بستن فهرست

روش صحیح استفاده از شارژر لپ تاپ و باتری آن

تاریخ انتشار : 02 اردیبهشت 1393

نحوه استفاده از لپ تاپ مخصوصا برای افرادی که به لپ تاپ به چشم یک تراکتور همه فن حریف نگاه می کنن به یه دغدغه تبدیل شده و روزانه سوالات زیادی از ما میپرسن که آقا ما شارژر لپ تاپ رو همیشه به لپ تاپ بزنیم چی میشه ؟ باتری رو دربیاریم یا نه ؟ چند وقت به چند وقت شارژ کنیم و چند ساعت بمونه تا شارژ بشه و خلاصه هزار و دو تا سوال دیگه . در این پست می خوام تا جایی که سوادم اجازه میده راهنمایی تون کنم پس تا انتهای پست همراه من باشید .

باتری یا شارژر ؟ سوال بسیاری از کاربران لپ تاپ

باتری یا شارژر ؟ سوال بسیاری از کاربران لپ تاپ

 

اگه همیشه شارژر لپ تاپ وصل باشه مشکلی پیش میاد ؟

دو تا حالت داره :

 زبان انگلیسی - ابراهیم درویش

■ باتری روی لپ تاپ هست

باتری های جدید وقتی به طور کامل شارژ میشن از مدار خارج میشن . قبلا اینجوری نبود و می گفتن که شارژر لپ تاپ همیشه به لپ تاپ وصل نباشه اما الان مشکلی پیش نمیاد . در مورد باتری های داخلی هم همینه . لپ تاپ هایی مثل لنوو z510 و یا برخی مدل های جدید ایسوس که باتری های جدا نشدنی دارن ، نرم افزارهای مخصوص مدیریت مصرف انرژی و همچنین جدا کردن باتری از مدار بعد از درصد مشخصی شارژ دارن . یعنی می تونید تنظیم کنید که باتری تا 60 درصد که پر شد شارژر لپ تاپ به طور مستقیم برق برسونه و باتری دیگه شارژ نشه و تو همون مقدار بمونه  . البته 60درصد رو در مورد z510 مطمئنم و بقیه لپ تاپ ها هم تا 100 درصد که شارژ بشن از مدار خارج میشن .

■ شارژر لپ تاپ بدون باتری استفاده بشه

تو این حالت دوتا مشکل پیش میاد . 1 – عمر شارژر لپ تاپ کم میشه 2 – باتری به مرور زمان فاسد میشه . در ادامه بیشتر توضیح میدم . 

چقدر زمان برای شارژ باتری لپ تاپ نیازه ؟

این مسئله به نوع باتری و همچنین ظرفیت باتری مربوط میشه . مثلا زمان شارژ باتری که 50 درصد پر هست با باتری که خالیه فرق میکنه .

ما به طور معمول فرض میکنیم باتری خالیه ، زمان شارژ وقتی که شما از لپ تاپ استفاده میکنید با زمانی که استفاده نمی کنید فرق میکنه . یعنی 1 حالت اینه که شارژر لپ تاپ وصله و باتری داره شارژ میشه و شما هم همزمان دارید با لپ تاپ کار میکنید ، تو این حالت طبق تحقیقات و تجربه شخصیم ، باتری دیرتر شارژ میشه ، چرا ؟ چون شارژر لپ تاپ در حالت عادی می تونه مثلا 3 آمپر جریان بده ، اگه شما با لپ تاپ کار کنید یه مقدار از این جریان صرف روشن نگه داشتن نمایشگر لپ تاپ و انجام محاسبات دیگه میشه و بخش دیگه به باتری می رسه . حالت دیگه ، ول کردن باتری و شارژر لپ تاپ به امان خداست که در این حالت باتری با نهایت سرعت شارژ میشه چون تمام جریان شارژر لپ تاپ صرف شارژ کردن باتری میشه . ( این چند جمله اخیر خیلی مهمه ها )

به خاطر اینکه باتری های جدید خود به خود بعد از شارژ کامل از مدار خارج میشن ، نگرانی بابت مدت زمان به شارژ زدن یا تو شارژ موندن باتری بی مورده . اما مشکل اینجاست که شارژر لپ تاپ همچنان بعد از شارژ کامل ، داره استفاده میشه پس به نظر من بین 3 تا 6 ساعت زمان کافیه برای شارژ همه جور باتری لپ تاپ .

باتری لپ تاپ زودتر از گفته شرکت سازنده تموم میشه

روی جعبه یا مشخصات لپ تاپ زده مثلا 5 ساعت عمر باتری و اون وقت شما تنها 3 ساعت می تونید با لپ تاپ و با وجود باتری کار کنید ، چرا ؟ ببینید اون مقدار زمانی که در مشخصات باتری مشخص کردن اولا یه بخش کوچیکش جنبه تبلیغاتی داره اما تا 90 درصد درسته . حالا مشکل کجاست ؟ مشکل اینجاست این زمان بر اساس رعایت یک سری استانداردهای مشخص ، تعیین شده . مثلا در حالت وای فای روشن و نور زمینه 50 درصد ( مثال زدم ) . حالا اگه شما بیاین نور تصویر رو 100 درصد کنید ، وای فای روشن باشه ، موزیک بزارید و صداش رو تا فی مشددون زیاد کنید 45 تا دستگاه جانبی مثل هارد اکسترنال و دی وی دی رایتر اکسترنال و فلش و … وصل کنید خب معلومه چی میشه دیگه . 5 ساعت میشه 3 ساعت .

ضمنا باتری ها به مرور زمان دقت و کیفیت خودشون رو از دست میدن و مثلا بعد از گذشت 1 سال از خرید لپ تاپ انتظار دقت میلی متری از باتری نداشته باشید .

شارژر لپ تاپ ( برق مستقیم ) یا باتری ؟

یه آدم اگه صبح تا شب کار کنه میمیره ! اگه هیچ وقت هم کار نکنه جدای از اینکه جیبش همیشه خالی می مونه از بی تحرکی باز می میره ! تعادل ، شرط برقراری خیلی چیزهاست . هم باتری و هم شارژر لپ تاپ محدودیت دارن . پس نه سال به سال باتری رو شارژ کنید نه اینکه همیشه به شارژ باشه . معمول و عرف اینه که اگه از لپ تاپ بیشتر داخل خونه استفاده می کنید باتری رو در بیارین و هر 7 روز 1 بار باتری رو وصل و شارژش کنید و تا 40 درصد که شد دوباره باتری رو در بیارین .  . اگر باتری لپ تاپ رو دیر به دیر شارژ کنید ، باتری و محتویاتش خاصیت خودشون رو از دست میدن و باتری معیوب میشه پس حواستون باشه که دیر به دیر شارژ نشه . اگر باتری همیشه به لپ تاپ باشه و شارژر لپ تاپ هم همیشه بهش وصل باشه هم باتری همیشه پر می مونه که خوب نیست و هم شارژر بهش فشار میاد و داغ میکنه و به سادگی می سوزه . سوختن حتما انفجار نیست ، ممکنه آی سی داخل مدار بدون سر و صدا بسوزه یا خازن باد بکنه و شارژر لپ تاپ خراب شه .

نکته مهم استفاده درست و معقول از باتری و شارژر لپ تاپ هست . رعایت دمای مناسب ، عدم جلوگیری از افت شارژ باتری تا زیر 10 درصد ، وصل کردن وسایل جانبی زیاد بدون زدن شارژر لپ تاپ و … باعث میشه تا عمر باتری و شارژر لپ تاپ زیاد بشه .

 نکات ریز اما مهم در مورد شارژر لپ تاپ و باتری

■ انقـــــــــدر نگران لپ تاپ های جدید که باتری داخلی دارن نباشید . حالا اگه 1 در 1000 نفر باتریش خراب میشه دلیل بر ناقص الخلقه بودن این باتری ها نیست . اگه شما تو ایران به این فکر میکنید که نباید داخلی باشه ، طراحان خارجی که عمرشون به تحصیل و تفکر گذشته مطمئنا از ما بهتر می دونن که باید چکار کنن . ضمنا داشتن هر چیزی خرج داره . تهش می خواد باتری خراب بشه دیگه ! با 100 هزار تومن باز درست میشه . این خرج 1 باره . اینو واسه دوستانی میگم که اسم باتری داخلی رو می شنون در میرن . بابا چیزی نشده که ! تو 3  4 سال داشتن لپ تاپ 200  تا 300 هزار خرج عادیه . حتی واسه کسی که دستش تنگه .

■ تو سخت افزار برعکس اسمش هیچی زوری نیست . منظورم اینه که هر قطعه جوری طراحی شده که به سادگی مورد استفاده قرار بگیره . شارژر ها هم همینطورن ، کانکتور شارژر لپ تاپ معمولا یه مغزی فلزی باریک داره که اگه شکسته بشه ، دیگه شارژر لپ تاپ شما با دمپایی جلوبسته هیچ فرقی نداره ! با زور شارژر لپ تاپ رو وصل نکنید .

فیش شارژر لپ تاپ

فیش شارژر لپ تاپ

در مورد عکس بالا : برخی لپ تاپ ها سه تا سیم دارن ، منفی ، مثبت و سیم دیتا که این سیم دیتا وظیفه کنترل جریان شارژ رو داره . یعنی در برخی شارژرها 3 تا کانکتور وجود داره ، کانکتور خارجی منفیه ، کانکتور داخلی مثبته و مغزی باریک هم دیتا هست .

■ بدترین زمان برای شارژ باتری موقعیه که شما با لپ تاپ کار می کنید . تو این حالت هم به باتری و هم به شارژر فشار بیشتری وارد میشه . در صورت امکان موقع شارژ باتری ، لپ تاپ رو به حال و هوای خودش رها کنید

■ باتری لپ تاپ رو در دمای بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد نگه دارید . گرما قاتل بالفطره باتری به شمار میره . اگه خواستین باتری رو خارج از لپ تاپ نگه دارید در حالتی که خالی و یا تا خرخره شارژ هست جدا نکنید ، 30 تا 50 درصد شارژ توصیه میشه .

■ باتری لپ تاپ رو جای مرطوب نگهداری نکنید ، اگر پین های باتری به اصطلاح سولفاته کنه دیگه کانکشن بین لپ تاپ و باتری از بین میره .

■ توصیه میشه ابتدا شارژر لپ تاپ رو به برق بزنید ، سپس فیش شارژر رو به لپ تاپ بزنید . ( وقتی آداپتور یا همون شارژر لپ تاپ رو به برق می زنید یه مدت زمان خیلی کوتاهی طول میکشه تا به ثبات ولتاژی برسه پس اول آداپتور رو به برق بزنید )

■ شدیدا توصیه میکنم حین کار به هیچ وجه باتری رو از لپ تاپ جدا نکنید حتی اگه شارژر لپ تاپ بهش وصل باشه . یه وقفه خیلی کوچیک بین قطع شدن باتری و وصل شدن شارژر می افته که همون وقفه برای آسیب به هارد لپ تاپ کافیه . احتمالش کمه اما اگه بیفته یا اطلاعاتتون رو از دست میدین یا پول زیادی رو .

اگه نکته یا سوال دیگه ای به ذهنتون می رسه بفرمایید تا به پست اضافه کنم . اگه این پست براتون مفید بوده ، علم فردا رو به دوستاتون هم معرفی کنید .

 

حتما مطالب زیر رو هم بخونید

 • شارژ لپ تاپ یکی از دغدغه های اساسی افرادیه که لپ تاپ دارن . اینکه چجوری شارژش کنن چه کارهایی موقع شارژ کردن اشتباهه و مسائل دیگه . تو این پست میخوام یه سری نکات رو در مورد شارژ کردن لپ تاپ بهتون بگم که نکات مبهم توی ذهن تون…
 •   باتری چیست؟ باتری می تواند انرژی مورد نیاز را برای دستگاه ذخیره کند تا بتوان از دستگاه بدون نیاز به اتصال به برق استفاده کرد. باتری یک قطعه شیمیایی است که با استفاده از سلول گالوانیکی (برقی) انرژی شیمیایی را به الکتریکی تبدیل می کند. سلول یک قطعه بسیار…
 • موقعی که گوشی یا تبلت شما شارژ نداره ، دست به هر کاری می زنید که فقط از اون موقعیت نجات پیدا کنید . هر شارژری دم دست ببینید به گوشی یا تبلت خودتون می زنید . یکی از ابهاماتی که برای خیلی ها پیش میاد و توی علم فردا…
 •   اگر لپ تاپ دارید منتظر خراب شدن باتری آن بعد از مدتی باشید . این مدت می تواند چند سال طول بکشد اما خب بالاخره اتفاق می افتد . خراب شدن باتری لپ تاپ به منزله شارژ نشدن آن است . کاری که شما در این زمان انجام می…

دوره آموزش زبان انگلیسی علم فردا

 • ■ آموزش اصول تلفظ در زبان انگلیسی
 • ■ آموزش انواع واژه ها + کاربرد و طرز استفاده از اونا
 • ■ آموزش ساخت جملات پایه ای و مهم در زبان انگلیسی
 • ■ آموزش استفاده از صفت ها در انگلیسی
 • ■ آموزش زمان های مختلف
 • ■آموزش جمله سازی با روش بسیار ساده!
دانلود دوره آموزش انگلیسی
دسته بندی
موضوعات مرتبط
محمدرضا امین زاده

محمدرضا امين زاده هستم ، مهندس الكترونيك و سردبير مجله علم فردا . علاقه زیادی به سخت افزار دارم ، اگه فرصتی بمونه در زمینه ادیت فیلم و تصویر و طراحی رابط کاربری وب و اندروید مطالعه و تمرین می کنم .

حمایت از علم فردا

نوشتن مطالب آموزشی به زبان ساده و قابل فهم برای همه ، کار بسیار سختیه . از طرفی ، نگهداری یک وب سایت آموزشی خرج داره ! اگر براتون امکان داره لطفا با پرداخت مبلغ کمی در هزینه های سایت سهیم باشید تا ما هم بتونیم با خیال راحت براتون بنویسیم و به سوال ها تون پاسخ بدیم . حمایت مالی از علم فردا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

738 دیدگاه

 • سلام
  برادر من اینطور که شما گفتی اصلا نباید با لپ تاپ بازی کنیم چون اگه بدون باتری و فقط با شارژر بازی کنیم شارژر به صورت وحشتناکی داغ میشه و اگه فقط با باتری بازی کنیم زود خالی میکنه و دوباره باید بریم سراغ شارژر
  مثلا الان من خودم بازی farcry 4 رو تو لپ تاپ اجرا میکنم دمای شارژر اونقدر بالا میره که آدم نمیتونه تو دستش نگه داره
  تو اینجور مواقع باید چیکار کنیم؟

  • استفاده از شارژر

  • ببین اقا شما میتونی با خریدن یک فن کوچولو که به فن های 8 سانتی متری معروفن و گذاشتن اون روی شارژ لپتاپ دمای اون رو پایین بیاری البه اگه حوصله داشته باشی میتونی با یک کابل usb کهنه براش برق درست کنی و اونو به یک شارژر usb بزنی

 • مهدی دوستی 04 تیر 1396

  عالللی بود خیلی کمکم کرد
  ممنوووون

 • سلام.
  چرا وقتی شارژر لپتاپ وصله سرعت سیستم بالاتره؟
  مثلا موقع بازی کردن بدون شارژر بازی لگ داره اما بعد وصل کردن شارژر لگ از بین میره!با چنتا بازی امتحان کردم همینجوریه
  باتریشم لیتیومیه

  • سلام . چون موقع بازی ، باتری نمی تونه توان لازم رو برای گرافیک و پردازنده و رم و … تامین کنه . این مسئله طبیعیه و تمام لپ تاپ ها همینجورین ( موقع بازی )

  • از بخش مدیریت مصرف باتری یه جایی هست که نوشته وقتی از توان باتری استفاده میشه لپ تاپ رو حالت ذخیره انرژی میره و تو این حالت از کل توان استفاده نمیشه و بازی گیر میکنه و موقع وصل بودن شارژر یا به عبارتی when plug in لپ تاپ از حالت ذخیره انرژی خارج میشه و از کل توان لپ تاپ استفاده میشه
   میتونی این حالت رو تو تنظیمات لپ تاپ عوض کنی
   تو کنترل پنل بخش باتری

 • سلام
  ببخشید اگه میشه یکی از این نرم افزار هایی که باهاش شارژ لپ تاپ رو می شه مدیریت کرد رو بهم بعرفی کنید.
  و این که چه طور میشه فهمید لپ تاپ ما این تکنولوژی رو داره یا نه ؟

 • بسیار عالی – دمتون گرم

 • من چند سالی هستش که در زمینه لپ تاپ فعالیت میکنم و نمیگم در این زمینه خبره هستم عموما در زمان خرید شارژر یا همان آداپتور لپ تاپ سعی کنید آداپتوری انتخاب کنید که مطابق با ولتاژ و آمپر لپ تاپ شما هستش یعنی نهوبیشتر و نه کمتر باشد که به سیستم شما آسیب‌ نرساند. و عموما فروشندگان پیشنهاد میکنند که آمپر بالاتر ایرادی تدارد ولی من پیشنهاد میکنم که عینا چیزی خود کارخانه گذاشته هست رو انتخاب‌کنید. و ضمنا هیچ وقت سعی نکنید آداپتور را در صورت خراب شدن تعمییر کنید در ضمن در صورت تمایل میتونید جهت دریافت اطلاعات بیشتر به سایت اینجانب‌که در این زمینه هست مراجعه کنید
  با تشکر از علم فردا بخاطر اطلاعات مفید

 • من لپ تابم باتریش لیتیومیه چند ماهم هست خریدمش، الان روشنش که میکنم روشن نمیشه بایدشارژرش رو وصل کنم تا روشن بشه!

 • سلام من لپ تاپ hp دارم موقع بازی باهاش بدون متصل بودن به شارژ گرافیکش خیلی کمه یعنی طوریه که گیر میکنه ولی وقتی میزنم به شارژ کاملا درس میشه.مشکلش چیه !؟

 • سلام،
  لپ تاپ با باتری داخی چطور بفهمم که خودش بعد از شارژ قطع میکنه و با برق شهر داره کار میکنه؟لپ تاپ من بعد از ۱۰۰ درصد دوباره علامت شارژ کنار باتری هستش!
  اگر لپ تاپی خودش خودکار قطع نکرد تنظیمها دستی برای این کار هست؟؟
  Asus k456u

 • سلام ممنون بابت سایت خوبتون همیشه کمکم کردین و من هم بابت قدردانی کمک کردم. بازم یه سوالی برام پیش اومده که ممنون میشم مثل همیشه کمکم کنین:
  “چند روزی میشد باطری بیشتر از 95 در صد شارژ نمیشد. سوکت وصل بود میزد در حال شارژ ولی بیشتر از 95% نمیرفت یا این که در حالت خاموش چراغ باطری چشمک یکی در میون نارنجی و سبز میزد! مدل لپ تاپم Asus N551vw هست. درایور باطری رو آپدیت کردم و توی بخش تنظیمات باطری ریورس رو گذاشتم روی صفر گذاشتم کامل خالی بشه بعد فول شارژ در حالت خاموش که کالیبریت بشه اما حالا روی 97% میمونه. باید بگم همون میزان قدیم (یا به تصور من) شارژ نگه میداره و حس می کنم زیاد طول نمیکشه تا شارژ بشه. همیشه یه تنظیماتی داشت که خودش تا 35% خالی میشد بعد شارژ میکرد و بدین ترتیب همیشه سوکت شارژر بهش وصل بود، حتی موقع کار. الآن اون هم دیگه اجرا نمیشه. باید بگم ویندوز 10 دارم که درست قبل از این بازی در آوردن ها به آپدیت آخریه که اسمش creators update بود ارتقا پیدا کرد اما بدون مشکل…. حالا به نظر شما درایور باطری رو به کل آنیستال و دوباره نصب کنم از روی سایت ممکنه تغییری ایجاد بشه؟ یا یه کالیبریت اساسی نیازه؟ یا اصلا بی خیالش بشم و دست نزنم؟ داره کارشو میکنه فقط روی مخ میره سر 97%!

 • سلام من دفعه اول که که نوت بوکمو خریدم ، شارژش که خالی شد زدم به شارژ پر شد هم شارژر رو قطع کردم بعد رو دفترچش رو خوندم دیدم نوشته باید سه ساعت میزدم به شارژ مشکلی پیش میاد؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

 • سلام وقتی باتریشو میزارم تو لب تاب وسطای کار یهو قطع میشه با اینکه 50درصد از باتریش مونده . وقتی به برق وصلش می کنم تا شارژش 0 درصد که در حال شارژ . نمیدنم باید چی کار کنم .لطفن راهنمایی کنید.

 • من لپتاپمو ۴ ملیون پولشو دادم تازه یه هفته نمیشه خریدم باتریشم از همه نظر سالمه فقط وقتی تو شارژ نیست میرم تو بازی بازی هارو خیلی بد اجرا میکنه لگ یزنه.بازی ها هم خیلی راحت ب سیستم میخوره
  لطفا بگید مشکلش چیه ممنونم

 • سلام..خسته نباشید
  باطری لپ تاپ من کلا غیرفعال شده
  اصلا کار نمیکنه..چیکار کنم؟

 • سلام . لپ تاپ من G 500 Lenovo هست . من برای کارم مجبورم که تمام وقت ازش استفاده کنم ، بنابراین باید مدام داخل برق باشه .
  بنظر شما بهتر که باتری روش باشه یا اینکه باتری رو ازش جدا کنم ؟؟

  • ابراهیم 04 خرداد 1396

   برای افزایش عمر باتری میتونی باتری رو به اندازه 50 درصد شارژ کنی بعد از لپ تاپ جدا کنی و در یه جای خنک و خشک نگهداری کنی. هر 6 یا 7 روز هم یکبار به لپ تاپ وصل کنی و مجددا تا 50 درصد شارژ کن و بعد از لپ تاپ جدا کن .( در مدت یک هفته ای که استفاده نشده معمولا مقداری از شارژ خالی میشه). البته خوبه که باتری هفته ای یکبار شارژ کامل بشه بعد با جدا کردن شارژر فقط از باتری استفاده بشه و زمانی که تقریبا دشارژ شد یعنی به 15 درصد رسید مجددا شارژر وصل بشه و باتری 50 درصد شارژ بشه و بعد از لپ تاپ جدا بشه تا یک هفته دیگه. در اخر این نکته رو باید متذکر شد که هر چند انجام چنین کاری باعث افزایش عمر باتری میشه اما بنده شخصا به دلایل زیر اینکارو انجام نمیدم:
   1- در صورت قطعی برق شهر یا جدا شدن شارژر در اثر بی احتیاطی احتمال آسیب دیدن قسمتهای مختلف لپ تاپ خصوصا هارد وجود داره.
   2- باتری علاوه بر برق پشتیبان بعنوان استبلایزر ( تثبیت کننده ولتاژ و برطرف کننده نوسانات و حالت های گذرا) عمل میکنه و در واقع خود نقش محافظ رو در برابر نوسانات بازی میکنه .
   3- بخاطر وجود سیستم های حفاظتی و مدارهای قطع کننده شارژ در لپ تاپ های جدید خیلی جای نگرانی نیست. در کل مزایای بودن باتری بر روی لپ تاپ بیشتر از نبودنشه. موفق باشید.

 • سلام
  اگه میشه لطف کنید طرز خارج کردن باتری از لپ تاپ در لپ تاپ های ایسر و دیگر برند ها رو اموزش بدید یا حداقل در نظرات پاسخ بدید
  با تشکر از وبسایت خوبتون

 • سلام من به مدت یه ماه از لپ تاپ استفاده نکردم مدل اش هم z500 لنوو هستش الان متاسفانه وقتی میزنم به برق شارژ نمیشه و بدون شارژر لپ تاپ روشن نمیمونه ؟ باطری اش ممکنه کلا خراب شده باشه…باطری هم داخلیه…باید چه کاری انجام بدم؟

 • سلام مهندس
  تو دفترچه راهنمای خود لپ تاپ نشون داده که اول شارژر رو به لپ تاپ وصل کنید بعد به پریز برق شما برعکسشو گفتی تو خیلی جاها هم همین توصیه شما رو میکنن حالا به نظر شما که قطعا نظر خودتو درست می دونی دیگه ازت نمی پرسم که کدومش درسته ولی علت توصیه خود سازندگان لپ تاپ به نظرت چیه؟

 • ســــــــــلام.من یه لپ تاپ دارم که کارت گرافیکش 512mb هستش و میخام که ارتقا بدم اما میگن که گرافیک لبتاب ارتقا داده نمیشه . این کار شدنیه یا نه ؟؟؟ میتونم کارت گرافیک لپ تاپمو ارتقا بدم آیا ؟؟؟؟

  • تو همین سایت در مورد ارتقا دادن گرافیک لپ تاپ توضیح داده شده اما تا جایی که من می دونم کار سختیه .

 • سلام . من یه لپ تاپ سونی وایو دارم که چند ساله دستمه و کار میکنم باهاش . باتریش هم جدا میشه ولی نمیدونم وقتی باتریش شارژ میشه و پر میشه بعد از پر شدن از مدار خارج میشه یا نه …
  لطفا بهم کمک کنید و بگویید که چگونه بفهمم که از مدار خارج میشه یا نه ؟

 • سلام من لپ تاپ ایسوس v502 دارم و باطریش داخلیه . وقتی میخام باهاش بازی کنم همش میترسم باطریش خراب بشه . وقتی شارژم 100 درصد میشه . مینویسه نو شارژینگ . یعنی داره از برق مستقیم استفاده میکنه ؟؟؟ و هیچ فشاری روی باطری نیست ؟؟
  و تا هر وقت که تو شارژ باشه باطری خراب نمیشه در این حالت ؟

 • سلام اقا خسته نباشید من وقتی با لب تاب بازی میکنم بازی هارو لگ میندازه این تو حالتیه که شارژر بهش وصل نیست ولی وقتی شارژلو وصل میکنم بازی خیلی روون اجرا میشه میخواستم بدنم وقتی شارژ لب تاب من اگه 100 درصد باشه دیگه مشکلی برای باتری پیش نمیاد اگه بخوام با لب تاب بازی کنم خواهش میکنم جواب بدید خیلی برام مهمه ممنونم از سایت خوبتون

  • دوست عزیز این یه چیز طبیعیه. به دلیل اینکه باطری نمی‌تونه اون آمپراژ مورد نیاز گرافیک و سی‌پی‌یو که معمولاً در حین بازی‌های سنگین در آخرین حد خودشون هستن رو تغذیه کنه. پیشنهاد اینه که موقع بازی حتماً شارژر وصل باشه.

 • سلام لپ تاپ دل اینسپایرون 5559 باتریش جدا میشه ؟

 • سلام وبا تشکر از توضیحات مفیدتون
  وقتی باتری لپ تاپ را 100 درصد شارژ می کنم وبعد از آن مدت تقریباً یک هفته از لپ تاپ استفاده نمی کنم اما بعد از یک هفته که به سراغ لپ تاپ می روم و آن راروشن می کنم می بینم که شارژ باتری درحد 75 درصد هست . آیا مدتی که لپ تاپ خاموش هست هم مقداری از شارژ باتری مصرف میشه ؟ آیا کم شدن شارژ طبیعی هست یا علت دیگری داره ؟

 • سلام خسته نباشید

  یه سوال داشتم اینکه برای لپ تاپ جدید باید شارژ اولیه بزاریم شنیدم باید 12 ساعت تو شارژ باشه درسته؟؟

 • سلام من تازه لب تابم رو گرفتم . مدل لبتاب من isus k556 UR هستش.میشه راهنماییم کنین ببینم باتری من از همون هایی هست که وقتی پر میشه خودش خودکار از مدار خارج میشه و شارژر به طور مستقیم به لب تاب برق میرسونه؟

 • سلام
  لپ تاپ Acer v5-591 باتریش جدانشدنی‌ هست بعد از این که باتریش ۱۰۰درصد شارژ شده باشه به برق متصل باشه از باتری استفاده میکنه یا از برق مستقیم

 • سلام با تشکر از اطلاعات خوبتون استفاده کردم ممنون…
  ولی یه قسمت اخر نفهمیدم که در حین اینکه شارژر وصله
  میتونم از لپ تاب استفاده کنم یا برای باطریش بده؟؟؟؟؟؟
  مثلا مال خودمو بگم
  لپ تاب من ایسوس هست و مدل جدیدا که باطری جدا نمیشه..
  من شارژش میکنم تا 95 درصد اینا بعد باهاش بازی میکنم وقتی که رسید به 20درصد میزنم به شارژ 1ساعت اینا بازم بازی میکنم بعد از بازی خارج میشم خاموش میکنم منتظر میشم چراخ قرمزش سفید شه این برای باطری ضرر داره؟؟
  ممنون میشم جواب این کامنتمو بدین…

  • منم ایسوس دارم ولی میزارم شارژش بشه 100 درصد بعد مینویسه نو شارژینگ و به برق مستقیم وصل میشه بعد راحت چند ساعت بازی میکنم

 • امیر موذن 13 بهمن 1395

  سلام
  گفتید بهتره اول شارژر به برق وصل بشه بعد فیش شارژر به لبتاپ متصل بشه
  ولی به نظرم برعکس باشه بهتره
  چون با اتصال شارژر به پریز برق معمولا یه جرقه ایجاد میشه که ممکنه اسیب برسونه
  خب اگه اسیبی قراره وارد بشه عقلانی اینه که به اداپتور شارژر وارد بشه تا به لبتاب و باتری
  ضمن اینکه تووی کاتالوگ لبتاپ های لنوو به صراحت گفته اول فیش شارژ به لبتاپ وصل بشه بعد خود شارژر به پریز برق

 • سلام من یک لپتاپ ایسوس دارم که باتریش جدا نمیشه . میخواستم بدونم زمانیکه دارم باهاش کار انجام میدم ، شارژر بهش وصل باشه و از برق استفاده کنم ، یا اینکه از باتری استفاده کنم ؟

 • سلام خسته نباشید من لپ تاپ دل دادم معمولا همیشه باتری رو درمیارم و با شارژر کار میکنم الان حدود 2 هفته میشه که باتری شارژ نمیشه و وقتی بدون باتری روشن میکنم لپ تاپ رو یه پنجره کوچیک باز میشه که درباره باتری یه چیزایی یه انگلیسی نوشته ؛ ممکنه الان باتری من دیگه کار کنه ؟ راهش چیه باید یاتری جدید بخرم ؟!

 • نیلوفر 05 بهمن 1395

  سلام خسته نباشید
  من یک سوال داشتم وقتی که من ویندوز کامپیوترم را تبدیل کردم شارژ باتری اش از 6 ساعت به دو ساعت تنزیل کرد علت این چه است.

 • سلام مجدد
  آقا من لپ تاپ رو یه ماه نمیشه گرفتم . الان مقدار فرسایش باتری رو 11 درصد میزنه من چیکار کنم ؟ اینطوری یه سال هم دووم نمیاره که !!!

 • سلام
  آقا باتوجه به متن باتری های داخلی هم قابل تعویض هستن درسته؟
  نمایندگی ایسوس ببریم عوض میکنن دیگه ؟

 • غزاله 30 دی 1395

  سلام یه سوال . ببخشید من لپ تاپم زمان زیادی شارژ بود الان که میخوام روشن کنم اخطار میده و 5 دقیقه طول میکشه تاروشن شه یعنی الان خراب شده ؟؟؟ تو رو خدا جواب بدید

 • Experience 16 دی 1395

  سلام

  ممنون میشم جوابم رو بدید

  من یک لپتاب Lenovo Thinkpad E560 خریدم بعد که بدون باتری میخوام بازی کنم (یعنی فقط با شارژر) فریم بازی خیلی میاد پایین هر کاری کردم نمیره بالا از اور کلاک کردن گرفته تا … یعنی حتما باید باتری داخلش باشه تا بتونم بازی کنم، میخواستم بپرسم اگه باتری بهش وصل باشه ( مثلا 100% ) بعد بازی رو انجام بدم مشکلی برای باتری پیش نمیاد ؟ چطور باید استفاده کنم ؟

  مرسی از سایت خوبتون

 • دهقانی 10 دی 1395

  سلام و ممنون از مطلب خوبتون اپتاب من دل اینسپیرون 5010 هست که بعد پنج سال باتریش دیگه از کار افتاد و مجبور شدم یه باتری نو بخرم البته این باتریش شش سلولی و 4400mAh است درحایکه باتری قبلیم 4080mAmh بود . یکی دوبار اول که زدم تا شارژش پر بشه تا 85 درصد شارژ شد دفعه سوم تا 73 درصد نمیدونم چرا کامل شارژ نمیشه ؟ میشه مشکل از قدرت بیشتر باتری یا آداپتور لپتاب باشه ؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.

 • Hassan.ac 10 دی 1395

  سلام خسته نباشید من وقتی با لبتاب بازی میکنم بازی لگ داره ولی وقتی شارژر بهش وصل میکنم خیلی راحت و روان وبدون لگ اجرا میشه و این خیلی خوبه حالا مشکل اینجاس که وقتی شارژر بهش وصله هنگام بازی لبتابم وحشت ناک داغ میکنه به طوری که میخواد بترکه باید چکار کنم که موقعی که شارژر بهش وصله لبتاب داغ نکنه اگه راهی نیست پس حداقل چکار میشه کرد موقع شارژ همون حالت معمولی لگ دار باشه و لب تاب داغ نکنه لطفا جواب سوالمو بدید خیلی مهمه با تشکر از شما

  • سلام . بهترین راه اینه که باتری لپ تاپ رو قبل از بازی شارژ کنید تا حدود 70 80 درصد بعدش بازی رو اجرا کنید . اگه شارژ لپ تاپ کم باشه شارژر هم باید باتری رو شارژ کنه و هم به لپ تاپ انرژی برسونه . به همین دلیل لپ تاپ داغ میشه .

 • سلام
  من وقتی شارژر لب تابم رو بهش میزنم یک لحظه صفحه کاملا سیاه میشه بعد خوب میشه وقتی اون رو خارج میکنم هم همین اتفاق میفته چی کار کنم

 • مرتضی 17 آذر 1395

  بسیار عالی ممنون از توضیحات تون 😉

 • سلام . من خیلی زود شارژ لب تابم خالی میشه . حتی دو ساعت هم نمیمونه شارژش .. نهایتش تا یک و ساعت ونیم …. مشکل از چیه ؟؟ ( lenovo ( z50 لطفا جواب بدین ممنون

 • احسان 12 آذر 1395

  سلام.ببخشید میشه USB اسپیکر دوتیکه را بجای لبتاب به شارژر گوشی وصل کرد ؟

 • سلام من زیاد از لپ تاپ استفاده نمیکنم مثلا هفته ای سه چهار بار روشن میکنم و کارم تا نیم ساعت تموم میشه به نظر شما با باطری از لپ تاپ استفاده کنم یا بدون باطری و اگر بدون باطری استفاده بکنم چند هفته یک بار باطری رو با لپ تاپ وصل کنم و ازش استفاده کنم تا خراب نشه

 • هومن نمازی 08 آذر 1395

  سلام اولا بابت راهنمایی ها و اطلاعات ارزشمندتون متشکرم.و اما سوالم : لپ تاپ بنده ازیناس که باتری داخلی داره و من هم بیشتر داخل خونه ازش استفاده میکنم اما نمیدونم چطور به صورت مستقیم از برق ازش استفاده کنم . همین که آداپتور رو میزنم باتری شروع به شارژ شدن میکنه . آیا باید 100% شارژ بشه تا اون موقع تازه از برق مستقیم استفاده کنه ؟ یا نه درحالی که آداپتور به برق هست هم داره شارژ میشه وهم داره از برق برای بازدهی استفاده میکنه ؟ ممون ازپاسخگویی تون

 • با سلام بنده یه باتری نو برای لب تابم خریدم که هنوز ازبسته بندی هم خارجش نکردم مطمنن حدود 40 درصدی هم حداقل شارژ داره سوالم اینجاست اگر من به مدت 40 روز باتری نو رو به لب تاب وصل نکنم مشکلی پیش نمیاد برای باتری که همینطوری 40 روز بلا استفاده فعلا بمونه ؟ چون گفته بودید خوب نیست باتری بلا استفاده بمونه حداقل هفته ایی یکبار شارژ و دشارژ بشه
  ایا این درمورد باتری نو که هنوز استفاده نشده هم صدق میکنه ؟

  • سلام . فرقی نمی کنه بهتره که نذارید زیاد باتری بلا استفاده بمونه . زودتر یک بار هم که شده تو این مدت وصلش کنید .

 • امیدی. 30 آبان 1395

  سلام . ممنونم از پست های مفید تون . واقعا آدمو از نگرانی درمیاره . موفق باشید. 🙂

 • امیدی. 29 آبان 1395

  سلام.
  من اولین باره به سایت تون سر میزنم و اینقدر گویا و عامیانه مطالب رو شرح دادین که کامل متوجه شدم . ممنون از مطالب با ارزشتون.
  ببخشید یه سوال برام پیش اومده ک توی دیدگاه ها و مطالب تون به جواب نرسیدم . من امروز یه لپ تاپ جدید گرفتم مارک acer و باطریشم داخلیه . اول کلی ازش استفاده کردم تا خاموش شد و بعد برای بار اول زدمش توی شارژ ک شارژ بشه . فروشنده گفته بود ک ۴، ۵ ساعت شارژ بشه کافیه برای بار اول . ولی متأسفانه یه کار ضروری پیش اومد ک مجبور شدم بعد از حدود ۲ ساعت ک توی شارژ بود اون رو از شارژ دربیارم کلا و لپ تاپ رو روشن کنم . ولی بعدش ک حدودا نیم ساعت باهاش کار کردم دوباره خاموشش کردم و برای ۵ ساعت گذاشتم شارژ بشه . الان نگرانیم از اینه که نکنه به خاطر اینکه همون دفعه اول ۲ ساعت فقط شارژ شده باطریش سریع مشکل پیدا کنه یا عمرش کمتر از حالت معمول بشه . میشه توضیح بدین در این باره ؟؟ و اینکه بار دوم ک برای ۵ ساعت زدمش توی شارژ تاثیری داره و جبران دفعه ی اول میشه ؟؟:-( لطفا راهنمایی کنید . با تشکر فراوان .

 • سلام من وقتی بازی میکنم یکم لگ داره تو بازیا ولی وقتی میزنم به شارژ به طرز عجیبی بازی بدون باگ میشه دلیلش چیه وقتی میزنم شارژ سریع تر میشه ؟

  • سلام . همه لپ تاپ ها همینجورین . چون باتری نمی تونه توان اجرای بازی رو به لپ تاپ برسونه اما شارژر می تونه

  • منکه لپ تاپ دل دارم این مشکل رو ندارم ولی از چند تا از دوستام پرسیدم گفتن بزن به شارژ درست میشه.

 • سلام خسته نباشید ببخشید من تمایلی به استفاده از باتری ندارم چون همش تو خونه ام و از همون شارژر استفاده میکنم حالا جکار کنم تا باتری خراب نشه

  • امیرحسین فهیم 18 مرداد 1396

   اگر باتریت داخلی هست روی حالت باتری سیور قرار بده و به برق وصل کن و در این حالت از باتری استفاده نمیشه و حداقل هفته ای ۱ بار از این حالت درش بیار و از باتری استفاده کن و اگر باتری خارجی هست باتری رو تا حالت ۴۰ به بالا نگه دار بعد باتری رو در بیار بعد بدون باتری ینی به برق وصل کن و ازش استفاده کن و اینم حداقل هفته ای یکبار با باتری کار کن

 • سلام . وقت تون بخیر خسته نباشید من باطری لپ تاپم رو تازه خریدم هنوز یک ماه هم نشده توی این یک ماه هم بطور مداوم از باطریش استفاده نکردم . بیشتر لپ تاپ رو بدون باطری و متصل به برق استفاده کردم . چند روزه باطری لپ تاپم بیشتر از 70 درصد شارژ نمیشه . به 70 که میرسه کنار باطری مینویسه که در حال شارژ نیست . از دیروز هم بیشتر 68 درصد نمیشه . به 68 که میرسه روند شارژ شدن متوقف میشه . باید چکار کنم ؟؟؟؟؟؟؟ لپ تاپم ایسوس هستش و باطری هم از نمایندگی رسمی ایسوس گرفتم .

خبرنامه علم فردا
علم فردا در شبکه های اجتماعی علم فردا در جی پلاس کانال تلگرام علم فردا علم فردا در اینستاگرام
هر گونه کپی برداری از مطالب علم فردا ممنوعه ! در ضمن ، وب سایت علم فردا روی سرورهای پارس پک میزبانی میشه!
دانلود ویدیوهای آموزش زبان انگلیسی علم فردا