بستن فهرست

RAM رم یکی از مهمترین عواملی است که هنگام خرید کامپیوتر و یا لپ تاپ باید بهش توجه کنید . در لپ تاپ به دلیل اینکه اولا شرکت سازنده قبل از شما و بهتر از شما حواسش به سخت افزار موجود در لپ تاپش هست ، مقدار RAM رم به درستی انتخاب میشه اما در کامپیوتر رومیزی اینطور نیست ، اینکه کدوم مارک RAM رم رو انتخاب کنید ، چند تا RAM رم ، چه فرکانسی ، چه مقدار حافظه و هزار و یک ابهام دیگه که قصد دارم در این پست تا جایی که سوادم بهم اجازه میده رفعشون کنم . پس تا انتهای پست همراهم باشید ، ضرر نمی کنید قطعا .

رمی که اینجا صحبت میشه SDRAM هست

 RAM رم چیست ؟

خیلی ها می دونن RAM رم چیه اما من واسه اونایی که ذهنیت درستی از RAM رم و اینکه اصلا چرا باید RAM رم در کامپیوتر وجود داشته باشه ندارن ، بازگو میکنم .

دانلود ویدیوهای آموزش گرامر زبان انگلیسی - ابراهیم درویش
ماژول یا استیک RAM رم قبل از نصب روی اسلات

ماژول یا استیک RAM رم قبل از نصب روی اسلات

RAM مخفف ۳ کلمه Random Access Memory به معنی حافظه با دسترسی تصادفی هست . حالا چرا حافظه تصادفی ؟ اگه RAM رم رو از نزدیک ببینید چند تراشه ( آی سی ) لحیم شده می بینید که درون این تراشه ها فضای ذخیره سازی تعبیه شده . بزارید یه مثال بزنم : فرض کنید یه آپارتمان ۱۰۰ واحده داریم ( می دونم خیلی بزرگ و غیر قابل باوره اما تخیل که کنتور نمی ندازه ، تصور کنید دیگه ) . هر واحد شماره مخصوص به خودش رو داره . به اکبر آقا می گیم برو واحد ۴ ، به اصغر آقا میگیم برو واحد ۵۹ و … هیچ محدودیتی هم نمی ذاریم و بهشون میگیم اگه واحد ۴ یا واحد ۵۹ پر بود برید هر جا که خالی بود . در مورد RAM رم هم این مسئله صدق میکنه ، در حافظه RAM رم و درون اون تراشه هایی که گفتم ، کلی سلول خالی داریم که هر کدوم آدرس مخصوص به خودشون رو دارن . دیتا می تونه به صورت تصادفی تو هر سلول خالی جا بگیره .

وجود RAM رم واجبه ، چرا ؟ سرعت هارد با سرعت CPU هیچ سنخیتی نداره ، CPU واسه اینکه بتونه اطلاعات رو با سرعت خیلی بیشتری پردازش کنه ، اول دیتا رو وارد RAM رم می کنه و تا پایان پردازش در RAM رم می مونه . در واقع RAM رم می تونه خودش رو با CPU هماهنگ کنه اما هارد به خاطر مکانیزم مکانیکی که داره نه . الان شاید بگید خب پس چرا در سیستم هایی که حافظه SSD استفاده میشه RAM رم وجود داره ، ها ؟ چون ساختار حافظه RAM رم با حافظه SSD زمین تا زیر زمین فرق داره . RAM رم حافظه موقت و از دست رفتنی و تصادفی است اما SSD حافظه موندگار و منظم هست . حالا بگذریم !

پس تا اینجا متوجه شدید که RAM رم برای بالا بردن سرعت پردازش CPU باید باشه . برای اینکه ارتباط بین RAM رم و پردازنده واستون جا بیفته و یکم بیشتر با اساس کار RAM رم ها آشنا بشید توصیه میکنم حتما و حتما پست های زیر رو بخونید چون در تصمیم گیری هاتون درمورد رم تاثیر گذاره :

Dual Channel چیست ؟ تشریح تکنولوژی Dual Channel در RAM

چرا اطلاعات حافظه رم RAM با قطع برق پاک می شود ؟

 

مقدار حافظه RAM رم

اون خونه هایی که بالا گفتم بالاخره یه ظرفیتی داره دیگه ، این ظرفیته میشه همین مقدار حافظه RAM رم که الان تو سال 2015 دیگه به گیگابایت بیان میکنن . قبلا ، منظورم همین 10 سال پیش ، مقدار حافظه RAM رم  رو به مگابایت بیان می کردن .

چیپ های حافظه RAM رم

چیپ های حافظه RAM رم

ببینید اساس چیدمان سلول های RAM رم  به صورت بایتی هست . هر بایت ۸ بیت توش جا میشه . بیت کمترین مقداریه که یه عنصر دیجیتالی می تونه واسه خودش اختیار کنه . به زبون ساده : بیت همین صفر و یکی هست که تو علم کامپیوتر میگن . یک بیت می تونه مقدار ۰ بگیره می تونه مقدار ۱ بگیره . وقتی میگن بیت روشن یعنی ۱ و بیت خاموش یعنی ۰ . حالا اگه ۸ تا از این بیت ها رو کنار هم بزاریم ، میشه ۱ بایت . مثلا مقدار ۱۱۱۰۱۰۰۱ مجموعه ای از ۸ بیت هست ( بیت اول ۱ هست و بیت چهارم ۰ ، درسته ؟) که با همدیگه تشکیل ۱ بایت رو دادن . حالا در حافظه RAM رم  هم به همین شکله . مقادیر به صورت ۸ بیتی یا همون ۱ بایتی ذخیره میشن . هر بایت آدرس مخصوص به خودش رو داره . آدرس خونه اول ۰ هست و به ترتیب آدرس خونه ها یکی بهش اضافه میشه . وقتی میگیم یه رم ۴ گیگابایت هست یعنی ۴ میلیارد بایت ، مسئول ذخیره سازی اطلاعات در حافظه RAM رم وجود داره . یعنی به صورت همزمان ۴ میلیارد سلول می تونه پر بشه .

فرکانس یا سرعت RAM رم چیست ؟

قبلا هم گفتم که سرعت پردازش اطلاعات دیجیتال در پردازنده ، رم و کارت گرافیک در واقع همون فرکانس کاری اونهاست . فرکانس بیشتر یعنی کلاک پالس بیشتر و کلاک پالس بیشتر ه یعنی سرعت پردازش بیشتر . به زبون ساده در هر کلاک پالس ، یک یا بخشی از یک دستورالعمل پردازش میشه . مثلا پردازنده یا CPU دستوری رو می خواد در سلول های رم بنویسه و یا دستوری رو بخونه ، این دستورات در طول کلاک پالس های متوالی انجام میشه حالا هرچی این کلاک پالس ها با سرعت بیشتری پشت سر هم بیایند مسلما دستورات سریع تر اجرا میشن .

سرعت RAM رم یا همون فرکانس RAM رم یکی از مهمترین ویژگی های رم به حساب میاد که با هرتز بیان میشه ( مگا هرتز ) که در زبون عامیانه و بازاری به باس Bus  رم معروف شده . معمولا هر چی سرعت رم RAM بیشتر باشه اطلاعات بیشتری بین پردازنده و رم جابجا میشه اما نه در همه موارد . فرض کنید شما یک رم DDR3 با سرعت ۲۱۳۳ مگاهرتز خریدید اما مادربورد شما ( کنترلر حافظه ) قادر به کار با این سرعت نیست پس واقعا این رم RAM برای شما بی مصرف خواهد بود و در سرعتی که کنترل کننده حافظه تعیین می کنه ( سرعت پایین تر ) کار خواهد کرد . بر عکس همین مسئله هم صدق می کنه اگه شما یک رم با سرعت کم رو روی یک مادربورد با سرعت بالا قرار دهید ، پردازنده و مادربورد مجبورن با سرعتی که رم تعیین می کنه کار کنن . بین دو عدد رم هم همینه ، اگه یک رم با سرعت ۸۰۰ مگاهرتز و یک رم دیگه با سرعت ۶۶۷ مگاهرتز کنار هم قرار بدید ، رم ۸۰۰ مگاهرتزی مجبوره که خودش رو با سرعت پایین تر وفق بده و رو ۶۶۷ مگاهرتز کار کنه .

اما این سرعت بالای رم RAM کجا به درد شما می خوره ؟ فقط زمانی که می خواهید رم رو اورکلاک کنید . Overclock واسه دوستانی که نمی دونن به زبون ساده بگم که اورکلاک یعنی سرعت کلاک پردازنده یا رم یا گرافیک رو برای مدتی محدود زیاد کنیم تا به نتیجه دلخواه برسیم . معمولا افرادی که علم کافی در این زمینه رو دارن این کار رو انجام میدن و من هم پیشنهاد می کنم اگه تسلط به مبحث اورکلاک ندارید اصلا بهش فکر هم نکنیدچون عواقب بدی داره و منجر به سوختن قطعه شما میشه . پس فکر نکنید که هر چی رم RAM با سرعت بیشتری بگیرید عملکرد بهتری خواهسد داشت . به خیلی عوامل بستگی داره .

تایمینگ Ram رم و زمان پاسخ دهی

اگه فکر میکنید که دونستن مقدار و سرعت رم برای خرید آگاهانه RAM کافی به نظر میاد باید بگم در اشتباهید . مقوله ای به نام تایمینگ یا زمان بندی در RAM  رم ها وجود داره که ارتباط مستقیم با صفت آدرس دهی تصادفی رم داره . تایمینگ رم RAM و اعداد Timing چیست ؟

تایمینگ رم رو با ارقامی پشت سر هم بیان میکنن مثل ۲۴-۹-۹-۹ که رقم اول از سمت چپ رو با عبارت CAS نشون میدن و یکی از مهمترین اعداد این سلسله رقم هست . این عبارت یا عدد نشون دهنده تعداد کلاک پالس هایی است که طول میکشه تا RAM رم به ستون داده دسترسی پیدا کنه . هر چی این CAS کمتر باشه بهتره . حالا چرا ؟ بزارید مثال بزنم قضیه جا بیفته . فکر کنید یه RAM رم DDR3 1866 کینگ استون HyperX با CAS = 11 و یک رم DDR3 1600 با CAS = 6 از مارک G.Skill در اختیار دارید . فکر می کنید کدوم یک از این رم ها سرعت بیشتری در دسترسی تصادفی مکان های حافظه داشته باشه ؟ زمان پاسخ دهی رم به دستور پردازنده رو از فرمول زیر محاسبه می کنن :

فرمول محاسبه زمان پاسخ دهی RAM رم

فرمول محاسبه زمان پاسخ دهی RAM رم

حاصل این فرمول یه عدده که به نانو ثانیه در میاد . برای مثال زمان پاسخ دهی رم کینگ استون که بالاتر گفتم با استفاده از این فرمول میشه ۱۱٫۷ نانو ثانیه اما زمان پاسخ دهی رم G.Skill میشه ۷٫۵ نانو ثانیه . این نشون میده که رم G.Skill حتی با سرعت کلاک کمتر ، سرعت دسترسی بالاتری نسبت به رم کینگ استون داره یعنی پردازنده سریع تر می تونه اطلاعات رو داخل رم جاساز کنه و فرا بخونه . اما با این وجود ، رم کینگ استون به خاطر کلاک پالس سریع تر ( همون سرعت بیشتر ) دارای پهنای باند بیشتریه و موقع عملیات حجیم بهتر از رم G.Skill عمل میکنه .

 

نوع RAM رم ها ، DDR , DDR2 , DDR3 ، کدام یک ؟

DDR مخفف Double Data Rate هست که به زبون ساده انتقال اطلاعات رو دو برابر می کنه ، قبلا که این تکنولوژی نبود انتقال اطلاعات فقط در یک لبه کلاک پالس صورت می گرفت و اسم اون تکنولوژی هم SDR یا به انگلیسی Single Data Rate بود اما با وجود DDR ، اطلاعات در دو لبه کلاک پالس انجام میشه . در حال حاضر سه مدل DDR و DDR2 و DDR3 در بازار موجودن و DDR4 هم داره از راه می رسه . برای درک بهتر ، پست ” تکنولوژی DDR و فرق DDR با DDR2 و DDR3 ” حتما بخونید .

طبق روال معمول در دنیای تکنولوژی هر چی عدد بیشتر باشه بهتره . در مورد رم هم ایم مسئله صادقه ، DDR3 از DDR2 و DDR2 از DDR بهتره از هر لحاظ . الان DDR3 رو بورسه و تمام مادربوردهای موجود و جدید در بازار با رم DDR3 هماهنگ هستن . سرعت ، توان مصرفی و پهنای باند در رم ها از DDR به DDR4 بهتر و بیشتر شده . حالا بعدا در یک پست جداگونه تفاوت DDR ها با هم رو  میگم .

فقط اینو بدونید که اگه بخواین یه رم بخرید و کنار رم فعلی تون بزارید باید تکنولوژی ساختش رو بدونید. برای این کار مشخصات مادربورد تون رو از سایت رسمی بخونید و یا کنار اسلات رم نوشته که DDR چند هست . روی خود رم هم نوشته که چه DDR ایه .

 

هماهنگی RAM رم ها با یکدیگر

یکی از مهمترین مراحل خرید RAM رم اینه که رمی بخرید که با رم کناریش سازگار باشه و به اصطلاح کانفلیکت ( نا هماهنگی ) نکنه . این مسئله واسه زمانی هست که شما یک رم دارید و می خواید یه رم دیگه اضافه کنید یا قصد خرید دو عدد RAM رم رو دارید .

الان اگه برید بازار کامپیوتر ، ۲ مدل رم جلوتون میذارن ، یکی قیمت پایین تر و یکی دیگه قیمت بالاتر . اونی که قیمت پایین تری داره به گفته فروشنده با هر مادربورد و رمی Match نمیشه و اون رمی که قیمت بالاتری داره رو هر مادربورد و با هر رمی سِت میشه . من توصیه می کنم اگه قصد اضافه کردن رم دارید ، از همون مارک رمی بخرید که دارید ، اینجوری کمترین ناهماهنگی بوجود میاد . در بسیاری از مواقع شما مجبورید پول بیشتری بدید و رمی بخرید که با همه چیپ ست ها هماهنگه .

■ اگه قصد جمع کردن کامپیوتر دارید ، قطعا توصیه می کنم اگر می خواید ۲ عدد رم بخرید حتما هم مارک و مشابه بخرید .

■ خیلی ها می دونن ، من واسه دوستانی که نمی دونن بگم که رم ها باید از نظر تکنولوژی مثل هم باشن . مثلا هرگز RAM رم DDR2 کنار رم DDR3 نمی تونه قرار بگیره . باید هم نوع باشن .

■ در مورد باس یا سرعت هم گفتم که ترجیحا هم سرعت باشن ، چون اولویت با سرعت کمتره و اگه یکی باس ۱۳۳۳ و دیگری ۱۶۰۰ باشه ، جفت رم ها در سرعت ۱۳۳۳ کار میکنن .

■ اگه مادربورد شما ۱۶۰۰ مگاهرتز هست و شما رم DDR3 2000 روی اون سوار کنید ، سرعت رم با سرعت مادربورد تنظیم میشه و روی ۱۶۰۰ مگاهرتز کار میکنه . پس حواستون به حداکثر سرعت قابل پشتیبانی مادربورد تون باشه .

 

چه مقدار RAM رم نیاز دارید ؟

■ RAM رم ۲ گیگابایت

من به چشم دیدم که حتی با رم ۵۱۲ مگابایت ، ویندوز سون نصب کردن . روی ۱ گیگ که خیلی دیدم . لازمه بگم برای اینکه ویندوز سون که الان خیلی رو بورسه و حتی با وجود ویندوز ۸ باز هم مردم دارن از ویندوز ۷ استفاده می کنن ، بدون دردسر روی سیستم یا لپ تاپ تون کار کنه ، حداقل به ۲ گیگ RAM رم نیاز دارید چون حداقل رم مورد نیاز برای ویندوز ۷ حدود ۱ گیگ هست اما با یک گیگ عذاب میکشید . این ۲ گیگ رم خیلی از کارهای روزمره و حتی برخی کارهای گرافیکی مثل کار کردن با فتوشاپ و کورل رو جواب میده . اما مشکلی که RAM رم ۲ گیگ داره اینه که موقع استفاده همزمان برنامه ها و یا باز کردن همزمان تب های زیاد در گوگل کروم یا فایرفاکس ، سیستم دچار مشکل میشه .

■ RAM رم ۴ گیگابایت

RAM رم ۴ گیگ الان تقریبا عرف هست و از پس خیلی کارها بر میاد . البته اگه سیستم عامل تون ۳۲ بیتی هست میشه گفت که بین ۲٫۶ گیگ تا ۳٫۵ گیگ از ۴ گیگ فقط شناسایی میشه و برای اینکه از تمام ۴ گیگ استفاده کنید باید سیستم عامل ۶۴ بیتی نصب کنید . برای فهمیدن ۳۲ بیتی یا ۶۴ بیتی بودن کامپیوترتون پست ابراهیم درویش ؛ ” تشخیص نوع سیستم عامل ” رو مطالعه کنید .

در حال حاضر تمام لپ تاپ ها با پردازنده های core i اینتل حداقل ۴ گیگ RAM رم دارن و این نشون میده که به دلیل وجود نرم افزار های جدید و استفاده همزمان اونا ، تقریبا ۴ گیگ رم لازم هست . با ۴ گیگ رم می تونید خیلی از برنامه ها رو به صورت همزمان استفاده کنید . برای مقایسه بین رم ۲ گیگ و ۴ گیگ ، نرم افزار فتوشاپ رو در یک سیستم ۲ گیگی و ۴ گیگی نصب کنید و عملیات زوم ZOOM رو انجام بدید !

 ■ RAM رم ۶ تا ۸ گیگابایت

معمولا به افرادی که کارهای تصویری و گرافیکی سنگین انجام میدن مثل کار با نرم افزارهای After Effect توصیه میشه مقدار RAM رم رو جداقل ۶ گیگ یا ۸ گیگ در نظر بگیرن . البته این مقدار رم برای کسانی که بازی می کنن هم توصیه میشه . RAM رم ۶ یا ۸ گیگ نیاز به سیستم عامل ۶۴ بیتی داره .

■ RAM رم ۱۶ یا ۳۲ گیگابایت

رم ۱۶ گیگابایت و بیشتر تقریبا میشه گفت برای کاربرای معمولی بی مصرفه . برای خیلی های دیگه هم همینطور ، چون ۸۰ درصد مردم کاری با کامپیوتر انجام نمیدن که حجم رم رو تا ۱۶ گیگ یا بیشتر بخواد پر کنه . اینو گفتم که فکر نکنید اگه مثلا فتوشاپ انجام میدید و رم ۴ یا ۶  گیگ دارید به خاطر اینکه فتوشاپ رو سریع تر انجام بدید برید رم ۱۶ گیگ ببندید رو سیستم تون . چون فقط رم نیست که ، گرافیک و پردازنده هم هستن ضمن اینکه فتوشاپ ، نرم افزاری نیست که احتیاج به رم ۴ گیگ به بالا داشته باشه .

ویندو ۸ تا ۱۲۸ گیگ رم و ویندوز ۸ نسخه Pro تا ۵۱۲ گیگ رم رو ساپورت می کنه .

تشخیص مدل و مشخصات RAM رم

موقع خرید RAM رم راهی جز دیدن مشخصات روی خود ماژول وجود نداره . در تصویر زیر من اعداد و ارقام مختلفی که روی رم نوشته شده رو توضیح میدم .

تشریح مشخصات Ram رم روی ماژول

تشریح مشخصات Ram رم روی ماژول

در شکل بالا از سمت چپ :

DDR3-1333 یعنی تکنولوژی ساخت رم DDR3 هست و فرکانس کاریش ( سرعتش یا همون باس ) ۱۳۳۳ مگاهرتز .

PC3-10600 : نامگذاری رسمی و فنی رم ها این شکلیه . PC یعنی رم برای PC و رقم ۳ یعنی DDR3 . عدد ۱۰۶۰۰ یعنی ۱۰۶۰۰ مگا بایت در ثانیه توسط رم می تونه انتقال داده بشه . برای مثال دیگه PC2-8500 یعنی رم DDR2 با حداکثر انتقال اطلاعات ۸۵۰۰ مگابایت در ثانیه .

۴GB که حجم رم رو نشون میده .

۴Gx1 یعنی یک عدد ماژول ۴ گیگ

CL9 مربوط به تایمینگ رم میشه . CL مشخصه تایمینگ و ۹ یعنی ۹ کلاک پالس برای پاسخ دهی رم . هر چی کمتر باشه بهتره .

اگه عبارت DIMM رو دیدید بدونید که مخفف Dual in Line Memory Module هست و منظورش اینه که رم در دوطرف خودش پایه اتصال به اسلات داره . DIMM استاندارد جدید رم هاست . قبلا SIMM بود که فقط یک طرف خودشون پایه داشتن و پهنای باند کمتری هم داشتن .

■ دیدن مشخصات RAM رم در کامپیوتر

ساده ترین و موثر ترین روش برای دیدن مشخصات هر سخت افزاری در کامپیوتر استفاده از نرم افزار CPU-Z هست که حجم خیلی کمی داره و پدر مادر سخت افزار رو میاره جلو چشماتون . افراد مبتدی هم می تونن از System information ببینن . یا روی My Computer راست کلیک کنن و گزینه آخر یعنی Properties رو انتخاب کنن تا قسمت system باز بشه .

نرم افزار CPU-Z برای دیدن مشخصات RAM رم

نرم افزار CPU-Z برای دیدن مشخصات RAM رم

چه زمانی نیاز به رم دارید ؟

این مسئله در بیشتر مواقع با چشمان غیر مسلح شما قابل تشخیصه ! هر وقت که احساس می کنید کامپیوتر یا لپ تاپ تون موقع باز کردن نرم افزار ها و یا موقع کار با چند نرم افزار به طور همزمان ، داره گریه می کنه باید به فکر ارتقای RAM رم باشید . البته قدرت پردازنده خیلی مهم تر از رم هست . در واقع اگه از قدرت پردازنده خودتون اطمینان دارید می تونید افزاش RAM رم بدید .

■ معمولا موقع تعویض ویندوز XP به ویندوز ۷ و یا ۸ وقت ارتقای RAM رم هست .

■ نصب نرم افزار های جدید یا سنگین مثل اتوکد ، فتوشاپ ، افتر افکت ( افتر افکت فقط روی سیستم های ۶۴ بیتی نصب میشه ) و …

■ نصب سخت افزار جدید مثل کارت گرافیک که مقداری از RAM رم خودش رو از ماژول های رم مادربورد میگیره .

■ معمولا مادربوردهایی که گرافیک آنبورد On-Board دارن ، توصیه میشه که RAM رم بالاتری داشته باشن چون بخشی از اون رم میره واسه گرافیک آنبورد .

■ زمانی که خطاهایی همچون Low Memory و  یا Out Of Memory در کامپیوتر مشاهده کنید .

■ زمانی که برای باز کردن نرم افزارها باید زمانی بیشتر از حد معمول منتظر بمونید .

 

بهترین مارک RAM رم در بازار چیست ؟

حقیقتش اینه که رم قطعه ای نیست که ۵۰ تا قسمت داشته باشه ، قسمت مکانیکی و استهلاک زیادی داشته باشه . منظورم از این حرفا اینه که شرکت های سازنده رم نمی تونن حرکت عجیب و غریبی در طراحی یا قسمت خنک کننده یا چیپ ها بزنن چون رم چیز خاصی نداره . رم در بیشتر موارد کمترین خرابی در کامپیوتر رو داره و ماندگاری رم به خیلی عوامل بستگی داره . در واقع شما باید نسبت به نیازتون بهترین انتخاب رو از نظر حجم ، تایمینگ و سرعت داشته باشید نه اینکه فقط به مارک رم اکتفا کنید .

بین مارک های رم میشه به مارک های Corsair و Crusial و GSkill و Patriot و Kingston و ADATA و Apacer و Geil اشاره کرد .

 

بهترین مارک RAM رم دربازار - خدا می داند

بهترین مارک RAM رم دربازار – خدا می داند

هر کی یه نظری داره و در بازار هم هر فروشنده یک مارک رو بهترین می دونه . اما از روی بنچمارک هایی که انجام شده مارک های Corsair و GSkill  و Kingston و Patriot در رتبه های خوبی بودن . حالا اگه شما نظر دیگه ای دارید بفرمایید .

قیمت انواع RAM رم در بازار ایران

رم از اول بشریت قیمت معقولی داشته حتی بعد از این گرونی ها باز هم قیمتش خیلی بالا نیست و راحت میشه یک رم ۸ گیگ خرید و لذت برد .

■ قیمت رم های DDR به دلیل کمیاب بودنشون گرونن . مثلا رم DDR با ظرفیت ۲۵۶ مگابایت رو باید حدود ۴۰ تا ۶۰ هزار تومن بسته به جنس فروشنده پول بدید . یا DDR با ظرفیت ۵۱۲ مگ رو باید حدود ۱۰۰ هزار پول بدید .

■ رم DDR2 با ظرفیت ۲ گیگ الان حدود ۶۵ هزار تومنه که تا ۱۲۰ تومن هم من دیدم . ۲ گیگ باس ۸۰۰ .

■ رم DDR3 که الان رو بورسه : ۲ گیگ باس ۱۳۳۳ حدود ۶۵ تا ۷۵ هزار تومن . باس ۱۶۰۰ گرون تر و حدود ۹۰ تا ۱۰۰ هزار .  رم ۴ گیگ باس ۱۳۳۳ حدود ۱۱۰ تا ۱۲۰ هزار تومن . باس ۱۶۰۰ حدود ۱۳۰ تا ۱۷۰ هزار تومن . رم ۸ گیگ باس ۱۶۰۰ حدود ۲۳۰ تا ۲۶۰ هزار تومن . اینا قیمت های تقریبی هستن .

نکات ریز اما کاربردی در مورد خرید RAM رم و  استفاده از آن

■ RAM رم های DDR2 موجود در بازار تقریبا میشه گفت شامل گارانتی نیستن و اگه فروشنده هم چنین چیزی رو گفت حتما استعلام بگیرید . فروشنده میگه گارانتی داره بعد که خراب بشه ( دو روز بعد ) می بریش گارانتی میگن تحت گارانتی نیست و می خواست استعلام بگیرید . به همین راحتی !

■ موقع خرید RAM رم ، فروشنده حتما به شما عبارت ” گارانتی لایف تایم ” رو تحویل میده . گارانتی لایف تایم معنیش این نیست که تا اخر عمر بشریت گارانتی داره ، یعنی این محصول تا زمانی که  تولید میشه تحت گارانتی هست ( RAM رم DDR2 دیگه تولید نمیشه )

■ حتما RAM رم رو در مغازه فروشنده و جلوی خودتون تست کنید . ویندوزی که تست میشه حواستون باشه که یا ۷ باشه یا ۸ . اندازه رم رو حتما با چشم های خودتون ببینید .

■ بعد از خرید و موقع جا زدن رم در اسلات مادربورد ، حتما دست تون رو به یک شی فلزی بزنید تا از تخلیه شدن بار الکترواستاتیک بدن تون مطمئن بشید . در مورد الکترواستاتیک بعدا مفصل توضیح میدم .

■ در سخت افزار هیچ چیز زورکی جا نمیره ، اگه احساس می کنید موقع جا زدن یا درآوردن یک قطعه دارید بیش از یه حدی زور می زنید مطمئن باشید راه درآوردن یا جا زدنش رو بلد نیستید ، پس زور زیاد نزنید چون هم مشکلات جسمی 😀 پیدا میکنید و هم قطعه شما به سوی خدا شتاب می کنه . در مورد RAM رم هم این مسئله صادقه . رم رو با آرامش جا بزنید چون اگه اسلات یا رم بشکنه ، دیگه فاتحه …

■ توصیه میشه برای ۸ گیگ رم از دو عدد ماژول ۴ گیگ استفاده بشه اما از ۴ عدد رم ۲ گیگ نه .

■ رم هایی که روی خودشون هیت سینگ یا گرماگیر دارن در اولویت هستن .

برای خرید RAM رم مناسب نکته هایی که بالا گفتم کافی به نظر میاد و امیدوارم که موقع خرید رم حرفای من یادتون بمونه تا کمکی هر چند ناچیز بهتون بکنه . اگه بعدا نکته ای چیزی یادم اومد به پست اضافه میکنم . شما هم اگه چیزی می دونید که به درد بقیه خوانندگان علم فردا می خوره دریغ نکنید .

راستی دوستان ، پیشنهاد میکنم دوره های انگلیسی علم فردا رو تهیه کنید ، دنیاتون عوض میشه ! خیلی فرقه بین کسی که انگلیسی میدونه و نمیدونه !

حتما مطالب زیر رو هم بخونید

 • حافظه رم RAM با قطع برق اطلاعاتش پاک میشه ، همه این مسئله رو می دونن اما شاید خیلی ها علت اصلی این قضیه رو ندونن چون دلیل این امر کاملا الکترونیکی هست و مربوط به ساختار حافظه رم RAM اون هم از نوع DRAM هست . در ادامه به…
 • main memory شاید یکی از مجهولات ذهنی کاربران کامپیوتر باشه و با وجود دو حافظه رم و هارد این سوال پیش بیاد که کدوم یک از اینها main memory یا حافظه اصلی محسوب میشن ؟ و از اونجایی که بعد از قطع برق اطلاعات حافظه رم پاک میشه شاید خیلی ها…
 • برای دیدن مشخصات حافظه رم RAM کامپیوتر باید درب کیس رو باز کنید و ماژول ها رو در بیارید تا روی برچسبش رو بخونید این در حالیه که اصلا نیازی به اینکار نیست . شما خیلی راحت می تونید هم از طریق نرم افزار و هم از طریق CMD ،…
 • اگه نمی دونید لازمه بگم که دو مدل حافظه رم RAM وجود داره . یکی حافظه DRAM و یکی هم حافظه SRAM . در ادامه جفتشون رو توضیح میدم و تفاوت بین DRAM و SRAM رو هم میگم . درباره حافظه DRAM واژه DRAM مخفف عبارت Dynamic Random Access Memory…

دوره آموزش زبان انگلیسی علم فردا

بیش از 27 ساعت آموزش ویدیویی به زبان فارسی

 • ■ آموزش اصول تلفظ در زبان انگلیسی
 • ■ آموزش انواع واژه ها + کاربرد و طرز استفاده از اونا
 • ■ آموزش ساخت جملات پایه ای و مهم در زبان انگلیسی
 • ■ آموزش استفاده از صفت ها در انگلیسی
 • ■ آموزش زمان های مختلف
 • ■آموزش جمله سازی با روش بسیار ساده!
دسته بندی
موضوعات مرتبط
محمدرضا امین زاده

محمدرضا امين زاده هستم ، مهندس الكترونيك و سردبير مجله علم فردا . علاقه زیادی به سخت افزار دارم ، اگه فرصتی بمونه در زمینه ادیت فیلم و تصویر و طراحی رابط کاربری وب و اندروید مطالعه و تمرین می کنم .

حمایت از علم فردا

نوشتن مطالب آموزشی به زبان ساده و قابل فهم برای همه ، کار بسیار سختیه . از طرفی ، نگهداری یک وب سایت آموزشی خرج داره ! اگر براتون امکان داره لطفا با پرداخت مبلغ کمی در هزینه های سایت سهیم باشید تا ما هم بتونیم با خیال راحت براتون بنویسیم و به سوال ها تون پاسخ بدیم . حمایت مالی از علم فردا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

827 دیدگاه

 • سلام یه سوال

  اگه تایمینگ دو رم متفاوت باشه مشکلی پیش می آید ؟ یعنی یکی تایمیگ 11 باشه و اون یکی 9 ؟

 • سلام ببخشید من یادم رفت مدل مادر برد رو بنویسم msi b150 m bazooks الان تو سایت msi برای این مادربرد یه لیستی هست برای رمهای پشتیبانی شده که مدل ripjawsv توش هست اما aegis توش نیست میخام بدونم این لیست برای چیه اگه رمی بزارم که مدلش تو سایت نباشه به این معنی که با اون رم سیستم دچار مشکل میشه یا بازدهیش کمتر نسبت به اونی که مدلش تو سایتش هست
  ببخشید طولانی شد
  ممنون که جواب میدید

 • سلام برای این مادر برد چه رمی رو پیشنهاد میکنید میخام dual و 16 گیگ باشه چه مارکی و دقیقا چه مدلی

 • سلام خدمت سایت خوبتون ببخشید یه سوال داشتم

  اگه رم کامپیوتر من باس 1600 باشه و من یه رم با باس 1333 بخرم و وصل کنم مشکلی پیش می آید ؟

  ممنون

  • سلام . بارها این سوال رو جواب دادم . رو همون 1333 کار میکنه بدون هیچ مشکلی .

  • اخه فروشنده میگه اگه مثل هم نباشن کامپیوتر بالا نمیاد

  • دلیلش رو از فروشنده بپرس و بگو که توی سایت علم فردا میگن میشه و مشکلی هم پیش نمیاد ! مگر اینکه رم مشکل داشته باشه وگرنه ربطی به سرعت نداره

 • میشه در مورد نحوه پردازش اطلاعات هم توضیح بدین ؟ مثلا کلاک با انجام پردازش چه ارتباطی دارن ؟ یعنی با موج الکتریکی چطور میشه پردازش انجام داد ؟

 • سلام عزیز دل مطالبت خوبه فقط ابتدایی خیلی باید حرفه ای تر باشه

 • ممنون از اطلاعات مفید تون یه سوالی داشتم اینه که من مادربرد کامپیوترم ddr2 هست بعد نهایتا تا چند میتونم رم رو ارتقا بدم چون میگن نهایتش 2 تا رم 2 گیگ میتونین بزارین .

 • دلیل اینکه چرا از 2 رم 4 بجای یک 8 گیگ استفاده بشه چی هست ؟

 • سلام من یک تبلت سامسونگ تب آ دارم می خواهم برای آن مموری 32 گیگ بگیرم یا فلش او تی جی 32 گیگ ولی نمی دانم کدام را بگیرم . به نظر شما اگر قرار به گرفتن فلش اوتی جی باشه کدام یک از موارد زیر را پیشنهاد میکنید . تیم گروپ 32 گیگ * sp * ADATA * PATRIO

 • حامد لطفی 06 آبان 1395

  سلام
  خیلی ممنون از متنتون بسیار روان و مفهومی بود
  سایتای دیگه روان توضیح ندادن
  ی سوالم داشتم اگر کمک کنید ممنون میشم
  ی pc دارم intel pentium 4 سرعت پردازنده ۲،۶۶ ghz
  core نداره گرافیک unboard رم ddr3
  ۲ گیگ مارک جل فرکانس ۱۳۳۳
  میخوام ی ۲ گیک رم دیگه با همین مشخصات اضافه کنم جواب میده؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

 • علی صادقیان 05 آبان 1395

  سلام
  لپ تاپ من سونی هست با دو تا رم 2GB با مشخصات زیر :
  SMBus address 0x50
  Memory type DDR3
  Module format SO-DIMM
  Manufacturer (ID) Elpida (7F7FFE00000000000000)
  Size 2048 MBytes
  Max bandwidth PC3-8500F (533 MHz)
  Part number EBJ21UE8BDS0-AE-F
  Serial number 4A3C2266
  Manufacturing date Week 38/Year 09
  Number of banks 8
  Nominal Voltage 1.50 Volts
  EPP no
  XMP no
  AMP no
  JEDEC timings table CL-tRCD-tRP-tRAS-tRC @ frequency
  JEDEC #1 6.0-6-6-18-24 @ 457 MHz
  JEDEC #2 7.0-7-7-20-27 @ 533 MHz
  JEDEC #3 8.0-7-7-20-27 @ 533 MHz
  میخوام دوتا رم 4GB بخرم . ولی میگن رم 533 MHZ دیگه موجود نیست . آیا فرکانس های بالاتر مثل 1066 به لپ تاپ من میخوره ؟

 • سلام و عرض ادب دارم خدمت عزیزان
  بنده یک مادر بورد hp 7900 دارم بروی آن رم ddr2 با بس 800 گذاشتم page foult error میده
  و کار نمیکنه
  بعد با باس 667 کار میکنه آیا میشه که از توی تنظیمات بایوس آنرا سازگار با بس 800 نمایم

 • سلام یک نکته ( باید پردازنده هم پشتیبانی کنه)
  به عنوان مثال رم من باس 1600 هست
  مادربورد asus Z97-A هست که تا رم با باس 3200 پشتیبانی میکنه
  ولی پردازنده ( Intel Haswell Core i5-4460 CPU ) تا باس 1600 پشتیبانی میکنه
  دوست من درسته ؟
  ممنون

  Intel Haswell Core i5-4460 CPU ( مشخصات پردازنده )
  Memory Types DDR3-1333/1600, DDR3L-1333/1600 @ 1.5V
  Max Memory Bandwidth 25.6 GB/s
  Max Memory Size (dependent on memory type) 32 GB

 • سلام من یک تبلت تب آن سامسونگ خریدم می خواستم برای آن کارت حافظه بگیرم .لطفا مرا راهنمایی کنید چند گیگ و چه مارکی بگیرم.با تشکر

 • محمدابادی 26 مهر 1395

  باسلام یه رم 4 گیگ سامسوگ باس 12800 دارم
  میخوام یه رم 8 گیگ باس 1600 باهم سوار کنم
  که بشه 12 گیگ 4+8 ایا میشه
  لبتاب من لنوو z510 میباشد
  واز شرکت لنوو که ایمیل زدم جواب داد 2 عدد رم 8 گیگ باس 1600
  8 + 8 = 16 ساپورت میکنه

  • با سلام
   ممنون از سایت خیلی خوب

   من لبتاب z 510 دارم

   یه رم لبتاب سامسونگ 4 گیگ 12800 و تایمینگ 11 دارم

   میخوام یه رم 8 گیگ 1600 تایمینگ 11 بگیرم

   ایا میشه رم 4 و رم 8 با هم بشه 12 گیگ
   4 + 8 = 12 میشه ؟
   مشکل نیست

  • سلام
   نه مشکلی نیست ، شما هر ظرفیت رمی رو می تونید با هم جمع کنید .
   مشکل اینجاس که لپ تاپ شما فکر میکنم تا 8 گیگ بیشتر رو جواب نمیده

 • مجتبی 25 مهر 1395

  عالی ، مرسی از این اطلاعات کامل بخصوص اینکه خواستم 16 گیگ رم بگیرم ولی الان 2 تا 4 خوب میگیرم

 • آقا یه سوال: لپ تاپم 2 تا 2 گیگ رم داره میخوام 2 تا 4 تا بندازم ( ساپورتم میکنه ) اینم مشخصات: samsung-DDR3-PC3 10700(667 MHZ میخواستم بپرسم که
  1-رم DDR3L میتونم بندازم و
  2- باس چقدر باشه و
  3-رم مارک خاصی مناسب DELL میشناسی؟

 • سلام
  خیلی خیلی ساده و روان و مفید توضیح دادین بر عکس بعضی از سایتها که اینقدر قلمبه سلمبه توضیح میدن که ادم اخرش بیخیال میشه
  ممنون از زحمات تون

 • سلام رم لب تاپ من دو تا 4 گیگ هستش و میخوام یه چهار بردارم و یه 16 جایگزینش کنم به نظرتون مشکلی پیش نمیاد ؟ و یه سوال دیگه رم 16 ddr3 هم توی بازار موجود هستش ؟

 • سلام و به به که عجب سایت خفنی دارید.
  سی پی یو Intel Pentium Dual Core E5700 – 3.00GHz و مادر برد P42T-DDR3.1333 Gigabayte
  و رم 2GB DDR3 وگرافیک ATI Radeon 4650 HD.1GB DDR2 می باشد .( اطلاعات دقیق می باشد از روی نرم افزار سی پی یو زد ) .
  من می خواهم فقط رم را به 4 و اگر شود به 8 ار تقا دهم،آیا سی پی یو و گرافیک هم باید ارتقا یابد و یا همین ها می تواند جوابگو باشد ؟
  منتظر پاسخیم خواهشا هر چه سریع تر راهنماییم کنید.

 • سلام ممنون ازتون واقعا که توی خریدم کمکم کردید بی نهایت سپاسگذارم

 • سلام
  ببخشید منظور از 2 = Max # of Memory Channels در اطلاعات سی پی یو چیه دقیقا ؟
  یعنی از دو تا رم بیشتر پشتیبانی نمیکنه ؟
  خیلی ممنون .

 • سلام یه سوال داشتم
  من مطالبی که در مورد رم بود تو سایتتون خوندم
  و فهمیدم که مثلا بجای 4 گیگ رم بهتره که 2 تا رم 2 گیگ بندازیم ولی
  اینو نفهمیدم که چرا 4 تا رم یک گیگ رو مثلا واسه جایگزینی 4 گیگ توصیه نمیکنید ؟!!!!!!!!
  ممنون میشم توضیح دهید.

  • سلام . همونجا توضیح دادم . بخاطر اینکه تاخیر هماهنگی بین 4 تا رم بوجود میاد یعنی سیستم باید 4 تا ماژول رو هماهنگ بکنه و خود این مسئله ف تاخیر زمانی بوجود میاره . ضمن اینکه مشکل حرارتی و ولتاژ هم بوجود میاد .

 • سلام من رو سیتمم الان یه رم 8 کینگستون 1600 با تایمینگ 11-11 وخورده ای هست میخوام یه رم جیل با همین فرکانس و تایمینگ بخرم ایا مشکل ایجاد میکنه یا کارایی رو کاهش میده ؟

 • عالیییییییییییییی
  Tnx

 • محمدعلی 27 مرداد 1395

  ممنون مطالب خیلی ساده و روان بیان شده بود.

 • سلام
  مقالتون کامل و عالی بود،دستتون درد نکنه اطلاعاتمون رو زیاد کردید.
  من یه لپتاپ دارم ( asus n56jk ) که رم 8 روش نصبه و ویندوز 10 دارم .
  اولا اینکه میخوام برای بازی به 16 ارتقا بدم ، از نظر شما لازمه ؟
  دوما شما گفتید که سعی کنید رم ها هم مارک باشند ، فکر کنم برای لپتاپ چنین چیزی خیلی سخت باشه که رمی از مارک رم الانم پیدا کنم ، پس چی کار کنم ؟؟؟
  سوما چطوری بدون نصب cpu-z میشه فرکانس رم رو فهمید ؟؟؟ چون properties فقط حجم رم رو نشون میده.
  چهارما یه 8 اضافه کنم یا دو تا 4 تا 16 بشه ؟؟؟؟
  ممنون میشم زودتر جواب بدید.

 • سلام. یه سوال
  من مادربردم تا باس 3400 رو ساپورت میکنه ولی تو مشخصات سی پی یوم
  نوشته تا باس 2133 رو ساپورت میکنه.میخواستم ببینم اگه من رم 3400
  بگیرم درواقع رمم با همون 2133 کار میکنه؟یا فقط مادر برد مهمه؟
  مادربردم z170 pro gaming و سی پی یوم هم i5 6402p

 • سلام و خداقوت ، تشکر میکنم بابت سایت عالیتون وهمینطور هم از سواد و اطلاعات عالیتون ، واقعا مرسی
  بی زحمت یه سوال داشتم ، من یه رم 2 گیگ دی دی ار سه دارم ، میخوام تبدیلش کنم به 8 گیگ ، خیلی ها توصیه کردن بکه رم 8 بگیرم ، منم قبول کردم ، فقط می خواستم ببینم میتونم رم 2 هم کنارش بذارم ، رم 8 Kingston هستش.
  با تشکر

 • نسترن هادی گل 09 مرداد 1395

  واقعا عالی کامل و مفید بود…ممنون بابت سایت خیلی خوبتون

 • خسته نباشید
  میخوام رم اضافه کنم ولی از همون مدل نیست
  از همون برند دو مدل پیدا کردم ک مشخصات یکیه
  تایمینگ و میزان تاخیر و سرعت و سوکت و…
  تفاوتشون اینه ک مدلشون فرق داره . سرعتشون فرق داره و اینکه جدید ترین تکنولوژی ام اضافه شده . میخواسم بدونم میشه استفاده کنم یا نه چون تو رم تجربه بدی دارم
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • رم رو باید تست کنید . معمولا رم ها از یه برند مشابه ، کمترین مشکل رو دارن اما در هر صورت قبل خرید باید تست بشه یا مهلت تست بگیرید .

 • سلام ببخشید من یه سیستم میخوام ببندم ولی تو مارک رم موندم چی انتخاب کنم جزییات سیستم اینه : cpu intel core i7 6700 و مادر برد gigayte ga_-Z170X-GAMING 5 و گرافیک GIGABYTE GT-730 و حالا یک پاور تا 250 تومن که مدلش انتخاب نشده و یک رم 150 تا 200 هزار تومن با یک کیس که انتخاب نشده ممنون میشم راهنماییم کنید.

 • حسام اشراقی 28 تیر 1395

  سلام
  چرا از دوتا رم 4 گیگ برای خرید رم 8 گیگ استفاده کرد ؟
  من میخوام 8 گیگ رم داشته باشم اما مگه اگه یه رم 8 گیگ باشه ، سیستم یک پارچه تر نمیشه و سرعتش بالاتر نمیره ؟
  اگه دو تا 4 گیگ بگیرم ، از همشون استفاده میشه دیگه ؟
  خیلی ممنون

 • سلام دوست عزیزم
  ممنون از مطالب عالیتون

  حقیقیش به کمک شما نیاز داشتم باز در انتخاب یه رم مناسب برای سیستمم
  با تمام توضیحاتی که دادین .ولی باز سردرگمم
  چون سیستمی که دارم یه خورده قدیمی هست و مندم از چه رمی استفاده کنم . باس رم در حالت معمولی 1066 و اور کلاکش 1333

  من مشخصات سیستمم براتون ذکر می کنم
  اگر میشه منو راهنمایی کنید خواهشن … که چه رمی مناسب سیستمم هست
  رم فعلی سیستمم 2 هست
  من با سیستمم کارهای نرم افزاری انجام میدم ولی نرم افزارهای جدید کند اجرا میشه ..می خواستم رم سیستممو به 8 ارتقاع بدم

  CPU
  Intel Pentium E5700 @ 3.00GHz
  Wolfdale 45nm Technology

  Motherboard

  ASUSTeK Computer INC. P5G41T-M LX (LGA775)

  توضیحات مادرورد

  FSB 1333/1066/800MHz
  Dual-channel DDR3 1333(OC)/1066/800
  ASUS Anti-Surge
  ASUS Turbo Key
  DirectX10 support
  Express Gate & EPU

  رم dual channel هشت گیگ با باس 1066 گیر نمیاد اصلا
  ولی 1333 وجود داره ولی رو سیستم من میشه اور کلاک

  اگر دو تا رم 4 گیگ معمولی بندازم رو سیستمم درست کار می کنه آیا ؟؟ . .خواهش می کم جوابمو بدین …..و یه رم مناسب بهم معرفی کنید که به سیستمم بخوره ..منتظر جوابتون هستم ..مرسی عزیز

  • سلام
   شما می تونید سرعت بالاتر از 1066 بگیرید . اگه 1333 هم بگیرید ، اولویت سرعت با کمترین سرعت هست و میاد روی 1066 . پس نگران نباشید .
   حافظه رم باید حتما تست بشه اینجوری نیست که من معرفی کنم . باید ببرید تعمیرگاه و همونجا حضوری تست کنید . مارک های معتبر مثل کینگستون و جی اسکیل و جیل و کورسر .

 • مهدی پایدار 23 تیر 1395

  سلام خیلی از مقالتون لذت بردم عالی بود .
  من یک مادربورد ASUSTek P8B75-V دارم می خوام کل کامپیوترم رو ارتقا بدم .
  CPU رو به Core I3-4170 و گرافیک رو به Nvidia GTX 960 و رمم رو از 4 گ به 8 گیگ ارتقا بدم . شما به عنوان یه متخصص چه مدل رمی رو و از چه نوعی پیشنهاد میکنی مناسب این نوع سیستم ؟؟
  قیمت رم بیشتر از 150 تومن نباشه .
  باتشکر بسیار فراوان .

 • سلام.مهندس.میشه بگی برای مادر برد Asus Z97 A/USB 3.1 و پردازنده Intel Core i5-4460 کدامیک از این دو رم رو پیشنهاد می کنی ؟ اگه یه کوچولو توضیح هم بدی خیلی ممنونت میشم با احترام
  1/ GSkill RipjawsX 2×8GB=16GB DDR3 2400MHz CL11
  2/ GSkill RipjawsX 2×8GB=16GB DDR3 2133MHz CL10

 • سلام ، مرسی از مطالب مفیدی که در اختیار مخاطباتون قرار میدید ، بعد از مطالعه مطالب جالبتون بنده تصمیم گرفتم سیستم خودم رو کامل ارتقا بدم و برای این کار پردازنده Intel Core i7 5820K مد نظر بنده است و رم 16G اما نمیدونم رم باید از چه مدلی باشه و یا اینکه لازم است چه چیزهای دیگری رو تا چه سطح ارتقا بدم تا کل سیستم یکپارچه ارتقا پیدا کنه و ناهماهنگی ایجاد نشه ، لطفا بنده را راهنمایی کنید.

 • سلام مهندس جان ممنون بابت اطلاعات خوبی که به صورت روان در اختیار بازدید کنندگان میزارین بنده میخواستم یک سیستم ببندم جهت کار با تریدی مکس و رندر با موتور ویری تریدی مکس تا مبلغ 8 میلیون هم میتونم هزینه کنم با cpuهم میخوام رندر بگیرم امکانش هست من را راهنمایی کنیین با این مبلغ چه قطعاتی راببندم واقعا گیج شدم فروشنده ها هر کدوم فقط قطعاتی که خودشون دارند را پیشنهاد میدن و مدام نظر هم دیگه را رد میکنن ممنون میشم راهنماییم کنین

  • سپاس از این پست . خیلی چیزا رو برام روشن کرد

 • البته بگم 6 گیگ رو ترجیح میدم چون نرم افزار های سنگین هم بعضی وقتا استفاده میکنم

 • سلام.این که از سرعت رم پایین تر استفاده میشه مال وضعیت دوکاناله هستش یا تمام حالات؟
  من رمم DDR3 2gb 530mhz تک کاناله هستش
  یعنی اگه ram 4gb 1600MHZ DDR3 بگیریم بازم با همون فرکانس 530Mhz کار میکنه؟
  اینجوری که رم 2 رو در بیارم بهتر نیست؟
  پیشنهاد شما چیه؟من حداقل به 4 گیگ رم نیاز دارم.با 2 گیگ با باز کردن مرور گر هم همه چی کند میشه.
  ساپورت مادربورد هم ddr3 1600mhz هستش

 • سلام و درود.
  اقا من یه کمی گیج شدم!!!!!!
  2تا رم روی لبتابم هست.
  یه رم 4 هاینیکس یه رم 2 کینگستون.
  اطلاعاتی که میگیرم از سی پی یو زد به این قراره:
  برای هاینیکس:
  size=4 gb clock= 800Mhz
  type= ddr3-1600/pc3 12800
  برای رم کینگستون:
  size=2 gb clock= 667Mhz
  type=ddr3-1333 /pc3 10600

  خب اما الان سوال من که گیج شدم. الان باس رم های من 1600 و 1333 هستش؟؟؟؟
  یا 800 و 667؟؟؟
  چرا سی پی زد داره 2جور نشون میده ارقام رو؟؟؟
  ممنون میشم کامل و شفاف روشن کنید منو . تشکررررررر
  منظورم همون قسمت میگید سرعت رم یا فرکانس رم که عامیانه به ان باس رم گفته میشود.

 • علیرضا 07 تیر 1395

  آقا واقعا عالی تا حالا ندیده بودم کسی یه مطلب رو اینطوری واضح و کامل بگه . اگه تو اینترنت سرچ می کردم شاید الان 7 یا 10 تا سایت رفته بودم و بعدشم می گفتم ولش کن .

 • سلام
  سازندگان مادربردها لیستی از رمهای ساپرت شده آن مادربرد ارائه می کنند که در آن جزییاتی بیشتر از ظرفیت و باس هست مثلا AsRock FM2A78M-HD+ یک رم Module KHX1600C9D3K2/8G رو لیست کرده. ممکنه اون در بازار نباشه. آیا باید حتما طبق اون خرید کرد؟

  ظاهرا کلا به DDR استناد میشه و باس که همخوانی با مادربرد داشته باشه. اما آیا میشه هر رم 1600 مگاهرتزی 4 گیگابایتی رو استفاده کرد؟

  ممنونم

 • ممنون از توضیحات خوبتون
  میخواستم بدونم پارامتر kit که تو رمها وجود داره دقیقا به چه معناست؟

  • خواهش می کنم
   Kit یعنی دو تا رم قبلا با هم تست شدن و حالا با همدیگه فروش میرن . اینجوری احتمال خرابی رم ها و عدم سازگاری صفر میشه .

 • دوباره درود!
  ببخشید من اساسا اشتباه کردم.الن که رفتم دیدم مشخصات مادربرد و رمم رو فهمیدم ddr2 هست نه 3!! خیلی خورد تو ذوقم.حالا هرچی تو گوگل گشتم واسه قیمت رم ddr2 چهار گیگ .چهار گیک که سهله حتی ddr2 دو گیگ هم که نو باشه خیلی سخت پیدا شد.انگار نسل ddr2 خیلی وقته ورافتاده ما خبر نداشتیم.حالا اگه نو شو پیدا نکردم بنظرتون رم دسته دوم بگیرم خوبه.چون واقعا سرعت سیستمم بخاطر اومده پایین.درضمن بخاطر پرسش های قبلیم پوزش !چون هرچی پرسیده بودم تو منت پاسخش بود ولی راستش اولش تنبلی کردم نخونده بودم

 • درود
  من یه سیستم نسبتا قدیمی دارم که رمش 1 گیگ کینگستون دی دی آر3 هستش. حالا میخوام به 4گیگ ارتقاش بدم.بنظرتون دوتا 2گیگ بگیرم بهتره یا یه ماژول 4 گیگی؟و اینکه ازین یه گیگ هم درکنار اون 4 گیگ میشه استفاده کرد یا دیگه بدرد نمخوره بهتره بندازمش قاطی باقالیا

 • سلام

  رمی که خریدم: 4GBPC3-12800CL=11-11- 11-28
  GEV 34GB1600C11SC 1.5V
  رم مورد استفاده:
  1GBPC3-12800 CL=9-9-9-28
  GV32GB1600C9DC 1.6V
  مادر بردمم گیگا بایت مدل P55UD3L
  موقع نصب رم جدید صفه مانیتور ابی میشود
  اگر میشود این مشکل را با تنظیمات حل کرد لطفا راهنمایی کنید
  اگر نمیشود من رم را عوض کنم.
  با تشکر.

  • سلام
   توی پست هم گفتم که خرید رم یه چیز آزمون خطایی هستش و باید تست کنید . رم ها به طور اتوماتیک باید با هم مچ بشن . شما رم جدید رو به صورت تنها بزنید ببینید کار میکنه یا نه .

 • سلام مرسی از اطلاعات من یه رم چهار دارم ddr3 میخوام 6 کنم رممو. یه رم 2 بگیرم کار میکنه با باید حتما رم 4 بگیرم تا همنخونی داشته باشه با اون یکی رمم

  • سلام
   شما هر مقداری بندازی کنار اون 4 ، کار می کنه . محدودیتی توی مقدار نیست مگر اینکه بیش از ظرفیت مادربورد تون باشه

 • رم دو ddr2 هفتاد تومن
  خخخ

 • سلام چجور میشه فهمید رم خراب شده یا سالمه چه تستی میشه انجام داد چون سیستم بالا نمیاد یه چند بار رم رو در اوردم جا زدم یا تصویردسکتاپ سیاه میشد یا بالا میومد اما دیگه بالا نمیاد نمیدونم از رم هست یا نه

حمایت از علم فردا
خبرنامه علم فردا
علم فردا در شبکه های اجتماعی علم فردا در جی پلاس کانال تلگرام علم فردا علم فردا در اینستاگرام
هر گونه کپی برداری از مطالب علم فردا ممنوعه ! در ضمن ، وب سایت علم فردا روی سرورهای پارس پک میزبانی میشه!
دانلود ویدیوهای آموزش زبان انگلیسی علم فردا