بستن فهرست

RAM رم یکی از مهمترین عواملی است که هنگام خرید کامپیوتر و یا لپ تاپ باید بهش توجه کنید . در لپ تاپ به دلیل اینکه اولا شرکت سازنده قبل از شما و بهتر از شما حواسش به سخت افزار موجود در لپ تاپش هست ، مقدار RAM رم به درستی انتخاب میشه اما در کامپیوتر رومیزی اینطور نیست ، اینکه کدوم مارک RAM رم رو انتخاب کنید ، چند تا RAM رم ، چه فرکانسی ، چه مقدار حافظه و هزار و یک ابهام دیگه که قصد دارم در این پست تا جایی که سوادم بهم اجازه میده رفعشون کنم . پس تا انتهای پست همراهم باشید ، ضرر نمی کنید قطعا .

رمی که اینجا صحبت میشه SDRAM هست

 RAM رم چیست ؟

خیلی ها می دونن RAM رم چیه اما من واسه اونایی که ذهنیت درستی از RAM رم و اینکه اصلا چرا باید RAM رم در کامپیوتر وجود داشته باشه ندارن ، بازگو میکنم .

دانلود ویدیوهای آموزش گرامر زبان انگلیسی - ابراهیم درویش
ماژول یا استیک RAM رم قبل از نصب روی اسلات

ماژول یا استیک RAM رم قبل از نصب روی اسلات

RAM مخفف ۳ کلمه Random Access Memory به معنی حافظه با دسترسی تصادفی هست . حالا چرا حافظه تصادفی ؟ اگه RAM رم رو از نزدیک ببینید چند تراشه ( آی سی ) لحیم شده می بینید که درون این تراشه ها فضای ذخیره سازی تعبیه شده . بزارید یه مثال بزنم : فرض کنید یه آپارتمان ۱۰۰ واحده داریم ( می دونم خیلی بزرگ و غیر قابل باوره اما تخیل که کنتور نمی ندازه ، تصور کنید دیگه ) . هر واحد شماره مخصوص به خودش رو داره . به اکبر آقا می گیم برو واحد ۴ ، به اصغر آقا میگیم برو واحد ۵۹ و … هیچ محدودیتی هم نمی ذاریم و بهشون میگیم اگه واحد ۴ یا واحد ۵۹ پر بود برید هر جا که خالی بود . در مورد RAM رم هم این مسئله صدق میکنه ، در حافظه RAM رم و درون اون تراشه هایی که گفتم ، کلی سلول خالی داریم که هر کدوم آدرس مخصوص به خودشون رو دارن . دیتا می تونه به صورت تصادفی تو هر سلول خالی جا بگیره .

وجود RAM رم واجبه ، چرا ؟ سرعت هارد با سرعت CPU هیچ سنخیتی نداره ، CPU واسه اینکه بتونه اطلاعات رو با سرعت خیلی بیشتری پردازش کنه ، اول دیتا رو وارد RAM رم می کنه و تا پایان پردازش در RAM رم می مونه . در واقع RAM رم می تونه خودش رو با CPU هماهنگ کنه اما هارد به خاطر مکانیزم مکانیکی که داره نه . الان شاید بگید خب پس چرا در سیستم هایی که حافظه SSD استفاده میشه RAM رم وجود داره ، ها ؟ چون ساختار حافظه RAM رم با حافظه SSD زمین تا زیر زمین فرق داره . RAM رم حافظه موقت و از دست رفتنی و تصادفی است اما SSD حافظه موندگار و منظم هست . حالا بگذریم !

پس تا اینجا متوجه شدید که RAM رم برای بالا بردن سرعت پردازش CPU باید باشه . برای اینکه ارتباط بین RAM رم و پردازنده واستون جا بیفته و یکم بیشتر با اساس کار RAM رم ها آشنا بشید توصیه میکنم حتما و حتما پست های زیر رو بخونید چون در تصمیم گیری هاتون درمورد رم تاثیر گذاره :

Dual Channel چیست ؟ تشریح تکنولوژی Dual Channel در RAM

چرا اطلاعات حافظه رم RAM با قطع برق پاک می شود ؟

 

مقدار حافظه RAM رم

اون خونه هایی که بالا گفتم بالاخره یه ظرفیتی داره دیگه ، این ظرفیته میشه همین مقدار حافظه RAM رم که الان تو سال 2015 دیگه به گیگابایت بیان میکنن . قبلا ، منظورم همین 10 سال پیش ، مقدار حافظه RAM رم  رو به مگابایت بیان می کردن .

چیپ های حافظه RAM رم

چیپ های حافظه RAM رم

ببینید اساس چیدمان سلول های RAM رم  به صورت بایتی هست . هر بایت ۸ بیت توش جا میشه . بیت کمترین مقداریه که یه عنصر دیجیتالی می تونه واسه خودش اختیار کنه . به زبون ساده : بیت همین صفر و یکی هست که تو علم کامپیوتر میگن . یک بیت می تونه مقدار ۰ بگیره می تونه مقدار ۱ بگیره . وقتی میگن بیت روشن یعنی ۱ و بیت خاموش یعنی ۰ . حالا اگه ۸ تا از این بیت ها رو کنار هم بزاریم ، میشه ۱ بایت . مثلا مقدار ۱۱۱۰۱۰۰۱ مجموعه ای از ۸ بیت هست ( بیت اول ۱ هست و بیت چهارم ۰ ، درسته ؟) که با همدیگه تشکیل ۱ بایت رو دادن . حالا در حافظه RAM رم  هم به همین شکله . مقادیر به صورت ۸ بیتی یا همون ۱ بایتی ذخیره میشن . هر بایت آدرس مخصوص به خودش رو داره . آدرس خونه اول ۰ هست و به ترتیب آدرس خونه ها یکی بهش اضافه میشه . وقتی میگیم یه رم ۴ گیگابایت هست یعنی ۴ میلیارد بایت ، مسئول ذخیره سازی اطلاعات در حافظه RAM رم وجود داره . یعنی به صورت همزمان ۴ میلیارد سلول می تونه پر بشه .

فرکانس یا سرعت RAM رم چیست ؟

قبلا هم گفتم که سرعت پردازش اطلاعات دیجیتال در پردازنده ، رم و کارت گرافیک در واقع همون فرکانس کاری اونهاست . فرکانس بیشتر یعنی کلاک پالس بیشتر و کلاک پالس بیشتر ه یعنی سرعت پردازش بیشتر . به زبون ساده در هر کلاک پالس ، یک یا بخشی از یک دستورالعمل پردازش میشه . مثلا پردازنده یا CPU دستوری رو می خواد در سلول های رم بنویسه و یا دستوری رو بخونه ، این دستورات در طول کلاک پالس های متوالی انجام میشه حالا هرچی این کلاک پالس ها با سرعت بیشتری پشت سر هم بیایند مسلما دستورات سریع تر اجرا میشن .

سرعت RAM رم یا همون فرکانس RAM رم یکی از مهمترین ویژگی های رم به حساب میاد که با هرتز بیان میشه ( مگا هرتز ) که در زبون عامیانه و بازاری به باس Bus  رم معروف شده . معمولا هر چی سرعت رم RAM بیشتر باشه اطلاعات بیشتری بین پردازنده و رم جابجا میشه اما نه در همه موارد . فرض کنید شما یک رم DDR3 با سرعت ۲۱۳۳ مگاهرتز خریدید اما مادربورد شما ( کنترلر حافظه ) قادر به کار با این سرعت نیست پس واقعا این رم RAM برای شما بی مصرف خواهد بود و در سرعتی که کنترل کننده حافظه تعیین می کنه ( سرعت پایین تر ) کار خواهد کرد . بر عکس همین مسئله هم صدق می کنه اگه شما یک رم با سرعت کم رو روی یک مادربورد با سرعت بالا قرار دهید ، پردازنده و مادربورد مجبورن با سرعتی که رم تعیین می کنه کار کنن . بین دو عدد رم هم همینه ، اگه یک رم با سرعت ۸۰۰ مگاهرتز و یک رم دیگه با سرعت ۶۶۷ مگاهرتز کنار هم قرار بدید ، رم ۸۰۰ مگاهرتزی مجبوره که خودش رو با سرعت پایین تر وفق بده و رو ۶۶۷ مگاهرتز کار کنه .

اما این سرعت بالای رم RAM کجا به درد شما می خوره ؟ فقط زمانی که می خواهید رم رو اورکلاک کنید . Overclock واسه دوستانی که نمی دونن به زبون ساده بگم که اورکلاک یعنی سرعت کلاک پردازنده یا رم یا گرافیک رو برای مدتی محدود زیاد کنیم تا به نتیجه دلخواه برسیم . معمولا افرادی که علم کافی در این زمینه رو دارن این کار رو انجام میدن و من هم پیشنهاد می کنم اگه تسلط به مبحث اورکلاک ندارید اصلا بهش فکر هم نکنیدچون عواقب بدی داره و منجر به سوختن قطعه شما میشه . پس فکر نکنید که هر چی رم RAM با سرعت بیشتری بگیرید عملکرد بهتری خواهسد داشت . به خیلی عوامل بستگی داره .

تایمینگ Ram رم و زمان پاسخ دهی

اگه فکر میکنید که دونستن مقدار و سرعت رم برای خرید آگاهانه RAM کافی به نظر میاد باید بگم در اشتباهید . مقوله ای به نام تایمینگ یا زمان بندی در RAM  رم ها وجود داره که ارتباط مستقیم با صفت آدرس دهی تصادفی رم داره . تایمینگ رم RAM و اعداد Timing چیست ؟

تایمینگ رم رو با ارقامی پشت سر هم بیان میکنن مثل ۲۴-۹-۹-۹ که رقم اول از سمت چپ رو با عبارت CAS نشون میدن و یکی از مهمترین اعداد این سلسله رقم هست . این عبارت یا عدد نشون دهنده تعداد کلاک پالس هایی است که طول میکشه تا RAM رم به ستون داده دسترسی پیدا کنه . هر چی این CAS کمتر باشه بهتره . حالا چرا ؟ بزارید مثال بزنم قضیه جا بیفته . فکر کنید یه RAM رم DDR3 1866 کینگ استون HyperX با CAS = 11 و یک رم DDR3 1600 با CAS = 6 از مارک G.Skill در اختیار دارید . فکر می کنید کدوم یک از این رم ها سرعت بیشتری در دسترسی تصادفی مکان های حافظه داشته باشه ؟ زمان پاسخ دهی رم به دستور پردازنده رو از فرمول زیر محاسبه می کنن :

فرمول محاسبه زمان پاسخ دهی RAM رم

فرمول محاسبه زمان پاسخ دهی RAM رم

حاصل این فرمول یه عدده که به نانو ثانیه در میاد . برای مثال زمان پاسخ دهی رم کینگ استون که بالاتر گفتم با استفاده از این فرمول میشه ۱۱٫۷ نانو ثانیه اما زمان پاسخ دهی رم G.Skill میشه ۷٫۵ نانو ثانیه . این نشون میده که رم G.Skill حتی با سرعت کلاک کمتر ، سرعت دسترسی بالاتری نسبت به رم کینگ استون داره یعنی پردازنده سریع تر می تونه اطلاعات رو داخل رم جاساز کنه و فرا بخونه . اما با این وجود ، رم کینگ استون به خاطر کلاک پالس سریع تر ( همون سرعت بیشتر ) دارای پهنای باند بیشتریه و موقع عملیات حجیم بهتر از رم G.Skill عمل میکنه .

 

نوع RAM رم ها ، DDR , DDR2 , DDR3 ، کدام یک ؟

DDR مخفف Double Data Rate هست که به زبون ساده انتقال اطلاعات رو دو برابر می کنه ، قبلا که این تکنولوژی نبود انتقال اطلاعات فقط در یک لبه کلاک پالس صورت می گرفت و اسم اون تکنولوژی هم SDR یا به انگلیسی Single Data Rate بود اما با وجود DDR ، اطلاعات در دو لبه کلاک پالس انجام میشه . در حال حاضر سه مدل DDR و DDR2 و DDR3 در بازار موجودن و DDR4 هم داره از راه می رسه . برای درک بهتر ، پست ” تکنولوژی DDR و فرق DDR با DDR2 و DDR3 ” حتما بخونید .

طبق روال معمول در دنیای تکنولوژی هر چی عدد بیشتر باشه بهتره . در مورد رم هم ایم مسئله صادقه ، DDR3 از DDR2 و DDR2 از DDR بهتره از هر لحاظ . الان DDR3 رو بورسه و تمام مادربوردهای موجود و جدید در بازار با رم DDR3 هماهنگ هستن . سرعت ، توان مصرفی و پهنای باند در رم ها از DDR به DDR4 بهتر و بیشتر شده . حالا بعدا در یک پست جداگونه تفاوت DDR ها با هم رو  میگم .

فقط اینو بدونید که اگه بخواین یه رم بخرید و کنار رم فعلی تون بزارید باید تکنولوژی ساختش رو بدونید. برای این کار مشخصات مادربورد تون رو از سایت رسمی بخونید و یا کنار اسلات رم نوشته که DDR چند هست . روی خود رم هم نوشته که چه DDR ایه .

 

هماهنگی RAM رم ها با یکدیگر

یکی از مهمترین مراحل خرید RAM رم اینه که رمی بخرید که با رم کناریش سازگار باشه و به اصطلاح کانفلیکت ( نا هماهنگی ) نکنه . این مسئله واسه زمانی هست که شما یک رم دارید و می خواید یه رم دیگه اضافه کنید یا قصد خرید دو عدد RAM رم رو دارید .

الان اگه برید بازار کامپیوتر ، ۲ مدل رم جلوتون میذارن ، یکی قیمت پایین تر و یکی دیگه قیمت بالاتر . اونی که قیمت پایین تری داره به گفته فروشنده با هر مادربورد و رمی Match نمیشه و اون رمی که قیمت بالاتری داره رو هر مادربورد و با هر رمی سِت میشه . من توصیه می کنم اگه قصد اضافه کردن رم دارید ، از همون مارک رمی بخرید که دارید ، اینجوری کمترین ناهماهنگی بوجود میاد . در بسیاری از مواقع شما مجبورید پول بیشتری بدید و رمی بخرید که با همه چیپ ست ها هماهنگه .

■ اگه قصد جمع کردن کامپیوتر دارید ، قطعا توصیه می کنم اگر می خواید ۲ عدد رم بخرید حتما هم مارک و مشابه بخرید .

■ خیلی ها می دونن ، من واسه دوستانی که نمی دونن بگم که رم ها باید از نظر تکنولوژی مثل هم باشن . مثلا هرگز RAM رم DDR2 کنار رم DDR3 نمی تونه قرار بگیره . باید هم نوع باشن .

■ در مورد باس یا سرعت هم گفتم که ترجیحا هم سرعت باشن ، چون اولویت با سرعت کمتره و اگه یکی باس ۱۳۳۳ و دیگری ۱۶۰۰ باشه ، جفت رم ها در سرعت ۱۳۳۳ کار میکنن .

■ اگه مادربورد شما ۱۶۰۰ مگاهرتز هست و شما رم DDR3 2000 روی اون سوار کنید ، سرعت رم با سرعت مادربورد تنظیم میشه و روی ۱۶۰۰ مگاهرتز کار میکنه . پس حواستون به حداکثر سرعت قابل پشتیبانی مادربورد تون باشه .

 

چه مقدار RAM رم نیاز دارید ؟

■ RAM رم ۲ گیگابایت

من به چشم دیدم که حتی با رم ۵۱۲ مگابایت ، ویندوز سون نصب کردن . روی ۱ گیگ که خیلی دیدم . لازمه بگم برای اینکه ویندوز سون که الان خیلی رو بورسه و حتی با وجود ویندوز ۸ باز هم مردم دارن از ویندوز ۷ استفاده می کنن ، بدون دردسر روی سیستم یا لپ تاپ تون کار کنه ، حداقل به ۲ گیگ RAM رم نیاز دارید چون حداقل رم مورد نیاز برای ویندوز ۷ حدود ۱ گیگ هست اما با یک گیگ عذاب میکشید . این ۲ گیگ رم خیلی از کارهای روزمره و حتی برخی کارهای گرافیکی مثل کار کردن با فتوشاپ و کورل رو جواب میده . اما مشکلی که RAM رم ۲ گیگ داره اینه که موقع استفاده همزمان برنامه ها و یا باز کردن همزمان تب های زیاد در گوگل کروم یا فایرفاکس ، سیستم دچار مشکل میشه .

■ RAM رم ۴ گیگابایت

RAM رم ۴ گیگ الان تقریبا عرف هست و از پس خیلی کارها بر میاد . البته اگه سیستم عامل تون ۳۲ بیتی هست میشه گفت که بین ۲٫۶ گیگ تا ۳٫۵ گیگ از ۴ گیگ فقط شناسایی میشه و برای اینکه از تمام ۴ گیگ استفاده کنید باید سیستم عامل ۶۴ بیتی نصب کنید . برای فهمیدن ۳۲ بیتی یا ۶۴ بیتی بودن کامپیوترتون پست ابراهیم درویش ؛ ” تشخیص نوع سیستم عامل ” رو مطالعه کنید .

در حال حاضر تمام لپ تاپ ها با پردازنده های core i اینتل حداقل ۴ گیگ RAM رم دارن و این نشون میده که به دلیل وجود نرم افزار های جدید و استفاده همزمان اونا ، تقریبا ۴ گیگ رم لازم هست . با ۴ گیگ رم می تونید خیلی از برنامه ها رو به صورت همزمان استفاده کنید . برای مقایسه بین رم ۲ گیگ و ۴ گیگ ، نرم افزار فتوشاپ رو در یک سیستم ۲ گیگی و ۴ گیگی نصب کنید و عملیات زوم ZOOM رو انجام بدید !

 ■ RAM رم ۶ تا ۸ گیگابایت

معمولا به افرادی که کارهای تصویری و گرافیکی سنگین انجام میدن مثل کار با نرم افزارهای After Effect توصیه میشه مقدار RAM رم رو جداقل ۶ گیگ یا ۸ گیگ در نظر بگیرن . البته این مقدار رم برای کسانی که بازی می کنن هم توصیه میشه . RAM رم ۶ یا ۸ گیگ نیاز به سیستم عامل ۶۴ بیتی داره .

■ RAM رم ۱۶ یا ۳۲ گیگابایت

رم ۱۶ گیگابایت و بیشتر تقریبا میشه گفت برای کاربرای معمولی بی مصرفه . برای خیلی های دیگه هم همینطور ، چون ۸۰ درصد مردم کاری با کامپیوتر انجام نمیدن که حجم رم رو تا ۱۶ گیگ یا بیشتر بخواد پر کنه . اینو گفتم که فکر نکنید اگه مثلا فتوشاپ انجام میدید و رم ۴ یا ۶  گیگ دارید به خاطر اینکه فتوشاپ رو سریع تر انجام بدید برید رم ۱۶ گیگ ببندید رو سیستم تون . چون فقط رم نیست که ، گرافیک و پردازنده هم هستن ضمن اینکه فتوشاپ ، نرم افزاری نیست که احتیاج به رم ۴ گیگ به بالا داشته باشه .

ویندو ۸ تا ۱۲۸ گیگ رم و ویندوز ۸ نسخه Pro تا ۵۱۲ گیگ رم رو ساپورت می کنه .

تشخیص مدل و مشخصات RAM رم

موقع خرید RAM رم راهی جز دیدن مشخصات روی خود ماژول وجود نداره . در تصویر زیر من اعداد و ارقام مختلفی که روی رم نوشته شده رو توضیح میدم .

تشریح مشخصات Ram رم روی ماژول

تشریح مشخصات Ram رم روی ماژول

در شکل بالا از سمت چپ :

DDR3-1333 یعنی تکنولوژی ساخت رم DDR3 هست و فرکانس کاریش ( سرعتش یا همون باس ) ۱۳۳۳ مگاهرتز .

PC3-10600 : نامگذاری رسمی و فنی رم ها این شکلیه . PC یعنی رم برای PC و رقم ۳ یعنی DDR3 . عدد ۱۰۶۰۰ یعنی ۱۰۶۰۰ مگا بایت در ثانیه توسط رم می تونه انتقال داده بشه . برای مثال دیگه PC2-8500 یعنی رم DDR2 با حداکثر انتقال اطلاعات ۸۵۰۰ مگابایت در ثانیه .

۴GB که حجم رم رو نشون میده .

۴Gx1 یعنی یک عدد ماژول ۴ گیگ

CL9 مربوط به تایمینگ رم میشه . CL مشخصه تایمینگ و ۹ یعنی ۹ کلاک پالس برای پاسخ دهی رم . هر چی کمتر باشه بهتره .

اگه عبارت DIMM رو دیدید بدونید که مخفف Dual in Line Memory Module هست و منظورش اینه که رم در دوطرف خودش پایه اتصال به اسلات داره . DIMM استاندارد جدید رم هاست . قبلا SIMM بود که فقط یک طرف خودشون پایه داشتن و پهنای باند کمتری هم داشتن .

■ دیدن مشخصات RAM رم در کامپیوتر

ساده ترین و موثر ترین روش برای دیدن مشخصات هر سخت افزاری در کامپیوتر استفاده از نرم افزار CPU-Z هست که حجم خیلی کمی داره و پدر مادر سخت افزار رو میاره جلو چشماتون . افراد مبتدی هم می تونن از System information ببینن . یا روی My Computer راست کلیک کنن و گزینه آخر یعنی Properties رو انتخاب کنن تا قسمت system باز بشه .

نرم افزار CPU-Z برای دیدن مشخصات RAM رم

نرم افزار CPU-Z برای دیدن مشخصات RAM رم

چه زمانی نیاز به رم دارید ؟

این مسئله در بیشتر مواقع با چشمان غیر مسلح شما قابل تشخیصه ! هر وقت که احساس می کنید کامپیوتر یا لپ تاپ تون موقع باز کردن نرم افزار ها و یا موقع کار با چند نرم افزار به طور همزمان ، داره گریه می کنه باید به فکر ارتقای RAM رم باشید . البته قدرت پردازنده خیلی مهم تر از رم هست . در واقع اگه از قدرت پردازنده خودتون اطمینان دارید می تونید افزاش RAM رم بدید .

■ معمولا موقع تعویض ویندوز XP به ویندوز ۷ و یا ۸ وقت ارتقای RAM رم هست .

■ نصب نرم افزار های جدید یا سنگین مثل اتوکد ، فتوشاپ ، افتر افکت ( افتر افکت فقط روی سیستم های ۶۴ بیتی نصب میشه ) و …

■ نصب سخت افزار جدید مثل کارت گرافیک که مقداری از RAM رم خودش رو از ماژول های رم مادربورد میگیره .

■ معمولا مادربوردهایی که گرافیک آنبورد On-Board دارن ، توصیه میشه که RAM رم بالاتری داشته باشن چون بخشی از اون رم میره واسه گرافیک آنبورد .

■ زمانی که خطاهایی همچون Low Memory و  یا Out Of Memory در کامپیوتر مشاهده کنید .

■ زمانی که برای باز کردن نرم افزارها باید زمانی بیشتر از حد معمول منتظر بمونید .

 

بهترین مارک RAM رم در بازار چیست ؟

حقیقتش اینه که رم قطعه ای نیست که ۵۰ تا قسمت داشته باشه ، قسمت مکانیکی و استهلاک زیادی داشته باشه . منظورم از این حرفا اینه که شرکت های سازنده رم نمی تونن حرکت عجیب و غریبی در طراحی یا قسمت خنک کننده یا چیپ ها بزنن چون رم چیز خاصی نداره . رم در بیشتر موارد کمترین خرابی در کامپیوتر رو داره و ماندگاری رم به خیلی عوامل بستگی داره . در واقع شما باید نسبت به نیازتون بهترین انتخاب رو از نظر حجم ، تایمینگ و سرعت داشته باشید نه اینکه فقط به مارک رم اکتفا کنید .

بین مارک های رم میشه به مارک های Corsair و Crusial و GSkill و Patriot و Kingston و ADATA و Apacer و Geil اشاره کرد .

 

بهترین مارک RAM رم دربازار - خدا می داند

بهترین مارک RAM رم دربازار – خدا می داند

هر کی یه نظری داره و در بازار هم هر فروشنده یک مارک رو بهترین می دونه . اما از روی بنچمارک هایی که انجام شده مارک های Corsair و GSkill  و Kingston و Patriot در رتبه های خوبی بودن . حالا اگه شما نظر دیگه ای دارید بفرمایید .

قیمت انواع RAM رم در بازار ایران

رم از اول بشریت قیمت معقولی داشته حتی بعد از این گرونی ها باز هم قیمتش خیلی بالا نیست و راحت میشه یک رم ۸ گیگ خرید و لذت برد .

■ قیمت رم های DDR به دلیل کمیاب بودنشون گرونن . مثلا رم DDR با ظرفیت ۲۵۶ مگابایت رو باید حدود ۴۰ تا ۶۰ هزار تومن بسته به جنس فروشنده پول بدید . یا DDR با ظرفیت ۵۱۲ مگ رو باید حدود ۱۰۰ هزار پول بدید .

■ رم DDR2 با ظرفیت ۲ گیگ الان حدود ۶۵ هزار تومنه که تا ۱۲۰ تومن هم من دیدم . ۲ گیگ باس ۸۰۰ .

■ رم DDR3 که الان رو بورسه : ۲ گیگ باس ۱۳۳۳ حدود ۶۵ تا ۷۵ هزار تومن . باس ۱۶۰۰ گرون تر و حدود ۹۰ تا ۱۰۰ هزار .  رم ۴ گیگ باس ۱۳۳۳ حدود ۱۱۰ تا ۱۲۰ هزار تومن . باس ۱۶۰۰ حدود ۱۳۰ تا ۱۷۰ هزار تومن . رم ۸ گیگ باس ۱۶۰۰ حدود ۲۳۰ تا ۲۶۰ هزار تومن . اینا قیمت های تقریبی هستن .

نکات ریز اما کاربردی در مورد خرید RAM رم و  استفاده از آن

■ RAM رم های DDR2 موجود در بازار تقریبا میشه گفت شامل گارانتی نیستن و اگه فروشنده هم چنین چیزی رو گفت حتما استعلام بگیرید . فروشنده میگه گارانتی داره بعد که خراب بشه ( دو روز بعد ) می بریش گارانتی میگن تحت گارانتی نیست و می خواست استعلام بگیرید . به همین راحتی !

■ موقع خرید RAM رم ، فروشنده حتما به شما عبارت ” گارانتی لایف تایم ” رو تحویل میده . گارانتی لایف تایم معنیش این نیست که تا اخر عمر بشریت گارانتی داره ، یعنی این محصول تا زمانی که  تولید میشه تحت گارانتی هست ( RAM رم DDR2 دیگه تولید نمیشه )

■ حتما RAM رم رو در مغازه فروشنده و جلوی خودتون تست کنید . ویندوزی که تست میشه حواستون باشه که یا ۷ باشه یا ۸ . اندازه رم رو حتما با چشم های خودتون ببینید .

■ بعد از خرید و موقع جا زدن رم در اسلات مادربورد ، حتما دست تون رو به یک شی فلزی بزنید تا از تخلیه شدن بار الکترواستاتیک بدن تون مطمئن بشید . در مورد الکترواستاتیک بعدا مفصل توضیح میدم .

■ در سخت افزار هیچ چیز زورکی جا نمیره ، اگه احساس می کنید موقع جا زدن یا درآوردن یک قطعه دارید بیش از یه حدی زور می زنید مطمئن باشید راه درآوردن یا جا زدنش رو بلد نیستید ، پس زور زیاد نزنید چون هم مشکلات جسمی 😀 پیدا میکنید و هم قطعه شما به سوی خدا شتاب می کنه . در مورد RAM رم هم این مسئله صادقه . رم رو با آرامش جا بزنید چون اگه اسلات یا رم بشکنه ، دیگه فاتحه …

■ توصیه میشه برای ۸ گیگ رم از دو عدد ماژول ۴ گیگ استفاده بشه اما از ۴ عدد رم ۲ گیگ نه .

■ رم هایی که روی خودشون هیت سینگ یا گرماگیر دارن در اولویت هستن .

برای خرید RAM رم مناسب نکته هایی که بالا گفتم کافی به نظر میاد و امیدوارم که موقع خرید رم حرفای من یادتون بمونه تا کمکی هر چند ناچیز بهتون بکنه . اگه بعدا نکته ای چیزی یادم اومد به پست اضافه میکنم . شما هم اگه چیزی می دونید که به درد بقیه خوانندگان علم فردا می خوره دریغ نکنید .

راستی دوستان ، پیشنهاد میکنم دوره های انگلیسی علم فردا رو تهیه کنید ، دنیاتون عوض میشه ! خیلی فرقه بین کسی که انگلیسی میدونه و نمیدونه !

حتما مطالب زیر رو هم بخونید

 • حافظه رم RAM با قطع برق اطلاعاتش پاک میشه ، همه این مسئله رو می دونن اما شاید خیلی ها علت اصلی این قضیه رو ندونن چون دلیل این امر کاملا الکترونیکی هست و مربوط به ساختار حافظه رم RAM اون هم از نوع DRAM هست . در ادامه به…
 • main memory شاید یکی از مجهولات ذهنی کاربران کامپیوتر باشه و با وجود دو حافظه رم و هارد این سوال پیش بیاد که کدوم یک از اینها main memory یا حافظه اصلی محسوب میشن ؟ و از اونجایی که بعد از قطع برق اطلاعات حافظه رم پاک میشه شاید خیلی ها…
 • برای دیدن مشخصات حافظه رم RAM کامپیوتر باید درب کیس رو باز کنید و ماژول ها رو در بیارید تا روی برچسبش رو بخونید این در حالیه که اصلا نیازی به اینکار نیست . شما خیلی راحت می تونید هم از طریق نرم افزار و هم از طریق CMD ،…
 • اگه نمی دونید لازمه بگم که دو مدل حافظه رم RAM وجود داره . یکی حافظه DRAM و یکی هم حافظه SRAM . در ادامه جفتشون رو توضیح میدم و تفاوت بین DRAM و SRAM رو هم میگم . درباره حافظه DRAM واژه DRAM مخفف عبارت Dynamic Random Access Memory…

دوره آموزش زبان انگلیسی علم فردا

بیش از 27 ساعت آموزش ویدیویی به زبان فارسی

 • ■ آموزش اصول تلفظ در زبان انگلیسی
 • ■ آموزش انواع واژه ها + کاربرد و طرز استفاده از اونا
 • ■ آموزش ساخت جملات پایه ای و مهم در زبان انگلیسی
 • ■ آموزش استفاده از صفت ها در انگلیسی
 • ■ آموزش زمان های مختلف
 • ■آموزش جمله سازی با روش بسیار ساده!
دسته بندی
موضوعات مرتبط
محمدرضا امین زاده

محمدرضا امين زاده هستم ، مهندس الكترونيك و سردبير مجله علم فردا . علاقه زیادی به سخت افزار دارم ، اگه فرصتی بمونه در زمینه ادیت فیلم و تصویر و طراحی رابط کاربری وب و اندروید مطالعه و تمرین می کنم .

حمایت از علم فردا

نوشتن مطالب آموزشی به زبان ساده و قابل فهم برای همه ، کار بسیار سختیه . از طرفی ، نگهداری یک وب سایت آموزشی خرج داره ! اگر براتون امکان داره لطفا با پرداخت مبلغ کمی در هزینه های سایت سهیم باشید تا ما هم بتونیم با خیال راحت براتون بنویسیم و به سوال ها تون پاسخ بدیم . حمایت مالی از علم فردا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

829 دیدگاه

 • با عرض سلام من یک مادربورد قدیمی با مشخصات زیر دارم.رم اولیه 512 هستش دو تا رم دیگه که هرکدوم 256 هستش رو وقتی میذارم فقط 512 مگابایت رو نشون میده و این رمها مچ نمیشن باید چیکار کنم ؟آیا میشه سه تا رم رو کنار هم گذاشت؟ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.در ضمن این دو تا رم جداگانه کار میکنن.

  Supports FSB1066/800/533MHz processors and H-T Technology
  Supports Dual Channel DDR2 667 (DDR2 x 2 DIMM slots) and DDR400 (DDR x 2 DIMM slots

 • بسیار بسیار عالی بود ازتون ممنونم

 • با سلام و تشکر از مطلب مفیدتون. من دو عدد رم یک گیگ کینگستون و پاتریوت DDR2 دارم که از همه نظر هم خوانی دارند (چک کردک) ولی باز هم یک گیگ رم من خوانده نمیشه. ممنون میشم راهنمایی کنید.
  با سپاس

  • فکر کنم ویندوز شما 32 بیتی باشه درسته ؟؟؟؟

  • بله ویندوز 8 نسخه 32 بیتی هست.

  • مشخصات مموری در CPU-Z:
   Memory (RAM)
   Size2048 MB
   Type DDR2-800 – Single Channel
   Frequency 400 MHz (1:2)
   Timings 6-6-6-18
   Slot #1 ModuleKingston – 1024 MB (6400)
   Slot #2 ModulePatriot Memory – 1024 MB (6400)

 • با عرض سلام و خسته نباشید ، ممنون بابت ساتتون

  یه سوال داشتم
  اگر 2تا رم تایمینگشون فرق کنه بازم با هم کار میکنن ؟
  تایمینگشون چی میشه یعنی اگر یکی cas 9 با شه یکی دیگه cas 24
  وقتی روی مادر برد بزارمش با همین تایمینگ کار میکنن ؟ اصلا کار میکنن ؟؟
  بازم ممنون لطفا جوابمو بدین چون لازمش دارم

  • سلام مرسی
   معمولا رم ها خودشون رو با بدترینشرایط تطبیق میدن .
   تو بایوس هم می تونید تنظیم کنید که با چه تاخیر زمانی کار کنن .

  • یعنی هر کدومش با تایمینگ خودش کار میکنه ؟؟
   یا تایمینگ هر دو یکی میشه ؟
   اگه توی بایوس تایمینگ اونی که 24 هست رو 9 کنم چی میشه ؟؟؟
   مرسی

  • نه . اونی که قوی تره با ضعبفه سازگار میشه . یکی میشه
   بایوس تا یه حدی اجازه کم و زیاد کردن رو میده . باید تست کنید ببینید چی میشه . تهش برمیگردونید به حالت اولیه .

  • ممنون که وقت میزارید 😀

 • سلام

  تشکر و ممنون بابت اطلاعات جامع خوب مفید عالی زیاد جالب به درد بخور کامل و …

 • سوالم این هست که میتونم واسه ی این مادر بردم رم بالاتر از 4 بندازم مثلا سیستم رو بکنم 6 گیگ یا حتی 8 گیگ
  Gigabyte GA-P41T-D3

  http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3512&dl=1#sp

  • سلام
   فک میکنم جوابتون رو دادم
   به هر حال اینجور که تو سایت زده نمیشه 6 یا 8 بندازید .
   بازم باید تست بشه اما چیزی که تو سایت رسمی میزنه کاملا موثق هست .
   کنترلر رم روی مادربورد شما بیشتر از 4 گیگ رو ساپورت نمی کنه .

 • سلام من رم 8 گیگ دی دی ار 3 به قیمته 190 هزارتومن خریدم البته 9 ماهه بیش مارکش هم کروزیر هستش و ویندوز 8 استفاده و سی بی یو ای کریو 5 با گرافیگ 3 بعدی 4 گیگ گرفتم با کیس انودیا 250 تومن ایا بنظرتون برای کا در 15 ساعت خوبه با تشکر یا رم 16 بگیرم البته مادر بورد ایسوس تولید 2012 هستش با تشکر بنظر شما رمش رو عوض کنم چون از اخرین نرم افزارهای کار بردی بروزترین نرم افزارها استفاده میکنم والانه هم میخوام ویندوز 8.1 نصب کنم مشکلی بیش نمیادش ممنون .

  • سلام حمید جان
   رم 8 گیگ برای اجرای بسیاری از نرم افزار ها و بازی ها کفایت میکنه .
   پیشنهاد میکنم فعلا رم 16 نخرید . ائل تست کنید هروقت احساس کردید واقعا رم کم میارید دست به کار بشید .

 • خیلی باحالی مرسی

 • ابوالحسن بیننده 18 بهمن 1392

  مطالب بسیار آموزنده بود از همه مهمتر نحوه بیان برای فهماندن مطالب بود که خیلی قشنگ بود من خودم دانشجوی مهندسی نرم افزارم اما ظاهرا باید بریم شاگردی دانشجوهای مهندسی الکترونیک

 • با سلام آقا خسته نباشید عالی
  1 سوال داشتم من مادر بردم قدیمیه ( برای 4-5 سال پیش – p5KC) بعد رمم DDR3 1600 ولی مادر بوردم برای باس 1333 رو ساپورت می کرد بعد سالم بود تا من CPU عوض کردم ولی بعد تعویض CPU جالبه که دیگه کار نمیکرد با سیستمم ولی رم سالم بود چون با سی پی یو قبلیم راحت میومد بالا و لی نمیدونم چرا با این CPU نمیود بالا حالا خلاصه سرت و درد نیارم مجبور شدم رم مو عوض کنم و … البته نا گفته نماند که قبلش بنده بایس مادر بوردمو آبدیت کرده بودم و براش مشکلاتیش چیش آمده بود که آلبته درست شد ولی باز هم ایرادهای کوچکی داشت . خواستم نظرتون را در این رابطه بپرسم با تشکر . محمد . در ذمن Ram Coasair1600 بود

 • داداش گلم من رو راهنمایی میکنی قربونت برم البته اگه وقت کردی چون الان قصد خریدش رو ندارم

 • مثل همیشه عالی بود.ممنون از مطالب خوبتون.خسته نباشید اقای محمد رضا و ابراهیم

 • سلام محمدرضا دستت طلا مثل همیشه {انصافا تو نوشتت حس هست به آدم میچسبه}
  مادربرد من تو سایتش زده تا 1330 بعد نوشته آپ تا 4 گیگ {البته تا جایی که سوادم کشید} من الان دو دو گیگ دارم نمیتونم بکنمش 8 گیگ یا مثلا شش گیگ
  اسم مادربرد هم Gigabyte GA-P41T-D3

  این هم سایت مادربردم
  http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3512&dl=1#sp

  • داداش مین تا 4 گیگ ساپورت میکنه احتمالا برای گرافیک هم شیر میکنه نهایت از 4 گیگ ساپورت میکنه بقیه رم بلااستفاده میمونه

 • بسمه تعالی

  با سلام
  احتراماً از سایت بسیار عالی با محتوای دقیقش سپاسگزاری می‌کنم.
  توفیق، رفیق راهتـــــون
  أجرکم عندالله

 • توی انجمن های مختلف شنیدم

  • رحیم جان هیچ قطعه ایده الی در دنیا وجود نداره . شما خفن ترین ماشین دنیا رو هم که ببینی بالاخره یه مقدار صدا داره . حالا باز ببر پیش تعمیرکار نگاه کنه اما از نظر من طبیعیه .

 • آخه آقای امین زاده مدل بعضی از هارد های این لپ تاپ اینطور که شنیدم این هست:
  ST1000LM024 HN-M101MBB
  گفتن که هیج صدایی هم نمیده!!!
  موندم چیکا کنم؟
  شما یه z510 دسترسی تدارید شما هم یه تگاه بندازین؟ هرچی باشه شما بیشتر میدونید تو این زمینه
  ممنون میشم بخدا

 • کلی خیالمو راحت کردید. ولی ببخشیدا متوجه شدم که قسمت پایین سمت راست لپ تاپ (z510) هنگام کار با سیستم مدام صدای قیق قیق غیر ممتد میده. صداش بلند نیست ولی دائم هست. فکر میکنم از هاردش هست. هاردش ssd نداره و اینشو میدونم 1ترا و RPM 5400 هست. بنظرتون طبیعی هست؟
  مدل دقیق هارد z510 میخوام
  الان مدل دقیق هارد لپ تاپ خودم این هست:
  WDC WD10JPCX-24UE4T0
  این رو از تو task manager تو ویندوز 8 نگاه کردم
  درسته؟ باید این باشه؟
  یه دنیا دعا گوتون میشم کمکم کنید

 • سلام. یه سوال خیلی مهم دارم. من تازه لپ تاپ z510 خریدم با رم 8 گیگ. مگ نباید باس رم این لپ تاپ 1333 باشه؟ ولی طبق این برنامه cpu-z مقدار nb-frequency رو میزنه 798mhz
  توروخدا کمکم کنید گول نخورده باشم؟

  • سلام
   نه شما گول نخوردید .
   این برنامه فرکانس پایه رم رو میگه که در رم های ddr دو برابر میشه .
   1333 دو برابر شده فرکانس 666 مگاهرتز هست و 798 هم اگه دو برابر کنید به عدد 1600 می رسید .

 • واقعا سایته باحالی دارین من هر روز سر میزنم بهش

 • آقا دمت گرم
  پست مفید به این میگن

 • مرصاد قاسمی 04 بهمن 1392

  سلام من یه سیستم برا اورکلاک دارم جمع میکنم.
  برام قیمت هم مهم نیست چی بگیرم حتی اگه ایران نباشه کسی رو تو آلمان دارم که بگم برام بیاره.
  مشخصات:

  M.B : Gigabyte Z87X-OC FORSE

  CPU : Intel Core i7 4770K

  RAM : ?????????????????????????RAM

  VGA : Gigabyte GTX 770 Windforce 3X OC x2(دو تا گرافیک دارم میزارم میخوام از SLIاستفاده کنم)

  HDD+SSD : 2TB WD Cavir Black Sata3 +SP Volex 120GB

  Power : Grean GP1275B-OC

  Case : Grean X-7 Cougar

 • سلام میخواستم بدونم چه فرقی داره اگه یه رم 8 گیگی کینگستون بگبرم یا 2 تا رم 4 گیگی CROSAIR و اینکه برای بازی کردن کدوم عملکرد بهتری داره

  • سلام
   2 تا رم 4 بهتره ( لطفا پست ” dual channel چیست ” رو بخونید . )
   عملکرد سیستم به خیلی عوامل بستگی داره . باید مقایسه کنید . همین پست رو اگه با دقت بخونید متوجه میشید که چه فاکتورهایی مهمه .

 • فرهاد صادقی 01 بهمن 1392

  کامل ، دوستانه ، با اقتدار .
  علم فردا ! موفق باش ! این یک دستوره !!

 • سلام اقا محمد رضا من 2تا رم 2گیگ دارم میخوام به رم 8گیگ ارتقا بدم میشه لطفا بگید 2تا 2گیگ بخرم یا یه 4 گیگ امروز میخوام بگیرم اگه سریع جواب میدادید عالی میشد

  • سلام
   تو سرعت تون خیلی تاثیر نمیذاره . یه 4 بگیر

  • سلام از پاسخ شما ممنونم فقط ببخشید منظورتون رو از رو سرعت خیلی تاثیر نمیزاره متوجه نشدم اخه تو بازی ها یه کم لگ میزنه گفتم شاید با افزایش رم درست بشه .مشخصات سیستمم اینه mainboard:pa65_ud3_b3 cpu:cori5 2400 graphics:7770hd رمم هم 2عدد kingeston 2g که روی برنامه ای که شما فرمودید فرکانسش رو665.1 نشون میده البته روی خود رم 1333 نوشته و ddr3 استmax bandwidth:pc3-10700(667mhz .مادر بوردم هم daul channel حالا به نظر شما من چه رمی با چه مشخصاتی بگیرم جواب لازم رو بهم میده .در ضمن میدونم شاید اینجا جای مطرح کردن چنین سولاتی نباشه ولی لطفا این بار رو پاسخ بدید ببخشید با نوشته هام فضای سایتتون رو اشغال کردم .

  • منظورم از سرعت این بود که ” 4 تا رم 2 گیگ ” با ” 2 تا رم 2 گیگ و 1 رم 4 گیگ ” از نظر سرعت خیلی فرقی باهم ندارن . سخت نگیر .
   مارک کینگ استون بگیر که با هم مچ بشن . رم 4 کینگ فرکانس 1333 بگیر مشکلی پیش نمیاد .

  • فکرشم نمی کردم انقدر سریع جواب بگیرم .مرسی خیلی خیلی ممنون اقا محمد رضا

  • با عرض سلام مجدد خدمت اقا محمد رضا من رم 4 گیگ رو با باس 1333 اضافه کردم ولی سیستم به جای روشن شدن شدن پی در پی ریست میشه ایا به خاطر این هست که تعداد رم های من 3عدد است اخه تو یکی از سایت ها خوندم تعداد رم ها در منبوردهای dual channel باید زوج باشه یا اینکه منبوردم خرابه راستی رم 4 گیگ به صورت تکی در تک تک اسلات ها بدون مشکل کار میکنه به نظر شما اگه به جای 4 گیگ 2تا 2 گیگ بزارم که جمعا بشه 4تا 2گیگ مشکلم حل میشه لطف بزرگی میکنید اگر پاسخ دهید

 • مهدی کلانتری 27 دی 1392

  سلام مهندس
  کارت درسته
  فقط بگو اگه یه سیستم 8 گیگ رم لازم داره بهتره یه رم 8 گیگ بگیریم یا دو تا رم 4 گیگ

  ممنون

 • سلاااااام دوستان
  مررررررررررررررسی.من فقط دو روز بیشتر نیست که با سایت شما آشنا شدم ولی واقعا خوشحالم از آشنایی با این سایت.دوست ندارم وقت شما رو بگیرم ولی کم لطفیه اگه ازتون تشکر نکنم.مدام میگم معتاد سایت نشم آخه بطور پیوسته از یک مطلب به مطلب دیگه مراجعه میکنم بعد یاد مطلب اعتیادبه اینترنت و شبکه های اجتماعی میفتم…
  موفق و شاد باشید

  • سلام
   خیلی خوش اومدین ، شما لطف دارید .
   مطالعه مخصوصا در زمینه تکنولوژی با گشتن تو فیس بوک و شبکه های دیگه خیلی فرق داره .
   موفق باشید .

 • سلام.من تازه با علم فردا آشنا شدم
  یعنی از شما بهترم وجود داره من میگم عمــــــــــــرا پیداشه
  کارتون خیلی درسته مـــــــــرسی

 • ایمان 23 دی 1392

  از مفید . مفید تر بود. کاملا به روز و روان. ممنون

 • با سلام
  بسیار عالی بود.
  اما در مورد رم ddr نمیدونستم که اینقدر گرونه.
  من دو تا 256 دارم بردم برای فروش گفتند که دونه ای 8 تومن میخرن!.

 • امین زاده نام یکی از دوستای صمیمی منه . مهندس تموم شد دیگه رم ddr4 اومد . دیگه چی بخریم چی نخریم فایده نداره . هرچی پول بیشتر بدی آش بیشتری میخوری . مواظب باشیم کاسه از دستمون نیفته بشکنه .

 • عالی بود
  ممنون

 • ببخشید یه سوال برام پیش اومد من مادربورد خریدم نوشته استاندارد رم ها DDR3 800/1066/1333/1600/1800/2133

  و دارم سی پی یو Amd می گیرم نوشته ” پشتبانی از حافظه رم دو کاناله DDR3 با فرکانس 1866 مگاهرتز ”

  یعنی الان من الان 2 تا رم 4 گیگ بخرم با باس 2133 مشکلی پیش نمیاد ؟ چون سی پی یو زده فرکانس 1866 مگاهرتز!!

  و سوال آخر اگه رمی بگیرم باسش بین این 2تا نباشه مشکلی ایجاد می کنه ؟ چون گفتید اگه اینطور نباشه مادر بورد فقط دستور میده تا اون باسی که خودش دستور میده بکشه !

  ممنون میشم جواب بدید

  تشکر

  • از من میشنوی سی پی یو مارک amd نخر من چهار سال پیش amd خریدم الان یکی دوتا برنامه هست که میخوام روش نصب کنم نصب نمیشه و ارور سی پی یو میده ( ssse3 ارور)ولی همون برنامه رو با یکی از این سی پی یو های اینتل 5500 که این سی پی یو هم تقریبا هم سطح همون amd هست نصب کردم نصب شده در واقع اینو گفتم بدونی که سی پی یو های اینتل خیلی از نظر تکنولوژی از amd بالاتره به خاطر همینه که گرونترم هست سی پی یو های amd بعد از تقریبا چند ماه یکم از سرعتشون کم میشه نمیدونم چرا برای من که اینجوری بود و برای دوستامم همینجوری خلاصه سرتو درد نیارم اینتل بخر حالشو ببر

 • رضا نوروزی 22 دی 1392

  سلام
  ممنون از مقاله خوبت من فقط 5 درصد مطالب این مقاله رو بلد بودم و ازت ممنونم
  یه سوالی به ذهنم رسیده اونم اینکه روی مادربورد اسلات ها به رنگهای مختلفی دیده می شن مثلا مادربورد من که برای شرکت گیگابایته (مدل Gigabyte EP41T-UD3L) دو تا اسلات زرد و دو تا اسلات آبی داره که به صورت یک در میون هم هست یعنی اسلات آبی و یه اسلات زرد. می خواستم ببینم این دو اسلات چه فرقی دارن و چرا رنگشون فرق می کنه

 • فرهاد 21 دی 1392

  به جان خودم یکی از بهترین مطالبی بود که طی ماه های اخیر در محیط مجازی خونده بودم
  واقعا دستتون درد نکنه

  :-*

 • فريبا 21 دی 1392

  فرض کنید یه آپارتمان ۱۰۰ واحده داریم ( می دونم خیلی بزرگ و غیر قابل باوره اما تخیل که کنتور نمی ندازه ، تصور کنید دیگه ).
  آقا محمد رضا جون، آپارنمان 100 واحدی کجاش غیرقابل باوره؟! آپارتمان خواهرم یه مجتمع 120 واحدیه.

 • باسلام و خسته نباشید خدمت استاد
  اگه دو نوع رم همنام وبا سرعت یکسان داشته باشیم ولی با ظرفیت متفاوت،مشکلی ایجاد نمیکنه؟

 • باسلام ونهایت تشکر بسیارعالی بود مطالب ونکاتی که بیان نمودید بسیارضروری وموردنیاز وکاربردی بود دستتون دردنکنه یک دنیاممنونم

 • مهدی باقری 20 دی 1392

  سلام و خسته نباشید
  شما گفتید که در سیستم های 32 بیتی بیشتر از 3.5 گیگ پشتیبانی نمیشود
  البته PC من 4 گیگ رم دارد و 32 بیتی است واز 3.12 آن استفاده میکند
  البته 64 بیتی نیز نصب کردم ولی بعضی از نرم افزارها روش نصب تمیشد و ارور میداد و میگفت که باید از ویندوز 32 بیتی استفاده کنی
  از چند تا مغازه کامپیوتری سوال کردم گفتند که در ایران 32 بیتی بیشتر کاربرد دارد
  آیا راه حلی وجود دارد یا اینکه دو تا ویندوز 7 نصب کرد که یکی 32 بیتی و دیگری 64 بیتی باشد
  با توجه به اینکه در 64 بیتی کارایی و عملکرد بهتر است.
  با تشکر

 • مرتضی 20 دی 1392

  سلام مهندس و درود بر شما دمتون گرم سایت شما حرف نداره راستی دو تا از همکاراتون کجا رفتن ؟ خیلی وقت بود نیومده بودم رو سایت شما چند ساعته دارم تلافی اون موقعه ای که نبودم رو در میارم با اجازه شما دستور فهمیدن مقدار رم توی لینوکس رو عنوان میکنم
  free -m مقدار رو به مگا بایت نمایش میده
  root@debian:/home/mori# free -m
  total used free shared buffers cached
  Mem: 7910 1454 6456 0 51 591

  free -g مقدار رو به گیگا بایت نمایش میده
  root@debian:/home/mori# free -g
  total used free shared buffers cached
  Mem: 7 1 6 0 0 0
  با این کامند هم میشه اطلاعات بیشتری بدست آورد
  cat /proc/meminfo

  با سپاس از مهندس های عزیزی که این سایت رو راه اندازی کردن

 • سلام

  از اینکه سعی میکنید علمتون رو به دیگران هم یاد بدید جدا جای قدردانی داره .کاری که خیلی از ایرانی ها انجام نمیدن یا درست انجام نمیدن.ممنون که برای دیگران وقت میذارید.

 • فرزاد 20 دی 1392

  یه نکته ای رو درست اشاره نکردید. برای ارتقا رم، باید به محدودیت های مادربورد هم توجه بشه. لپ تاپی که تا 6GB رم DDR3 ساپورت میکنه رو بالاتر رو جواب نمیده!

 • میشه اگر روی سیستم 2تا رم 128 ددر 1 هست یک رم 256 یا 512 در کنار اون نصب کرد یا باید مثل قبلی 128 باشه یه چیزه دیگه من شنیدم که دوتا رم بصورت یک در میان بهتره تا اینکه در دو اصلات کنار هم

 • سلام

  kingston درست هست و آخرش e ندارد.

  ممنونم

  http://www.kingston.com/us/

 • علیرضا صفری 19 دی 1392

  سلام
  توی متن یه اشکالی وجود داره،من با وجود اینکه متن را خوندم و استفاده ی زیادی هم از متنتون بردم لازم دونستم که این اشکال نیز برطرف بشه
  یه لحظه به این جملتون دقت بکنید
  “قبلا هم گفتم که سرعت پردازش اطلاعات دیجیتال در پردازنده ، رم و کارت گرافیک در واقع همون فرکانس کاری اونهاست . فرکانس بیشتر یعنی کلاک پالس بیشتر و کلاک پالس بیشتر ه یعنی سرعت پردازش بیشتر”

  این جمله اشتباهه
  اولا طبق رابطه T=1/f پس هرچقدر فرکانس بیشتر باشه کلاک پالس کوچیکتره
  ثانیا اگه ما کلاک پالس بزرگی داشته باشیم سرعتمون کم میشه چون هر بایت از اطلاعات توی زمان بیشتری پردازش میشه
  کلاک پالس کوچیکتر یعنی زمان کمتر برای پردازش اطلاعات و یعنی سرعت بیشتر
  بابت متنتون خیلی ممنون
  ببخشید اگه جسارتی کردم

  • سلام
   علیرضا جان
   فکر میکنم شما زمان تناوب ( T ) رو با تعداد کلاک پالس اشتباه گرفتید . من گفتم کلاک پالس بیشتر ، نگفتم زمان تناوب بیشتر . حرف شما همون حرف منه با این تفاوت که شما کلاک پالس رو به جای زمان تناوب به کار بردید . یه مقدار بیشتر دقت کنید متوجه عرض بنده میشید . در هر صورت ممنون از وقتی که برای خوندن مطلب گذاشتید .

 • آرمان 19 دی 1392

  چه عجب
  بعد از مدتها یه پست دیدیم درباره PC
  داشتیم دلسرد می شدیم
  منتظر مقالات خوبتون درباره بقیه قطعات سیستم هستیم
  مثلا درباره مادربورد فکر نکنم تا حالا مطلبی نوشته باشید
  تشکرات فراوان

 • مثل همیشه کامل و عالی . ممنون از مطالب خوب و مفیدتون

 • Ali_Kamali 19 دی 1392

  بادرود
  استادبسیارخوب وکامل بود.براتون دعامیکنم.موفق وپیــــــــــــــــــــــــــــــــــــروزباشید.
  ولی ندونستم چرارم512mbازرم2gbگرانتره.پس اگه من دوعددرم512رابفروشم میتونم یک رم4gbبخرم.تازه مقداری هم اضافه میاید… بدرود

  • سلام
   علی جان متن رو با دقت نخوندی
   رم 512 از نوع DDR گرون تر از رم 2 گیگ از نوع DDR3 یا DDR2 هست . چون خیلی کم پیدا میشه .

 • مهندس
  قربون دستت
  من میخوام رم بخرم
  مطمئنا از این اطلاعات خیلی مفیدت استفاده میکنم
  بازهم تشکر

 • بسیار عالی و مفید بود
  فقط یه سوال وقتی برنامه gpuz را باز میکنم اسلوت 1 نوشته هیوندایی و اسلوت 3 را نوشته سامسونگ یعنی مارک رمم فرق میکنه لپ تاپم k45 است باید چیکار کنم حالا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  سرعت لپتاپم هم یه کمی کم هست از وقتی که خریدم

 • سلام .
  عالی ، روان و مفید مثل همیشه

حمایت از علم فردا
خبرنامه علم فردا
علم فردا در شبکه های اجتماعی علم فردا در جی پلاس کانال تلگرام علم فردا علم فردا در اینستاگرام
هر گونه کپی برداری از مطالب علم فردا ممنوعه ! در ضمن ، وب سایت علم فردا روی سرورهای پارس پک میزبانی میشه!
دانلود ویدیوهای آموزش زبان انگلیسی علم فردا