بستن فهرست

dual channel یا دوال چنل یا دو کاناله رو خیلی هاتون  شنیدین اما آیا جزئیات تکنولوژی dual channel رو می دونید ؟ می دونید که بر چه اساسی کار می کنه ؟ اصلا می دونستید که به خاطر همین تکنولوژی dual channel هست که اسلات های رم روی مادربورد شما در 2 رنگ مختلف طراحی میشه ؟ در واقع جرقه این پست رو هم همین سوال تو ذهنم زد که یه بنده خدایی ازم پرسید چرا اسلات رم مادربورد من دوتاش آبی رنگه و دوتاش مشکی . برای پاسخ به این سوال باید اصول اولیه چگونگی ارتباط بین حافظه رم RAM و پردازنده ، مفاهیم باس ، کلاک و یه سری چیزای دیگه رو بدونید . پس با من همراه باشید و تا انتهای پست رو بخونید قطعا به سودتون خواهد بود .

BUS باس رم چیست ؟

BUS باس ، مختص حافظه رم نیست . باس به مسیری برای انتقال اطلاعات بین پردازنده و دیگر اجزای مادربورد تعلق میگیره . این مسیر ، همون مسیرهای مسی باریکی است که روی بورد مادربورد و یا داخل چیپ ست ها تعبیه میشه . می تونید باس رو به منزله یک خیابون یک طرفه و یا دوطرفه در نظر بگیرید که ماشین ها می تونن رفت و آمد کنند . در مورد رم هم همین مسئله صدق می کنه ، برخی اطلاعات داخل رم نوشته میشن و برخی اطلاعات از رم دریافت میشن که توسط همین باس صورت میگیره . شکل زیر شاید بتونه تفهیم این مسئله رو ساده کنه ، مسیرهای آبی رنگ باس هستند :

 

bus باس در مادربورد

bus باس در مادربورد

 

آموزش زبان انگلیسی - ابراهیم درویش

آموزش زبان انگلیسی علم فردا

 • یه بار برای همیشه تلفظ انگلیسی رو یاد بگیر!
 • ■ آموزش گرامر انگلیسی از صفر تا صد!
 • ■ آموزش مکالمه انگلیسی درباره موضوعات کاربردی
 • ■ مبتنی بر انگلیسی امریکایی!
 • ■ بیش از 45 ساعت ویدیو آموزشی!!!
 • اطلاعات بیشتر + نمونه درس

Memory Controller یا کنترل کننده حافظه چیست ؟

Memory Controller Hub که به مخفف MCH هم گفته میشه از اسمش پیداست که وظیفش چیه . تمام نقل و انتقال داده به رم اعم از نوشتن و خواندن اطلاعات رم توسط این چیپ سِت کنترل و هدایت میشه . کنترل کننده حافظه معمولادر چیپ ست بزرگی به نام North Bridge یا چیپ ست پل شمالی قرار داره که معمولا کنار پردازنده روی مادربورد قابل دیدنه . البته چیپ ست پل شمالی ، فانکشن های دیگه ای مثل کنترل درگاه های PCI Express هم داخل خودش داره . پست مرتبط : تشریح کامل فناوری PCI Express

وظیفه کنترل کننده حافظه اینه که به صورت پی در پی جریان الکتریکی رو به مدارات الکترونیکی رم بفرسته تا ریفرش بشن و اطلاعات از دست نره . البته این کارفقط یکی از وظایف پل شمالی است . در واقع تمام دستوراتی که در رم نوشته میشه و یا اطلاعاتی که از رم خونده میشه به دلیل کنترلی است که کنترل کننده حافظه روی رم داره .

الان دیگه روی برخی مادربورد های جدید خبری از چیپ ست پل شمالی نیست ، چون عزیزان طراح قطعات سخت افزاری همت به خرج دادن و کنترل کننده حافظه و دیگر اجزای پل شمالی رو به صورت یکجا در خود قالب پردازنده جاساز کردن که این امر باعث تسریع در ارتباط بین حافظه رم و پردازنده میشه .

 

چیپ ست های پل شمالی و پل جنوبی روی مادربورد

چیپ ست های پل شمالی و پل جنوبی روی مادربورد

 

 حافظه رم RAM چگونه با پردازنده CPU در ارتباط است ؟

همونطور که می دونید و خب شاید هم ندونید حافظه رم RAM  به طور مستقیم با CPU در ارتباط نیست . کنترل کننده حافظه یا به انگلیسی Memory Controller وظیفه ارتباط بین رم و پردازنده رو به عهده داره . حافظه رم از طریق 3 گذرگاه به کنترل کننده حافظه وصل هست که در مجموع به این گذرگاه ها ، باس حافظه یا Memory Bus میگن . این باس به 3 گذرگاه تقسیم میشه : گذرگاه آدرس ، گذرگاه دیتا و گذرگاه کنترل .

■ اطلاعاتی که به کنترل کننده حافظه میره ( منظور اطلاعاتی که از رم خونده میشه ) و همچنین اطلاعاتی که روی رم نوشته میشه ( منظور همون دستورات پردازنده )  از طریق باس دیتا هدایت میشه .

■ باس آدرس هم به ماژول های رم ( منظور از ماژول همین رمی است که دستتون میگیرید و روی اسلات رم سواره ) میگه که اطلاعات در کدوم ادرس باید بازیابی و یا ذخیره بشه .

■ باس کنترل هم دستور لازم رو به رم میفرسته . به زبون ساده ، فرمان صادر شده از پردازنده رو به رم میگه  . مثلا میگه که این یک دستور نوشتنی و یا خواندنی است .

■ وظیفه حافظه رم RAM اینه که برخی اطلاعات مربوط به برنامه هایی که توسط کاربر کامپیوتر زیاد مورد استفاده قرار میگیره رو به صورت موقتی در خودش ذخیره کنه تا پردازنده کمتر به هارد دیسک سرک بکشه . سرک کشیدن CPU به هارد باعث اتلاف توان و کندی سرعت کلی کامپیوتر میشه .

 تکنولوژی Dual Channel یا دو کاناله چیست ؟

همه این حرفها رو بالا گفتم که برسیم به اینجا . در واقع برای اینکه مفهوم Dual channel رو بهتر درک کنید لازم بود که حرفهای بالا رو بزنم .

dual به معنی دوتایی هست ، شاید این کلمه رو در پردازنده ها هم شنیده باشید : dual core  که به معنی دو هسته ای هست . channel هم به معنی کانال هست که در اینجا بیشتر مفهوم گذرگاه رو می رسونه . dual channel به معنی دو کاناله یا دو گذرگاه هست .

در حالت کلی و قبل از ظهور تکنولوژی dual channel ، حافظه های رم از طریق 1 مسیر 64 بیتی با پردازنده در ارتباط بودند . جمله قبلی به معنی اینه که در یک سیکل انتقال ، تنها 64 بیت منتقل میشد . قبل از تکنولوژی dual channel یا دوکاناله ، 64 سیم مسی از ماژول های رم به سمت کنترل کننده حافظه میرفت که با D0 تا D63 مشخص می شدند .

Dual channel یا دو کاناله ، مسیرهای مسی ارتباط بین حافظه رم و کنترل کننده حافظه رو دو برابر میکنه . یعنی 128 تا . با این حساب مادربوردی که از تکنولوژی dual channel بهره می بره ، 128 مسیر مسی ( باس ) بین رم و کنترل کننده حافظه داره که از D0 تا D127 شماره گذاری شده . لازمه بگم که رم های موجود در کامپیوترها 64 بیتی هستند . یعنی در هر سیکل انتقال ، می تونن 64 بیت داده رو انتقال بدن . واسه اینکه مادربورد بتونه 128 بیت رو بین کنترل کننده حافظه و خود حافظه رم انتقال بده لازمه که از دو عدد حافظه رم یا ضریبی از عدد 2 مثلا 4 عدد رم روی اسلات رم استفاده بشه . بهتره که این رم ها از یک مدل و یا با مشخصات کاملا یکسان باشند . مشخصاتی مثل سرعت کلاک پالس ، تایمینگ و همچنین ظرفیت حافظه ( مثلا جفتشون 2 گیگ یا 1 گیگ باشن ) . پست مرتبط : تایمینگ رم RAM و اعداد Timing چیست ؟

در تصویر زیر دو حافظه رم و نحوه اتصال باس دیتا شون به کنترل کننده حافظه رو میبینید که در حالت تک کانال یا single channel کانفیگ شدند . همونطور که میبینید هر دو رم فقط با 64 خط اتصالی می تونن انتقال اطلاعات انجام بدن .

 

باس دیتا حافظه رم در حالت تک کانال یا single channel

باس دیتا حافظه رم در حالت تک کانال یا single channel

 

تصویر زیر هم دو حافظه رم رو در حالت دو کاناله یا dual channel نشون میده که به هر کدوم از رم ها یک مسیر 64 بیتی اختصاص یافته که جمعا 128 بیت میشه . پس پهنای باند کلی حافظه رم بیشتر میشه . هر چی پهنای باند بیشتر باشه ، عملکرد پردازنده هم بهتره و همه چی به خیر و خوشی پیش میره . در مورد پهنای باند در ادامه توضیح دادم .

 

دیتا باس در حالت دو کانال یا dual channel

دیتا باس در حالت دو کانال یا dual channel

dual channel نباید با تکنولوژی DDR اشتباه گرفته بشه . DDR مخفف Double Data Rate هست به این معنی که در هر کلاک پالس دو بار اطلاعات جابجا میشن . مادربوردهای جدید هم از تکنولوژی DDR و هم از تکنولوژی Dual channel استفاده میکنن .

ببینید مفهوم dual channel یا دو کاناله بودن رم به معنی قدرت دو برابر کل سیستم نیست بلکه این معماری فقط برای قسمت حافظه طراحی شده که بخشی از سرعت کل کامپیوتر رو تشکیل میده .

چرا رنگ اسلات های رم RAM روی مادربورد متفاوت است ؟

جواب این سوال هم مربوط به تکنولوژی dual channel هست . لازمه ی فعال کردن تکنولوژی dual chennel اینه که شما 2 عدد یا 4 عدد رم DRAM داشته باشید و مادربوردتون از dual channel پشتیبانی کنه . مادربورد هایی که از dual channel بهره می برن ، اسلات رم هاشون به دو رنگ مختلف هست . مثل شکل زیر :

 

اسلات های رنگی برای نشان دادن پشتیبانی مادربورد از dual channel

اسلات های رنگی برای نشان دادن پشتیبانی مادربورد از dual channel

 

اسلات ها به 2 کانال تقسیم میشن ، مثلا در شکل بالا اسلات آبی و سفیدی که نزدیک سوکت پردازنده هستند کانال 1 رو تشکیل میدن و اسلات آبی و سفید دیگه هم کانال 2 هستن . برای اینکه بتونید از از قابلیت dual channel استفاده کنید باید 2 عدد رم با مشخصات مشابه رو در اسلات های با رنگ مشابه یا به عبارت دیگه در کانال های مختلف بزنید . مثلا یک عدد رم 2 گیگا بایت رو به اسلات آبی و یک رم 2 گیگ دیگه رو به اسلات آبی دیگه بزنید ( یکی در کانال یک و یکی دیگه در کانال دو ) . در مورد رنگ سفید هم همینطوره . ( رنگ اسلات ها بسته به مادربورد ، متغیره . صرفا نباید آبی و سفید باشه ، می تونه زرد و سبز یا هر رنگ دیگه ای باشه . مهم اینه که بدونید برای برقراری حالت dual channel ، دوعدد رم مشابه رو باید در اسلات های همرنگ جا بزنید . ) اگه یک رم رو به آبی و یک رم رو به مشکی بزنید ، دیگه حالت dual channel رو از دست میدید و مادربورد در حالت تک کانال یا هون 64 بیتی کار می کنه .

پهنای باند رم چیست؟ چرا استفاده از دو رم RAM کوچک بهتر از یک رم بزرگ است ؟

خب قطعا شنیدید که میگن  ” اگه میخوای 4 گیگ رم بزنی یه دونه رم 4 گیگ نگیر ، 2 تا رم 2 گیگ بگیر که بشه 4 گیگ اینجوری سرعت بیشتر میشه ” . این حرف درسته اما خیلی ها نمی دونن واسه چی این  حرفو می زنن فقط می زنن که بگن من هم از کامپیوتر سر در میارم ، چون وقتی ازش می پرسی چرا مگه چه فرقی می کنه ؟ میگه نمی دونم .

به هر حال جا داره من اینجا به تمام دوستانی که تلاش می کنن بدون هیچ دلیلی و بدون اینکه بدونن چرا ، کاری رو به بقیه هم پیشنهاد می کنن خدا قوت بگم و از ادامه این کارها منصرفشون کنم 😀

حالا بریم سر اصل مطلب : ببینید 2 به علاوه 2 میشه 4 . ظرفیت های هر دو ، چه یک رم 4 گیگ چه 2 تا رم 2 گیگ برابره اما همه چیز ظرفیت رم نیست . سرعت انتقال اطلاعات خیلی مهم تره .

بگذارید مثال بزنم که قشنگ مسئله روشن شه . فرض کنید شما یک رم 4 گیگ دارید با سرعت کلاک 1333 مگا هرتز . همونطور که بالاتر هم گفتم این رم 4 گیگه می تونه فقط 64 بیت اطلاعات رو در یک کلاک منتقل کنه . اگر بخوایم بدونیم این رم 4 گیگ در هر ثانیه چند تا بیت رو می تونه انتقال بده باید پهنای باند این رم رو حساب کنیم . پهنای باند رم های DDR به طور خلاصه شده به این شکل هست ( از سمت راست بخونید ) :

پهنای باند رم DDR = سرعت کلاک رم DDR  * ( ضربدر ) 8 .

یعنی عدد  1333 رو باید با 8 ضرب کنی . میشه 10664 مگا بایت در ثانیه یا به عبارت دیگه 10 گیگا بایت در ثانیه . این پهنای باند واسه زمانیه که شما فقط از یک رم 4 گیگ با سرعت 1333 استفاده کردید . اما اگه 2 عدد رم 2 گیگ با سرعت 1333 و به صورت dual channel بسته شن ، شما 128 بیت داده رو می تونید منتقل کنید و این یعنی دو برابر شدن پهنای باند . در این حالت پهنای باند شما از 10 گیگا بایت در ثانیه به 20 گیگا بایت در ثانیه افزایش پیدا می کنه . پس دلیل این که چرا میگن دو تا رم بهتر از 1 دونه رمه رو هم متوجه شدید !

 

حتما مطالب زیر رو هم بخونید

 • تاثیر رم دو کاناله بر عملکرد بازی کامپیوتریشاید خیلی از شماها بدونید که رم دو کاناله بهتر از تک کاناله اما قبل از هر چیزی توصیه می کنم پست " Dual Channel چیست ؟ " رو بخونید تا بدونید دقیقا چه اتفاقی میفته که عملکرد کلی سیستم با رم دو کاناله افزایش پیدا میکنه . به زبون…
 • نویزگیر فریت انتهای سیم های الکتریکی چیست ؟اصلا شک ندارم برای خیلیا این سوال پیش اومده که ماسماسک انتهای سیم های رابط کامپیوتری مثل کابل تصویر ، برخی کابل های USB و کابل پاور و شارژر و ... چیه و اصلا فلسفه وجودیش چیه و چکار میکنه . امروز می خوام در همین مورد توضیح بدم ضمن اینکه…
 • 13 عادت غلط آمیخته با تکنولوژی و روش های ترک آنها  در سال 2013 هر جا رو که نگاه کنی تکنولوژی رو می بینی و دنیا به سمتی داره پیش میره که آدما به طور ناخودآگاه درگیر تکنولوژی هستن . چه بسا افرادی که نمی دونند اینترنت چیه ، تو اینترنت چی میگذره ، کامپیوتر رو چطور خاموش و روشن…
 • HDMI چیست ؟ بررسی انواع پورت و کابل HDMI    HDMI چیست؟ HDMI  اولین و تنها رابط تجاری برای انتقال غیر فشرده همزمان تصویر و صدا به صورت دیجیتال است. HDMI نوعی پورت ارتباطی است که قابلیت انتقال تصویر و صدا با کیفیت بالا را تنها با استفاده از یک کابل به کاربران ارائه می‌دهد. پورت HDMI برای…
دسته بندی
موضوعات مرتبط
محمدرضا امین زاده

محمدرضا امين زاده هستم ، مهندس الكترونيك و سردبير مجله علم فردا . علاقه زیادی به سخت افزار دارم ، اگه فرصتی بمونه در زمینه ادیت فیلم و تصویر و طراحی رابط کاربری وب و اندروید مطالعه و تمرین می کنم .

آموزش زبان انگلیسی - ابراهیم درویش

آموزش زبان انگلیسی علم فردا

 • یه بار برای همیشه تلفظ انگلیسی رو یاد بگیر!
 • ■ آموزش گرامر انگلیسی از صفر تا صد!
 • ■ آموزش مکالمه انگلیسی درباره موضوعات کاربردی
 • ■ مبتنی بر انگلیسی امریکایی!
 • ■ بیش از 45 ساعت ویدیو آموزشی!!!
 • اطلاعات بیشتر + نمونه درس

حمایت از علم فردا

نوشتن مطالب آموزشی به زبان ساده و قابل فهم برای همه ، کار بسیار سختیه . از طرفی ، نگهداری یک وب سایت آموزشی خرج داره ! اگر براتون امکان داره لطفا با پرداخت مبلغ کمی در هزینه های سایت سهیم باشید تا ما هم بتونیم با خیال راحت براتون بنویسیم و به سوال ها تون پاسخ بدیم . حمایت مالی از علم فردا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

392 دیدگاه

 • مبارکی 22 آبان 1402

  درود
  وقت بخیر
  خسته نباشید
  نوعی از رم ها هست که فقط به صورت سینگل کار کنه ، یعنی از یک مدل و باس مشابه دوتا رم نشه کنار هم استفاده کرد ؟
  من با این مشکل روبرو شدم
  ۳تا رم ۸ سامسونگ ddr4 که جدا جدا تست کردم مشکلی ندارن ولی دوتاشون با هم در مادربرد asus h110m-f سیستم کلا هنگ میکنه و درست بالا نمیاد
  برای نصب ویندوز هم دوتایی خطا میزد با یک رم نصب کردم

 • سلام . بسیار ممنون از سایت پربار و اطلاعات کامل و جامعتون
  ببخشید یک سوال از قسمت آخر این صفحه دارم. لطفا بینید درست متوجه شدم؟

  در هر کلاک 1333 مگا هرتز یعنی انتقال 1333 مگا بایت بر ثانیه
  ( میشه تقریبا 1.3 گیگا بایت یعنی انتقال 1.3 میلیارد بایت = 1.3 میلیارد داده) و با توجه به اینکه هر بایت 8 بیت هستش، در نتیجه میشه: 1.3 * 8 = 10.4 گیگا بیت بر ثانیه) درسته؟

  لطفا راهنمایی و تصحیح بفرمایید. پیشاپیش از راهنمایی شما بسیار سپاسگزارم.

 • سلام من یه سوال دارم قبلا ها وقتی کامپیوتر رو روشن میکردم میزد ddr2 800 حالا میزنه ddr2 667 چرا اینجوری شده مشکل از کجا است

 • اخطار memory runs at single chanel میده مشکل از کجاست

 • رضا صیدی 24 تیر 1400

  سلام بسیار عالی و مفید بود

 • سلام وقت بخیر ، یه باگ کوچیکی توی توضیحاتت هست اونم اینه که 1333 ضرب در 8 عدد به دست اومده که میشه 10664 بایت هست که هر هزار بایت میشه یه کیلو بایت ینی در هر ثانیه ۱۰ کیلو بایت انتقال دیتا داریم نه ۱۰ گیگ .. مگه جنگه ۱۰ گیگ باشه که کامپیوتر میترکه ..??

 • محمد مهدی 11 بهمن 1399

  سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم اگه الان از دو عدد رم تک کاناله اما دقیقااا مثل هم استفاده کنیم بازم کار رم دو کاناله رو انجام میده؟

 • مهدی رضایی 25 دی 1399

  دمتون گرم فوق العاده بود
  من میخام کیس گیمینگ ببندم الان میرم رم 16 گیگ 2 ماژول میگیرم
  8gb*2 که بهتر بشه…

 • سلام و عرض خسته نباشید
  ممنون بابت اطلاعات خوبتون
  من روی سیستمم ۴ تا اسلات رم دارم و در حال حاضر دوتا رم چهار در حالت dual در حال کار هستند میخواستم بدونم در صورت اضافه کردن یک عدد رم ۸ به اسلات آبی ( دو رم قبلی روی دو اسلات سفید نصب شدند ) خاصیت دو کاناله از بین میرود ؟

 • حیدری زاده 23 آبان 1399

  کاملا گویا سپاسگذارم

 • با سلام
  خیلی خوب و ساده و کامل توضیح داده شده است. ممنون

 • مهسا محمدی 14 مهر 1399

  سلام استاد عزیز ، اینقدر مقاله هاتون جالبه که حتی اونایی که خوندمو دوباره میخونم و بازم میخونم ، من مینبورد آمریکایی دارم که تکنولوژی رم هاش کواد چنل و چهار کاناله است ، اما نکته جالبی که درباره این مینبورد هست اینه که کلا دو اسلات رم داره ! یعنی زمانی که دوتا رم سیستمی روش میزارم همون دوال چنل فعال میشه ، ولی زمانی که رم های سروری رو میزارم که خود رم ها دوال چنل هستن ، یک رم رو دوال چنل و دو رم رو کواد چنل شناسایی میکنه !!! من درباره تشریح نوع این تکنولوژی مقاله ای پیدا نکردم ، ممنون میشم بهم کمک کنین ، مدل مادربرد JW-A61PM-D3 آمریکایی هست ، دقت کنین چون این مینبورد مدل چینی هم داره که قابلیت هاش خیلی کمتره

 • عرض سلام و وقت بخیر
  ممنون از مطالب خوب و جامع شما
  سوال من این هست که آیا یک ماژول رم با 2کانال وجود داره یا خیر ؟

  اگر بله چطور قابل تشخیص هست ؟

  و اینکه وقتی یک ماژول رم 2کانال را در یک اسلات مادربرد قرار میدیم ( مادربرد دارای 2 شکاف رم هست و از پیکربندی 2 کانال پشتیبانی میکنه ) هر 2 کانال رم استفاده میشه یا خیر ؟

  بسیار متشکرم

 • اگه من دو رم با نوع مختلف بزنم تو کامپیوترم مثلا یکی 2 و یکی 8 ، برنامه ای که به رم بالای هشت بخواد قبول نمی کنه ( چون رم ها مثل هم نیستن)

 • سلام ببخشید cpu مدل intel core i7 4770 و یا core i7 4790 هیچ کدوم رم ddr4 رو پشتیبانی نمی کنن؟
  یعنی بی فایده است و باعث بالارفتن سرعت نمی شه؟

 • سلام خسته نباشید
  اقا دمتون گرم من هر چی یادم گرفتم از شما بوده خیلی ممنون بابت زحماتتون
  یه سوال میخواستم بپرسم هر جا سرچ کردم جواب نگرفتم
  من با نرم افزارای مختلف بررسی کردم
  میگه کامپیوترم 4 تا اسلات رم داره ولی وقتی بازش میکنم
  فقط دو تا اسلات هستش
  2 تا دیگه کجا هستن ؟

 • سلام خسته نباشید. من یه مادر بورد دارم که از دوال پشتیبانی میکنه. دو تا رم هم دارم که بصورت دوال هستند. حالا سوالم اینه رم هایی که دارم 4 گیگ هستن روشون نوشته 2*2 که میشه 4 گیگ. به صورت تکی که نصب میکنم فقط مادر بورد 2 گیگ رو میشناسه میخواستم بدونم مادر بورد مشکل داره یا مدلش اینجوریه و حتما باید بصورت دوال نصب بشه که 4 گیگ رو بشناسه. یا اینکه تو حالت تکی هم باید 4 گیگ رو بشناسه.
  در ضمن اگه من دو تا رم هارو دواال نصب کنم باید 8 گیگ بشه که الان به صورت تک کانال من 4 گیگ دارم.خیلی ممنون از پاسختون.
  راستی خیلی سایت خوبی دارین من همه پستای توی اینستا و سایتتون رو میخونم اطلاعاتتون خیلی عالیه

 • سلام
  آیا صرف دوکاناله بودن پیکربندی یک رم به معنی عملکرد بهتر نسبت به رم تک کاناله ست یا اینکه حتما باید از دو عدد رم یکسان استفاده بشه؟ (با در نظر گرفتن ساپورت شدن توسط مادربرد)
  اصولا پیکربندی دوکاناله به معنای وجود دو ماژوله؟ چون من می خوام سیستمم رو ارتقا بدم و به رم هایی برخوردم که توی مشخصاتشون (حتی توی صفحه سایت سازنده) نوشته بود دوکاناله ولی کیتِ تکی…نمونه ش هم رم Corsair vengeance LPX که مثلا ظرفیت 8 گیگش یک “عدد” رم 8 گیگ دوکاناله ست…می خوام بدونم همین یک عدد رم دوکاناله عملکرد مشابه دو عدد رم 4گیگ یکسان رو داره یا نه؟ اگر نه، پس یک عدد رم دوکاناله چه مزیتی نسبت به یک عدد رم تک کاناله داره؟ من که واقعا گیج شدم
  ممنون میشم زودتر پاسخ بدید چون هرچی می گذره قیمت ها میره بالاتر

 • سلام ممنون از پاسخوتون

  فقط اگه نداریم پس من چجوری خریدم؟!!! 😐
  تازه دو تاش dual channel هستش و دو تاشم triple cahnnel
  من قبل اقدام برای خرید کلی هم جستجو کردم تو سایت های فارسی و انگلیسی و فروشگاه های انلاین توی مشخصات رم یه گزینه پیکر بندی نوشتن که یا یه کاناله هستش یا دو کاناله یا 3 و یا 4 کاناله
  اگر بخواین لینکشون رو می تونم بفرستم
  الان من 4 تا رم 2 گیگ corsair 1600 خریدم که روی دو کانالش زده 4gb (2*2g) و روی سه کانالش زده 6gb (3 * 2g)

  میشه یه توضیحی بدین درباره این موضوع؟
  قلابی که نیستش این رم ها انشالله؟

 • سلام
  اقا چرا هیشکی تو بازار نمیدونه دو کاناله چیه؟؟!!!!!!
  اومدم بازار رضا به هرکی میگم ۴ تا رم ۲گیگ ddr3 ۱۶۰۰ دو کاناله میخوام فک میکنن منظورم دو ماژولس!!!!!
  میگن اصن دو کاناله نداریم!!
  لطفا یه جا معرفی کنید برم بگیرم:(

  • درود بر شما
   رم دو کاناله نداریم ، ساختار یا حالت دو کاناله داریم . این ویژگی مربوط به مادربورد میشه . اگه مادربوردتون جدیده ، پشتیبانی میکنه نگران نباشید
   دو تا رم بگیرید طبق پست در اسلات بذارید دو کاناله میشه

 • سلام
  برای استفاده از حالت دوال چنل خود رم ها هم باید دوال چنل باشن یا اینکه با رم تک کاناله هم میشه بصورت دوال چنل استفاده کرد؟

 • سلام
  برای اینکه از حالتdual channel استفاده کنیم رم هم باید dual channel باشه؟!

 • سلام
  قصد خرید سی پی یو دارم
  اما FSB 1333 هست
  اما رم من 8gb 800mhz هست (به صورت دوال چنل)
  تو سایت مادربرد نوشته از این FSB ها پشتیبانی می کنه
  اما مسله اینه که رمم 800 هست
  آیا این سی پی یو روی کامپیوترم کار می کنه و از سرعتش کم نمی شه؟
  آخه گفتین پهنای باند زیاد میشه و در نتیجه سرعت انتقال اطلاعت بیشتر میشه یعنی 12800 مگابایت = 800*16 ولی رم 1333 میشه
  20 گیگ = 16*1333 پس ایا این سی پی یو با حداکثر قدرت کار می کنه؟

 • رامین 22 مهر 1398

  سلام ممنون از زحمتی که کشیدید و مطالب مفیدتون

 • طاها توکلی 11 شهریور 1398

  سلام وقت بخیر
  درود خدا برتو دمت گرم حسابی اطلاعات گرفتم?

 • سلام برا من بوق میزنه لطفا جوابو به ایمیلم بزنید
  دو تا رمام یه اندازه 2 گیگ باس یکی یه مارک فقط به رنگ های ابی سفید سیستم بالا میاد
  سفید با سفید ابی با ابی نمیشه
  GA-P55-USB3 مدل مادر بردمم اینه

 • عرفان 25 تیر 1398

  سلام اقا خسته نباشید
  ی رم خریدم مدل Kingston hyper x fury 2400 CL 15 single channel ی مدتی میشه ولی رم بی استفاده مونده یعنی رو سیستم نیست ی چیزی که فکرم رو مشغول کرده این سینگل چنل هست رو اطلاعات رم یعنی نمیشه از با ی مدل دقیقا مثل همین دوال چنل استفاده کرد؟ چون ی سری جاها نظرات رو خوندم میگفتن که دو مدل از این رم رو نمیشه استفاده کرد ب صورت دوال چنل چون بلو اسکرین میده
  مدل مادربردم msi z370 gaming plus هست میتونید ی برسی کنید؟ ممنون میشم جواب بدید ی مدته فکرم درگیره

 • احسان 09 تیر 1398

  سلام. خواستم به سیستمم رم اضافه کنم ممنون میشم کمکم کنید. مادربوردم ایسوس P5Q-E هست.با قابلیت Dual-channel DDR2 1200/1066/800/667 MHz . در حال حاضر دوتا رم دو گیگ OCZ 1066 روی سیستمم دارم. خواستم ببینم اولا رو دوتا اسلات خالی دیگه اگر دوتا رم هر کدوم دو گیگ اما تک کاناله بزارم مشکلی پیش میاد؟ و سوال دوم اینکه اگر اون دوتا رم مثل خود OCZ عدد 1066 مگاهرتز نداشته باشند مثلا کینگستون 800 مگاهرتز باشند این مشکلی داره یا نه. ممنون از شما

 • سلام، من رو مادربردم یک جفت رم از یک مارک با باس 3000 و تایمینگ CL15 دارم، میخوام یه جفت رم دیگه از همین مارک و همین باس بگیرم، ولی تایمینگ رم جدید CL16 هستش، میخوام بدونم در این صورت رمها بصورت dual channel کار میکنند و تایمینگ روی چند تنظیم میشه؟ ممنون

 • بسیار عالی دیگه چی بگم که هرچی بگم از خوبیات کم گفتم

 • سلام
  مطالب علیه دستتون درد نکنه حسابی استفاده میکنیم

 • سلام.
  ممنون از سایت خوبتون.

  یه توضیحی در مورد رم های fb-dimm میدید؟
  ممنون.

 • با سلام لطفا یه راهنمایی کنید مادربردم دوئل کانال ddr2 هستش آیا با رم تک کانال میشه سیستمو راه انداخت یا با دو تا تک کانال؟

 • سلام جناب مهندس هاردی دارم که با تمام نرم افزار های گوناگون فرمت ویا پارتیشن بندی میکنم حتی یک فایل هم حذف نمیشه مجددا ویندوز بالا می آید بطور کلی نه نصب برنامه و نه حذف و فرمت و حتی پارتیشن انجام پذیر نیست لطفادر صورت امکان کمکم کنید با تشکر از زحمات شما. زمانی

 • محمد انوری 05 دی 1397

  ببخشید آقای امین زاده روی لپ تاپ hp 6555b
  دو تا رم ۲ زدم یکی الپیدا و یکی نانیا هر دو باس ۱۰۶۰۰
  ولی تو cpuz در قسمت rank … یکی رو میزنه dual channel و یکی دیگه رو single channel میشه راهنمایی کنین؟

 • ممنون سایت جالبی درست کردین به زبان ساده نکات کلیدی رو میگین خسته نباشید

 • سلام جناب مهندس خستا نباشید
  ببخشید من یه مین بورد ddr2 دارم قبلا دو تا رم ۱ گیگ به صورت وصل بود و وقتی ویتدوز بوت میشد عبلرت dual channel memory مشااده میشد بعد از تهیه یه رم دوگیگ میخاستم یه روم ۲ گیگ و ۱ گیگ رو به مادربورد وصل کنم که نشد موقعی که ویندوز بوت میشد عبارت single channel میومد و بعد از نمایش لوگو ویندوز pc به حالت sleep میره و بالا نمیاد مبخلستم بدونم کجای کار اشتباه هستش؟

 • سلام خدمت جناب مهندس امین زاده گرامی و تشکر فراوان بابت مطالب بی نظیرتون … از وقتی با سایت تون آشنا شدم کلی به اطلاعات سخت افزاریم اضافه شده واقعا ممنون ازتون

 • سلام آقا من لپ تاپم از این تکنولوژی پشتیبانی می‌کنه و در صددم یه رم ۴ بش اضافه کنم خودشم چهار گیگ داره یعنی گرافیکم نسبتا (Gt940mx gddr5 2gb)خوبه اما رمم اذیت می‌کنه حالا یه سوال آیا وقتی میخوام رنو خریداری کنم آیا هردو باید از یک سازنده باشن و سرعت انتقال داده شون یکی باشه یا نه میتونم یه رم با سرعت انتقال داده بالاتر هم ببندم:
  جزئیات فعلی رم ۴gb gddr4 با سرعت 2000 همین حدودا
  رم مورد نظر ۴gb gddr4 با سرعت 2400 مدل اسپیسر
  حالا آیا این تفاوت سازنده و تفاوت سرعت در سیستم من اثر خواهد داشت یعنی باعث ناسازگاری میشه؟
  زیر رم در دیجیکالا نوشته single channel laptop ram این یعنی این برای لپ تاپ های با سیستم دوکاناله نیست؟
  یه لطفی بکن داداش چقدر تو گیمینگ این افزایش رم اثر داره؟

 • سلام من یک مادربرد 4 اسلات دارم با پیکربندی حافظه دو کاناله.اگر من یک رم تک کاناله با حجم زیاد بخرم .آن را به کدام اسلات مادربرد نصب کنم.

 • مرسی مهندس عالی بود

 • محمدرضا 23 مهر 1397

  سلام dual-ported RAM و dual channel با هم متفاوتند ؟

 • سلام تو رو خدا جوابمو بدید من اطلاعاتی نداشتم به یک لپ تاپ فروشی گفتم برام رم بندازه رم خود لپ تاپ 4 بود اونم یه 8 انداخت مشخصات شون هم مثل هم بود میخوام ببینم مشکلی نیستش اینا میتونن بین هم شیر کنن؟ توی جعبه لپ تاپم هم نوشته بودش تا رم 12 ساپورت میکنه دستگاه.

 • سلام . خواهشن پاسخ بدین چون یکی از دوستان بنده هم دقیقا همین مشکل رو داره و نمیدونه میخواستم ازتون بپرسم اگه دوتا رم با مشخصات یکسان بگیرم ولی فقط تفاوت در حجم داشته باشند یعنی یکیش 4 گیگ باشه و اون یکی 2 گیگ آیا بازم میشه dual channel بشه یا باید حتمن ظرفیت رم ها هم یکی باشه ؟؟؟ ممنون میشم پاسخ بدین

 • اطلاعاتی که دادید رو واقعاً خیلی سخت میشه پیدا کرد . زحمت کشیدید و بسیار سپاسگزار.

 • با سلام و احترام
  اگه من دو رم با دو کلاک متفاوت را داخل اسلاتهای یک کانال یعنی غیر همرنگ بگذارم کلاک کدام رم اعمال می شود؟
  با تشکر

 • سلام رو رم من اعداد زیر نوشته شده
  4G 2R*8 pc3-10600s-9-10-F20
  2R*8 یعنی چی ؟ بعد یه سوال دیگه داشتم الان فرکانس رم رو از کجا میتونم ببینم تو cpu-z زده 667MHZ ولی تو task manager رو speed زده 1333MHZ الان فرکانس رم من چقدره؟ میخام یه رم 4 به سیستم اضافه کنم با چه فرکانسی باید بگیرم؟

 • بسیار عالی

 • ابراهیم 11 بهمن 1396

  سلام. وقت بخیر. مادربرد من دو تا اسلات رم داره. مجموع ظرفیت رم که مادربرد می تونه پشتیبانی کنه عبارته از 16 گیگ. حالا من می تونم یک دونه رم 16 گیگی رو این مادربرد نصب کنم؟
  با تشکر

 • بهرام 18 دی 1396

  با سلام
  من جدیدا به یه مشکل خوردم با سیستمم
  رم سیستمم 2 بود و یه رم دیگه با همون مشخصات گرفتم. نزدیک دو سال هردو وصل بودن و کار میکردن.الان هردو رم همزمان کارنمیکنه.باید یکیرو قطع کنم تا ریستارت نشه و روشن بشه.رم ها تک تک کار میکنن.
  قبل این مشکل صفحه آبی میومد و اخطار دیسک میداد.ویندوز عوض کردم اون مشکل رفع شد این باقی موند
  ممنون میشم راهنماییم کنین.

 • با سلام و تشکر بابت مطالب مفیدتون
  بنده یه مادربورد دارم 945PL-A VER:3 که حداکثر 2 تا رم یک گیگی DDR2 533/400 SDRAM رو ساپورت میکنه. با سی پی یو INTEL(R) PENTIUM(R) D CPU 3.00 GHz (2cpu) که دو تا رم 512 مگ دارم. جهت ارتقاء رم ها چه مدلی با چه باسی بگیرم. آیا رم با باس 800 جواب میده ؟ممنون از وقتی که گذاشتید.

 • afshin.051 18 آذر 1396

  سلام
  اقا من داخل یه سایت دیدم قیمت یه رم 8گیگ تک ماژول بود 250 که یعنی اگر دوتا ازین 8 گیگ های تک ماژول بخرم میشه 500.
  اما رم 16 گیگ متشکل از دو ماژول 8 گیگ بود 1 تومن!!!
  چرا اینقدر تفاوت قیمت؟
  اصن یه رم 16 گیگ متشکل از دو ماژول 8 گیگ چه فرقی با این داره که من دو عدد رم 8 گیگ تک ماژول یکسان بخرم و بصورت دو کاناله استفاده کنم؟

 • سلام من مادربورد گیگابایت EP41-UD3L دارم که ۴ اسلاید رم DDR2 داره که هرکدوم 2 گیگ پشتیبانی میکنه 4 تارم 2گیگ دارم ولی اصلا نمیتونم از هر ۴تا رم باهم استفاده کنم یعنی بشه ۸ گیگ هرکاری میکنم یا بوق میزنه یا اصلا بالا نمیاد تکی میتونم استفاده کنم جفت هم میتونم استفاده کنم بشرطی که هر دوتا رو یه رنگ باشن درغیر اینصورت بازم سیستم بالا نمیاد -کلافه شدم ۲۴ حالت ممکنو برای جای گزینی رم تو اسلاید های مختلف امتحان کردم ولی اصلا نمیشه از ۴تارم یعنی ۸ گیگ استفاده کنم سیستم یا بوق میزنه یاهمش ریستارت میشه رم ها هم همه باس 800 ـ2گیگ هستن همه هم نو خریدم هر۴تا کینگستونن ولی بانرم افزار cpu-z چک کردم دوتا سامسونگن یکی کینگستون یکی هم نوشته بود هیوندای الکترونیک! سیستمم رو حالت اور کلاک نیست بایاس رم روحالت اتوماتیکه لطفا اگه میدونین راهنماییم کنید

 • ببخشید اون ضربدر ۸ برای چی هست؟

 • مهدی نباتی 23 مهر 1396

  سلام ممنون بابت اطلاعات خوبتون
  من رو سیستمم یه رم 8 ویک رم 4 گذاشتم دو تا جا برای رم داره خاستم ببینم مشکلی پیش نمیاره

 • سلام.
  واقعا خیلی اطلاعات دارین….و مهمتر از همه خیلی ممنون بخاطر نشر دانشتون
  یه سوال داشتم…من یه دونه رم 4 گیگ ddr3 با فرکانس 800mhz برند Kingston دارم و میخوام یه دونه دیگه مث این بندازم کنارش (مادربردم دو کانالست) ولی هرچی هم توی خیابون گشتم و هم توی فروشگاه اینترنتیا ولی هیج جا مث رم من رو نداشتن
  ولی 1600 مگاهرتزش رو پیدا کردم. حالا اگه یه رم 800mhz در کنار 1600mhz باشه چه اتفاقی میفته؟ البته اهمونطور که گفتم این رمی که مدنظم برای خرید هست همه اطلاعاتش به جز فرکانسش مث رم روی کامپیوترمه. برام این سوال بود که اگه یه رم 1600 در کنار 800 باشه آیا قدرت 1600 روی 800 مگاهرتز تنظیم میشه؟یا اگه اینطور نیست پس کارکردش چطور میشه؟
  خیلی خیلی ممنون از شما و سایتتون..

 • مهدی زنجانی 04 مرداد 1396

  با سلام
  من یک جفت رم RAM Gskill Trident Z DDR4 16GB (8GB x 2) 3200MHz CL16 Dual Channel دارم که وقتی جفت اونا رو به مادربورد میزنم صدای بوق بلند میشه و سیستم خاموش میشه اماه وقتی یکیشو میزنم(فقط یک رم) سیستم بصورت عادی کار میکنه. ممنون میشم راهنمایی کنید

 • چجوری بفهمیم ، لبتاب از این فناوری بهره می بره ؟؟؟ …. من لبتابم lenovo z480 هست ….. الان از کجا بفهمم که از فناری دوگانه رم استفاده می کنه یا نه ….. روی یکی از رم ها که چهار گیگه نوشته 2*2g این یعنی یک رم ، در حقیقت دو تا رم دو گیگابایتی هست ؟؟؟ یعنی دو کاناله هست ؟؟؟ ….. داخل یه مطلبی که خودتون نوشتید این یعنی تعداد ماژول ها ، لبتاب من شیش گیگ رم داره و دو اسلات رم ….. یکی از رم هام دو گیگه که تک ماژول هست و یکی دیگه چهار گیگ که دو ماژول هست …… الان هر دو اسلات از دو ماژول پشتیبانی می کنن ؟؟؟ آیا دو ماژول بودن رم نشانه دو کاناله بودن اون هست ؟؟؟: …. و کلا دو کناال بودن در لب تاب رو چجوری بفهمیم ؟؟؟؟ و این که کودوم اسلات از دو گانه پشتیبانی می کنه … و رم دو کاناله برای لب تاب هست ؟؟؟ اگر هست مشخصاتش چیه

 • سلام
  من میخوام رم لپ تاپمو که 6 هستش ارتقا بدم به 8
  از طریق برنامه cpu z کانال رو نوشته بود 2
  یعنی الان من باید 2 تا رم 4 بخرم؟

  • سلام .
   الان شما یه رم 4 و یه 2 دارید مجموعا 6 گیگ . می تونید رم دو گیگ تون رو دربیارید و بفروشید و به جاش یه دونه 4 گیگ بخرید . اینجوری میشه 8 گیگ .

 • ببخشید تو مادربردای که رنگ جفت اسلاتهای رمشون یکی بازم دوتا رم دو بهتر یه رم چهار یا فقط این برای مادربردای که رنگ اسلاتهاشون باهم فرق داره صدق میکنه

 • هرچی اطلاعات میخام تو گوگل آخر به این سایت ختم میشه، واقعا ممنون از شما.
  من یک سوال دارم الان یه رم XMS3 4GB 1600Mhz C11 DDR3 روی مادربوردم دارم اگه یه دونه دیگه مثل همین بگیرم بندازم تو اون یکی رنگ مثل خودش خود به خود دوال چنل میشه یا رمهای دوال چنل فرق میکنه ؟ ( مثل اوناایی که تو بسته 2تایی هست ؟ ) با توضیحات شما مادربردم 2 رنگ مشکی و 2 خاکستری داره و ساپرت میکنه فقط نمیدونم اگه مثل همون قبلی یدونه بخرم دوال چنل میشه یا باید از این رم دوتایی ها تو یه بسته هست بخرم ؟ ممنون

 • بله درست میگین 32 بیت هست خوب الان این به این معنیه که لپتاپ من از حد اکثر توان رمش استفاده نمیکنه ؟

 • سلام مرسی از وب سایت خوبتون
  دو عدد رم دو گیگ روی لپتاپم هست
  چرا وقتی از مای کامپوتر ، پراپرتی میگیرم میگه 2.99 usable

 • سلام اقای امین زاده ممنون از زحماتتون چند سوال داشتم
  من درحال حاضر از دو رم adate 4g ddr3 1600 درلپ تاپم استفاده میکنم و یک رم adata 8g ddr3 1600 هم امروز خریده ام ولپ تاپم تا 16 g را ساپورت میکنه
  1_من طبق صحبت های شما که مطرح کردید با نرم افزار cpuz بررسی کردم و در این نرم افزار درقسمت chanele # نوشته بود dull و در قسمت CMD بانک ها bank 0 و bank 2 نوشته با توجه به صحبت های شما باید رم ها به صورت تک کاناله بسته شده باشن اما نرم افزار cpuz چیز دیگه رو نشون میده حالا کدومش رو قبول کنم
  2_من اگر یکی از رم های 4g راخارج کنم و رم 8g رو جایگزین ان کنم ایا قابلیت دوال چنل را از دست می دهم با توجه به اینکه دیگر کاملا مشابه نیستند ( در همه موارد مشابه به غیر از ظرفیت )
  3_شما ترجیح میدهید که سیستم با دو عدد رم g4 و قابلیت دوال کارکند یا با یک رم 4 ویک رم 8

 • پس اینکه من دو تا رم single بخرم و تو اسلاتهای همرنگ بذارم با اینکه یک رم dual بخرم و تو اسلاتهای همرنگ بذارم هر دو یک مفهوم رو دارن.
  درسته؟

  • واسه اینکه از دوال چنل استفاده کنید حتما باید تو اسلات های همرنگ بذارید . ربطی به رم نداره ، این قابلیت روی مادربورده . همه رم ها سینگل هسن و وقتی دوتایی به فروش می رسن کنارشون می زنن dual channel . وگرنه این مسئله به مادربورد مربوط میشه .

 • فرزانه 14 بهمن 1395

  سلام
  قصد دارم رم سیستم رو به 8 گیگ ارتقا بدم.
  با توجه به مطلبی اینجا گفته شده، استفاده از 2 رم 4 بهتر از یک رم 8 هست.
  یک رم 8 ارزانتر از دو رم 4 هست. میخواستم بدونم که این استفاده از دو رم انقدری تاثیر داره که من هزینه بیشتری کنم؟

  ممنون

 • واقا عالی بود مرسسسسسسسسسسی .

 • سلام . آیا میشه بر روی یه مادربرد که دارای چهار اسلات حافظه رم است دو رم دو گیگابایتی با سرعت 1333 و تایمینگ 9 و دو رم چهار گیگابایتی با سرعت 1333 و تایمینگ 9 برای فعال سازی دو کاناله کردن رم ها استفاده کرد.ممنون میشم جواب بدید

 • سلام ممنون از توضیحات مفیدتون .
  میخواستم بدونم برای لپتاپ لازمه رم دو کاناله خرید یا همین که هردو یک حجم باشن کافیه ؟
  لپتاپ من سه گیگ رم داره و با نرم افزار cpuz نوشته دوکاناله .
  الان میخوام ارتقا بدم . ایا باید دوتا رم چهار گیگ دوکاناله بخرم یا فقط دو تا چهار گیگ ؟

 • مصطفی 11 آذر 1395

  سلام
  اول تشکر میکنم بابت مطالب مفیدی که میزارید سوالی داشتم در مورد اینکه میگن رم دو کاناله یعنی توو خود مشخصات رم نوشته شده دو کاناله یعنی چی ؟؟ مگه رم دو کاناله میشه , اگه bus مادربرد 64 بیت رو بیشتر انتقال نده رم دو کاناله چه فرقی با رم تک کاناله داره ؟ یا بعضی جا ها دیدم زده رم (4+4) که در مجموع 8 گیگ در حالی که یک رم هست . این رم ها کلا داستانشون چیه . با تشکر

  • مصطفی 11 آذر 1395

   ببخشید یه سوال دیگه هم داشتم یادم رفت
   بعضی مادربرد ها هم هستن دو تا جای رم بیشتر ندارن اما تو اطلاعاتشون نوشته dual channel تو این مادربرد ها چجوری میشه از تکنولوژی دوال چنل استفاده کرد ؟
   بازم ممنون

 • سلام وقت بخیر
  اگه به جای یه دونه ۴ گیگ دو تا دو گیگ بندازیم اما دو کاناله نکنیم باز هم بهتر از ۴ گیگ هست یا نه ؟ چون همونطور که اشاره کردید خیلیا نمی دونن برای چی این کار انجام میشه و ممکنه دو تا رم تو یک کانال قرار بگیرن ! و آیا اگه دو تا رم ۸ رو دو کاناله کنیم و یه رم ۲ رو مجزا اضافه کنیم باز هم سی پی یو با ۲ گیگ هماهنگ میشه ؟ و اون ۸ گیگ ها هم اندازه دو تا ۲ کارایی دارن ؟ و سیستم مقدار رم رو ۶ می نویسه ؟! ممنون بابت مطالب تون

 • سلام و خسته نباشید به اعضا سایت علم فردا . یک سوالی داشتم که متاسفانه نتونستم جوابش را از توی متن پیدا کنم . بنده یک لپ تاپ مارک دل مدل n5110 دارم و رمش 4گیگه ، الان چند وقتی می شه تو فکر ارتقا رمم و می خوام رم را 8 گیگ کنم ولی نمی دونم لپ تاپم از دو رم پشتیبانی می کنه یا نه چون تصمیم دارم یه رم 4 گیگ دیگه بخرم و در کنار رم قبلی رو لپ تاپ نصب کنم ولی نمیدونم امکان نصب دومین رم روی لپ تاپ هست یا باید یک رم 8 گیگ بخرم و قید دو تا رم 4 گیگو بزنم . در کل من از شما می خوام راهنماییم کنید که از کجا می شه فهمید یک لپ تاپ یک رم می پذیرد یا بیشتر ؟

 • حمیدرضا 03 آذر 1395

  سلام بسیار مفید بود ممنون

 • سلام مین برد من IH61M لنوو است. ایا سی پی یو کور 3i ساپورت میکنه . و چون کسی استوک لنوو هست سی پی یو معمولی میخوره ….. باتشکر

 • سلام
  کامپیوترم رم دو کاناله 4 گیگ داره اما فقط از یکی شون استفاده میکنه میشه بگید چرا ؟ و چیکار کنم که 8 گیگو با هم استفاده کنه ؟

 • سلام سوال بنده رو با چندتا از همکاران مطرح کردم پاسخ درستی نداشتند . مادربورد بنده EP43 گیگاست . 2 عدد رم 1333 2 گیگ روش دارم
  پردازنده دو هسته ای داشتم که به تازگی یک پردازنده 4 هسته ای Q9505 روش قرار دادم و مشکل با بالا نیامدن سیستم شروع شد . یکی از رم ها نه در حالت دوال نه به صورت تک وقتی نصب میشد سیستم بالا نمی اومد !! رم رو روی یک سیستم دیگه گذاشتم درست بود و هیچ مشکلی نداشت . ضمنا با MEMTEST هم چک شد بدون مشکل بود
  بایوس رو به آخرین ورژن آپدیت کردم مشکل حل نشد . با تغییر فرکانس رم در بایوس مشکل حل شد . از حالات اتومات که فرکانس 1333 رو نشون میداد خارج کردم ضریب رم رو روی 2.66D قرار دادم که فرکانس رم شد 889 و سیستم با هر دو رم بالا اومد . یکی از همکاران گفت حدس میزنم مشکل از پل شمالی باشد . نظر شما چیست ؟ چرا با پردازنده قبلی دو هسته ای چنین مشکلی نبود ؟ باتشکر

 • افشین 18 مهر 1395

  سلام . در ابتدا تشکر میکنم از این بیان قابل فهم عمومی و شیواتون . یکی از دوستان میگفت اگه یدون رم داشته باشی بهتره توی اسلاتی که به سی پی یو نزدیکتره نصب بشه . مثلا آبی کانال یک . سوال من اینه ( چون برای خود من پیش اومده ) این اسلات من نمیدونم به هر دلیلی جواب نمیده . یعنی وقتی رم رو نصب میکنم صدای ممتد بوق میده . در حال حاضر روی آبی کانال دوم نصب کردم . اینجوری بهتره یا اینکه روی همون سفید کانال اول که به سی پی یو نزدیکتره نصب کنم؟ این موضوع روی سرعت رم چه تاثیری داره ؟
  ببخشید که طولانی شد

  • سلام
   خواهش می کنم
   ببینید ، به طور کلی فاصله مسئله بسیار مهمیه چون قطعات روی مادربورد از طریق مسیرهای مسی به هم وصل هستن و هر چی این مسیر کوتاه تر باشه خب قطعا اطلاعات زودتر جابجا میشن . اما تو این حالتی که شما میگید تفاوت انقدر کمه که میشه به راحتی ازش گذشت !

 • سلام
  مادربرد سیستم من MSI Z68A G45 G3 هست و روی سیستم دو عدد رم 2 گیگ Dual Channel مجموعا 4 گیگ نصب شده از مارک Crucial Ballistix Sport با باس 1600 DDR3.
  دو تا رم روی روی اسلات سیاه رنگ 1 و 3 نصب کردم و اسلات های 2 و 4 آبی رنگ خالی هست
  قصد ارتقای رم رو دارم ولی اکثر دوستان میگن چون اسلات های رم بصورت Dual Channel هست اگر قصد ارتقای رم رو دارین باید رمی که روی هر 4 اسلات قرار میگیرن از یه مارک باشن در غیر اینصورت جواب نمیده.
  رم 4 گیگ 2*2 که قصد خرید دارم با مارکی روی سیستم نصب شده تفاوت داره آیا اگر خریداری شه رو سیستم جواب میده یا نه؟
  ممنون

 • با سلام
  یه سوال داشتم من رم کامپیوترم 2 بود تازه یه دو دیگه اضافه کردم ویندوز 10 64 بیت هم نصب کردم اما فقط از 3/44 استفاده میکنه یعنی نوشته ( 4gb ( 3/44 usable قبلا از دو کامل فضاش استفاده میکرد یکی از رم های کینگ مکس و یکی دیگش هایپر ایکس هست . مادر بوردم هم p5kpl/epu و گرافیک هم xfx geforce gtx 220 ممنون میشم اگه بتونید راهنمایی کنید

 • ارش پارسا 09 مهر 1395

  سلام اقای مهندس
  خسته نباشی
  من یه رم 2 گیک اپیسر دارم +4 گیگ اپیسر ازنوع DDR3
  رو برچسب رم نوشته UNB ولی در مورد باسش چیزی ننوشته.
  مادربوردم گیگابایته EP43T . فک کنم تا 16 گیگ هم رم ساپورت میکنه .
  میخوام رم سیستمو ارتقا بدم بخاطر نرم افزار سالید ورکس.
  به نظرتون چیکار کنم . این رمارو نگه دارم و بهشون اضافه کنم یا کلا عوض کنم رم هاشو .
  خواستم نظرتونو بدونم . خیلی لطف میکنین . ممنون

 • سلام بخشید یه سوال راجب دو کاناله کردن رم داشتم .طبق توضیحات شما که دو رم 2 گیگ 1333 Mhz در حالت دو کاناله 20 گیگابایت بر ثانیه پهنای باند داره . اگه دو عدد رم 2 گیگ ولی با فرکانس 800 Mhz باشه بازم پهنای باند در حالت دوکاناله بیشتر میشه ؟ مثلا الان رم های DDR2 800 Mhz پهنای باندشون 6400 مگ هست ؛ اگه دوکاناله شه 12800 میشه ؟ یا که نه حالت دوکاناله فقط برای رم های DDR3 1333Mhz عمل میکنه ؟

 • سلام
  ممنون از سایت خوبتون . من یه لپ تاپ توشیبا دارم . توی مشخصات مادربوردش زده که رم DDR 3 1333 رو ساپورت می کنه . من الان دو تا رم 4 گیگ DDR3 1600 رو گذاشتم داره کار می کنه . می خواستم بپرسم آیا مشکلی ایجاد خواهد کرد ؟ کارایی سیستمم پائین می آید ؟ بهتر نبود یک رم DDR3 1333 به در کنار قبلیش اضافه می کرد ؟
  میشه در مورد تایمینگ هم توضیح بدین ؟ ممنون

 • سلام ببخشید من یه رم دو رو رایانم داشتم الان یه دو دیگه اضاف کردم ولی دوگیگو هفتادشو میتونم استفاده کنم چطوری باید باهم ستش کنم که بشه چهار کامل ممنون میشم بگید

 • بهبد بختیار 11 شهریور 1395

  با درود
  ممنون بابت مطلب زیباتون ولی یک سوال
  شما قسمتی از مطلب گفتید اسلات آبی و سفید کنار سوکت پردازنده کانال 1 میشه و دو اسلات دیگه کانال 2
  با توجه به این اگر یکی از رم هارو روی آبی کنار سوکت و سفید آخری قرار بدیم بازم هم میشه 2 کانال چون سفید آخری کانال 2 هست و آبی کنار سوکت کانال 1 ، (به گفته خودتون) درسته؟
  در غیر اینصورت بهتره اینجوری بنویسید: هر رنگ متشکل از 64 بیت رشته هست.

 • با سلام من یه مادر بورد GA-P55-UD3L دارم دوتا رم 2g به صورت دو کاناله روی اونه
  میخواستم رم اونو به 8 ارتقا بدم
  دوتا 2 بخرم یا یه دونه 4
  مشکلی پیش نمیاد؟
  برا اضافه کردن رم باید ولتاژم در نظر بگیریم یا نه

 • مرتضی امیدیان 19 مرداد 1395

  بسیار بسیار عالی ، اصلا آدم دلش نمیاد هیچ متنی رو تو این سایت نیمه کاره رها کنه ! تا تهشو باید خوند از بس عالی نوشتین ، مرسی

 • سلام اقای امین زاده
  یه سوال داشتم در مورد رمی که به من فروختن g.skill aegis 8gb ddr4 2400 هست که الان تازه دیدم تک کاناله هست!درحالی که من ripjaws دوکاناله سفارش داده بودم.
  مادربردم asus z170-1 هست که از دوکاناله پشتیبانی میکنه و cpu core i 5 6600k که اونم دوکاناله پشتیبانی میکنه.
  حالا به نظر شما من این دوتا رم 8 گیگی که تک کانالست بهش برگردونم یا با همینام میشه از قابلیت دوکاناله بودن مادربرد استفاده کنم؟
  تشکر از سایت عالیتون

  • سلام
   رم دو کاناله نداریم . موقعی که دو تا رم رو کنار هم میذاریم ، دو تا کانال ارتباطی درست میشه وگرنه با یه دونه رم که نمیشه .

 • مهرداد نساج 08 مرداد 1395

  بسیار عالی بیان شده ولی بهتره ادبیات متنتون رو درست کنید چون باعث درک ناقص متن میشه
  مثلا گفته بودید ماژول های رم 64 بیتی هستند در واقع هر کدام از آن ها 64 بیتی هستند من دلیلشو از توضیحاتی که درباره استفاده دو رم گفته بودید فهمیدم .
  با تشکر .

 • سلام بر شما
  سؤالی درباره‌ی دوکاناله بودن ماجول رم:
  غیر از پشتیبانی مادربرد از قابلیت نصب دوکاناله‌ی رم که طبق توضیحات شما سرعت را بهتر می‌کند ، ظاهراً بعضی ماجولها پیکربندی خودشان دوکاناله است. سؤالی که برای من پیش آمده این است که نصب دو ماجول دوکاناله به جای دو ماجول تک‌کاناله ( که با هم دوکاناله می‌شوند ) ، چه نتیجه‌ای دارد ؟

  • سلام
   واقعیت اینه که رم دو کاناله نداریم ! مادربورد دو کاناله داریم . یعنی شما دو تا رم رو روی اسلات های مخصوص بزنید ، دو کاناله میشه و این مسئله ربطی به رم نداره

 • سلام بر شما
  درباره‌ی استفاده از 2 رم 2گیگ به جای 1 رم 4گیگ سؤال دارم.
  آیا رمهایی را که در مشخصاتشان می‌نویسد «تک کاناله» ، می‌توان بصورت 2رم 2گیگ استفاده کرد تا سرعت دو کاناله داشته باشیم ؟

 • سلام، خسته نباشید.
  خیلی ممنون از مطالب مفیدتون.
  در حالت dual channel تمامی باس ها 128 بیتی کار می کنند یا فقط باس دیتا .
  کتابی در زمینه طرز کار رم سراغ دارید ؟ ( pdf )

 • سلام من یه مادربردگیگابایت GA_81865G775_G دارم من چه رم و گرافیکی میتونم نصب کنم

 • سلام خسته نباشید ☺
  من یه مادربرد دارم که از dual-channel پشتیبانی میکنه که حداکثر باس 1600mhz را تا حافظه 16gb ساپورت میکنه.
  من از دوتا رم 4gb-1600mhz استفاده کردم، میخواستم ببینم حالا که من از dual-channel با نهایت باس ساپورت شده یعنی 1600 استفاده کردم، از لحاظ باس مشکلی وجود داره یا نه؟ یعنی باس بالاتر میره یا همون 1600 میمونه در حالت دو کاناله؟

 • سید دانیال 21 اردیبهشت 1395

  سلام… درگاه های رم تویه عکسی که نشون دادی و من رویه مادربردها دیدم مثلا
  دوتا آبی بوده
  دوتا سفید
  طبق عکس
  خب ما دو رم مثلا DDR3 مثلا میخوایم بندازیم و مادربردمون هم دوال چنل ساپورته
  سوال من اینجاست، اون دو رمی که داریم رو باید در یک رنگ قرار بدیم؟
  باید مثلا اون دو رم رو ، بندازیم قسمت آبی هرجفتش رو یا هرجفت در سفید!؟!
  یعنی ایا این موضوع مهم هست که ما در رنگ آبی مثلا قرار بدیم و هر دو رم در یک رنگ قرار بگیرن؟
  یا محدودیتی نیست ؟ ، میتونه یکیش در سفید باشه و اون یکی رم مون هم در آبی باشه

 • سلام خسته نباشید. خواهشا زود جواب میخاستم.من یه رم 4گیگ 1333 و یه 2 گیگ 1333 زدم به سیستمم مادربردش ایسوس پی 5 و سیپیو اینتل 5300 گرافیک هم یه گیگ جیفرس 9400 به ننظرتون افزایش رم تاثیری تو بازی و سرعت عمل داره؟

 • سلام
  من یک رم 2 گیگ باس 800 و یک 512 باس 667 رو dual کردم
  نمیدونم چرا ولی فکر میکنم سرعتم کمتر شده
  به نظر شما مشکلی است؟

  • سلام
   مطمئنید که مادربوردتون ساپورت می کنه ؟ چون اینجور که مشخصه انگار واسه 10 سال پیشه
   ضمن اینکه سرعت 667 میشه چون اولیت با کمترین سرعته

 • محمد معین آذر 29 فروردین 1395

  بسیار ممنون . خدا شما و خانواده تان را حفظ کند . زکات علم آموختن است . اجرکم عند الله

 • با سلام و تشکر از این سخاوتی که برای به اشتراک گذاشتن اطلاعاتتون دارید دو سوال برام پیش اومد با این تفاسیر که گفتید یک رم 4 گیگ دو کاناله با یک رم 8 گیگ یک کاناله از نظر سر عت برابری میکنه درست گفتم یا نه ؟ سوال دوم اینه که اگه دو تا رم 4 گیگ تک کاناله رو همرنگ هم قرار بدیم با یک رم 4 گیگ 2 کاناله هم سرعت هستن درسته یا نه؟

 • سلام داداشم
  یه سوال داشتم
  سیستم من مشخصه های اصلیش اینه CPU:AMD FX 8350
  مادربرد :MSI GAMING 970
  بنظرت 4 تا رم 2 گیگ 1866 بخرم یا 2 تا رم 4 گیگ 1866 ؟

 • سلام . اگه من کنار رمم که دو گیگ هست یه دوگیگ دیگه بزارم بهتره یا یه چهار گیگ ؟
  با تشکر از سایت خوبتون

 • با سلام
  با تشکر از مطلب خوبتون

 • سلام آقای امین زاده
  یه سوال داشتم …
  الان من یه رم 2 گیگ دارم … اگه یه رم 4 گیگ دیگه بخرم اینا باهم دوکاناله میشه یا اینکه باید ظرفیت هر دو یکی باشه ؟
  اگه اینا با هم دوکاناله نمیشه پس به نظر شما یه رم 4 گیگ بخرم جمعا بشه 6 گیگ بهتره یا اینکه یه رم 2 گیگ بخرم تا بشه 4 گیگ دوکاناله ؟
  با تشکر

 • سلام یه سوال داشتم اینکه گفتید دو تا رم دو گیک بهتر از یک رم 4 گیگ هست ایا در مورد 8 گیک رم نیز صدق میکنه یعنی 4 تا رم دو گیگ بهتر از دو تا رم 4 گیک هست یا خیر و 4 تا رم دو گیگ بمعنای پهای باند بیشتر می باشد ؟

  • سلام
   معمولا دو تا رم بهتر از یه رمه اما 4 تا همیشه اینجوری نیست مگر اینکه سیستم 4 کاناله باشه . باید تاخیر زمانی رو هم حساب کنید ، وقتی 4 تا رم استفاده میشه هماهنگی بین این 4 تا رم تاخیر زمانی ایجاد می کنه . البته اونقدر زیاد نیست اما به هر حال هست

 • سلام ،با تشکر از راهنمایی ها و اطلاع. رسانی خوبتون. سوالم اینکه در سیستم های مخصوص گیم اینکه از مادرد بردی با پیکر بندی دو یا چهار کاناله استفاده کنیم چه میزان روی قدرت پردازشی تاثیر داره

 • دانیال 27 بهمن 1394

  با سلام ، من یک رم هشت گیگ ddr3 با باس 1800 دارم
  و یک رم دو گیگ ddr3 با باس 1600 که موجود داشتم میخواهم اضافه کنم، آیا مشکلی برای سیسیتم پیش می آید؟ سیستم به صورت پیش فرض روی باس 1600 تنظیم میشود یا 1800؟
  با تشکر

 • با سلام من روی سیستمم ویندوز 10 هست میخام رمم رو ارتقاءبدم الان رمش 2 گیگ هست با باس 800 مشخصات سی پی بو :Amd athlon 64×2 dual core 52000
  مشخصات مادربورد:ECS model A740 Gm-m
  آیا میشه یک رم دیگه با همین مشخصات رم بالا براش بزارم آیا مادربورد وسی پی بو کشش استفاده از 4 گیگ رو داره
  ضمنا آیا میشه یک کارت گرافیک براش بخرم چون آن برد هست با مشخصات زیر
  Ati radeon 2100
  با تشکر از شما

 • سلام مرسی از توضیحات
  یه سوال اینکه اگه یه رم بزنیم به اسلات ابی و یکی دیگه به سفید در این موقع هم 128 بیت انتقال داده نمیشه؟

 • مازیار 05 بهمن 1394

  سلام آقای امین زاده
  اگر یه رم 4gig با یه رم 2gig رو دوتا اسلات همرنگ بذاریم باز doual channel فعال میشه یا حتما باید جفتشون 2 گیگ تا جفتشون 4 گیگ باشن؟

 • سلام و خسته نباشید . من رو بردم دوتا رم دو گیگ . گینگ مکس دارم با باس ١٣٣٣ . الان یه اپیسر ۴ گیگ گرفتم با باس ١٣٣٣ . مشکل من اینجاس که رم های من رو تو دوتا اسلوت اول میشناسه رو سه و چهارم میندازم نمیشناسه .رم ۴ گیگ رو با یکی از ٢ گیگ ها انداختم تو دوتای اولی ۶ گیگ نشون میشده ولی دیگه بقیه اسلوت ها نمیشه . اون رم باقی مونده رو هم باز رو اسلوت هم رنگ خودش میزنم اما نشون نمیده ، مشکل از چیه ؟

 • محمود 21 دی 1394

  سلام یه سوال ازتون داشتم.مدل مادر برد من p8h61 asus هست میخواستم یه کارت گرافیک gtx750 رویه اون نصب کنم اما موقع خوندن مشخصات کارت متوجه شدم کارت گرافیک دو اسلاتی هست معنی اونا نمیفهمم ایا من میتونم از این کارت استفاده کنم؟

 • سلام لطفا جوابمو بدین خیلی واجبه اگه 1 رم 2 گیگ با 1 رم 4گیگ بزاریم اندازه 6 گیگ کار میکنه یا اندازه همون 2گیگ؟؟

 • طه حسین 18 دی 1394

  سلام
  این مطلب درسته که میگن cpu از اولین رمی که بهش نزدیکه ازنظر فیزیکی ( اسلات رم روی برد ) استفاده میکنه واگه نیاز به فضای بیشتر شد سراغ ماژولهای بعدی میره؟

 • سلام دوست عزیز خسته نباشید
  من سیستمم asus m5a97 amd هستش یه رم 4 گیگ ddr3 1600 روش بود حالا یه رم دیگه با همین مشخصات گرفتم ونصب کردم روی اسلات هم رنگش برای دوال چنل کردن اما توی مای کامپیوتر که مشخصات سیستم رو چک میکنم جلوی رم نوشته instaled memory:8gb(3.90 gb usable )ولی روی اسلات غیر همرنگ که میذارم 7.90 قابل استفادست چطوری باید سیستم رو دوال چنل کنم مگه وقتی دوال میشه نباید 7.90 قابل استفاده باشه؟

 • آرمین 06 دی 1394

  متشکرم … توضیحاتتون عالی بود .. خیلی خوب استفاده کردم و اطلاعاتم بالا رفته … همچنان متشکرم

 • سلام
  به نظر من در صورتی حالت Dual Channel فعال میشه که حجم دیتا بیشتر از رم اول باشه.مثلا اگه 2 تا رم 4 گیگ داشته باشیم و دیتای ما 2 گیگ باشه ، این 2 گیگ یک راست میره میشینه تو رم اول و حالت Dual Channel فعال نمیشه. اینطور نیست؟

 • امیرحسین 19 آذر 1394

  سلام . مرسی از سایت عالیتون
  من مادروبردم حالت Dual Channel رو ساپورت میکنه
  و دو رم 4 گیگ رو همونجور که گفتین نصب کردم اما توی تسک منیجر حالت Dual Channel نمیزنه . همون تک کانالست

  • سلام با برنامه CPU-Z تست کنید

  • امیرحسین 20 آذر 1394

   توی CPU-Z میزنه Dual اما توی تسک منیجر خبری نیست
   در ضمن وقتی جای رم هارو هم به حالت غیر Dual تغییر میدم بازم توی Cpu-z میزنه dual !!!

 • یه مرد خسته 09 آذر 1394

  سلام روی مادر برد من زده DDRII 667 که چهارتا جای اسلات داره و می شه گفت مادربردم قدیمیه .
  می خواستم بدونم می تونم دو تا رم دو گیگ روش بندازم فعلا یه رم یک گیگ روش هستش.

 • سلام
  یه موردی متوجه نشدم که در اخر متن مزیت دو تا رم 2 گیگ دوال چنل نسبت به یه چهار گیگ رو گفتی
  ولی سوالی که بالاش مطرح کردی و سوال اصلی اینجاست که دو تا رم 2 گیگ هم 64 بیت برای انتقال استفاده میکنه که تو عکس سینگل چنل هم همین رو گفتی!

 • اقا خسته نباشین سپاس بابت اطلاعات مفیدتون بنده یه سوال داشتم ممنون میشم جواب بدین من مدل مادربورد رو یادم نیست asus هست سه تا اسلات رم دارم 2 تا ابی ddr2 یکی هم نارنجی ddr1 الان دوتا رم 2 گیگ ddr2 روش نصب هست روی اسلات های ابی یعنی حالا وقتی میخوام یک رم ddr1 متصل کنم یعنی روی اسلات سوم نارنجی که ddr1 هست البته اینو هم بگم که مارک رم ها همه یکی هست هر سه تاش اما وقتی رم ddr1 رو متصل میکنم کاپیوتر روشن که میشه ویندوز بالا میاد به جای این که رم بشه 3گیگ میشه 1 گیگ اصلا هم نمیدونم که ایا رم تاثیر گذاشته یا نه و همینطوری زده 1 گیگ یا اینکه ddr1 ویکی از ddr2 از کار میوفته؟؟؟ممنون میشم راهنمایی کنین؟؟؟منتظر جوابتون هستم؟؟؟

 • اطلاعات خوبی بود . مرسی

 • سلام آقا محمد خدا قوت
  مادر بردی که روش زده با1333 اگر رم با باس 1600 رو بزاریم روش چه مشکلی براش پیش میاره؟

 • سلام
  دوتا رم یک گیگ باس 1033 بهتره یا
  دو رم دو گیگ باس 400

  ممنون

 • سلام من مادر بردم 4 تا جای رم داره اما وقتی 3 تا رم بهش وصل میکنم روشن نمیشه ولی 2 تای رو روشن میکنه

 • جناب امین زاده سلام
  ممنون از سایت مفید و ارزشمندتون
  2 تا رم 2 گیگ دارم. وقتی رم سیستمم رو Dual قرار میدم، 2 گیگ از کل رم رو مبشناسه و تو Properties میزنه: 4G(2G Usable
  ولی وقتی Single قرار میدم همه 4 گیگ رم رو میشناسه
  سیستمم 64bit ه
  بنظرتون مشکل کجاست؟

 • با سلام و خسته نباشیدو ممنون از مطالب مفیدتون.من یه سوال داشتم اینکه همونطور که گفتید بین memory controller و RAM مسیر هایی هست از D0 تا D63 که کنار هم تعبیه شدن.میخواستم بدونم که در اطرافشون میدان مغناطیسی ایجاد میشه؟واگر ایجاد میشه رو هم تاثیر منفی نمیزارن؟و اگه ممکنه میشه بگید پهنای باند رم DDR2 چجور حساب میشه؟واقعا ازتون ممنون میشم

 • سلام,

  یه سیستم دارم با ۲ تا رم ۱ گیگی , با ۴ تا جای اسلاید , وقتی میخوام رم اضافه کنم , با بوق ارور رم مواجه میشم, تک تک رم ها رو چک کردم ,سالم هستند , اصلا سیستم بالا نمیاد و بوق میزنه , باید چی کار کنم, در ضمن زده که مادربردم ۴ گیگ ساپورت میکنه, رم ها هم ddr2 هستند , حتی ۳ تا یه گیگی هم بازم بوق میزنه, با یه گیگ رم یا ۲ گیگ رم کار میکنه, تمام اسلاید ها و رم ها رو تکی تکی هم تست کردم, کمک کنید لطفا

  • سلام
   اول از همه اسلات درسته نه اسلاید
   دوم اینکه رم ها با هم کانفلیکلت دارن یعنی باهم سازگار نیستن . باید رم هایی مثل رم های قبلی بخرید

 • فاطمه 16 مهر 1394

  من یه سوال در مورد dual port memory ( این ساختار داده ها را در یک زمان میخونه و مینویسه)دارم. میخوام بدونم این ساختار چطور کار می کنه؟

 • hosseindj124 01 مهر 1394

  سلام . مین بورد z97 دارم که دواله رمی که گرفتم دوال نیست البته دوعدد4گیگ باباس 1866 ایاهتمن باید رم دوال باشه راستی جریان این cL9 وcL10 چیه تودفترچه مین کینکستون 8گیگ 1866 رو زدهcL9ولی رمی که من گرفتم cL10 هست ایا مشکلی ایجاد میشه

 • سید علیرضا فقیه 16 شهریور 1394

  باسلام
  خدا رو شاکر هستم که با سایت شما و دانش شما آشنا شدم. استدعا دارم مطالبتون رو جهت آموزش به من و همه مراجعه کنندگان سایتتون به اشتراک بگذارید که طبق فرمایش امامان معصوم زکات علم نشر آن به دیگران است. خداقوت

 • سلام
  یک جای خواندم نباید از رم های با سرعت مختلف در سیستم استفاده کرد چون سی پی یو باسرعت ضعیف ترین رم خودش را سازگار می کند و با رم های پر سرعت دیگر هم با همان سرعت کار می کند بخاطر این که مسیر ارتباطی یکی است
  حالا سوال اینجا پیش میاد که در مورد فناوری Dual Channel هم این مسئله وجود دارد؟

 • سلام ممنون از مطالبتون. چندتا سوال دارم که ممکنه سوال خیلی ها باشه. من لپتاپم 4 تا اسلات داره که 2 تا رم 2G مشابه هم روش نصبه که dual channel شدن. حالا سوال: اگر من 1 رم مشابه دیگه نصب کنم (یعنی 3 اسلات از 4 اسلات اشغال بشه) آیا از حالت dual channel خارج میشه؟ سوال دوم: حالا فرض کنیم من بخوام بجای یکی، 2 تا رم نصب کنم، اما این 2 تای جدید از لحاظ فرکانس و ظرفیت با 2 تای اولی متفاوت باشن (یعنی مثلا جفت رم اول 2G 1333 باشن و جفت رم دوم 4G 1600 باشن) . در این حالت وضعیت dual channel چجوری میشه؟؟

  • سلام
   1 – دوتاشون دو کاناله میشه و اون یکی حالت نرمال باقی می مونه
   2 – فرقی نمی کنه . یا مادربورد ارور میده یا اگه کار کنه دو تا کانال مختلف و مجزا بوجود میاد که بدون ارور کار می کنن

 • علي محمدي 01 شهریور 1394

  سلام عزیزم ،اولا بابت توضیحات کاملی که دادی تشکر میکنم ثانیا ،پیرو فرمایشات جنابعالی من 4 تا رم دارم تو ظرفیت های یک گیگ -253 – 512- 256 چطور اینارو بچینم که بهترین سرعت بگیرم.
  با تشکر فراوان

  • سلام
   قانون خاصی نداره توی تئوری باید کنار هم کار کنن چون مقادیرشون جمع میشه
   اما اینکار توی عمل توصیه نمیشه چون پردازش پردازنده رو زیاد می کنه

 • سلام
  بعضی از برندها رم ها رو به صورت dual میفروشن و بعضی دیگر single
  دو تا single مشابه رو کنار هم بذاریم تفاوتی داره با کنار هم گذاشتن dual

 • با سلام و خسته نباشید خدمت شما.
  یه سوال داشتم اینکه من الان رو سیستمم 2تا رم king ddr2 bus800 انداختم،از نوع 32 چیپ.اما توی نرم افزار cpu-z مقدار فرکانس رم رو 334 نشون میده.البته خود مادربرد قاعدتا باید این رم رو ساپورت کنه.
  آیا مشکل از رم هست یا مادربرد؟؟؟
  مدل مادربرد: گیگابایت M52L_S3P V1.2

  مدل CPU : AMD7750

 • با سلام و خسته نباشید
  من یه مشکل بزرگ دارم که الان چند ماهه من رو درگیر خودش کرده.
  من مادربرد گیگاp55 دارم که از از تکنولوژی dual channel پشتیبانی میکنه.
  در زمان خربد من یه پک رم 6 گیگ DDR3 با باس 1600 خرید کردم که از سه تا ماژول 2 گیگ تشکیل شده بود.
  سیستم من دائما فریز میکرد و من مجبور شدم تمام قطعات رو تست کنم و هیچ مشکلی نبود تا رسیدم به رم.
  تک تک ماژول ها رو جداگانه روی هر کانال تست کردم و هیچ مشکلی نداشت.
  نا اینکه مشکل رو پیدا کردم.
  زمانیکه 3 تا ماژول یعنی 6 گیگ رو با هم روی 3 تا کانال نصب میکنم سیستم فریز و هنگ میکنه ولی وقتی دو تا از ماژول ها رو به صورت دوکاناله نصب کردم سیستم بسسیار عالی کار میکنه.
  الان 2 تا سئوال دارم که ممنون میشم جواب بدین:
  1- چرا با نصب ماژول سوم سیستم هنگ میکنه؟
  2- اگر بخوام رم رو ارتقا بدم اگه یه رم دو گیگ دیگه با مارک دیگه ولی با مشخصات همین رم های فعلی بگیرم آیا سیستم با 4 تا ماژول دوگیگ درست کار میکنه یا مجدد فریز میکنه؟
  با سپاس

 • محمد رضا 16 مرداد 1394

  بچه ها من میخوام رم کامپیوترم رو به هشت گیگ ارتقا بدم و مادر بردم مدل elitegroup g41-m13 هستش که وقتی اسمش رو سرچ میکنم تو قسمت مشخصاتش به دوال چنل اشاره شده.خود مادر برد ولی چهارتا جای رم دورنگ نداره و فقط دوتا داره که جفتشون هم همرنگم حالا من میخوام مطمئن بشم که دوتا رم چهار بندازم جفتشون باهم کار میکنن و 8 گیگ رم دارم.از کجا بفهمم؟

 • حسین شمیرانی 14 مرداد 1394

  سلام.من یه رم2 کیک داشتم با باس 1333 DDR3.چند وقت پیش یه رم 4 گیگ با باس 1600 DDR3 خریدم.الان نمیدونم اگه این دوتا رو کنار هم بذارم، مشکلی پیش نمیاد؟
  فکر هم نکنم مادربوردم قابلیت Dual Channel داشته باشه چون هر دو اسلاتم ابی رنگ هستند.
  اطفا کمک کنید.
  با تشکر

 • سلام.می خواستم رم این منبوردGIGABYTE GA-EP31-DS3L رو تا 8گیگ ارتقا بدم
  ولی بیشتر از 4 گیگ جواب نمیده 4تا جای رم داره از رم ژل استفاده کردم نشد البته مارکهای دیگه رو هم امتحان کردم

  • خب بیشتر از 4 گیگ رو ساپورت نمی کنه . تو توانش نیست

  • سيد محمد 31 تیر 1394

   تو کاتالاگ مادربوردتون قید شده تا 16گیگ ساپورته
   یحتمل یکی از رم هاتون موشکلی داره ک مادر بورد همینجور در اورلود پردازنده باقیمیمونه(4 چراغ بغل اسلاتها روشن میمونه) و روشن نمیشه ک بوق چک بایوس و روشن شدن رو بزنه
   بنده برای مصارف خانگی ام, 7-8ساله ک با این مادربورد دارم کلنجار میرم
   البته یک امکان وجود داره ک شاید علت نقبولیدن بیش از 4گیگ رم باشه : قدرت پاور
   با توجه ب سیستم 775 شما, کیستون حداقل 250وات توان مصرفی داره ک فقط 210وات معطوف ب مادربورده
   اگر رمی از رمهاتون موشکل نداشت, حتما شما پاورتون کمه و مادربورد نمیتونه تغذیه اسلاتها رو کامل پوشش بده
   من همین دو هفته پیش رفتم پاور Green GP600A-HP گرفتم انداختم رو همین سیستم EP31 و الآن مث ساعت داره جواب میده, در صورتی ک قبلش با MEMONEX 320watt جواب نمیداد و نمیتونست ب ییشتر از قطعات اصلی و لازم کیس برق رسانی کنه و کلا PCU EXPRESS تعطیل بود, اما الآن نه
   اولویت مصرف توان در مادربورد:
   خازنهاش و سپس بقیه چیپهاش
   پردازنده
   رم
   کارت گرافیک(خودی خود قبل از رم توان میمکه!!!!!)

  • سيد محمد 31 تیر 1394

   البته فراموش کردم ک بگم,عموم پردازنده های 775 نمیتونند بیش از 4GB استفاده کنند و فقط Core2quad های خاصی تا 8GB هم میتونند ک بهره ببرند
   حتی امروزه هم خیلی از پردازنده های core i3/5/7 هم در عمل گول زننده اند و بیش از 8GB از RAM>8GB رو استفاده نمیتوانند داشته باشند و صرفا ما مصرف کننده ها با پروپاگاندای قطعه فروشهای بیسواد و ایمون مواجهیم, نه امثال آقای امین زاده یا درویش

   آقایان امین زاده و درویش گرامی!
   خسته نباشید , ممنون از تلاشتون در آگاهی بخشی ب جامعه و علاقمندان
   دست مریزاد

 • حسن نادعلی فر 22 تیر 1394

  علت بر امدگی کوچک بر روی اسلت رم مادر برد چیست؟

  با تشکر

 • سامان 20 تیر 1394

  سلام وقت بخیر
  الان ی سیستم دارم ک یه رم 4GB apacer 1600حرفه ای روش هستش میخام یه 8GB apacer 1600حرفه ای دیگه بزارم بغلش بشه 12گیگ مشکلی نیست بنظر شما؟؟؟
  مادربرد هم Asus H81 Plus که فقط دو اسلات واسه رم داره
  مرسی

 • لاچینی 16 تیر 1394

  سلام.با تشکر از مطالب خوبتون
  من یک رم ddr3 2 gig 1333 دارم
  1-برای ارتقاء 3 تا رم 2 گیگ دیگه بخرم، یا 2 تا رم 4 گیگ، و یا یک رم 4 گیگ کنار این رم 2 گیگ اضافه کنم؟کدوم بهتره؟
  2-یا توجه به توضیحات بالا اگر رم با سرعت 1333 باشد: سرعت انتقال رم ، زمانیکه دو تا رم 4 گیگ داریم با زمانیکه چهار تا رم 4 گیگ داریم یکی هست؟ و فقط چون دوکاناله شده سرعت به حداکثر رسیده و اسلات های 3 و4 فقط یرای حجم رم میباشد و در سرعت داده ها تاثیری ندارد؟
  3- ویا با توجه به سوال شماره دو : من با داشتن 2 گیگ رم یک رم 2 گیگ دیگر اضافه کنم (1333) به سرعتی که دو تا رم 4 گیگ (1333) به من میدهد میرسم؟ یعنی این دو حالت با هم از نظر سرعت یکی هستن؟ با تشکر
  در صورت امکان جواب رو به ایمیلم ارسال کنید…

 • محمدجان،خدا قوت.
  مرسی. مطلب خیلی خوب و پرباری بود.

 • The_Eternal_King 10 تیر 1394

  درود،من می خواهم رم DDR4 با تایمینگ CL16 و فرکانس 2800 یا 3000 و ظرفیت 16 یا 32 گیگابایت بخرم.
  می خواهم بدانم که چه برندی بخرم بهتره؟ و این که بهتره 4 تا 4GB بخرم یا 1 دونه 16GB یا 2 تا 8GB یا … ؟

 • سلام اقا من از کجا بفهمم که مادربردم ddr چند هس؟

 • ابوالفضل 06 تیر 1394

  میشه یه رم 2 رو با یه رم 4 باهم گذاشت رو مادر بورد ؟ مشکلی پیش نمیاد؟

 • سلام یه سوال داشتم اگه دو تا رم هشت گیگ تک کاناله رو بندازم رو سیستم خود به خود دوکاناله میشه یا حتما باید رم هام دوکاناله باشه

 • با سلام
  از مطلب آموزنده تون بسیار استفاده بردم خیلی کمکم کرد.
  تشکر بسیار!!!

 • دوقلوها چمازکتی 17 خرداد 1394

  مهندس خیلی از مطالبتون در نوشته هاتون استفاده و کردم و اغلب اونا رو خوندم خیلی باحالی و جالب و کامله اما خیلی وقته مرددم که این سوالمو بپرسم یا نه چون هیچ کس جواب قانع کننده ای بهم نداد و قطعا نظر شما می تونه تاثیر گذار باشه اول اینکه کار من ادیت فیلم با نرم افزار افتر و ادیوسه و با داشتن هاردد ssd ویندوز و 4 تا رم 4 مجموعا16 با بایوس1600 و هارد 2 ترا اینتر نال و سی پی یو i7 2700k intelقطعا سرعت کارم خوبه و اصلا هنگ ندارم حتی وقتی همزمان هم در رندر کردن افتر و ادیوس حتی فتوشاپ هم کار می کتنم اما فشار روی سی پی یو رم در پرفورمنس تسک منیجر به حداکثر می رسه خلاصه سعی در ارتقا سیستم دارم از انجایی که گرافیک من gts450 1gigهست و جی پی یو اون برای رندر هم فعاله نظرم خرید تیتان 780 ti بود که بعضی از دوستان گفتن در رندر نقش اصلی رو سی پی یو داره اونو عوض کن بعضی گرافیک نمی دونم کدوم ارتقا بدم ضمن اینکه مادر برد من asus p67 سایبر تاچ 1155 هست چه سی پی به سیستم من می خوره؟ ممنون می شم راهنمایی کنید در ضمن من الان یه فیلم 1 ساعته رو دی وی دی 10 دقیقه و اچ دی 1440 یک ساعتو 45 دقیقه و فول اچ دی 1980رودر یک ساعت فیلم حدود 100 دقیقه می کشه رندر کنهبه mp4 چی کار کنم سرعت کارم بیشتر از این بشه؟System Information
  ——————
  Time of this report: 2/19/2015, 10:15:22
  Machine name: MSJ-PC
  Operating System: Windows 7 Ultimate 64-bit (6.1, Build 7601) Service Pack 1 (7601.win7sp1_gdr.130708-1532)
  Language: Persian (Regional Setting: Persian)
  System Manufacturer: System manufacturer
  System Model: System Product Name
  BIOS: BIOS Date: 02/05/10 19:13:52 Ver: 08.00.10
  Processor: Intel(R) Core(TM) i7-2700K CPU @ 3.50GHz (8 CPUs), ~3.5GHz
  Memory: 16384MB RAM
  Available OS Memory: 16360MB RAM
  Page File: 2940MB used, 29779MB available
  Windows Dir: C:\Windows
  DirectX Version: DirectX 11
  DX Setup Parameters: Not found
  User DPI Setting: Using System DPI
  System DPI Setting: 96 DPI (100 percent)
  DWM DPI Scaling: Disabled
  DxDiag Version: 6.01.7601.17514 32bit Unicode

  ————isplay Devices
  —————
  Card name: NVIDIA GeForce GTS 450
  Manufacturer: NVIDIA
  Chip type: GeForce GTS 450
  DAC type: Integrated RAMDAC
  Device Key: Enum\PCI\VEN_10DE&DEV_1245&SUBSYS_23661462&REV_A1
  Display Memory: 4065 MB
  Dedicated Memory: 993 MB
  Shared Memory: 3071 MB
  Current Mode: 1920 x 1080 (32 bit) (60Hz)
  Monitor Name: Generic PnP Monitor
  Monitor Model: ASUS VN247
  Monitor Id: ACI24C3
  Native Mode: 1920 x 1080(p) (60.000Hz)
  Output Type: HDMI
  Driver Name: nvd3dumx.dll,nvwgf2umx.dll,nvwgf2umx.dll,nvd3dum,nvwgf2um,nvwgf2um
  Driver File Version: 8.17.0012.6760 (English)
  Driver Version: 8.17.12.6760
  DDI Version: 11
  Driver Model: WDDM 1.1
  Driver Attributes: Final Retail
  Driver Date/Size: 3/10/2011 16:30:40, 12867992 bytes
  WHQL Logo’d: Yes

 • با تشکر از مطلب مفیدتون

 • با سلام و ممنون از وب سایت خوبتون

  قصد دارم حافظه سیستم رو به ۱۶ ارتقاء بدم.
  مادربورد از dual channel پشتبانی می کند.
  حال به نظر شما از ۲ تا رم ۸ گیگ استفاده کنم یا ۴ تا رم ۴ گیگ؟

 • سلام
  من یک رم ddr3 1600 – 8gb pc12800 تک ماژول ژل گرفتم. با برنامه cpu-z مشخصات رو چک کردم فرکانس و کلاک رم رو 800mhz زده .
  مادربردم asus h81-plus و cpu intel 4460 است . در مشخصات مادربرد زده ساپورت رم به این صورت :
  2 x DIMM, Max. 16GB, DDR3 1600/1333/1066 MHz Non-ECC, Un-buffered Memory
  maximum transfer rate of DDR3 1600 Mhz

  میخواستم بدونم این رمی که وصل کردم آخرین فرکانس ساپورت مادربردم هست یا پایینه ؟

 • سلام بسیار ممنون از آموزش دقیقتان
  اما یک سوال دارم که ممنون میشم پاسخ بدید من یک سیستم قدیمی دارم که رم اون 512 بود برای ارتقا سیستم دو تا رم یک گیگ خریدم( از نوع ddr یک)
  هر دو رم یک گیگ سالمند و میتونند سیستمو هم به صورت مجزا و هم به صورت دوال بالا بیارند اما زمانی که این دو تا رو به همراه 512 نصب می کنم سیستم بالانمیاد.(یعنی یک گیگ ها دوال و 512 معمولی و دفعه دیگه یک گیگ تنها با 512 به صورت معمولی)به نظرتان راه حلی هست که بتونم از 512 هم استفاده کنم یا باید از خیر این رم بگذرم؟

 • با سلام.
  مشکلی دارم مشابه مشکلی که یکی از دوستان عنوان کرد. مادربورد ایسوس با قابلیت پشتیبانی از دو رم دارم. رم ها به تنهایی مشکلی ندارند ولی با هم ویندوز بالا نمی آید و پس از چند ثانیه سیستم خاموش می شود! رم ها 2 گیگ ddr2 هستن و دقیقا مشابه هم .اگه لطف کنید دقیق تر راهنمایی کنید ممنون میشم که بتونم این مشکل رو رفع کنم

 • آقا اگه دوتا رم رو به مادربورد بزنیم یه راست dula میشه ؟
  یعنی نیازی به تنظیماتی و … نیست

 • با سلام و نجدید ارادت
  آیا برای بهره بردن از تکنولوژی Dual Channel ، لزوماً باید از RAMهایی استفاده کرد که در نام تجاری آنها عبارت Dual Channel درج شده باشد . به عنوان مثال برای رسیدن به ظرفیت 8GB ، از بین RAMهای زیر باید حتماً گزینه دوم را انتخاب کرد ؟
  1. « RAM 4GB Corsair XMS3 DDR3 CMX4GX3 »
  2. « RAM 4GB Corsair Vengeance DDR3 Dual Channel »

  • سلام
   DUAL CHANNEL باید توسط مادربورد پشتیبانی بشه
   ضمن اینکه دوال چنل برای دو برابر کردن حجم رم نیست بلکه پهنای باند دو برابر میشه ( سرعت انتقال داده )

 • خیلیییییییییییی گلییییییی ممنون

 • مرسی از جواب ولی الان یعنی مشکل از رم هستش؟
  من اینترنتی خرید کردم چطور درست بودن حرفم رو اثبات کنم

  • شما باید رم با گارانتی می خریدید .
   بهشون تا دیر نشده بگید راهی برای اثبات نیست مگر اینکه طرف آدم درستی باشه یا اینکه با کیس برید اونجا

 • سلام من یه رم با مشخصات زیر خریدم

  مادربرم هم asrock p43twins1600
  ولی سیستم اونو نمیشناسه یعنی روشن مشه یه مدت فن ها کار میکنن ولی صفحه یالا نمیاد وخاموش میشه

  Adata Premier PC3-10600 4GB DDR3 1333MHz 240Pin U-DIMM Ram

 • سلام من چند تا سوال داشتم ممنون میشم جواب بدید
  1:ایا میشه سه تا رم مختلف رو با هم استفاده کرد مثلا سه تا 2 گیگ بگیریم با مارک های مختلف که بشه 6 گیگ یا دو تا 2 گیگ با یه 4 گیگ که بشه 8 گیگ
  2:اگه مادر برد از رم های ddr3 پشتیبانی کنه ایا از کارت گرافیک های ddr3 هم پشتیبانی میکنه؟
  3:اگر یه مادربرد جدید بخریم یه پردازنده اولیه با مادر برد هست یا باید جدا بگیریم پردازنده رو
  همین ممنون

  • سلام
   1 – بله ، رم م یتونه هر مقداری بگیره ، لازمه نیست حتما رند باشه
   2 – بله
   3 – پردازنده و مادربورد جدا هستن ، بعضی ها به صورت پک می فروشن

 • سلام
  من دو تا رم 2 گیگ ddr3 دارم(یکی kingston و اون یکی هم نمیدون چی ) که به صورت دوال چنل قرار گرفتن(هر دو تو ی شیار های آبی قرار گرفتن) الان من میتونم یه رم 2 گیگ Kingston بخرم و بزارم توی شیار سفید که رمم بشه 6 گیگ؟؟
  ممنون

 • سلام دوست عزیز خسته نباشی
  من یه سیستم با مشخصات زیر دارم
  CPu: Intel Core2 Duo E4500 @ 2.20GHZ
  RAM: 2*1G DDR2 BUSS 667 King Max
  سوال من این هست میتونم دوتا رم 1G DDR2 BUSS 800 Kingston در سیستم خود اضافه کنم با توجه به اینکه با رم های موجود در سیستم متفاوت هستند
  لطفا راهنمایی نمایید برای سیستم

 • سلام، ببخشید یه سوال ، یه رم ddr3 4G رو کامپیوترم بود یه رم 4g دیگه گرفتم گذاشتم کنارش، کامپیوتر بالا نیومد، رو تسم مادر برد گیر می کنه، ولی جدا جدا امتحان کردم جفتش ویندوزو میاره بالا، مشکل کجاس؟؟ مادر بردم asus h61-ms پاورم 550 w

  • سلام .
   مشکل می تونه از پاور باشه می تونه از تداخل دو تا رم باشه . اینجور مشکلات باید آزمون خطایی حل بشن . احتمال تداخل رم ها بیشتره

 • سلام . ببخشید میخواستم بدونم که اگر main board ما از Dual channel پشتیبانی کنه و فرضا دارای 4 تا اسلات رم باشه و ما سه تا رم کاملاْ مشابه در اختیار داشته باشیم و دو تا از اونها رو به صورت Dual ببندیم و رم باقی مونده رو در اسلات دوم کانال یک جا بزنیم اونوقت در یه شرایطی مانند این مثالی که زدم پهنای باند چه جوری محاسبه میشه یعنی برای محاسبه پهنای باند برای رم هایی که Dual بسته شدند باید باس دیتا رو 128 بیت و برای رم باقی مانده 64 بیت در نظر بگیریم؟ یا مثل فرکانس رم همه چیز براساس کمترین میزان تنظیم میشه و پهنای باند کلی رو باید با فرض 64 بیت بودن باس دیتا حساب کنیم؟
  شاید سوالم یه مقدار مسخره باشه ولی خب من ترجیح میدم سوالی توی ذهنم باقی نمونه.
  اگر جواب بدید ممنون میشم و امیدوارم در سال جدید سایتتون از قبل هم موفق تر باشه.

 • با سلام
  رم من 512MB DDR333 هست میخام 2 تا 1 گیگ DDR400 جاش بزارم
  این کار بهتره یا 4 تا 512MB DDR400 بزارم آیا اینجوری پهنای باند بیشتره ؟

 • سلام
  من یه لب تاب ایسوز n56 jn-c گرفتم روی کارتنش نوشته ram:ddr3l 1600 4G*2 خیلی نگران هستم خواستم بپرسم راهی هست که بفهمم ایا این رم ها مال خود لب تاب هست یا فروشنده عوضشون کرده ….
  خیلی نگرانم چون تو نرم افزار CU-Z نوشتهchannl#dual و بعد قسمت NB frequency نوشته ۷۹۹.۰mhz ترو خدا بگین چی کار کنم مگه ننوشته روی کارتنش که busرم ۱۶۰۰ هست ؟؟؟؟؟

  • سلام . محمدجان هیچ مشکلی نیست . اول از همه پست DDR چیست رو بخون .
   رم DDR فرکانس اصلیش نصف فرکانسی هست که روی مشخصاتش میگن . رم DDR اون فرکانس رو دوبرابر میکنه . نگران نباش

 • متشکرم از راهنماییتون
  خیلی لطف کردید

 • خیلی ممنون از جوابتون ، سایت خیلی مفیدی دارید به خصوص در زمینه ی سخت افزار اطلاعاتش واقعاً کامل ، کاربردی و به روز هست و مطالب کاملاً روان و ساده بیان شده . میخواستم خواهش کنم اگه ممکنه در مورد RAID و انواع اون هم یه مقاله مفصل بنویسید.

 • سلام
  متشکر از توضیحات واضحتون.بسیار عالی
  مادر بوردم 4 تا اسلات رم داره و از dual پشتیبانی میکنه
  ماکزیمم باسی هم که پشتیبانی میکنه 1333 هست
  3 تا رم 2 گیگ کینگستون 1333 سری هایپر ایکس بلو دارم
  یک 2 گیگ دیگه اضافه کنم بهتر هست
  یا
  3 تا رم رو کنار بذارم و 2 تا 4 گیگ بگیرم
  با تشکر

  • سلام خواهش می کنم
   2 تا 4 بگیری بهتره . اگه از نظر مالی نمی تونی اون 4 تا 2 هم مشکلی نداره اما 2 تا 4 هماهنگی بیشتری دارن .

 • سلام آقای امین زاده. راستش من یه سیستم قدیمی دارم که مادربوردش GIGABYTE EP43-DS3L هست و در حال حاضر در مجموع دو گیگ رم دارم که هر ماژول و مشخصات اون اینه: Gold GX XTC 1GB DDR2-800 CL5 حالا قصد دارم رم سیستم رو به 4 گیگ ارتقا بدم که در بازار فقط رمهای kingstone از نوع DDR2 با باس 800 مگاهرتز و Cas Latency برابر با 6 که یک و دو گیگابایتی هستند پیدا کردم. حالا سوالم اینه که برای اینکه سیستم حداکثر سرعت و کارایی رو داشته باشه بهتره دو ماژول 2 گیگ بخرم و قید رم های OCZ رو بزنم یا دو ماژول 1 گیگ بخرم و به قبلی ها اضافه کنم؟ و اینکه اگر قرار باشه به رم های قبلی اضافه کنم میزان تاخیر متفاوت رم ها که 5 برای قبلی ها و 6 برای رمهای جدید هست مشکلی ایجاد میکنه یا نه؟ اگر پاسخگو باشید واقعاً ازتون ممنون میشم.

  • سلام . به نظرم 2 تا 2 گیگ بخرید بهتره . ضمنا تاخیر زمانی مشکلی پیش نمیاره . از توی بایوس می تونید تنظیم کنید ضمن اینکه اینا خودشون رو باهم دیگه هماهنگ می کنن . مشکلی نیست

 • سلام.خسته نباشید.آیا میتوانم همراه با یک رم 4GB 1333 یک رم 4Gb دیگر با باس 1600 ببندم؟

 • مرسی از راهنمایی. همون 3گیگ نشون میده. میشه بگید که چطور از تو بایوس تنظیم کنم؟
  رم ها هم جدا جدا تست کردم مشکلی نداشتن

  • خواهش می کنم . بایوس مادربورد شما رو خاطرم نیست اما بگردید عناوینی مثل DRAM یا Memory رو پیدا کنید ببینید چی نوشته . ضمنا احتمال داره بخشی از این رم در اختیار گرافیک باشه واسه همین کمتر از 4 گیگ بزنه .

 • سلام خسته نباشی
  من دوتا رم 2گیگ کینگستون روی مادربوردم دارم ولی به محض بالا اومدن سیستمم فقط 3گیگ رو ok میده. روی ویندوز هم همینطوریه. ویندوز7 64بیت. هرکاری هم میکنم درست نمیشه. مادربورد هم p5kpl 1600 هست. ممنون میشم کمکم کنید.

 • مازیار 25 بهمن 1393

  سلام و خسته نباشید خدمت آقای مهندس محمد عزیز که با دقت و ریز بینی این مطالب رو جمع آوری و مطالعه و بصورت خلاصه و مجانی در اختیار افراد جویای دانش قرار دادن.
  دستتون درد نکنه.

 • حسین قهاری 24 بهمن 1393

  سلام خسته نباشید
  می خواستم بدونم مادربورد Asus H81m-C از dual channel پشتیبانی میکند یا خیر؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 • رم کامپیوترمن 2هستش میتونم یک رم4 بگیرم و کنار اون بذارم بشه6

 • سلام
  مرسی ممنون بابت مطلبتون، عالی توضیح دادین

  ی سوال: این تکنولوژی روی مادر بورد لپ تاپ ها هم هست؟!
  و اینکه توی مشخصات RAM میزنه L Memory یعنی چی؟!
  بازم ممنون

  • سلام بله هست .
   کجا نوشته ؟ من ندیدم
   اگه منظورت DDRL هست اون L به معنی کم مصرف یا Low Power هست .

  • آها! OK و ممنون
   و بله! فکر کنم منظورم همین DDR3 L Memory باشه! 🙂

   سپاسگزارم

 • آرش ملکی 22 بهمن 1393

  محمدرضا جان
  فوق العاده خوب توضیح میدی
  یعنی یه بچه 10 ساله هم مطالبتونو بخونه میفهمه
  مرسی

 • سلام آقا محمدرضا امین زاده خسته نباشید

  من یه رم 4 گیگ DDR3 خریدم با باس 1333 انداختم کنار رم 2 گیگ خودم که بشه 6 گیگ همه ی مشخصاتشون مثله همه ولی میزنه همون 2 گیگه خودم نصب شده در حالی که برنامه های CPU-Z و چند تا دیگه میزنه 6 گیگ (6144) رم دارم
  مشکل کجاست؟
  رم جدیدو تنها گذاشتم یکبار سیستم چند بار ریست شد (ترسیدم 🙂 ) برداشتم سریع

  بعد جاهاشونو عوض کردم . سرعت و فرکانسشونو بالا پایین کردم ولی هیچی به هیچی
  ویندوزم 64 .سیستمم خوبه
  رم جدیده سالمه…

  ممنون

 • سلام
  لطفا راهنمایی کنید که آیا وجود دو رم با حجم های 2 گیگ و 4 گیگ از دو کارخانه سازنده متفاوت در سیستم باعث اختلال در عملکرد سیستم خواهد شد یا خیر ؟

  • سلام
   نه وحید جان اگه با هم هماهنگ باشن ربطی به شرکت سازنده نداره . اما توصیه میشه تا جایی که میشه هم نام باشن

 • بابت راهنماییهاتون واقعا سپاس فقط ی سوال دیگه
  من ی رم 2 باباس1600 دارم اگه ی رم 4 باهمون باس بزارم تنگش ازدوال پشتیبانی میکنه؟لازمه بگم فقط دوتااسلات برای رم داره مادربوردم
  مادربوردم GIGA H55 و سی پی یو core i3 540 3.7*3.7

  • محسن جان مطمئنی 2 تا داره ؟
   اگه core i3 می خوره احتمال خیلی زیاد آره . مدل مادربوردتون رو توی گوگل سرچ کنید مشخصاتش رو ببینید .

 • با سلام خدمت شما از مقاله خوب شما واقعاً استفاده کردم و اما یک سوال داشتم من یک رم 4G 1600 گرفتم ولی روی سیستمم اجرا نمیشه دلیلش هم نمی دونم رم نو هست و تا الان فقط تست کردم کار نکرد می خواستم بدونم که مشکل از رم یا عدم هماهنگی رم با مادر بورد اخه تو دفترچه که نگاه کردم فقط چند تا از برند های معروف رو تست کردن مثل گینگستون او سی زد و غیره اما رم من زیپلین است در ضمن من تنضیمات مخصوص بایوس یا ستاپ رو انجام دادم اما باز بالا نیومد البته سیستم بالا می یاد تا وقتی که علامت ویندوز بالا می یاد ولی بعد رسیت میشه و این روند ادامه پیدا می کنه ممنون می شم کمک کنید البته میتونم عوض کنم اما می خواستم دلیل شو بدونم در ضمن من دو تا رم 2G 1333 درام که به خوبی کار می کننن

  • سلام . رم رو به صورت تکی بزنید و حالت های مختلف رو تست کنید . تداخل داره ، ضمن اینکه ممکنه کلا معیوب باشه . متاسفانه رم راه حل درست درمونی نداره باید سخت افزار تست بشه .

  • مازیار 25 بهمن 1393

   دوست عزیز مدل دقیق مادربرد و رم رو بنویسید تا بشه راهنماییتون کرد.

 • سلام

  اگر من روی دوتا از اسلات ها رم 512 بزارم و روی یکی دیگه فقط یک رم یک گیگ مشکل داره
  چون من 2 تا رم 512 و یک 1 گیگ دارم
  بهترین حالت چیه؟
  با تشکر

 • روزبه 02 آذر 1393

  سلام . به نظر شما مشکل سیستم من از چیه ؟
  مادربورد من سه تا اسلت واسه ی رم داره که دو تا نارنجی هستند و یکی بنفش.
  توی دفترچه مادربوردش هم نوشته از رم های دو کانال هم پشتیبانی می کنه ، وقتی دو تا رم با یک مشخصات و با سریال نامبر پشت سر هم رو خریدم و نصب کردم
  گزینه dual ddr channel is enable هم روی بوت سیستم فغال میشه ولی
  سیستم بعضی وقت ها خود به خود ریست می کنه ،

  چه موقع اجرای فیلم یا پخش موزیک یا حتی اسکرین سیور ، یا حتی کارهای ساده ،

  ولی وقتی چیدمان رم ها رو از حالت دوال چنل خارج می کنم ، دیگه سیستم خود به خود ریست نمی کنه به هیچ عنوان حتی زیر بیشترین فشار ، یا توی بازی های سنگین ،

  مشکل از چی می تونه باشه ؟
  قبلن با رم های دو قلو هم که کلن دوال هستند این مشکل رو داشتم

  مشکل از مادربورد هستش ؟
  مگر نباید موقعی که سیستم دوال چند میشه سریعتر کار کنه ؟ پس چرا سیستم من اینطوری میشه ؟

 • بابا دمت گرم
  خیلی کارت درسته
  اگر یک کامپیوتر دو هسته ای باشد، به احتمال زیاد دول چنل هم هست یا نه؟
  البته من مادربرد خودم دوهسته ای است و مادربرد را چک کردم و مانند گفته شما دارای 4 چیپ دوتایی (دو رنگ) بود ولی تنها یک رم دارد
  حال اگر بخواهم از یک رم دیگر استفاده نمایم، از نظر کارهای سخت افزاری و نرم افزاری ، دقیقا باید چکار کنم
  با تشکر

  • قربونت سبحان عزیز
   نه ربطی به هم ندارن هسته پردازنده یه چیز دیگس . تو متن کامل توضیح دادم . رم ها رو در رنگهای مشابه جا بزنید .

 • من به شخصه دید خوبی نسبت به کلاس ندارم درسته که من گفتم بسیار ابتدایی کامپیوتر رو بلدم ولی این در مقایسه با افرادی برای مثال مثل شماست ولی چیزی که من از چند کلاس دیدم و بعضا شنیدم واقعا مسخره بوده به هر حال اگر نظرتون درباره کلاس ها یا کلاس خاصی با من فرق می کنه خوش حال می شم راهنمایی کنید من رشتم کامپیوتر نیست ولی خیلی دوست دارم به اندازه کسی که دکترای کامپیوتر داره و حتی بیشتر هم بدونم(: همونطور که میدونید بودن آدم هایی که حتی دانشگاه هم نرفتن ولی مغز کامپیوتر شدن

  • سلام دوست عزیز . مقدار رم قابل پشتیبانی روی مشخصات مادریورد نوشته میشه و توی سایت رسمیش هم هست . برای اینکه کامپیوتر رو خوب یاد بگیرید لازمه که جستجو در گوگل رو خوب به کار بگیرید . تو گوگل مدل مادربوردت رو سرچ کن و همه مشخصاتش رو ببین .
   برای فهمیدن مدل مادربورد پست ” تشخیص مدل مادربورد” رو بخونید .
   قبل از هر چیز توصیه می کنم زبان انگلیسی رو به صورت حرفه ای دنبال کنی . بعدش از طریق اینترنت و علم فردا فهم عمومی تکنیکال رو بالا ببری و بعدش باید توی موسسات آموزش آزاد رسمی شرکت کنی . اینجوریم نیست که هیچی یاد ندن ، موسسات معتبر اینجوری نیستن .
   موفق باشید

 • سلام دوست عزیز خیلی ممنون از زحمات بیی دریغت و مطالبت.من دوتا مساله داشتم.
  1-من می خواستم بدونم که سیستمم ازچقدر رم و گرافیک پشتیبانی میکنه نمیدونستم که چه اطلاعاتی رو براتون بزارم تا بتونید راهنماییم کنید به هر حال CPU من E5400 وDual-Core 2.70GHz 2.72GHz رم فعلیم 4GIG که زده 3 GIG قابل استفادست (فکر کنم برای 32 بیتی بودن ویندوزمه)گرافیک فعلیمم ATI Radeon HD 4300/4500 Series(32Bits/Pixel(
  مارک مادربوردم هم Biostar و روش زدهG31-m7 TE version 6.7 یه برچسبم روش داره ig31cm7s R17p 1013 اگراطلاعات دیگه ای خواستید بگید تا بتون بگم مارک CPU هم چون نتونستم رومادربورد پیداش کنم نمیدونم(رومادربوردم خیلی شلوغه! تو سیستم هم نمیدونستم کجا برم تا مارکشو پیدا کنم!)

  2-موضوع دومم هم اینه که من به صورت خیلی ابتدایی از سخت افزار و کلا کامپیوتر سر درمیارم و خیلی علاقه داشتم که بیشتر بدونم…هرچی بیشتر بهتر دوست دارم به جایی برسم که از همه چیز کامپیوتر چه سخت افزار چه نرم افزار سردرارم اصان شما فکر کن میخوام هکر شم (: به هر حال می خواستم در صورت امکان راهنماییم کنید که از کجا اتارت بزنم که که کم کم به این هدفا نزدیک شم در ضمن فکر نکنم کلاسای کامپیوتر منو به اون چیزی که مدنظرمه برسونه چون یا خیلیاشون درست درس نمیدن یا خیلی چیزارو نمیگن چون قانونی نیست به هر حال در صورت کمک ممنون میشم.(انگلیسیمم خوبه در اون حد که زبان خود کامپیوتر رو بفهمم ولی نه در حد خوندن کامل یه کتاب دانشگاهی مثلا)
  ببخشید پرحرف بودم

 • درود
  سپاس ازتوضیحاتتون کامل دقیق ومفیدت وبسیار کاربدی بود
  یه سوال دارم من یه لب تاپ اپل macbookpro سال 2011 دارم بارم 4گیگ با باس1333 DDR3 میخوام ارتقاش بدم به 16 با توجه به توضیحات شمادوتا8 بندازم بهتره ولی من ازاستادم پرسیدم گفت یه 16 بندازی بهتر جواب میده!!!!(واسه خودمم dual channel)

  • سلام . خب از استادتون دلیل رو بپرسید و بگید که تو علم فردا جور دیگه ای نوشتن . ببینید پاسخشون چیه به ما هم بگید . ممنون

 • سلام
  از مقاله خوبتون خیلی ممنون
  اگر امکان داره در مورد triple channel هم مطلب بنویسید
  و یک مادر برد خوب هم که قابلیت triple channel را داشته باشه معرفی کنید

  با تشکر

 • با سلام و خسته نباشید
  مادر بورد من جای دو اسلات رم داره ولی جفتش یه رنگه (مشکی) ، اگه من دوتا رم بزارم به جای یکی بازم سرعت بیشتر میشه یا نه ؟

 • من ۲ گیگ رم Patriot-PC2-6400-cl6 دارم. الان میخوام یک رم ۲ گیگ دیگه اضافه کنم. ولی این قطعه سخت گیر میاد. منظورم اینه که حتما باید عین عین خودش پیدا بشه. نمیشه یکذره فرق داشته باشند؟ مثلا باس یا سرعتش یا مارکش؟

  • محمدجان رم یکم داستانش فرق میکنه . دوتا رم با دو مارک مختلف می تونن مثل بچه ی ادم سالها کنار هم کار کنن . باید تست کنی . قانون نیست که حتما شبیه هم باشن .

 • سلام
  خدا قوت
  یه سوال داشتم : در حالت دو کاناله (اگه استفاده بشه) ۱۲۸ بیت اطلاعات در آن واحد خودنده و نوشته میشن. وقتی پردازنده ۶۴ بیتی هست چه جوری ۱۲۸ بیت اطلاعات با هم پردازش میشن؟ لطفا این قسمتش رو بیشتر توضیح بدین.
  با تشکر

  • مجتبی جان سلام .
   داخل پست تو قسمت dual channel چیست نوشتم که چرا اینجوریه . خب واسه همینه که باید از دو عدد رم استفاده بشه . دو تا ۶۴ بیت میشه ۱۲۸ .

 • خدا رحمت کنه امواتتون رو که اینقد ساده و قابل فهم توضیح میدین. درود بیکران بر شما

 • سلام ممنون إز توضیحتون اگه باس یه کامپیوتر ٣٢٠٠ بأشهر رم ٢۴٠٠ أیا مجموع باس رم ۴٨٠٠ میشه یا تا سقف باس کامپیوتر یعنی ٣٢٠٠ افزایش پیدا میکنه

  • سلام باس ها با هم جمع نمیشن صادق جان . اولویت با باس کمتر هست . تو اون حالتی که گفتید خود مادربورد مجبوره با باس 2400 کار کنه .

 • سلام اقای امین زاده مرسی از مقالتون میشه ایمیلتونو به من بدید تا مشکلاتمو از شما بپرسم ممنون از شما

 • با سلام مجدد
  لپ تاپ من رم DDR3L-1600 ساپورت می کنه، با توجه به جوابهایی که به دوستان دادید
  آیا دو تا رم ۲ گیگ بهتره یا ۲+۴ گیگ و یا ۲+۸ گیگ؟ افزایش رم خیلی برام مهم نبست فقط می خوام که لپ تاپ تو بهترین وضعیت کار کنه
  sony vaio flip SVF14n11sgs

 • سلام
  محمدرضا جان ممنون که انقدر سریع پاسخم را دادید
  و ممنون به خاطر پست های خوبتون
  پستdual channel را خوندم ممنون خیلی کمک کردید فقط یه سوال بوجود اومد برام من اگه بخوام طبق گفته شما :نقل قول مستقیم از خودتون “بهتره که این رم ها از یک مدل و یا با مشخصات کاملا یکسان باشند . مشخصاتی مثل سرعت کلاک پالس ، تایمینگ ( که بعدا در علم فردا تشریح می کنم ) و همچنین ظرفیت حافظه ( مثلا جفتشون ۲ گیگ یا ۱ گیگ باشن ) .” فقط این پارامتر که مثلا دو تا رم 2گیگ kingstone با فرکانس 800مگاهرتز از نوع DDRII کافیه ؟؟ یا پارامتر دیگه ای هم باید با هم مچ باشند ؟تایمینگ یعنی چی؟ میشه یه راهنمایی کنید که چی بگیرم؟
  بازم ممنون

  • سلام امین جان
   بله کافیه . تایمینگ داستانش مفصله نمیشه اینجا توضیح داد اما در این حد بدون که اطلاعات در رم با یک تاخیر زمانی جابجا میشن و یک سری زمان بندی های دیگه که به تایمینگ معروفه .
   دو تا رم همسان بگیر مشکلی پیش نمیاد . البته اگه می تونی موقع خرید تست کن روی سیستمت .

 • درود برشما آقای امین زاده.یک سوال ازتون داشتم.من 2گیگ رم باس 1066 رو سیستمم هست وخیلی تلاش کردم دربازار برای ارتقا سیستمم 2تای دیگه هم پیدا کنم که نشد. مجبور به خرید 4تا رم 2 گیگ باس800 بخرم.اولویت من برای ارتقا رم گیم هست.
  آیا این رمی که من خریدم برای پشتیبانی گیم خوبه؟
  آیا میشه 1066 رو با 800 رو یک مادر برد مچ کرد؟
  با سپاس واحترام
  خیلی چیزا یاد گرفتم.

 • با سلام ممنون که این پست رو گذاشتید بنده میخواستم یک رم 8 گیگ کینگستون برای بازی های سنگین بگذارم ولی با این حال دوتا 4 گیگ میگیرم
  فقط یک سوال داشتم الان تو بازار رم های تقلبی زیادی با نام کینگستون وارد شده ببخشید من چگونه رم اصلی کینگستون را از تقلبی تشخیص دهم
  و ایا دوتا رم 4 گیگ 1600 مگاهرتز کینگستون برای اجرای بازی های سنگین خوب است با چسپاندن تنظیمات تا اخر

  • سلام سعید جان . حقیقتش اینه که روش خاصی وجود نداره . فقط باید از جای معتبر بخرید و از گارانتی استعلام بگیرید . اگر مقدوره سیستم رو ببرید و همونجا تست کنید .
   اره کافیه

 • با سلام و تشکر از زحماتتون
  ببخشید چند دفعه مزاحم شدم الان هم یک سوال دارم
  سیستم عامل من 7 هست اومدم ویندوز 8.1 نصب کردم مشکلی که باهاش داشتم این بود که وقتی سیستم رو روشن میکردم تنظیمات بایوس رو نشون میداد بعد یک صفحه سیاه می اومد و دیگه هیچ تا وقتی که یک بار ریستارت کنم بعد بالا میومد و درست می شد سرعتش هم خیلی خوب بود فقط مشکل من توی همین بالا نیامدن اولیه بود در صورتی که با ویندوز 7 مشکلی ندارم نمی دونم خراب نصب کردم چون بعد از نصب نذاشتم آپدیت بشه و چک آپدیت رو بستم مدل سیستم من هم اینه مدل مادربورد من ESC A740GM-M سی پی یو هم اینه:
  + AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 5200
  رم سیستم هم 2 گیگ هست
  لطفا بگید مشکل از کجا هست چون دوست دارم ویندوز 8.1 نصب کنم آیا اصلا خوب هست با همون 7 بهتره؟
  حالا بفرمائید مشکل سخت افزاری هست یا نرم افزاری
  با تشکر

 • با تشکر از شما
  سوالی داشتم اگر سیستم ما 4 گیگ رم داشته باشه و بالفرض ویندوز 7 خودش نیاز به 1 گیگ رم داره و مثلا یک برنامه اجرا کردیم که نیاز به مثلا 100 مگ رم داره آیا از این 4 گیگ فقط 1گیک و 100 مگ استفاده می شه و مابقی رم بلااستفاده می مونه یا نه این 4 گیگ تو سرعت ویندوز و این برنامه100 مگی تاثیر داره امیدوارم منظورم رو رسونده باشم
  هدفم از این سوال اینه که من که بازی خاصی که احتیاچ به رم زیادی داشته باشه ندارم و کارم با 2 گیگ رم راه میفته آیا برای اینکه که سرعت بیشتر بشه 2 گیگ رم دیگه اضافه کنم یا نه کافیه ؟

  • فرق 2 تا 4 خیلیه . حتما 4 گیگ رم استفاده کنید . من منظورتون رو کامل متوجه شدم . میزان رم بیشتر دسترسی تصادفی رو زیاد میکنه به خاطر همین نرم افزارهایی مثل فوتوشاپ در رم 4 خیلی بهتر از رم 2 عمل میکنن . اره بقیه رم بدون نیاز باقی می مونه اما رم حافظه با دسترسی تصادفی هست و هر چی ادرس های بیشتری رو داشته باشه پهنای باند و در کل عملکرد بهتری داره . این حرف بنده در کارهای روزمره و ساده حس نمیشه .

 • سلام یه سوال دارم . مادر بورد من Dual Channel هستش و یه رم 2GB DDR II باس 800 روش نصبه . میخواستم یه رم دیگه اضافه کنم . میشه یه 4GB DDR II با باس 1066 یا 2GB DDR II با باس 1066 یا حتی 4GB DDR II با باس 800 نصب کنم ؟ یا حتما باید مثل خودش باشه ؟ لطفا راهنماییم کنید . خیلی خیلی ممنون بابت زحمت هاتون

  • مهدی جان سلام
   اولویت با باس کمتره . شما با هر باسی بخرید با همن باس 800 کار میکنه مگر اینکه دو تا رم با باس 1066 بخرید و اون 800 رو فراموش کنید .لزومی نداره مثل هم باشن اما بهتره باشن

 • ندایی 28 تیر 1393

  با تشکر از مقاله خوبتون
  من سوالی از خدمت شما داشتم
  مادربورد سیستم من + AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 5200 هست الان یک رم یک گیگ دی دی آر 2 روش نصب هست ویندوز 8.1 رو نصب کردم موقع بالا آمدن هنگ میکنه باید یک ریستارت بکنم ولی وقتی بالا میاد با خود سیستم که کار میکنم سرعتش خوب هست ولی موقع اجرای نرم افزار کند هست
  میخواهم بک رم دیگه بهش اضافه کنم اولا این مادربورد تا چقدر ساپورت میکنه ثانیا چه رمی بگیرم یک رم دو گیک با همون مشخصا ت بالا بگیرم که بشه 3 گیگ یا یک رم 1 گیک با همون مشخصات بالا بگیرم که بشه 2 گیگ
  لطفا جواب بدید نیاز فوری دارم
  اگر امکان داره تلفن تماستون رو بگید باهتون تماس بگیرم لطفا نیاز فوری دارم
  ااین هم ایمیلم:
  nedaei1356@yahoo.com

  • سلام تا 4 گیگ رو ساپورت می کنه . خرید رم داستان زیاد داره . باید تست کنید که کانفلیکت نداشته باشن . 2 گیگ و 1 گیگش مهم نیست .مهم اینه باهم کار کنن . کیس رو ببر فروشگاه و تست کن . شده پول تست رو بدی بده اما بدون تست نخر

 • Mohammadsalar 24 تیر 1393

  سلام من یک سیستم برای گیم و کارای سنگین دارم و مادربرد من هم از dual channel پشتیبانی میکنه من 2 تا رم 4 گیگ و 2 تا رم 1 گیگ دارم مادربرد من هم 4 تا اسلات برای رم داره می خواستم بدونم اول رم های 1 گیگ رو نصب کنم یا 4 گیگ رو ؟

 • با عرض سلام می خواستم بپرسم دو تا رم 2گیگ با مارک کینگستون و ادیتا به مادربورد وصل کردم مشکلی نداره. مشخصات رم: DDR3 1333

 • ممنون میشم جواب سوال منو بدید
  ببخشید زیاد سوال میپرسم،میخوام رم ۴ رو بفروشم.وقتی رم ۸ تنها رو مادربورده،تو تسک منیجر ویندوز ۸٫۱ سرعت رم رو ۱۶۰۰ مگار هرتز نشون میده.این یعنی توسط رم و cpu پشتیبانی میشه؟
  گفته بودید تو نرم افزار everest بگردم که هرچی گشتم فرکانس یا باس cpu و motherboard رو پیدا نکردم.اگه میشه راهنمایی کنید که تو تسک منیجر نوشته ۱۶۰۰ توسط کل سیستم ساپورت میشه یا اگه از اونجا معلوم نمیشه لطفا بگید در نرم افزار everest چه تب هایی رو باز کنم که به اینا برسم.
  در ضمن در نرم افزار cpu-z j, rslj تو قسمت core speed پردازنده نوشته ۷۹۸ مگا هرتز.
  در کل از کجا بدونم که پردازنده و مادربورد رمو ساپورت میکنن یا نه؟
  اگه میکنه که هیچ،اگه نمیکنه وجود رم ۸ به تنهایی مشکل پیش میاره؟اگه پیش بیاره و رم ۴ رو بازم در کنارش قرار بدیم تا باس بیاد رو ۱۳۳۳ مشکل حله؟

  • سلام . بله اگه شناسایی نشه اصلا کار نمی کنه .
   تو نرم افزار cpuz هم باس پردازنده و هم باس رم رو می زنه .
   بهترین روش اینه که تست کنید . تو مشخصات مادربورد و رم می زنه . باید چک کنید که مادربورد شما از چه رمی ساپورت میکنه . اینو تو سایت رسمی مادربورد می زنه .
   رم 8 به تنهایی هیچ مشکلی نداره . رم اگه مشکل داشته باشه سیستم هی ریست میشه .

 • محمدرضا 25 خرداد 1393

  سلام از کجا میشه فهمید که باس پردازنده و مادربورد چنده؟
  اگه باس رم از پردازنده یا مادربورد بیشتر باشهدچی میشه؟

  • سلام . باس رم و پردازنده رو می زنه . ولی بهتره به سایت شرکت سازنده مراجعه کنید .
   اگه باسش بیشتر باشه ، سرعتش هم اندازه باس مادربورد یا cpu میشه که هماهنگ باشن . اولویت با باس کمتر هست .

 • با سلا من یه لپتاپ دارم k53 sd asus
  رم خودش 4 بود با باس 1333
  دیروز رفتم یه رم 8 گرفتم واسش اما نمیدونم باسش چنده.
  وقتی تو مای کیمپیوتر prepertis میزنم مینوسه رم 12 که 11.8 usable هستش
  حالا چندتا سوال دارم
  1.امکان داره باس رم ها با هم متفاوت باشه و رم 8 رو ساپورت نکنه؟اگه ساپورت نکرده پس چرا نوشته 12 گیگ؟
  2.از کجا بفهمم باس مادربورد و پردازنده م با باس رم همخوانی داره و مشکل پیدا نمیکنه؟
  3.اگه باساشون با هم همخوانی نداشته باشه و باسه یکیشون بیشتر باشه سیستم از رمه دیگه استفاده نمیکنه؟
  ممنون میشم توضیح بدید که من الان دقیق چیکار کنم؟امکان داره واسه سیستم مشکل درست شه در صورت یکسان نبودن باس ها؟یا الان که رمو ساپورت کرده تو مشخصات دیگه حله و به خوبی میتونم از 12 گیگ استفاده کنم؟

  • سلام .
   1 – اگه ساپورت نمی کرد 12 گیگ رو نمی شناخت . مشکل نداره
   2 – باید تو مشخصات مادربورد و پردازنده نگاه کنی . روش دیگه ای نداره . نرم افزار اورست هم برای اینکار ساخته شده .
   3 – اولویت با باس کمتر هست . از همهم رم ها استفاده میشه اما با کمترین باس

  • راه حلی نیست که بشه هر دو رم رو روی 1600 قرار داد؟
   وقتی رم 8 تنها روشه باس میشه 1600
   به نظرتون رم4 و دربیارم فقط از رم 8 استفاده کنم؟قدرت سیستم زیاد میاد پایین یا با توجه به این که باس رم 8 میاد رو 1333 فرق چندانی نداره؟

  • ببخشید زیاد سوال میپرسم،میخوام رم 4 رو بفروشم.وقتی رم 8 تنها رو مادربورده،تو تسک منیجر ویندوز 8.1 سرعت رم رو 1600 مگار هرتز نشون میده.این یعنی توسط رم و cpu پشتیبانی میشه؟
   گفته بودید تو نرم افزار everest بگردم که هرچی گشتم فرکانس یا باس cpu و motherboard رو پیدا نکردم.اگه میشه راهنمایی کنید که تو تسک منیجر نوشته 1600 توسط کل سیستم ساپورت میشه یا اگه از اونجا معلوم نمیشه لطفا بگید در نرم افزار everest چه تب هایی رو باز کنم که به اینا برسم.
   در ضمن در نرم افزار cpu-z j, rslj تو قسمت core speed پردازنده نوشته 798 مگا هرتز.
   در کل از کجا بدونم که پردازنده و مادربورد رمو ساپورت میکنن یا نه؟
   اگه میکنه که هیچ،اگه نمیکنه وجود رم 8 به تنهایی مشکل پیش میاره؟اگه پیش بیاره و رم 4 رو بازم در کنارش قرار بدیم تا باس بیاد رو 1333 مشکل حله؟

 • سلام
  جناب امین زاده با تشکر از آموزش شما
  آبا میشود برای 8 گیگ رم 4 تا 2 تا گذاشت و سرعت 4 برابر بشه با این تفاوت که دو تا رم از قبل داریم و 2 تا رم جدید که میگیریم هم باید مشابه اون قبلیا باشن یا فرق نداره دیگه اینجا؟

  • سلام . توصیه میشه از 2 رم 4 استفاده کنی چون تلفات و تاخیر زمانی 4 تا رم 2 گیگ هم مسئله مهمی است . برای اینکه 4 تا رم مثل بچه ادم کنار هم بدون خطا کار کنن باید مشخصات یکسانی داشته باشن

 • با سلام خدمت مهندسین مدبر سایت
  واقعا دستتون طلا ممنون از زحماتتون
  مهندس جان من یه جا ابهام دارم
  فرق پهنای باند با باس چیه ؟؟؟؟

  • سلام و ممنون از لطف شما
   داخل پست که جفتشون رو توضیح دادم . باس یه مسیر برای رفت و آمد اطلاعات هست . پهنای باند حجم اطلاعات جابجا شده رو نشون میده . باس رو به هرتز بیان ( سرعت ) می کنن اما پهنای بانند رو به بایت بر ثانیه ( حجم )

 • بسیار عالی و مفید بود،خداقوت دستتون درد نکنه.

 • سلام و خسته نباشد
  من یک رم 2 گیگ 1600 take ms و یک رم 4 گیگ 1600 خریدم میخاستم از دو کانال استفاده کنم
  ولی وقتی ویندوز 64 بیتی رو انتخاب می کنم ریست میشه ولی با ویندوز 32 بیتی بالا میاد
  توی بایاس هر دو رم شناسایی میشه و مجموعش رو میزنه 6 گیگ ، وقتی یکی از رم ها رو در میارم ویندوز 64 بیتی بالا میاد . سوال من اینه که ایا باید تنظیمات خاصی توی بایاس انجام بدم تا هر دو با هم کار کنند ؟؟ باید چیکار کنم ویندوز 64 بیتی با دو تا رم بالا نمیاد ؟ مرسی لطفا جواب بدین ؟

 • \با تشکر از توضیحاتتون در چینش doal chanel نقش ظرفیت بالاتر مموری رم چیه این که گفتید فقط شد نقش پهنای باند …

 • میشه از این مطلب به عنوان تحقیق در دانشگاه با ذکر منبع استفاده کرد؟

 • باعرض سلام مطالب بسیارعالی بود مشکلاتی داشتم که حل شد
  ازکسانی که نسبت به مطالب ارائه شده کم لطفی کرده وان را بی اهمیت جلوه میدهندخوشم نمی اید
  حضرت علی(ع)میفرمایند: هرکسی کلمه ای به من یاد بدهد من بنده او میشوم.

 • عالی بود
  جا داره از محمدرضا امین زاده و ابراهیم درویش بابت این سایت فوق العاده تشکر کنم

 • عالی بود …

 • راستی چرا قسمت نظرات نظرمون میره تو صفحه 5 برعکس هست نظرات جدید تو صفحه 1 باشه بهتره وقدیمی بره به

  صفحات بعدی ( الان نظر من میره صفحه 5 بجای 1

 • سلام

  خسته نباشی محمد رضا و ابراهیم درویش

  من برا اولین بار این سایت دیدم

  داشتم سرچ میکردم درباره همین مفاهیم پایه سخت افزاری

  کارت گرافیک . جالبه همه چیز تو این سایت تخصصی درباره cpu ram و غیره نوشته بودین من خوندم خیلی عالی ساده

  نوشتین ( سایتای دیگه به این خوبی توضیخ نداده بودن ) این بهترین سایت اموزشی سخت افزاره

  ممنون از سایت خوبنون

  پیشنهاد دارم

  تو سایت یه جایی واسه اخبار باز کنید . ram و cpu کارت گرافیک بازیهای کامپیوتری هم جا باز کنید برسی وتحلیل اونها

 • با درور بنده یک مادر برد giga که dual chanel هستش دارم که از 8G رم من فقط 4G اونو میخونه (4 تا رم 2G)
  به نظر شما در Bios تنظیمات خاصی باید انجام داد ..
  با تشکر

 • سلام
  میخواستم بدونم برای dual channel , باید رم هم این قضیه رو ساپورت کنه یا فقط مادربورد؟

 • سلام
  تو فرمول محاسبه پهنای باند رم عدد 8 از کجا اومده؟

  • سلام
   علیرضا جان عدد 8 واسه اینه که حاصل به صورت بایت در بیاد می تونه نباشه و حاصل به بیت در بیاد . در واقع 64 تقسیم به 8 بوده که میشه 8 ، عدد 64 هم عدد انتقال اطلاعات در یک سیکل انتقال هست .

 • عالییییییییییی بووود ممنون

 • رسول حیدری 07 اسفند 1392

  محمد رضا یک کلام داداش منا اسیر خودت کردی ……….. دمت گرم دوستت دارم

 • سلام، ممنون از مطالبتون
  یه سوال داشتم ، رم من یک گیگ و یک کاناله هست. برای ارتقای اون، نمی تونم دوتا رم یک گیگ بگیرم ؟ باید یک رم دو گیگ بگیرم ؟ و برای خرید رم ، غیر از کانال و پهنای باند و DDR باید به چی توجه کنم ؟

 • سلام…
  cpuz اینارو میگه,cl رم من چنده؟؟(2گیگ رو میگم,یک گیگ رو میخام عوض کنم)
  Memory Type DDR2
  Memory Size 3 GBytes
  Channels Dual
  Memory Frequency 233.3 MHz (4:3)
  DRAM Interleave 8-way
  CAS# latency (CL) 4.0
  RAS# to CAS# delay (tRCD) 3
  RAS# Precharge (tRP) 3
  Cycle Time (tRAS) 9
  Command Rate (CR) 2T

  Memory SPD
  ————————————————————————-

  DIMM # 1
  SMBus address 0x50
  Memory type DDR2
  Module format Regular UDIMM
  Manufacturer (ID) Kingston (7F98000000000000)
  Size 2048 MBytes
  Max bandwidth PC2-6400 (400 MHz)
  Part number King
  Manufacturing date Week 13/Year 13
  Number of banks 1
  Data width 64 bits
  Correction None
  Nominal Voltage 1.80 Volts
  EPP no
  XMP no
  AMP no
  JEDEC timings table CL-tRCD-tRP-tRAS-tRC @ frequency
  JEDEC #1 4.0-4-4-12-16 @ 266 MHz
  JEDEC #2 5.0-5-5-15-20 @ 333 MHz
  JEDEC #3 6.0-6-6-18-24 @ 400 MHz

  DIMM # 2
  SMBus address 0x52
  Memory type DDR2
  Module format Regular UDIMM
  Manufacturer (ID) Kingston (7F98000000000000)
  Size 1024 MBytes
  Max bandwidth PC2-6400 (400 MHz)
  Part number TCM633-QAC
  Serial number 6F081B2A
  Manufacturing date Week 53/Year 09
  Number of banks 1
  Data width 64 bits
  Correction None
  Nominal Voltage 1.80 Volts
  EPP no
  XMP no
  AMP no
  JEDEC timings table CL-tRCD-tRP-tRAS-tRC @ frequency
  JEDEC #1 4.0-4-4-12-16 @ 266 MHz
  JEDEC #2 5.0-5-5-15-20 @ 333 MHz
  JEDEC #3 6.0-6-6-18-24 @ 400 MHz

  رم اول تو سایت کینگستون که سریالشو نوشتم زده بودcl5 اما دومی رو نتونستم پیدا کنم اما خود روشنده میگه cl6

 • سلام میشه لطفا یه راهنمایی کنید من قبلا دو رم DDR2 رو در حالت دوکاناله روی Mainboard داشتم یه روز برای تمیز کردن سیستم اون ها رو دروردم بعد دوباره جا زدم ولی وقتی سیستم رو روشن کردم یک بوق بلند و دو بوق کوتاه می زد با امتحان کردن رم ها معلوم شد هر دو سالم هستن و سیستم هم فقط در حالت یک کاناله و یک رمه بالا میاد به نظر شما اشکال از چیه ؟

 • شرلوک هلمز 26 دی 1392

  درود بر محمدرضا.مرسی از مقالتون .. راستش نمیدونستم سوالمو باید تو کدوم بخش بپرسم اینجا مطرح کردم .. مرسی دوست عزیز من با این حافظه ها مشکل دارم تو واحد هاشون؟؟!
  اینا رو میدونم که بیت چیه 8 بیت یه بایته 1024بایت 1کیلو و الی اخر !!!
  اینجا رو نمیفهمم که مثلا روی یه دی وی دی زده 4.7 این قسمت اعشاری چطوری محاسبه میشه ؟؟ با یا فیلم یا یه نرم افزار دانلود میکنی میگه حجم 1.19 یا 1.22 اینا این قسمت اعشارشون چطوری محاسبه و دقیقا چه مقدار از کیلو یا مگابایت میشه ؟؟اصلا کلا روش به دست اوردن قسمت اعشار اینا چطوری ؟؟؟ یا میگن 128 کیلو بیت این بیت اینجا چطوری تبدیل شده و به دست اومده ؟ یا یک گیگا بیت !! اگه بخوایم این یک گیگا بیت رو به کلیو یا مگابایت تبدیل کنیم باید چیکار کنیم ؟؟؟ مرسی محمد رضا امیدوارم مثل همیشه قشنگ و کامل توضیح بدین.سپاس

 • سلام بهتون تبریک میگم چون بزرگترین مشکل زندگی منو حل کردید ! چند سال تو کفش بودم ! هیشکی نتونست مثل شما روان توضیح بده!

  سلامت و موفق باشید

 • مرسی از توضیحاتت
  مفید بود

 • فرزاد 15 دی 1392

  با سلام.مادربورد من asus p8p67 هست.الان 2 نا رم 4گیگ adata باس 1600 دارم.میخوام رم خودم رو به 16 گیگ برسونم.کدوم حالت بهتره؟؟2 تا 8 گیگ بذارم یا 4 تا 4گیگ؟؟لطفا دلیلش رو هم بگین..

  • سلام
   حالت 4 تا 4 گیگ بهتره چون سیستم به دو عدد کانال مجزا تقسیم میشه و پهنای باند بیشتر میشه اما مشکل دیگه ای که پیش میاد افت سرعت کنترل کننده حافظه در تعیین تعداد زیاد رم هست که منجر به افت کلی سرعت سیستم میشه . توصیه میشه از 2 عدد ماژول استفاده بشه . تفاوت در این حالت و اون حالت 2 تا 8 گیگ انقدر کمه که شما متوجه تغییر نخواید شد . در این مورد خیلی سخت نگیرید .

 • سلام و تشکر بخاطر مقالات مفید ی که ارایه میدهید،من یک سیستم دارم با این مشخصات Cpu: corei7- مادر برد :Asus P6T- رم کورس ایر:2*2 1333و مشکلش اینه که از همون اول که خریدم بطور اتفاقی هر بار که سیستم روشن میشد ظرفیت رم یکبار 2 گیگ و دفعه بعد 4 گیگ نمایش داده میشد فروشنه موقتا یک رم 4 گیگ با یک مارک متفرقه داد تا بعدا مارک کورس ایر تهیه کنه تو سیستم (هم داخل ویندوز وهم در ست اپ) 4 گیگ نشون میداد بعدا مارک کورس ایر تهیه شد (4 گیگ)که سیستم اصلا ران نشد دوباره ست 2تایی 2گیگ کورس ایر جدید انداختیم که همون 2 گیگ نشون می ده سر عت سیستم هم در حد انتظار نیست (خیلی کمه)ضمنا من دو سیستم شبیه بهم سفارش دادم که یکی از انها این مشکل را دارد. با فروشنده و افراد دیگری هم که صحبت کرده ام آخرش گفته اند” کامپیوتر و الکترونیک همینه اشکالاتی پیش میاد که هیچ دلیلی براش نداری” که البته برای من قابل قبول نیست.
  ممنون میشم اگر برای رفع این مشکل کمکم کنید.

 • محمد مهدی 29 آبان 1392

  سلام
  فقط این رو میتونم بگم که یه دونه باشی!واقعا قشنگ وزیبا وقابل فهم و روان و پربار توضیح میدی!!!
  ایشالله همیشه سبز وپاینده باشین همتون و ما بتونیم از این اطلاعات زیاد و مهم وبا ارزش شما استفاده کنیم
  چقدر اطلاعاتم بالا رفت.ایشالله همیشه اطلاعاتتون به روز باش

 • محمدعلی 27 آبان 1392

  سلام
  با تشکر از بروبکس این سایت مفید. مطلب بسیار خوب، کامل و آموزنده بود.
  زنده باد

 • ba salam
  web site besiar ali darin.khoda beheton tavan va ghovat bede

 • میشه درمورد فلش مموری هم صحبت بشه

 • خیلی برام جالب بود سوالات زیادی تو این زمینه داشتم که به جواب رسیدن
  ممنونم

 • مرتضی 11 مهر 1392

  سلام
  برای حالت dual channel شدن حتما باید رم ها از یک مارک باشه یا اگه فقط مشخصاتشون مثل تایمینگ، باس، حجم مشابه باشه کافیه؟ به عنوان مثال یک رم 2 گیگ DDR3 APACER 1333 با یک رم کینگستون با همین مشخصات یعنی 2 گیگ باشه و DDR3 1333 آیا dual channel میشه؟

 • ممنون استفاده کردم.

 • سلام آیا رم 8 گیگ هم داریم ؟و آیا کارت گرافیک 4 گیگ هم داریم؟

 • با سلام. مشکلی که ما اکثرا با آن مواجه هستیم اینه که یک سیستم خوب ، پاور مناسبش چیه؟ که این پاور به طور مرتب چند سال پیاپی کارکنه و برق مناسب را به قطعات برسونه. اگر براتون مقدوره یک نرم افزار یا شبیه ساز یا … که بشود به آن قطعات را معرفی کرد و پاور مناسب آن را ملاحظه کرد را معرفی کنید. با سپاس

 • سلام مهندس…
  واقعا مطلب خوبی بود.
  من مادربردم p75-d3 هستش…همونطور که میدونید 4تا جای رم داره.
  دوتا رم 2 گیگ(کینمکس) با باس 1600 داشتم که اخیرا یه رم 4 با باس 1600 (اپیسر)دیگه گرفتم…
  بعد شنیدم که این طور خوب نیست…اینم بگم که سیستمم توی بازی تیک پیدا کرده بود…از اون نمایندگی که سیستمم رو خریده بودم…سه تا رم رو برداشت و به جاش دو تا رم ژل 4 گیگ گذاشت.
  آیا این کارشون درسته؟

  • سلام داود عزیز . بله کار درستی کردن چون باید تعداد رم ها زوج باشن ، یا باید 4 تا باشه یا 2 تا . اگه فرد باشه تکنولوژی dual channel هدر میره .

 • سلام
  خیلی ممنون بابت پست های جالبتون
  من یه سری سوال داشتم که نمی دونستم کجا بپرسم بهمین خاطر مزاحمتون شدم
  من یه سیستم دارم که یه PU Celeron 430-1.8 با سوکت LGA775 روش هست و یه RAM 2 GB PATRIOT BUS 800 دارم مادربوردم هم از نوع ETC G31T-M7 v1.0 هست که مشخصات فنی ش رو اینجا نوشته :
  http://www.ecs.com.tw/ECSWebSite/Product/Product_Detail.aspx?DetailID=897&CategoryID=1&MenuID=16&LanID=0#
  تو صفحه مشصات مادربوردم تو لینک بالا یه سری CPU رو نوشته که سوکتشون به مادربوردم می خوره حالا من گشتم و بهترینشون رو پیدا کنم که فکر کنم این مدل باشه :
  Intel Core 2 Quad Processor Q9650 (12M Cache, 3.00 GHz, 1333 MHz FSB)
  حالا با توجه به این توضیحات می خوام بدونم اول این که این CPU آکبندش پیدا می شه یا باید دنبال کارکرد باشم ؟ تو چه رنج قیمتی هست ؟
  من اگه بخوام یه رمی مثل رم بالا بخرم حدود چند برام در می یاد ؟
  من رو مشخصات ماربورد خوندم که یه اسلات PCI Express X16 Slot و یه PCI Express X1 Slot و دوتا هم PCI Slot داره
  حالا با این اوصاف من قوی ترین کارت گرافیکی که می تونم برای این سیستم بگیرم چیه ؟ حدودا چند می تونم بخرم ؟ کارت گرافیک پیشنهادی شما چیه ؟
  من CPU قبلیم 32BIT بود و این جدیده 64BIT این مشکلی نداره ؟ مادربوردم پشتیبانی می کنه ؟

  چون من ساکن تهران نیستم زیاد با بازارهای تهران آشنا نیستم . می شه اگه لطف کنید یه معرفی کنید که من کجا می تونم قطعات نو یا احیانا کارکرد گیر بیارم ؟ حالا نه برای این سیستم . کلا می گم .
  بخشید که سوالام زیاد شد
  خیلی ممنون می شم اگه کمکم کنید

 • خیلی کارتون درسته ،
  اطفا در مورد معماری haswell شرکت اینتل یه مقاله بنویسید.
  بی نهایت از زحمات شما مچکرم

 • عالی بود

 • سلام آقای مهندس امین زاده باز هم تشکر لطفا راجع فرق بین کارت گرافیک GDDR5 و DDR5 بگین اونیکه اولش G داره چه امتیازاتی داره و اینکه GPU در کارت گرافیک چیست ممنون میشم. خسته نباشید گروه علم فردا 🙂

 • سلام خسته نباشین میشه در موورد گرافیک های ddr3 وddr5 توضیح بدین وتفاوتشون بگین ممنون

 • رضانظری 28 تیر 1392

  جالب بود.خسته نباشی.ای کاش برخی ازدوستان باحرفای بی دقت خودزحمات شمارو لوث نکنندوموجب آزردگی شماعزیزان (که بی مزدومنت اطلاعات میدهید) نشوند.

  • رضا جان ما واسه رضای خدا این مطالب رو قرار میدیم 😀 . خدا برخی دوستان رو اگر قابل هدایتن هدایت و اگر نیستن از صحنه گیتی … ممنون از شما خواننده فهیم و محترم که ارزش زحمت و تلاش رو درک می کنید .

 • مسعود عبدی 27 تیر 1392

  مرسی از زحمتتون . خسته نباشید .

 • بادرود
  مطلب شماراخواندم خوب بود.موفق باشید.
  بدرود

 • سلام
  بنده یه سیستم جم کردم با رم4 وپردازنده مدل g2020 من فایلی رو با این سیستم کپی کردم با ظرفیت تقریبا 600 مگابیت زمانی در حدود سه دقیقه صرف شد ولی شما می گین که 10گیگ در ثانیه ایا سیستم من مشکل داره؟
  با تشکر از سایت مفیدتون

  • سلام . 600 مگا بایت بوده نه مگا بیت . سرعت انتقال اطلاعات بین رم و پردازنده خیلی فرق میکنه با سرعت انتقال فلش مموری با هارد . اینکه یه فایل از فلش یا cd و dvd به کامپیوتر شما انتقال پیدا کنه از 7 خان رستم میگذره . سیستم شما مشکل نداره .

 • بسیارممنونم

 • فرهاد 25 تیر 1392

  سلام .خسته نباشید.چند وقت پیش یه رم یه گیگ DDR کینگستون (KVR400X64C3A/1G) ‘ گرفتم گذاشتم رو سیستم .اما سیستم بالا نمیاد و سوت های پی در پی میزنه . میخواستم لطف کنید بگید مشکل از کجاست؟ رم قبلی دقیقا همین عبارت روش نوشته فقط بعد از اسلش نوشته 512
  مادربرد: giga byte GA- 8IPE1000 REV.:4.00 HYPER THREADING

  • سلام . احتمال داره خود رم مشکل داشته باشه . پیش میاد . رم نو خریدم و خراب بوده . رم رو تو یه سیستم دیگه هم تست کنید . رم رو در اسلات های محتلف بزنید . دلیل خاصی من نمیبینم که کار نکنه .

 • حسن خواجه وند 25 تیر 1392

  ممنون از مطالب کاربردی شما

 • سلام ممنون بابت مقالتون
  ولی اگر ابتدا یه توضیح ساده از مطلب می دادید و فرق بین ddr , … رو میگفتید بهتر جا می افتاد واسم راستش یه کم گیج شدم بیان ساده مطلب خیلیمهمه ممنون ازتون محمدرضا

 • من خودم بکشنمم لپتاپ دل نمیخرم 25 تیر 1392

  خلاصش رو بگو !

 • خیلی خوووب یود
  ممنون ازتون

 • بسیار مفید بود

  • داریوش 25 تیر 1392

   اول اینکه مقاله ی خیلی خوبی بود و دوم اینکه شما ، مطالب را به زبون ساده و قابل فهم برای همه بیان می کنید خصوصا برای اونایی که اطلاعات زیادی در مورد این موضوعات ندارند … پس با تشکر از شما لطفا مطالب بیشتری در مورد قطعات کامپیوتر بنویسید.(CPU – GPU -انواع کارت گرافیک …)

   اگه درست متوجه شده باشم dual ها هر چند سرعت بالاتری (خیلی محسوس) نسبت به single ها ندارند (البته برای کاربرای عادی) ولی توان کمتری یعنی مصرف برق پایین تری دارند؟درسته؟

  • ممنون از ابراز لطفتون . چشم حتما قصد ما هم در علم فردا همینه که مفاهیم الکترونیک ، کامپیوتر و اینترنت رو به زبون ساده برای خوانندگان عزیزمون منتشر کنیم . در تکنولوژی dual channel خیلی مبحث اتلاف توان مطرح نیست چون انقدر پردازنده و کارت گرافیک برق مصرف میکنن که اتلاف توان رم به حساب نمیاد .

 • سلام و خسته نباشید
  ممنون از اطلاعات خوبی میگذارید. یه راهنمایی میخواستم درباره سیستم خریدن. می خواهم یه سیستم بخرم که بیشتر واسه بازی کردن بدرد بخوره. چهار تا قطعه می خوام لطف می کنید بگید چه برندی برای بازی بهتره ست شه. رم باشه 4 ، گرافیک 2 ، مادربورد و سی پیو ؟

  • سلام . مادربورد asus p8-h61 خوبه و در مورد پردازنده هم اگه بودجه دارید ، من پیشنهاد میکنم core i5 بگیرید اگر هم پول به اندازه کافی ندارید core i3 بگیرید .

 • طوری مقاله رو نوشتی که هر کی ندونه فک میکنه اووه پس اگه 2 تا رم بزارم سرعت سیستم خیییییلی بیشتر میشه. در صورتی که در عمل اصلن این تفاوت عملکرد بین سیستم 1 رمه و 2 رمه فوق العاده پایین و غیر قابل لمسه.

  • حق تقریبا با شماست چون کاربر های عادی کاری با کامپیوتر نمی کنن که حتی حافظه یک عدد از رم 2 گیگ پر بشه اما برای کاربر هایی که کارهای سنگین مثل گرافیک و نرم افزارهای مهندسی سنگین انجام میدن قطعا قابل لمس هست .

 • با سلام و خسته نباشید …ممنون از مقاله جالب شما….من یک سوال داشتم
  من قبلا از 2 رم کینگستون 2گیگ ddr2 استفاده میکردم کارت گرافیک من هم یک گیگ 9500 gt بود برای اجرای بازیا مشکلی نداشتم…اما از وقتی که رم رو به یک عدد 4گیگ ddr3 axtorm تغییر دادم همان بازیا رو با تیک اجرا میکنم ایا ایراد از تغییر رم هست؟یا باید بایوس رو اپدیت کنم؟

  • سلام علی جان . ببین ، کنترل کننده رم ddr2 با ddr3 فرق داره . واسه همین شما نمی تونی رم ddr2 رو با ddr3 جایگزین کنی . تا جایی هم که من میدونم اضافه کردن رم ، نیازی به آپدیت بایوس نداره .

 • خیلی خوب بود و من هم که علاقه مند به سخت افزار هستم و دستی در تعمیر دارم برام مفید بود
  متشکرم

 • Ali Ghaemi 24 تیر 1392

  مقاله خوبی بود …. ممنون

حمایت از علم فردا
خبرنامه علم فردا
علم فردا در شبکه های اجتماعی علم فردا در جی پلاس کانال تلگرام علم فردا علم فردا در اینستاگرام
هر گونه کپی برداری از مطالب علم فردا ممنوعه ! در ضمن ، وب سایت علم فردا روی سرورهای پارس پک میزبانی میشه!
دانلود آموزش انگلیسی علم فردا