بستن فهرست

برخی از دوستان در ایمیل های متوالی و در قسمت نظرات خواسته بودند که در مورد تفاوت باتری لپ تاپ ۶ سلولی و ۴ سلولی توضیح بدم و منم از اونجا که احساساتی هستم و نمی تونم درخواست کسی رو رد کنم قبول کردم 😀 .

همونطور که می دونید باتری  وظیفه تامین انرژی رو برای قطعات الکترونیکی داره . در واقع اختلاف پتانسیل حاصله از باتری باعث ایجاد جریان و حرکت اون تو مدار میشه . دوستانی که کمی علم الکترونیک دارن می دونن که در مدارات الکترونیکی اگه یه منبع ولتاژ داشته باشیم و چندین قطعه مثل مقاومت به صورت سری در مدار باشن ، ولتاژ کل که همون منبع تغذیه هست بین این قطعات به نسبت اندازه مقاومت ( اهم ) تقسیم میشه و جریان یکسانی از آنها می گذره و بر عکس اگر همون مدار رو به صورت موازی در نظر بگیریم جریان کل بین هر شاخه موازی به نسبت اندازه مقاومت ( اهم ) تقسیم میشه و ولتاژ همه اونها یکی هست .

سری بستن باتری ها

حال اگر چند منبع تغذیه ( باتری ) رو به صورت سری با هم در مدار قرار دهیم ، ولتاژ اونا با هم جمع میشه . حتما باتری قلمی رو داخل کنترل تلویزیون یا ساعت دیواری و … قرار دادید . اگه دقت کرده باشید جهت یکی از باتری ها بر عکس دیگری است . این بدین دلیله که باید سر مثبت یه باتری به سر منفی اون یکی باتری بخوره تا مقدارشون با هم جمع بشه . مثل شکل زیر :

 

آموزش زبان انگلیسی - ابراهیم درویش

آموزش زبان انگلیسی علم فردا

 • یه بار برای همیشه تلفظ انگلیسی رو یاد بگیر!
 • ■ آموزش گرامر انگلیسی از صفر تا صد!
 • ■ آموزش مکالمه انگلیسی درباره موضوعات کاربردی
 • ■ مبتنی بر انگلیسی امریکایی!
 • ■ بیش از 45 ساعت ویدیو آموزشی!!!
 • اطلاعات بیشتر + نمونه درس
اتصال سری باتری ها

باتری ها در حالت سری بسته شده اند

 

اگر به شکل بالا دقت کنید ، در حالت سری ، ولتاژ باتری ها با همدیگه جمع میشه اما جریان یکسانی از اونا عبور می کنه .

موازی بستن باتری ها

در حالت موازی باتری ها دارای ولتاژی یکسان هستند اما جریان شاخه ها با هم جمع می شود . شکل زیر :

 

اتصال باتری ها به صورت موازی

باتری ها در حالت موازی

 

پس تا اینجا با سری بستن باتری ها به ولتاژ بیشتر و با موازی بستن اونا به جریان بیشتر رسیدیم . حالا اگه بخوایم هم به ولتاژ بیشتر و هم به جریان بیشتر برسیم باید از ترکیب سری – موازی ( اتصال مختلط ) استفاده کنیم .در لپ تاپ ها برای اینکه به جریان و ولتاژ مطلوب برسن نیز از همین روش استفاده میشه . شکل زیر :

 

اتصال سری - موازی باتری ها

اتصال سری – موازی باتری ها

 

همونطور که می بینید ۲ تا باتری ۱.۲ ولتی با هم سری شدند و با ۲ تا باتری ۱.۲ ولتی سری دیگه ، موازی شدند . با این کار در خروجی به ۲.۴ ولت و ۲۰۰۰ میلی آمپر می رسیم .

داستان ۳ ، ۶ ، ۹ یا ۱۲ سلولی نیز از همین جا شروع میشه . در واقع به هر کدوم از این باتری ها یک سلول میگن . ۶ سلولی یعنی ۶ تا باتری شبیه به باتری های قلمی درون یک بسته بندی جا خوش کردند . البته باتری قلمی با باتری های مورد استفاده در لپ تاپ زمین تا آسمون فرق میکنه اما اینجوری گفتم که درکش راحت تر بشه .

باتری های لپ تاپ ولتاژی بین ۳.۷ تا ۴ ولت دارن و جریانی حدود ۲۲۰۰ میلی آمپر یا در واقع ۲.۲ آمپر جاری می کنند . برای باتری های ۶ سلولی ، ۳ عدد سلول ( باتری ) سری بسته می شن . ۳ تا دیگه هم سری بسته میشن  و در اخر این جفت ۳ باتری با هم موازی میشن تا به ولتاژ و جریان مورد نظر برسیم .

تفاوت باتری ۶ سلولی با باتری ۴ سلولی

تا اینجا متوجه شدید که اتصالات مختلف باتری ها می تونه مقادیر مختلفی از جریان و ولتاژ رو به ما بده . توان الکتریکی یعنی همون مقداری که میگن باتری می تونه تولید کنه تا لپ تاپ روشن شه و روشن بمونه از ضرب ولتاژ باتری در جریان باتری بدست میاد .

توان = ولتاژ * جریان

حالا هر چی این سلول ها ی باتری لپ تاپ بیشتر باشن ، ولتاژ و جریان بیشتری تولید می کنن پس در نتیجه توان بیشتری نیز دارند . البته همیشه اینجور نیست . این نکته خیلی مهمه : شاید سلول های یک باتری های ۶ سلولی جریان ۲ آمپر را تولید کنند و سلول های باتری ۴ سلولی جریان ۲.۴ آمپر . اما توان باتری ۶ سلولی بیشتره . چرا ؟ چون توان حاصلضرب ولتاژ در جریانه . طبیعتا ولتاژ باتری ۶ سلولی به دلیل اینکه ۲ سلول بیشتر از باتری ۴ سلولی داره در کل بیشتره . پس توان بیشتری هم تولید می کنه . این توان رو بر اساس وات ساعت بیان می کنن . یعنی در هر ساعت می تونه فلان وات به مدار بده .

برای روشن تر شدن قضیه باید بگم که معمولا باتری های ۶ سلولی با جریان ۲.۲ آمپر ، ۴۸ وات ساعت و باتری های ۶ سلولی ظرفیت بالا با جریان ۲.۵۵ آمپر ، ۵۴ وات ساعت توان تولید می کنن . از طرفی باتری های ۹ سلولی با جریان ۲ آمپر ، ۹۴ وات ساعت تولید میکنن . فکر کنم الان دیگه داستان این وات ساعت رو متوجه شده باشید . شایدم نه . الان شاید بگید چطو این باتری ۹ سلولیه با ۲ آمپر توان بیشتری از باتری ۶ سلولی با ۲.۵۵ آمپر تولید کرد ؟ جواب رو پاراگراف بالا دادم : به خاطر تعداد سلول بیشتر و در نتیجه ولتاژ بیشتر.

در مورد باتری ۴ سلولی هم همینه . باتری ۴ سلولی از باتری ۶ سلولی وزن کمتری داره اما شاید حجم یکسانی داشته باشه . توان کمتری هم نسبت به باتری ۶ سلولی تولید می کنه . نکته مهم اینه که الزاما باتری ۶ سلولی طول عمر بیشتری از باتری ۴ سلولی نداره . شاید شما باتری ۶ سلولی داشته باشی اما از صبح تا شب با لپ تاپ کار کنی . یا شاید نرم افزارهایی رو باز کنی که RAM و گرافیک و پردازنده لپ تاپ شما بیشتر توان مصرف کنن . یا شاید از DVD رایتر خودتون زیاد استفاده میکنید و هزار و یک کار دیگه .

 

باتری 6 سلولی

باتری ۶ سلولی

 

خلاصه مقایسه باتری ۶ سلولی با باتری ۴ سلولی :

باتری ۶ سلولی وزن بیشتری نسبت به باتری ۴ سلولی داره .

باتری ۶ سلولی توان بیشتری نسبت به باتری ۴ سلولی تولید میکنه .

حجم باتری ۴ سلولی شاید برابر با باتری ۶ سلولی باشه .

طول عمر باتری ۶ سلولی از باتری ۴ سلولی بیشتره .

قیمت باتری های ۶ سلولی به دلیل وجود سلول بیشتر ، گرون تره .

بسته به نیاز و کارکرد کاربر ، باتری ۴ سلولی می تونه حتی طول عمر بیشتری از ۶ سلولی داشته باشه .

هرچه تعداد سلول های یک باتری بیشتر باشه ، توان اون بیشتر و مدت زمان بیشتری می تونه لپ تاپ رو روشن نگه داره .

البته یه نکته کنکوری رو هم بگم ! همیشه تعداد بیشتر سلول ، دلیل بر توان بیشتر نیست چون بستگی به توان اون سلول هم داره . یه باتری میتونه 4 سلولی باشه اما از یه باتری 6 سلولی قوی تر باشه . چون هر سلول رو قوی تر ساختن . اما تو شرایط برابر قطعا اون باتری ای که سلول های بیشتری داره ، قوی تره .

راستی دوستان ، پیشنهاد میکنم دوره های انگلیسی علم فردا رو تهیه کنید ، دنیاتون عوض میشه ! خیلی فرقه بین کسی که انگلیسی میدونه و نمیدونه !

حتما مطالب زیر رو هم بخونید

 • 1 ترفند برای افزایش عمر باتری معیوب لپ تاپ  اگر لپ تاپ دارید منتظر خراب شدن باتری آن بعد از مدتی باشید . این مدت می تواند چند سال طول بکشد اما خب بالاخره اتفاق می افتد . خراب شدن باتری لپ تاپ به منزله شارژ نشدن آن است . کاری که شما در این زمان انجام می…
 • مقایسه آلترابوک ، نت بوک و تبلت  در این مقاله هر جا صحبت از آیپد می شود به نمایندگی از تبلت ها است . مثل اینکه هیچ یک از گجت ها خواب خوشی نمی توانند داشته باشند چون به محض ورود یک محصول مناسب و پولساز در بازار ، گجت و محصول جدید تری با ویژگی…
 • سامسونگ رسما گلکسی تب 7.7 را معرفی کرد  امروز سامسونگ در نمایشگاه لوازم خانگی برلین رسما تبلت جدید خود سامسونگ گلکسی تب 7.7 را معرفی کرد . این تبلت از سیستم عامل اندروید 3.2 (honeycomb) بهره می برد و صفحه نمایش آن همانطور که از اسمش پیداست 7.7 اینچ Super AMOLED WXGA می باشد . باتری 5100…
 • ساخت لپ تاپی که با چشم کنترل می شود !اگر چند سال پیش خبری در حوزه تکنولوژی و وسایل پیشرفته منتشر می شد همگان انگشت به دهان می مانند اما امروزه آنقدر کارهای عجیب غریب از این بشر سر زده که بسیاری از اختراعات و گجت های جدید برای همه امر عادی به حساب می آید . اما این…
دسته بندی
موضوعات مرتبط
محمدرضا امین زاده

محمدرضا امين زاده هستم ، مهندس الكترونيك و سردبير مجله علم فردا . علاقه زیادی به سخت افزار دارم ، اگه فرصتی بمونه در زمینه ادیت فیلم و تصویر و طراحی رابط کاربری وب و اندروید مطالعه و تمرین می کنم .

آموزش زبان انگلیسی - ابراهیم درویش

آموزش زبان انگلیسی علم فردا

 • یه بار برای همیشه تلفظ انگلیسی رو یاد بگیر!
 • ■ آموزش گرامر انگلیسی از صفر تا صد!
 • ■ آموزش مکالمه انگلیسی درباره موضوعات کاربردی
 • ■ مبتنی بر انگلیسی امریکایی!
 • ■ بیش از 45 ساعت ویدیو آموزشی!!!
 • اطلاعات بیشتر + نمونه درس

حمایت از علم فردا

نوشتن مطالب آموزشی به زبان ساده و قابل فهم برای همه ، کار بسیار سختیه . از طرفی ، نگهداری یک وب سایت آموزشی خرج داره ! اگر براتون امکان داره لطفا با پرداخت مبلغ کمی در هزینه های سایت سهیم باشید تا ما هم بتونیم با خیال راحت براتون بنویسیم و به سوال ها تون پاسخ بدیم . حمایت مالی از علم فردا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

78 دیدگاه

 • آیا باز کردن سلول های داخل باطری لپ تاپ خطر انفجا داره؟ من میخوام الکترودهای داخل باطری را جدا کنم و استفاده کنم .ایا باز کردن باطری کار خطرناکی هست؟

 • باسلام وخسته نباشید .استاده من باطری را باز کردم با امپر امپر ها رو گرفتم یه کی از باطری ها ۲.۴. می زنه وبقیه از ۳.۶۰ به بالا ولی کل ولت باطری ها جمعان .۹.۴۰ هست وروشن نمیشه باید چکار کنم ……ودرضمن کل ولتاژ باید ۱۰.۸ ولت باشه باید چکار کنم بعد از منفی ومثبت ولت می گیرم صفر نشون مید ولبتای لنوو ۵۱۰ هست ممنون میشم راهنمای کنی ….خواستم باطری خودم درست کنم

 • سیروان 26 دی 1399

  عالیییییییییییی مرسیسی

 • سلام
  توی تصویر بنظر می‌رسه سلولها از نوع ۱۸۶۵۰ هستن.‌ آیا همینطوره؟
  چون خیال دارم یه باتری لبتاب رو بشکافم و از سلولهاش برای دریل شارژیم استفاده کنم.
  و سوال دیگه اینکه آیا راهی برای فهمیدن تاریخ تولید باتری‌های ۱۸۶۵۰ که در بازار فروخته میشن هست؟
  چون قیمتهاشون خیلی عجیب و گنگ و بی‌قاعده ست! مثلا باتری برند (مثل سامسونگ و ال.جی) رو می‌بینی یه فروشگاه به نصف قیمت سانی‌بت یه فروشگاه دیگه گذاشته!!
  آدم نگران میشه که مبادا تاریخش رو به اتمامه که انقد ارزون گذاشتن.
  پیشاپیش از راهنمایی‌تون و مجموع مطالب خوب سایتتون ممنونم

 • محمود علی زاده 28 تیر 1397

  عالی بود، خیلی زیبا و واضح توضیح داده شد.

 • عالی دمت گرم پسر

 • محمد احمدی 24 شهریور 1396

  با سلام خدمت مدیریت سایت
  مطلب منتشر شده در مورد تفاوت باطری 4 سلولی و 6 سلولی بسیار عالی بود و قابل فهم بود.
  ممنون

 • سلام
  روی خود لپ تاپم نوشته
  Input : 19V 3.42A 65W
  ولی روی باتری ای ک از اول روش بوده نوشته
  15V 2.95Ah 44Wh
  میخواستم بدونم ممکنه باتری تقلبی باشه ؟
  اخه باتریم کاملا خرابم شده
  واینکه الان ک میخوام دوباره باتری بگیرم براش باید ولت و آمپر باتری دقیقا مث ولت و آمپر لپ تاپ باشه ؟
  ممنون میشم بگین

 • سلام
  من باتری لپ تاپم خراب شده و میخوام یه نو بگیرم از بین ولتاژ V و میلی امپر ساعت mAh و وات ساعت Wh کدوما باید دقیقا یکی باشن ؟
  ممنون

 • مطلب خوبی بود . اطلاعات جامع و مفیدی دادین . زمانی که داشتم سرچ می کردم “تفاوت باتری 6 سلولی با 4 سلولی” اصلا فکر نمی کردم انقدر خوب شیرفهم شم 😉

 • سلام میشه موقع خرید باطری لب تاب که مال خودم 6 سلولی هست مثلا 10 سلولی بگیرم ؟

 • سلام
  ممنون از توضیح مفصل و خوب و مفید

 • سلام مدل لپ تاپ من لنوو z510
  باتریش خراب شده و اینترنتی از یه سایت ، باتری تهیه کردم . الآن که بعد دوهفته باتری به دستم رسیده میبینم که ظرفیتش 2200mAh در صورتی که باتری اصلی لپ تاپ 3200mAh ظرفیت داره و روی این باتری جدید نوشته قابل استفاده برای z400/z500/z510
  چه کار کنم این باتری قابل استفاده برای z510 هست ؟!!!

 • سامان 15 تیر 1395

  سلام میشه بگید باتری 4 سلول تقریبا چند ساعت برای یک برنامه نویس که خیلی از
  لپ تاپ استفاده می کنه کارمیکنه

 • سلام آقای امین زاده . توی بازار ایران باتری 12 سلولی هم گیر میاد ؟ اگه اطلاع دارید لطفا قیمت باتری 9 سلولی و 12 سلولی رو بگید . من لپتاپم ایسر هست بنظرتون کدوم مارک باتری بهتره براش ؟

  • سلام
   باید از فروشنده ها بپرسید می تونید سفارش بدید اگر هم نباشه واستون میارن . قیمت ندارم متاسفانه . مارک مهم نیست ، مهم اینه که باتری هم مدل باتری خود تون بخرید .

 • سلام .
  در این جا هم ولتاژ و هم جریان باطری ها یکی بود . اما اگه اندازه نباشند چی ؟

 • سلام دوست من
  خیلی ممنون بابت راهنمایی و آموزش خوبت

 • مرسی واقعا علم فردا رو تو سایت تون دیدم . بازم ممنون

 • رضا ذاکری 05 بهمن 1394

  باسلام
  با اینکه این مطلب خیلی وقته توی سایتتون قراردادید اما من الان یک سوال برام پیش اومده
  باطری لپتاب من ولتاژش 10.8 و 4000 آمپر (طبق مشخصات مندرج خود باطری) و الان خراب شده از طرفی من خونه از اون باطری های داخل باطری لپتاپ که توی عکس بالا گذاشتید خونه دارم (3.7 ولت 2 آمپر که واسه چراغ قوه های بزرگ مصرف میشه)
  حالا من میتونم 3 باطری رو سری کنم تا ولتاژ 10.8 بگیرم و با دسته باطری مشابه موازی کنم و 4000 آمپ داشته باشم (مجموعا 10.8 ولت 4000 آمپر و سیم هاشو لحیم کنم؟؟
  اگر جواب مثبت هست به کدام پین باید لحیم بشه؟(چون چند پین داره در صورتی که ما فقط 2 سیم مثبت و منفی داریم)
  باتشکرازسایت خوبتون

 • ممنون محمد امین

 • محمدرضا فرهادیان 25 دی 1394

  تشکر از مطالب مفید حضرتعالی

 • امیر محمد 21 دی 1394

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما دوست عزیز

  مرسی از مطالب مفید و اموزندتون…من میخوام در رنج ۲میلیون و پانصد هزار تومان یه لپ تاپ بخرم و یخورده سر در گم شدم…من لپ تاپ رو برای کارهای شخصی وروزانه نیاز دارم و برای بازی های انچنانی و کارهای گرافیکی بالا نمیخوام..
  فقط چیزی که برام مهمه سرعت سیستم هست و حافظه بالا …شما چه لپ تاپی رو پیشنهاد میدین؟؟ لنوو یا ایسوس یا مارک های دیگه؟؟یه مدل خوب با این توضیحات بهم معرفی کنید..
  ممنون میشم جواب بدی..

 • غلامرضا 20 دی 1394

  سلام من یه اچ پی جی 6 دارم با باطری شش سلولی میخوام یه باطری 12 سلولی با همون ولتاژ خروجی بزارم به دستگاه و مکانیسم شارژ اسیب نمیزنه ایا .و اینکه ایا نیازه شارژرشو تعویض کنم یا نه

 • حسن وحدتی 30 آذر 1394

  سلام و خسته نباشید
  من یه لپتاپ لنوو z510 دارم که یه ماهی هست که باطریش خراب شده. البته از قبل از خرید شنیده بودم که باطری 4 سلولی که روی این لپتاپ نصبه چیز جالبی نیست و در مقابل پردازنده این دستگاه ضعیف عمل میکنه!!
  مال من i5 هستش و دوست دارم باطریشو با یه باطری 6 سلولی ولی با همون ولتاژ عوض کنم. آیا امکانش هست؟ به فرض اینکه به لحاظ حجمی هم با دستگاه ست باشه میتونم بدون اسیب زدن به دستگاه از یه باطری 6 سلولی استفاده کنم؟ اصلا لازمه 6 سلولی بندازم یا همون 4 سلولی واسش کفایت می کنه؟

  • سلام
   اول از همه اندازه باتری 4 سلولی با 6 سلولی فرق داره
   دو اینکه مشکل باتری لنوو z510 به خاطر پردازنده و این چیزا نیست ، مشکل ، ساختار درونی باتریه و اگه یه باتری 4 سلولی بهتر جایگزین بشه مشکل حل میشه

 • ساسان 20 آذر 1394

  سلام
  روش اندازه گیری ولتاژ باتری لپ تاپ رو لطف کنید بگید چون هرچی با ولتمتر ولتاژ باتری لپ تاپم رو که سالمه و فول شارژ هست میگیرم چیزی نشون ننمیده فکر کنم جمپری چیزی باید بکنم(مانند پاور کامپیوتر)

 • محمد شیبانی اصل 02 آذر 1394

  با سلام آقای مهندس امین زاده اینجانب به نوبت خودم از توضیحات خیلی خوب وواضح که در خصوص تفاوت سری باطری های لپ تاپ داید ممنون وساپسگزارم البته اینجانب رشته تحصیلیم حسابداری است . در صورت امکان راهنمایی فرمایید که باطری لپ تاپ چه نوع مارکی برای مدل dell n5010 fovl بخرم باتشکر فراوان شیبانی

 • سلام.من میخوام لپ تاپ asus k550 jk-a بخرم.
  با توضیحات شما به این نتیجه رسیدم که چون باتری 4 سلولی داره به درد من که دانشجوی it هستم نمیخوره.
  میشه نظرتونو درمورد این مدل لپ تاپ بگید؟

  • سلام
   اگه لپ تاپ رو خیلی حمل نمی کنید این مسئله خیلی مهم نیست
   ضمن اینکه ایسوس مدل های 6 سلولی داره که حتی از لپ تاپ جدا میشن . مثل ایسوس n56jk

 • سلام واسه باتری لب تاپ مدل dell inspiron 1545 که 6 سلولیه میتونم باتری 9 سلولی استفاده کنم؟

 • دمت گرم

 • سلام
  اول ازتون باید تشکر کنم بخاطر مطالب ویژتون.اگر شما نبودید شاید من یه لپ تاپ بد نسبت به پولی که میدم میگرفتم.امید وارم این سایت و مطالب عالیش ادامه داشته باشه ما هم پشتتون هستیم.
  فقط اینکه باتری lenovo thinkpad e540 بهتره یاlenovo ideapad z510؟
  در کل یه چند وقتیه بین این دو لپ تاپ موندم.کدوم رو بخرم؟

 • کارشناس رشته فیزیک هستم و علاقه مند به رشته رباتیک و مدارهای الکتریکی هستم ودر طراحی مدارها نیاز به راهنمایی دارم

 • عالی بود.

 • خیلی ممنون از مطلب زیباتون
  یه سوال داشتم اونم اینه که من اگه باطری لپ تاپم 4 سلولی باشه و یه روزی خراب بشه بخوام عوضش کنممیتونم برم یه باطری 6 سلولی بگیرم ؟؟؟
  مشکلی به لحاظ ولتاژ و اینا پیش نمیاد ؟

  • خواهش میکنم . فرق می کنن . نمیشه باید همون 4 سلولی بزارید یا اینکه با 6 تا سلول ، ولتاژ معادل اون 4 سلولی رو بسازید . داستان زیاد داره .

 • ممنون دوست عزیز

 • سلام
  باتری z510 که 4سلولیه ولی چرا زده 48watt
  اگر هر سلول 4 ولت و 2.5A باشه خوب میشه 8V و 5A که ضربش میشه 40وات
  در صورتیکه یکجا خوندم 14ولتی هم هست پس باید هر سلولش حدود 7ولت و 1.7A باشه تا توان 48 رو با 4سلول بده
  البته فکر کنم 48وات جنبه تبلیغاتی داره چون باتریش قدرت خوبی نداره و دستگاه بدون آداپتور شارژ با خیلی از نرم افزارها و بازیها فقط با باتری تنها جوابگو نیست

 • با سلام وتشکر فراوان به خاطر اطلاعات خوبتون.

 • واقعا دستت درست خیلی زیبا و شیوا و جالب گفتی

 • سلام
  خیلی ممنون از سایت خیلی خوبتون جواب بیشتر سوالام توش بود
  یه سوال داشتم : من یه تبلت ایسوس دارم fonepad7 me372cg
  سیم کارت خور هست و otg هم داره یه بار یه فلش بهش وصل کردم سرش کنده شد یه ارور راجع به ولتاژ و اینا داد بعد از اون هرزگاهی موقع تماس گرفتن خاموش میکنه و به سختی روشن میشه و تو نرم افزار دوربین میگه the battery is running low do you want to cloes the camera به نظر شما ایراد کجاست رام روش نصب نکردم و روت هم نکردم.
  باید کالیبره کنم؟

 • واقعا ممنون.چند روزه میخوام لپ تاپ بگیرم راجع به مشخصات یه لپ تاپ خوب خیلی از نوشته هاتون کمک گرفتم.پاینده باشید.

 • سلام من 12باتری دارم هر کدوم2000میلی امپر و 1.2ولت جریان دارن میخواهم 6 تارو سری کنم تا به جریان مورد نیازم7.2برسم 6تای دیگر رو موازی میکنم و به جریان1.2ولت با ولتاژ12000میلی امپر برسم حالا اگه این دوتا موازی بشن میشه14000میلی امپر با7.2 ولت ایا روش ممکن است یا نه و امپر زیاد به وسیله من اسیب نمی زند ما شین رادیو کنترلی

 • سلام اگر امکان داره یک لب تاب خوب از اسوس باقیمت 1700یا 1800 معرقی کنید یا دیگر برندها ممنون

 • باتشکر. لطفا اگه ممکنه در مورد ریست چیپ باتری و تعویض سلول باتری هم مطلب بذارید.

 • مثله همیشه کوتاه و مفید و خواندنی بود دست گلنون درد نکنه…یه سوال در مورد باطری ها داشتم .اکه باطری رو در نیاریم در حالی که شارژر به لپ تاپ وصله و باطری پر هست این واسه باطری ضرری نداره؟(د شارژ نمیشه؟)

 • حسین غیرتی 20 دی 1392

  1-آیا روشی وجود داره که لپ تاپو سبکش کنم ؟ چون یه مقدار وزنش برام زیاده !

  2- سوال دیگه اینکه اگه راهی برا سبک کردن وجود نداره ….به نظر شما خوبه این N56VB رو بفروشم یه N46JV بخرم ؟ (با فرض اینکه N46JV در بازار موجوده و البته اینو میدونم که تو فروشش حدود یه میلیون ضرر میکنم )
  اگه جواب منفیه چرا ؟!

  ………….با تشکر

 • حسین غیرتی 19 دی 1392

  سلام من یه N56VB خریدم . همونطور که میدونید باتری خودش ۶ سلولیه . سوالم اینه که : آیا میشه باتری ۴ سلولی براش گرفت ؟
  …………….. با تشکر

 • فرشاد 07 دی 1392

  اگه خودت جمع آوری کردی خدا پدر و مادرت رو بیامورزه، اگه هم کپی کردی، ممنون.. 🙂

  • فرشاد جان
   تمام مطالبی که در علم فردا می خونی حاصل تحقیق و تالیف نویسنده هاشه و نیازی به کپی برداری نیست . مطالب علم فردا در بسیاری از وب سایت ها و وبلاگ ها کپی میشه .

 • پشت زمینه باطریه lichking هست

 • مرسی.عالی بود

 • سلام
  ممنون میشم جواب بدید

  چطور میتونیم تشخیص بدیم باطری لپ تاپمون چند سلولی هست
  لپ تاپ من sony svf15218 هست
  که باید 6سلولی باشه
  ولی ممکنه فروشنده 4سلولی تحویل بده؟
  چطور میتونم بفمم چندسلولی هست؟
  مرسی

  • سلام
   فکر میکنم لپ تاپ شما 4 سلولی باشه .
   تو سایت سازنده می زنه که چند سلولی هست . از نظر ظاهری تقریبا میشه گفت نمی تونید متوجه بشید .

 • سلام تشکر میکنم از اطلاعان مفیدی که در مورد باتری لپ تاپ قرار دادی
  همیشه موفق باشی

 • من رشته ی الکترونیک هستم
  مطالبتون خیلی مختصر و پر مغز بود استفاده کردم
  خوشحال میشم وقتی میبینم ک هن.ز کسی هست ک به دیگران کمک می کنه آخه من چند وقتیه(یکی دو سال) که برا حل مشکلات و سئولات این چنینی به اینترنت و وبگردی می پردازم
  امیدوارم هیچ وقت این کارتون رو متوقف نکنین
  ممنون

  • سلام احمد جان . لطف دارید .
   مطمئنا تا زمانی که عمری باقی باشه علم فردا متوقف نخواهد شد و با وجود خوانندگان فهیمی چون شما ، انگیزه ما هم برای نوشتن مطالب بهتر ، بیشتر میشه .
   اگر علم فردا براتون مفید بوده ، لطفا به دوستان خودتون هم معرفی کنید . مرسی

 • سلام . ممنون از مطالب مفیدتون

 • سيد محمدرضا 27 مرداد 1392

  خیلی گلی!
  معرکــــــــــــــــه بود!

 • در وبلاگم پاسخ رو بفرستید … ممنونم

 • ببخشید ایا مثلا میشه باتری 9 سلولی رو برای هر لبتابی لستفاده کرد؟ مثلا برای ایسر؟

 • مرسی توضیح جامع و کاملی بود

 • تشکر از اطلاعات خوبتون.

 • سلام با آرزوی موفقیت روز افزون برای شما و همه تلاشگران کلا مطالب مفیدی است من کمتر فرصت استفاده از سایت را دارم معمولا آنها را در ورد کپی میکنم تا در فرصت مناسب بخوانم یا مرور کنم ولی جمله ها جابجا میشوند
  اگر بتوانیم از دانلود استفاده کنیم شاید مشگل حل شود خیلی ممنون موفق باشید

 • خیلی ممنون

 • از زحمات شما تشکر میکنم و توفیق روزن افزون در عرصه علم و دانش برای شما عزیزان آرزومندم .

 • واقعا دست گلتون درد نکنه.ممنون ازاینکه از طریق ایمیل هم اطلاع دادید.

حمایت از علم فردا
خبرنامه علم فردا
علم فردا در شبکه های اجتماعی علم فردا در جی پلاس کانال تلگرام علم فردا علم فردا در اینستاگرام
هر گونه کپی برداری از مطالب علم فردا ممنوعه ! در ضمن ، وب سایت علم فردا روی سرورهای پارس پک میزبانی میشه!
دانلود آموزش انگلیسی علم فردا