بستن فهرست

dual channel یا دوال چنل یا دو کاناله رو خیلی هاتون  شنیدین اما آیا جزئیات تکنولوژی dual channel رو می دونید ؟ می دونید که بر چه اساسی کار می کنه ؟ اصلا می دونستید که به خاطر همین تکنولوژی dual channel هست که اسلات های رم روی مادربورد شما در 2 رنگ مختلف طراحی میشه ؟ در واقع جرقه این پست رو هم همین سوال تو ذهنم زد که یه بنده خدایی ازم پرسید چرا اسلات رم مادربورد من دوتاش آبی رنگه و دوتاش مشکی . برای پاسخ به این سوال باید اصول اولیه چگونگی ارتباط بین حافظه رم RAM و پردازنده ، مفاهیم باس ، کلاک و یه سری چیزای دیگه رو بدونید . پس با من همراه باشید و تا انتهای پست رو بخونید قطعا به سودتون خواهد بود .

BUS باس رم چیست ؟

BUS باس ، مختص حافظه رم نیست . باس به مسیری برای انتقال اطلاعات بین پردازنده و دیگر اجزای مادربورد تعلق میگیره . این مسیر ، همون مسیرهای مسی باریکی است که روی بورد مادربورد و یا داخل چیپ ست ها تعبیه میشه . می تونید باس رو به منزله یک خیابون یک طرفه و یا دوطرفه در نظر بگیرید که ماشین ها می تونن رفت و آمد کنند . در مورد رم هم همین مسئله صدق می کنه ، برخی اطلاعات داخل رم نوشته میشن و برخی اطلاعات از رم دریافت میشن که توسط همین باس صورت میگیره . شکل زیر شاید بتونه تفهیم این مسئله رو ساده کنه ، مسیرهای آبی رنگ باس هستند :

 

دانلود ویدیوهای آموزش گرامر زبان انگلیسی - ابراهیم درویش
bus باس در مادربورد

bus باس در مادربورد

 

Memory Controller یا کنترل کننده حافظه چیست ؟

Memory Controller Hub که به مخفف MCH هم گفته میشه از اسمش پیداست که وظیفش چیه . تمام نقل و انتقال داده به رم اعم از نوشتن و خواندن اطلاعات رم توسط این چیپ سِت کنترل و هدایت میشه . کنترل کننده حافظه معمولادر چیپ ست بزرگی به نام North Bridge یا چیپ ست پل شمالی قرار داره که معمولا کنار پردازنده روی مادربورد قابل دیدنه . البته چیپ ست پل شمالی ، فانکشن های دیگه ای مثل کنترل درگاه های PCI Express هم داخل خودش داره . پست مرتبط : تشریح کامل فناوری PCI Express

وظیفه کنترل کننده حافظه اینه که به صورت پی در پی جریان الکتریکی رو به مدارات الکترونیکی رم بفرسته تا ریفرش بشن و اطلاعات از دست نره . البته این کارفقط یکی از وظایف پل شمالی است . در واقع تمام دستوراتی که در رم نوشته میشه و یا اطلاعاتی که از رم خونده میشه به دلیل کنترلی است که کنترل کننده حافظه روی رم داره .

الان دیگه روی برخی مادربورد های جدید خبری از چیپ ست پل شمالی نیست ، چون عزیزان طراح قطعات سخت افزاری همت به خرج دادن و کنترل کننده حافظه و دیگر اجزای پل شمالی رو به صورت یکجا در خود قالب پردازنده جاساز کردن که این امر باعث تسریع در ارتباط بین حافظه رم و پردازنده میشه .

 

چیپ ست های پل شمالی و پل جنوبی روی مادربورد

چیپ ست های پل شمالی و پل جنوبی روی مادربورد

 

 حافظه رم RAM چگونه با پردازنده CPU در ارتباط است ؟

همونطور که می دونید و خب شاید هم ندونید حافظه رم RAM  به طور مستقیم با CPU در ارتباط نیست . کنترل کننده حافظه یا به انگلیسی Memory Controller وظیفه ارتباط بین رم و پردازنده رو به عهده داره . حافظه رم از طریق 3 گذرگاه به کنترل کننده حافظه وصل هست که در مجموع به این گذرگاه ها ، باس حافظه یا Memory Bus میگن . این باس به 3 گذرگاه تقسیم میشه : گذرگاه آدرس ، گذرگاه دیتا و گذرگاه کنترل .

■ اطلاعاتی که به کنترل کننده حافظه میره ( منظور اطلاعاتی که از رم خونده میشه ) و همچنین اطلاعاتی که روی رم نوشته میشه ( منظور همون دستورات پردازنده )  از طریق باس دیتا هدایت میشه .

■ باس آدرس هم به ماژول های رم ( منظور از ماژول همین رمی است که دستتون میگیرید و روی اسلات رم سواره ) میگه که اطلاعات در کدوم ادرس باید بازیابی و یا ذخیره بشه .

■ باس کنترل هم دستور لازم رو به رم میفرسته . به زبون ساده ، فرمان صادر شده از پردازنده رو به رم میگه  . مثلا میگه که این یک دستور نوشتنی و یا خواندنی است .

■ وظیفه حافظه رم RAM اینه که برخی اطلاعات مربوط به برنامه هایی که توسط کاربر کامپیوتر زیاد مورد استفاده قرار میگیره رو به صورت موقتی در خودش ذخیره کنه تا پردازنده کمتر به هارد دیسک سرک بکشه . سرک کشیدن CPU به هارد باعث اتلاف توان و کندی سرعت کلی کامپیوتر میشه .

 تکنولوژی Dual Channel یا دو کاناله چیست ؟

همه این حرفها رو بالا گفتم که برسیم به اینجا . در واقع برای اینکه مفهوم Dual channel رو بهتر درک کنید لازم بود که حرفهای بالا رو بزنم .

dual به معنی دوتایی هست ، شاید این کلمه رو در پردازنده ها هم شنیده باشید : dual core  که به معنی دو هسته ای هست . channel هم به معنی کانال هست که در اینجا بیشتر مفهوم گذرگاه رو می رسونه . dual channel به معنی دو کاناله یا دو گذرگاه هست .

در حالت کلی و قبل از ظهور تکنولوژی dual channel ، حافظه های رم از طریق 1 مسیر 64 بیتی با پردازنده در ارتباط بودند . جمله قبلی به معنی اینه که در یک سیکل انتقال ، تنها 64 بیت منتقل میشد . قبل از تکنولوژی dual channel یا دوکاناله ، 64 سیم مسی از ماژول های رم به سمت کنترل کننده حافظه میرفت که با D0 تا D63 مشخص می شدند .

Dual channel یا دو کاناله ، مسیرهای مسی ارتباط بین حافظه رم و کنترل کننده حافظه رو دو برابر میکنه . یعنی 128 تا . با این حساب مادربوردی که از تکنولوژی dual channel بهره می بره ، 128 مسیر مسی ( باس ) بین رم و کنترل کننده حافظه داره که از D0 تا D127 شماره گذاری شده . لازمه بگم که رم های موجود در کامپیوترها 64 بیتی هستند . یعنی در هر سیکل انتقال ، می تونن 64 بیت داده رو انتقال بدن . واسه اینکه مادربورد بتونه 128 بیت رو بین کنترل کننده حافظه و خود حافظه رم انتقال بده لازمه که از دو عدد حافظه رم یا ضریبی از عدد 2 مثلا 4 عدد رم روی اسلات رم استفاده بشه . بهتره که این رم ها از یک مدل و یا با مشخصات کاملا یکسان باشند . مشخصاتی مثل سرعت کلاک پالس ، تایمینگ و همچنین ظرفیت حافظه ( مثلا جفتشون 2 گیگ یا 1 گیگ باشن ) . پست مرتبط : تایمینگ رم RAM و اعداد Timing چیست ؟

در تصویر زیر دو حافظه رم و نحوه اتصال باس دیتا شون به کنترل کننده حافظه رو میبینید که در حالت تک کانال یا single channel کانفیگ شدند . همونطور که میبینید هر دو رم فقط با 64 خط اتصالی می تونن انتقال اطلاعات انجام بدن .

 

باس دیتا حافظه رم در حالت تک کانال یا single channel

باس دیتا حافظه رم در حالت تک کانال یا single channel

 

تصویر زیر هم دو حافظه رم رو در حالت دو کاناله یا dual channel نشون میده که به هر کدوم از رم ها یک مسیر 64 بیتی اختصاص یافته که جمعا 128 بیت میشه . پس پهنای باند کلی حافظه رم بیشتر میشه . هر چی پهنای باند بیشتر باشه ، عملکرد پردازنده هم بهتره و همه چی به خیر و خوشی پیش میره . در مورد پهنای باند در ادامه توضیح دادم .

 

دیتا باس در حالت دو کانال یا dual channel

دیتا باس در حالت دو کانال یا dual channel

dual channel نباید با تکنولوژی DDR اشتباه گرفته بشه . DDR مخفف Double Data Rate هست به این معنی که در هر کلاک پالس دو بار اطلاعات جابجا میشن . مادربوردهای جدید هم از تکنولوژی DDR و هم از تکنولوژی Dual channel استفاده میکنن .

ببینید مفهوم dual channel یا دو کاناله بودن رم به معنی قدرت دو برابر کل سیستم نیست بلکه این معماری فقط برای قسمت حافظه طراحی شده که بخشی از سرعت کل کامپیوتر رو تشکیل میده .

چرا رنگ اسلات های رم RAM روی مادربورد متفاوت است ؟

جواب این سوال هم مربوط به تکنولوژی dual channel هست . لازمه ی فعال کردن تکنولوژی dual chennel اینه که شما 2 عدد یا 4 عدد رم DRAM داشته باشید و مادربوردتون از dual channel پشتیبانی کنه . مادربورد هایی که از dual channel بهره می برن ، اسلات رم هاشون به دو رنگ مختلف هست . مثل شکل زیر :

 

اسلات های رنگی برای نشان دادن پشتیبانی مادربورد از dual channel

اسلات های رنگی برای نشان دادن پشتیبانی مادربورد از dual channel

 

اسلات ها به 2 کانال تقسیم میشن ، مثلا در شکل بالا اسلات آبی و سفیدی که نزدیک سوکت پردازنده هستند کانال 1 رو تشکیل میدن و اسلات آبی و سفید دیگه هم کانال 2 هستن . برای اینکه بتونید از از قابلیت dual channel استفاده کنید باید 2 عدد رم با مشخصات مشابه رو در اسلات های با رنگ مشابه یا به عبارت دیگه در کانال های مختلف بزنید . مثلا یک عدد رم 2 گیگا بایت رو به اسلات آبی و یک رم 2 گیگ دیگه رو به اسلات آبی دیگه بزنید ( یکی در کانال یک و یکی دیگه در کانال دو ) . در مورد رنگ سفید هم همینطوره . ( رنگ اسلات ها بسته به مادربورد ، متغیره . صرفا نباید آبی و سفید باشه ، می تونه زرد و سبز یا هر رنگ دیگه ای باشه . مهم اینه که بدونید برای برقراری حالت dual channel ، دوعدد رم مشابه رو باید در اسلات های همرنگ جا بزنید . ) اگه یک رم رو به آبی و یک رم رو به مشکی بزنید ، دیگه حالت dual channel رو از دست میدید و مادربورد در حالت تک کانال یا هون 64 بیتی کار می کنه .

پهنای باند رم چیست؟ چرا استفاده از دو رم RAM کوچک بهتر از یک رم بزرگ است ؟

خب قطعا شنیدید که میگن  ” اگه میخوای 4 گیگ رم بزنی یه دونه رم 4 گیگ نگیر ، 2 تا رم 2 گیگ بگیر که بشه 4 گیگ اینجوری سرعت بیشتر میشه ” . این حرف درسته اما خیلی ها نمی دونن واسه چی این  حرفو می زنن فقط می زنن که بگن من هم از کامپیوتر سر در میارم ، چون وقتی ازش می پرسی چرا مگه چه فرقی می کنه ؟ میگه نمی دونم .

به هر حال جا داره من اینجا به تمام دوستانی که تلاش می کنن بدون هیچ دلیلی و بدون اینکه بدونن چرا ، کاری رو به بقیه هم پیشنهاد می کنن خدا قوت بگم و از ادامه این کارها منصرفشون کنم 😀

حالا بریم سر اصل مطلب : ببینید 2 به علاوه 2 میشه 4 . ظرفیت های هر دو ، چه یک رم 4 گیگ چه 2 تا رم 2 گیگ برابره اما همه چیز ظرفیت رم نیست . سرعت انتقال اطلاعات خیلی مهم تره .

بگذارید مثال بزنم که قشنگ مسئله روشن شه . فرض کنید شما یک رم 4 گیگ دارید با سرعت کلاک 1333 مگا هرتز . همونطور که بالاتر هم گفتم این رم 4 گیگه می تونه فقط 64 بیت اطلاعات رو در یک کلاک منتقل کنه . اگر بخوایم بدونیم این رم 4 گیگ در هر ثانیه چند تا بیت رو می تونه انتقال بده باید پهنای باند این رم رو حساب کنیم . پهنای باند رم های DDR به طور خلاصه شده به این شکل هست ( از سمت راست بخونید ) :

پهنای باند رم DDR = سرعت کلاک رم DDR  * ( ضربدر ) 8 .

یعنی عدد  1333 رو باید با 8 ضرب کنی . میشه 10664 مگا بایت در ثانیه یا به عبارت دیگه 10 گیگا بایت در ثانیه . این پهنای باند واسه زمانیه که شما فقط از یک رم 4 گیگ با سرعت 1333 استفاده کردید . اما اگه 2 عدد رم 2 گیگ با سرعت 1333 و به صورت dual channel بسته شن ، شما 128 بیت داده رو می تونید منتقل کنید و این یعنی دو برابر شدن پهنای باند . در این حالت پهنای باند شما از 10 گیگا بایت در ثانیه به 20 گیگا بایت در ثانیه افزایش پیدا می کنه . پس دلیل این که چرا میگن دو تا رم بهتر از 1 دونه رمه رو هم متوجه شدید !

 

حتما مطالب زیر رو هم بخونید

 • برای دیدن مشخصات حافظه رم RAM کامپیوتر باید درب کیس رو باز کنید و ماژول ها رو در بیارید تا روی برچسبش رو بخونید این در حالیه که اصلا نیازی به اینکار نیست . شما خیلی راحت می تونید هم از طریق نرم افزار و هم از طریق CMD ،…
 • شاید خیلی از شماها بدونید که رم دو کاناله بهتر از تک کاناله اما قبل از هر چیزی توصیه می کنم پست " Dual Channel چیست ؟ " رو بخونید تا بدونید دقیقا چه اتفاقی میفته که عملکرد کلی سیستم با رم دو کاناله افزایش پیدا میکنه . به زبون…
 • حافظه رم RAM با قطع برق اطلاعاتش پاک میشه ، همه این مسئله رو می دونن اما شاید خیلی ها علت اصلی این قضیه رو ندونن چون دلیل این امر کاملا الکترونیکی هست و مربوط به ساختار حافظه رم RAM اون هم از نوع DRAM هست . در ادامه به…
 • main memory شاید یکی از مجهولات ذهنی کاربران کامپیوتر باشه و با وجود دو حافظه رم و هارد این سوال پیش بیاد که کدوم یک از اینها main memory یا حافظه اصلی محسوب میشن ؟ و از اونجایی که بعد از قطع برق اطلاعات حافظه رم پاک میشه شاید خیلی ها…

دوره آموزش زبان انگلیسی علم فردا

بیش از 27 ساعت آموزش ویدیویی به زبان فارسی

 • ■ آموزش اصول تلفظ در زبان انگلیسی
 • ■ آموزش انواع واژه ها + کاربرد و طرز استفاده از اونا
 • ■ آموزش ساخت جملات پایه ای و مهم در زبان انگلیسی
 • ■ آموزش استفاده از صفت ها در انگلیسی
 • ■ آموزش زمان های مختلف
 • ■آموزش جمله سازی با روش بسیار ساده!
دسته بندی
موضوعات مرتبط
محمدرضا امین زاده

محمدرضا امين زاده هستم ، مهندس الكترونيك و سردبير مجله علم فردا . علاقه زیادی به سخت افزار دارم ، اگه فرصتی بمونه در زمینه ادیت فیلم و تصویر و طراحی رابط کاربری وب و اندروید مطالعه و تمرین می کنم .

حمایت از علم فردا

نوشتن مطالب آموزشی به زبان ساده و قابل فهم برای همه ، کار بسیار سختیه . از طرفی ، نگهداری یک وب سایت آموزشی خرج داره ! اگر براتون امکان داره لطفا با پرداخت مبلغ کمی در هزینه های سایت سهیم باشید تا ما هم بتونیم با خیال راحت براتون بنویسیم و به سوال ها تون پاسخ بدیم . حمایت مالی از علم فردا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

376 دیدگاه

 • سلام خسته نباشید. من یه مادر بورد دارم که از دوال پشتیبانی میکنه. دو تا رم هم دارم که بصورت دوال هستند. حالا سوالم اینه رم هایی که دارم 4 گیگ هستن روشون نوشته 2*2 که میشه 4 گیگ. به صورت تکی که نصب میکنم فقط مادر بورد 2 گیگ رو میشناسه میخواستم بدونم مادر بورد مشکل داره یا مدلش اینجوریه و حتما باید بصورت دوال نصب بشه که 4 گیگ رو بشناسه. یا اینکه تو حالت تکی هم باید 4 گیگ رو بشناسه.
  در ضمن اگه من دو تا رم هارو دواال نصب کنم باید 8 گیگ بشه که الان به صورت تک کانال من 4 گیگ دارم.خیلی ممنون از پاسختون.
  راستی خیلی سایت خوبی دارین من همه پستای توی اینستا و سایتتون رو میخونم اطلاعاتتون خیلی عالیه

 • سلام
  آیا صرف دوکاناله بودن پیکربندی یک رم به معنی عملکرد بهتر نسبت به رم تک کاناله ست یا اینکه حتما باید از دو عدد رم یکسان استفاده بشه؟ (با در نظر گرفتن ساپورت شدن توسط مادربرد)
  اصولا پیکربندی دوکاناله به معنای وجود دو ماژوله؟ چون من می خوام سیستمم رو ارتقا بدم و به رم هایی برخوردم که توی مشخصاتشون (حتی توی صفحه سایت سازنده) نوشته بود دوکاناله ولی کیتِ تکی…نمونه ش هم رم Corsair vengeance LPX که مثلا ظرفیت 8 گیگش یک “عدد” رم 8 گیگ دوکاناله ست…می خوام بدونم همین یک عدد رم دوکاناله عملکرد مشابه دو عدد رم 4گیگ یکسان رو داره یا نه؟ اگر نه، پس یک عدد رم دوکاناله چه مزیتی نسبت به یک عدد رم تک کاناله داره؟ من که واقعا گیج شدم
  ممنون میشم زودتر پاسخ بدید چون هرچی می گذره قیمت ها میره بالاتر

 • سلام ممنون از پاسخوتون

  فقط اگه نداریم پس من چجوری خریدم؟!!! 😐
  تازه دو تاش dual channel هستش و دو تاشم triple cahnnel
  من قبل اقدام برای خرید کلی هم جستجو کردم تو سایت های فارسی و انگلیسی و فروشگاه های انلاین توی مشخصات رم یه گزینه پیکر بندی نوشتن که یا یه کاناله هستش یا دو کاناله یا 3 و یا 4 کاناله
  اگر بخواین لینکشون رو می تونم بفرستم
  الان من 4 تا رم 2 گیگ corsair 1600 خریدم که روی دو کانالش زده 4gb (2*2g) و روی سه کانالش زده 6gb (3 * 2g)

  میشه یه توضیحی بدین درباره این موضوع؟
  قلابی که نیستش این رم ها انشالله؟

 • سلام
  اقا چرا هیشکی تو بازار نمیدونه دو کاناله چیه؟؟!!!!!!
  اومدم بازار رضا به هرکی میگم ۴ تا رم ۲گیگ ddr3 ۱۶۰۰ دو کاناله میخوام فک میکنن منظورم دو ماژولس!!!!!
  میگن اصن دو کاناله نداریم!!
  لطفا یه جا معرفی کنید برم بگیرم:(

  • درود بر شما
   رم دو کاناله نداریم ، ساختار یا حالت دو کاناله داریم . این ویژگی مربوط به مادربورد میشه . اگه مادربوردتون جدیده ، پشتیبانی میکنه نگران نباشید
   دو تا رم بگیرید طبق پست در اسلات بذارید دو کاناله میشه

 • سلام
  برای استفاده از حالت دوال چنل خود رم ها هم باید دوال چنل باشن یا اینکه با رم تک کاناله هم میشه بصورت دوال چنل استفاده کرد؟

 • سلام
  برای اینکه از حالتdual channel استفاده کنیم رم هم باید dual channel باشه؟!

 • سلام
  قصد خرید سی پی یو دارم
  اما FSB 1333 هست
  اما رم من 8gb 800mhz هست (به صورت دوال چنل)
  تو سایت مادربرد نوشته از این FSB ها پشتیبانی می کنه
  اما مسله اینه که رمم 800 هست
  آیا این سی پی یو روی کامپیوترم کار می کنه و از سرعتش کم نمی شه؟
  آخه گفتین پهنای باند زیاد میشه و در نتیجه سرعت انتقال اطلاعت بیشتر میشه یعنی 12800 مگابایت = 800*16 ولی رم 1333 میشه
  20 گیگ = 16*1333 پس ایا این سی پی یو با حداکثر قدرت کار می کنه؟

 • رامین 22 مهر 1398

  سلام ممنون از زحمتی که کشیدید و مطالب مفیدتون

 • طاها توکلی 11 شهریور 1398

  سلام وقت بخیر
  درود خدا برتو دمت گرم حسابی اطلاعات گرفتم😉

 • سلام برا من بوق میزنه لطفا جوابو به ایمیلم بزنید
  دو تا رمام یه اندازه 2 گیگ باس یکی یه مارک فقط به رنگ های ابی سفید سیستم بالا میاد
  سفید با سفید ابی با ابی نمیشه
  GA-P55-USB3 مدل مادر بردمم اینه

 • عرفان 25 تیر 1398

  سلام اقا خسته نباشید
  ی رم خریدم مدل Kingston hyper x fury 2400 CL 15 single channel ی مدتی میشه ولی رم بی استفاده مونده یعنی رو سیستم نیست ی چیزی که فکرم رو مشغول کرده این سینگل چنل هست رو اطلاعات رم یعنی نمیشه از با ی مدل دقیقا مثل همین دوال چنل استفاده کرد؟ چون ی سری جاها نظرات رو خوندم میگفتن که دو مدل از این رم رو نمیشه استفاده کرد ب صورت دوال چنل چون بلو اسکرین میده
  مدل مادربردم msi z370 gaming plus هست میتونید ی برسی کنید؟ ممنون میشم جواب بدید ی مدته فکرم درگیره

 • احسان 09 تیر 1398

  سلام. خواستم به سیستمم رم اضافه کنم ممنون میشم کمکم کنید. مادربوردم ایسوس P5Q-E هست.با قابلیت Dual-channel DDR2 1200/1066/800/667 MHz . در حال حاضر دوتا رم دو گیگ OCZ 1066 روی سیستمم دارم. خواستم ببینم اولا رو دوتا اسلات خالی دیگه اگر دوتا رم هر کدوم دو گیگ اما تک کاناله بزارم مشکلی پیش میاد؟ و سوال دوم اینکه اگر اون دوتا رم مثل خود OCZ عدد 1066 مگاهرتز نداشته باشند مثلا کینگستون 800 مگاهرتز باشند این مشکلی داره یا نه. ممنون از شما

 • سلام، من رو مادربردم یک جفت رم از یک مارک با باس 3000 و تایمینگ CL15 دارم، میخوام یه جفت رم دیگه از همین مارک و همین باس بگیرم، ولی تایمینگ رم جدید CL16 هستش، میخوام بدونم در این صورت رمها بصورت dual channel کار میکنند و تایمینگ روی چند تنظیم میشه؟ ممنون

 • بسیار عالی دیگه چی بگم که هرچی بگم از خوبیات کم گفتم

 • سلام
  مطالب علیه دستتون درد نکنه حسابی استفاده میکنیم

 • سلام.
  ممنون از سایت خوبتون.

  یه توضیحی در مورد رم های fb-dimm میدید؟
  ممنون.

 • با سلام لطفا یه راهنمایی کنید مادربردم دوئل کانال ddr2 هستش آیا با رم تک کانال میشه سیستمو راه انداخت یا با دو تا تک کانال؟

 • سلام جناب مهندس هاردی دارم که با تمام نرم افزار های گوناگون فرمت ویا پارتیشن بندی میکنم حتی یک فایل هم حذف نمیشه مجددا ویندوز بالا می آید بطور کلی نه نصب برنامه و نه حذف و فرمت و حتی پارتیشن انجام پذیر نیست لطفادر صورت امکان کمکم کنید با تشکر از زحمات شما. زمانی

 • محمد انوری 05 دی 1397

  ببخشید آقای امین زاده روی لپ تاپ hp 6555b
  دو تا رم ۲ زدم یکی الپیدا و یکی نانیا هر دو باس ۱۰۶۰۰
  ولی تو cpuz در قسمت rank … یکی رو میزنه dual channel و یکی دیگه رو single channel میشه راهنمایی کنین؟

 • ممنون سایت جالبی درست کردین به زبان ساده نکات کلیدی رو میگین خسته نباشید

 • سلام جناب مهندس خستا نباشید
  ببخشید من یه مین بورد ddr2 دارم قبلا دو تا رم ۱ گیگ به صورت وصل بود و وقتی ویتدوز بوت میشد عبلرت dual channel memory مشااده میشد بعد از تهیه یه رم دوگیگ میخاستم یه روم ۲ گیگ و ۱ گیگ رو به مادربورد وصل کنم که نشد موقعی که ویندوز بوت میشد عبارت single channel میومد و بعد از نمایش لوگو ویندوز pc به حالت sleep میره و بالا نمیاد مبخلستم بدونم کجای کار اشتباه هستش؟

 • سلام خدمت جناب مهندس امین زاده گرامی و تشکر فراوان بابت مطالب بی نظیرتون … از وقتی با سایت تون آشنا شدم کلی به اطلاعات سخت افزاریم اضافه شده واقعا ممنون ازتون

 • سلام آقا من لپ تاپم از این تکنولوژی پشتیبانی می‌کنه و در صددم یه رم ۴ بش اضافه کنم خودشم چهار گیگ داره یعنی گرافیکم نسبتا (Gt940mx gddr5 2gb)خوبه اما رمم اذیت می‌کنه حالا یه سوال آیا وقتی میخوام رنو خریداری کنم آیا هردو باید از یک سازنده باشن و سرعت انتقال داده شون یکی باشه یا نه میتونم یه رم با سرعت انتقال داده بالاتر هم ببندم:
  جزئیات فعلی رم ۴gb gddr4 با سرعت 2000 همین حدودا
  رم مورد نظر ۴gb gddr4 با سرعت 2400 مدل اسپیسر
  حالا آیا این تفاوت سازنده و تفاوت سرعت در سیستم من اثر خواهد داشت یعنی باعث ناسازگاری میشه؟
  زیر رم در دیجیکالا نوشته single channel laptop ram این یعنی این برای لپ تاپ های با سیستم دوکاناله نیست؟
  یه لطفی بکن داداش چقدر تو گیمینگ این افزایش رم اثر داره؟

 • سلام من یک مادربرد 4 اسلات دارم با پیکربندی حافظه دو کاناله.اگر من یک رم تک کاناله با حجم زیاد بخرم .آن را به کدام اسلات مادربرد نصب کنم.

 • مرسی مهندس عالی بود

 • محمدرضا 23 مهر 1397

  سلام dual-ported RAM و dual channel با هم متفاوتند ؟

 • سلام تو رو خدا جوابمو بدید من اطلاعاتی نداشتم به یک لپ تاپ فروشی گفتم برام رم بندازه رم خود لپ تاپ 4 بود اونم یه 8 انداخت مشخصات شون هم مثل هم بود میخوام ببینم مشکلی نیستش اینا میتونن بین هم شیر کنن؟ توی جعبه لپ تاپم هم نوشته بودش تا رم 12 ساپورت میکنه دستگاه.

 • سلام . خواهشن پاسخ بدین چون یکی از دوستان بنده هم دقیقا همین مشکل رو داره و نمیدونه میخواستم ازتون بپرسم اگه دوتا رم با مشخصات یکسان بگیرم ولی فقط تفاوت در حجم داشته باشند یعنی یکیش 4 گیگ باشه و اون یکی 2 گیگ آیا بازم میشه dual channel بشه یا باید حتمن ظرفیت رم ها هم یکی باشه ؟؟؟ ممنون میشم پاسخ بدین

 • اطلاعاتی که دادید رو واقعاً خیلی سخت میشه پیدا کرد . زحمت کشیدید و بسیار سپاسگزار.

 • با سلام و احترام
  اگه من دو رم با دو کلاک متفاوت را داخل اسلاتهای یک کانال یعنی غیر همرنگ بگذارم کلاک کدام رم اعمال می شود؟
  با تشکر

 • سلام رو رم من اعداد زیر نوشته شده
  4G 2R*8 pc3-10600s-9-10-F20
  2R*8 یعنی چی ؟ بعد یه سوال دیگه داشتم الان فرکانس رم رو از کجا میتونم ببینم تو cpu-z زده 667MHZ ولی تو task manager رو speed زده 1333MHZ الان فرکانس رم من چقدره؟ میخام یه رم 4 به سیستم اضافه کنم با چه فرکانسی باید بگیرم؟

 • بسیار عالی

 • ابراهیم 11 بهمن 1396

  سلام. وقت بخیر. مادربرد من دو تا اسلات رم داره. مجموع ظرفیت رم که مادربرد می تونه پشتیبانی کنه عبارته از 16 گیگ. حالا من می تونم یک دونه رم 16 گیگی رو این مادربرد نصب کنم؟
  با تشکر

 • بهرام 18 دی 1396

  با سلام
  من جدیدا به یه مشکل خوردم با سیستمم
  رم سیستمم 2 بود و یه رم دیگه با همون مشخصات گرفتم. نزدیک دو سال هردو وصل بودن و کار میکردن.الان هردو رم همزمان کارنمیکنه.باید یکیرو قطع کنم تا ریستارت نشه و روشن بشه.رم ها تک تک کار میکنن.
  قبل این مشکل صفحه آبی میومد و اخطار دیسک میداد.ویندوز عوض کردم اون مشکل رفع شد این باقی موند
  ممنون میشم راهنماییم کنین.

 • با سلام و تشکر بابت مطالب مفیدتون
  بنده یه مادربورد دارم 945PL-A VER:3 که حداکثر 2 تا رم یک گیگی DDR2 533/400 SDRAM رو ساپورت میکنه. با سی پی یو INTEL(R) PENTIUM(R) D CPU 3.00 GHz (2cpu) که دو تا رم 512 مگ دارم. جهت ارتقاء رم ها چه مدلی با چه باسی بگیرم. آیا رم با باس 800 جواب میده ؟ممنون از وقتی که گذاشتید.

 • afshin.051 18 آذر 1396

  سلام
  اقا من داخل یه سایت دیدم قیمت یه رم 8گیگ تک ماژول بود 250 که یعنی اگر دوتا ازین 8 گیگ های تک ماژول بخرم میشه 500.
  اما رم 16 گیگ متشکل از دو ماژول 8 گیگ بود 1 تومن!!!
  چرا اینقدر تفاوت قیمت؟
  اصن یه رم 16 گیگ متشکل از دو ماژول 8 گیگ چه فرقی با این داره که من دو عدد رم 8 گیگ تک ماژول یکسان بخرم و بصورت دو کاناله استفاده کنم؟

 • سلام من مادربورد گیگابایت EP41-UD3L دارم که ۴ اسلاید رم DDR2 داره که هرکدوم 2 گیگ پشتیبانی میکنه 4 تارم 2گیگ دارم ولی اصلا نمیتونم از هر ۴تا رم باهم استفاده کنم یعنی بشه ۸ گیگ هرکاری میکنم یا بوق میزنه یا اصلا بالا نمیاد تکی میتونم استفاده کنم جفت هم میتونم استفاده کنم بشرطی که هر دوتا رو یه رنگ باشن درغیر اینصورت بازم سیستم بالا نمیاد -کلافه شدم ۲۴ حالت ممکنو برای جای گزینی رم تو اسلاید های مختلف امتحان کردم ولی اصلا نمیشه از ۴تارم یعنی ۸ گیگ استفاده کنم سیستم یا بوق میزنه یاهمش ریستارت میشه رم ها هم همه باس 800 ـ2گیگ هستن همه هم نو خریدم هر۴تا کینگستونن ولی بانرم افزار cpu-z چک کردم دوتا سامسونگن یکی کینگستون یکی هم نوشته بود هیوندای الکترونیک! سیستمم رو حالت اور کلاک نیست بایاس رم روحالت اتوماتیکه لطفا اگه میدونین راهنماییم کنید

 • ببخشید اون ضربدر ۸ برای چی هست؟

 • مهدی نباتی 23 مهر 1396

  سلام ممنون بابت اطلاعات خوبتون
  من رو سیستمم یه رم 8 ویک رم 4 گذاشتم دو تا جا برای رم داره خاستم ببینم مشکلی پیش نمیاره

 • سلام.
  واقعا خیلی اطلاعات دارین….و مهمتر از همه خیلی ممنون بخاطر نشر دانشتون
  یه سوال داشتم…من یه دونه رم 4 گیگ ddr3 با فرکانس 800mhz برند Kingston دارم و میخوام یه دونه دیگه مث این بندازم کنارش (مادربردم دو کانالست) ولی هرچی هم توی خیابون گشتم و هم توی فروشگاه اینترنتیا ولی هیج جا مث رم من رو نداشتن
  ولی 1600 مگاهرتزش رو پیدا کردم. حالا اگه یه رم 800mhz در کنار 1600mhz باشه چه اتفاقی میفته؟ البته اهمونطور که گفتم این رمی که مدنظم برای خرید هست همه اطلاعاتش به جز فرکانسش مث رم روی کامپیوترمه. برام این سوال بود که اگه یه رم 1600 در کنار 800 باشه آیا قدرت 1600 روی 800 مگاهرتز تنظیم میشه؟یا اگه اینطور نیست پس کارکردش چطور میشه؟
  خیلی خیلی ممنون از شما و سایتتون..

 • مهدی زنجانی 04 مرداد 1396

  با سلام
  من یک جفت رم RAM Gskill Trident Z DDR4 16GB (8GB x 2) 3200MHz CL16 Dual Channel دارم که وقتی جفت اونا رو به مادربورد میزنم صدای بوق بلند میشه و سیستم خاموش میشه اماه وقتی یکیشو میزنم(فقط یک رم) سیستم بصورت عادی کار میکنه. ممنون میشم راهنمایی کنید

 • چجوری بفهمیم ، لبتاب از این فناوری بهره می بره ؟؟؟ …. من لبتابم lenovo z480 هست ….. الان از کجا بفهمم که از فناری دوگانه رم استفاده می کنه یا نه ….. روی یکی از رم ها که چهار گیگه نوشته 2*2g این یعنی یک رم ، در حقیقت دو تا رم دو گیگابایتی هست ؟؟؟ یعنی دو کاناله هست ؟؟؟ ….. داخل یه مطلبی که خودتون نوشتید این یعنی تعداد ماژول ها ، لبتاب من شیش گیگ رم داره و دو اسلات رم ….. یکی از رم هام دو گیگه که تک ماژول هست و یکی دیگه چهار گیگ که دو ماژول هست …… الان هر دو اسلات از دو ماژول پشتیبانی می کنن ؟؟؟ آیا دو ماژول بودن رم نشانه دو کاناله بودن اون هست ؟؟؟: …. و کلا دو کناال بودن در لب تاب رو چجوری بفهمیم ؟؟؟؟ و این که کودوم اسلات از دو گانه پشتیبانی می کنه … و رم دو کاناله برای لب تاب هست ؟؟؟ اگر هست مشخصاتش چیه

 • سلام
  من میخوام رم لپ تاپمو که 6 هستش ارتقا بدم به 8
  از طریق برنامه cpu z کانال رو نوشته بود 2
  یعنی الان من باید 2 تا رم 4 بخرم؟

  • سلام .
   الان شما یه رم 4 و یه 2 دارید مجموعا 6 گیگ . می تونید رم دو گیگ تون رو دربیارید و بفروشید و به جاش یه دونه 4 گیگ بخرید . اینجوری میشه 8 گیگ .

 • ببخشید تو مادربردای که رنگ جفت اسلاتهای رمشون یکی بازم دوتا رم دو بهتر یه رم چهار یا فقط این برای مادربردای که رنگ اسلاتهاشون باهم فرق داره صدق میکنه

 • هرچی اطلاعات میخام تو گوگل آخر به این سایت ختم میشه، واقعا ممنون از شما.
  من یک سوال دارم الان یه رم XMS3 4GB 1600Mhz C11 DDR3 روی مادربوردم دارم اگه یه دونه دیگه مثل همین بگیرم بندازم تو اون یکی رنگ مثل خودش خود به خود دوال چنل میشه یا رمهای دوال چنل فرق میکنه ؟ ( مثل اوناایی که تو بسته 2تایی هست ؟ ) با توضیحات شما مادربردم 2 رنگ مشکی و 2 خاکستری داره و ساپرت میکنه فقط نمیدونم اگه مثل همون قبلی یدونه بخرم دوال چنل میشه یا باید از این رم دوتایی ها تو یه بسته هست بخرم ؟ ممنون

 • بله درست میگین 32 بیت هست خوب الان این به این معنیه که لپتاپ من از حد اکثر توان رمش استفاده نمیکنه ؟

حمایت از علم فردا
خبرنامه علم فردا
علم فردا در شبکه های اجتماعی علم فردا در جی پلاس کانال تلگرام علم فردا علم فردا در اینستاگرام
هر گونه کپی برداری از مطالب علم فردا ممنوعه ! در ضمن ، وب سایت علم فردا روی سرورهای پارس پک میزبانی میشه!
دانلود ویدیوهای آموزش زبان انگلیسی علم فردا