بستن فهرست

RAM رم یکی از مهمترین عواملی است که هنگام خرید کامپیوتر و یا لپ تاپ باید بهش توجه کنید . در لپ تاپ به دلیل اینکه اولا شرکت سازنده قبل از شما و بهتر از شما حواسش به سخت افزار موجود در لپ تاپش هست ، مقدار RAM رم به درستی انتخاب میشه اما در کامپیوتر رومیزی اینطور نیست ، اینکه کدوم مارک RAM رم رو انتخاب کنید ، چند تا RAM رم ، چه فرکانسی ، چه مقدار حافظه و هزار و یک ابهام دیگه که قصد دارم در این پست تا جایی که سوادم بهم اجازه میده رفعشون کنم . پس تا انتهای پست همراهم باشید ، ضرر نمی کنید قطعا .

رمی که اینجا صحبت میشه SDRAM هست

 RAM رم چیست ؟

خیلی ها می دونن RAM رم چیه اما من واسه اونایی که ذهنیت درستی از RAM رم و اینکه اصلا چرا باید RAM رم در کامپیوتر وجود داشته باشه ندارن ، بازگو میکنم .

دانلود ویدیوهای آموزش گرامر زبان انگلیسی - ابراهیم درویش
ماژول یا استیک RAM رم قبل از نصب روی اسلات

ماژول یا استیک RAM رم قبل از نصب روی اسلات

RAM مخفف ۳ کلمه Random Access Memory به معنی حافظه با دسترسی تصادفی هست . حالا چرا حافظه تصادفی ؟ اگه RAM رم رو از نزدیک ببینید چند تراشه ( آی سی ) لحیم شده می بینید که درون این تراشه ها فضای ذخیره سازی تعبیه شده . بزارید یه مثال بزنم : فرض کنید یه آپارتمان ۱۰۰ واحده داریم ( می دونم خیلی بزرگ و غیر قابل باوره اما تخیل که کنتور نمی ندازه ، تصور کنید دیگه ) . هر واحد شماره مخصوص به خودش رو داره . به اکبر آقا می گیم برو واحد ۴ ، به اصغر آقا میگیم برو واحد ۵۹ و … هیچ محدودیتی هم نمی ذاریم و بهشون میگیم اگه واحد ۴ یا واحد ۵۹ پر بود برید هر جا که خالی بود . در مورد RAM رم هم این مسئله صدق میکنه ، در حافظه RAM رم و درون اون تراشه هایی که گفتم ، کلی سلول خالی داریم که هر کدوم آدرس مخصوص به خودشون رو دارن . دیتا می تونه به صورت تصادفی تو هر سلول خالی جا بگیره .

وجود RAM رم واجبه ، چرا ؟ سرعت هارد با سرعت CPU هیچ سنخیتی نداره ، CPU واسه اینکه بتونه اطلاعات رو با سرعت خیلی بیشتری پردازش کنه ، اول دیتا رو وارد RAM رم می کنه و تا پایان پردازش در RAM رم می مونه . در واقع RAM رم می تونه خودش رو با CPU هماهنگ کنه اما هارد به خاطر مکانیزم مکانیکی که داره نه . الان شاید بگید خب پس چرا در سیستم هایی که حافظه SSD استفاده میشه RAM رم وجود داره ، ها ؟ چون ساختار حافظه RAM رم با حافظه SSD زمین تا زیر زمین فرق داره . RAM رم حافظه موقت و از دست رفتنی و تصادفی است اما SSD حافظه موندگار و منظم هست . حالا بگذریم !

پس تا اینجا متوجه شدید که RAM رم برای بالا بردن سرعت پردازش CPU باید باشه . برای اینکه ارتباط بین RAM رم و پردازنده واستون جا بیفته و یکم بیشتر با اساس کار RAM رم ها آشنا بشید توصیه میکنم حتما و حتما پست های زیر رو بخونید چون در تصمیم گیری هاتون درمورد رم تاثیر گذاره :

Dual Channel چیست ؟ تشریح تکنولوژی Dual Channel در RAM

چرا اطلاعات حافظه رم RAM با قطع برق پاک می شود ؟

 

مقدار حافظه RAM رم

اون خونه هایی که بالا گفتم بالاخره یه ظرفیتی داره دیگه ، این ظرفیته میشه همین مقدار حافظه RAM رم که الان تو سال 2015 دیگه به گیگابایت بیان میکنن . قبلا ، منظورم همین 10 سال پیش ، مقدار حافظه RAM رم  رو به مگابایت بیان می کردن .

چیپ های حافظه RAM رم

چیپ های حافظه RAM رم

ببینید اساس چیدمان سلول های RAM رم  به صورت بایتی هست . هر بایت ۸ بیت توش جا میشه . بیت کمترین مقداریه که یه عنصر دیجیتالی می تونه واسه خودش اختیار کنه . به زبون ساده : بیت همین صفر و یکی هست که تو علم کامپیوتر میگن . یک بیت می تونه مقدار ۰ بگیره می تونه مقدار ۱ بگیره . وقتی میگن بیت روشن یعنی ۱ و بیت خاموش یعنی ۰ . حالا اگه ۸ تا از این بیت ها رو کنار هم بزاریم ، میشه ۱ بایت . مثلا مقدار ۱۱۱۰۱۰۰۱ مجموعه ای از ۸ بیت هست ( بیت اول ۱ هست و بیت چهارم ۰ ، درسته ؟) که با همدیگه تشکیل ۱ بایت رو دادن . حالا در حافظه RAM رم  هم به همین شکله . مقادیر به صورت ۸ بیتی یا همون ۱ بایتی ذخیره میشن . هر بایت آدرس مخصوص به خودش رو داره . آدرس خونه اول ۰ هست و به ترتیب آدرس خونه ها یکی بهش اضافه میشه . وقتی میگیم یه رم ۴ گیگابایت هست یعنی ۴ میلیارد بایت ، مسئول ذخیره سازی اطلاعات در حافظه RAM رم وجود داره . یعنی به صورت همزمان ۴ میلیارد سلول می تونه پر بشه .

فرکانس یا سرعت RAM رم چیست ؟

قبلا هم گفتم که سرعت پردازش اطلاعات دیجیتال در پردازنده ، رم و کارت گرافیک در واقع همون فرکانس کاری اونهاست . فرکانس بیشتر یعنی کلاک پالس بیشتر و کلاک پالس بیشتر ه یعنی سرعت پردازش بیشتر . به زبون ساده در هر کلاک پالس ، یک یا بخشی از یک دستورالعمل پردازش میشه . مثلا پردازنده یا CPU دستوری رو می خواد در سلول های رم بنویسه و یا دستوری رو بخونه ، این دستورات در طول کلاک پالس های متوالی انجام میشه حالا هرچی این کلاک پالس ها با سرعت بیشتری پشت سر هم بیایند مسلما دستورات سریع تر اجرا میشن .

سرعت RAM رم یا همون فرکانس RAM رم یکی از مهمترین ویژگی های رم به حساب میاد که با هرتز بیان میشه ( مگا هرتز ) که در زبون عامیانه و بازاری به باس Bus  رم معروف شده . معمولا هر چی سرعت رم RAM بیشتر باشه اطلاعات بیشتری بین پردازنده و رم جابجا میشه اما نه در همه موارد . فرض کنید شما یک رم DDR3 با سرعت ۲۱۳۳ مگاهرتز خریدید اما مادربورد شما ( کنترلر حافظه ) قادر به کار با این سرعت نیست پس واقعا این رم RAM برای شما بی مصرف خواهد بود و در سرعتی که کنترل کننده حافظه تعیین می کنه ( سرعت پایین تر ) کار خواهد کرد . بر عکس همین مسئله هم صدق می کنه اگه شما یک رم با سرعت کم رو روی یک مادربورد با سرعت بالا قرار دهید ، پردازنده و مادربورد مجبورن با سرعتی که رم تعیین می کنه کار کنن . بین دو عدد رم هم همینه ، اگه یک رم با سرعت ۸۰۰ مگاهرتز و یک رم دیگه با سرعت ۶۶۷ مگاهرتز کنار هم قرار بدید ، رم ۸۰۰ مگاهرتزی مجبوره که خودش رو با سرعت پایین تر وفق بده و رو ۶۶۷ مگاهرتز کار کنه .

اما این سرعت بالای رم RAM کجا به درد شما می خوره ؟ فقط زمانی که می خواهید رم رو اورکلاک کنید . Overclock واسه دوستانی که نمی دونن به زبون ساده بگم که اورکلاک یعنی سرعت کلاک پردازنده یا رم یا گرافیک رو برای مدتی محدود زیاد کنیم تا به نتیجه دلخواه برسیم . معمولا افرادی که علم کافی در این زمینه رو دارن این کار رو انجام میدن و من هم پیشنهاد می کنم اگه تسلط به مبحث اورکلاک ندارید اصلا بهش فکر هم نکنیدچون عواقب بدی داره و منجر به سوختن قطعه شما میشه . پس فکر نکنید که هر چی رم RAM با سرعت بیشتری بگیرید عملکرد بهتری خواهسد داشت . به خیلی عوامل بستگی داره .

تایمینگ Ram رم و زمان پاسخ دهی

اگه فکر میکنید که دونستن مقدار و سرعت رم برای خرید آگاهانه RAM کافی به نظر میاد باید بگم در اشتباهید . مقوله ای به نام تایمینگ یا زمان بندی در RAM  رم ها وجود داره که ارتباط مستقیم با صفت آدرس دهی تصادفی رم داره . تایمینگ رم RAM و اعداد Timing چیست ؟

تایمینگ رم رو با ارقامی پشت سر هم بیان میکنن مثل ۲۴-۹-۹-۹ که رقم اول از سمت چپ رو با عبارت CAS نشون میدن و یکی از مهمترین اعداد این سلسله رقم هست . این عبارت یا عدد نشون دهنده تعداد کلاک پالس هایی است که طول میکشه تا RAM رم به ستون داده دسترسی پیدا کنه . هر چی این CAS کمتر باشه بهتره . حالا چرا ؟ بزارید مثال بزنم قضیه جا بیفته . فکر کنید یه RAM رم DDR3 1866 کینگ استون HyperX با CAS = 11 و یک رم DDR3 1600 با CAS = 6 از مارک G.Skill در اختیار دارید . فکر می کنید کدوم یک از این رم ها سرعت بیشتری در دسترسی تصادفی مکان های حافظه داشته باشه ؟ زمان پاسخ دهی رم به دستور پردازنده رو از فرمول زیر محاسبه می کنن :

فرمول محاسبه زمان پاسخ دهی RAM رم

فرمول محاسبه زمان پاسخ دهی RAM رم

حاصل این فرمول یه عدده که به نانو ثانیه در میاد . برای مثال زمان پاسخ دهی رم کینگ استون که بالاتر گفتم با استفاده از این فرمول میشه ۱۱٫۷ نانو ثانیه اما زمان پاسخ دهی رم G.Skill میشه ۷٫۵ نانو ثانیه . این نشون میده که رم G.Skill حتی با سرعت کلاک کمتر ، سرعت دسترسی بالاتری نسبت به رم کینگ استون داره یعنی پردازنده سریع تر می تونه اطلاعات رو داخل رم جاساز کنه و فرا بخونه . اما با این وجود ، رم کینگ استون به خاطر کلاک پالس سریع تر ( همون سرعت بیشتر ) دارای پهنای باند بیشتریه و موقع عملیات حجیم بهتر از رم G.Skill عمل میکنه .

 

نوع RAM رم ها ، DDR , DDR2 , DDR3 ، کدام یک ؟

DDR مخفف Double Data Rate هست که به زبون ساده انتقال اطلاعات رو دو برابر می کنه ، قبلا که این تکنولوژی نبود انتقال اطلاعات فقط در یک لبه کلاک پالس صورت می گرفت و اسم اون تکنولوژی هم SDR یا به انگلیسی Single Data Rate بود اما با وجود DDR ، اطلاعات در دو لبه کلاک پالس انجام میشه . در حال حاضر سه مدل DDR و DDR2 و DDR3 در بازار موجودن و DDR4 هم داره از راه می رسه . برای درک بهتر ، پست ” تکنولوژی DDR و فرق DDR با DDR2 و DDR3 ” حتما بخونید .

طبق روال معمول در دنیای تکنولوژی هر چی عدد بیشتر باشه بهتره . در مورد رم هم ایم مسئله صادقه ، DDR3 از DDR2 و DDR2 از DDR بهتره از هر لحاظ . الان DDR3 رو بورسه و تمام مادربوردهای موجود و جدید در بازار با رم DDR3 هماهنگ هستن . سرعت ، توان مصرفی و پهنای باند در رم ها از DDR به DDR4 بهتر و بیشتر شده . حالا بعدا در یک پست جداگونه تفاوت DDR ها با هم رو  میگم .

فقط اینو بدونید که اگه بخواین یه رم بخرید و کنار رم فعلی تون بزارید باید تکنولوژی ساختش رو بدونید. برای این کار مشخصات مادربورد تون رو از سایت رسمی بخونید و یا کنار اسلات رم نوشته که DDR چند هست . روی خود رم هم نوشته که چه DDR ایه .

 

هماهنگی RAM رم ها با یکدیگر

یکی از مهمترین مراحل خرید RAM رم اینه که رمی بخرید که با رم کناریش سازگار باشه و به اصطلاح کانفلیکت ( نا هماهنگی ) نکنه . این مسئله واسه زمانی هست که شما یک رم دارید و می خواید یه رم دیگه اضافه کنید یا قصد خرید دو عدد RAM رم رو دارید .

الان اگه برید بازار کامپیوتر ، ۲ مدل رم جلوتون میذارن ، یکی قیمت پایین تر و یکی دیگه قیمت بالاتر . اونی که قیمت پایین تری داره به گفته فروشنده با هر مادربورد و رمی Match نمیشه و اون رمی که قیمت بالاتری داره رو هر مادربورد و با هر رمی سِت میشه . من توصیه می کنم اگه قصد اضافه کردن رم دارید ، از همون مارک رمی بخرید که دارید ، اینجوری کمترین ناهماهنگی بوجود میاد . در بسیاری از مواقع شما مجبورید پول بیشتری بدید و رمی بخرید که با همه چیپ ست ها هماهنگه .

■ اگه قصد جمع کردن کامپیوتر دارید ، قطعا توصیه می کنم اگر می خواید ۲ عدد رم بخرید حتما هم مارک و مشابه بخرید .

■ خیلی ها می دونن ، من واسه دوستانی که نمی دونن بگم که رم ها باید از نظر تکنولوژی مثل هم باشن . مثلا هرگز RAM رم DDR2 کنار رم DDR3 نمی تونه قرار بگیره . باید هم نوع باشن .

■ در مورد باس یا سرعت هم گفتم که ترجیحا هم سرعت باشن ، چون اولویت با سرعت کمتره و اگه یکی باس ۱۳۳۳ و دیگری ۱۶۰۰ باشه ، جفت رم ها در سرعت ۱۳۳۳ کار میکنن .

■ اگه مادربورد شما ۱۶۰۰ مگاهرتز هست و شما رم DDR3 2000 روی اون سوار کنید ، سرعت رم با سرعت مادربورد تنظیم میشه و روی ۱۶۰۰ مگاهرتز کار میکنه . پس حواستون به حداکثر سرعت قابل پشتیبانی مادربورد تون باشه .

 

چه مقدار RAM رم نیاز دارید ؟

■ RAM رم ۲ گیگابایت

من به چشم دیدم که حتی با رم ۵۱۲ مگابایت ، ویندوز سون نصب کردن . روی ۱ گیگ که خیلی دیدم . لازمه بگم برای اینکه ویندوز سون که الان خیلی رو بورسه و حتی با وجود ویندوز ۸ باز هم مردم دارن از ویندوز ۷ استفاده می کنن ، بدون دردسر روی سیستم یا لپ تاپ تون کار کنه ، حداقل به ۲ گیگ RAM رم نیاز دارید چون حداقل رم مورد نیاز برای ویندوز ۷ حدود ۱ گیگ هست اما با یک گیگ عذاب میکشید . این ۲ گیگ رم خیلی از کارهای روزمره و حتی برخی کارهای گرافیکی مثل کار کردن با فتوشاپ و کورل رو جواب میده . اما مشکلی که RAM رم ۲ گیگ داره اینه که موقع استفاده همزمان برنامه ها و یا باز کردن همزمان تب های زیاد در گوگل کروم یا فایرفاکس ، سیستم دچار مشکل میشه .

■ RAM رم ۴ گیگابایت

RAM رم ۴ گیگ الان تقریبا عرف هست و از پس خیلی کارها بر میاد . البته اگه سیستم عامل تون ۳۲ بیتی هست میشه گفت که بین ۲٫۶ گیگ تا ۳٫۵ گیگ از ۴ گیگ فقط شناسایی میشه و برای اینکه از تمام ۴ گیگ استفاده کنید باید سیستم عامل ۶۴ بیتی نصب کنید . برای فهمیدن ۳۲ بیتی یا ۶۴ بیتی بودن کامپیوترتون پست ابراهیم درویش ؛ ” تشخیص نوع سیستم عامل ” رو مطالعه کنید .

در حال حاضر تمام لپ تاپ ها با پردازنده های core i اینتل حداقل ۴ گیگ RAM رم دارن و این نشون میده که به دلیل وجود نرم افزار های جدید و استفاده همزمان اونا ، تقریبا ۴ گیگ رم لازم هست . با ۴ گیگ رم می تونید خیلی از برنامه ها رو به صورت همزمان استفاده کنید . برای مقایسه بین رم ۲ گیگ و ۴ گیگ ، نرم افزار فتوشاپ رو در یک سیستم ۲ گیگی و ۴ گیگی نصب کنید و عملیات زوم ZOOM رو انجام بدید !

 ■ RAM رم ۶ تا ۸ گیگابایت

معمولا به افرادی که کارهای تصویری و گرافیکی سنگین انجام میدن مثل کار با نرم افزارهای After Effect توصیه میشه مقدار RAM رم رو جداقل ۶ گیگ یا ۸ گیگ در نظر بگیرن . البته این مقدار رم برای کسانی که بازی می کنن هم توصیه میشه . RAM رم ۶ یا ۸ گیگ نیاز به سیستم عامل ۶۴ بیتی داره .

■ RAM رم ۱۶ یا ۳۲ گیگابایت

رم ۱۶ گیگابایت و بیشتر تقریبا میشه گفت برای کاربرای معمولی بی مصرفه . برای خیلی های دیگه هم همینطور ، چون ۸۰ درصد مردم کاری با کامپیوتر انجام نمیدن که حجم رم رو تا ۱۶ گیگ یا بیشتر بخواد پر کنه . اینو گفتم که فکر نکنید اگه مثلا فتوشاپ انجام میدید و رم ۴ یا ۶  گیگ دارید به خاطر اینکه فتوشاپ رو سریع تر انجام بدید برید رم ۱۶ گیگ ببندید رو سیستم تون . چون فقط رم نیست که ، گرافیک و پردازنده هم هستن ضمن اینکه فتوشاپ ، نرم افزاری نیست که احتیاج به رم ۴ گیگ به بالا داشته باشه .

ویندو ۸ تا ۱۲۸ گیگ رم و ویندوز ۸ نسخه Pro تا ۵۱۲ گیگ رم رو ساپورت می کنه .

تشخیص مدل و مشخصات RAM رم

موقع خرید RAM رم راهی جز دیدن مشخصات روی خود ماژول وجود نداره . در تصویر زیر من اعداد و ارقام مختلفی که روی رم نوشته شده رو توضیح میدم .

تشریح مشخصات Ram رم روی ماژول

تشریح مشخصات Ram رم روی ماژول

در شکل بالا از سمت چپ :

DDR3-1333 یعنی تکنولوژی ساخت رم DDR3 هست و فرکانس کاریش ( سرعتش یا همون باس ) ۱۳۳۳ مگاهرتز .

PC3-10600 : نامگذاری رسمی و فنی رم ها این شکلیه . PC یعنی رم برای PC و رقم ۳ یعنی DDR3 . عدد ۱۰۶۰۰ یعنی ۱۰۶۰۰ مگا بایت در ثانیه توسط رم می تونه انتقال داده بشه . برای مثال دیگه PC2-8500 یعنی رم DDR2 با حداکثر انتقال اطلاعات ۸۵۰۰ مگابایت در ثانیه .

۴GB که حجم رم رو نشون میده .

۴Gx1 یعنی یک عدد ماژول ۴ گیگ

CL9 مربوط به تایمینگ رم میشه . CL مشخصه تایمینگ و ۹ یعنی ۹ کلاک پالس برای پاسخ دهی رم . هر چی کمتر باشه بهتره .

اگه عبارت DIMM رو دیدید بدونید که مخفف Dual in Line Memory Module هست و منظورش اینه که رم در دوطرف خودش پایه اتصال به اسلات داره . DIMM استاندارد جدید رم هاست . قبلا SIMM بود که فقط یک طرف خودشون پایه داشتن و پهنای باند کمتری هم داشتن .

■ دیدن مشخصات RAM رم در کامپیوتر

ساده ترین و موثر ترین روش برای دیدن مشخصات هر سخت افزاری در کامپیوتر استفاده از نرم افزار CPU-Z هست که حجم خیلی کمی داره و پدر مادر سخت افزار رو میاره جلو چشماتون . افراد مبتدی هم می تونن از System information ببینن . یا روی My Computer راست کلیک کنن و گزینه آخر یعنی Properties رو انتخاب کنن تا قسمت system باز بشه .

نرم افزار CPU-Z برای دیدن مشخصات RAM رم

نرم افزار CPU-Z برای دیدن مشخصات RAM رم

چه زمانی نیاز به رم دارید ؟

این مسئله در بیشتر مواقع با چشمان غیر مسلح شما قابل تشخیصه ! هر وقت که احساس می کنید کامپیوتر یا لپ تاپ تون موقع باز کردن نرم افزار ها و یا موقع کار با چند نرم افزار به طور همزمان ، داره گریه می کنه باید به فکر ارتقای RAM رم باشید . البته قدرت پردازنده خیلی مهم تر از رم هست . در واقع اگه از قدرت پردازنده خودتون اطمینان دارید می تونید افزاش RAM رم بدید .

■ معمولا موقع تعویض ویندوز XP به ویندوز ۷ و یا ۸ وقت ارتقای RAM رم هست .

■ نصب نرم افزار های جدید یا سنگین مثل اتوکد ، فتوشاپ ، افتر افکت ( افتر افکت فقط روی سیستم های ۶۴ بیتی نصب میشه ) و …

■ نصب سخت افزار جدید مثل کارت گرافیک که مقداری از RAM رم خودش رو از ماژول های رم مادربورد میگیره .

■ معمولا مادربوردهایی که گرافیک آنبورد On-Board دارن ، توصیه میشه که RAM رم بالاتری داشته باشن چون بخشی از اون رم میره واسه گرافیک آنبورد .

■ زمانی که خطاهایی همچون Low Memory و  یا Out Of Memory در کامپیوتر مشاهده کنید .

■ زمانی که برای باز کردن نرم افزارها باید زمانی بیشتر از حد معمول منتظر بمونید .

 

بهترین مارک RAM رم در بازار چیست ؟

حقیقتش اینه که رم قطعه ای نیست که ۵۰ تا قسمت داشته باشه ، قسمت مکانیکی و استهلاک زیادی داشته باشه . منظورم از این حرفا اینه که شرکت های سازنده رم نمی تونن حرکت عجیب و غریبی در طراحی یا قسمت خنک کننده یا چیپ ها بزنن چون رم چیز خاصی نداره . رم در بیشتر موارد کمترین خرابی در کامپیوتر رو داره و ماندگاری رم به خیلی عوامل بستگی داره . در واقع شما باید نسبت به نیازتون بهترین انتخاب رو از نظر حجم ، تایمینگ و سرعت داشته باشید نه اینکه فقط به مارک رم اکتفا کنید .

بین مارک های رم میشه به مارک های Corsair و Crusial و GSkill و Patriot و Kingston و ADATA و Apacer و Geil اشاره کرد .

 

بهترین مارک RAM رم دربازار - خدا می داند

بهترین مارک RAM رم دربازار – خدا می داند

هر کی یه نظری داره و در بازار هم هر فروشنده یک مارک رو بهترین می دونه . اما از روی بنچمارک هایی که انجام شده مارک های Corsair و GSkill  و Kingston و Patriot در رتبه های خوبی بودن . حالا اگه شما نظر دیگه ای دارید بفرمایید .

قیمت انواع RAM رم در بازار ایران

رم از اول بشریت قیمت معقولی داشته حتی بعد از این گرونی ها باز هم قیمتش خیلی بالا نیست و راحت میشه یک رم ۸ گیگ خرید و لذت برد .

■ قیمت رم های DDR به دلیل کمیاب بودنشون گرونن . مثلا رم DDR با ظرفیت ۲۵۶ مگابایت رو باید حدود ۴۰ تا ۶۰ هزار تومن بسته به جنس فروشنده پول بدید . یا DDR با ظرفیت ۵۱۲ مگ رو باید حدود ۱۰۰ هزار پول بدید .

■ رم DDR2 با ظرفیت ۲ گیگ الان حدود ۶۵ هزار تومنه که تا ۱۲۰ تومن هم من دیدم . ۲ گیگ باس ۸۰۰ .

■ رم DDR3 که الان رو بورسه : ۲ گیگ باس ۱۳۳۳ حدود ۶۵ تا ۷۵ هزار تومن . باس ۱۶۰۰ گرون تر و حدود ۹۰ تا ۱۰۰ هزار .  رم ۴ گیگ باس ۱۳۳۳ حدود ۱۱۰ تا ۱۲۰ هزار تومن . باس ۱۶۰۰ حدود ۱۳۰ تا ۱۷۰ هزار تومن . رم ۸ گیگ باس ۱۶۰۰ حدود ۲۳۰ تا ۲۶۰ هزار تومن . اینا قیمت های تقریبی هستن .

نکات ریز اما کاربردی در مورد خرید RAM رم و  استفاده از آن

■ RAM رم های DDR2 موجود در بازار تقریبا میشه گفت شامل گارانتی نیستن و اگه فروشنده هم چنین چیزی رو گفت حتما استعلام بگیرید . فروشنده میگه گارانتی داره بعد که خراب بشه ( دو روز بعد ) می بریش گارانتی میگن تحت گارانتی نیست و می خواست استعلام بگیرید . به همین راحتی !

■ موقع خرید RAM رم ، فروشنده حتما به شما عبارت ” گارانتی لایف تایم ” رو تحویل میده . گارانتی لایف تایم معنیش این نیست که تا اخر عمر بشریت گارانتی داره ، یعنی این محصول تا زمانی که  تولید میشه تحت گارانتی هست ( RAM رم DDR2 دیگه تولید نمیشه )

■ حتما RAM رم رو در مغازه فروشنده و جلوی خودتون تست کنید . ویندوزی که تست میشه حواستون باشه که یا ۷ باشه یا ۸ . اندازه رم رو حتما با چشم های خودتون ببینید .

■ بعد از خرید و موقع جا زدن رم در اسلات مادربورد ، حتما دست تون رو به یک شی فلزی بزنید تا از تخلیه شدن بار الکترواستاتیک بدن تون مطمئن بشید . در مورد الکترواستاتیک بعدا مفصل توضیح میدم .

■ در سخت افزار هیچ چیز زورکی جا نمیره ، اگه احساس می کنید موقع جا زدن یا درآوردن یک قطعه دارید بیش از یه حدی زور می زنید مطمئن باشید راه درآوردن یا جا زدنش رو بلد نیستید ، پس زور زیاد نزنید چون هم مشکلات جسمی 😀 پیدا میکنید و هم قطعه شما به سوی خدا شتاب می کنه . در مورد RAM رم هم این مسئله صادقه . رم رو با آرامش جا بزنید چون اگه اسلات یا رم بشکنه ، دیگه فاتحه …

■ توصیه میشه برای ۸ گیگ رم از دو عدد ماژول ۴ گیگ استفاده بشه اما از ۴ عدد رم ۲ گیگ نه .

■ رم هایی که روی خودشون هیت سینگ یا گرماگیر دارن در اولویت هستن .

برای خرید RAM رم مناسب نکته هایی که بالا گفتم کافی به نظر میاد و امیدوارم که موقع خرید رم حرفای من یادتون بمونه تا کمکی هر چند ناچیز بهتون بکنه . اگه بعدا نکته ای چیزی یادم اومد به پست اضافه میکنم . شما هم اگه چیزی می دونید که به درد بقیه خوانندگان علم فردا می خوره دریغ نکنید .

راستی دوستان ، پیشنهاد میکنم دوره های انگلیسی علم فردا رو تهیه کنید ، دنیاتون عوض میشه ! خیلی فرقه بین کسی که انگلیسی میدونه و نمیدونه !

حتما مطالب زیر رو هم بخونید

 • حافظه رم RAM با قطع برق اطلاعاتش پاک میشه ، همه این مسئله رو می دونن اما شاید خیلی ها علت اصلی این قضیه رو ندونن چون دلیل این امر کاملا الکترونیکی هست و مربوط به ساختار حافظه رم RAM اون هم از نوع DRAM هست . در ادامه به…
 • main memory شاید یکی از مجهولات ذهنی کاربران کامپیوتر باشه و با وجود دو حافظه رم و هارد این سوال پیش بیاد که کدوم یک از اینها main memory یا حافظه اصلی محسوب میشن ؟ و از اونجایی که بعد از قطع برق اطلاعات حافظه رم پاک میشه شاید خیلی ها…
 • برای دیدن مشخصات حافظه رم RAM کامپیوتر باید درب کیس رو باز کنید و ماژول ها رو در بیارید تا روی برچسبش رو بخونید این در حالیه که اصلا نیازی به اینکار نیست . شما خیلی راحت می تونید هم از طریق نرم افزار و هم از طریق CMD ،…
 • اگه نمی دونید لازمه بگم که دو مدل حافظه رم RAM وجود داره . یکی حافظه DRAM و یکی هم حافظه SRAM . در ادامه جفتشون رو توضیح میدم و تفاوت بین DRAM و SRAM رو هم میگم . درباره حافظه DRAM واژه DRAM مخفف عبارت Dynamic Random Access Memory…

دوره آموزش زبان انگلیسی علم فردا

بیش از 27 ساعت آموزش ویدیویی به زبان فارسی

 • ■ آموزش اصول تلفظ در زبان انگلیسی
 • ■ آموزش انواع واژه ها + کاربرد و طرز استفاده از اونا
 • ■ آموزش ساخت جملات پایه ای و مهم در زبان انگلیسی
 • ■ آموزش استفاده از صفت ها در انگلیسی
 • ■ آموزش زمان های مختلف
 • ■آموزش جمله سازی با روش بسیار ساده!
دسته بندی
موضوعات مرتبط
محمدرضا امین زاده

محمدرضا امين زاده هستم ، مهندس الكترونيك و سردبير مجله علم فردا . علاقه زیادی به سخت افزار دارم ، اگه فرصتی بمونه در زمینه ادیت فیلم و تصویر و طراحی رابط کاربری وب و اندروید مطالعه و تمرین می کنم .

حمایت از علم فردا

نوشتن مطالب آموزشی به زبان ساده و قابل فهم برای همه ، کار بسیار سختیه . از طرفی ، نگهداری یک وب سایت آموزشی خرج داره ! اگر براتون امکان داره لطفا با پرداخت مبلغ کمی در هزینه های سایت سهیم باشید تا ما هم بتونیم با خیال راحت براتون بنویسیم و به سوال ها تون پاسخ بدیم . حمایت مالی از علم فردا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

829 دیدگاه

 • میلاد 14 دی 1396

  دست گلت درد نکنه , مقاله ی بسیار بسیار جالبی بود. خسته نباشی و سپاسگزارتم.

 • محمد جواد 21 آذر 1396

  سلام من فرق رم دسکتاپ با رمای دیگرو نفهمیدم

 • سلام ممنون داداش خیلی خوب و مفید بود واقعا خداوند در ازاش علمتو بیشتر کنه

 • محمد امین 21 آذر 1396

  سلام آیا میشه از 3 عدد رم 4 استفاده کرد ؟ آخه من توی پروپرتیس سیستمم که میرم زده 8 گیگ وولی روی سیتمم 3 تا رم 4 انداختم جالب اینجاست ظاهرا دوآل چنل هم نشده . رم خرابه ؟ آخه وقتی از توی ران مموری چیپ رو میزنم هم 2تا رم میاره یکی بانک لیبلش 0 و دیگری بانک لیبلش 2 و یکی توی پرت a1 و دیگری پرت b1 ولی پرت a2 رو انگار اصلا پیدا نکرده و در حالیکه پرت a2ام پره جالب اینجاست که برنامه cpu-z رو نصب کردم توی قسمت مموری زده 12گیگ ولی جلوی چنل هیچی ننوشته و توی قسمت اس پی دیش 3تا پرتم پره, خواهش میکنم راهنماییم ککنید الآن سیستمم از 12گیگ رم استفاده میکنه یا نه؟آخه افتر ایفکت کار میکنم و 8 گیگ رم کمه و سرعت کارم خیلی پایینه .راستی ویندوزم 10 سازمانی هم هستش

 • سلام آقا من لپتاپم ASUS N551VW هستش میخوام رمشو از 8 به 16 ارتقا بدم فقط یه سوال دارم الان فرکانس رمی که روشه 2133 DDR4 هستش میخواsتم ببینم اگر روش یه رم 8 با فرکانس 2400 بندازم مشکلی به وجود میاد؟
  با تشکر
  خدانگهدار

 • مرسی عالی بود

 • سلام
  میشه چند گیگ از رم رو بدیم به سیستم تا کاراش رو روی اون انجام بده؟؟؟؟؟؟؟

 • ممنون استفاده کردیم

 • سلام
  ممنون از مطالب مفیدتون.
  یه سوال فنی داشتم. میشه دو تا رم kingston ۴gb pc۳-۱۰۷۰۰ cl۷ رو با رم apacer ۲gb pc۳-۱۰۶۰۰ cl۹ استفاده کرد؟

 • یزدان نجف پور 18 مهر 1396

  سلام

  مهندس ببخشید من یک دانش آموز هستم و در امر نرم افزاری کامپیوتر اطلاعات خوبی دارم ولی در مورد سخت افزار خیلی کم .

  اگه ممکنه جواب سوال منو بدید ، خیلی ممنون میشم :

  رم لپ تاپ من 4 گیگ DDR 4با سرعت 2133مگاهرتز هست ، اگه بخوام انو به 8 گیگ ارتقاع بدم ، حتما باید رم دوم هم سرعت 2133 داشته باشه ؟

  واگه حتما لازم نیست که سرعت 2133باشه ، و رم دوم فرکانس پایین تری ( مثلا 1600) داشته باشه ، سرعت کلی کامپیوتر کمتر میشه ؟؟؟

  ممنون میشم اگه جواب بدید 🙂

  • پویا زنگنه 28 آبان 1396

   شما رم با بیس پایین تر نمیتونید بندازین اما بیس بالاتر اشکال نداره اگر شما رم با بیس 2400 بندازین جواب میده و با همون بیس 2133 ست میشه

 • امیر دهدشتی 18 مهر 1396

  بسیار ازشما دوست عزیز که اینطور دلسوزانه وبدون چشم داشت مالی اطلاعاتی رو دراختیار ما درخصوص شناسایی رم دادید سپاسگزارم حتما به دوستان و بچه هام میگم که از سایت شما دیدن کنند

 • ممنون از سایت خوبتون

 • سلام دوستان به نظرتون مارک ocz ازهمه سرتره؟

 • یا خدا یه عقل سلیم نیست اینجا بپرسه اگه یه رم فرضا 4gb داریم کنارش 8gb وصل کنیم فرضا هردوشون هم ddr3 باشن آیا مشکلی پیش میاد یا نه؟ یا حتما حتما باید یه 4gb کنار 4gb نصب کنم؟

 • سلام
  بعد از اپدیت بایوس از کجا بفهمیم مادربورد حداکثر چه مقدار رم ساپورت میکنه?
  ممنون میشم از راهنمایتون.

 • سلام
  یه سوال فنی اگر بخواهیم رم ۲ و کارت گرافیک ۵۱۲ را ارتقا بدیم مثلا به رم ۴ یا ۸ و کارت گرافیک ۲ یا ۴ ، آیا باید CPU و پاور را هم ارتقا بدیم یا نه کلا چطوریه ؟
  لطفا راهنمایی کنید ممنون از سایت خوبتون

 • با سلام و خسته نباشید بنده میخواستم رم لب تاب رو عوض کنم مدل رم elpida 2 gb pc3-8500 میباشد که 2 عدد از این رم روی لب تاب نصب میباشد میخواستم با 2 عدد 4gb رم تعویض کنم که خود شرکت سازنده لب تاب ساپورت میکنه من چه مارکی میتونم بگیرم و چه فرکانسی باید تو همین رنج فرکانس باشه یا میتونه pc3-12800 باشه ممنون میشم راهنمایی کنید

 • سلام من یه رم kingmax ddr3 1333 روی سیستمم هست یه دونه رم برند kingston dd3 1333 اضافه کردم بعد از اون مشکل ریست شدن سیتم و صفحه ابی برام پیش میاد ایا این دو رم با هم همخونی ندارند مادر بودردمم gigabyte ga p61

 • سلام و خسته نباشید . ببخشید من یه سوال داشتم مشخصات سیستمه من اینه

  مادر برد : 970a-g43 msi
  سی پی یو : AMD FX-4350 Vishera Quad-Core 4.2 GHz
  گرافیک : r7 260x sapphire 2gb ddr5

  میخوام یه رم بخرم اور کلاک کنم .

  بین این دوتا موندم کدوم بهتره:

  AData XPG V3 OC Series V3 8GB 4GBx2 2133Mhz CL10 DDR3
  G.SKILL RipjawsX DDR3 8GB (4GB x 2) 2133MHz CL9 Dual Channel

  و سوال بعدی اینکه سیستمه من میکشه این رم هارو یا نه ؟؟ مشکلی پیش نمیاد؟؟ . اینم بگم که مادر برد من ماکسیممش تا 2133mhz ساپورت میکنه

  اگه یه وقت سیستمم نکشید این رم هارو به نظرتون این رم خوبه؟؟؟
  Ram Kingston HyperX 8GB 1866MHz DDR3

 • سلام آقای امین زاده
  من مادربردم رم ddr3 dimm dual chanel 1333 میخوره . من میخوام رم بخرم 1333 ندارن 1600 بگیرم مشکلی پیش نمیاد؟

 • سلام آقای امین زاده یه سوال داشتم لطفا جوابمو بدین:)
  من مادربردم رم ddr3 dimm 1333mghz dual chanel
  پشتیبانی میکنه ولی تو بازار رم با سرعت زیر 1600 پیدا نمیشه.اگه رم1600بخرم کار میکنه؟

 • علیرضا 20 تیر 1396

  با درود،
  من دو عدد رم ۴ گیگ با باس ۱۶۰۰ geil خریدم . سیستمم اوایل خیلی خوب کار می کرد ولی بعد از مدتی وقتی روشنش می کردم، سیستم روشن می شد ولی بالا نمی یاد. وقتی یکی از رمها رو بر می دارم مشکل حل میشه و سیستم بالا می یاد . رمها سالم هستن،چون هر کدوم رو به تنهایی در تمام اسلاتهای رم که ۴ تا می باشد چک کردم و مشکلی نداشتن.
  مدل مادر بورد من Asus M4A78T-E هست وتا فرکانس ۱۶۰۰ رو ساپورت می کنه . ممنون میشم راهنمایی کنین که مشکل من چه موردی می تونه باشه .

  باسپاس

 • سلام خسته نباشید 3 تا رم دارم یکی ادیتا 4 گیگ و دوتای دیگری پاتریوت دو گیگ که باسه سه تاشون 1333 هست ولی سه تارو نمیشه کنار هم گزاشت ینی سیستم تک استارت میخوره نمیاد بالا ولی اگر مثلا ی ادیتا 4 گیگو با ی پاتریوته دو گیگ و میزارم میاد بالا ولی وقتی ی دو گیگ بش اضافه میکنم که بشه 8 گیگ نمیاد بالا سی پیوم هم کرای 3 اینتل 2100 هست مادر برد گیگابایت علتش چیه ادمین محترم یا کسی که تجربشو داره بگه?

 • با تشکر لطفا یک پست هم در رابطه با انواع ،قیمت ،برند های مختلف و ….سی پی یو به شکل یعنی به زبان ساده بگذارید خیلی ممنونم.

 • بسیار عالی و مفید بود کاملا متوجه شدم

 • سلام خسته نباشید,لپ تاپ من asus k55a هست میخوام رمش رو بالا ببرم من رشته شبکه و نرم افزار می خونم و باc# وبیشتر نرم افزار های ادوبی سرو کار داریم بنظرتون ارزش داره آپ کنم یا یه لپ تاپ دیگه بگیرم , اگه اپ کنم بهترین برند تو این زمینه چیه,تو سایتش زده تا 8g 1600 ساپورت میکنه ولی تو یوتیوپ یه نفر 16g هم انداخته و بالا اورده لطفا راهماییم کنین.باتشکر

 • سلام آیا درسته که با آپدیت بایوس ، مادر برد میتونه سرعت های بالاتری رو پشتیبانی کنه ؟

 • خیلی ممنون واقعا مفید بود.

 • خیلی عالی بود

 • سلام دوست عزیز.از اینکه این همه اطلاعات در اختیار من و امثال من قرار دادی سپاسگزارم.
  دوست عزیز من مدتی است که یک سیستم قسطی خریده ام ولی از سرعت ان راضی نیستم زیرا کار من طوری است که باید اطلاعات در کمترین زمان از کامپیوتر به فلش مموری انتقال دهم.خواهشمندم دلیل کندی سیستم من را بگویید.مشخصات ان رم هشت کیگ-سی پی یو ای پنج-مادربورد ای سوز

 • سلام من لپ تاپی دارم با رم 6 گیگ که شامل یک عدد رم 2 و یک عدد رم 4 میباشد برای ارتقای میخواستم ازتون بپرسم بهتره یه رم 4 بگیرم و جایگزینه رم 2 کنم و یا هر دو رو بدم و یه رم 8 بگیرم ممنون میشم راهنمایی کنید … خیلی خیلی از سایت خوبتون ممنون و خسته نباشید میگم بهتون

  • اگه پولت میرسه یه هشت بگیر بزار جای دو ولی اگه پولت نمیرسه یه چهار بگیر بزار جای دو

  • دوتا 4 کنار هم بهتر از یک 8 عمل میکنه

 • سلام
  من میخوام رم بخرم میگن تک کاناله یا دو کاناله .
  دو کاناله انگار دو تا رمه یکم توضیح بدید ممنون میشم

 • با سلام وسپاس
  بنده از مطالب تون خیلی استفاده کردم و واقعا هم خیلی بدرد بخور هست و شما هم واقعا باسوادید.
  آرزوی موفقیت و سلامتی دارم برای مهندسین امین زاده و درویش

  تشکر

 • سلام عالی بود ازتون درباره موضوعاتتون تشکر می کنم امیدوارم این راه رو ادامه بدید و موفق باشید.

 • سلام و متشکرم بابت مطلب مفید تون و خدا قوت بابت زحمات زیادی که در این سایت برای افزایش دانش مردم می کنید. یه سوال داشتم رم دو گیگ ddr3 با باس 2133 وجود خارجی داره؟ چه مدل هایی و حدود چه قیمتی ؟

 • سلام مقالتون خیلی کامل بود.یه سوال داشتم.من یه بازیو نصب کردم و مقع اجرا delay داره یعنی مثلا وقتی w میزنم بعد ۳ ثانیه حرکت میکند.به نظر شما مشکل از رمه؟

 • عالی بود ممنون.

 • دمت گرم داداش عالی بود خیلی کمکم کردی مرسی

 • باسلام . ببخشید رم من 2 بود و دیروز ارتقا دادم به 4 . ویندوزم 7 و 32 بیتی . توی مشخصات رم نوشته 4GB ( 3.25 Usable ) تو هر سایتی نوشته اگه ویندوزتون 32 بیتی باشه نمیتونه تموم حافظه رو تشخیص بده ! خب اگه اینطوری باشه پس 75MB رم چی میشه و به کجا میره ؟ تو رو خدا زود جواب بدین !

  • امیر حسین 04 اردیبهشت 1396

   سلام . تنها راه نصب نسخه 64 بیتی سیستم عامل مورد علاقه شماست.سیستم عامل های 32 بیت فقط تا 3 گیگ رن رو ساپورت میکنن .

 • سلام داداش . وقتت بخیر . خسته نباشید ، اول جا داره تشکر کنم بابت این همه اطلاعات مفید . بعد یه سوال از حضورتون داشتم .
  اگه یه مادربرد مثلا گیگابایت g41m-combo باس 1600 رو پشتیبانی نکنه و 1333 رو پشتیبانی بکنه یه رم 2 گیگ با باس 1333 روش باشه امکانش هس که یه رم با باس 1600 کنارش نصب کنم یا نه !!؟
  تشکر

 • سلام ممنون از مقاله خوبتون
  فقط کاش در مورد مشخصه ی 2Rx4 یا 1Rx8 هم توضیح میدادید جا انداختید فک کنم

 • سلام و خدا قوت ..
  اول از همه تشکر فراوان به خاطر اطلاعات مفیدتون ..
  سوالم خدمتتون اینه که گاهی اوقات لپ تاپمو که خاموش میکنم و حتی باطریش و اتصال برقشو که جدا میکنم بعد از مدتی که روشنش میکنم اطلاعاتی که از قبل باز گذاشته بودم مثل word,power point یا هر فولدری که باز گذاشتم داخل صفحه لپ تاپ باز میمونه بالا میاره,همچین موردی رو داخل سیستمای دیگه ندیدم ..
  میخواستم بدونم مشکل از چی میتونه باشه,به رم که حافظه داخلیه موقته ربطی داره یا نه ؟؟

 • سلام دستت درد نکنه واقعا مطلب عالی بود

 • ای ول کمه . نمی دونم چی بگم . خدا قوت

 • کاملتر و عامیانته تر از این نمیتونستم تو هیجای دنیا پیدا کنم عالی بود دست تون درد نکنه

 • مهرداد 05 بهمن 1395

  سلام ، واقعا مطالب عالی و مفیدی بود .
  یه سوآل دارم ، می خواستم بدونم که برای کارهای گرافیکی سنگین مثل کار با نرم افزارهای افتر افکت پریمیر مدیا اینکدر سینما فوردی تریدی مکس مایا و اکثر نرم افزار های شرکت ادوبی و شرک اتودیسک و … به طوری که تمام این نرم افزار ها بر روی کامپیوتر نصب باشند ، و درهر زمان چندین نرم افزار با هم اجرا شوند ، چه سیستمی نیازه درواقع مشخصات قطعات مهم سیستم مثل رم ، گرافیک ، مین ، سی پی یو ، پاور باید چی باشه ، تا برای کار با این نرم افزار ها مناسب باشه ؟؟؟

 • آقا ایول خیلی حال کردم ممنون از اطلاعاتی که به مردم میدی دمت گرم

 • سعید محمدی 11 دی 1395

  سلام خوب هستین ؟
  ببخشید من یه سوال مهم دارم ازتون
  من میخوام برد workstation بخرم که قابلیت پشتیبانی 1 ترابایت رم رو داره و حدود 8 اسلات واسه توسعه رم داره ، میخوام بدونم رم هایی هستن که ظرفیتی بالای 32 گیگ داشته باشن ؟
  من حداقل 512 گیگ رو چطور میتونم رو 8 اسلات تقسیم کنم ؟
  با تشکر

 • یاسمین 30 آذر 1395

  سلام رم کینگستون داشتم مدل ddr3 .1333
  ولی خراب شد
  حالا میخوام بدونم رم geil ddr3 1600 برای کیس بخرم جواب میده؟
  مادر بوردم گیگابایت هستش.

 • سلام با تشکر از مطلب مفیدتون . خواهش میکنم جواب سوال من رو بدید .
  روی رم لپتاپ من نوشته
  1GB 1333
  2GB PC3 10600
  یعنی فرکانسش 1333 مگاهرتزه درسته ؟ اما در نرم افزار CPU -Z حداکثر باند رو 667 مگاهرتز نوشته . چرا مگه نباید داخل نرمافزار هم 1333 مگاهرتز بنویسه ؟

حمایت از علم فردا
خبرنامه علم فردا
علم فردا در شبکه های اجتماعی علم فردا در جی پلاس کانال تلگرام علم فردا علم فردا در اینستاگرام
هر گونه کپی برداری از مطالب علم فردا ممنوعه ! در ضمن ، وب سایت علم فردا روی سرورهای پارس پک میزبانی میشه!
دانلود ویدیوهای آموزش زبان انگلیسی علم فردا