بستن فهرست

اسپلیتر رو خیلی ها تون شنیدید ، خیلی هاتون دیدید و خیلی هاتون هم دیدید هم شنیدید و هم دارید . از چند سال پیش که یه دفعه سیستم مخابراتی ایران متحول شد و تصمیم بر این شد که همه اینترنت داشته باشن ، انواع و اقسام اصطلاحات کامپیوتری و اینترنتی بین مردم جا افتاد ، مثل پینگ ، ADSL ( بعضی وقت ها هم ICDL ، خیلی ها اشتباه میگیرن خب 😀 ) ، دانلود ، پهنای باند ، همین اسپلیتر و … حالا قصد دارم واسه اون دسته از افرادی که به هر دلیلی نمی دونن که اسپلیتر چیه و چجوری باید استفاده کنن ، یه سری چیزها رو بگم . ضمن اینکه خیلی نمی دونن که صدای هوم تلفن منزلشون به دلیل عدم وجود اسپلیتر هست . پس با من همراه باشید .

اسپلیتر چیست ؟

کلمه Split به معنی دونیم کردن هست که معمولا هم تقسیم به اعداد زوج رو با split بیان میکنن . Splitter هم همونطور که از اسمش معلومه وظیفه تقسیم کردن یا جدا کردن رو داره . اما جدا کردن چی ؟ جدا کردن سیگنال خط تلفن اصلی به یک سیگنال تلفن و یک سیگنال  ADSL . اسپلیتر یک دستگاه کوچک معمولا سفید رنگیه که کلا ۳ تا پورت داره . ۱ پورت ورودی و دو تا پورت خروجی . هدف از آفرینش اسپلیتر این بوده که مردم بدون دغدغه به اینترنت وصل شن و البته بدون دغدغه با تلفن صحبت کنن . همونطور که می دونید و شاید هم ندونید ، سرویس ADSL روی همون خط تلفنی که باهاش مکالمه تلفنی دارید سوار میشه و برای ADSL یه خط مجزا در نظر نمی گیرن ، از اونجایی که سیگنال ADSL ( دیجیتال ) و سیگنال تلفن ( آنالوگ ) هیچ ربطی به هم ندارن تو کار همدیگه دخالت می کنن و به اصطلاح کانفیلیکت یا تداخل بوجود میاد . یه دفعه وسط کار با اینترنت اگه تلفن زنگ بخوره ، اینترنت قطع میشه و یا موقعی که به اینترنت وصل هستین ، حین مکالمه صدای هوم و یا نویز میشنوید . به همین دلیل اسپلیتر در مواقعی استفاده میشه که اولا این اتفاقات واستون بیفته ، ثانیا خط تلفن و سرویس ADSL تون هر دو روی یک خط باشه . در مواقعی که شما یک خط تلفن رو مخصوص سرویس ADSL می گیرید و قصد مکالمه تلفنی ندارید ، مشکلی پیش نمیاد . اسپلیتر جز وسایل الکترونیکی Passive یا غیر فعال به شمار میره ، یعنی برای کار احتیاج به برق نداره .

اسپلیتر معمولا روی مودم های TP-Link هست .

 زبان انگلیسی - ابراهیم درویش

 

اسپلیتر - Splitter

اسپلیتر – Splitter

 

طرز کار اسپلیتر دقیقا چیست ؟

فعلا نمی خوام خیلی تخصصی بگم چون بعدها قراره به طور مفصل در مورد مسائل الکترونیکی مثل فرکانس ، کلاک پالس ، فیلترها و … توضیح بدم . در این حد بدونید که فرکانس سیگنال تلفن با فرکانس سیگنال DSL فرق داره . تلفن سیگنال صوتی هست و همونطور که می دونید محدوده فرکانس صوت انسان بین ۲۰ هرتز تا ۲۰ کیلو هرتز هست که فرکانس خیلی بالایی نیست این سیگنال به عنوان یک سیگنال آنالوگ شناخته میشه . سیگنال آنالوگ یعنی سیگنالی که به زمان وابسته هست و با گذر زمان مقدار اون هم تغییر میکنه . این سیگنال صوتی به صورت یک شکل موج سینوسی هست . اما سیگنالی که به مودم ADSL میره ، حاوی صوت نیست ، دیتا یا داده هست که به عنوان سیگنال دیجیتال شناخته میشه و فرکانس بالایی داره ( یعنی در هر ثانیه دفعات بسیار بسیار زیادی تغییر وضعیت میده ) . پس خط تلفنی که سرویس ADSL روش سوار هست ، شامل دو سیگنال هست یکی دیجیتال یا داده و یکی هم سیگنال آنالوگ صوتی . مثلا الان خط تلفن هایی که ADSL ندارن فقط سیگنال صوتی دارن . حالا کاری که اسپلیتر انجام میده تفکیک سیگنال دیجیتال یا ADSL از سیگنال صوتی هست . برای جداسازی سیگنال ها در الکترونیک از فیلتر ها استفاده میکنن . فیلتر ها همونطور که از اسمشون پیداست ، محدوده ای از فرکانس ها رو فیلتر می کنن مثلا فیلتری داریم به نام فیلتر بالاگذر ، یعنی فرکانس های بالا رو عبور میده و فرکانس های پایین رو مسدود می کنه . فیلتر پایین گذر هم فرکانس های پایین رو عبور میده و اجازه عبور فرکانس های بالا رو نمیده . حالا سیگنال تلفن ( صوت ) فرکانس پایین و سیگنال ADSL سیگنال فرکانس بالا هست . کاری که اسپلیتر انجام میده اینه که اجازه عبور فرکانس های بالا ( ADSL ) رو به تلفن نمیده . همین . با این کار ، هیچ تداخلی بین سیگنال ها پیش نمیاد و هر کی کار خودشو می کنه . در شکل زیر کاملا مشخصه که اسپلیتر چه بلایی سر سیگنال ها میاره .

 

اساس کار اسپلیتر - سیگنال فیلتر شده توسط اسپلیتر

اساس کار اسپلیتر – سیگنال فیلتر شده توسط اسپلیتر

 

تشریح مدار داخلی اسپلیتر

اگر اسپلیتر رو باز کنید ۳ تا پورت می بینید و یک مدار الکترونیکی که خازن ، مقاومت و سلف ( سیم پیچ ) روی اون لحیم شده  . در بعضی مواقع هم ، مقاومتی در کار نیست و یک عدد خازن یا یک عدد سیم پیچ می بینید . حالا این سیم پیچ در برخی اسپلیتر ها قوی تر و بهتره ( چوک ) و در برخی اسپلیتر های به درد نخور یه سیم پیچ ساده خواهید دید . تفاوت اسپلیتر های خوب و اسپلیتر های در پیت هم به المان های الکترونیکی داخل شون بر میگرده .

نوع آرایش این خازن و سلف ، تشکیل یک فیلتر پایین گذر رو میده . همونطور که بالاتر گفتم سیگنال ADSL فرکانس بالایی داره و کار اسپلیتر اینه که فرکانس بالای ADSL رو حذف کنه و فرکانس پایین مکالمه رو عبور بده . این کار با فیلتر پایین گذر امکان پذیره . داخل اسپلیتری که زیر مشاهده می کنید هم یک فیلتر پایین گذر می بینید که با سلف و خازن درست شده .

سیگنال ورودی به طور مستقیم و بدون دست کاری به پورت ADSL میره اما سیگنال ورودی با عبور از فیلتر پایین گذر به پورت تلفن میره . کل داستان همینه .

 

قطعات داخلی اسپلیتر – خازن و سلف درون اسپلیتر

قطعات داخلی اسپلیتر – خازن و سلف درون اسپلیتر

 

■ فیلتر پایین گذر

اگر یه خازن به صورت موازی با ورودی سیگنال متناوب قرار بگیره ، اجازه عبور فرکانس بالا رو نمیده و همینطور اگه یه سلف به صورت سری با ورودی بسته شه مثل همون خازن عمل می کنه . پس ما اگه یه سلف رو به صورت سری و در ادامه یه خازن رو به صورت موازی ببندیم ، تشکیل یک فیلتر پایین گذر ۲ مرحله ای دادیم . مثل شکل زیر :

 

فیلتر پایین گذر سلف سری و خازن موازی

فیلتر پایین گذر سلف سری و خازن موازی

 

مدار الکترونیکی اسپلیتری که بالاتر دیدید در واقع همین شکل بالا هست . این اسپلیتر ها ضعیف تر از اسپلیترهای ۲ سلف و یک خازنی هستن . در اسپلیتر های قوی تر ، ۲ عدد سلف رو سری می بندن و یک خازن رو موازی یا دو عدد خازن رو موازی و یک عدد سلف رو سری . اینجوری ، باز عمل فیلتر سیگنال یک مرحله دیگه انجام میشه و امکان عبور سیگنال فرکانس بالا به صفر نزدیک میشه . مثل شکل زیر :

 

اسپلیتر قوی با 2 سلف و یک خازن

اسپلیتر قوی با ۲ سلف و یک خازن

 

در مدار بالا ، چوک یا همون سیم پیچ ، ۲ عدد سلف هست که به صورت سری و خازن هم به صورت موازی قرار گرفته .

دیاگرام مدار بالا رو می تونید ببینید ( اونی که دو تا سلف داره ) :

 

فیلتر LC پایین گذر مدل T و Pi

فیلتر LC پایین گذر مدل T و Pi

 

 

چگونه اسپلیتر را به مودم و تلفن وصل کنیم ؟

اصلا پیچیده نیست . کلا ۳ تا سیم باید به اسپلیتر وصل کنید ، اگه به اسپلیتر  با دقت نگاه کنید می بینید که کنار هر کدوم از پورت ها یک نوشته وجود داره ، کنار پورت ورودی ( تک پورت تنها ) نوشته Line ، کنار پورت خروجی که قراره به مودم وصل بشه نوشته DSL و یا Modem و کنار پورت خروجی که قراره به تلفن وصل بشه نوشته Phone . سیم تلفنی که از ساختمون میاد رو به Line بزنید . شکل زیر گویای همه چیز هست .

طریقه اتصال اسپلیتر Splitter به مودم و تلفن

طریقه اتصال اسپلیتر Splitter به مودم و تلفن

 

قبل از اتمام حرفام بگم که قیمت اسپلیتر بین ۴ تا ۱۰ هزار تومنه و من مارک Dlink و TPlink رو پیشنهاد می کنم . از خرید اسپلیتر های ارزون خودداری کنید .

راستی دوستان ، پیشنهاد میکنم دوره های انگلیسی علم فردا رو تهیه کنید ، دنیاتون عوض میشه ! خیلی فرقه بین کسی که انگلیسی میدونه و نمیدونه !

حتما مطالب زیر رو هم بخونید

 •   در سال 2013 هر جا رو که نگاه کنی تکنولوژی رو می بینی و دنیا به سمتی داره پیش میره که آدما به طور ناخودآگاه درگیر تکنولوژی هستن . چه بسا افرادی که نمی دونند اینترنت چیه ، تو اینترنت چی میگذره ، کامپیوتر رو چطور خاموش و روشن…
 • یه بنده خدایی می گفت من 3 ساله که مودمم رو خاموش نکردم و یک سره روشنه ، فقط وقتی که برق میره این سعادت نصیبش میشه ! یه بنده خدایی هم میگفت من هر شب مودمم رو خاموش می کنم تا بحال هم مشکلی واسم پیش نیومده . خلاصه…
 • بازیابی تنظیمات مودم برای افرادی که بلد نیستن مودم شون رو درست تنظیم کنن یه مسئله ضروریه . اگر شما هم بعد از دیدن فیلمای علمی تخیلی تصمیم می گیرد استعداد های نهفته تون رو شکوفا کنید حتما این پس رو بخونید چون بعد از شکوفایی استعداد ها تون ممکنه…
 • خیلی وقتا پیش میاد که لازمه تنظیمات مودم تون رو تغییر بدین اما هر کاری می کنید ، نمی تونید وارد صفحه تنظیمات مودم تون بشید . برای ورود به صفحه تنظیمات مودم باید IP مودم تون رو دونید . در این پست می خوام روش پیدا کردن IP مودم…

دوره آموزش زبان انگلیسی علم فردا

 • ■ آموزش اصول تلفظ در زبان انگلیسی
 • ■ آموزش انواع واژه ها + کاربرد و طرز استفاده از اونا
 • ■ آموزش ساخت جملات پایه ای و مهم در زبان انگلیسی
 • ■ آموزش استفاده از صفت ها در انگلیسی
 • ■ آموزش زمان های مختلف
 • ■آموزش جمله سازی با روش بسیار ساده!
دانلود دوره آموزش انگلیسی
دسته بندی
موضوعات مرتبط
محمدرضا امین زاده

محمدرضا امين زاده هستم ، مهندس الكترونيك و سردبير مجله علم فردا . علاقه زیادی به سخت افزار دارم ، اگه فرصتی بمونه در زمینه ادیت فیلم و تصویر و طراحی رابط کاربری وب و اندروید مطالعه و تمرین می کنم .

حمایت از علم فردا

نوشتن مطالب آموزشی به زبان ساده و قابل فهم برای همه ، کار بسیار سختیه . از طرفی ، نگهداری یک وب سایت آموزشی خرج داره ! اگر براتون امکان داره لطفا با پرداخت مبلغ کمی در هزینه های سایت سهیم باشید تا ما هم بتونیم با خیال راحت براتون بنویسیم و به سوال ها تون پاسخ بدیم . حمایت مالی از علم فردا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

214 دیدگاه

 • سلام
  خسته نباشید
  من اسپلیتر رو وصل کردم ولی بازم تلفن خونه نویز داره.چرا؟

 • با سلام و تشکر از زحماتتون، یه مشکلی دارم، من اسپیلتر رو کاملا وصل میکنم ولی بعد از نصب کامل موقع زنگ زدن شماره روی گوشی تلفن خونه نمیافته،علتش رو نمیدونم،ممنون میشم بدونم علتشو،با تشکر

  • سلام . متاسفانه برخی مدل های گوشی این مشکل رو دارن و من راه حلی براش ندارم اما می دونم اگه تلفن بی سیم بگیرید مشکل حل میشه .

 • چی بگم؟فقط می تونم بگم عالیییییی و بسیار به من کمک کرد سایتتون و واقعا همون چیزیه که برای امثال من که دوس دارن از همه چی یکمشو بدونن واجب بود! کاملا هم با رضایت قلبی بهتون کمک مالی می کنم
  خدا انشاا… عاقبت به خیرتون کنه

 • طهماسیب 04 خرداد 1393

  سلام جناب مهندس .تشکر از مطالب ارزشمندتون
  سوالی که اینجا برام پیش اومده -چگونگیه نحوه استفاده از 2 تلفن و یک مودم بر روی یک خط تلفن است .مثلا اگر بخواهیم در دو اطاق مجزا تلفن داشته باشیم و در اطاقی دیکر مودم – باید برای هر تلفن و مودم یک اسپلیتر استفاده کنیم ؟؟

  • سلام . باید آزمون و خطایی پیش برید . اگه اون تلفنی که با اسپلیتر وصل نیست رو جواب ندید مشکلی پیش نمیاد . تلفنی که باهاش صحبت میکنید باید به اسپلیتر بخوره .

 • قربونتون برم.فقط همین.ازاینکه مطالب روبازبان ساده وشیواهمراه باطنزفاخرارایه می دیدازتون ممنونم.امیدوارم همواره ذهنتان فعال وقلمتان پویا باشد.

 • علی احمدی 18 اردیبهشت 1393

  با سلام و تشکر از مطالب جالبتان

  لطفاً در یک پست هم در مورد قطعه استوانه‌ای که ابتدا یا انتهای بعضی از کابلها (مثل کابل مونیتور – کابل USB و …) وجود دارد توضیحی بدهید.
  آیا این قسمت پارازیت را حذف میکند یا فیلتر خاصی است و همه آنها یک کار را انجام داده یا عمل آنها متفاوت است.

  با تشکر

 • من از خط تلفن برای ارسال فکس استفاده می کنم ولی موقع ارسال ودریافت. تلفن رو ازspilitter خارج میکنم
  خواهش میکنم منو راهنمایی کنید که چطور این معذل رو حل کنم

 • با سلام من تازه با این سایت آشنا شدم ممنون میشم کمکم کنید من اسپلیتر زیاد عوض کردم میخواستم بدونم که اسپلیتر اصل چه طور باید باشه چون مدل های مختلفی داره ولی من مشخصاتی اصلی اسپلیتر رو میخوام

 • سمیه زند 18 فروردین 1393

  سلام خیلی ممنون از توضیحات کامل و مفید

  اسپلیتر من یه مدته از کار افتاده و با هر تماسی ، اتصال اینترنتم قطع میشه
  دو تا اسپلیتر دیگه هم خریدم که شاید قبلیه از کار افتاده باشه اما بازم همین مشکل وجود داره
  به نظرتون مشکل میتونه از خط تلفن باشه؟؟
  چون از طرف مخابرات تا حالا چند باری به اشتباه تلفنمون رو قطع و وصل کردن 😐

 • با سلام.

  توضیحات شما در رابطه با طرز کارکرد این دستگاه بسیار عالی بود اما سوالی از شما داشتم و اون اینه که آیا دستگاهی برای جلوگیری و رفع نویز سیگنال دریافتی ADSL برای مودم کامپوتر وجود دارد که دارای فیدبک منفی بوده و در نتیجه تلفات کاهش پیدا کرده و در خروجی سرعت دریافت اطلاعات افزایش یابد و شاهد disable شدن کمتری باشیم.

  باتشکر از شما

 • بخش اسپلیتر خیلی مفید بود. اگر مشخصات قطعات بکار رفته را هم بگید خیلی بهتره.

  • دوستان اشتباه نکنید اسپلیتر فقط موردنیاز تلفن هست واگه یه نگاه به داخلش بندازید میبینید ورودی لاین مستقیما به سوکت adslموازی شده وقطعات مدارهیچ کارایی برای مودم ندارد این یعنی دوستان میتونن اگه محل استفاده تلفن ومودم باهم دوره این قطعه روروی دوشاخه تلفن موازی وصل کنن وسایرپریزهاواسه مودم ضمنابرای قطعات هم ازیک چوک صدا که تورادیوضبط های قدیمی فراوونه میتونیداستفاده کنید خازن هم 22نانوفاراده که روی قطعه 223نمایش داده میشه ضمنا میتونید بادوبارتکرار به سیگنال صافتر وباکیفیت تری برسید

 • با عرض سلام خدمت شما.مطالب کامل و جامع بود.اما من ی مشکلی واسم پیش اومده.مودم با سیستم داخل اتاقه و تلفنم تو ی اتاق دیگس.وقتی اسپلیترو به تلفن وصل میکنم تلفن قطع میشه.البته اینم بگم مشکل از اسپلیتر نیس چون امتحانش کردم.لطفا کمکم کنید.ممنون.خدانگهدار

 • با سلام خدمت مهندس امین زاده و تشکر از مطالب مفیدتون
  با توجه به شکل 2 این مطلب یعنی (اساس کار اسپلیتر – سیگنال فیلتر شده توسط اسپلیتر) استفاده از مودم به صورت مستقیم و تلفن با اسپلیتر نباید مشکلی بوجود بیاید. در ضمن من خودم این کار را کردم و مشکل خاصی برام پیش نیومده (البته فعلا). یعنی نه قطعی اینترنت و نه نویز. اگه نظر شما چیزی غیر از اینه ممنون می شم که بگید
  با تشکر

 • سلام – من هم مشکل دوستان رو دارم مودم فاصلش با تلفن زیاد و هر کدام رو از سوکت جدا گرفتم می خواستم بدونم اسپلیتر به تلفن باید وصل بشه یا به مودم ؟؟؟ ممنون اگه کامل جواب بدین.

 • باتشکر از مطالب مفیدی که قرار دادید من یه مشکل دارم اینکه تلفن توی پذیرایی و مودم توی یه اتاق دیگست اسپلیتر رو باید چطوری وصل کنم هر دو پورت خروجی روی اسپلیتر هست

  • قربون شما .
   باید تست کنید اما به صورت پیش فرض باید adsl و تلفن همزمان به اسپلیتر وصل بشن .
   اما به هر حال اسپلیتر رو به تلفن بزنید شاید مشکل رفع شه .

 • بسیا عالی بود

 • با سلام خیلی عالیه سایتتون.در رابطه با اسپیلیتر اگه تلفنی که با هاش حرف میزنیم در اتاق دیگه ای دور از کامپیوتر باشهچطوری میشه ازش استفاده کرد؟ممنون میشم جوابمو بدید

 • خیلی عالی بود . من استفاده کردم!

 • واقعا ممنون. خیلی به این اطلاعات نیاز داشتم. انشاالله همیشه موفق باشید

 • سلام. مطالبتون خیلی کامل و دقیقه واقعا ازتون متشکرم

 • امیر متقی 04 دی 1392

  تنها حرفی که می تونم به این سایت بگم اینکه همین جور ادامه بده

 • سلام- مرسی از مطلب مفیذتون-فقط یه سوال:
  تو اون شکلی که دوتا مقاومت و یه خازن رو نشون میده، یه چیز دیگه هم وسط مدار هست- اون چیه؟ سلفه؟ واگه سلف نیست کارش چیه؟

 • درود بر همگی…….لطفا اگه قصد خرید اسپلیتر دارید فقط مارک DLINK یا TP_LINK بخرید.
  از خریدن مارکهای متفرقه یا بدون مارک خودداری کنید جون اصلا جواب نمیدن
  من خودم یه اسپلیتر مارک متفرقه خریدم 7 هزار تومن ولی وقتی که وصلش کردم باز هم صدای نویز خط تلفن به گوش میرسید.

 • سلام دوست عزیز
  فوق العاده بود….
  من این مطلب رو روی سایت خودم گذاشتم البته با ذکر منبع و اسم شما , اگ ایرادی داره و شما این رو هم نمیخایین تو قسمت نظرات بهم بگین تا بردارم .
  فقط خواستم اطلاع بدم چون دوست ندارم این همه زحمت نوشتن و ویرایشتون رو نادیده بگیرم.
  موفق و پیروز باشید.

 • محمد جواد صادقی 26 آذر 1392

  با سلام و تشکر از مطالب بسیار خوبی که قرار میدین
  من یه سوال داشتم و اون هم این هست که آیا میشه همه سیکنال عبوری از سیم تلفن (سیگنال ای دی اس ال و تلفن) را اندازه گیری کرد یا فقط سیگنال ای دی اس ال رو. اگر میشه این کار رو کرد با چه وسیله ای این کار رو میشه انجام داد یا اگر نیست میشه وسیله ای ساخت تا با اون این کار رو کرد.
  ممنون میشم جواب رو به ایمیلم ارسال کنید.
  با تشکر صادقی

 • ممنون از شما اطلاعاتتون کامل کامله

 • ممنون، عالی بود

 • سلام خسته نباشید

  میخواستم اگه ممکنه یه مطلب(پست) درباره نویس ای دی اس ال (noice adsl)
  چگونگی رفع نویس رو بذارید
  ممنون میشم

 • احمد رحیمیان 19 آذر 1392

  سلام

  از توضیح بسیار عالی شما که به درستی ملی گرایانه است سپاس فراوان دارم، با آرزوی بهترین ه ـــــــــــا برای شما

 • مصطفی قنواتی 18 آذر 1392

  سلام . بسیار عالی ست . کاش بخش کلیپ آموزشی برای شناخت و تهیه و نصب می بود. با احترام و سپاس.

 • عالی بود ممنون

 • man avalin bar bood ke matalebe inja ro mikhundam be nazaram ravoon va aliiii bood .

 • با سلام و تشکر از مطالب عالیتون… یک سوال داشتم من اسپلینتر رو به درستی وصل کردم ولی وقتی با تلفن صحبت میکنم اینترنت قطع میشه… مشکل از کجاست؟ و یه سوال دیگه هم اینکه اسپلینتر همون نویز گیر هست یا باید نوسز گیر به صورت جدا خریداری کنم؟ چون صدای نویز بسیار زیادی تو خط تلفنم هست… لطفا جواب بدید منتظر جواب هستم… با تشکر

 • سلام خسته نباشید

  مودم من به یک پریز و تلفن به یک پریز دیگه وصله ولی بازم موقع زتگ تلفن اینترنت قطع میشه

  میتونم به جای اسپلیتر از میکروفیلتر استفاده کنم؟!یا اگه از اسپلیتر استفاده کنم فقط خروجی تلفنش رو بزنم چون پریز هایی که از مودم و تلفن استفاده میکنم جداست

  • سلام . اسپلیتر موقعی کار میکنه که تلفن رو بهش وصل کنید چون برای فیلتر کردن نویز از تلفن درست شده . اسپلیتر رو به پریز تلفن بزنید و مودم رو مستقیم وصل کنید ببینید چی میشه

 • دمت گرم باحال بود و جالب
  اطلاعات مفیدی بود

 • خوب بود..ممنون

 • سلام ، هرچی تو سایتتون گشتم جای مناسب واسه سوالم پیدا نکردم!
  واسه همین با اجازه همین جا میپرسم

  من از اینترنت بازی و نرم افزار زیاد دانلود می کنم.

  سوالی که دارم اینه که چجوری میتونم یه بازی که 20 گیگ (حالا هر بازی یا نرم افزاری که بیشتر از 2 دویدی) هست
  رو روی چند دیویدی رایت کنم!

  البته رایت کردن رو چندتا دیویدی کاری نداره ! ولی اینکه چیکار کنم که وقتی دیویدی یک رو گذاشتم(حالا اتوران هم دوس دارم براش بسازم) و کاربر شروع به نصب کرد، اگه بازی 4 تا دیویدی هست به ترتیب دیویدی های بعدی رو بخواد ؟ و نصب بازی تموم بشه!

  مثل همین بازی هایی که تو بازار هستن

  خیلی گوگل کردم ولی نتیجه ای نداشت ! یکی هم گفته بود با نرم افزار اینستال شیلد میشه ولی من نمیدونم چجوری!

  اگه یه آموزش کامل تهیه کنین عالی میشه!

  با تشکر از شما(ها)

  دمتون گرم

 • مهرداد عبداله زاده 28 مهر 1392

  به به چه عالی مهندس!

 • mammad modir 28 مهر 1392

  سلامــــ
  تشکر از مطالب عالیتون
  اینکه از لحاظ علمی به بررسی میپردازید خیلی خوبه
  موفق باشید

 • سلام. ممنونم. خیلی استفاده کردم.

 • بسیار عالی

 • علیرضا 25 مهر 1392

  سلام. ممنون از توضیحاتتون. یه سوال.2 سال پیش کسی که اومد adsl خونه رو نصب کنه، مودم رو مستقیما به خط تلفن وصل کرد(پریز اتاق) ولی سر راه تلفن یک اسپلیتر گذاشت(پریز پذیرایی). و مشکلی هم نداشتم. آیا این روش درسته؟

 • المیرا 24 مهر 1392

  سلام. مطالب سایت واقعا مفید و کامله و خیلی جامع و مفیده و زیاده گویی نشده. مطالب چون با توجه به نیاز جامعه انتخاب شده واقعا کارا هستند و کاربر رو جذب میکنه.
  ان شاالله که روز به روزبه درجات علمی پژوهشی شما افزوده بشه.
  موفق و پیروز باشید.

 • بنیامین 24 مهر 1392

  ممون از مطلب خوبتون.من تازگیا یه مشکلی پیدا کردم که فکر کنم از اسپلیترم باشه چون با اینکه از اسپلیتر استفاده میکنم ولی وقتی از تلفن استفاده میکنم اینترنتم قطع میشه.البته این اسپلیتر چند سالی هست که داره کار میکنه.سوالم اینه که ممکنه اسپلیتر خراب بشه و خاصیتشو از دست بده؟آیا ارزش تعمیر داره یا راهی برای تست کردنش هست؟ممنون.

 • با سلام و ممنون از راهنمایی خوبتون
  من زمانی که Adsl رو راه اندازی کردم امتحان کردم دیدم نویز رو گوشی نیوفتاد به نظرتون دلیلش چی میتونه باشه ؟
  ایا استفاده نکردن از اسپیلیتر میتونه باعث مشکی تو دستگاه تلفن یا….. بشه ؟
  ممنون

  • بستگی به دستگاه تلفن تون هم داره . بالاخره یک سری فیلتر ها هم داخل خود تلفن به کار میره .
   خیر احتمالش ضعیفه که آسیب جدی بزنه . اما اگه مودم یا تلفن دچار اختلال میشن حتما استفاده کنید چون احتمال آسیب به مودم و تلفن بیشتر میشه

 • تبریک میگم به این همه داناییِ شما,خیلی ممنون

 • سلام
  دمتون گرم….مثل همیشه….عالی.

 • بهنام 23 مهر 1392

  فوق العاده بود! ممنون

 • باسلام ونهایت تشکر وتبریک اعیادنورانی حضور شما مهندسان عزیز وبزرگوار ایامی پراز برکت وموفقیت وسعادت رابرایتان آرزومندم
  بسیارعالی بود توضیحاتتون خیلی مطالب رویادگرفتم از اینکه سلفها به صورت سری وپشت سر هم وصل میشوند وخازن به صورت موازی که به صورت فیلتر باشد یا دوخازن موازی ویک سلف سری یا بلعکس دوسلف سری با یک خازن در مدار قرار میگیرد برای تنظیم سیگنالهای بلند adsl مخصوصا باتصاویر خیلی عالی بوددراینجا فقط برام یک سوال پیش اومد اینکه سلف همون مقاومت هستس ؟بسیارممنون وسپاسگزارهستم ازشما عزیزان وخوبانی که هر بار مطالب بسیارکاربردی رو آموزش میدهید وثوابی بسیاری رانصیب خود میکنید خدای مهربان به شما عزیزان پاداش بسیاردهد انشاالله

 • باسلام
  توضیحاتتون کامله، واز اینکه از مباحث الکترونیک لابه لای صحبتاتون استفاده می کنید باعث درک بیشتر مطلب میشه
  خیلی متشکر

  • سلام . خواهش میکنم انجام وظیفس . شاید خیلی ها بدونن اسپلیتر چیه اما ندونن که اصلا اساس کارش چجوری هست . واسه همین باید بیشتر مسئله رو تشریح کنیم . ممنون از شما که علم فردا رو می خونید .

خبرنامه علم فردا
علم فردا در شبکه های اجتماعی علم فردا در جی پلاس کانال تلگرام علم فردا علم فردا در اینستاگرام
هر گونه کپی برداری از مطالب علم فردا ممنوعه ! در ضمن ، وب سایت علم فردا روی سرورهای پارس پک میزبانی میشه!
دانلود ویدیوهای آموزش زبان انگلیسی علم فردا