HD رو نمیگیرن ( کابل HDMI هم ساپورت نمیکنند ) رو کاری کرد تا شبکه های HD رو بگیرن. الان فقط صدای شبکه تهران رو داریم و مینویسه که برنامه HD آماده نیست…
  HD Program not capable
  اسم گیرنده هم ایکس ویژن xdvb 111-121 هستش

 • متن درباره DVB-T2 با DVB-S بنویسید منظورم چرا فرنکانس DVB-S با DVB-T2 دریافت نمیشه

 • با سلام وتشکر از مطالب مفیدی که در سایت قرار می دید
  یه سوال داشتم روی رسیور ها نوشته DVB آیا میشه از اون به عنوان گیرنده دیجیتال هم استفاده کرد ودستگاه ست تاپ باکس نخرید ؟

  • سلام
   بعید می دونم چنین چیزی حداقل برای ایران باشه . فکر کنم سیستم بین المللی پخش دیجیتال منظورشه نه کانال های ایرانی

 • سلام
  بهترین گیرنده دیجیتال خودرویی با قیمت مناسب چیست ؟
  با تشکر

 • سلام ما یک دستگاه دیجیتال داریم که قبلا کار می کرد هنوز هم درخیلی جاها کار میکنه اما الان صداوسیما میگه t2شده واون هم از کار افتاده یعنی دریافت نمی کنه
  1/چکار کنم که t2 رادریافت کنه یعنی مثل قبل کار کنه
  2/فرق t2بامعمولی چیه ؟؟
  ممنون اگه کمکم کنید

 • سلام
  واقعا خسته نباشید.دم شما گرم
  امیدواریم مطالب آموزنده بیشتری ازتون ببینیم

 • سلام و ممنون از اطلاعات خوبتون که در اختیار دیگران قرار میدین. من میخوام یک تی وی که گیرنده S داخلی داره بگیرم. به نظر شما انتخاب خوبی هست یا اینکه دستگاه ر،س،ی،و،ر رو جدا بگیرم بهتره؟ چون شنیدم این تی وی ها نمیتونن دیش گردان رو خوب ساپورت کنن. ممنون میشم جوابم رو سریع بدین. سپاس

 • ابوالفضل 09 آذر 1393

  با سپاس از مطلب مفیدتون
  جناب مهندس الان بهترین گیرنده دیجیتال در بازار چیه و قیمتش حدودا چقدره؟

  • ابولفضل جان این مسئله باید تو یه پست جداگونه نوشته بشه ضمنا ما نمی تونیم تو این مورد مارک خاصی رو معرفی کنیم . اما گارانتی تعویض دارها خوبن . گارانتی تعمیر نه

حمایت از علم فردا
خبرنامه علم فردا
علم فردا در شبکه های اجتماعی علم فردا در جی پلاس کانال تلگرام علم فردا علم فردا در اینستاگرام
هر گونه کپی برداری از مطالب علم فردا ممنوعه ! در ضمن ، وب سایت علم فردا روی سرورهای پارس پک میزبانی میشه!
دانلود آموزش انگلیسی علم فردا