بستن فهرست

باتری لپ تاپ ؛ بررسی انواع باتری لپ تاپ

تاریخ انتشار : ۲۸ بهمن ۱۳۹۱

 

باتری چیست؟

باتری می تواند انرژی مورد نیاز را برای دستگاه ذخیره کند تا بتوان از دستگاه بدون نیاز به اتصال به برق استفاده کرد. باتری یک قطعه شیمیایی است که با استفاده از سلول گالوانیکی (برقی) انرژی شیمیایی را به الکتریکی تبدیل می کند.
سلول یک قطعه بسیار ساده است که از دو الکترود (آنود و کاتود) و یک محلول الکترولیت تشکیل شده است. باتری ها از تعدادی از سلول های گالوانیکی تشکیل شده است.
باتری یک قطعه ذخیره سازی الکتریکی هست. همانطور که تغییرات شیمیایی در باتری انجام می شود، انرژی الکتریکی ذخیره و آزاد می شد. در باتری های قابل شارژ این فرایند می تواند چندین بار تکرار شود. باتری ها صد در صد کارایی ندارند. مقداری از انرژی باتری در اثر گرما و فعالیت های شیمیایی که در زمان شارژ و دشارژ انجام می دهد هدر می رود. اگر شما ۱۰۰۰ وات از باتری استفاده کنید، ممکن است ۱۲۰۰ وات یا بیشتر از باتری تخلیه شود.

باتری لپ تاپ

باتری لپ تاپ ها از دو قسمت سلول و برد تشکیل شده است که سلول کار ذخیره سازی و برد کار برقراری ارتباط با مادربرد لپ تاپ را بر عهده دارد.

انواع باتری لپ تاپ

نمونه هایی از باتری لپ تاپ

انواع باتری لپ تاپ

باتری لپ تاپ به ۵ دسته تقسیم می شود:

آموزش زبان انگلیسی - ابراهیم درویش

آموزش زبان انگلیسی علم فردا

 • یه بار برای همیشه تلفظ انگلیسی رو یاد بگیر!
 • ■ آموزش گرامر انگلیسی از صفر تا صد!
 • ■ آموزش مکالمه انگلیسی درباره موضوعات کاربردی
 • ■ مبتنی بر انگلیسی امریکایی!
 • ■ بیش از 45 ساعت ویدیو آموزشی!!!
 • اطلاعات بیشتر + نمونه درس

۱-    باتری لیتیوم یون (Li-ion)

۲-    باتری نیکل کادمیوم (Ni-Cd)

۳-    باتری نیکل متال هیدرید (Ni-MH)

۴-    باتری لیتیوم پلیمری(li-pol)

۵-    باتری هوشمند (Smart Battery)

این نوع باتری ها را جداگانه مورد بررسی خواهیم داد.

باتری لیتیوم یون (Li-ion)

باتری لیتیوم یون آخرین نوع از باتری های موجود در بازار است و در برابر “اثر حافظه” (Memory effect) مقاومند و تأثیر چندانی بر طول عمر و ظرفیت باتری ندارد. درعوض مشکل این باتریها این است که در صورت overcharged کردن آنها یا عدم استفاده ی طولانی از آنها در حالت فول شارژ، کارایی خود را از دست می دهند. ( در ادامه این مطلب را به طور کامل تشریح کرده ام).

باتری های Li-ion همان انرژی Ni-MH را تولید می کند اما وزنش حدوداً ۲۰ تا ۳۵ درصد کمتر می شود. این باتری از مواد کاملا بی خطری تشکیل شده است و می توان گفت ضریب خطرش به صفر رسیده است.

باتری لیتیوم یون الزاما نیازی به دشارژ شدن کامل ندارند و مصرف داخلی کمتری دارد، چرخه شارژ آنھا نیز بیشتر بوده و طول عمر این باتری بستگی به طرز استفاده کاربر دارد.

باتری نیکل کادمیم  (Ni-Cd):

در گذشته از این نوع باتری در نوت بوک ها استفاده می شد، اما با گذشت زمان و اومدن باتری هایی با فناوری جدیدتر، باتری نیکل کادمیم زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد و تقریبا از رده خارج شده اند.     این نوع باتری باید هر چند هفته یکبار به طور کامل شارژ و دشارژ شود. اگر اینکار را انجام ندهید، به سرعت عمر باتری به دلیل آنچه که  “اثر حافظه” (Memory effect) نامیده می شود از کار می افتد.
به عنوان مثال، اگر ۲۰ درصد از کل شارژ باتری دشارژ شود، فقط  به اندازه ۸۰ درصد شارژ باقی مانده، مجدداً شارژ خواهد شد. اگر مرتباً اینکار را تکرار کنید ۲۰ درصد از شارژ باتری بلا استفاده خواهد ماند و فقط به اندازه همان ۸۰ درصد کارایی خواهد داشت حتی اگر چراغ باتری در هر بار که آنرا شارژ می کنید ۱۰۰ درصد شارژ را نشان دهد، بازهم به اندازه ۸۰ درصد شارژ شده است.

این باتری ھا از قدیمی ترین باتری ھای قابل شارژ ھستند که امروزه به علت سمی بودن ترکیبات کادمیوم آن، کمتر مورد تولید و استفاده قرار می گیرند. از مشخصات این باتری می توان به سرعت بالای شارژ آن اشاره کرد.

اما یکی از معایب این باتری همان طور که گفته شد این است که قبل از دشارژ شدن کامل باتری نباید آن را شارژ نمود زیرا باعث کاهش گنجایش و عمر باتری می شود.

باتری نیکل متال هیدرید (Ni-MH)


ویژگی های باتری نیکل متال هیدرید شبیه باتری های نیکل کادمیم است با این تفاوت که به “اثر حافظه” (Memory effect) کمتر حساسند و ظرفیت بالاتری دارند.

اما یکی از محاسن این باتری این است که مواد پر خطر، به ندرت در مواد تشکیل دهنده ی این باتری یافت می شود و از فلزهای سنگین هم در این باتری استفاده نشده است. اما مهم ترین ویژگی بارز باترینیکل متال هیدرید این است که ظرفیت باتری Ni-MH تقریباً دو برابر ظرفیت باتری Ni-Cd می باشد و بیشتر شارژ می شود البته نسبت به باتری Ni-Cd نیاز به دشارژ شدن کامل جھت شارژ شدن ندارند و می توانید ھر زمان باتری را شارژ کنید.

اما از معایب این باتری این است که در ظرفیت ھای یکسان نسبت به Ni-Cd نیاز به زمان بیشتری جھت فول شارژ شدن دارند و طبیعتا درحین شارژ گرمای بیشتری تولید می کنند.

باتری لیتیوم پلیمری(li-pol)  

باتری های لیتیوم پلیمر یکی از بهترین راه ها برای تامین انرژی الکتریکی و تغذیه مدارات الکتریکی است. باتری لیتیوم پلیمری محدودیت های کمتری نسبت به باتری های قبل دارد اما با وجود این محدودیت ها، باتری لیتیوم پلیمری در مقایسه با باتری های ذکر شده ایمن، کوچک و سبکتر هستند. این نوع باتری ها نه تنها به شارژ ابتدایی ۱۲ ساعت نیاز ندارد بلکه هیچ محدودیتی در کاربرد هم ندارد. مهمترین علامت برای اینکه بفهمید دستگاه شما دارای این نوع باتری است، آن است که در زمان اتصال به کامپیوتر با پورت USB شارژ شود. یکی از مزایای باتری لیتیوم پلیمری این است که نیازی به شارژ شدن ۱۰۰ درصد (فول شارژ) ندارد. سازندگان این باتری امکان شارژ با USB  را در آنها قرار داده اند تا عمر باتری کاهش نیابد و انسجام خود را حفظ کند.

فرآیند ساخت این باتری با باتری Li-ion یکسان است و تفاوت ھا در مقاومت داخلی کمتر، اندازه و وزن کمتر، طول عمر بیشتر خلاصه می شود. ھمچنین در برخی لپ تاپ ھای Ultra Portable، که قطر کمتری نسبت به لپ تاپ ھای معمولی دارند نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

باتری هوشمند (Smart Battery)

باتری های هوشمند در واقع نوع دیگری از باتری نیستند اما آنها دارای ویژگی هایی اند که باتری های قبلی ذکر شده، فاقد این نوع ویژگی ها هستند. در داخل باتری های هوشمند بردهای مداری وجود دارد همراه با چیپ هایی (تراشه) که به آنها اجازه می دهد با لپ تاپ ها و کامپیوترها ارتباط برقرار کند و عملکرد باتری، دما و ولتاژ خروجی را نمایش دهد.

 

باتری لپ تاپ هوشمند

باتری لپ تاپ هوشمند

 

اثر حافظه (Memory effect)

“اثر حافظه” (Memory effect) یعنی اینکه اگر شما شارژ و دشارژ کامل باتری را انجام ندهید، فقط به اندازه آخرین درصد از شارژ باقی مانده مجددا شارژ می شود.

“اثر حافظه” ( (Memory Effectحالتی است که کارایی باتری را کاهش می دهد. همان طوری که ذکر گردید این حالت در مورد باتری های Ni-Cd  و Ni-MH  مصداق دارد. اینگونه باتری ها قبل از اینکه شارژ شوند به خوبی دشارژ نمی شوند یعنی همیشه مقداری از شارژ خود را نگه می دارند و عمل شارژ به خوبی انجام نمی شود و این باعث می شود که ظرفیت باتری کاهش یابد و حتی در مواردی از کار بیفتد.

مشکلات رایج در باتری لپ تاپ ها


۱-    تخلیه سریع باتری لپ تاپ
۲-    دیتکت نشدن و عدم شناسایی باتری لپ تاپ توسط دستگاه
۳-    خروجی دارد یعنی لپ تاپ توسط باتری روشن می شود اما باتری شارژ نمی شود
۴-    ورودی دارد یعنی لپ تاپ را روشن نمی کند اما شارژ می شود
۵-    باتری لپ تاپ کاملا شارژ نمی شود

آیا باتری لپ تاپ بیش ازحد شارژ (over charged) می شود؟

امروزه در اکثر لپ تاپ ها از باتری لیتیوم – یون استفاده می شود و رایج ترین باتری در لپ تاپ ها هستند. این باتری ها ۳۰۰ تا ۵۰۰ دفعه قابلیت شارژ شدن دارند. این باتری ها مدار داخلی محافظ هوشمند دارند و زمانی که باتری به صورت کامل شارژ می شود این مدار پروسه ی شارژ شدن را به صورت خودکار قطع می کند. این سیستم کنترل، مانع از شارژ شدن بیش از حد باتری یا به اصطلاح overcharged می شود. اگر این سیستم کنترل به درستی عمل نکند و نقصی در کارکرد آن به وجود آید، باتری های لیتیوم – یون بیش از حد داغ می شود و یا حتی ممکن است بسوزد. به خاطر این نوع ویژگی ها، باتری لیتیوم – یون گران تر از بقیه باتری هاست. با آنکه بسیاری از سازندگان باتری های لیتیوم ـ یون طول عمر باتری را تا سه سال ذکر می کنند، بعضی از مصرف کنندگان طول عمر این باتری را تا ۱۸ ماه گزارش کرده اند.

۵ نکته ی مهم در نگهداری بهتر از این نوع باتری ها وجود دارد که عبارت اند از:

۱-    اگر شما نمی خواهید از لپ تاپتان برای مدت زمان طولانی استفاده کنید، شما می توانید عمر باتری لپ تاپ را با استفاده از حفظ ۵۰ درصد شارژ، بالا ببرید یعنی باتری به صورت کامل شارژ نشده باشد بلکه نصف آن.

۲-    اگر باتری لپ تاپ به صورت کاملا خالی در دراز مدت رها شود، ظرفیت و گنجایش باتری کم خواهد شد.

۳-    اگر باتری به صورت کاملا شارژ شده باشد اما مورد استفاده قرار نگیرد، تاثیر و کارایی باتری کاهش می یابد.

۴-    می توانید در هر زمانی یک باتری لیتیم ـ یون را بی آنکه روی کارایی باتری اثر بگذارد شارژ کنید، اما چون باتریهای لیتیم ـ یون معمولا دارای طول عمر شارژ و دشارژ ۳۰۰ تا ۵۰۰ چرخه هستند اگر زود به زود و قبل از دشارژ، این باتری را شارژ کنید طول عمر باتری را پایین می آورید.

۵-    و نکته ی آخر اینکه باتری لپ تاپ را در جای خنک و مناسب نگه دارید.

اما در لپ تاپ های قدیمی از باتری هایی از جنس نیکل کادمیوم و نیکل هیدرید فلز استفاده می شده است. این نوع باتری ها نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به باتری های لیتیوم – یون دارد و نکته ای که درباره ی این نوع باتری ها وجود دارد این است که اول باید باتری به صورت کامل دشارژ (تخلیه) شود و بعد شارژ شود که همین مسئله باعث می شود عمر باتری لپ تاپ کم نشود. اگر این نوع باتری ها بارها و بارها در پروسه ی شارژ و دشارژ قرار گیرد موجب کاهش گنجایش باتری می شود و همچنین از کارایی و تاثیر باتری کاسته می شود و نکته ی آخر، بهتر است قبل از استفاده لپ تاپ، باتری به صورت کامل شارژ، و بعد مورد استفاده قرار گیرد.

بعضی از کاربران فکر می کنن که اگه از باتری استفاده نکنن عمر باتریشان بیشتر می شود. اما این دسته از افراد سخت در اشتباه هستند چون باتری مانند عضلات بدن انسان هست و اگر از باتری کار نکشید و استفاده نکنید، باتری نیروی خود را از دست می دهد و مشکلاتی را ایجاد می نماید.

باتری لپ تاپ خود را سالم نگه دارید


قبل از اینکه اولین بار از باتری استفاده کنید، باتری را به مدت ۱۲ ساعت یا حداقل زمان موجود شارژ کنید، این مورد در دفترچه راهنمای کلیه دستگاه های مجهز به باتری نیز ذکر شده است. برای استفاده ی روزانه از باتری، باتری را به طور کامل شارژ کنید، سپس تا زمانی که به طور کامل تخلیه نشده از برق باتری استفاده نکنید. (این کار برای باتری های نیکل کادمیم و نیکل متال مانع از تأثیر”اثر حافظه” می شود). برای باتری های لیتیوم یون، این امر مانع از overcharging می شود.
هرگز باتری خود را به مدت طولانی بلا استفاده رها نکنید. حتی اگر شما بیشتر وقت ها از برق شهری استفاده می کنید، به طورمنظم از باتری دستگاه خود نیز استفاده کنید و آنرا در شرایط مناسب نگه دارید. همچنین در صورت عدم استفاده از برق AC، کلید برق مستقیم لپ تاپ را خاموش کنید. این کار مانع از overcharging می شود.

محل مناسب نگهداری از باتری لپ تاپ

اگر برای مدت زمان طولانی از لپ تاپ تان استفاده نمی کنید ( یک هفته یا بیشتر) پک باتری را از لپ تاپ جدا کنید. باتری ها باید در محل خشک و خنک نگهداری شوند و همچنین از قرار دادن باتری در محیط های گرم، مرطوب و گرد و غبار وجود دارد اجتناب کنید. هرگز باتری را کنار اجسام فلزی قرار ندهید.

کالیبره کردن باتری لپ تاپ

یکی از مشکلات رایج در لپ تاپ ها این است که لپ تاپ میزان درست شارژ باتری را درست نشان نمی دهد. فرض کنید در حال تایپ یک پروژه مهم هستید یا در حال برنامه نویسی و فراموش کردید که کار خود را ذخیره کنید و در حالی که نمایشگر باتری باقیمانده هنوز ۲۰ درصد باقیمانده را نشان میدهد ناگهان لپ تاپتان خاموش می شود و یا برعکس زمانی که نمایشگر پایان باتری را اعلام می کند هنوز سی دقیقه دیگر شارژ برایتان باقی مانده است.

کالیبره کردن باتری به شما در شناخت درست میزان شارژ باقی مانده لپ تاپتان کمک خواهد کرد.

چگونه باتری لپ تاپ را کالیبره کنیم

زمانی که برای اولین بار یک لپ تاپ می خرید می توانید با کالیبره کردن باتری آن، طول عمر باتری را به حداکثر برسانید، برای این کار ابتدا لپ تاپ را شارژ نکنید و آن را آنقدر روشن نگه دارید تا باتری آن دشارژ شده و خاموش شود سپس آن را به شارژ وصل کرده و صبر کنید تا باتری لپ تاپ به صورت کامل شارژ شود پس از آن لپ تاپ را از شارژر جدا کرده و لپ تاپ را روشن کرده و مجددا باتری را به صورت کامل دشارژ کنید.

کمپانی اپل پیشنهاد می کند اولین باری که لپ تاپ را می خرید حتما یک بار با این روش باتری آن را کالیبره کنید پس از آن نیز هر چند ماه یک بار این کار را انجام دهید تا طول عمر باتری همواره در بهترین حالت ممکن باقی بماند.

رفع مشکل داغ شدن باتری لپ تاپ

بهترین راهی که برای افزایش طولانی عمر باتری لپ تاپ است٬ سرد نگه داشتن دائمی باتری و خود لپ تاپ است. همچنین این که بیش از زمانی که لازم است دو شاخه شارژر را در پریز برق رها نکنید.
اگر این کار برای شما مشکل است و انجام آن برای شما ممکن نیست٬ خرید یک “پایه خنک کننده” یک راه خوب برای سرد نگه داشتن لپ تاپ و افزایش عمر باتری آن است.

۲۰ راه برای افزایش طول عمر باتری لپ تاپ

۱- هرچند وقت یکبار عملیات Defragmentation را در سیستم انجام دهید.
۲- اجرای برنامه های غیر ضروری مصرف کننده منابع سیستم را متوقف سازید.
۳- اجرای برنامه های سنگین و زمانبر را متوقف سازید.
۴- دستگاه های خارجی را از لپ تاپ جدا کنید.
۵- درایوهای CD/DVD را خالی کنید.
۶- ازمنابع محلی کامپیوتر خود استفاده کنید.

۷- نور صفحه را کم کنید.
۸- از دست صداها (Sounds) خلاص شوید.
۹- از دست Screensaver خود خلاص شوید.
۱۰- امکانات پنجره Power Options را مورد استفاده قرار دهید.
۱۱- ظاهر گرافیکی پیشرفته سیستم عامل را غیر فعال کنید.
۱۲- از Hibernate به جای Sleep یا Standby استفاده کنید.
۱۳- با باز کردن برنامه های کمتر، استفاده از باتری را بهینه سازید.
RAM -14 لپ تاپ خود را افزایش دهید.
۱۵- لپ تاپ خود را تمیز نگه دارید.
۱۶- دمای بالا قاتل باتری است، از آن حذر کنید.

۱۷- از Memory Effect برحذر باشید.
۱۸- نرم افزارها و درایورها را به روز کنید.

۱۹- از آداپتور مناسب استفاده کنید.
۲۰- باتری ها را خارج کنید.

در آخر توصیه می کنم این مطالب رو هم مطالعه کنید :

۷ توصیه برای افزایش عمر باتری موبایل

۱ ترفند برای افزایش عمر باتری معیوب لپ تاپ

۱۰ نکته برای افزایش طول عمر باتری ipad

راستی برای مشاوره دقیق در مورد خرید لپ تاپ می تونید از سیستم مشاوره خرید لپ تاپ علم فردا استفاده کنید .

 

حتما مطالب زیر رو هم بخونید

 • 1 ترفند برای افزایش عمر باتری معیوب لپ تاپ  اگر لپ تاپ دارید منتظر خراب شدن باتری آن بعد از مدتی باشید . این مدت می تواند چند سال طول بکشد اما خب بالاخره اتفاق می افتد . خراب شدن باتری لپ تاپ به منزله شارژ نشدن آن است . کاری که شما در این زمان انجام می…
 • Flexiphone ؛ بیش از حد انعطاف دارد  گوشی موبایلی را تصور کنید که مثل خمیر بازی می توانید به آن شکل و جهت ( معقولانه ) بدید و آن را داخل جیب عقب خودتان بگذارید بدون اینکه از شکستن یا خم شدن آن ترسی داشته باشید . جالب تر از آن اینکه صفحه نمایشگر آن هم…
 • شارژ لپ تاپ ، روش صحیح شارژ کردن لپ تاپشارژ لپ تاپ یکی از دغدغه های اساسی افرادیه که لپ تاپ دارن . اینکه چجوری شارژش کنن چه کارهایی موقع شارژ کردن اشتباهه و مسائل دیگه . تو این پست میخوام یه سری نکات رو در مورد شارژ کردن لپ تاپ بهتون بگم که نکات مبهم توی ذهن تون…
 • تست سلامت باتری لپ تاپ در ویندوز 7 و 10یکی از مهمترین و رو مخ ترین چیزهایی که یه لپ تاپ داره ، باتریشه ! یعنی از اولین روزی که لپ تاپ تولید شده تا همین الان که دارید این متن رو می خونید ، بشریت با باتری لپ تاپ مشکل داشته . به همین دلیل میخوام تو این…
دسته بندی
موضوعات مرتبط
احمد تيموري

سال چهارم رشته ریاضی فیزیک ، علاقمند به دنیای IT .

آموزش زبان انگلیسی - ابراهیم درویش

آموزش زبان انگلیسی علم فردا

 • یه بار برای همیشه تلفظ انگلیسی رو یاد بگیر!
 • ■ آموزش گرامر انگلیسی از صفر تا صد!
 • ■ آموزش مکالمه انگلیسی درباره موضوعات کاربردی
 • ■ مبتنی بر انگلیسی امریکایی!
 • ■ بیش از 45 ساعت ویدیو آموزشی!!!
 • اطلاعات بیشتر + نمونه درس

حمایت از علم فردا

نوشتن مطالب آموزشی به زبان ساده و قابل فهم برای همه ، کار بسیار سختیه . از طرفی ، نگهداری یک وب سایت آموزشی خرج داره ! اگر براتون امکان داره لطفا با پرداخت مبلغ کمی در هزینه های سایت سهیم باشید تا ما هم بتونیم با خیال راحت براتون بنویسیم و به سوال ها تون پاسخ بدیم . حمایت مالی از علم فردا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

59 دیدگاه

 • صدف شفایی 11 شهریور 1400

  سلام و ممنون از مطالب خوب و مفیدتون چند سوال از خدمتتون داشتم اول اینکه شما جای مطمئن و یا نمایندگی مطمئنی رو برای خرید باتری لب تاپ HP PAVILION 15-E053 میشناسید ممنون میشم راهنمایی ام کنید و مطلب بعد اینکه من روش تست سلامت باتری امتحان کردم با وجود اینکه اگر لب تاپ به برق وصل نباشه بعد از 5 دقیقه لب تاپ خاموش میشود ولی در قسمت Installed batteries تفاوتی بین design capacity و full charge capacity وجود ندارد و هر دو عدد 45619 را نشان میدهند ممنون از راهنمایی تون

 • سلام‌ خسته‌ نباشید‌
  ببخشید‌ من‌میخوام‌ برای‌ لب‌تابم‌ که مدلش‌ دل‌۵۵۱۰ هست‌باتری‌بگیرم‌ چه‌مارکی‌با‌ چه‌مشخصاتی‌ بهترین‌مارک‌ هست ک‌ تهیه کنم ؟

 • تانیا 19 تیر 1398

  سلام من به مدت 6 سال لپ تاب Dell رو دارم .. همین دیروز شارژش 7 درصد شده بود و خواستم به شارژ بزنمش که دیدم خوب شارژ نمیشه(یعنی هی قطع میشه و هی وصل میشه) بعد دیدم تو یه سایت نوشته بود تو کنترل پنل گزینه power options و بعد گزینه level battery low( یه همچین چیزی ) رو بزنین چون اگر این گزینه رو فعال کرده باشیم باتری به جای شارژ شدن خاموش میشه..منم لپ تابمو روشن کردم دیدم هشدار داده که شارژ 7 درصده بعد گزینه f1 رو زدم و تا خواستم تنظیماتو چک کنم لپ تاب کاملا خاموش شد و دیگه هم شارژ نمیشه شارژر هم اون نقطه سبزش روشنه..یه جا دیگع هم گفته بودن لپ تاپ و بدون باتری تو شارژ بزارین اگه شارژ شد یعنی مشکل از باتری نیس پس مشکل دقیقا از کجاعه؟

 • Amir shiri 07 دی 1397

  سلام و خسته نباشید خدمت جناب مهندس
  باتری لپتاپ من چند وقتی هست ک وقتی به شارژ میزنم روی ۸۸ یا ۸۹ درصد قفل میکنه؟
  آیا این مشکل قابل رفع شدن هست؟
  باتشکر از سایت خوبتون

 • بهزاد 25 دی 1396

  سلام خسته نباشین باتری لبتاپ من شارز دارد ولی وقتی وصل میکینیم لب تاپ هنگ میکند یا اصلا روشن نمیشود زمانی که باتری همزمان با اداپتور به لب تاپ وصل باشد مشکل ندارد سیستم بالا می اید راه حلش چیست و چرا اینطور شده
  خیلی ممنون از شما

 • سلام ۱ ماه نمیشه که لپ تاپ خریدم مدل لپ تاپم asus n552vw_f هست وقتی لپ تاپم شارژ میشه از شارژ میکشم اگه بخوام بازی کنم بین یه ربع بیست دقیقه اگر هم بازی نکنم نیم ساعت طول میکشه تا شارژ لپ تاپم تموم بشه و چون چهار میلیون پول لپ تاپمو دادم خیلی نگرانم که خراب نباشه لطفا راهنماییم کنید،ایا میتونم از گارانتیش استفاده کنم ؟ با تشکر

 • سلام خسته نباشید و ممنون از مطالب عالی که بی منت در اختیار ما میذارین.
  باتری لپ تاپم شارژ نمیشد و یه مدتی با برق مستقیم و بدون باتری باهاش کار کردم بعد یه باتری دیگه براش گرفتم اونم به محضی که روش گذاشتم روشن نشد همینطوری که روش بود با برق روشنش کردم علامتش نشون نمیداد که شارژ میشه اما لامپش که قرمز میشد الان سفیده .چیکار کنم بزارم 12 ساعت شارژ بگیره؟

 • سلام
  دو هفته قبل لپ‌تاپ‌ها مدل ایسوس n550 jx گرفتم ، متاسفانه کمتر از 2 ساعت باتری خالی میکنه ، یعنی از 100 تا 0 رو در 2 ساعت حتی 1.55 دقیقه تموم میکنه.
  علاوه بر اون یه مشکل دیگه دارم. وقتی لپ تاپ رو از برق میکشم فیلم‌ها حالت اسلوموشن پیدا میکنه اذیت کنندست واقعا.

  ضمنااین مدل لپ‌تاپ‌ها اسپیکر چهارکاناله داره ، دوتا در جلو و دوتاش در زیرش هستن اما دو تا از اسپیکرای جلوش صدا نداره.

  خواهشا کامل راهنمایی کنید

 • سهراب 21 آذر 1394

  درود مطلب عالی بود!

 • اقای محترم کاتود نه کاتد و انود نه اند دقت کنید
  مطالب مفید بود
  برای اولین بار وقتی لپ تاپ استفاده میکنیم وشارژ ان بطور کامل تخلیه میشه باید12ساعت شارژ بشه یا قبل ازاین که دستگاه روشن بشه???
  در مک پرو ایا فرق داره?

 • سلام لب تاپ لنوو z510 هست علامت باتری در taskbar درصد باتری رو اشتباه نشون میده اشگال کجاست؟؟
  با تشکر

 • سلام من باطری لبتابم شارژ میشه موقع اتفاده به 40 درصد میشه خاموش میشه اگه میشه راهنماییم کنید چیکار کنم درست بشه

 • سلام
  اگر باتری لپ تاپ رو خارج کنیم و مستقیم به برق وصل باشه ، امکانش هست به خاط قطع یا نوسانات برق آسیبی به لپ تاپ برسه؟

 • سلام دیروز که باتری لپتاپو شارژ کردم . وقتی که صد در صد شد از برق کشیدمش . کلی باهاش کار کردم تا الان ولی هنوز صد درصده و نشانگر باتری هیچ تغییری نکرده. چند بار ریست کردم. تغییرات دادم . خلاصه هر کاری کردم درست نشد.
  ممنون میشم راهنماییم کنین

  • سلام . اگه باتری جدا شدنیه باتری رو دربیارید و دوباره بزنید . اگه نه لپ تاپ رو خاموش کنید ، ری استارت نکنید . اگه درست نشه باید به گارانتی بگید چون شاید سخت افزاری باشه باید بررسی بشه

  • ممنون به خاطر راهنماییتون
   مدل اپتابم lenovo z510 هست. باتریش جدا نمیشه. خاموش هم کردم نشد.
   امکان داره به خاطر ویندوزش باشه؟

  • من متوجه نشدم دقیقا می خواید چکار کنید

  • قبل تعویض ویندوز با گارانتی تماس بگیرید شاید مشکل سخت افزاری باشه . اما از درایور باتری در ویندوز هم می تونه باشه

  • خیلی خطرناک چون ممکن در صورت عدم تشخیص ولتاژ باتری ولتاژ کم تر از حد استاندارد اسیب جدی به سخت افزار کامپیوتر بزنه

 • سمانه 27 تیر 1393

  با سلام
  من یکی از پست های شما رو که گفته بودین باتری رو هر هفته به لپ تاپ بزنید و به 15% که رسید شاؤز کنید تا 100 و به 40 که رسید باتری رو خارج کنید رو یک بار اجرا کردم. کلا مشکلی با باتری لپ تاپم ندارم. اما این دفعه که شارژش کردم فقط 98% شارژ شد. دفعه های پیش 100% شارژ میشد. اگه ممکنه بفرمایید مشکل از چیه؟ باتریم لیتیوم هست.
  و یه سوال دیگه من نور صفحه نمایش رو کم کردم اما روی آیکون باتری که کلیک میکنم پیغام ”
  “your current brightness setting may reduce battery life”
  نور صفحه نمایش هم کمه. این پیفام هم اولین باره میبینم. من قبلا باتری رو زمانیکه خودش پیغام شارژ میداد شارز میکردم و این دو تا مشکل نبود. به نظرتون مشکل از چیه؟

  • لپ تاپ منم چند وقته همچین مشکلی پبداد کرده اگه کسی میدونه این پیغام واسه چیه راهنمایی کنه لطفا

 • سلام مطالبتون خیلی کاربردیه
  نحوه نوشتارتون هم خیلی خوبه آدم دوس داره هی بیشتر بدونه
  حتی اگه چند صفحه هم متن نوشته باشید حوصله آدم سر نمیره
  بهتون تبریک میگم بابت شیوه نوشتاری عالی تون

 • شاهین زارعی 05 اردیبهشت 1393

  شما اون بالا نوشتی برای اولین بار باید 12 ساعت شارز بشه. بعد اینجا نوشتی بهتر کالیبره کنیم
  میشه کمکم کنید برای اولین بار کدوم روش رو انجام بدم
  و در مورد کالیبره کردن که نوشتید برای اولین بار قبل از شارز کردن اولیه بهتر شارز کنیم بعد بزاریم تموم بشه بعد استفده کنیم من این قسمتشو خوب نفهمیدم لطفاً میشه یکبار دیگه ارومتر بنویسد .
  و در اخر برای اولین بار که لپ تاپ می خرم یعنی همون وقتی که لپ تاپ رو از کارتون در میاریم لپ تاپ شارز دارپ تا عمل کالیبره کردن رو انجام بدیم لطفاً جواب بدید

  • شاهین جان هر شرکتی یه استراتژی داره . یکی میگه کالیبره کنید یکی میگه بعد از 2 ماه کالیبره کنید . من به طور تجربی بعد از 2 ماه رو ترجیح میدم . اول که میخری بزار خالی بشه بعد بزن به شارژ تا کامل فول بشه بعد دوباره بزار خالی بشه و بعدش دیگه روال عادی رو پی بگیر .

 • سلام عمکرد gauge reset تو نرم افزار energy maneger که مربوط به باتری چیه؟لب تابم z510C

  • سلام مهدی جان . این گزینه برای کالیبره کردن باتری هست . بعد از گذشت 2 تا 3 ماه از کارکرد باتری ، لپ تاپ زمان تقریبی شارژ باتری رو اشتباه میزنه . مثلا اگه 4 ساعت مونده تا تموم شه می زنه 2.5 مونده . کالیبره میکنن تا دوباره دقیق بشه .

 • احمد دهقان 17 فروردین 1393

  سلام
  نت بوک ایسوس s200e دارم باتریش سرخوده یعنی جدا نمیشه
  چیکار کنم باتریش سالم بمونه؟

  • سلام . از نرم افزار مدیریت باتری استفاده کن . باید رو خود لپ تاپ تون باشه . تنظیمش کن روی 60درصد شارژ . نتونستی از فروشنده یا گارانتی کمک بگیر .

 • با عرض سلام
  می خواستم اگه میشه توضیح بیشتری درباره باتری های لیتیوم پلیمری بدبد

  با تشکر

 • سلام من تازه لبتاپ گرفتم فروشنده ویندوز و کارهی دیگشو انجام داده مدل اچ پی هست ایا من میتونم باتری رو در بیارم و از طریق برق با لب تاپ کار کنم من استفاده زیادی میکنم شاید روزی 7الی 8 ساعت با لب تاپ کار میکنم وباتری رو کجا نگه دارم ممنون میشم جواب رو به ایمیلم بفرستید

 • سلام؛
  مگه نمیگین باتری لیتیوم یون بیش از حد شارژ نمیشه؟! پس چرا وقتی لپ تاپمو تا 100% شارژ کنم بازم مینویسه در حال شارژ؟

 • سلام.لنوو z510 خریدم باطریش جدا نمیشه و سرخوده.میخواستم بدونم برای عمر بیشتر چطور ازش استفاده کنم.

  • سلام
   باید تنظیمات نرم افزار ENERGY MANAGEMENT رو به درستی انجام بدید .
   داخل یک پست باید به طور جداگونه توضیح بدم . اما در حد تیتر بگم که بگذارید تا 100 درصد شارژ بشه و دیگه با شارژر کار کنید . اینجوری باتری کمتر کار میکنه . اما هر از چند گاهی هم از باتری استفاده کنید . ضمنا باتری رو ترجیخا در خالت خاموش بزنید به شارژ .

  • در حالت خاموش بزنیم از کجا بفهمیم شارژ کامل شده؟!!!
   لیتیومی مگه نمیگید اور شارژ نمیشه پس میشه درش نیاورد هیچوقت باطریو؟

  • درحالت خاموش هم فول شارژ بشه مشکلی پیش نمیاد
   آره می تونید در نیارید .

 • مهرداد 11 بهمن 1392

  سلام.ممنون از راهنمایی های شما من لنووz510 رو برداشتم و راضی هستم / میشه روش power management یا energy management بیشتر و از اول توضیح بدید//ممنون از زحمات شما

 • سلام !
  من اگه بخوام باتری لپ تاپمو در بیارم(چون معمولا به برق شهری دسترسی دارم) هر چند وقت یه بار باید اونو دوباره شارژ کنم؟
  یا راهی وجود داره که باتری روی لپ تاپ باشه اما شارژ نشه؟

  مــرسی!

  • یه سوال دیگه :
   من بذارم باتری خالی بشه یا 10 درصدش بمونه و بزمش تو شارژ ؟؟؟
   لطفا جواب بدین 🙁

  • باتری نزا به التماس بیفته . 10 درصد مونده بزن
   اگه لپ تاپ تون نرم افزار مدیریت باتری داره می تونید تنظیم کنید که از یه حدی بیشتر شارژ نشه .
   باتری زیاد بمونه از بین میره هر 5 روز 1 بار کامل شارژش کنید .

  • باتری زیاد بمونه از بین میره هر ۵ روز ۱ بار کامل شارژش کنید !!!
   اگه اینطوره که روی لپ تاپ باشه بهتره،پس این سایتایی که میگن شارژش 1/3 باشه و توی جای خشک نگهداری بشه باعث میشه عمرش طولانی شه، واسه چی میگن؟

 • محمدرضا 04 دی 1392

  با سلام
  لپتاپ من lenovo ideapad z510 است. همون طوری که میدونید باتری این لپتاپ جدا نمیشه.
  میخواستم بدونم چجوری میتونم کاری کنم که در هنگام اتصال به برق از باتری کار نکشه؟

 • سلام.خسته نباشید ببخشید میخواستم ببینم در مدل hp راهی وجود داره که از ۱۰۰% شدن شارژ جلوگیری کرد مثلا۸۰% شارژ بشه؟

 • شما همیشه مطالبتون کامل و جامع و صد البته عالی هست .
  اما در مورد:
  “۲۰ راه برای افزایش طول عمر باتری لپ تاپ”
  خب یه دفه بگین سیتمو خاموش کنیم دیگه!

  • شما لطف دارید
   منظور از 20 راه این نیست که باید لزوما این 20 راه رو انجام بدید . شما 5 مورد از این 20 مورد رو رعایت کنید عمر باتری بیشتری دارید حالا هر کدوم رو که از دستتون بر میاد رو انجام بدید .

 • salam matalebi ke rajee be batri neveshtid amuzande va kaml hast
  vali moshskele man adame sharjhe batri hast ru laptop dige ham emtehan kardam nashod 3sal az batri estefade kardam. bayad taviz beshe ya tamir? ba tashakor

 • سلام در مواقعی که برق در دست رسه توصیه میکنید از باطری استفاده کنیم یا از برق؟؟؟ و اینکه این حرف:(وقتی درصد باطری به30 میرست شار را اغاز و وقتی که به 80 میرسد اتمام دهید) چه قدر در باره ی باطری لیتیوم صحت داره؟؟؟ من دیشب لپ تاپ گرفتم 90درصد شارژ داشت 7 ساعت هم شارژش کردم

 • سلام … مدل لپ تاپ من ایسوس N550JVهست….باتری آن بصورت جدا شونده نیست درون دستگاه هست و نمیتونم دسترسی فیزیکی به آن داشته باشم…چطوری میتونم موقع شارژ به برق مستقیم باتری رو از مدار خارج کنم؟؟؟ راستی گزینه ای بنام Power4Gear Battery Saving داره که فکر کنم با این گزینه باید اینکار انجام بشه…لطفا راهنمایی کنید که چکار کنم….

  • سلام . من با n550 کار نکردم اما مثلا در لنوو z500 هم باتری به صورت 4 سلولی و جدانشدنی هست و گزینه ای برای توقف شارژ باتری تا 60 درصد وجود داره . دنبال گزینه power management یا energy management بگرد و آپشن های مختلف رو نگاه کن .

  • ممنونم از توجه و دقت شما … چک کردم فقط برای باتری گزینه Power4Gear Hybrid وجود داره … توی اینترنت هم باتری لپ تاپم رو چک کردم فقط نوشته ۴ یا ۶ سلولی…نوع آن رو معرفی نکرده….بنظر شما به برف مستقیم وصل کنم و کار کنم باتری آسیب میبینه؟؟ ممنونم از راهنمایی شما

  • سلام
   آقا رضا من هم می خواهم از همین مدل بگیرم. ممنون میشم اگه بگید با توجه به 4 سلولی بودن این باتری چه مدت شارژ نگه می داره؟ و اینکه برای شما مشکلی ایجاد کرده یا نه؟ خلاصه خوشحال میشم از تجربتون استفاده کنم.

   و از آقای امین زاده تقاضا می کنم که با توجه به اینکه این مدل لپ تاپ (n550 jv) از باتری های لیتیوم-پلیمر استفاده می کنه قدری بیشتر درباره نکات مصرف و نگهداری این نوع باتری ها توضیح بدهند. چون متن بالا بیشتر درباره باتر های مرسوم لیتیوم-یون بود.

   بیکران سپاس
   موفق و سربلند باشید

  • اینو یادم رفت بپرسم!
   آقا رضا لپ تاپتون با پرت یو اس بی شارژ میشه یا خودش پورت جداگانه داره؟
   بازم ممنون
   🙂

 • سلام . مطالب خیلی مفیدی بود ، ممنون

 • سلام
  ممنون از اطلاعات خوبتون
  یه سوال
  شارژ لپ تاپم به 10% رسید
  واسه همین زدمش به شارژ
  نیم ساعت بعد اتفاقی شارژر جدا شد و با تعجب دیدم لپ تاپمم خاموش شد
  متوجه شدم که لپ تاپم از آداپتور استفاده میکنه و باتری رو شارژ نمیکنه
  باتری رو که جدا میکنی ضربدر قرمز میزنه و وقتی وصل میکنه 33% شارژ رو نشون میده
  این یعنی مدار شارژ سالمه
  مگه نه؟
  باتری حتی 1 ثانیه هم شارژ نگه نمیداره
  میشه کمکم کنید؟
  اگه به ایمیلم جواب بدید ممنون میشم
  با تشکر

 • با تشکر از مطلب خوبتون
  مورد دوم مشکلات رایج باطری لپ تاپ یعنی دیتکت نشدن و عدم شناسایی باتری لپ تاپ توسط دستگاه را چگونه میشه رفع کرد؟ در ضمن چجوری بفهمیم که باطرل لپ تاپ یا هر گجت دیگه ای دارای مدار داخلی محافظ هوشمند است؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • محمدرضا امين زاده محمدرضا امين زاده 07 اردیبهشت 1392

   عدم شناسایی باتری توسط لپ تاپ علت های گوناگونی می تونه داشته باشه . تموم شدن عمر باتری ، درگیر نشدن کنتاکت های باتری با لپ تاپ ، آپدیت بایوس ، قاطی کردن ویندوز . باید همه این راه ها رو از آسون به سخت امتحان کنی . باتری های جدید همشون هوشمند طراحی می شن و یا مداری در داخل لپ تاپ برای قطع جریان از باتری هنگام شارژ کامل تعبیه می کنن . روی بعضی از اونا عبارت smart battery خورده .

حمایت از علم فردا
خبرنامه علم فردا
علم فردا در شبکه های اجتماعی علم فردا در جی پلاس کانال تلگرام علم فردا علم فردا در اینستاگرام
هر گونه کپی برداری از مطالب علم فردا ممنوعه ! در ضمن ، وب سایت علم فردا روی سرورهای پارس پک میزبانی میشه!
دانلود آموزش انگلیسی علم فردا