بستن فهرست

برخی از دوستان در ایمیل های متوالی و در قسمت نظرات خواسته بودند که در مورد تفاوت باتری لپ تاپ ۶ سلولی و ۴ سلولی توضیح بدم و منم از اونجا که احساساتی هستم و نمی تونم درخواست کسی رو رد کنم قبول کردم 😀 .

همونطور که می دونید باتری  وظیفه تامین انرژی رو برای قطعات الکترونیکی داره . در واقع اختلاف پتانسیل حاصله از باتری باعث ایجاد جریان و حرکت اون تو مدار میشه . دوستانی که کمی علم الکترونیک دارن می دونن که در مدارات الکترونیکی اگه یه منبع ولتاژ داشته باشیم و چندین قطعه مثل مقاومت به صورت سری در مدار باشن ، ولتاژ کل که همون منبع تغذیه هست بین این قطعات به نسبت اندازه مقاومت ( اهم ) تقسیم میشه و جریان یکسانی از آنها می گذره و بر عکس اگر همون مدار رو به صورت موازی در نظر بگیریم جریان کل بین هر شاخه موازی به نسبت اندازه مقاومت ( اهم ) تقسیم میشه و ولتاژ همه اونها یکی هست .

سری بستن باتری ها

حال اگر چند منبع تغذیه ( باتری ) رو به صورت سری با هم در مدار قرار دهیم ، ولتاژ اونا با هم جمع میشه . حتما باتری قلمی رو داخل کنترل تلویزیون یا ساعت دیواری و … قرار دادید . اگه دقت کرده باشید جهت یکی از باتری ها بر عکس دیگری است . این بدین دلیله که باید سر مثبت یه باتری به سر منفی اون یکی باتری بخوره تا مقدارشون با هم جمع بشه . مثل شکل زیر :

 زبان انگلیسی - ابراهیم درویش

 

اتصال سری باتری ها

باتری ها در حالت سری بسته شده اند

 

اگر به شکل بالا دقت کنید ، در حالت سری ، ولتاژ باتری ها با همدیگه جمع میشه اما جریان یکسانی از اونا عبور می کنه .

موازی بستن باتری ها

در حالت موازی باتری ها دارای ولتاژی یکسان هستند اما جریان شاخه ها با هم جمع می شود . شکل زیر :

 

اتصال باتری ها به صورت موازی

باتری ها در حالت موازی

 

پس تا اینجا با سری بستن باتری ها به ولتاژ بیشتر و با موازی بستن اونا به جریان بیشتر رسیدیم . حالا اگه بخوایم هم به ولتاژ بیشتر و هم به جریان بیشتر برسیم باید از ترکیب سری – موازی ( اتصال مختلط ) استفاده کنیم .در لپ تاپ ها برای اینکه به جریان و ولتاژ مطلوب برسن نیز از همین روش استفاده میشه . شکل زیر :

 

اتصال سری - موازی باتری ها

اتصال سری – موازی باتری ها

 

همونطور که می بینید ۲ تا باتری ۱.۲ ولتی با هم سری شدند و با ۲ تا باتری ۱.۲ ولتی سری دیگه ، موازی شدند . با این کار در خروجی به ۲.۴ ولت و ۲۰۰۰ میلی آمپر می رسیم .

داستان ۳ ، ۶ ، ۹ یا ۱۲ سلولی نیز از همین جا شروع میشه . در واقع به هر کدوم از این باتری ها یک سلول میگن . ۶ سلولی یعنی ۶ تا باتری شبیه به باتری های قلمی درون یک بسته بندی جا خوش کردند . البته باتری قلمی با باتری های مورد استفاده در لپ تاپ زمین تا آسمون فرق میکنه اما اینجوری گفتم که درکش راحت تر بشه .

باتری های لپ تاپ ولتاژی بین ۳.۷ تا ۴ ولت دارن و جریانی حدود ۲۲۰۰ میلی آمپر یا در واقع ۲.۲ آمپر جاری می کنند . برای باتری های ۶ سلولی ، ۳ عدد سلول ( باتری ) سری بسته می شن . ۳ تا دیگه هم سری بسته میشن  و در اخر این جفت ۳ باتری با هم موازی میشن تا به ولتاژ و جریان مورد نظر برسیم .

تفاوت باتری ۶ سلولی با باتری ۴ سلولی

تا اینجا متوجه شدید که اتصالات مختلف باتری ها می تونه مقادیر مختلفی از جریان و ولتاژ رو به ما بده . توان الکتریکی یعنی همون مقداری که میگن باتری می تونه تولید کنه تا لپ تاپ روشن شه و روشن بمونه از ضرب ولتاژ باتری در جریان باتری بدست میاد .

توان = ولتاژ * جریان

حالا هر چی این سلول ها ی باتری لپ تاپ بیشتر باشن ، ولتاژ و جریان بیشتری تولید می کنن پس در نتیجه توان بیشتری نیز دارند . البته همیشه اینجور نیست . این نکته خیلی مهمه : شاید سلول های یک باتری های ۶ سلولی جریان ۲ آمپر را تولید کنند و سلول های باتری ۴ سلولی جریان ۲.۴ آمپر . اما توان باتری ۶ سلولی بیشتره . چرا ؟ چون توان حاصلضرب ولتاژ در جریانه . طبیعتا ولتاژ باتری ۶ سلولی به دلیل اینکه ۲ سلول بیشتر از باتری ۴ سلولی داره در کل بیشتره . پس توان بیشتری هم تولید می کنه . این توان رو بر اساس وات ساعت بیان می کنن . یعنی در هر ساعت می تونه فلان وات به مدار بده .

برای روشن تر شدن قضیه باید بگم که معمولا باتری های ۶ سلولی با جریان ۲.۲ آمپر ، ۴۸ وات ساعت و باتری های ۶ سلولی ظرفیت بالا با جریان ۲.۵۵ آمپر ، ۵۴ وات ساعت توان تولید می کنن . از طرفی باتری های ۹ سلولی با جریان ۲ آمپر ، ۹۴ وات ساعت تولید میکنن . فکر کنم الان دیگه داستان این وات ساعت رو متوجه شده باشید . شایدم نه . الان شاید بگید چطو این باتری ۹ سلولیه با ۲ آمپر توان بیشتری از باتری ۶ سلولی با ۲.۵۵ آمپر تولید کرد ؟ جواب رو پاراگراف بالا دادم : به خاطر تعداد سلول بیشتر و در نتیجه ولتاژ بیشتر.

در مورد باتری ۴ سلولی هم همینه . باتری ۴ سلولی از باتری ۶ سلولی وزن کمتری داره اما شاید حجم یکسانی داشته باشه . توان کمتری هم نسبت به باتری ۶ سلولی تولید می کنه . نکته مهم اینه که الزاما باتری ۶ سلولی طول عمر بیشتری از باتری ۴ سلولی نداره . شاید شما باتری ۶ سلولی داشته باشی اما از صبح تا شب با لپ تاپ کار کنی . یا شاید نرم افزارهایی رو باز کنی که RAM و گرافیک و پردازنده لپ تاپ شما بیشتر توان مصرف کنن . یا شاید از DVD رایتر خودتون زیاد استفاده میکنید و هزار و یک کار دیگه .

 

باتری 6 سلولی

باتری ۶ سلولی

 

خلاصه مقایسه باتری ۶ سلولی با باتری ۴ سلولی :

باتری ۶ سلولی وزن بیشتری نسبت به باتری ۴ سلولی داره .

باتری ۶ سلولی توان بیشتری نسبت به باتری ۴ سلولی تولید میکنه .

حجم باتری ۴ سلولی شاید برابر با باتری ۶ سلولی باشه .

طول عمر باتری ۶ سلولی از باتری ۴ سلولی بیشتره .

قیمت باتری های ۶ سلولی به دلیل وجود سلول بیشتر ، گرون تره .

بسته به نیاز و کارکرد کاربر ، باتری ۴ سلولی می تونه حتی طول عمر بیشتری از ۶ سلولی داشته باشه .

هرچه تعداد سلول های یک باتری بیشتر باشه ، توان اون بیشتر و مدت زمان بیشتری می تونه لپ تاپ رو روشن نگه داره .

البته یه نکته کنکوری رو هم بگم ! همیشه تعداد بیشتر سلول ، دلیل بر توان بیشتر نیست چون بستگی به توان اون سلول هم داره . یه باتری میتونه 4 سلولی باشه اما از یه باتری 6 سلولی قوی تر باشه . چون هر سلول رو قوی تر ساختن . اما تو شرایط برابر قطعا اون باتری ای که سلول های بیشتری داره ، قوی تره .

راستی دوستان ، پیشنهاد میکنم دوره های انگلیسی علم فردا رو تهیه کنید ، دنیاتون عوض میشه ! خیلی فرقه بین کسی که انگلیسی میدونه و نمیدونه !

حتما مطالب زیر رو هم بخونید

 • طول عمر باتری در لوازم قابل حمل مسئله بسیار مهمیه چون یه لپ تاپ با بهترین امکانات حتی اگه از طلا و جواهر ساخته شده باشه اگه باتری نداشته باشه با کلنگ هیچ فرقی نداره . 10 تا از بهترین لپ تاپ ها البته از نظر عمر باتری رو بهتون…
 •   لپ تاپ کم کم داره جای دسکتاپ رو میگیره . حالا این اتفاق خوبه یا بده خدا می دونه اما خدا نکنه 1 چیز تو جامعه اپیدمی بشه ، دیگه مردم به هر ضرب و ضوربی که شده میخوان اون حالت اپیدمیک رو حفظ کنن . الان مردم رو دور…
 •   باتری چیست؟ باتری می تواند انرژی مورد نیاز را برای دستگاه ذخیره کند تا بتوان از دستگاه بدون نیاز به اتصال به برق استفاده کرد. باتری یک قطعه شیمیایی است که با استفاده از سلول گالوانیکی (برقی) انرژی شیمیایی را به الکتریکی تبدیل می کند. سلول یک قطعه بسیار…
 • قیمت لپ تاپ عامل بسیار کلیدی و تعیین کننده در انتخاب لپ تاپ مورد نیاز تونه . تا جایی که در برخی موارد قیمت لپ تاپ منجر به انصراف از خرید هم شده . با اینکه قیمت لپ تاپ به راحتی خوردن یه لیوان شیرموز قابل پیش بینیه اما خود…

دوره آموزش زبان انگلیسی علم فردا

 • ■ آموزش اصول تلفظ در زبان انگلیسی
 • ■ آموزش انواع واژه ها + کاربرد و طرز استفاده از اونا
 • ■ آموزش ساخت جملات پایه ای و مهم در زبان انگلیسی
 • ■ آموزش استفاده از صفت ها در انگلیسی
 • ■ آموزش زمان های مختلف
 • ■آموزش جمله سازی با روش بسیار ساده!
دانلود دوره آموزش انگلیسی
دسته بندی
موضوعات مرتبط
محمدرضا امین زاده

محمدرضا امين زاده هستم ، مهندس الكترونيك و سردبير مجله علم فردا . علاقه زیادی به سخت افزار دارم ، اگه فرصتی بمونه در زمینه ادیت فیلم و تصویر و طراحی رابط کاربری وب و اندروید مطالعه و تمرین می کنم .

حمایت از علم فردا

نوشتن مطالب آموزشی به زبان ساده و قابل فهم برای همه ، کار بسیار سختیه . از طرفی ، نگهداری یک وب سایت آموزشی خرج داره ! اگر براتون امکان داره لطفا با پرداخت مبلغ کمی در هزینه های سایت سهیم باشید تا ما هم بتونیم با خیال راحت براتون بنویسیم و به سوال ها تون پاسخ بدیم . حمایت مالی از علم فردا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

76 دیدگاه

 • سیروان 26 دی 1399

  عالیییییییییییی مرسیسی

 • سلام
  توی تصویر بنظر می‌رسه سلولها از نوع ۱۸۶۵۰ هستن.‌ آیا همینطوره؟
  چون خیال دارم یه باتری لبتاب رو بشکافم و از سلولهاش برای دریل شارژیم استفاده کنم.
  و سوال دیگه اینکه آیا راهی برای فهمیدن تاریخ تولید باتری‌های ۱۸۶۵۰ که در بازار فروخته میشن هست؟
  چون قیمتهاشون خیلی عجیب و گنگ و بی‌قاعده ست! مثلا باتری برند (مثل سامسونگ و ال.جی) رو می‌بینی یه فروشگاه به نصف قیمت سانی‌بت یه فروشگاه دیگه گذاشته!!
  آدم نگران میشه که مبادا تاریخش رو به اتمامه که انقد ارزون گذاشتن.
  پیشاپیش از راهنمایی‌تون و مجموع مطالب خوب سایتتون ممنونم

 • محمود علی زاده 28 تیر 1397

  عالی بود، خیلی زیبا و واضح توضیح داده شد.

 • عالی دمت گرم پسر

 • محمد احمدی 24 شهریور 1396

  با سلام خدمت مدیریت سایت
  مطلب منتشر شده در مورد تفاوت باطری 4 سلولی و 6 سلولی بسیار عالی بود و قابل فهم بود.
  ممنون

 • سلام
  روی خود لپ تاپم نوشته
  Input : 19V 3.42A 65W
  ولی روی باتری ای ک از اول روش بوده نوشته
  15V 2.95Ah 44Wh
  میخواستم بدونم ممکنه باتری تقلبی باشه ؟
  اخه باتریم کاملا خرابم شده
  واینکه الان ک میخوام دوباره باتری بگیرم براش باید ولت و آمپر باتری دقیقا مث ولت و آمپر لپ تاپ باشه ؟
  ممنون میشم بگین

 • سلام
  من باتری لپ تاپم خراب شده و میخوام یه نو بگیرم از بین ولتاژ V و میلی امپر ساعت mAh و وات ساعت Wh کدوما باید دقیقا یکی باشن ؟
  ممنون

 • مطلب خوبی بود . اطلاعات جامع و مفیدی دادین . زمانی که داشتم سرچ می کردم “تفاوت باتری 6 سلولی با 4 سلولی” اصلا فکر نمی کردم انقدر خوب شیرفهم شم 😉

 • سلام میشه موقع خرید باطری لب تاب که مال خودم 6 سلولی هست مثلا 10 سلولی بگیرم ؟

خبرنامه علم فردا
علم فردا در شبکه های اجتماعی علم فردا در جی پلاس کانال تلگرام علم فردا علم فردا در اینستاگرام
هر گونه کپی برداری از مطالب علم فردا ممنوعه ! در ضمن ، وب سایت علم فردا روی سرورهای پارس پک میزبانی میشه!
دانلود ویدیوهای آموزش زبان انگلیسی علم فردا