بستن فهرست

اینترنت همراه یکی از مهم ترین دغدغه های افرادیه که دائم در مسافرتن یا اینکه مستاجرن و هر سال خونه شونو عوض می کنن . من در این پست می خوام روش ها و امکانات دسترسی اینترنت همراه در ایران رو خدمت تون معرفی کنم تا اون افرادی که در همه جا به اینترنت احتیاج دارن تکلیف شون مشخص باشه که چه نوع سرویسی براشون مناسبه . خیلیا رو دیدم که بدون آگاهی از وضعیت تکنولوژی های اینترنت همراه در ایران ، متضرر شدن و سرویسی گرفتن که براشون مناسب نبوده ! برای دسترسی به اینترنت به صورت همراه ( سیار ) در ایران سه تا راه حل مختلف فراهم شده ( مرداد ۹۳ ) که من به ترتیب اولویت و کیفیت این سرویس ها رو خدمت تون معرفی می کنم .

اینترنت همراه با استفاده از تکنولوژی وایمکس WiMax

اینترنت همراه با استفاده از وایمکس ( انواع مودم های وایمکس )

اینترنت همراه با استفاده از وایمکس ( انواع مودم های وایمکس )

WiMax مخفف عبارت  Worldwide Interoperability for Microwave Access به معنی قابلیت تبادل و استفاده اطلاعات در سطح جهانی ، در واقع یک سیستم ارتباطی بی سیمه که از طریق امواج رادیویی  MicroWave بین سرویس دهنده و کاربر ارتباط بر قرار میکنه . تکنولوژی وایمکس در واقع با استفاده از دکل های متعدد در سطح شهر به کاربران سرویس میده . بنا براین هر چی تعداد این دکل ها بیشتر باشه و یا هر چقدر که کاربر به دکل های وایمکس نزدیک تر باشه ، کیفیت اتصال اینترنت هم بهتره . قیمت وایمکس از ADSL بیشتر و از GPRS و ۳G کمتره و سطح پوشش وایمکس ( به جز روستا ها ) میشه گفت خوبه . وقتی سرویس وایمکس رو می خرید بهتون یه مودم هم میدن ( رایگان نیست ! ) که این مودم توسط کارشناس خود شرکت سرویس دهنده تنظیم شده . استفاده از وایمکس واقعا آسونه ، و فقط کافیه که آداپتور مودم وایمکس رو به برق بزنید . در ضمن همه مودم های وایمکس ، وایرلس ( بی سیم ) هستن البته معمولا یه پورت LAN هم دارن و می تونید با استفاده کابل LAN مودم وایمکس رو به کامپیوتر روی میزی تون PC هم وصل کنید . وایمکس هر جا که آنتن داشته باشه قابل استفاده است و هیچ دردسری هم نداره . در حال حاضر در ایران دو تا شرکت مبین نت و ایرانسل سرویس اینترنت همراه وایمکس ارائه میکنن . شرکت مبین نت مناطق بیشتری رو در سطح کشور تحت پوشش وایمکس قرار داده ! تمرکز شرکت مبین نت روی سرویس وایمکسه اما شرکت ایرانسل اوپراتور تلفن همراهه و طبیعیه که وایمکس مبین نت نسبت به ایرانسل بهتر باشه . البته کیفیت وایمکس به محل جغرافیایی کاربر خیلی بستگی داره ! یعنی ممکنه تو یه منقطه ایرانسل بهتر از مبین نت باشه و تو یه منطقه دیگه قضیه برعکس باشه . بنا براین بهترین کار اینه که قبل از خرید سرویس وایمکس حتما با دوستان و یا فامیلا تون که از اون شرکت ( در منقطه خودتون ) سرویس گرفتن مشورت کنید . به نظر من اینترنت وایمکس wimax  بهترین نوع اینترنت همراه در ایرانه . و اگر به اینترنت ADSL دسترسی ندارید ، وایمکس بهترین گزینه ست.

■ مناطق تحت پوشش وایمکس مبین نت : اغلب نقاط ایران تحت پوشش وایمکس مبین نت قرار دارن اما در بزرگ مثل تهران ، پوشش وایمکس مبین نت بهتر و گسترده تره .

■ مناطق  تحت پوشش وایمکس ایرانسل : تهران ،البرز ( کرج ) ، اصفهان ، خراسان رضوی ،  فارس ،  خوزستان ، آذربایجان شرقی

مزایای اینترنت وایمکس : استفاده از اینترنت همراه در اغلب نقاط کشور ، قیمت نسبتا مناسب ( البته نه مناسب تر از ADSL ) ، پایداری بیشتر نسبت به GPRS

معایب اینترنت وایمکس : کم بودن تعداد دکل ها ، مضررات امواج رادیویی برای بدن انسان به خصوص خانم های باردار و کودکان

اینترنت همراه با استفاده از سیم کارت

اینترنت همراه با استفاده از سیم کارت 3G یا GPRS

اینترنت همراه با استفاده از سیم کارت ۳G یا GPRS

راه حل دوم استفاده از اینترنت همراه در ایران استفاده از سیم کارته . اینترنت همراه سیم کارتی در بسیار از کشور ها یک روش معمول و بسیار کاربردیه اما در ایران فعلا ( مرداد ۹۳ ) بیشتر شبیه یه سوء تفاهمه 😀 اما خب از حق نگذریم وضعیت اینترنت اوپراتور های موبایلی داره هر روز بهتر میشه . در حال حاضر در ایران دو تکنولوژی اینترنت همراه مبتنی بر سیم کارت ارائه میشه : اینترنت ۳G و اینترنت GPRS . در ادامه من تفاوت ، مزایا و معایب هر کدوم از این تکنولوژی رو خیلی خلاصه و ساده خدمت تون عرض می کنم .

■ اینترنت همراه با استفاده از تکنولوژی ۳G

واژه ۳G مخفف ۳rd Generation یا نسل سومه . اینترنت ۳G اولین بار توسط شرکت رایتل در ایران ارائه شد . تکنولوژی ۳G مزایای زیادی نسبت به GPRS داره و حتی از WiMax هم بهتره اما متاسفانه یه مشکل بزرگ در ایران وجود داره که من به خاطر همین مشکله که در اولویت بندی اینترنت همراه ، وایمکس رو گزینه اول قرار دادم ! مشکل ۳G در ایران پوشش دهی بسیار محدوده . البته ارائه سرویس ۳G توسط شرکت های همراه اول و ایرانسل ( نیمه دوم ۹۳ ) می تونه تا حد زیادی این مشکل رو حل کنه . تکنولوژی ۳G امکان ارسال SMS ، مکالمه  صوتی ، مکالمه صوتی و تصویری ( هنوز تو ایران راه نیوفتاده !!! ) و اینترنت پر سرعت رو فراهم میکنه . یکی از مزایای بسیار خوب ۳G اینه که حتی در حال حرکت هم شما می تونید ازش استفاده کنید و کلا قطعی تو کارش نیست . البته باز هم متاسفانه به دلیل کم بودن پوشش دهی ، در ایران نمی تونید بدون قطعی اتصال از ۳G استفاده کنید . این قطعی اتصال به شبکه هنگام مسافرت از بین شهری اتفاق میوفته که گویا قرار تا چند وقت دیگه این مشکل هم حل بشه . شما می تونید هم با موبایل و هم با کامپیوتر از اینترنت ۳G استفاده کنید . اکثر موبایل و تبلت های جدید از تکنولوژی ۳G پشتیبانی می کنن بنابراین فقط کافیه سیم کارت ۳G تون رو تو موبایل نصب کنید و تنظیماتش رو انجام بدین . اما برای استفاده از اینترنت ۳G لازمه حتما یه مودم ۳G بخرید و از طریق پورت USB این مودم رو به سیستم تون متصل کنید . قیمت مودم های ۳G حدودا ۱۰۰ هزار تومنه که بسته به مدل و امکانات ممکنه گرون تر هم باشه .

■ اینترنت همراه با استفاده از تکنولوژی GPRS

GPRS یا خدمات رادیویی بسته های اطلاعاتی ( General Packet Radio Service ) یک تکنولوژی قدیمی برای دسترسی به اینترنته که سعرتش نهایتا ۵۶ کیلو بیت در ثانیه است  . اگر بخوایم تکنولوژی۳G  رو باGPRS مقایسه کنیم میشه گفت که نسبت شون مثه اینترنت ADSL به Dial Up دایل آپه ! اینترنت GPRS بسیار کنده و خیلی ها رو کلا پشیمون میکنه . از نظر من استفاده از GPRS کلا کار غیر معقولیه و اگر محل زندگی و یا کار تون رو عوض کنید خیلی منطقی تره 😀 اگر چه تکنولوژی GPRS دیگه در حال منسوخ شدنه اما در بعضی مواقع دیگه واقعا چاره ای نیست و تنها راه حل اینه که از GPRS استفاده کنید . برای استفاده از GPRS دقیقا مثه ۳G یا باید سیم کارت رو تو تبلت یا موبایل تون نصب کنید یا اینکه یه مودم GPRS بخرید و سیم کارت رو داخل مودم GPRS نصب کنید . قیمت مودم GPRS هم بین ۸۰ تا ۱۰۰ تومنه .

نتیجه گیری کلی درباره انتخاب نوع سرویس اینترنت همراه در ایران

■ اینترنت وایمکس برای کاربران خانگی و یا تجاری که در شهر های بزرگ مثل تهران زندگی می کنن خیلی مناسبه به شرطی که امکان دسترسی به ADSL نباشه !

■ امواج رادیویی که بین دکل های وایمکس و کاربران ارسال و دریافت میشه برای بدن انسان ، به خصوص خانم های باردار و کودکان ضرر داره !

■ هزینه هی سرویس اینترنت وایمکس نسبتا خوبه .

■ پوشش تکنولوژی ۳G در حال حاضر در ایران خیلی کمه اما تا قبل از نوروز ۹۴ خیلی بهتر میشه .

■ اینترنت ۳G بسیار عالیه اما فعلا به دلیل عدم پوشش وسیع بهتره از وایمکس استفاده کنید .

■ اینترنت GPRS داره منسوخ میشه و بهتره یا از ۳G استفاده کنید یا وایمکس .

خب دوستان من سعی کردم این مطلب رو خیلی ساده و کاربردی بنویسم تا برای همه ( به خصوص آماتور ها ) قابل فهم باشه . لطفا تجربه تون رو درباره استفاده از این سه سرویس بفرمایید تا این پست تکمیل تر بشه و بقیه هم کارشون راه بیوفته . خواهش می کنم سوال بی ربط نپرسید چون مجبور میشیم سوال تون رو حذف کنیم !  اگر علم فردا براتون مفید بوده خواهش می کنیم که علم فردا رو به دوستان و آشنایان تون هم معرفی کنید اگه نه به دشمناتون 😀 از ما حمایت کنید ( چه مالی چه معنوی ) تا بتونیم براتون مطالب و آموزش های سطح بالایی رو تهیه کنیم .

 

حتما مطالب زیر رو هم بخونید

 • ترافیک اینترنت چیست ؟ مفهوم دانلود و آپلودترافیک اینترنت چیزیه که اغلب کاربرای اینترنت ایران در موردش اطلاعات درستی ندارن و تصورات غلطی درباره اش دارن . از اونجایی که اینترنت ۳g هم دیگه تو ایران داره گسترش پیدا میکنه داشتن اطلاعات دقیق درباره ترافیک اینترنت هم ضروریه . بنا براین من در این پست می خوام…
 • معرفی یک سایت برای افزایش سرعت تایپ  در دنیای امروز مهارت تایپ امریست اجتناب ناپذیر . چه بخواهید اس ام اس بدهید چه بخواهید گزارش کار برای مدیر خود بنویسید و چه پیام و ایمیل برای دوستان خود بفرستید احتیاج به مهارت تایپ دارید در غیر این صورت ، تایپ چند کلمه یا چند جمله زمان…
 • ثبت نام در سایت ها چه ضرورتی دارد ؟خیلی وقتا میشه لنگ یه فایل ، نرم افزار یا یه لینکی و بعد از خدا ساعت سرچ و در به دری تو گوگل بلاخره به یه سایت فروم ( انجمن ) میرسی که دقیقا درباره همون چیزی که دنبالشی یک لینک مفید گذاشته ، اما تا اینجا فقط 60…
 • آداب نظر دادن در سایت ها ؛ نکاتی که همه باید بدانند !تقریبا همه با مفهوم نظر دادن در سایت ها آشنایی دارن اما متاسفانه اکثر کاربرای ایرانی از این وسیله ارتباطی درست استفاده نمی کنن ! من ( ابراهیم درویش ) در این پست می خوام نکات ریز و درشت مهمی رو درباره نظر دادن در سایت ها خدمت تون عرض کنم . چیزایی…
دسته بندی
موضوعات مرتبط
ابراهیم درویش

من ابراهیم درویش هستم بلاگر تکتولوژی و مدرس زبان انگلیسی. در حال حاضر در استانبول (ترکیه) زندگی میکنم. نرم افزار خوندم و تخصص اصلیم برنامه نویسی وبه ؛ البته کمی هم برنامه نویسی اندروید بلدم. تقریبا از سال 1383 فعالیتم رو تو اینترنت شروع کردم. به زبان های ترکی استانبولی و اسپانیایی هم آشنایی دارم.

حمایت از علم فردا

نوشتن مطالب آموزشی به زبان ساده و قابل فهم برای همه ، کار بسیار سختیه . از طرفی ، نگهداری یک وب سایت آموزشی خرج داره ! اگر براتون امکان داره لطفا با پرداخت مبلغ کمی در هزینه های سایت سهیم باشید تا ما هم بتونیم با خیال راحت براتون بنویسیم و به سوال ها تون پاسخ بدیم . حمایت مالی از علم فردا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

20 دیدگاه

 • رضا یوسف نیا 28 مهر 1397

  آفرین.خیلی خوب توضیح دادید.همه میتونن بفهمن.با تشکر

 • سلام خدمت شما. خسته نباشید و ممنون بایت مطالب بی طرفانه تون.
  اگر امکانش هست مطلب این صفحه رو بروز کنید، چون الان خیلی از شرایط پوشش ها و امکانات تغییر کردن و شاید اولویت انتخاب های ذکر شده هم دستخوش تغییر شده باشن.
  سپاس گزارم

 • سلام باتشکر از وب سایت خوبتون
  مطالب بسیار عالی و مفید هستن . خسته نباشید واقعا !!!
  باتشکر ویژه از اقای درویش و امین زاده

 • سلام.
  2 سوال:
  الف: اگر روی گوشیهایی که از 4G پشتیبانی نمی کنند، سیم کارت نسل چهار بندازیم، سرعت اینترنت چطور خواهد بود ؟

  ب: آیا این درسته که استفاده از سیم کارت نسل چهار، خیلی به 4G بودن خود گوشی ها ربطی نداره؟
  ممنون

 • علیرضا 29 بهمن 1394

  سلام دوستان بابت راهنمایی های قشنگ و جالب تون واقعا ممنونم . طوری بیان کردید که کسانی مثل من هم که اطلاعات چندانی راجب کامپیوتر و مودم و ..ندارم تقریبا متوجه شدم.ولی من تو خونه از خود مخابرات آبادان اشتراک adsl گرفتم و حقیقتا راضی هم بودم از لحاظ سرعت ولی الان یک ساله قطعه پیگیر که شدیم گفتن کابل دزدی شده و کل منطقه ایستگاه12 . منطقه آزاد و بریم و.. الان قطعه باید از اهواز کابل بیارن اهواز هم میگه خود آبادان مسئوله خلاصه یک ساله نه تلفن ثابت داریم نه نت حالا تصمیم گرفتم وایمکس بخرم نمیدونم از نمونه های قدیمی وایمکس ایرانسل یا مبین نت بخرم یا از این وایمکس های جدید ایرانسل که سیم کارت یو سیم میخوره بگیرم همشون هم اینجا آنتن میدن!تو خونه از اینترنت زیاد استفاده میکنیم و حتی مهمانامون هم استفاده میکنن تورو خدا مختصر و مفید فقط بگید واسه مایی که حداقل ۵تا گوشی هوشمند و لب تاپ و تبلت بچه ها هم هست چی خوبه بگیرم؟این جدیدا اون کارایی قدیمیا رو داره با همون سرعت؟خوب اگر میخواستم از سیم کارت استفاده کنم که همون سیم کارت رو روی گوشی نصب میکردم!مگر سیم کارت ایرانسل بیشتر از 20تومانه ؟! واسه هر گوشی یکی میخریدم ؟! تورو خدا گیج شدم بچه ها هم هی میگن برامون بخر فقط راهنمایی کنین و بگین چی بخرم؟میخوام یه چیزی بخرم مثل adslقبلی با سرعت بالا باشه و بزارم یه گوشه و هر کس سرجای خودش یا تو اتاقش از نت استفاده کنه تو سایت ایرانسل هم که رفتم فکر کنم مودم جدیدا حتما باید با کابل وصل بشن آخه من زیاد سر در نمیارم اگر هر کدوم از لحاظ سرعت و کارایی و ساپورت کردن چندتا گوشی و لب تاپ رو همزمان داره همون رو معرفی کنید چون شما ماشالله استادید ممنونتون میشم!
  با تشکر

 • دانیال 27 تیر 1394

  سلام خیلی جالبه 3g به زور انتن میداد به من بعد 3 هفته کلن قطع شد اونم تو یکی از شهرستان های اصفهان ما که همش از اینترنت ساده همون gprs edge یا 2g استفاده میکنم که اونم همش قطع وصل میشه و نمودار انتن کم زیاد میشه ایرانسل و بقیه اپراتور ها هنوز نتونستن اینترنت ساده درست و کامل کنند بعد میگن 3g و4g خیلی جالبه.سوال دارم چطور میشه بدون تعویض سیم کارت اپراتورم رو جا به جا کنم با همون شماره که حالا دارم اگه امکان داره راهنمای کنید.راستی میخوان جا سیم کارتی رو حذف کنن و جاش یک قطعه ثابت بزارن تو گوشی های جدید اگه این کار کنن اپراتور های کشور ما چند سال طول میکشه خودشون جمع کنن

 • سلام

  ببخشید من یه سوالی دارم که ممنون میشم جواب بدید. من خارج از کشور زندگی میکنم و قراره برای یک ماه بیام ایران. تصمیم دارم اینترنت همراه بگیرم برای گوشیم چون قرار نیست همش تو خونه باشم. من از این چیزایی که گفتید متاسفانه زیاد سر در نمیارم و وارد نیستم.
  اگه بخوام اینترنت همراه با تکنولوژی ۳G بگیرم چیکار باید بکنم؟ از کجا باید بگیرم؟ هزینه اش حدودا چقدر میشه برای ۱ ماه استفاده؟ من اینترنت رو بیشتر میخوام برای شبکه های اجتماعی و چک کردن ایمیلم استفاده کنم. بهم نخندید ولی این تکنولوژی ۳G چطوریه؟ یعنی هر سیم کارتی که بگیرم ۳G هست؟

 • سلام
  یه سوال درمورد مودم های 3Gداشتم
  این که میگن با ماهی 10,000 تومان از اینترنت نامحدود استفاده کنیم حقیقت داره؟

 • بچه ها سلام …مطالب نایس…ممنون…نیاز به اینترنت همراه دارم چه واسه گوشیم چ لپ تابم …..کار درسی دارم.زیادم نمیتونم پول بدم….چی رو معرفی میکنید…تا پنجاه …صد تومن کمتر بشه چ بهتر…ولی سرعت دانلودش خوب باش…یکم توضیح لطفا

  • دوست عزیز می تونی بری اروپا زندگی کنی 😀 چنین چیزی تو ایران نیومده هنوز . بهترین راه حل استفاده از مودم 3 جی و یا وایمکس مبین نته اما متاسفانه همه جا آنتن نمیده . فقط در شهر های بزرگ مثه تهران ، اصفهان و اهواز … خوب آنتن میده .

 • salam
  بچه ها کارتون فوق العاده است
  واقعا بهتون تبریک میگم خیلی اطلاعات مفیدی دادین بهم
  همیشه فعال و ایام به کام
  تشکر

 • با سلام
  لطفا بفرمایید میشه سیم کارت ایرانسل یا همراه اول رو به مودم 3G نصب کرد و از اینترنت استفاده کرد یا خیر؟

 • باسلام به آقا ابراهیم و بقیه دوستان…
  آقا چه فایده؟
  ADSL,WiMax,3G,4G…
  چه فرقی با هم دارن و چه فایده ای دارند، وقتی که وزیر ارتباطات میاد و شیرفلکه اصلی اینترنت را میبنده و نمیزاره مردم از اینترنت لذت ببرند،بعد که می پرسیم چرا اینکار را می کنید؟
  در جواب می گویند:بخاطر امنیت کشور اینکار را می کنیم.
  بعد که میگیم چرا اینقدر قطعی داره،میگن:لنگر کشتی گرفت به کابل اینترنت و کابل پاره شد.
  دوستان به اطلاع اونایی که نمیدونند برسونم که سیم کارت های 3G تا 30 الی 40 مگابیت را پشتیبانی می کند،ولی رایتل همش به زور داره 2 مگابیت خدمات میدهد و همینطور سایر اپراتورها………..

 • مهدی باقری 21 مرداد 1393

  تبلت من( لنوو A3000) در سفر که بودم چون 2 سیم کارته است یکی 2G و یکی 3G یکبار با mci ویکبار با ایرانسل به اینترنت
  3G متصل شدم. در صورتی که فقط سیم کارت همراه اول و رایتل در تبلت بود.

 • محمد جواد 21 مرداد 1393

  سلام.

  یک جا خوندم این 3g رایتل یک دهم سرعت استاندارد 3g هست. و دست خودشون هم نیست، سازمان تنطیم مقررات رادیویی بیشتر اجازه نمیده، چه برا رایتل چه اپراتور های دیگه.

  خواستم ببینم این 3g که خواهد امد صرفا یه چیزی هست که از GPRS بهتر هست و یا 3g واقعی ؟

  درست مثل ADSL ایران که یه چیزی هست که از دایل آپ بهتر است و گر نه در مقایسه سرعت و قیمت با سایر کشور ها به نظرم نشه اسم ADSL روش گذاشت.

  • سلام
   بله متاسفانه بنا به دلایل امنیتی ( طبق رسانه ها و گفته مسئولین ) این مشکل وجود داره اما اینطور هم نیست که 3جی ارزش خرید و استفاده نداشته باشه ! به هر حال نمیشه بخاطر این مسئله کلا از 3 جی استفاده نکیند چون همین سرعت در بسیاری از موارد کار تون رو راه میندازه . الان مشکل بزرگ تر از سرعت ، مسئله پوشش ضعیفه که امیدوارم تا شب عید 94 خیلی بهبود پیدا کنه .
   موفق باشید

 • سلام . من به خاطر سفر هایم مجبور شدم سیم کارت و مودم رایتل که نسل سه است بخرم و برای سه ماه حدودا 36 تومان پرداخت کردم . اما وحشتناک پشیمونم . هرگز توصیه نمی کنم. قطعی زیاد داره. تو جاده حتی سرعت 30 یا 40 کیلومتر قطع میشه. سرعتش وحشتناک پایینه شاید 2 سال بعد کیفیتش بهتر بشه

 • کره جنوبی داره برنامه ریزی میکنه 5G را بندازه حالا ما….
  واقعا جای تاسفه

حمایت از علم فردا
خبرنامه علم فردا
علم فردا در شبکه های اجتماعی علم فردا در جی پلاس کانال تلگرام علم فردا علم فردا در اینستاگرام
هر گونه کپی برداری از مطالب علم فردا ممنوعه ! در ضمن ، وب سایت علم فردا روی سرورهای پارس پک میزبانی میشه!
دانلود آموزش انگلیسی علم فردا