بستن فهرست

قدیم ندیما که بچه بودم یه سگا داشتم که تمام زندگی من بود . بازی مورتال کمبت شده بود تمام رویاهای شب و روزم . اون موقع اینترنت هم نبود که سریع برم و رمزهاش رو دربیارم ، خودم با هزار بدبختی Finish him می زدم . خراب شد ؛ سگا رو میگم . دیگه هیچ فیلمی رو نشون نمی داد ، منم از همون موقع علاقه شدیدی به باز کردن لوازم الکترونیکی داشتم و سگا رو باز کردم دیدم روی بوردش مقداری کُرک نشسته ، هیچ حسی نسبت به اون گرد و خاک نداشتم چون واقعا فکر نمی کردم همون گرد وخاک باعث خرابی سگا شده . من همینجوری واسه اینکه روی بورد رو بهتر ببینم ، بورد رو با تینر و فرچه شستم و در کمال ناباوری دیدم که سگا درست شد . این مقدمه یا خاطره رو گفتم که بگم گرد و خاک چه تاثیری روی قطعات الکترونیکی میگذاره .

تاثیر گرد و خاک روی قطعات الکترونیکی

گرما دشمن بالفطره قطعات الکترونیکیه ، این جمله کلیشه ای رو حتما خیلی از شما شنیدید پس هر چیزی که به هر شکلی باعث ایجاد گرما در قطعات الکترونیکی بشه تاثیر مخرب داره ، گرد و خاک هم از این قاعده مستثنا نیست . دو روش کلی در خنک سازی قطعات الکترونیکی در حال حاضر داره استفاده میشه ، یکی خنک سازی از طریق لوله های آب و دیگری از طریق هوا . ما با آب فعلا کاری نداریم اما قطعات الکترونیکی باید در معرض عبور هوا قرار بگیرن تا دماشون از یک درجه حرارتی بالاتر نره .

حالا دو تا مسئله هست . کامپیوتر ترکیبی از قطعات مکانیکی و الکترونیکی هست . قطعات مکانیکی مثل هارد و فن و قطعات الکترونیکی مثل چیپ ست ها و آی سی ها .

■ تاثیر گرد و خاک کامپیوتر روی آی سی ها و چیپ ست ها

گرد و خاک روی قطعات الکترونیکی

گرد و خاک روی قطعات الکترونیکی

گرد و خاک می تونه باعث قطع شدن مسیر ارتباطی هوا و آی سی بشه و به این ترتیب آی سی داغ میشه و می سوزه . روی برخی از آی سی ها و مخصوصا CPU هیت سینک یا گرماگیر رو دیدید . این قطعه کارش انتقال گرما از قطعه الکترونیکی به هوای اطراف هست . گرد و خاک کامپیوتر بین لایه های هیت سینک قرار میگیره و انتقال گرما به درستی صورت نمی گیره .

آموزش زبان انگلیسی - ابراهیم درویش

آموزش زبان انگلیسی علم فردا

 • یه بار برای همیشه تلفظ انگلیسی رو یاد بگیر!
 • ■ آموزش گرامر انگلیسی از صفر تا صد!
 • ■ آموزش مکالمه انگلیسی درباره موضوعات کاربردی
 • ■ مبتنی بر انگلیسی امریکایی!
 • ■ بیش از 45 ساعت ویدیو آموزشی!!!
 • اطلاعات بیشتر + نمونه درس

گرد و خاک می تونه پایه های آی سی ها رو به هم وصل کنه و باعث اتصال کوتاه بشه . این کار توسط الکترواستاتیک احتمالی روی پرزهای گرد و خاک و همچنین خاصیت جذب رطوبت توسط گرد و خاک صورت میگیره . احتمالش کمه اما هست .

 

■تاثیر گرد و خاک کامپیوتر روی قطعات مکانیکی

فن و هارد اگه در معرض گرد و خاک قرار بگیرن عملکردشون دچار نقص میشه . حالا هارد جوری طراحی شده که گرد و خاک داخلش نره اما فن به طرز وحشتناکی می تونه روی عملکرد CPU تاثیر بگذاره . فن تقریبا دارای سرعت مشخصی در دمای مشخصی است اما اگه گرد و خاک بگیره با سرعت بیشتری مجبوره بچرخه تا گرمای CPU رو دفع کنه . اینجوری احتمال خراب شدن فن هست . قیمت فن کامپیوتر شاید حدود 15 تا 20 هزار تومن باشه اما می تونه در عملکرد و همچنین سرنوشت قطعه گرون قیمت CPU تاثیر مستقیم بگذاره .

گرد و خاک می تونه باعث اختلال در کلیدهای مکانیکی و الکترونیکی مثل رله ها و کلید پاور بشه .

گرد و خاک می تونه باعث کثیف شدن اسلات های گرافیک و مخصوصا رم RAM بشه که اتصال اینها با مادربورد رو مختل میکنه و مورد داشتیم سیستم اِرور رم میداده که با تمیز کردن اسلات رم ، مشکل حل شده .

پورت های پشت کیس مثل پورت LAN و USB هم در اثر گرد و خاک زیاد دچار اختلال میشن . حواستون به این مورد هم باشه .

 

چگونه گرد و خاک کامپیوتر را تمیز کنیم ؟

خب اول از همه باید درب کیس رو از سمت چپ ( اگه کیس به سمت شما باشه ) باز کنید . برای این کار دو تا پیچ پشت کیس رو باز کنید . احتمالا به تصویری مثل شکل زیر می رسید :

گرد و خاک کامپیوتر

گرد و خاک کامپیوتر

بهترین وسیله برای پاک کردن گرد و خاک کامپیوتر ، استفاده از دستگاه فشار هوا یا به اصطلاح عامیانه تر پمپ باد هست . وسیله هایی مثل جاروبرقی ، سشوار ، لوله خودکار و دستمال و … به هیچ وجه توانایی از بین بردن گرد و خاک کامپیوتر رو ندارن ضمن این هر کدوم از دستگاه ها غیر از پمپ باد ، مشکلات و خطرات خاص خودش رو داره . برای مثال استفاده از جاروبرقی می تونه منجر به آسیب دیدن مادربورد و قطعات روی اون بشه ، گرمای سشوار می تونه منجر به سوختن قطعات بشه ، الکترواستاتیک دستمال ( همون جرقه معروف ) می تونه منجر به سوختن قطعات بشه و الی ماشاالله …

پیشنهاد اول و آخر من استفاده از فشار هواست . پمپ باد ( همونی که لاستیک ماشین رو باد می زنید ) در مغازه های موتور سازی و پنچر گیری قطعا موجوده . 500 تومن 1000 تومن بدید به مغازه دار و توی کیس کامپیوتر رو باد بگیرید . فن پاور و فن گرافیک رو فراموش نکنید . کلا همه جای کیس رو باد بگیرید فقط نکته مهم اینه که کیس رو در ارتفاع قرار بدید که فشار باد ، گرد و خاک روی زمین رو بلند نکنه یکراست بفرسته تو حلقتون و نکته دوم اینکه مراقب باشید فشار باد ، فن CPU رو با سرعت وحشتناک نچرخونه که باعث آسیب زدن به هارمونی داخلی فن میشه .

 

گرد و خاک لپ تاپ را چگونه از بین ببریم ؟

گرد و خاک روی فن لپ تاپ

گرد و خاک روی فن لپ تاپ

تمیز کردن گرد و خاک لپ تاپ داستانش یکم فرق میکنه . شما باید بلد باشید که درب پشت لپ تاپ رو باز کنید . داخل لپ تاپ ها معمولا یک فن کنار CPU قرار داره که بوسیله دو میله مسی به گرافیک و پردازنده وصله . اون میله ها گرما رو به سمت فن هدایت می کنن و فن هم گرما رو به سمت بیرون محفظه لپ تاپ . حالا شما دو تا راه حل دارید ، یا لپ تاپ رو تا جایی که به فن برسید  باز کنید که کار هر کسی نیست اما خب این روش بیشتر توصیه میشه ، یا همینجوری وقتی که لپ تاپ خاموش هست با فشار باد داخل خروجی فن لپ تاپ بگیرید تا حداقل گرد و خاکی که روی فن و همچنین توری فلزی نشسته پراکنده بشه .

 

■ نکته بسیار مهم :

در بسیاری از موارد خاموش شدن کامپیوتر یا لپ تاپ بعد از چند دقیقه کار کردن و یا ریست شدن پی در پی  سیستم ، ناشی از گرد و خاکی هست که روی فن و هیت سینگ ( گرماگیر آلومینیومی ) نشسته .

امیدوارم هر وقت که گرد و خاک کامپیوتر و یا لپ تاپ شما به حدی رسید که مجبور به تمیز کردنش شدید یاد علم فردا بیفتید و از این راهنما استفاده کنید .

 

حتما مطالب زیر رو هم بخونید

 • 13 عادت غلط آمیخته با تکنولوژی و روش های ترک آنها  در سال 2013 هر جا رو که نگاه کنی تکنولوژی رو می بینی و دنیا به سمتی داره پیش میره که آدما به طور ناخودآگاه درگیر تکنولوژی هستن . چه بسا افرادی که نمی دونند اینترنت چیه ، تو اینترنت چی میگذره ، کامپیوتر رو چطور خاموش و روشن…
 • چیپست chipset چیست و چه کاربردی در مادربورد دارداگه بخواین مادربورد بخرید قطعا از فروشنده کلمه چیپست رو می شنوید . خیلی ها شاید معنی و مفهوم چیپست رو می دونن اما اینکه چیپست روی مادربورد چیه و چه کاری انجام میده رو نمی دونن . جالبه بدونید یکی از مهمترین فاکتورهایی که حین خرید پردازنده یا مادربورد…
 • انرژی باد به تنهایی بیشتر از نیاز بشریت برق تولید خواهد کرد    استفاده از نفت و کلا سوخت های فسیلی در چند سال اخیر به شدت روی  محیط زیست تاثیر نامطلوبی گذاشته و جامعه بشری رو یه دفعه به خودش آورده . گرم شدن کره زمین ، آب شدن یخ های قطب ها ، وقوع باران های سیل آسا ،…
 • Maestro ، کنترل اشتها و کاهش وزن اتوماتیکخدا نیاره روزایی رو که انسان بخواد کنترل احساسات و علایق خودشو رو به ابزار و گجت ها و دستگاه های هوشمند بسپاره ، با این کار هم اختیار ذاتی انسان زیر سوال میره و هم زندگی مصنوعی میشه . اما محققان به دو دلیل این کار رو می کنن…
دسته بندی
موضوعات مرتبط
محمدرضا امین زاده

محمدرضا امين زاده هستم ، مهندس الكترونيك و سردبير مجله علم فردا . علاقه زیادی به سخت افزار دارم ، اگه فرصتی بمونه در زمینه ادیت فیلم و تصویر و طراحی رابط کاربری وب و اندروید مطالعه و تمرین می کنم .

آموزش زبان انگلیسی - ابراهیم درویش

آموزش زبان انگلیسی علم فردا

 • یه بار برای همیشه تلفظ انگلیسی رو یاد بگیر!
 • ■ آموزش گرامر انگلیسی از صفر تا صد!
 • ■ آموزش مکالمه انگلیسی درباره موضوعات کاربردی
 • ■ مبتنی بر انگلیسی امریکایی!
 • ■ بیش از 45 ساعت ویدیو آموزشی!!!
 • اطلاعات بیشتر + نمونه درس

حمایت از علم فردا

نوشتن مطالب آموزشی به زبان ساده و قابل فهم برای همه ، کار بسیار سختیه . از طرفی ، نگهداری یک وب سایت آموزشی خرج داره ! اگر براتون امکان داره لطفا با پرداخت مبلغ کمی در هزینه های سایت سهیم باشید تا ما هم بتونیم با خیال راحت براتون بنویسیم و به سوال ها تون پاسخ بدیم . حمایت مالی از علم فردا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

56 دیدگاه

 • سلام. مطالب شما بسیار کاربردی و به درد بخور بود ، اما یک نکته در مورد مقاله فعلی بسیار حیاتی است که باید حتما اصلاح کنید. پمپ هایی که در تعمیرگاه های موتور یا آپاراتی ها هستن ، همه ، همه و همه ! دارای رطوبت خیلی زیادی هستن گاهی اوقات مثل شیلنگ آب عمل میکنن !!

 • بلال علی پور 18 تیر 1401

  مشکل لپ تاپ خیلی زیاد داغ می شه و ناگهانی خاموش می شه چه کار کنم چگونه رفع کنم لپ تاپ HP Elitebook 8440p راهنمای کنید لطفا

 • سلام. بسیار عالی.
  ببخشید الان هزینه سرویس لپ تاپ چقدر هست؟
  دقیقا تو سرویس لپ تاپ چه مراحل و کارهایی انجام میشه؟
  و اینکه چقدر طول میکشه معمولا؟
  خیلی ممنون از مطلب و پاسخ دهیتون.

 • سلام خسته نباشید یه سوال داشتم من میخواستم پورتهای یو اس پی و بقیه پورتهای لپتاپم رو با الکل سیفید تمیز کنید الکل سفید هم رنگش ابی بود خلاصه زیاد اسپری کردم داخل همه پورتها تقریبا یه ربی وایسادم بعد روشن کردم لپتاپم رو ولی الان خراب شده خرابیش به این صورته پوشت سر هم کیلیک میکنه اتومات تو یه دقیقه صد تا پوشه باز میکنه میخوام یه کاری بکنم اصلا این کارا نمیذاره ویندوزشم عوض کردم درست نشد الان ۵روز گذشته درست نشه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید چکار کنم

 • کامپیوتر من هم وقتی بالای پنج دقیقه کار میکرد هی ری استارت میکرد بردم تعمیر چند جا گفتن ۱ میلیون بدین تعمیرش کنیم تا اینکه اومدم و این مطلب رو اینجا دیدم و بردم کیس رو تمیز کردم صداش هم کلی کم شد.

 • امیرمحمد 19 تیر 1399

  آقا دمتون گرم بابت این مطلب و بابت کل سایت.. مرام گذاشتین.. خیلی حال دادین..
  فقط کاش از «اسپری خشک» هم می‌گفتین. من هنوز نمی دونم چجوریه که قطعات الکتریکی رو (درحالت خاموش و بدون جریان برق) خیس می‌کنه ولی ضرر نداره. در مورد همه قطعات همینجوری هست یا اصلا دیدگاه غلطیه؟

 • اسپری خشک از بیرون به فن لپ تاپ بزنم کافیه یا باید لپ تاپ باز بشه؟

 • از سشوار میشه استفاده کرد. به شرتی که سشوار شما بتونه باد سرد بزنه. باد سرد یعنی در حالتی که المنت هاش اصلا روشن نشه

 • سلام
  ببخشید سمت چپ تاچ پت لپ تاپ من به مقدار خیلی خیلی کمی باد کرده که دلیلشو نمیفهمم
  و مدل لپ تاپ k556u هستش
  اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

 • محمد مهدی 14 آبان 1396

  سایت تون خیلی خوبه ایول

 • سلام
  خسته نباشید .
  بابت مطلب خوبتون ازتون تشکر میکنم ‌، اما یه درخواستی داشتم ، من روی تموم موبایل هایی که تا الان داشتم یه حساسیت خاصی دارم ، با این که خیلی مراقبم اما همیشه پس از چند وقتی گرد و غبار خیلی کمی وارد حاشیه های گوشی میشه و بعد از یه هفته خودش خود به خود خارج میشه ، ایا راهی هس که بشه این گرد و غبارارو خودمون خارج کنیم؟!

 • سلام میشه از باد سرد سشوار برای تمیز کردن کیس استفاده کرد

 • سلام
  من یک جایی خوندم برای این کار بهتره از جارو برقی استفاده نشه چون جارو برقی الکتریسیته ساکن ایجاد میکنه و ممکنه به قطعات کامپیوتر صدمه برسونه
  اما از اون جا که بنده چیز دیگه ای دم دست ندارم کیس رو میزارم روی یک چهار پایه و مواظبم که لوله با قطعات داخل تماس پیدا نکنه و برای اینکه بدن خودم نقش سیم ارت رو بازی کنه کف پا های خودمو لخت روی زمین میزارم تماس داشته باشه ایا این کارم به نظرتون منطقیه و جواب میده ؟

 • سلام با تشکر از نویسندگان و مدیران سایت خوب علم فردا که اطلاعات رو در اختیار ما قرار میدید ولی من در این مطلب تون یک ایراد دیدم اون قسمت گفتین که ای سی “بوم” میترکه من به خازن و ترانزیستور ولتاژ خیلی بالا دادم و روی ای سی هم همینو امتحان کردم حتی بین پایه هاش اتصال کوتاه دادم هیچ اتفاقی نیوفتاد خیلی که مشکل پیش اومد روی ترانزستور و خازن یک سوراخ کوچک ایجاد شد ولی ای سی هیچ اتفاقی براش نیوفتاد خواهش میکنم این مطلب رو اصلاح کنید

 • با عرض درود
  کامپیوتر بنده در هنگام بالا اومدن سرعت خیلی خوبی داره و بین 15 تا 20 ثانیه آماده کار میشه، ولی موقع مرور صفحات وب هنگ میکنه و فن سی پی یو بدجوری کار میکنه و تقریبا دائما روشنه. سیستمو تمیز کردم ولی نه با دستگاه باد. به نظرتون با تمیز کردن سیستم با باد مشکل برطرف میشه؟

  • سلام
   شاید مشکل چیز دیگه ای باشه
   مثلا مقدار رم کم باشه یا هاردتون پر شده باشه یا مشکل نرم افزاری باشه مثل ویروس
   اما تمیز کردن سیستم قطعا بی تاثیر نیست

 • مهدی ح 25 مهر 1394

  با سلام،

  یه زمانی سیستم رایانه من تصویرش بالا نمی اومد. رفتم تعمیرات رایانه گفتم احتمال داره کارت گرافیکش سوخته باشه ولی اون گفت کارت گرافیک به همین راحتی نمی سوزه. بعد کارت گرافیک رو از جاش در اورد و با یه اسپری خشک کن اسلات کارت گرافیگ و خود شیارهای کارت گرافیک رو اسپری زد. اسپری بعد از مدتی خشک و مکانی رو که اسپری زده بود، تمیز تمیز شد عین روز اولش. بعد زدش جا و سیستم بالا اومد. خدا خیرش بده گفت رایانه ات چیزیش نیست پول هم نگرفت ولی گفت هر موقع سیستم تون اینجوری شد با اسپری «خشک کن» تمیزش کن.

  قیمت اسپری هم پارسال گرفته بودم، چیزی حدود 6 هزار تومان بود.

  با تشکر از وب سایت بسیار خوبتان !!!

 • خیلی ممنون مفید بود

 • سلام
  ممنون از توضیحاتتون.
  من حدودا 3ماهه که لپ تاپ گرفتم.
  ولی فن لپ تاپ خیلی صدا میخوره.
  از چندنفر که پرسیدم.
  گفتن گردوخاک گرفته.یعنی ممکنه?
  آخه مدت زیادی نیست که گرفتم.

  • سلام
   امکان که داره چون شاید تو انبار یا جایی مونده باشه .
   بستگی به صدا داره . به تعمیرکار نشون بدید یا به گارانتی زنگ بزنید باید بررسی شه

 • سلام …

  الان برای لب تاپ ، جایی در نظر دارید که مطمئن باشه و تمیز کنن ؟؟
  جدیدا ، فن اش صداش زیاد شده …

  با تشکر ..

  • سلام . اگه بازار ایران تو ولیعصر نزدیک تون هست اونجا ببرید تعمیرکارای خوبی هستن . اینکه مطمئن باشن رو باید خودتون تشخیص بدید از طرز برخورد و مسئولیت پذیری و …

  • ممنون از پاسختون ..
   اطلاع دارید ، تمیز کاری چقد طول میکشه ؟
   اطلاع از هرینه ؟! دمه عید همه چی گرون میکنن !!!

   مثلا باید بگم ، کاملا سرویس بشه !!
   آیا اصرار داشته باشم ، فلان بخش رو دقیق تر باشن !؟
   5 سال میشه لب تاپ رو خریدم ..

   ببخشید از سوالهام ، میخوام اطلاعاتی حتی کم و ناچیز را مطلع باشم .

  • اگه طرف سرش خلوت باشه نهایتا تو 5 ساعت باید تحویل بده اما فکر میکنم حداقل ازتون 1 یا 2 روز زمان میگیرن .
   هزینه بستگی به تعمیرکار داره اما حدودا بین 50 تا 100 در نظر بگیرید .
   بگید می خوام فن و گرد و خاکش رو تمیز کنید چون سرویس لپ تاپ همینه البته خمیر سییکون هم باید عوض شه بعد از 5 سال .
   اصرار نیاز نیست اینا خودشون می دونن کجا رو جدی بگیرن .
   موفق باشید

 • مهرداد 02 بهمن 1393

  سلام ،
  مطلب خیلی خوبی بود و کاربردی ؛ ممنون .
  مشکل دیگه ای دارم که توضیح می دم :
  1 – کامپیوترم چند وقتیه که وسط کار یه دفعه Shut down میشه البته بعضی وقتا هم Restart میشه !؟
  2 – وقتی کامپیوتر را روشن می کنم (معمولاً اول روز که شروع به کار می کنم و دستگاه خنکه) ، ویندوز (Windows 7)هنوز کاملاً بالا نیومده ، یا Shut down میشه و یا Restart !؟
  البته با یک بار Restart کردن و Check Disk کردن در محیط Safe Mode مشکل حل میشه و ویندوز بالا میاد ولی هیچ تضمینی نیست که وسط کار یه هو خاموش نشه ! الآن هم این چیزایی رو که براتون نوشتم کپی کردم که اگر این اتفاق افتاد دوباره مجبور نباشم همه رو از نو تایپ کنم !
  ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید .
  با آرزوی موفقیت برای شما و همکارانتون .

  • سلام مهرداد جان
   مشکل از خیلی چیزا می تونه باشه . فن ، پاور ، هارد . باید بررسی شه . یعنی کاری از دست من از پشت تریبون بر نمیاد

 • باسلام وخسته نباشید.بابت سایت خوبتون ممنون واقعان عالیه

 • سلام یه سوال خنده دار داشتم ولی خوبه ها من خودم یبار این کارو کردم…خب باد سشوار که کافی نیس مام که پمپ باد نداریم با دسته ی جاروبرقی نمیشه خاک رو فنو گرفت؟؟؟؟

 • مرتضی جباری 04 مرداد 1393

  سلام،من پاور کامپیوترم جدیدا داغ میکنه،یه سری داشت بوی سوختنی میومد،باز کردم فن سی پیو تمیز کردم از نو بستم،ولی دیدم خمیر سیلیکونش کم هستش،پاور هم پیچاشو باز کردم دیدم باز کردنش سخته بستمش از نو جا زدم،یهتر شد و بوی سوختنی دیگه نیست اگر هم باشه خیلی کم شاید باشه داغیش هم کم شده،این پائین مدل سیستممو میزارم ببینید چه فنی به سی پیو میخوره،مادربردم مدلش foxconn a78a 3 series مدل گرافیکم nvidia geforce
  مدل پاور Farassoo FPS-430 مدل سی پیو AMD Athlon II X3 435

 • سلام خسته نباشید سایتتون واقعا مفیده.
  ممنون با تشکر

 • سلام.خسته نباشید.لپ تاپ من وقتی به حالت sleep میره هنگ می کنه نمیدونم مشکلش چیه.ممنون اگه کمک کنید.

 • خسته نباشید ….
  اگه ممکنه یه مطلب در مورد تفاوت کارت گرافیک های Nvidea و AMD بنویسید با تشکر

 • سلام من عاشق سایتتون و خودتون هستم اگه میشه نحوه باز کردن لپ تاپ رو بگید باتشکر

 • سلااام
  من که راحتم چون تو خونمون پمپ باد داریم هر 6 ماه یه بار میرم باهاش کیسو میشورم خخخخخخخخ

 • سلام میشه اموزش derem weaver رو هم تو سایت خوب تون بزارین؟

 • مسیح م 16 تیر 1393

  خسته نباشید. بسیاری از مطالبتون کاربردی و مفید هستند.
  همین رویه رو ادامه بدید . ممنون

 • مائدهـ 10 تیر 1393

  سلام…طاعاتتون قبول
  بسیار بسیار مچکرم . بازم خیـــــــــــلی مفید و کاربردی بود.اصلا فکر نمیکردم ک گرد و خاک اینقدر تاثیر داره!
  فقط یه چیزی!نمیدونم چجوری باید لپ تابو باز کنم 😀 یه چند تا پیچ داره ولی… معلوم نیس از کجا باز میشه!!!!!!میترسم خودم باز کنم پیچ اضافه هم بیارم 😀 ولی بهرحال فکر کنم باید زود این کارو انجام بدم!!!
  بازم ممنونم ازتون… علم فردا حرف نداره…
  *موفق باشید*

  • سلام ممنون عبادات شما هم قبول .
   توصیه میکنم به هیچ وجه بازش نکنید . از بیرون باد بگیرید اکتفا میکنه .
   موفق باشید .

 • اگر از باد سرد سشوار استفاده کنیم اشکالی دارد؟

 • مهدی باقری 09 تیر 1393

  من یک دستگاه بلور برای این کار تهیه کردم که باد را به صورت دمنده بیرون می فرستد.
  چون من به این چیزا خیلی حساس هستم.

  با تشکر

 • سلام
  اگر ممکنه یک بررسی کامل از گیمپد XBOXONE و سازگاریش با پی سی بنویسید
  ممنون….

 • سلام…..بازم مثل همیشه پستتون عالی ومفید هستش……….روزه و نمازاتونم قبول باشه

 • با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما و همه همکارانتون.ممنون که زحمت می کشید و اطلاعات خودتون بدون چشم داشتی در اختیار ما قرار میدید.راستی قسمت تعمیر سگاتون خیلی جالب بود.میتونم لذتی که بابت تعمیرش حس کردید ، درک کنم.از همه جالب تر سبک محاورهای نویسی مطالبتون هست که باعث میشه متنهاتون علاوه بر اینکه خسته کننده نباشه ،متنوع هم بشه. باز هم ممنون و خسته نباشید

  • سلام وحید جان .
   ممنون از اینکه وقت گذاشتی و کامنت کردی . این کار شما باعث ایجاد انگیزه و انرژی در ما میشه.
   موفق باشید .

 • سلام خسته نباشید باتشکر از مطالب مفیدتون میخواستم اگه بشه یه مطلب درباره temp های ویندوز و اینکه میگن باید پاکشون کرد بزارید.

  باتشکر

 • پوریا 09 تیر 1393

  هم زود به زود مطلب میذارید و هم مطالبتون جالب و مفیده.موفق باشید

 • با سلام وخسته نباشید خدمت علم فردایی ها
  از مطالب مفید سایتتون همیشه استفاده می کنم و اکثر خبرهایی که برام ایمیل می شه رو می خونم
  خواستم تشکر کنم و امیدوارم همیشه موفق باشید

 • سلام ممنون واقعا خسته نباشید اگه میشه یکم مطالب در مورد شبکه و برنامه نویسی بذارین

حمایت از علم فردا
خبرنامه علم فردا
علم فردا در شبکه های اجتماعی علم فردا در جی پلاس کانال تلگرام علم فردا علم فردا در اینستاگرام
هر گونه کپی برداری از مطالب علم فردا ممنوعه ! در ضمن ، وب سایت علم فردا روی سرورهای پارس پک میزبانی میشه!
دانلود آموزش انگلیسی علم فردا