بستن فهرست

PCI Express چیست ، انواع اسلات PCI Express

تاریخ انتشار : 18 اسفند 1393

PCI Express اسم آشناییه اما مطمئنم اگه به طور رندم حتی از بچه های کامپیوتر هم بپرسی که این PCI Express چیه و چجوری کار میکنه شاید از 100 نفر 10 نفر بدونن تازه اونم دست و پا شکسته . خیلی ها فقط می دونن که کارت گرافیک رو باید به اسلات PCI Express در مادربورد بزنن اما دیگه اون تو چه اتفاقی میفته خدا میدونه . امروز می خوام در مورد فناوری PCI Express در سخت افزار کامپیوتر صحبت کنم ، در حدی که بعد از خوندن مقاله ذهنیت قابل قبولی از این تکنولوژی داشته باشید .

PCIExpress-PCIe

PCIExpress-PCIe

فلسفه وجودی PCI Express

■ این قسمت خیلی مهمه حتما بخونید :

از سال های قبل ، یکی از بزرگترین دغدغه های مهندسین سخت افزار کامپیوتر این بوده که دستگاه های جانبی رو چطور به کامپیوتر وصل کنیم . در این بین مشکلاتی مثل نویز ، پهنای باند ، سرعت انتقال ، سازگاری ، هزینه و خیلی مسائل دیگه وجود داشتن . دستگاه های جانبی مثل حافظه ها ، کارت گرافیک و کارت شبکه دستگاه هایی هستن که باید به یه شکلی به کامپیوتر وصل می شدن . واسه این کار ، استانداردهای زیادی معرفی شد .

دانلود ویدیوهای آموزش گرامر زبان انگلیسی - ابراهیم درویش

ما به گذشته های دور کاری نداریم ، در سال 1992 شرکت اینتل یه استانداردی به نام PCI معرفی کرد . PCI در واقع یک مسیر مشترک برای اشتراک دیتا در دستگاه های مختلف بود . اساس کار PCI بر انتقال اطلاعات به صورت موازی بود یعنی به ازای هر بیت ، یک سیم باید در نظر گرفته میشد . مثلا اگه 32 بیتی بود 32 تا سیم باید روی مادربورد طراحی می شد تازه جدای خطوط کنترلی که واجب بودن . در انتقال موازی ، 32 تا بیت می تونن به طور همزمان و در یک کلاک پالس عبور کنن . شاید تو نگاه اول خوب باشه اما مشکلاتی هم داره . وقتی جریان از داخل یه سیم عبور میکنه میدان الکترومغناطیسی اطراف اون سیم ایجاد میشه که می تونه روی جریان سیم کناری تاثیر بذاره حالا هرچی سرعت کلاک پالس ( حتما بخونید ) بیشتر باشه این میدان الکترومغناطیسی بیشتر میشه . پس یکی از مشکلات این بود که نمی تونستن بیشتر از یه حدی کلاک پالس رو افزایش بدن . مشکل اصلی تاثیر میدان مغناطیسی روی دیتای سیم های کناری بود .

نویز در انتقال دیتای موازی

نویز در انتقال دیتای موازی

یه مشکل مهم تر این بود که چجوری این 32 تا سیم رو روی مادربورد پیاده سازی کنن ! خب امکان این نبود که سیم ها از نظر طول یکسان طراحی بشن واسه همین مشکلی به نام Clock Skew به وجود میومد . یعنی چی ؟ یعنی به خاطر تفاوت طول مسیرها ، یه بیت زودتر می رسید به مقصد و یه بیت دیرتر . اون بیتی که زودتر می رسید حق برگشت نداشت تا زمانی که همه بیت ها برسن . اینجوری تاخیر زمانی زیاد میشد .

تاخیر زمانی بیت ها در انتقال موازی

تاخیر زمانی بیت ها در انتقال موازی

مشکل دیگه این بود که در انتقال موازی دیتا ، دستگاه ها نمی تونن به طور همزمان دیتا بفرستن و بگیرن ، باید سیگنال رفت بره و به مقصد برسه حالا اگه اون یکی خواست سیگنال برگشت بفرسته می تونه . PCI Express از انتقال سری یا سریال استفاده میکنه . در انتقال سری ما کلا به 4 تا سیم نیاز داریم . دو تا واسه ارسال و دو تا هم واسه دریافت سیگنال . در انتقال سری هر بیت با هر کلاک پالس منتقل میشه ، در این نوع انتقال دیتا ، امکان افزایش سرعت کلاک پالس وجود داره . شاید پیش خودتون بگید سرعت انتقال دیتا در موازی که بیشتره چون در هر کلاک پالس 32 بیت جابجا میشه اما در نوع سری در هر کلاک فقط یک بیت ! خب در نوع سری سرعت کلاک رو بیشتر می کنن . مثلا پهنای باند در PCI حدود 133 مگاهرتز بود اما در نوع سری و کم سرعت ترین نوع PCI Express ، پهنای باند حدود 250 مگابایت در ثانیه هست چون کلاک پالسش 2.5 گیگاهرتزه .

در انتقال سری چون تعداد سیم ها کمه ، هزینه طراحی کمتر میشه و طراحی ساده تر میشه و البته نویز کمتری هم داریم . اما برای رفع مشکل نویز در انتقال سری از تکنیکی به نام Noise Cancellation استفاده میکنن . چجوری ؟ به این شکل که سیگنال های ارسالی رو به صورت زوج می فرستن ، یکی مثبت و یکی منفی اما هم شکل و معادل ، در مقصد این دو سیگنال با هم مقایسه میشن و باید مثل هم باشن ، تفاوت بین این دو سیگنال میشه نویز و به سادگی توسط گیرنده قابل تشخیص میشه و سیگنال اصلی رو جدا میکنه .

چگونگی انتقال دیتا در نوع سریال PCI Express

چگونگی انتقال دیتا در نوع سریال PCI Express

PCI Express چیست ؟

PCI Express مخفف عبارت Peripheral Component Interconnect Express به مفهوم اتصال سریع تجهیزات جانبی کامپیوتر هست . PCI Express به صورت مخفف PCIe هم گفته میشه البته در بعضی منابع به اشتباه PCI-E هم میگن اما حالت اختصار رسمی به صورت PCIe هست .

لوگوی PCI Express

لوگوی PCI Express

استاندارد PCI Express توسط گروه مهندسی PCI-SIG طراحی شده که اعضای اصلی اون شرکت های اینتل ، اچ پی ، Dell و IBM هستن . این گروه حدود 800 عضو داره که در راستای بهبود و گسترش تکنولوژی PCI Express فعالیت می کنن . PCI Express چهار تا نسخه مختلف داره که در ادامه می گم .

به زبون ساده ، اگه مادربورد کامپیوترتون رو نگاه کنید یه قسمتش یه سری اسلات های بزرگ و کوچیک کنار همن که کارت گرافیک تون هم همونجا نصبه . اون کارت گرافیک از طریق همین تکنولوژی PCI Express به مادربورد در ارتباط هست و اسم اون اسلات هم اسلات PCI Express هست .

اسلات PCI Express روی مادربورد

اسلات PCI Express روی مادربورد

PCI Express چگونه کار می کند ؟

PCI Express بر اساس مسیرهایی به نام Lane کار میکنه ، هر lane دو تا مسیر داره ، یکی برای ارسال و یکی هم برای دریافت دیتا . در واقع هر مسیر خودش به 2 تا سیم تقسیم میشه یعنی مسیر ارسال 2 تا سیم و مسیر دریافت هم 2 تا سیم . پس مجموعا هر lane چهار تا سیم داره . این خطوط ارتباطی ( lane ) به صورت تک بیتی و ارسال و دریافت همزمان کار می کنن . هرچی این خطوط بیشتر باشه ، دیتای بیشتری عبور میکنه پس پهنای باند بیشتر میشه . این خطوط رو با حرف x و یه عدد نشون میدن مثلا x8 یعنی 8 تا خط ارتباطی بین دو دستگاه وجود داره . شکل زیر رو ببینید متوجه میشید .

 

تشریح Lane یا خطوط در PCI Express

تشریح Lane یا خطوط در PCI Express

پس سرعت انتقال دیتا در x16 از x8 و سرعت x8 از x4 یا x1 بیشتره .

تکنولوژی PCI Express نسخه یک و دو ( در ادامه میگم ) از شیوه رمزگذاری 8b/10b استفاده می کنن . یعنی چی ؟ ببینید هر 8 بیت میشه 1 بایت ، PCI Express برای انتقال دیتا به ازای هر 8 بیت ، دو تا بیت اضافه میکنه . حالا این یعنی چی و چرا ؟ دیتا ، یه مبدا و یه مقصد داره ، دو تا بیت ، یکی نشانگر مبدا و یکی هم نشانگر مقصد به هر 8 بیت اطلاعات می چسبه و در مجموع میشه 10 بیت . این دو بیت به تنهایی 20 درصد از پهنای باند رو اشغال می کنن . اما در نسخه سوم PCI Express ، از روش کد گذاری 128b/130b استفاده می کنن . یعنی به ازای هر 128 بیت دو بیت بهش می چسبه . پس اینجوری پهنای باند افزایش پیدا می کنه چون اون 2 بیت معرف که بالاتر گفتم ( بهش میگن اور هد Overhead ) پهنای باند رو اشغال می کرد دیگه . حالا به جای اینکه هر 8 بیت 2 بیت اورهد داشته باشیم ، هر 128 بیت داریم . ( 128 بیت تقسیم بر 8 میشه 16 ، حالا 16 ضرب در 2 میشه 32 بیت اورهد ، که در روش کدگذاری 128 بیت می تونست اتفاق بیفته و نمی افته )

حالا که این مسئله رو فهمیدید یه چیزی بگم : چون نسخه یک و دو تکنولوژی PCI Express هر دو از روش رمزگذاری 8b/10b استفاده می کنن ، برای دو برابر کردن پهنای باند از نسهخ یک به دو ، باید سرعت کلاک پالس نسخه دوم ، دو برابر بشه . اما نسخه سوم چون از رمزگذاری 128b/130b استفاده می کنه برای دو برابر شدن پهنای باند لازم نیست کلاک خودش رو دو برابر کنه یعنی 10 گیگاهرتز ، با 8 گیگاهرتز می تونه پهنای باند دوبرابری نسبت به نسخه دوم داشته باشه نسخه چهار PCI Express هم از رمزگذاری 128b/130b استفاده میکنه پس برای دوبرابر کردن پهنای باند نسبت به نسخه سوم ، باید کلاک پالسش رو دوبرابر کنه یعنی 16 گیگاهرتز . جدول زیر رو نگاه کنید .

مقایسه نسخه های مختلف PCI Express

مقایسه نسخه های مختلف PCI Express

پس به طور خلاصه PCI Express بر اساس انتقال دیتای سریال که از خطوط مشخصی عبور میکنن کار می کنه و برای مشخص شدن مبدا و مقصد اطلاعات از روش رمزگذاری استفاده میکنه که همین روش رمزگذاری به علاوه کلاک پالس ، پهنای باند نهایی رو تعیین میکنه .

دو تا نکته کنکوری هم بگم : اگه مثلا کارت گرافیک شما PCI Express نسخه 3 باشه اما اونو تو اسلات PCI Express نسخه دو بزنید ، سرعتش محدود میشه به پهنای باند یا سرعت نسخه دوم .

نکته دوم اینکه اسلات PCI با نسخه PCIe فرق میکنه .

PCI Express ، اسلات های مختلف

به خاطر وجود دستگاه های مختلف و صرفه جویی در هزینه و طراحی مادربوردها و مواد اولیه ، چند مدل اسلات که از نظر فیزیکی با هم فرق می کنن وجود داره . منظورم اینه از لحاظ عملکرد ریشه ای ، تفاوتی ندارن فقط پهنای باند و ظاهر متفاوت دارن . در حال حاضر اسلات های x1 و x2 و x4 و x8 و x16 موجود هستن اما اسلات های x1 و x16 خیلی بیشترن روی مادربوردها . اسلات x16 همون اسلاتی هست که کارت گرافیک تون رو توش جا می زنید .

شکل ظاهری اسلات های PCI Express

شکل ظاهری اسلات های PCI Express

نکته جالب اینه که شما می تونید یه دستگاه x8 رو توی اسلات x16 جا بزنید و همون عملکرد رو ازش بگیرید اما برعکس صادق نیست چون از نظر سایز ، دستگاه x16 از اسلات x8 بزرگتره .

 

اسلات های PCI Express و PCI در مادربورد

اسلات های PCI Express و PCI در مادربورد

نسخه های مختلف PCI Express

PCI Express تا سال 2015 چهار تا نسخه مختلف داره . نسخه های PCIe 1 ، PCIe 2 ، PCIe 3 و جدیدا PCIe 4 .

در سال 2003 گروه فنی PCI-SIG نسخه اول PCI Express رو معرفی میکنن به نام دقیق PCIe 1.0a با پهنای باند 250 مگابایت در ثانیه . در سال 2005 یه اصلاحیه روی نسخه PCIe 1.0a میرن و اسمش رو PCIe 1.1 میذارن با همون پهنای باند .

در 15 ژانویه سال 2007 نسخه دوم PCI Express یعنی PCIe 2.0 معرفی شد که دو برابر نسخه اول ، پهنای باند داشت یعنی 500 مگابایت در ثانیه . مادربوردهای مجهز به نسخه دوم ، دستگاه های نسخه اول رو ساپورت میکردن . بعد از مدتی در سال 2009 ، نسخه اصلاح شده یعنی PCIe 2.1 معرفی شد که بعضی از امکانات و ویژگی های نسخه سوم رو داشت اما با همون سرعت نسخه دوم .

در سال 2010 نسخه سوم یعنی PCIe 3.0 معرفی شد که تحول بزرگی در گسترش پهنای باند PCI Express بود . الان روی مادربورد لپ تاپ و یا دسکتاپ شما احتمال خیلی زیاد نسخه سوم PCI Express وجود داره .

در سال 2011 خبر از نسخه 4 شد که انتظار میره در همین آینده نزدیک روی مادربوردها ببینیم . سرعت کلاک نسخه 4 ، دو برابر از نسخه سوم بیشتره اما روش کدگذاریش یکسانه .

تفاوت PCI Express با PCI و AGP

PCI در اصل یک باس مشترک بود ، به این شکل که همه دستگاه ها از یه باس استفاده می کردن و پهنای باند بین شون تقسیم میشد . خب مسلما دستگاهی که پهنای باند بیشتری طلب می کرد ، حق بقیه دستگاه ها رو ضایع میکرد اما استاندارد PCI Express باس نیست بلکه یه کانکشن نظیر به نظیر بین دستگاه های جانبی مثل کارت گرافیک و حافظه ها و … هست . به این شکل که هر دستگاه ، مسیر اختصاصی انتقال اطلاعات خودش رو داره و عملکرد یه دستگاه دیگه روی این دستگاه تاثیر نداره . ضمنا PCI به صورت موازی اطلاعات رو جابجا می کرد اما PCI Express به صورت سری و با سرعت بیشتر اطلاعات رو جابجا می کنه . ضمنا بسیاری از تفاوت ها رو در قسمت اولیه پست گفتم .

AGP هم که فقط برای ارتباط کامپیوتر با کارت گرافیک بوجود اومد و هیچ دستگاه دیگه ای بهش وصل نمیشه در صورتی که استاندارد PCI Express برای همه دستگاه ها کاربرد داره .

راستی دوستان ، پیشنهاد میکنم دوره های انگلیسی علم فردا رو تهیه کنید ، دنیاتون عوض میشه ! خیلی فرقه بین کسی که انگلیسی میدونه و نمیدونه !

حتما مطالب زیر رو هم بخونید

 • هر چند وقت یکبار یه تکنولوژی جدید توی دنیای الکترونیک یا کامپیوتر معرفی میشه . واسه اینکه موقع خرید قطعات سخت افزاری کاملا آپدیت باشید و بعدا پشیمون نشید بهتره که اصطلاحات و فناوری های روز دنیا رو بشناسید . ساتا اکسپرس یکی از جدیدترین تکنولوژی هاییه که جدیدا معرفی…
 •   در سال 2013 هر جا رو که نگاه کنی تکنولوژی رو می بینی و دنیا به سمتی داره پیش میره که آدما به طور ناخودآگاه درگیر تکنولوژی هستن . چه بسا افرادی که نمی دونند اینترنت چیه ، تو اینترنت چی میگذره ، کامپیوتر رو چطور خاموش و روشن…
 • چندی پیش در مورد خرید تبلت بر اساس پردازنده های موجود و مخصوص تبلت ها صحبت کردم که پیشنهاد می کنم حتما مطالعه کنید چون جدای از امکانات جانبی تبلت ها ، پردازشگر و یا CPU موجود در تبلت نقش مهمی در سرعت و عملکرد تبلت داره . در این…
 • در طی چند سال اخیر اتحادیه اصناف نقش بسیار پر رنگی در گسترش دوربین مدار بسته داشته و همونطور که اطلاع دارید همه اماکن عمومی به خصوص اماکن تجاری به دوربین مداربسته مجهز هستن . خوشبختانه طی چند سال اخیر آثار مثبت دوربین های امنیتی به وضوح دیده شده . در…

دوره آموزش زبان انگلیسی علم فردا

بیش از 27 ساعت آموزش ویدیویی به زبان فارسی

 • ■ آموزش اصول تلفظ در زبان انگلیسی
 • ■ آموزش انواع واژه ها + کاربرد و طرز استفاده از اونا
 • ■ آموزش ساخت جملات پایه ای و مهم در زبان انگلیسی
 • ■ آموزش استفاده از صفت ها در انگلیسی
 • ■ آموزش زمان های مختلف
 • ■آموزش جمله سازی با روش بسیار ساده!
دسته بندی
موضوعات مرتبط
محمدرضا امین زاده

محمدرضا امين زاده هستم ، مهندس الكترونيك و سردبير مجله علم فردا . علاقه زیادی به سخت افزار دارم ، اگه فرصتی بمونه در زمینه ادیت فیلم و تصویر و طراحی رابط کاربری وب و اندروید مطالعه و تمرین می کنم .

حمایت از علم فردا

نوشتن مطالب آموزشی به زبان ساده و قابل فهم برای همه ، کار بسیار سختیه . از طرفی ، نگهداری یک وب سایت آموزشی خرج داره ! اگر براتون امکان داره لطفا با پرداخت مبلغ کمی در هزینه های سایت سهیم باشید تا ما هم بتونیم با خیال راحت براتون بنویسیم و به سوال ها تون پاسخ بدیم . حمایت مالی از علم فردا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

143 دیدگاه

 • میلاد امینی 19 آبان 1398

  همین بحث رو تو سایت های دیگه خوندم که PCI چیه اینجا خوندم اصلا انگار تازه فهمیدم چی به چیه! دم شما گرم

 • ایا میشه یک اسلات PCI-E *1 به اسلات PCI-E *16 وصل کرد ؟ سپاس

 • سلام سال نو مبارک

  واقعا تشکر میکنم بابت این سایت عالی و توضیحی مفید و واضحی که دادین
  بسیار فنی و قابل درک شد برام این مورد

  فقط اگه اشاره کنید تفاوت سرعت ها به چه شکل هست یعنی توی بازی فریم بهتری میده؟ یا مصرف برق کمتری داره؟ و میزان بیت رو هم که در سرعت چه چیزیط تاثیر میزاره رو هم توضیح بدین

  با تشکر فراوان

 • علیرضا داداشی 04 بهمن 1397

  سلام
  امیدوارم حالتون خوب باشه
  من ی کامپیوتر دارم که احتمالا تو سال ۲۰۰۶ خریداری شده احتمالاًPCIe 1.1 هستش
  کارت گرافیکش مشکل داره ولی ی کارت PCIe 2 دسته دوم پیدا کردم ‌‌.
  سوال اول: از کجا مطمئن بشم که PCIe 1.1 هست و قدیمی تر نیست؟(دفترچه راهنما رو گم کردم)
  سوال دوم: اگر اون کارت گرافیک دسته دوم رو بخرم با این سیستم ۱.۱( یا ۱)کار میکنه؟

 • سلام روی مادربورد asus b150m-a / m 2 چه کارت گرافیکی نصب میشه

 • سلام
  میشه کارت گرافیک PCIe 3 رو به مادربرد PCIe 1 وصل کرد؟
  کار میکنه اصلا؟
  ممنون میشم جواب بدید

 • سلام . من یک مادربرد H81m-c دارم و میخام ی کارت گرافیک asus gtx 1060 o3g بگیرم براش .میخواستم بدونم که مادربردم میتونه اون قدرت مطلوب از کارت گرافیک بگیره یا لازم مادربردمو عوض کنم . ممنون

 • سلام لطفا جواب بدید
  من میخوام یه cpu جدید بخرم یه مدل انتخاب کردم تو مشخصاتش زده pci 3.0 ولی مادربرد من pci 2.0 هستش اگه این cpu رو نصب کنم مشکلی پیش میاد یا پشتیبانی میکنه ؟؟؟

 • سلام، واقعا مطالب علمی خوبی ارائه دادین، به خصوص که ساده نوشته شده.
  یک سوال داشتم که هر جای اینترنت را گشتم نتونستم پیدا کنم، سوالم اینه:
  در مشخصات فلان کارت گرافیک می گن، فضای نصب مورد نیاز : دو اسلات یا می گن یک اسلات ، می خواستم بدونم منظور چیست؟ ممنون میشم کمکم کنید.

 • پوریا 29 تیر 1397

  سلام.لطفا به این سوالم پاسخ دهید.ایا pci-exprass*16 میشه کارت های گرافیکی مثل gigabyte gt 730 یا gt740 یا gtx750 ddr5 بهشون وصل کرد.ممون اگه جواب بدید.

 • با سلام
  انصافا خیلی عالی توضیح میدین
  در عین مختصر بودن ، تمام نکات فنی اصلی و مهم را بصورت اجمالی شرح می دید.
  کارتون حرف نداره

 • دست مریضاد برای اولین همیشه تو مبانی کامپیوتر قدیمی بهمون میگفتن سرعت درگاه موازی بیشتره ولی تو هیچ کتابی ننوشته بود چطور درگاه سریال میتونه از موازی سریعتر کار کنه . شما به زیبایی و سادگی هرچه تمام تر مطلب رو برای من روشن کردید. مرسی

 • سلام و تشکر از مطالب خوبتون
  امکان داره در مورد نحوه طراحی و پروتکل و سیگنالینگ pci توضیح بفرمایید؟ ممنون میشم

 • انصافا جواب بدین مهمه 05 فروردین 1397

  سلام یه سوال دارم جوابش هم اسونه و کوتاهه ولی برامن مهمه
  یه لپ تاب دارم گرافیکش gtx950m هستش
  سیشتم یه ببازی رو نگاه کردم توی قسمت گرافیکش نوشته بود
  agp
  یعنی روی اسلات pcle و روی لپ تاب من اجرا میشه
  خواهش میکنم جواب بدین

 • بسیار خوب بود
  ممنون میشم بخش های مختلف سخت افزاری کامپیوتر مثل LAN و SATA و … را هم به این خوبی توضیح دهید

  با تشکر و سپاس فراوان

 • محمد جواد 18 اسفند 1396

  سلام ببخشید من مادر بردم یک اسلات PCIe x16داره ولی نمیدونم 2.0یا 3.0
  اگه یه گرافیک Asus phoenix gtx 1050ti روش بزنم خیلی کاراییش کم میشه؟
  مدل مادر برد: Asus H81-Plus
  ممنون

 • سلام ممنون بابت مقاله ی خوبتون.میخواستم بدونم کارت گرافیگ هایی که برای نصب به دو اسلات نیاز دارن چطوری روی مادر بورد نصب میشن. ممنون اگه جواب بدین.

  • آقا! محمد 18 بهمن 1396

   دوست عزیز من هم سوال تو رو دارم ولی فک کنم منظورشون اینه که کارت گرافیک ما به دلیل وجود فن و اینها فضای دوتا اسلات رو اشغال میکنه

 • سلام من میتونم کارت گرافیک 1070 بروی مادربرد h61m-s2pv نصب کنم؟
  persian.gigabyte.com/Motherboard/GA-H61M-S2PV-rev-22#ov به این مشخصات نگاه کردم نفهمیدم چی شد!یعنی به سی پی یو بستگی دارد؟

 • mojtaba mohammadzade 21 دی 1396

  این slot را از کجا میشه خرید؟
  تو ایران هست؟ برای ساخت یک دستگاه نیاز دارم.
  PCI EXPRESS X16

 • سلام من مادربوردم h81m-s2pv میخوام بدونم نسخه pcie چنده و چندتا داره و تاچه مدل کارت گرافیک ساپورت میکنه خواهشا هرچه زود تر جوابمو بدین چون میخوام کارت گرافیک بخرم و میترسم به ماربوردم نخوره.
  مدل کارت گرافیک:1060 انویدیا نسخه ۶ گیگ که میخوام بخرم.

  • داداش این گرافیکی که میخوای بخری gddr5 هستش

   ومادربرد تو گرافیک های ddr3 رو ساپورت میکنه بهتره اینو بخری : gigabyte Nvidia gt730 2Gddr3

 • سلام ببخشید یکی از دوستام مادربورد اسلات pci 3 نداره فقط pci 2 میتونه از گرافیکی که pci 3 میخواد استفاده کنه آیا به مشکل بر نمیخوره بعدم من مادربورد h81m-s2pv دارم این ماردبورد تا چه مدل کارت گرافیک ساپورت میکنه و تا چه تعداد ؟

 • ایمان سررشته داری 24 مهر 1396

  سلام خسته نباشید مادربرد من ۲ عدد pci experss x1 داره ایا من می تونم کارت گرافیک pci experss x3 روش نصب کنم؟

 • واقعا ممنونیم از بابت اطلاعات بسیار خوبتون

 • سلام و تشکر از اطلاعات مفیدی که در اختیار ماها گذاشتین
  اگه امکانش هست یه مقدار راجع به PCI EXPRESS EXTENDER توضیح بدین
  ممنون

 • سلام وخسته نباشید
  برای مینی کیس های استوک hp که تو بازار هست میشه از کارت گرافیک 128 بیت استفاده کرد

 • با سلام
  من مادربوردم m2nx هست و یک نفر به من گفنه که هاردی که بهش وصل هست ا نوع sata است میخواستم ببینم هارد sata 3 بهش وصل میشه؟
  با تشکر

 • اردشیر 01 تیر 1396

  سلام دوست عزیز

  به عنوان یک روزنامه نگار بابت این سایت تبریک میگم . مطالب متواضعانه و در عین حال آموزنده است و جمع کردن این دو در کنار هم هنر کوچکی نیست و جای تبریک فراوان داره .

  اما سوال من : من یک کارت تدوین NX دارم محصول شرکت grassvalley EDIUS با این کارت قدیمی اما کارآمد کارهای تدوین ویدیو انجام میدم . این کارت به درگاه pci express 1 وصل میشه و مادر برد من asus p5b_e هست .
  آیا میتونم این کارت رو با سیستم جدیدی که در فکر جمع کردنش هستم استفاده کنم ؟ آیا نسل های جدید pciexpress با NX همخوان هستند ؟

  سپاس بیکران و با آرزوی درخشش بیشتر شما

 • سلام واقعا سایتتون رو دوست دارم خیلی کامل و مفید است امیدوارم ادامه بدین لطفا هرچقدر میتونید در مورد کامپیوتر و رباتیک بیشتر مطلب بذارین آموزشهای تخصصی بذارین که عالی میشه مرسی ممنون

 • سلام قربان ممنون بابت وقتی که میزارید میخاستم بدونم اینکه مثلا میگن فلان پردازنده ۴۴ مسیر pci داره یعنی چی؟

 • سلام مهندس
  ضمن تشکر از سایت خوبتون دوتا سوال داشتم از خدمتتون
  1-من کارت گرافیک gtx 960 2gb oc msi دارم
  همونطور که میدونید این کارت گرافیک pci.e3 هستش اما مادربرد من pci.e2 هست
  میخواستم بدونم این باعث میشه که تو گیمینگ فریم کمتری بگیرم یا چون کارت گرافیک زیاد قوی نیست تاثیری نداره؟
  2- بعضی از مادربرد ها pci.e2 هستن اما نوشته از pci.e3 هم پشتیبانی میکنه (تو توضیحات میگن بستگی به نوع پردازنده و کارت الحاقی داره)
  منظورشون از این حرف چیه؟
  حالا این ورژن 2 هست یا 3؟
  با تشکر

 • سلام . راههایی که میتونیم بفهمیم کارت گرافیک لب تاب از نوع کارتی یا چیپست هست رو بهمون معرفی کنید ؟

 • سلام . لپ تاپ هایی که دارای دوتا کارت گرافیک هستند ، میشه یکی رو تعویض و ارتقا داد ؟

 • سلام.اگه میشه لب تابهای 15:6 اینچی معرفی کنید که قابلیت ارتقا و تعویض کارت گرافیک رو داشته باشن.

 • با درود

  اگه کارت گرافیک Asus 710 که کانکتورش کوتاهتره در اسلات PCI express که بلند تره قرار بدیم مشکلی پیش نمیاد ؟

 • سلام
  خیلی خیلی ممنون
  خدا نگهدار

 • سلام.بوسیله برنامه cpu-z داخل اطلاعات مادربورد لب تاب من نوشته
  graphic interface version: pci-express
  link with:x16 و max support :x16
  یعنی میتونم یه کارت گرافیک دیگه و قویتر براش بخرم ؟
  مدل لب تاب:dell inspiron n5010
  و گرافیک ati mobility radeon hd 5470

 • عالی بود مرسی

 • سلام ، خدا قوت . شما گفتید ما چهار نسخه از این اسلات داریم . می خواستم بدونم 1x . 2x . 4x .8x و 16x که گفتید این معنا رو میده که هر نسخه خودش 5 اندازه مختلف داره ؟

  • دوباره خوندم و جای دیگه هم مطالعه کردم متوجه شدم .
   ممنون

 • PCI-E 2.0 doubles the bus standard’s bandwidth from 2.5 Gbit/s to 5 Gbit/s, meaning a x32 connector can transfer data at up to 16 GB/s in each direction. PCI-E 2.0 also features improvements to the point-to-point data transfer protocol and its software architecture.

  سلام این مطلب از توضیحات مادربورد GA-P43T-ES3G گرفته شده . به نظر میرسه ایکه در پهنا باند در pci 2 خیلی بیشتر است از انچه که در جدول خلاصه تان آوردین . شما گفتین 500 مگابایت در صورتی که اینجا میگه تا 16 گیگابایت لطفا پاسخ دهید . می خوام ببینم کارت گرافیکASUS STRIX-GTX750TI-DC2OC-4GD5 Graphics Card یا کارت گرافیک ASUS GTX950-2GD5 Graphics Card به مادر برد من می خوره یا نه ؟ ممنون

 • علیرضا 14 آبان 1395

  دمت گرم داداش خیلی خوب توضیح دادی…

 • سلام توی اطلاعات مادربورد من نوشته پشتیبانی از pci express 3 حالا من میخوام یک کارت گرافیک بخرم که نوشته درگاه اتصال pci express 2 ایا مشکلی پیش میاد یا این کارت گرافیک با مادربورد هماهنگه ممنون

 • فوق العادست ، موفق و سربلند باشید …

 • سلام یه سوال میپرسم ممنون میشم جواب بدید.

  من یه کارت گرافیک خریدم AMD R7240 وقتی روی مادربرد وصل میکنم تصویر نمیاد خنک کننده کارت گرافیک میچرخه ولی تصویر نیست ( صدای بالا اومدن ویندوز از اسپیکر میاد ) ، کارت گرافیک قبلیمو وصل میکنم تصویر میاد ولی اینی که تازه خریدم تصویر نمیاد ، روی مادربرد رفیقم امتحان کردم تصویر اومد .
  مشکل از چیه ؟ ممکنه از قدیمی بودن مادربردم باشه ؟ مادربردم MSI MS7267
  یا مشکل از قدیمی بودن کابل VGA ؟
  مانیتورم Sync Master n1750 Samsung

  باید رزولوشن رو تنظیم کنم تا تصویر بیاد ؟
  ممنون میشم جواب بدید..

  • آره داداش باید رزولیشنو بیاری پایین

 • ابوالفضل 13 مهر 1395

  سلام آقای امین زاده درمورد مطلبتون درمورد pci express 4 , اگه این اسلات فقط 2GB/S سرعت انتقال اطلاعات یا همون پهنای باند داره و فقط میتونه این مقدار اطلاعات از cpu دریافت کنه پس این گرافیک gtx 1080 شرکت انویدیا که الان تولیدشده و 8GB رم یا memory داخل خودش داره رو اگه مثلا با یک سی پی یو core i7 6900k بخوایم به کار بگیریم آیا گرافیک طبق سرعت 4 pci express فقط میتونه 2 گیگابایت در ثانیه از cpu داده های اطلاعاتی دریافت کنه ؟ و اینکه آیا اگه کلاک پالس کلی cpu به 32GHz/s برسه مقدارانتقال اطلاعات به 4GB/S میرسه ؟ واگه اینطور هم باشه باز هم 4GB از رم گرافیک بی استفاده میمونه لطفا هرچه سریعتر اگه میشه حداکثر تا 1روز دیگه به طورمفصل توضیح بدین , ازتوضیحات سنگین سرگیجه نمیگیرم به شرط اینکه کامل باشه با تشکر خیلی ممنون .

 • سلام ؛ ممنون از مطالب مفیدتون .
  من یه کارت گرافیک PCI-E 2.1 دارم ؛ میخواستم ببینم رو اسلات PCI-E 2.0 هم جواب میده یا نه ؟ حتما باید هم ورژنش باشه ؟
  یا تشکر از شما .

 • در مورد EDID مربوط به HDMI توضیح بدین لطفا

 • سلام. میشه درباره نحوه استفاده از گرافیک آنبرد مادربرد و چگونگی فعال و غیر فعال کردن اون و استفاده از گرافیک اصلی توضیح بدید لطفا. ممنون میشم

 • سلام استاد من یک r7 360 2gh ddr5 می خواهم سی پی یو سری fx 8xxx از amd بگیرم ظاهرا ای ام دی از pcie 3.0 پشتیبانی نمی کنه ایا این درسته ؟
  اگر درسته گرافیک من با سی پی یو ای ام دی و مادربرد GIGABYTE 970A-DS3P و رم 8 گیگ کینگستون باس 1600 رو pcie 2.0 ارایی کافی داره ( فقط برای بازی بقیه کاره ا هیچ اهمیتی ندارد ) یا نه با pcie 3.0 تفاوت زیاد دارد ( در مورد سیستم من ) و قابل چشم پوشی نیست اگر تفاوت کمه چه بهتر من سی پی یو مادربرد ای ام دی بگیرم با pcie 2.0 وگرنه لطفا راهنمایی کنید که چه مدلی بگیرم چون می گویند برای بازی بین pcie 2.0 و pcie 3.0 تفاوت زیادی نیستدر ضمن مشکل بودجه هم دارم سرجمه 800 نهایتا 900 هزار تومان دارم r7 360 asus + ram 8gb ddr3 1600+ power green 530w + monitor 3d lg 23 inch دارم فقط یک سی پی یو و مادر بورد براشون لازم دارم لطفا راهنمایی کنید ( اگر دسته دواین سی پی یو مادربرد رو سراغ دارید خوشحال می شوم اطلاع دهید ) با تشکر

 • خیلی ساده و روون توضیح میدی ممنون

 • سلام. بازم من خیلی ببخشید که وقتتون رو میگیرم.
  فقط یه سوال اونم ااینکه میشه بروی مادربورد اسلات اضافی وصل کرد بعد از اینکه به کیس وصل شده ؟؟؟ خیلی سایت خوبی دارید. مرسی از شما

حمایت از علم فردا
خبرنامه علم فردا
علم فردا در شبکه های اجتماعی علم فردا در جی پلاس کانال تلگرام علم فردا علم فردا در اینستاگرام
هر گونه کپی برداری از مطالب علم فردا ممنوعه ! در ضمن ، وب سایت علم فردا روی سرورهای پارس پک میزبانی میشه!
دانلود ویدیوهای آموزش زبان انگلیسی