بستن فهرست

اسپلیتر رو خیلی ها تون شنیدید ، خیلی هاتون دیدید و خیلی هاتون هم دیدید هم شنیدید و هم دارید . از چند سال پیش که یه دفعه سیستم مخابراتی ایران متحول شد و تصمیم بر این شد که همه اینترنت داشته باشن ، انواع و اقسام اصطلاحات کامپیوتری و اینترنتی بین مردم جا افتاد ، مثل پینگ ، ADSL ( بعضی وقت ها هم ICDL ، خیلی ها اشتباه میگیرن خب 😀 ) ، دانلود ، پهنای باند ، همین اسپلیتر و … حالا قصد دارم واسه اون دسته از افرادی که به هر دلیلی نمی دونن که اسپلیتر چیه و چجوری باید استفاده کنن ، یه سری چیزها رو بگم . ضمن اینکه خیلی نمی دونن که صدای هوم تلفن منزلشون به دلیل عدم وجود اسپلیتر هست . پس با من همراه باشید .

اسپلیتر چیست ؟

کلمه Split به معنی دونیم کردن هست که معمولا هم تقسیم به اعداد زوج رو با split بیان میکنن . Splitter هم همونطور که از اسمش معلومه وظیفه تقسیم کردن یا جدا کردن رو داره . اما جدا کردن چی ؟ جدا کردن سیگنال خط تلفن اصلی به یک سیگنال تلفن و یک سیگنال  ADSL . اسپلیتر یک دستگاه کوچک معمولا سفید رنگیه که کلا ۳ تا پورت داره . ۱ پورت ورودی و دو تا پورت خروجی . هدف از آفرینش اسپلیتر این بوده که مردم بدون دغدغه به اینترنت وصل شن و البته بدون دغدغه با تلفن صحبت کنن . همونطور که می دونید و شاید هم ندونید ، سرویس ADSL روی همون خط تلفنی که باهاش مکالمه تلفنی دارید سوار میشه و برای ADSL یه خط مجزا در نظر نمی گیرن ، از اونجایی که سیگنال ADSL ( دیجیتال ) و سیگنال تلفن ( آنالوگ ) هیچ ربطی به هم ندارن تو کار همدیگه دخالت می کنن و به اصطلاح کانفیلیکت یا تداخل بوجود میاد . یه دفعه وسط کار با اینترنت اگه تلفن زنگ بخوره ، اینترنت قطع میشه و یا موقعی که به اینترنت وصل هستین ، حین مکالمه صدای هوم و یا نویز میشنوید . به همین دلیل اسپلیتر در مواقعی استفاده میشه که اولا این اتفاقات واستون بیفته ، ثانیا خط تلفن و سرویس ADSL تون هر دو روی یک خط باشه . در مواقعی که شما یک خط تلفن رو مخصوص سرویس ADSL می گیرید و قصد مکالمه تلفنی ندارید ، مشکلی پیش نمیاد . اسپلیتر جز وسایل الکترونیکی Passive یا غیر فعال به شمار میره ، یعنی برای کار احتیاج به برق نداره .

اسپلیتر معمولا روی مودم های TP-Link هست .

 

آموزش زبان انگلیسی - ابراهیم درویش

آموزش زبان انگلیسی علم فردا

 • یه بار برای همیشه تلفظ انگلیسی رو یاد بگیر!
 • ■ آموزش گرامر انگلیسی از صفر تا صد!
 • ■ آموزش مکالمه انگلیسی درباره موضوعات کاربردی
 • ■ مبتنی بر انگلیسی امریکایی!
 • ■ بیش از 45 ساعت ویدیو آموزشی!!!
 • اطلاعات بیشتر + نمونه درس
اسپلیتر - Splitter

اسپلیتر – Splitter

 

طرز کار اسپلیتر دقیقا چیست ؟

فعلا نمی خوام خیلی تخصصی بگم چون بعدها قراره به طور مفصل در مورد مسائل الکترونیکی مثل فرکانس ، کلاک پالس ، فیلترها و … توضیح بدم . در این حد بدونید که فرکانس سیگنال تلفن با فرکانس سیگنال DSL فرق داره . تلفن سیگنال صوتی هست و همونطور که می دونید محدوده فرکانس صوت انسان بین ۲۰ هرتز تا ۲۰ کیلو هرتز هست که فرکانس خیلی بالایی نیست این سیگنال به عنوان یک سیگنال آنالوگ شناخته میشه . سیگنال آنالوگ یعنی سیگنالی که به زمان وابسته هست و با گذر زمان مقدار اون هم تغییر میکنه . این سیگنال صوتی به صورت یک شکل موج سینوسی هست . اما سیگنالی که به مودم ADSL میره ، حاوی صوت نیست ، دیتا یا داده هست که به عنوان سیگنال دیجیتال شناخته میشه و فرکانس بالایی داره ( یعنی در هر ثانیه دفعات بسیار بسیار زیادی تغییر وضعیت میده ) . پس خط تلفنی که سرویس ADSL روش سوار هست ، شامل دو سیگنال هست یکی دیجیتال یا داده و یکی هم سیگنال آنالوگ صوتی . مثلا الان خط تلفن هایی که ADSL ندارن فقط سیگنال صوتی دارن . حالا کاری که اسپلیتر انجام میده تفکیک سیگنال دیجیتال یا ADSL از سیگنال صوتی هست . برای جداسازی سیگنال ها در الکترونیک از فیلتر ها استفاده میکنن . فیلتر ها همونطور که از اسمشون پیداست ، محدوده ای از فرکانس ها رو فیلتر می کنن مثلا فیلتری داریم به نام فیلتر بالاگذر ، یعنی فرکانس های بالا رو عبور میده و فرکانس های پایین رو مسدود می کنه . فیلتر پایین گذر هم فرکانس های پایین رو عبور میده و اجازه عبور فرکانس های بالا رو نمیده . حالا سیگنال تلفن ( صوت ) فرکانس پایین و سیگنال ADSL سیگنال فرکانس بالا هست . کاری که اسپلیتر انجام میده اینه که اجازه عبور فرکانس های بالا ( ADSL ) رو به تلفن نمیده . همین . با این کار ، هیچ تداخلی بین سیگنال ها پیش نمیاد و هر کی کار خودشو می کنه . در شکل زیر کاملا مشخصه که اسپلیتر چه بلایی سر سیگنال ها میاره .

 

اساس کار اسپلیتر - سیگنال فیلتر شده توسط اسپلیتر

اساس کار اسپلیتر – سیگنال فیلتر شده توسط اسپلیتر

 

تشریح مدار داخلی اسپلیتر

اگر اسپلیتر رو باز کنید ۳ تا پورت می بینید و یک مدار الکترونیکی که خازن ، مقاومت و سلف ( سیم پیچ ) روی اون لحیم شده  . در بعضی مواقع هم ، مقاومتی در کار نیست و یک عدد خازن یا یک عدد سیم پیچ می بینید . حالا این سیم پیچ در برخی اسپلیتر ها قوی تر و بهتره ( چوک ) و در برخی اسپلیتر های به درد نخور یه سیم پیچ ساده خواهید دید . تفاوت اسپلیتر های خوب و اسپلیتر های در پیت هم به المان های الکترونیکی داخل شون بر میگرده .

نوع آرایش این خازن و سلف ، تشکیل یک فیلتر پایین گذر رو میده . همونطور که بالاتر گفتم سیگنال ADSL فرکانس بالایی داره و کار اسپلیتر اینه که فرکانس بالای ADSL رو حذف کنه و فرکانس پایین مکالمه رو عبور بده . این کار با فیلتر پایین گذر امکان پذیره . داخل اسپلیتری که زیر مشاهده می کنید هم یک فیلتر پایین گذر می بینید که با سلف و خازن درست شده .

سیگنال ورودی به طور مستقیم و بدون دست کاری به پورت ADSL میره اما سیگنال ورودی با عبور از فیلتر پایین گذر به پورت تلفن میره . کل داستان همینه .

 

قطعات داخلی اسپلیتر – خازن و سلف درون اسپلیتر

قطعات داخلی اسپلیتر – خازن و سلف درون اسپلیتر

 

■ فیلتر پایین گذر

اگر یه خازن به صورت موازی با ورودی سیگنال متناوب قرار بگیره ، اجازه عبور فرکانس بالا رو نمیده و همینطور اگه یه سلف به صورت سری با ورودی بسته شه مثل همون خازن عمل می کنه . پس ما اگه یه سلف رو به صورت سری و در ادامه یه خازن رو به صورت موازی ببندیم ، تشکیل یک فیلتر پایین گذر ۲ مرحله ای دادیم . مثل شکل زیر :

 

فیلتر پایین گذر سلف سری و خازن موازی

فیلتر پایین گذر سلف سری و خازن موازی

 

مدار الکترونیکی اسپلیتری که بالاتر دیدید در واقع همین شکل بالا هست . این اسپلیتر ها ضعیف تر از اسپلیترهای ۲ سلف و یک خازنی هستن . در اسپلیتر های قوی تر ، ۲ عدد سلف رو سری می بندن و یک خازن رو موازی یا دو عدد خازن رو موازی و یک عدد سلف رو سری . اینجوری ، باز عمل فیلتر سیگنال یک مرحله دیگه انجام میشه و امکان عبور سیگنال فرکانس بالا به صفر نزدیک میشه . مثل شکل زیر :

 

اسپلیتر قوی با 2 سلف و یک خازن

اسپلیتر قوی با ۲ سلف و یک خازن

 

در مدار بالا ، چوک یا همون سیم پیچ ، ۲ عدد سلف هست که به صورت سری و خازن هم به صورت موازی قرار گرفته .

دیاگرام مدار بالا رو می تونید ببینید ( اونی که دو تا سلف داره ) :

 

فیلتر LC پایین گذر مدل T و Pi

فیلتر LC پایین گذر مدل T و Pi

 

 

چگونه اسپلیتر را به مودم و تلفن وصل کنیم ؟

اصلا پیچیده نیست . کلا ۳ تا سیم باید به اسپلیتر وصل کنید ، اگه به اسپلیتر  با دقت نگاه کنید می بینید که کنار هر کدوم از پورت ها یک نوشته وجود داره ، کنار پورت ورودی ( تک پورت تنها ) نوشته Line ، کنار پورت خروجی که قراره به مودم وصل بشه نوشته DSL و یا Modem و کنار پورت خروجی که قراره به تلفن وصل بشه نوشته Phone . سیم تلفنی که از ساختمون میاد رو به Line بزنید . شکل زیر گویای همه چیز هست .

طریقه اتصال اسپلیتر Splitter به مودم و تلفن

طریقه اتصال اسپلیتر Splitter به مودم و تلفن

 

قبل از اتمام حرفام بگم که قیمت اسپلیتر بین ۴ تا ۱۰ هزار تومنه و من مارک Dlink و TPlink رو پیشنهاد می کنم . از خرید اسپلیتر های ارزون خودداری کنید .

راستی دوستان ، پیشنهاد میکنم دوره های انگلیسی علم فردا رو تهیه کنید ، دنیاتون عوض میشه ! خیلی فرقه بین کسی که انگلیسی میدونه و نمیدونه !

حتما مطالب زیر رو هم بخونید

 • 13 عادت غلط آمیخته با تکنولوژی و روش های ترک آنها  در سال 2013 هر جا رو که نگاه کنی تکنولوژی رو می بینی و دنیا به سمتی داره پیش میره که آدما به طور ناخودآگاه درگیر تکنولوژی هستن . چه بسا افرادی که نمی دونند اینترنت چیه ، تو اینترنت چی میگذره ، کامپیوتر رو چطور خاموش و روشن…
 • تاندربولت چیست ؟ تشریح تکنولوژی تاندربولت Thunderboltتاندربولت یا دقیق تر ثاندربولت یک رابط سخت افزاری برای انتقال اطلاعات با سرعت بسیار بالاست . شاید اسم این تکنولوژی رو شنیده باشید اما چیزی ازش ندونید . پس تا انتهای پست با من همراه باشید تا ببینیم این تاندربولت چیه و از کجا اومده و قراره چکار کنه…
 • Maestro ، کنترل اشتها و کاهش وزن اتوماتیکخدا نیاره روزایی رو که انسان بخواد کنترل احساسات و علایق خودشو رو به ابزار و گجت ها و دستگاه های هوشمند بسپاره ، با این کار هم اختیار ذاتی انسان زیر سوال میره و هم زندگی مصنوعی میشه . اما محققان به دو دلیل این کار رو می کنن…
 • وقتی یک انسان دوست داشتنی می شود !  استیو جابز با ما چکار کرده ؟ آیا تاثیر گذار تر از این شخص در دنیای تکنولوژی وجود نداره ؟ آیا این همه سر و صدا و بگیر و ببند در مورد استیو جابز الکیه یا واقع یه چیزایی هست که ما نمی دونیم ؟ به هر حال اینها…
دسته بندی
موضوعات مرتبط
محمدرضا امین زاده

محمدرضا امين زاده هستم ، مهندس الكترونيك و سردبير مجله علم فردا . علاقه زیادی به سخت افزار دارم ، اگه فرصتی بمونه در زمینه ادیت فیلم و تصویر و طراحی رابط کاربری وب و اندروید مطالعه و تمرین می کنم .

آموزش زبان انگلیسی - ابراهیم درویش

آموزش زبان انگلیسی علم فردا

 • یه بار برای همیشه تلفظ انگلیسی رو یاد بگیر!
 • ■ آموزش گرامر انگلیسی از صفر تا صد!
 • ■ آموزش مکالمه انگلیسی درباره موضوعات کاربردی
 • ■ مبتنی بر انگلیسی امریکایی!
 • ■ بیش از 45 ساعت ویدیو آموزشی!!!
 • اطلاعات بیشتر + نمونه درس

حمایت از علم فردا

نوشتن مطالب آموزشی به زبان ساده و قابل فهم برای همه ، کار بسیار سختیه . از طرفی ، نگهداری یک وب سایت آموزشی خرج داره ! اگر براتون امکان داره لطفا با پرداخت مبلغ کمی در هزینه های سایت سهیم باشید تا ما هم بتونیم با خیال راحت براتون بنویسیم و به سوال ها تون پاسخ بدیم . حمایت مالی از علم فردا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

217 دیدگاه

 • علیرضا فاضلی 25 اردیبهشت 1403

  سلام من یک سئوال تخصصی داشتم در باره اسپلیتر : خواستم بدانم از اسپلیتر میشه دو تا خط تلفن مخابرات را به یک گوشی بدهی یا نه یعنی چهت عکس دو خط مخابرات را به دو سر گوشی و مودم بدی و از تک سر ان گوشی وصل بشه تلفن از دو خط تماس دریافت میکنه یا نه متشکر میشم اگه جواب به ایمیل من بفرستید.

 • سلام، این مطالب خیلی مفید بود، فقط یه سوال دارم، اگه دوتا تلفن داشته باشیم چجوری باید به دوتاش اسپلیتر وصل کنیم؟

 • سوال اگر بخواهیم از دستگاه فکس استفاده کنیم باید اونو به خروجی phone متصل کنیم یا قبل اسپلیتر؟

 • سلام
  اسپلیتر فقط برای تلفن هست چون فقط فیلتر پایین گذر داره و مودم مستقیم وصل به خط میکنه
  سوال من اینه میشه نویزگیر با فیلتر بالا گذر ساخت یا خرید ؟ چون snr من خیلی پایین اصلا تاثیر روی snr داره
  لطفا جواب بدید

 • سلام .مطالبتون برای بنده خیلی مفید . متشکرم
  فقط یه سوالی داشتم .اگر پاسخ بدین ممنون میشم.
  تو خونه ی ما تلفن و ADSL فاصله زیادی از هم دارند و هر کدوم تو یک اتاق مجزا هستن. همین موضوع باعث میشه که نتونم از اسپلیتر استفاده کنم چون طول کابل خیلی زیاد میشه.
  برای این مشکل راهکار دیگه ای وجود داره؟

 • عالی بود مهندس

 • سلام
  به نظرتون چرا وقتی من اسپلیتر رو میذارم سر راه مودم max rate من حدود پنج مگ افت میکنه و snr حدود ده واحد میاد پایین! حتی بدون اینکه تلفن رو وصل کنم بهش.
  طبق توضیحات پورتی که خروجی برای مودم میده مستقیم بدون تغییر سیم رو عبور میده، علت این ایجاد نویز چی میتونه باشه؟ حقیقتا رفتن یه اسپلیتر نو هم گرفتم، که برند خاصی روش نزده و بازش هم نکردم ببینم چیا داره، ولی همین مشکل پا برجاست. ممکنه راهنماییم کنید که آیا این وضعیت طبیعیه یا اینکه مشکلی وجود داره؟ چون وقتی پنج واحد سرعت من افت میکنه عملا میام زیر یه مگ و استفاده از اینترنت برام غیر ممکن میشه از اون طرفم نیازه تلفن رو متصل کنم به خط. پیشاپیش از کمکتون سپاسگزارم

 • با سلام

  جناب مهندس بنده داخل خونه کلا یه پریز تلفن دارم و بهش ADSL وصل کردم و دارم ازش استفاده میکنم ولی وقتی تلفن رو به همین خط وصل میکنم تلفن کار نمیکنه اصلا شماره نمیندازه چه برسه به اینکه بخواد بوق بزنه به نظر شما مشکل از کجاست تلفن رو بردم دو سه جا تست کردم کاملا سالم بود و کار میکرد جالب اینجاست که مودم با همین پریز کار میکنه ولی تلفن نه، ممنون میشم راهنماییم کنید

 • صادقی 12 آذر 1399

  سلام، از مخابرات اشتراک اینترنت گرفتم ، وقتی یوزر و نام کاربری برام پیامک شد ، مودم رو تنظیم کردم ، ولی فقط چراغ اینترنت قرمزه ، چند بار ریست کردم ، سبز نشد ، ریستارت کردم ، نشد. سیم تلفن متصل به مودم رو عوض کردم ، بازم نشد، مشکل از کجاست؟ راهنمایی کنید

 • محمد تقی واحد 22 آبان 1399

  سلام. خسته نباشید.
  توضیحات کاملی را خواندم و خیلی ساده و روان بود که نشان از تبحر نویسنده دارد . خیلی متشکرم.

 • با سلام خدمت شما و تشکر از سایت خوبتون
  ببخشید اشکالی داره اگه تلفن رو به اسپلیتر وصل کنیم و اسپلیتر رو هم به خط وصل کنیم و مودم رو هم جداگانه به طور مستقیم به خط وصل کنیم ؟؟ منظورم اینه که اشکالی داره اگه فقط تلفن به اسپلیتر وصل باشه و مودم به اسپلیتر وصل نباشه ، بلکه مستقیم به خط وصل باشه ؟
  خواهش می‌کنم جواب بدین خیلی ممنونم .

 • سهراب صباحت 21 مرداد 1399

  دست شما درد نکند من ازشما سپاسگزارم مطالب بسیار ارزندهای را بیان فرمودید

 • سلام مهندس.وقتت بخیر.واحده ما وقتی آسانسور کار میکنه نته مودم قرمز میشه و باید خاموش روشن کنیم که درست شه یا باید ده دقیقه صبر کنیم تا وصل شه.گفتن باید اسپلیتر بزارم بینه مودم و خط تلفن و این کارم کردم بازم تاثیر میزاره.مودم هم مستقیم به پریز وصله .مشکل از کجاس به نظرتون؟(و اینکه مودم جاهای خاصی میزارمش موقتن خوبه و آسانسور روش تاثیر نداره اما بعدش باز همون میشه ).ممنون میشم راهنمایی کنید

 • سلام خسته نباشید من برام سوال پیش اومده میخوام بدونم اگ خونه ای ک 3 تا خط تلفن داره مثلا یکی تو پذیرایی یکی اتاق و … و تلفن در پذیرایی باشه و مودم تو اتاق بازم این اسپلیتر کاربردی داره؟

 • سلام خیلی عالی دستتون درد نکنه فقط تو نحوه اتصال اسپلیتر چرا مودم رو به برق شهری متصل کردید ?

 • علی موسوی 12 فروردین 1399

  سلام مهندس جان،زیاد از الکترونیک سر در نمیارم،اگر اصلا تلفن به خط وصل نباشه و فقط مودمadsl به آن وصل باشه اگر اسپلیتر نداشته باشه ایرادی نداره،آخه چند وقته که اینترنت قطع و وصل میشه خواستم بدونم ربطی به نداشتن اون اسپلیتر نداره

 • سلام مهندس،من از روتر میتونم به عنوان مودم استفاده کنم؟مدلش tplink r841n و اگه میتونم چجوری باید از طریق کابل wan متصل شم به تلفن

 • سلام وقت بخیر ببخشید اگر از قبل اسپلیتر برای تلفن بگیریم و از بعد اسپلیتر برای مودم مشکلی هست؟
  ممنون

 • سلام ایا اسپلیترها ضداب هستن منظورم اینه اگه اب بره توشون خراب میشن ؟

 • سلام من هیچ راهی ندارم و تلفن باید توی یه اتاق باشه و مودم جای دیگه اگه سر راه هر کدوم یه اسپلیتر بزارم مشکلم حل میشه ؟

 • سلام میشه بگید برای کارتخوان و مودم که میخام باهم به تلفن وصل کنم باید چیکار کنم ؟باید دوتا اسپلیتر بگیرم؟

 • مهندس سلام خواستم ازت تشکر کنم بابت سایت فوق العادتون . زنده باشی

 • عبدالرسول را هپیما 19 بهمن 1396

  با سلام و عرض ادب به بزرگان علم و ادب جناب ابراهیم درویش و تمامی همکاران گرامی ایشان که در تهیه و

  تدارک این برنامه های سودمند و بسیار کاربردی و مفید و بارزش پرداخته اند از ایشان و تمامی همکارانشان

  تشکر و قدردانی میکنم چنین سایتی به ندرت پید میشه که جنین درست و دقیق و کاربردی کاری را بدون هیچ

  چشم داشتی برای مردم و همان کاربران انجام دهد باید از خدمات ابراهیم درویش و تمامی همکاران ایشان

  قدردانی بشود تا از زیر دین ایشان خارج شویم چون خدا ناسپاسان را دوست ندارد چون در دنیای امروز هیچ

  کس علمش را رایگان در اختیار کسی قرار نمیدهد بس باید این جوان مردان و این سربداران را ستایش کرد

  خدا این بخشندگان علم را برای مردم حفظ کند }{انشاالله}

 • چقد خوبین شما ??

 • سلام. کلی طول کشید (شاید چند ماه) تا فهمیدم که اسپلیتر برای اتصال به اینترنت نیست بلکه برای اینه که تلفن شما درست کار کنه. البته شما در متن بالا به صورت علمی توضیح داده اید اما اگه لری هم می نوشتید بد نبود. منظورم برای کسانی هست که توی خونشون چند تا پریز تلفن دارن و مودم به یکی و تلفن به دیگری وصله. توی این حالت باید اسپلیتر به تلفن وصل بشه.البته تأکید می کنم که شما به صورت علمی در شکل اساس کار اسپلیتر به این موضوع اشاره کرده اید.

 • محمد علی 03 دی 1396

  سلام ببشخید یه سوال…من تلفنم طبقه بالاس ولی مودم رو میخام پایین وصل کنم…حالا اسپلیتر رو باید به مودم وصل کنم یا به تلفن؟یا حتما باید از همون دوسره اسپیلیتر که یکی مودم هست یکی تلفن استفاده کنم؟

 • علیرضا 02 دی 1396

  سلام
  اگه سر راه مودم، دو عدد اسپلیتر قرار بدیم، چه اتفاقی پیش میاد؟ نویز کم میشه، سیگنال ضعیف میشه یا برعکس؟
  آیا فاصله از مرکز مخابراتی باعث ایجاد نویز خط تلفن میشه؟ نویز دانلود خونه ما ۶۰ دیسیبل هستش و میگن که از مرکز مخابراتی فاصله دارید و نمیشه کاریش کرد.
  ممنون از مطالب عالیتون

 • سلام ممنون از سایت خوبتون…ببخشید یک سوال فوری دارم اگه میشه جوابه منو بدید…من تلفنم دوره از محل نصب مودم بعد میخاستم بدونم که اگه باید فقط اسپیلیتر رو روی مودم بزارم را تلفن؟باید حتما یکی باشه؟یا اینکه فقط روی یکی از این ها گزاشتم کافیه؟ممنون

 • سلام
  واقعا به خاطر ندارم وارد سایتتون شده باشم و جواب نگرفته خارج شده باشم.
  شما همیشه عالی بودید.

 • سلام.ممنون از مطلب شما. یه سوال داشتم.من از خطم برای تلفن و مودم و کارت خوان استفاده می کنم.جدیدا کمی سم کشیمو عوض کردم حالا مدتیه که اینترنتم خیلی افتضاح شده.زنگ به شرکت میزنم میگن به خاطر نویزه.من باید چجوری مودم و کارت خ.ان و تلفن رو وصل کنم که نویز نداشته باشن؟ ممنون میشم پاسخ بدین

 • سلام
  من اسپلیتر دارم و درست نصبش کردم ولی بازم وقتتی تلفن زنگ میخوره یا زنگ میزنیم اینترنت یکم قطع میشه و دوباره وصل میشه.
  مودمم هم tenda هست .
  ممکنه مشکل از اسپلیتر باشه ؟ عوض کنم؟

 • واقعا ممنون

 • ممنون از مطالب کاربردی تون.
  ما 10 تا سیستم شبکه داریم که کنار هر کدوم یه پریز تلفن هست. سوالم اینه که چند تا اسپلیتر باید تهیه کنیم؟ به عبارت دیگه آیا نیازه که برای هر سیستمی که قراره از تلفن استفاده کنه یه اسپلیتر جدا تهیه کنیم؟

 • خیلی مفید و جالب بود. واقعا سایت تون رو دوست دارم.

 • سلام و وقت بخیر
  یه سوال.من جای کابل تلفن و adsl را روی اسپلیتر جابجا زدم اما باز هم اینترنت دارم میشه توضیح بدید منطق پشتش به چه صورت هست؟

 • علیرضا اهنی 20 تیر 1396

  سلام.
  ایا اسپلیتر می سوزد؟

  • سلام . قطعات داخل اسپلیتر از نوع پسیو هستن یعنی قطعه غیر فعال . این نوع قطعات به ندرت معیوب میشن مگر اینکه برق بهشون وصل بشه . وگرنه تو حالتی که سیگنال داده ازشون رد بشه به ندرت خراب میشن

 • ****بسیار مهم 🙂

  من پشتیبان فنی شرکت شاتل هستم.
  تصمیم گرفتم تجربیاتم رو در مورد نحوه ی عملکرد splitter و بحث نویز و سیگنال خطوط مخابراتی مسی را با شما به اشتراک بگذارم.

  سوال: آیا استفاده از splitter بر روی خط اینترنت ما ضروری هست؟!

  پاسخ: هم بله و هم خیر!!

  توضیح: بعضی خطوط دچار افت سیگنال (به دلیل فاصله ی زیاد محل مودم تا مرکز مخابرات و …) هستند و در این موارد قرار دادن مقاومت های بیشتر بر روی خط ، نتیجه ی برعکس دارد!!! (یعنی یه وقتی هست که اسپلیتر برای خط شما ضرر داره!!)

  توضیح: بعضی خطوط دارای سیگنال قوی اما همراه با نویز زیاد (ممکن است منبع نویز تلفن های روی خط باشند و یا دستگاه ی های ولتاژ که در اطراف خط تلفن وجود دارند و ….) هستند و در این موارد قرار دادن اسپلیتر حتی برای مودم هم مفید است!! (یعنی هرچیزی که به خط تلفن وصل کردید بهش یه اسپلیتر هم وصل کنید )

  منطق قضیه!!: منطق قضیه اینه که شما برای دریافت اینترنت با سرعت مناسب و نویز کم باید سیگنال قوی و تمیز (بدون نویز)داشته باشید!

  سوال: خلاصه بگو ما چیکار کنیم که اینترنت با سرعت زیاد داشته باشیم؟!!

  پاسخ: سرعت و سیگنال خط تان را از سر خط چک کنید

  توضیح: سرخط چیست؟ سر خط یعنی دم درب منزل یا ساختمان که مخابرات سیم تلفن شما را تحویل داده است.

  نحوه ی اتصال: سیم مخابرات را از شبکه ی داخلی (جعبه تقسیم ، ترمینال و …) ساختمان تان جدا کنید. دو سر سیم را قطع کرده (در صورتی که سر سیم سولفاته نشده و نو هست نیازی نیست)و مجدد به اندازه ی 5 سانت لخت نمایید.
  سوکت سر کابل مودم را بکنید، و کابل آن را هم پنج سانت لخت نمایید. سپس سر سیم ها را به هم متصل نمایید. بصورتی که اتصالی بین دو سیم وجود نداشته باشد.

  سوال : خوب که چی؟
  پاسخ: بالاخره اینترنت پرسرعت adsl می خوای یا نه؟! 🙂

  چهره ی شما: 😐

  من: خیلی راحت حالا با این کار متوجه می شید که کشش خط شما از سیم مخابرات چقدر هست، و اگه اختلاف فاحشی بین سرعت اینترنت شما در داخل ساختمان و سر خط مشاهده کردید، می فهمید که سیم کشی ساختمان شما مشکل دارد و می بایست با یک برق کار یا سیم کش ماهر مشورت بکنید(جهت کابل کشی اصولی و یا تصحیح کابل فعلی)

  شما: خوب اگه هیچ اختلافی مشاهده نکردیم چی؟!! 😐

  من: اگر سر خط تون نویز شنیداری به هر صورتش رو دارید که اعلام خرابی کنید : شماره جهت اعلام خرابی با مخابرات 20117 جهت پیگیری، بعدش دوباره چک کنید احتمال زیاد مشکلتون برطرف شده.

  اگر سرخط نویز شنیداری ندارید و بوق خط رو تمیز و خوب می شنوید ، که دیگه شرایط خطتون رو بپذیرید و از هرچی که هست استفاده کنید .

  راه حل های استثنائی::

  اگه حوصله دارید موارد زیر رو بخونید و انجام بدید ، که معجزه می کنه خیلی وقت ها

  1_با مودم دیگر از هر جایی که می توانید یک بار تست کنید اینترنتتون رو

  2_با اسپلیتر دیگر از هر جایی که می توانید یک بار تست کنید شرایط خطتون رو.

  3_اگر امکان تست با مودم دیگر را ندارید، مودم را ریست و کانفیگ کنید.

  4_اگر امکان تست با اسپلیتر دیگر را ندارید، دست کم با یک اسپلیتر جدید با مودم از سر خط تست نمایید.

  5_گاهی وصل نمودند دستگاه تلفن به اسپلیتر همزمان با مودم، سیگنال را تقویت می کند!! (یعنی اسپلیتری که دارید رو هم از داخل منزل و هم از سرخط با دستگاه تلفن متصل چک کنید یک مرتبه)

  سوالی بود در خدمتم

 • رضااکبری 22 اسفند 1395

  مرسی از راهنمایی هاتون دمتون گرم سایت خیلی خوبی دارین.
  من خونه خودم مودم دارم وقتی دارم ازش دانلود میکنم یهویی وسط دانلود چراغ DSL و internet خاموش میشن
  میشه بهم بگید مشگل از چیه ؟

 • دوست عزیز سیگنال که از مودم ADSL خارج میشه، آنالوگ هست نه دیجیتال 🙁

 • ممنون عالی توضیح دادید . خونه ما یکی از خطهای تلفنمون رو فقط برای ای دی اس ال استفاده میکنیم . ینی زنگ نمیزنیم باهاش ولی بازم تا امروز کابل مربوط به تلفن مودم ، adsl spilitter رو داشت . الان یه مدت نت قطع شد و ما متوجه شدیم به خاطر مشکل توی خود اسپیلیتر است . ایا میشه از این به بعد از مودم بدون اسپیلیتر استفاده کنیم یا حتما باید یکی دیگه بگیریم بزاریم ؟

 • سلام . ما تلفن مون تو یه اتاق دیگست و مودم رو میخوام تو اتاق خودم وصل کنم . تو اتاق خودم پریز تلفن هست ( هر دو برای یک خط ) . چی کار کنم ؟ اسپلیتر رو کجا وصل کنم . اصلا نیاز میشه ؟

 • سلام ، نقشه ی مودم ای دی اس ال را می خواستم .

 • دوستان سلام . من یک خط تلفن دارم که گوشی تلفن طبقه پایین هست و مودم ای دی اس ال طبقه بالا . برای وصل شدن به نت باید چیکار کنم . الان قطعه

 • اسماعیل اسکندری 11 آبان 1395

  سلام
  من خودم حسابداری خوندم ولی علاقه زیادی به الکترونیک و برق دارم . بطوریکه زمان دانشجویی میرفتم سر ساختمان و کار برق ساختمان رو انجام میدادم و بخشی از شهریه دانشگاهم رو هم تامین میکردم .
  حالا لیسانس حسابداری گرفتم و تو یه شرکت کاری انجام میدم ارتباطی به حسابداری نداره ولی کار برق ساختمان رو یاد گرفتم تا حالا هم سه ساختمان دو طبقه رو کارش رو انجام دادم . خیلی لذت میبرم وقتی که کلید و پریزهای ساختمان رو نصب میکینم و با زدن کلید لامپها روشن میشه !!!
  یا چاه ارت راندازی میکنم و … کلا به کارهای برق و الترونیک خیلی علاقه دارم
  بخاطر همین علاقه و اشتیاقی که به برق دارم اکثرا مجلات الکترونیک رو مطالعه میکنم . مجله علم فردا هم از اون مجله های دوست داشتنی و مورد علاقه من هست
  بابت راه اندازی این وبسایت و مجله ازتون تشکر میکنم …

  • سلام
   خیلی جالبه واقعا چون حسابداری و برق دو تا چیز کاملا بی ربط به هم هستن !
   انشالا همیشه در کاراتون موفق باشید و همینجوری لذت ببرید . اگر علم فردا براتون مفید بوده لطفا به دوستان تون هم معرفی کنید .

 • سلام
  یک سوال داشتم.
  آقا حتما سیمی که از پورت به لاین وصل میشه باید سیم مخصوص خود اسپلیتر باشه ؟

 • سلام . با تشکر از سایت خوبتون و اطلاعات مفیدی که در اختیاردیگران میگذارید . یه سوال دارم . میخوام بدونم اگه گوشی تلفن توی یه اتاق و مودم رو بخوایم توی یه اتاق دیگه استفاده کنیم چه جوری باید از اسپلیتر استفاده کنیم ؟

 • اسپلیتر فرکانس adsl رو هم تغییر میده یا همون که از خط میاد مستقیم به adsl میره و فقط قسمتی که برای تلفن میره فرکانسش تغییر میکنه؟

 • با سلام خدمت مدیر سایت >>> بنده یه مشکلی دارم کابل های من جا به جا کار میکنن یعنی کابل مودم جای تلفن وبرعکس وقتی درست میزنم تلفن میره با چندتا اسپلیتر هم امتحان کردم ولی حل نشد لطفا کمکم کنید .

 • امیر حسین 07 اسفند 1394

  سلام
  ممنون بابت توضیحات مفیدتون

  یه سوال داشتم :

  تلفن منزل بنده به یک پریز تلفن جداگانه (ولی همون خط تلفن) وصله و اسپلیتر هم داره.
  مودم هم به یک پریز تلفن دیگر (ولی همون خط تلفن ) حالا برای مودم هم نیازه که پشت مودم اسپلیتر بزارم ؟
  چون در متن بالا گفته شده که پورت مودم روی اسپلیتر مستقیماً به خط تلفن وصل میشه و کاری روش صورت نمیگیره.پس با این اوصاف بودن یا نبودن اسپلیتر پشت مودم هیچ تاثیری روی دیتایی که دریافت میکنه نداره ؟ درست متوجه شدم ؟

  • محمد رضا داروئی 27 اردیبهشت 1395

   چگونگی عملکرد

   اسپلیتر به گونه‌ای طراحی شده است که می‌تواند صدا را از داده یا همان (data)جدا کند. وجود این وسیله، مانع از تداخل امواج آنها با هم شده و کیفیت دریافت صدا و همچنین دیتا را بالا می برد. نبودن این دستگاه از طرفی پارازیت صدا و از طرف دیگر قطع و وصل مداوم اینترنت را به دنبال خواهد داشت.
   محل نصب

   مناسب است اسپلیتر در ابتدایی‌ترین محل ورود خط تلفن قرار گیرد و پس از آن به مودم و گوشی تلفن وصل شود. در واقع به غیر از مودم تمامی دستگاههایی که از خط تلفن استفاده میکنند (مانند : پوز ، سانترال ، فکس) باید دارای اسپلیتر باشند. درصورت استفاده این دستگاهها از پریز دیگر، الزامیست اسپلیتر بر سر راه هریک جداگانه قرار گیرد . طریقه استفاده از این دستگاه به این صورت است که خط تلفن به عنوان ورودی آن در نظر گرفته می یشود. خروجی آن هم از ۲ قسمت تشکیل شده که یکی برای اتصال به مودم و دیگری برای تلفن طراحی شده‌است. به کمک این وسیله پارازیت خط تلفن نیز برطرف خواهد شد. اسپلیتر وسیله‌ای برای استفادها از مودم‌های ای دی اس ال است

 • من نمیتونم از تلفن واینترنت همزمان استفاده کنم اگه هر دو وصل باشن نت دارم اسپایتر هم استفاده میکنم ولی جواب نمیده چ کار باید بکنم؟نویز گیر دیگه ای وجود داره؟

 • سلام
  من چند وقته که هم زمان نمی تونم از اینترنت و تلفن استفاده کنم به محض اینکه هر دو وصل باشن اینترنت ندارم اسپیلتر هم استفاده می کنم ممنون می شم جواب بدین

 • عاطفه 06 دی 1394

  ایا اسپلیتری برای تبلت هم وجود دارد برای از بین بردن نویز

  • باسلام عرض ادب هیچ اسپیلیتری برای تبلت وجود نداره

 • راضیه 29 آذر 1394

  از مطلب مفیدتون متشکرم

 • محمدپور 20 آذر 1394

  آیا میکروفیلتر همون اسپلیتره؟ من شنیدم میکروفیلتر از اسپلیتر قویتره.
  برای رفع نویز روی مودم کدومش بهتره؟؟ ممنون

  • میکروفیلتر همون اسپلیتر هست البته در بعضی منابع بینشون تفاوت قائل شدن . اما چیزی که مهمه اینه که شما به یه اسپلیتر نیاز دارید . یعنی همه به اسم اسپلیتر میشناسن .

 • محمد محسن 14 آذر 1394

  متاسفانه اسپیلترهای زیادی با مارک دلینک وجود داره !!!!
  که بعضیشون کاملا کیفیت پایینی دارند
  فکر می کنم اگر روش تشخیص بهتری غیر از قیمت و مارک وجود داشت خیلی خوب میشد

  و سوال دیگه اینکه عمر اسپیلترها چقدره و چطور تشخیص بدیم که خراب شدن

 • سلام
  مطلب خیلی خلاصه و مفید بود و خیلی ساده و قابل فهم بود . واقعا ممنون

 • موفق باشید

 • حمید حامدنیا 13 آبان 1394

  ممنونم از مطلب خیلی خوبی که گذاشته بودید.
  شاد باشید

 • محمد عسکرزاده 11 مهر 1394

  سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من اسپیلیتر دارم و به شکلی که شما گفتید هم وصل کردم
  ولی یه مشکل دارم تلفن ما بی سیم هست وقتی توی پزیرایی یا آشپزخانه با تلفن صحبت میشه مشکلی نیست اما وقتی با تلفن به مودم نزدیک میشم مثلا وقتی میام تو اتاقم که مودم اونجا هست کسی که پشت خط هست و من دارم باهاش صحبت میکنم صدای من رو تشخیص نمیده(نمیدونم صدا کم میشه_نویز میفته_یا صدا واضح به اون طرف پشت خط نمیرسه)البته من مشکلی ندارم و صدای اون مثل قبل بلند و واضح هست.
  میخوام دلیلش رو بدونم
  من خودم فکر میکنم مشکل از میدان مغناطیسی وای فای هست
  سیم های تلفنمون تقربا بلند هست یعنی فاصله اسپیلیتر با پریز برق و تلفن زیاد هست ممکنه مشکل بخاطر مقاومت داخلی سیم باشد
  یه مشکل دیگه هم دارم داخل اتاق آنتن وای فای روی تبلتم پر هست ولی از اتاق که خارج میشم نصف میشه و داخل پزیرایی به یدونه هم میرسه در ضمن چون مودم جلوی پنجره هست داخل کوچه تا فاصله 40 متری بدون دیوار و غیره به جز یک شیشه دوجداره روی تبلت 2 خط وای فای دارم راهی هست که آنتن دهی رو بهتر کنیم
  یه مشکل دیگه من فکر میکنم که به جز گوشی_تلوزیون_تبلت و کامپیوتر خودمون مصرف کننده دیگه ای به وای فای ما متصل هست لطفا در این مورد در سایت مطلب بگذارید
  ببخشید که زیاد شد لطفا سوالات را یک به یک جواب دهید تا من متوجه بشم

  • با سلام عرض ادب ببینید مودم یه فرکانس خیلی قوی نه زیاد بیشتر از فرکانس تلفن بی سیم داره فرکانس مودم در فرکانس تلفن دخالت میکنه و پارازیت ( نویز ) به تلفن بی سیم ارسال می کنه اګه خواستید یا وایرس ( آنتن مودم ) خاموش کنید یا مودمو کلا خاموش کنید در این صورت نویزی مزاحم برای تلفن ارسال نمیشه

 • سلام ممنون از توضیحاتتون فقط میخواستم بدونم فاصله تلفن من از مودم خیلی دوره/آیا من میتونم اسپیلتر رو فقط به تلفن وصل کنم و سیم مودم رو مستقیم به خط وصل کنم یا باید دو تا اسپیلر یکی برا مودم ویکی برا تلفن بزارم

 • ضمن تشکر فراوان از شما به خاطر نوشته های گویایتان با توجه به اینکه شما گفتید فقط خطی که به ADSL وصل میشه نیاز به اسپیلیتر داره ولی چرا وقتی تلفن دیگرم را که ADSL در آنجا وصل نیست از پریز بیرون میکشم سرعت اینترنت بیشتر میشود. انگار تلفنهایی که بدون اسپیلیتر وصل هستند از سرعت اینترنت کم میکنند؟؟!

 • سلام . من اسپلیتر رو جدای از مودم به تلفن وصل کردم چون تلفن دور از جاییه که مودمم گذاشته.چون اگه اسپلیتر به مودم وصل باشه باز هم صدا از تلفن میاد.اشکالی نداره؟ممنون میشم اگه جواب بدین.

  • سلام
   اسپلیتر باید همزمان به مودم و تلفن بخوره .
   اینجوری فکر کنم اینترنت تون موقعی که تلفن زنگ می خوره و جواب بدید ، قطع بشه

 • سلام مهندس جوان
  دمت گرم . جالب بود

 • اسپیلتر میتواند یا فقط به مودم وصل شود یا فقط به خط تلفن. نیازی نیست که از هر دو خروجی اسپلیت در آن واحد استفاده شود.
  یعنی میتوان اسپلیت را در هر کدام از این دو نصب نمود و فقط از یک پورت خروجی آن استفاده نمود

 • سلام ممنونم مفید بود،موفق باشی مهندس جان

 • سلام.
  می خوام بدونم بین این دو مدل اسپلیتر زیر :
  1)TP-LINK TL-POE10R PoE Splitter
  2)TP-LINK SP-201 ADSL Splitter
  چقدر تفاوت وجود داره؟ چون قیمتشون 35 تومن اختلاف داره.
  اگه میشه دقیق بگید چقد اثر داره.
  ممنون.
  خیلی پر کاربرد بود.

 • محمد مهدی 03 مرداد 1394

  سلام من توضیحات تون رو خوندم خیلی باحال و قابل فهم بود قربون دست تون. حالا خودتون رو آماده کنین که میخوام یک سوال خیلی عجیب رو مطرح کنم.
  من یک اسپلیتر دارم که از درست بودنش اطمینان کامل دارم یعنی هیچ شکی در درست بودنش نیست. با توجه به توضیحاتتون سوالمو میپرسم. از پورت Phone این اسپلیتر علاوه بر این که سیگنال دیجیتال رد نمیشه که عادیه سیگنال آنالوگ هم رد نمیشه یعنی وقتی به تلفن وصلش میکنم تلفن بوق نمیزنه. حالا ازتون ممنون میشم که بهم بگین مشکل از کجاست واقعا این یعنی چی خیلی عجیبه
  باز هم تکرار میکنم اسپلیتر کاملا درسته خیلی ممنون.

 • بابا دمت گرم ایول داشتی آفرین خیلی جالب بود.

 • سلام ضمن تشکر از ارائه اطلاعات جامع و خوبتون ، سرویس اى دى اس ال با سرعت ۵١٢ و دانلود نامحدود بوسیله یه مودم دلینک ٢٧۵٠ و یه اسپیلیتر از طریق خود مخابرات واسم فعال شد ولى اصلاً نت ندارم با speedtest که تست کردم دیدم اینترنت از ١٠٠ بیشتر نیست و دانلود زیر ٢٠ هست با ٢٠٢٠ تماس گرفتم گفت اسپیلیتر رو از مسیر خارج کنید این کار رو کردم گفت بهتر شده اسپیلیتر شما خراب هست ولى هنوز خط شما اشکال داره ما به مخابرات گزارش میکنیم خط شما رو چک کنند ولى الان هم تست میکنم بازم اینترنت من به ١۵٠ هم نمیرسه کو تا ۵١٢ ؟!
  ممنون میشم شما در این زمینه راهنمائیم کنید متشکرم

 • سلام ببخشید یه سوالی داشتم من اگه مودم رو همینجوری بدون اسپلیتر به پریز برق و پریز تلفن وصل کنم کار می کنه؟ اگه کار میکنه رو تلفن هم اثری داره؟ مثل نویز یا نه خوشحال میشم جواب بدید

 • سلام مهندس ب هنظرتون میشه از یک تقویت کننده تفاضلی استفاده کرد ؟ مثلا یک بافر 741؟

 • راستی، ضمناً من در دفتر کارم 6 دستگاه تلفن دارم، آیا از خروجی Phone یک اسپلیتر میشه همشونو ساپرت کرد؟ یا اصولاً برای هر دستگاهی از جمله تلفن رومیزی، مودم یا … بایستی از یک اسپلیتر جداگانه استفاده کرد؟، نحوه چیدمان و استفاده از اسپلیتر(ها) برای دستگاههای مختلف با یک خط تلفن چگونه است؟

  • سلام
   دقیقا متوجه منظور تون نشدم . شما اسپلیتر رو باید به خطی متصل کنید که ADSL روش تنظیم شده . بقیه خط ها نیازی به اسپلیتر ندارن .

 • سلام،
  Line ورودی اسپلیتر من، پورت سوکت خور نداره، خط دو رشته ای ورودی را به کدامیک از 8 پیچ داخل اسپلیتر وصل کنم؟
  بصورت راندم به هر دو تایی که وصل کردم از خروجی Phone بوقی دریافت نمیشه.
  لطفاً راهنمایی فرمائید. آیا اسپلیتر با خط ورودی سوکت خور بگیرم بهترین راه حل نیست؟؟

 • سلام خسته نباشید1- ADSL من نویزگیرداره ولی عملا جواب نمیده طریقه نصبش هم صحیحه علت عدم کاراییش چیه 2-میشه مدار نویزگیری با4سلف ودو خازن موازی تهیه کرد یا ساخت واینکه عملا کارایی داره یانه ممنون ازتوضیحات خوبتون ودرصورت امکان جواب این دوسوالموبدید

  • سلام
   احتمالا با خط تلفن یکی نیست و جدا می زنید . ضمن اینکه احتمال داره معیوب شده باشه
   حالا چرا 4 تا سلف و دو تا خازن ، هدف چیه ؟ با یه دونش هم میشه ساخت

 • دمت گرم و تشکر برای اطلاعاتی که دادی

 • خیلی خوب و ساده و روون …. به این می گن توضیح… خیلی دوست داشتم

 • محمد امیری 06 فروردین 1394

  سلام
  سال نو مبارک
  انصافا مطالب کاربردی با توضیحات ساده و همه فهم ارایه میدهید.ممنون بابت زحمات شما

 • بسیار سپاسگزارم از توضیحات جنابعالی سال خوبی داشته باشین

 • سلام
  مودم تی پی لینک 8960 چه کاربرد حرفه ای داره ؟؟
  این مودم حرفه ای می باشد
  مثلا با برنامه dmtمیشه نویز خط را کاهش این
  سرعت دانلود را دو برابر کرد با( ترفند)
  ایا کاربرد دیگری داره که ما اطلاع نداشته باشیم

 • واقعا تشکر مهندس
  اگه امکانش هست فیلم های تعمیر لپ تاپ و کامپیوتر را حداقل با زیر نویس قرار بدید ممنون می شم

 • سیدامین 20 بهمن 1393

  سلام مطالب عالی بود.

 • عاقا سپاسگزارم….. به کمک مطالب شما یه ایراد بد قلقو حل کردم … دست شما درد نکنه . خدا قوت .

 • با سلام و احترام
  مطالبتون برای من مفید بود امیدوارم که موفق پیروز باشید

 • سبحان فروتن 18 دی 1393

  مهندس جان خیلی ممنون ساده و روون
  یه جوری توضیح دادی که راحت متوجه شدم
  پیشنهاد میکنم در کنار مدار و ادیت و اینا به تدریس تو رشته خودت هم فکر کنی
  بازم ممنون.

 • سلام
  من یه مشکل دارم.وقتی مودم اینترنتم تو اتاقه کوچیکه منه سرعت دانلودش 100 کیلو بایت بیشتره،ولی هر چند دقیقه یه بار قطع و وصل میشه.ولی وقتی مودمو میبرم تو هال یا اتاقای دیگه سرعت دانلود 100 تا 150 کیلوبایت میاد پایین.و وقتی هم تلفن زنگ میخوره(دو تا تلفن داریم روی یک خط تلفن)اینترنت قطع میشه و خش خش عجیبی شنیده میشه.
  لطفابگید چیکار کنم که هم خش خش شنیده نشه و هم سرعتش درست شه.
  (در تمام مراحل اسپلیتر وصل بوده)

 • سلامو خسته نباشید ممنونم از مطالب خوبتون چگونه میتونم تصاویر کامپیوتر رو به چندتا تلویزیون بدم

 • مهدی خزایی 30 آذر 1393

  سلام
  اکثر نویزگیرها (اسپلیترها) دارای دو خروجی هستند، برای مغازه هایی که 3 تا دستگاه پوز دارند (اینترنتی) آیا اسپلیتری که بجای 2تا خروجی 4تا خروجی داشته باشد، داریم؟

  خانه هایی که چندین دستگاه تلفن با یک خط دارند (مثلا هال ، اتاق خواب و آشپزخانه) برای گرفتن نویز باید به تعداد تلفن ها نویزگیر خرید؟

  لطفا راهنمایی بفرمائید.
  با تشکر

 • افراز 03 آذر 1393

  من به ذستگاهی که مکالمات تلفنی را ضبط کند نیاز دارم چه کمکی به من میتوانید بنمایید با سپاس

 • با سلام.اگر براتون امکان پذیر هست اسپلیتر های 2 سلف و 2 خازنی رو هم نقشه مدار چاپی و نقشه مداری رو هم برای خط تلفن و هم برای فرکانس های بالا بکشید مرسی

 • سلام.من توی تصویر دیدم که هر دو سیگنال به مودم میرن هم صوت هم دیتا با وجود این ایا لازمه برای مودم هم اسپیلیتر استفاده بشه

 • سلام من وقتی کولر رو روشن میکنیم یا خاموش یا وقتی برقا رو روشن یا خاموش میکنیم وایرلس قطع میشه
  چیکار کنم درست بشه؟؟؟
  ممنون

 • عالی بودخیلی خوب وبا بیان رسا توضیح دادین خیلی ممنون.

 • خیلی خوب بود.متشکرم

 • mohammadreza 27 تیر 1393

  واقعا دستت درد نکنه,عالی بود.خسته نباشی.

 • سلام.ببخشید من میخام یه نویز گیربسازم که وقتی صدا به یک میکروفون میدهیم انرا خنثی کرده وهیچ صدایی از بلند گو خارج نشود.ولی نمیدونم ازکجا باید شروع کنم وباید چیکارکنم.میشه لطفن کمکم کنید

 • اخه تماس گرفتم گفتن هیچ مشکلی نیست

  از خط مشکلی نیست

 • یعنی منظورتون اینه که مشکلی از خط تلفن نیست؟؟؟؟

 • واقعا اعصابمو خورد کرده که این دوتا چراغ قطع میشه ..

  خواهش میکنم یه کمک تخصصی بکنید من مشکلم درست شه

 • یه سوالی برام پیش اومد که من حتی از نویز گیر استفاده می کنم اما چرا بعضی موقع ها هر چند ساعت یک بار چراغ ADSL وچراغ اینترنت قطع میشه مشکل از چی میتونه باشه ؟؟؟من حتی مودم رو وصل کردم به سیمی که به داخل ساختمان میاد اما بازم قطع میشه …

  ممنون میشم بگید مشکل از چیه..کسی تا بحال نتونسته بهم بگه

  • باید شرایط بررسی بشه . ربطی به اسپلیتر نمی تونه داشته باشه یا مودم خرابه یا خط تلفن . با مخابرات یا شرکت اینترنتت تماس بگیر

  • من هم همین مشکل رو داشتم ، شرکتم بعد دو ماه به این نتیجه رسید که اشکال نرم افزاری از خودشونه و پروفایل منو تعییر داد درست شد .

 • ممنون

  تا الان که قطعی ندارم مرسی
  انشا الله موفق باشید

 • اخه من بعضی موقع ها اینترنتن قطع میشه
  به من گفتن نویز گیر بنداز درست میشه الان نمیدونم چی کار کنم که این قطع و وصلی اینترنت درست بشه

  اگه از سیم کشی هست به چیه سیم کشی ربط داره؟؟؟

 • سلام وخسته نباشید
  واقعا مطالب خوبی بود فقط یه سوال دارم
  این نویز گیر با adsl چی کار میکنه ؟؟ منظورم اینه که وقتی نویز گیر وصل میشه به سرعت اینترنت کاری میکنه؟؟/بهتر میشه؟؟؟؟
  من تاز گیا یه نویز گیر انداختم نمیدونم نویز گیر به سرعت و قطعو وصلی اینترنت ربطی داره؟؟؟؟

  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

 • سلام
  بسیار خوب بود. ممنون
  یه سوال؟
  پس چرا برخی مودم ها Spiliter نمی زنیم ؟؟ و کار هم میکنه یعنی همزمان هم تلفن و هم اینترنت داریم!!! بدون نویز

 • سلام و خسته نباشید خدمت شما
  اگه امکانش هست قطعات و مقدارش در مورد نظر اسپلیتر را بگویید تا من خودم یکی بسازم اگه امکانش هست همین جا بگید
  ممنون میشم

 • سلام ایا میتوان دو اسپلیتر را به صورت موازی به هم وصل کرد؟

 • درود و خسته نباشید… به مشکلی برخورد کردم که هیچ کس تا حالا نتونسته راه حلشو بهم بگه. تا چندوقت پیش بدون هیچ مشکلی از اسپلیتر استفاده میکردم اما یه دفعه اسپیلترم از کار افتاد و هر اسپلیتره دیگه ای رو هم تست کردم کار نمیکنه.منظورم از کار نکردن اینه که نه اسپلیتر نه باعث بوق خوردن تلفن میشه و نه data رو عبور میده و مجبورم کابل adsl رو مستقیما به پریز تلفن وصل کنم.
  سپاس فراوان

 • احسان دانش آذری 03 تیر 1393

  ممنون از توضیحات کاملتون در مورد اسپیلیتر.

 • علیرضا 03 تیر 1393

  درود
  این line رو به چی باید وصل کنیم؟
  با تشکر

 • عالیست 🙂

 • سلام
  خسته نباشید
  من اسپلیتر رو وصل کردم ولی بازم تلفن خونه نویز داره.چرا؟

 • با سلام و تشکر از زحماتتون، یه مشکلی دارم، من اسپیلتر رو کاملا وصل میکنم ولی بعد از نصب کامل موقع زنگ زدن شماره روی گوشی تلفن خونه نمیافته،علتش رو نمیدونم،ممنون میشم بدونم علتشو،با تشکر

  • سلام . متاسفانه برخی مدل های گوشی این مشکل رو دارن و من راه حلی براش ندارم اما می دونم اگه تلفن بی سیم بگیرید مشکل حل میشه .

 • چی بگم؟فقط می تونم بگم عالیییییی و بسیار به من کمک کرد سایتتون و واقعا همون چیزیه که برای امثال من که دوس دارن از همه چی یکمشو بدونن واجب بود! کاملا هم با رضایت قلبی بهتون کمک مالی می کنم
  خدا انشاا… عاقبت به خیرتون کنه

 • طهماسیب 04 خرداد 1393

  سلام جناب مهندس .تشکر از مطالب ارزشمندتون
  سوالی که اینجا برام پیش اومده -چگونگیه نحوه استفاده از 2 تلفن و یک مودم بر روی یک خط تلفن است .مثلا اگر بخواهیم در دو اطاق مجزا تلفن داشته باشیم و در اطاقی دیکر مودم – باید برای هر تلفن و مودم یک اسپلیتر استفاده کنیم ؟؟

  • سلام . باید آزمون و خطایی پیش برید . اگه اون تلفنی که با اسپلیتر وصل نیست رو جواب ندید مشکلی پیش نمیاد . تلفنی که باهاش صحبت میکنید باید به اسپلیتر بخوره .

 • قربونتون برم.فقط همین.ازاینکه مطالب روبازبان ساده وشیواهمراه باطنزفاخرارایه می دیدازتون ممنونم.امیدوارم همواره ذهنتان فعال وقلمتان پویا باشد.

 • علی احمدی 18 اردیبهشت 1393

  با سلام و تشکر از مطالب جالبتان

  لطفاً در یک پست هم در مورد قطعه استوانه‌ای که ابتدا یا انتهای بعضی از کابلها (مثل کابل مونیتور – کابل USB و …) وجود دارد توضیحی بدهید.
  آیا این قسمت پارازیت را حذف میکند یا فیلتر خاصی است و همه آنها یک کار را انجام داده یا عمل آنها متفاوت است.

  با تشکر

 • من از خط تلفن برای ارسال فکس استفاده می کنم ولی موقع ارسال ودریافت. تلفن رو ازspilitter خارج میکنم
  خواهش میکنم منو راهنمایی کنید که چطور این معذل رو حل کنم

 • با سلام من تازه با این سایت آشنا شدم ممنون میشم کمکم کنید من اسپلیتر زیاد عوض کردم میخواستم بدونم که اسپلیتر اصل چه طور باید باشه چون مدل های مختلفی داره ولی من مشخصاتی اصلی اسپلیتر رو میخوام

 • سمیه زند 18 فروردین 1393

  سلام خیلی ممنون از توضیحات کامل و مفید

  اسپلیتر من یه مدته از کار افتاده و با هر تماسی ، اتصال اینترنتم قطع میشه
  دو تا اسپلیتر دیگه هم خریدم که شاید قبلیه از کار افتاده باشه اما بازم همین مشکل وجود داره
  به نظرتون مشکل میتونه از خط تلفن باشه؟؟
  چون از طرف مخابرات تا حالا چند باری به اشتباه تلفنمون رو قطع و وصل کردن 😐

 • با سلام.

  توضیحات شما در رابطه با طرز کارکرد این دستگاه بسیار عالی بود اما سوالی از شما داشتم و اون اینه که آیا دستگاهی برای جلوگیری و رفع نویز سیگنال دریافتی ADSL برای مودم کامپوتر وجود دارد که دارای فیدبک منفی بوده و در نتیجه تلفات کاهش پیدا کرده و در خروجی سرعت دریافت اطلاعات افزایش یابد و شاهد disable شدن کمتری باشیم.

  باتشکر از شما

 • بخش اسپلیتر خیلی مفید بود. اگر مشخصات قطعات بکار رفته را هم بگید خیلی بهتره.

  • دوستان اشتباه نکنید اسپلیتر فقط موردنیاز تلفن هست واگه یه نگاه به داخلش بندازید میبینید ورودی لاین مستقیما به سوکت adslموازی شده وقطعات مدارهیچ کارایی برای مودم ندارد این یعنی دوستان میتونن اگه محل استفاده تلفن ومودم باهم دوره این قطعه روروی دوشاخه تلفن موازی وصل کنن وسایرپریزهاواسه مودم ضمنابرای قطعات هم ازیک چوک صدا که تورادیوضبط های قدیمی فراوونه میتونیداستفاده کنید خازن هم 22نانوفاراده که روی قطعه 223نمایش داده میشه ضمنا میتونید بادوبارتکرار به سیگنال صافتر وباکیفیت تری برسید

 • با عرض سلام خدمت شما.مطالب کامل و جامع بود.اما من ی مشکلی واسم پیش اومده.مودم با سیستم داخل اتاقه و تلفنم تو ی اتاق دیگس.وقتی اسپلیترو به تلفن وصل میکنم تلفن قطع میشه.البته اینم بگم مشکل از اسپلیتر نیس چون امتحانش کردم.لطفا کمکم کنید.ممنون.خدانگهدار

 • با سلام خدمت مهندس امین زاده و تشکر از مطالب مفیدتون
  با توجه به شکل 2 این مطلب یعنی (اساس کار اسپلیتر – سیگنال فیلتر شده توسط اسپلیتر) استفاده از مودم به صورت مستقیم و تلفن با اسپلیتر نباید مشکلی بوجود بیاید. در ضمن من خودم این کار را کردم و مشکل خاصی برام پیش نیومده (البته فعلا). یعنی نه قطعی اینترنت و نه نویز. اگه نظر شما چیزی غیر از اینه ممنون می شم که بگید
  با تشکر

 • سلام – من هم مشکل دوستان رو دارم مودم فاصلش با تلفن زیاد و هر کدام رو از سوکت جدا گرفتم می خواستم بدونم اسپلیتر به تلفن باید وصل بشه یا به مودم ؟؟؟ ممنون اگه کامل جواب بدین.

 • باتشکر از مطالب مفیدی که قرار دادید من یه مشکل دارم اینکه تلفن توی پذیرایی و مودم توی یه اتاق دیگست اسپلیتر رو باید چطوری وصل کنم هر دو پورت خروجی روی اسپلیتر هست

  • قربون شما .
   باید تست کنید اما به صورت پیش فرض باید adsl و تلفن همزمان به اسپلیتر وصل بشن .
   اما به هر حال اسپلیتر رو به تلفن بزنید شاید مشکل رفع شه .

 • بسیا عالی بود

 • با سلام خیلی عالیه سایتتون.در رابطه با اسپیلیتر اگه تلفنی که با هاش حرف میزنیم در اتاق دیگه ای دور از کامپیوتر باشهچطوری میشه ازش استفاده کرد؟ممنون میشم جوابمو بدید

 • خیلی عالی بود . من استفاده کردم!

 • واقعا ممنون. خیلی به این اطلاعات نیاز داشتم. انشاالله همیشه موفق باشید

 • سلام. مطالبتون خیلی کامل و دقیقه واقعا ازتون متشکرم

 • امیر متقی 04 دی 1392

  تنها حرفی که می تونم به این سایت بگم اینکه همین جور ادامه بده

 • سلام- مرسی از مطلب مفیذتون-فقط یه سوال:
  تو اون شکلی که دوتا مقاومت و یه خازن رو نشون میده، یه چیز دیگه هم وسط مدار هست- اون چیه؟ سلفه؟ واگه سلف نیست کارش چیه؟

 • درود بر همگی…….لطفا اگه قصد خرید اسپلیتر دارید فقط مارک DLINK یا TP_LINK بخرید.
  از خریدن مارکهای متفرقه یا بدون مارک خودداری کنید جون اصلا جواب نمیدن
  من خودم یه اسپلیتر مارک متفرقه خریدم 7 هزار تومن ولی وقتی که وصلش کردم باز هم صدای نویز خط تلفن به گوش میرسید.

 • سلام دوست عزیز
  فوق العاده بود….
  من این مطلب رو روی سایت خودم گذاشتم البته با ذکر منبع و اسم شما , اگ ایرادی داره و شما این رو هم نمیخایین تو قسمت نظرات بهم بگین تا بردارم .
  فقط خواستم اطلاع بدم چون دوست ندارم این همه زحمت نوشتن و ویرایشتون رو نادیده بگیرم.
  موفق و پیروز باشید.

 • محمد جواد صادقی 26 آذر 1392

  با سلام و تشکر از مطالب بسیار خوبی که قرار میدین
  من یه سوال داشتم و اون هم این هست که آیا میشه همه سیکنال عبوری از سیم تلفن (سیگنال ای دی اس ال و تلفن) را اندازه گیری کرد یا فقط سیگنال ای دی اس ال رو. اگر میشه این کار رو کرد با چه وسیله ای این کار رو میشه انجام داد یا اگر نیست میشه وسیله ای ساخت تا با اون این کار رو کرد.
  ممنون میشم جواب رو به ایمیلم ارسال کنید.
  با تشکر صادقی

 • ممنون از شما اطلاعاتتون کامل کامله

 • ممنون، عالی بود

 • سلام خسته نباشید

  میخواستم اگه ممکنه یه مطلب(پست) درباره نویس ای دی اس ال (noice adsl)
  چگونگی رفع نویس رو بذارید
  ممنون میشم

 • احمد رحیمیان 19 آذر 1392

  سلام

  از توضیح بسیار عالی شما که به درستی ملی گرایانه است سپاس فراوان دارم، با آرزوی بهترین ه ـــــــــــا برای شما

 • مصطفی قنواتی 18 آذر 1392

  سلام . بسیار عالی ست . کاش بخش کلیپ آموزشی برای شناخت و تهیه و نصب می بود. با احترام و سپاس.

 • عالی بود ممنون

 • man avalin bar bood ke matalebe inja ro mikhundam be nazaram ravoon va aliiii bood .

 • با سلام و تشکر از مطالب عالیتون… یک سوال داشتم من اسپلینتر رو به درستی وصل کردم ولی وقتی با تلفن صحبت میکنم اینترنت قطع میشه… مشکل از کجاست؟ و یه سوال دیگه هم اینکه اسپلینتر همون نویز گیر هست یا باید نوسز گیر به صورت جدا خریداری کنم؟ چون صدای نویز بسیار زیادی تو خط تلفنم هست… لطفا جواب بدید منتظر جواب هستم… با تشکر

 • سلام خسته نباشید

  مودم من به یک پریز و تلفن به یک پریز دیگه وصله ولی بازم موقع زتگ تلفن اینترنت قطع میشه

  میتونم به جای اسپلیتر از میکروفیلتر استفاده کنم؟!یا اگه از اسپلیتر استفاده کنم فقط خروجی تلفنش رو بزنم چون پریز هایی که از مودم و تلفن استفاده میکنم جداست

  • سلام . اسپلیتر موقعی کار میکنه که تلفن رو بهش وصل کنید چون برای فیلتر کردن نویز از تلفن درست شده . اسپلیتر رو به پریز تلفن بزنید و مودم رو مستقیم وصل کنید ببینید چی میشه

 • دمت گرم باحال بود و جالب
  اطلاعات مفیدی بود

 • خوب بود..ممنون

 • سلام ، هرچی تو سایتتون گشتم جای مناسب واسه سوالم پیدا نکردم!
  واسه همین با اجازه همین جا میپرسم

  من از اینترنت بازی و نرم افزار زیاد دانلود می کنم.

  سوالی که دارم اینه که چجوری میتونم یه بازی که 20 گیگ (حالا هر بازی یا نرم افزاری که بیشتر از 2 دویدی) هست
  رو روی چند دیویدی رایت کنم!

  البته رایت کردن رو چندتا دیویدی کاری نداره ! ولی اینکه چیکار کنم که وقتی دیویدی یک رو گذاشتم(حالا اتوران هم دوس دارم براش بسازم) و کاربر شروع به نصب کرد، اگه بازی 4 تا دیویدی هست به ترتیب دیویدی های بعدی رو بخواد ؟ و نصب بازی تموم بشه!

  مثل همین بازی هایی که تو بازار هستن

  خیلی گوگل کردم ولی نتیجه ای نداشت ! یکی هم گفته بود با نرم افزار اینستال شیلد میشه ولی من نمیدونم چجوری!

  اگه یه آموزش کامل تهیه کنین عالی میشه!

  با تشکر از شما(ها)

  دمتون گرم

 • مهرداد عبداله زاده 28 مهر 1392

  به به چه عالی مهندس!

 • mammad modir 28 مهر 1392

  سلامــــ
  تشکر از مطالب عالیتون
  اینکه از لحاظ علمی به بررسی میپردازید خیلی خوبه
  موفق باشید

 • سلام. ممنونم. خیلی استفاده کردم.

 • بسیار عالی

 • علیرضا 25 مهر 1392

  سلام. ممنون از توضیحاتتون. یه سوال.2 سال پیش کسی که اومد adsl خونه رو نصب کنه، مودم رو مستقیما به خط تلفن وصل کرد(پریز اتاق) ولی سر راه تلفن یک اسپلیتر گذاشت(پریز پذیرایی). و مشکلی هم نداشتم. آیا این روش درسته؟

 • المیرا 24 مهر 1392

  سلام. مطالب سایت واقعا مفید و کامله و خیلی جامع و مفیده و زیاده گویی نشده. مطالب چون با توجه به نیاز جامعه انتخاب شده واقعا کارا هستند و کاربر رو جذب میکنه.
  ان شاالله که روز به روزبه درجات علمی پژوهشی شما افزوده بشه.
  موفق و پیروز باشید.

 • بنیامین 24 مهر 1392

  ممون از مطلب خوبتون.من تازگیا یه مشکلی پیدا کردم که فکر کنم از اسپلیترم باشه چون با اینکه از اسپلیتر استفاده میکنم ولی وقتی از تلفن استفاده میکنم اینترنتم قطع میشه.البته این اسپلیتر چند سالی هست که داره کار میکنه.سوالم اینه که ممکنه اسپلیتر خراب بشه و خاصیتشو از دست بده؟آیا ارزش تعمیر داره یا راهی برای تست کردنش هست؟ممنون.

 • با سلام و ممنون از راهنمایی خوبتون
  من زمانی که Adsl رو راه اندازی کردم امتحان کردم دیدم نویز رو گوشی نیوفتاد به نظرتون دلیلش چی میتونه باشه ؟
  ایا استفاده نکردن از اسپیلیتر میتونه باعث مشکی تو دستگاه تلفن یا….. بشه ؟
  ممنون

  • بستگی به دستگاه تلفن تون هم داره . بالاخره یک سری فیلتر ها هم داخل خود تلفن به کار میره .
   خیر احتمالش ضعیفه که آسیب جدی بزنه . اما اگه مودم یا تلفن دچار اختلال میشن حتما استفاده کنید چون احتمال آسیب به مودم و تلفن بیشتر میشه

 • تبریک میگم به این همه داناییِ شما,خیلی ممنون

 • سلام
  دمتون گرم….مثل همیشه….عالی.

 • بهنام 23 مهر 1392

  فوق العاده بود! ممنون

 • باسلام ونهایت تشکر وتبریک اعیادنورانی حضور شما مهندسان عزیز وبزرگوار ایامی پراز برکت وموفقیت وسعادت رابرایتان آرزومندم
  بسیارعالی بود توضیحاتتون خیلی مطالب رویادگرفتم از اینکه سلفها به صورت سری وپشت سر هم وصل میشوند وخازن به صورت موازی که به صورت فیلتر باشد یا دوخازن موازی ویک سلف سری یا بلعکس دوسلف سری با یک خازن در مدار قرار میگیرد برای تنظیم سیگنالهای بلند adsl مخصوصا باتصاویر خیلی عالی بوددراینجا فقط برام یک سوال پیش اومد اینکه سلف همون مقاومت هستس ؟بسیارممنون وسپاسگزارهستم ازشما عزیزان وخوبانی که هر بار مطالب بسیارکاربردی رو آموزش میدهید وثوابی بسیاری رانصیب خود میکنید خدای مهربان به شما عزیزان پاداش بسیاردهد انشاالله

 • باسلام
  توضیحاتتون کامله، واز اینکه از مباحث الکترونیک لابه لای صحبتاتون استفاده می کنید باعث درک بیشتر مطلب میشه
  خیلی متشکر

  • سلام . خواهش میکنم انجام وظیفس . شاید خیلی ها بدونن اسپلیتر چیه اما ندونن که اصلا اساس کارش چجوری هست . واسه همین باید بیشتر مسئله رو تشریح کنیم . ممنون از شما که علم فردا رو می خونید .

حمایت از علم فردا
خبرنامه علم فردا
علم فردا در شبکه های اجتماعی علم فردا در جی پلاس کانال تلگرام علم فردا علم فردا در اینستاگرام
هر گونه کپی برداری از مطالب علم فردا ممنوعه ! در ضمن ، وب سایت علم فردا روی سرورهای پارس پک میزبانی میشه!
دانلود آموزش انگلیسی علم فردا