بستن فهرست

کابل شبکه چیست ؟ انواع کابل شبکه یا LAN

تاریخ انتشار : ۰۷ دی ۱۴۰۱

کابل شبکه یکی از مهمترین اجزای یه شبکه کامپیوتری به حساب میاد . شناخت کافی روی کابل شبکه و اینکه چجوری کار می کنه ، می تونه ذهنیت خوبی نسبت به شبکه به شما بده . من تو این پست می خوام انواع کابل شبکه رو بررسی کنم و بگم که چجوری کار می کنه .

کابل شبکه چیست ؟

برای اینکه یه داده از یه کامپیوتر به یه کامپیوتر دیگه تحت شبکه ارسال بشه ، اون داده باید یه سری مراحل نرم افزاری و سخت افزاری رو بگذرونه مثلا کد گذاری بشه ، دسته بندی بشه ، مقصدش مشخص بشه و نهایتا به یه داده قابل انتقال تبدیل میشه و از طریق کابل در شبکه منتقل میشه . در واقع کابل شبکه ، رابط بین دستگاه ها در شبکه هست که فقط می تونه صفر و یک ( جریان و ولتاژ الکتریکی ) رو منتقل کنه .

کابل شبکه یا کابل اترنت یا کابل LAN

کابل شبکه یا کابل اترنت یا کابل LAN

کابل شبکه می تونه به صورت کابل کواکسیال Coaxial ، فیبر نوری و همینطور زوج به هم تابیده باشه . کابل کواکسیال که دیگه استفاده نمیشه ( به خاطر عدم انعطاف و محدودیت اندازه و … ) . فیبر نوری هم که فعلا گرونه و بیشتر در مقاصد نظامی و گسترده استفاده میشه . برای مصارف خانگی فعلا کابل شبکه زوج به هم تابیده استفاده میشه ( همین کابل LAN متداول که تو مغازه ها و خونه هاتون استفاده می کنید ) . به همین دلیل من تو این پست در مورد کابل شبکه به هم تابیده صحبت می کنم . پس به زبون ساده کابل شبکه یه کابل هست که 8 تا سیم داخلشه و توسط یه سوکت که در ادامه میگم به کارت شبکه دستگاه ها وصل میشه تا اطلاعات بین دو تا دستگاه جابجا بشه  . پست مرتبط : فرق کابل با سیم چیست ؟

8 سیم با رنگ های مختلف در کابل شبکه

8 سیم با رنگ های مختلف در کابل شبکه

تو انگلیسی به کابل شبکه میگن  Ethernet Cable یا LAN Cable و به کابل زوج به هم تابیده هم میگن Twisted Pair .

آموزش زبان انگلیسی - ابراهیم درویش

آموزش زبان انگلیسی علم فردا

 • یه بار برای همیشه تلفظ انگلیسی رو یاد بگیر!
 • ■ آموزش گرامر انگلیسی از صفر تا صد!
 • ■ آموزش مکالمه انگلیسی درباره موضوعات کاربردی
 • ■ مبتنی بر انگلیسی امریکایی!
 • ■ بیش از 45 ساعت ویدیو آموزشی!!!
 • اطلاعات بیشتر + نمونه درس

کابل شبکه مثل کابل تلفن می مونه با این تفاوت که کابل تلفن 2 یا 4 سیم داره اما کابل شبکه 8 تا رشته سیم داره . شکل ظاهری سوکت کابل شبکه هم مثل سوکت کابل تلفن هست با این تفاوت که پهن تره چون باید 8 تا سیم رو داخل خودش جا بده . البته لزومی به 8 تا سیم نیست چون تا پهنای باند 100 مگابیت در ثانیه رو میشه با 4 تا سیم ( دو تا زوج سیم ) ارسال و دریافت کرد .  اسم سوکت کابل شبکه RJ45 هست . RJ مخفف Registered Jack هست .

سوکت RJ45

سوکت RJ45

دو سر کابل شبکه باید سوکت RJ45 باشه . کابل لن LAN توسط همین سوکت RJ45 به کارت شبکه دستگاه های مختلف وصل میشه . روی هر کارت شبکه یه پورت LAN وجود داره که در واقع ورودی همین کابل شبکه است . پست مرتبط : کارت شبکه چیست و چگونه کار می کند ؟

داخل کابل شبکه یا کابل LAN

کابل شبکه 8 تا سیم با رنگ های مختلف داره . 4 تا رنگ اصلی و 4 تا رنگ فرعی . 4 تا رنگ اصلی عبارتند از : سبز ، آبی ، نارنجی و قهوه ای و اون 4 تا رنگ فرعی هم ترکیبی از رنگ های اصلی با رنگ سفید هستن . یعنی سفید سبز ، سفید آبی ، سفید نارنجی و سفید قهوه ای . یه رنگ اصلی و یه رنگ فرعی با همدیگه تشکیل یه زوج میدن . مثلا رنگ سبز و رنگ سفید سبز میشه یه زوج که به همدیگه پیچیده شدن . رنگ اصلی ( اینجا سبز ) برای ارسال سیگنال مثبت و رنگ فرعی ( سفید سبز ) برای ارسال سیگنال منفی در نظر گرفته شده .

داخل کابل شبکه

داخل کابل شبکه

در شکل بالا ، داخل یه کابل شبکه رو می بینید که در طراحی اون ، تمام شرایط برای کاهش نویز رو در نظر گرفتن . معمولا در دسته بندی Cat 6 به بعد کابل ها اینجوری طراحی میشن . در ادامه پست دسته بندی کابل ها رو توضیح دادم .

دلیل اینکه سیم ها دو به دو به همدیگه پیچیده شدن اینه که اثر نویز های الکترومغناطیسی رو خنثی کنن . اینکه چطور اینکار انجام میشه رو باید تو یه پست جداگونه توضیح بدم . تو بعضی از کابل ها ، یه روکش کلی روی همه سیم ها میکشن و تو بعضی دیگه ، سیم ها رو دو به دو روکش ( شیلد ) می زنن . روکش کلی واسه اینه که سیگنال در برابر نویز خارجی مقاوم باشه و روکش دو به دو هم واسه اینه که سیم ها حتی در برابر نویز داخلی خودشون هم مقاوم باشن .

تو بعضی از کابل های شبکه ، سیم های رشته ای استفاده میشه و تو بعضی دیگه سیم های مفتولی که هر کدوم کاربرد خودشون رو دارن . اینم تو یه پست دیگه توضیح میدم . تو بعضی کابل های شبکه یه پلاستیک وسط سیم ها میذارن که اونم واسه کاهش اثر نویزه .

انواع کابل شبکه یا کابل LAN

همونطور که گفتم به طور کلی 3 نوع کابل شبکه اصلی داریم . کابل شبکه کواکسیال ، کابل شبکه زوج به هم تابیده و کابل شبکه فیبر نوری . من تو این پست انواع کابل شبکه زوج به هم تابیده رو میگم که در حال حاضر همه جا داره استفاده میشه و متدوال ترین نوع کابل LAN هست .

کابل شبکه به دو نوع شیلد دار و بدون شیلد تقسیم میشه . شیلد واسه جلوگیری از نویز های داخلی و خارجی طراحی میشه . در واقع کابل شبکه تو حالت کلی به دو نوع STP و UTP تقسیم میشه . STP مخفف Shielded Twisted Pair هست به معنی زوج به هم تابیده شیلد دار و UTP هم مخفف Unshielded Twisted Pair هست به معنی زوج به هم تابیده بدون شیلد . شیلد می تونه دور کل سیم ها باشه ، می تونه دور زوج سیم ها باشه و می تونه دور 4 تا سیم باشه . تو بعضی کابل ها ، هم دور تمام سیم ها شیلد می زنن و هم دو به دو شیلد می زنن . به هر حال کار از محکم کاری عیب نمی کنه !

کابل شبکه UTP و STP - شیلد دار و بدون شیلد

کابل شبکه UTP و STP – شیلد دار و بدون شیلد

از کابل شبکه شیلد دار معمولا در بیرون از خونه و در جاهایی که احتمال نویز زیاده استفاده میشه . مثلا در مسافت طولانی و موقعی که کابل شبکه قراره از کنار کابل برق رد بشه ، بهتره که از کابل شبکه شیلد دار استفاده بشه . اما کابل شبکه بدون شیلد ، همین کابل های شبکه ای هستن که از مودم تا کامپیوتر شما استفاده میشه .

دسته بندی کابل شبکه

کابل شبکه بر اساس سرعت و پهنای باند و خصوصیات الکترونیکی ، به دسته های مختلفی تقسیم می شه . به دسته میگن Category که به طور مخفف Cat نوشته میشه . مثلا وقتی میگن کابل شبکه Cat 5 یعنی کابل شبکه از دسته پنجم هست که در ادامه انواع دسته بندی ها رو توضیح میدم .

اولین دسته از سیم های به هم تابیده ، همین سیم های تلفن هستن . سیم تلفن در دسته 1 یا همون Cat 1 قرار میگیره . سیم تلفن فقط برای ارسال سیگنال صوتی ( مکالمه ) استفاده میشه و دیتا رو رد نمی کنه اما از دسته 2 به بعد دیگه دیتا هم رد میشه . در جدول زیر انواع دسته بندی کابل شبکه رو می بینید .

دسته بندی نوع کابل حداکثر سرعت انتقال حداکثر پهنای باند
Cat 3 UTP 10 مگابیت در ثانیه 16 مگاهرتز
Cat 5 UTP 10/100 مگابیت در ثانیه 100 مگاهرتز
Cat 5e UTP 1000 مگابیت در ثانیه 100 مگاهرتز
Cat 6 UTP یا STP 1000 مگابیت در ثانیه 250 مگاهرتز
Cat 6a STP 10000 مگابیت در ثانیه 500 مگاهرتز
Cat 7 SSTP 10000 مگابیت در ثانیه 600 مگاهرتز

تفاوت این دسته بندی ها معمولا تو دو تا چیز خلاصه میشه : پهنای باند و نویز پذیری . هر نسل جدیدی که معرفی میشه معمولا پهنای باند بیشتر و نویز پذیری کمتری داره . ریز شدن روی تفاوت این دسته بندی ها تو حوصله این پست نیست شما فقط اینو بدونید که هر چی نسل کابل شبکه جدیدتر باشه بهتره البته شاید نیازی نباشه حتما جدیدترین کابل رو بخرید چون باید بقیه تجهیزات شبکه شما از سرعت و امکانات اون کابل پشتیبانی کنه . مثلا یکی از فرق های Cat 5 و Cat 6 اینه که سیم های کابل Cat 6 بیشتر به هم پیچیده شدن تا نویزپذیری کمتر بشه .

 

مقایسه تعداد پیچش سیم ها در کابل شبکه

مقایسه تعداد پیچش سیم ها در کابل شبکه

در بعضی مواقع در یک دسته بندی مشخص ، اصلاحاتی صورت میگیره مثلا کابل شبکه Cat 5 یه مقدار در برابر نویز بهتر میشه و اسمش رو میذارن Cat 5e که اون حرف e مخفف واژه Enhanced به معنی بهبود یافته هست . یا مثلا در دسته بندی Cat 6 سرعت کلاک پالس از 250 مگاهرتز به 500 مگاهرتز افزایش پیدا کرد و اسمش رو گذاشتن Cat 6a که اون حرف a مخفف Augmented به معنی افزایش داده شده هست .

نحوه نامگذاری این دسته بندی ها جوریه که هر چی عدد بعدی از Cat بزرگتر باشه ، استاندارد جدیدتر میشه . وقتی استاندارد جدیدتر میشه یعنی یه تغییری توی سرعت انتقال اطلاعات یا کاهش نویز انجام شده . اگر هم تغییر کوچیکی توی همون دسته بندی انجام بشه معمولا با یه حرف بعد از عدد نشون میدن مثل همون Cat 5e و یا Cat 6a .

هر دسته بندی جدیدی که معرفی میشه با نسل قبلی خودش سازگاری داره . منظورم اینه که اگر Cat 6 معرفی میشه معنیش این نیست که دیگه نمیشه از کابل Cat 5 توی شبکه Cat 6 استفاده کرد . اما مشکل اینجاست که سرعت شبکه تحت تاثیر حداقل سرعت قرار میگیره .

نحوه انتقال دیتا توسط کابل شبکه

توی کابل شبکه ، دو مدل انتقال دیتا داریم . یا با 4 تا سیم یا با 8 تا سیم . تو مدل 4 سیمه دو تا سیم برای فرستادن دیتا و دو تا هم برای دریافت دیتا استفاده میشه . تو این حالت پهنای باند تا 100 مگابیت در ثانیه ساپورت میشه . اما برای پهنای باند 1000 مگابیت در ثانیه به بالا ، مجبوریم که از هر 8 تا سیم استفاده کنیم . تو این حالت 4 تا سیم برای ارسال و 4 تا سیم هم برای دریافت دیتا استفاده میشن .

تو حالت 4 سیمه ، اون زوج سیمی که برای ارسال استفاده میشه رو با حرف TX نشون میدن و زوج سیم دریافت رو هم با RX . حرف R مخفف Receive و حرف T مخفف Transmission هست . و حرف X هم تا جایی که من می دونم مفهوم Cross رو منتقل می کنه چون این سیم ها به همدیگه تابیده شدن .

در کابل شبکه Cat 5 که از 4 سیم استفاده میشه ، سیم های 1 ، 2 ، 3 و 6 برای ارسال و دریافت دیتا استفاده میشن . سیم 1 و 2 برای دریافت و سیم 3 و 6 برای ارسال دیتا هستن . بقیه سیم ها بلا استفاده هستن . الان اگه به کابل LAN مودم خودتون نگاه کنید ، احتمالا 4 تا سیم داره . دلیل اینکه از دو تا سیم برای ارسال و دو تا سیم برای دریافت استفاده میشه اینه که سیگنال به درستی به مقصد برسه . قضیش مفصله و بعدا توضیح میدم . یکی از سیم ها مثبت سیگنال رو می فرسته و یکی دیگه منفی سیگنال ( مقادیرشون برابره ) . یعنی ما تو حالت دریافت ، یه دونه RX+ داریم و یه دونه RX- و در حالت ارسال هم یه دونه TX+ داریم و یه دونه TX- .

با 4 تا سیم فقط میشه تا 100 مگابیت دیتا در ثانیه رو منتقل کرد و واسه 1000 مگابیت باید از هر 8 تا سیم استفاده کرد . در شبکه گیگابیتی یا همون 1000 مگابیت در ثانیه ، تمام 8 تا سیم به صورت دو طرفه هستن یعنی هم می تونن فرستنده باشن و هم گیرنده در حالیکه در حالت 4 سیمه دو تا سیم مخصوص ارسال و دوتا سیم مخصوص دریافت هستن . اینجوری می تونیم پهنای باند رو از 100 مگابیت به 1000 یا 10000 مگابیت در ثانیه برسونیم .

نکات مهم در مورد کابل شبکه

■ رنگ سیم های داخلی کابل شبکه صرفا برای شناسایی سریع تره و معنی خاصی نداره ( تا جایی که من می دونم ) .

■ اون وسیله ای که باهاش کابل شبکه رو زیر سوکت RJ45 پرس می کنه اسمش آچار شبکه است . تو انگلیسی بهش می گن LAN Cable crimper .

■ سوکت برای کابل شبکه رشته ای و مفتولی فرق می کنه . موقع خرید سوکت RJ45 حواستون به این مسئله باشه .

■ الان دیگه اکثر تجهیزات شبکه واسشون فرقی نمی کنه که کابل شبکه مستقیم باشه یا کراس . جوری طراحی میشن که هر کابلی بهشون بزنید خودشون خطوط انتقال و دریافت رو تشخیص میدن .

■ فکر نکنید اگه کابل شبکه Cat 7 بگیرید می تونید نهایت سرعت در شبکه رو داشته باشید . باید بقیه تجهیزات شبکه تون هم اون سرعت رو ساپورت کنن .

■ یه قانونی توی شبکه وجود داره . سرعت شبکه تابع کمترین سرعت انتقال در کل شبکه هست . یعنی اگه یه دستگاهی در شبکه سرعتش کم باشه ، شبکه از اون سرعت تبعیت میکنه و سرعت کلی شبکه کم میشه . این حرف رو در راستای بند بالایی گفتم .

■ اینکه پیچیدن دو تا سیم می تونه نویز رو کم کنه حدود 200 سال پیش توسط گراهام بل اختراع شد . وقتی که می خواست سیم های تلفن رو از کنار کابل برق رد کنه فهمید که اگه بپیچه نویز کمتر میشه و برد مسافت هم بیشتر میشه . یکم خجالت بکشیم که یه نفر 200 سال پیش اینجوری بوده و ما هنوز بلد نیستیم از کابل شبکه و خیلی چیزهای دیگه به درستی ” استفاده ” کنیم . حالا تولید که پیشکش !

راستی دوستان ، پیشنهاد میکنم دوره های انگلیسی علم فردا رو تهیه کنید ، دنیاتون عوض میشه ! خیلی فرقه بین کسی که انگلیسی میدونه و کسی که نمیدونه !

حتما مطالب زیر رو هم بخونید

 • سوکت زدن کابل شبکه ، آموزش تصویریسوکت زدن کابل شبکه یا اتصال کانکتور RJ45 به کابل شبکه یکی از مهمترین کارهای سخت افزاری هست که در نصب و راه اندازی شبکه های کامپیوتری انجام میشه . اهمیت سوکت زنی شبکه به قدری زیاده که اگه فقط یه سیم اینور اونور بشه کل شبکه تحت تاثیر قرار…
 • فرق کابل شبکه رشته ای و کابل شبکه مفتولانتخاب کابل شبکه و همینطور سوکت مناسب نقش مهمی در ایجاد یه شبکه سالم داره . در ادامه توضیح میدم که چه سوکتی برای چه نوع کابلی مناسبه . کابل شبکه مفتولی سیم مفتول یه سیم یک تیکه از یه فلز هستش که معمولا فلز مس رو انتخاب می کنن…
 • کافی نت ؛ بررسی کامل شغل کافی نت ، درآمد و هزینه هاکافی نت یکی از شغل هاییه که تا قبل از سال ۹۰ یه جورایی شغل دانشجویی خوب به حساب میومد و با توجه به میزان سرمایه اولیه میشه گفت درآمد خوبی داشت . شاید شما هم دوست داشته باشید که یه کافی نت راه بندازین اما اطلاعات کافی درباره این شغل نداشته…
 • حداکثر طول کابل HDMI چقدر است ؟حداکثر طول کابل HDMI یکی از سوالاتیه که تو علم فردا زیاد پرسیده شده . خیلی ها برای انتقال تصویر از کابل HDMI استفاده میکنن اما دقیقا نمی دونن که تا چه مسافتی مجاز به استفاده از کابل HDMI هستن . تو این پست می خوام در مورد حداکثر طول کابل…
دسته بندی
موضوعات مرتبط
محمدرضا امین زاده

محمدرضا امين زاده هستم ، مهندس الكترونيك و سردبير مجله علم فردا . علاقه زیادی به سخت افزار دارم ، اگه فرصتی بمونه در زمینه ادیت فیلم و تصویر و طراحی رابط کاربری وب و اندروید مطالعه و تمرین می کنم .

آموزش زبان انگلیسی - ابراهیم درویش

آموزش زبان انگلیسی علم فردا

 • یه بار برای همیشه تلفظ انگلیسی رو یاد بگیر!
 • ■ آموزش گرامر انگلیسی از صفر تا صد!
 • ■ آموزش مکالمه انگلیسی درباره موضوعات کاربردی
 • ■ مبتنی بر انگلیسی امریکایی!
 • ■ بیش از 45 ساعت ویدیو آموزشی!!!
 • اطلاعات بیشتر + نمونه درس

حمایت از علم فردا

نوشتن مطالب آموزشی به زبان ساده و قابل فهم برای همه ، کار بسیار سختیه . از طرفی ، نگهداری یک وب سایت آموزشی خرج داره ! اگر براتون امکان داره لطفا با پرداخت مبلغ کمی در هزینه های سایت سهیم باشید تا ما هم بتونیم با خیال راحت براتون بنویسیم و به سوال ها تون پاسخ بدیم . حمایت مالی از علم فردا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

70 دیدگاه

 • امیرحسین 24 دی 1401

  سلام آقای امین زداده لپتاپ من hp zbook 17 g2 از خیلی ها میپرسم میگن این لپتاپ قابلیت ارتقاء کارت گرافیک رو ندارد حالا من دادامش به تعمیر این لپتاپ رو و عکس باز شدش رو دیدم مسی که گرافیک این لپتاپ به جای چیپست روی کارت سوار شده و کارت هم اسلاتی جا رفته بعد راستی یک سوال آقای امین زاده اگر من گرافیک لپتاپ رو تعویض کنم لپتاپ خراب نمیشه یا امکان این رو داره که بالا نیاد و ریسک خاموشی داشته باشد یا خیر با تشکر.

 • درود بر شما، بسیار عالی و قابل فهم مطالب را عنوان نمودید،. این زحمت که بتوانید مطالب تخصصی را به شکل ساده و همه فهم تبدیل کنید قابل تقدیر است، سپاس

 • سلام ، مطالب بسیار مفید و جامعی رو به زبان ساده ارائه کردید ، خیلی ممنونم

 • با سلام، خیلی مفید بود ممنون.
  سوال: آیا طول کابل شبکه در سرعت و یا فاکتور‌های دیگه تاثیری دارد؟ اگر جواب مثبت است، حداکثر طول مفید چقدر هست؟
  با تشکر مهرداد

 • سید محسن 11 فروردین 1399

  سلام.مطلبتون واقعا عالی بیان شد..ممنون.فقط یک سوال که چرا از 2 تا سیم برای ارسال و دو تا برای دریافت استفاده میشه در حالت 4 سیمه.و آیا در سیستم های آنالوگ هم این حالت به هم تابیدگی سیم ها نیاز هست یا فقط برای سیستم های دیجیتالی برقراره؟ممنونم ازسایت عالیتون.

 • seyed titan 27 بهمن 1398

  سلام من همیشه از مطالب سایتتون استفاده میکنم
  و
  خییییییییییییییییلی عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییه
  تشکر

 • علی تاجفعر 11 بهمن 1398

  سلام. امیدوارم درتمام کارهاتون موفق باشید . خواستم خواهش کنم . وسیله و جگونگی وصل لپ تاپ و گوشی ها به تلویزیون و بی سیم و باسیم هم توضیح کاملی میدادید . تشکر

 • حسین حسنی 22 آبان 1398

  با سلام وعرض خسته نباشیدبسیار جالب بود
  فقط دو قسمت از توضیحاتتون گفته بودین بعد توضیح میدم
  مثلا :برای طول تاب و دومی برای نوع هادی و قطر استاندارد کابل شبکه
  ممنون میشم

 • سلام و خسته نباشید
  میشه لطفا فرق بین کابل lan و پچ کورد رو توضیح بدید؟
  از کدوم میشه برای اتصال کامپیوتر خانگی به مودم استفاده کرد؟ من یه کابل 20متری لازم دارم که نمیدونم از کدوم نوع بهتره بخرم
  ممنون

 • سلام خسته نباشید من خواستم از این مطلب به ضورت ی مقاله استفاده کنم همه جا رو گشتم به این واضحی توضی نداده بودن چطوری میتونم از مطالب استفاده کنم

 • سلام ببخشید میشه منو راهنمایی کنید
  من یک دستگاه دی وی ار دارم می‌خوام از اتاق به حال منتقل کنم که حدود ۲۰ متر هست به نظر شما سیم hdmi بگیرم یا کابل شبکه و اگر هم کابل شبکه کدام نوعش مناسب برای من هست
  با تشکر

 • سلام خیلی ازتون ممنونم ،واقعا عالی بود امیدوارم همیشه موفق باشید.

 • با سلام
  ببخشیبد این کابل همون کابلیه که باش دو طرفشو به لپ تاب یا کامپیوتر وصل میکنن یا باش فایل جابه جا میکنن ؟؟

 • مررسی از توضیح مفیدتوون 🙂

 • عالی بود. خیلی روان و خوب توضیح دادین.

 • محمد مهدی 14 مرداد 1397

  سلام ما کامپیوترمون خیلی قدیمیه یعنی مال سال 2004 و دوتا دونه سوکت داره که دورشته ایه ینی اندازه سیم تلفن میخام به اینترنت وصلش کنم میشه یعنی لطفا کمکم کنین

 • با سلام ممنون بابت مطالب خوب شما

 • عالی من کلی کیف کردم

 • عبداللهی 20 تیر 1397

  سلام ممنونم از راهنمایی هایتان صادقانه عرض میکنم خیلی وقتها از سایت علم فردا کمک گرفتم ازاینکه بدون منت کمک میکنید نهایت تشکر را دارم . از تهران

 • مهرانپور 11 خرداد 1397

  ساده و روان و کاربردی بود

 • من فردا امتحان شبکه داشتم. شما از استادم بهتر توضیح دادید جزوه نوشتم ???

 • علی یاور 24 بهمن 1396

  سلام، سایت تون عالیه و مطالب واقعا مفیدی داره ممنون از زحمات بی دریغ تون.

 • با سلام .یک تجربه ی عجیب
  اینجانب دستگاه دی وی ار را با کابل شبکه به مودم تی لینک وصل کرده بودم چندین سال به خوبی کار میکرد تا اینکه دستگاه دی وی ار هر چند ثانیه ریستارت میشد و به همین خاطر ضبط نیز تکه تکه بود که بنده به خیال اینکه هارد معیوب است انرا عوض کردم ولی متاسفانه همین حالت ادامه داشته و منجر به سوختن دی وی ار شده بود . بعد از جایگزینی دی وی ار نیز این مشکل وجود داشت که با تعویض مودم مشکل برطرف شد . در صورتی که مودم قبلی با وای فای به خوبی کار میکند .ولی با اتصال کابل لن به دی وی ار همان مشکل را دارد . به نظر شما مشکل از چیست .لازم به ذکر است که با همان کابل شبکه و مودم دیگر مشکل برطرف میشود.

 • ادریس 06 دی 1396

  خیلی عالی بود دمتون گرم

 • سلام حداقل و حداکثر سرعت coaxial چنده؟

 • ابراهیم 02 مهر 1396

  سلام تشکر صمیمانه از سایت پرمحتوا و منحصر بفردتون
  د رمورد پهنای باند هم صحبت کنین

 • سلام، مطالب تون فوق العاده مفید بود، سپاس

 • با سلام خسته نباشید من کابل cat5e گرفتم و سکوت RJ_45 کردمش و بستم به مودم و به pc و سرعتم هیچ تغییری نکرده دلیلش چیه ؟

 • سلام
  من میخواستم از مودم به تلویزیون با کابل اینترنت وصل کنم که فاصلش حدود 20 متره از چه نوع کابلی استفاده کنم چه شرکت یا مارکی پیشنهاد میکنید

 • بسیار مطلب مفیدی بود. سپاسگزارم.

 • سلام خسته نباشید
  سوالی برام پیش اومده
  اینکه کابلی ک برای تلفن خانگی استفاده میشه سوکتش رو ک نگاه میکنم دوتاییه
  اگ یکیش نول باشه یه سیم میمونه برای ارسالو دریافت صدا ، چطوریه ک صدا هایی ک فرستاده میشه و دریافت میشه قاطی نمیشن؟ اصن من درست فکر میکنم یا نه؟ اگه میشه راهنماییم کنید❤️

 • سلا م میشه در مورد اون 4 تا سیم که دیتا رو انتقال میدن توضیح بدید کدام رنگها هستند چون تو هیچ سایتی مطلب رو پیدا نکردم
  چون من در حال کار بر روی یک پروژه هستم و میخواستم دو سیم دیتای پورت usb رو به دیتای کابل لن متصل کنم و الان نمیدونم کدوم رنگها هستند و به چه صورت متصل کنم

  • سلام
   پایه های 1 و 2 دیتا رو ارسال می کنن و پایه های 3 و 6 هم دریافت می کنن . سوکت رو به سمت پایین بگیرید از سمت چپ بشمارید میشه 1 ، 2 و …

 • سلام خدا قوت
  کارتون عالیه حرف ندارین ازتون واقعا ممنونم
  بنده دانشجوی کامپیوتر هستم و بسیار به دردم میخوره
  اگه اموزشی هم در مورد سیستم های کامپیوتر بزارین عالی تر میشه مثلا تعمیر یا نصب و یا پرینتر به هرحال دستتون درد نکنه همیشه دنبالتون میکنم

  • سلام ممنون از محبت تون . توی علم فردا موضوعی که می خواید رو سرچ کنید . در بسیاری از موضوعات مطلب نوشتیم و خواهیم نوشت .

 • سلام یه سوال دارم . من دیتای بازی های ps4 رو که معمولا حجمی معادل 40 50 گیگ دارن با لپ تاپ به کنسول منتقل میکنم. یعنی یه کابل لن به مودم وصل میکنم و یه کابل دیگه از مودم به کنسول.پس از ست کردن آی پی و شناختن ارتباط شروع میکنم به انتقال دیتا که سرعتش حدود 15 20 مگ بر ثانیست. حدود یک ساعت طول میکشه که دیتا منتقل بشه.
  میخواستم بدونم آیا با استفاده از کابل کت 5 یا 6 بجای کابل های معمولی ای که استفاده میکنم میتونم سرعت انتقال رو افزایش بدم؟اگرم مواردی دیگه ای دخیله ممنون میشم اون موارد رو بگید.
  در نهایت آیا تو سرعت اینترنت هم تاثیر داره ؟
  ممنونم

 • ولیزادگان 13 بهمن 1395

  با سلام
  واقعا مطالبتون عالیه و دستتون درد نکنه
  خدا قوت

 • سلام جناب مهندس اگر پورت لن دو کیس را از طریق کابل اترنت به هم وصل کنیم آیا میشود اطلاعات هارد یکی را به هارد دیگری منتقل کنیم ممنون میشم اگه جواب دهید .

 • حمیده 16 دی 1395

  سلام آقای امین زاده
  ممنون از وقتی که گذاشتین
  و مطالب مفیدتون رو به اشتراک گذاشتید

 • رحیمی 29 آذر 1395

  بسیار عالی.

 • سلام بسیار ممنون بابت مطالب مفید سایت تشکر

 • با سلام
  ممنون از اطلاعات تون واقعا مفید بود .

 • دم شما گرم
  مطلب تون مفید بود

 • با عرض سلام و تشکر بابت مطالب مفید مطرح شده یک سوال غیرفنی داشتم
  اینکه الان تولید کننده کابل داخلی داریم و میشه در زمینه تولید این نوع کابلها ورود کرد؟

  • سلام
   بله الان شرکت های مختلفی هستن که کابل تولید می کنن . شما کیفیت و قیمت رو تو سطح استاندارد نگه دارید می تونید وارد بازار بشید .

 • بهرام قشقائی 28 مهر 1395

  سلام
  عرض ادب و احترام ، تبریک به حسن نیت و اخلاق جناب امین زاده عزیز و سپاس بی کران از راه اندازی سایت

 • سلام خدمت علم فردا
  ببخشید یه سوال داشتم
  من مادر برد asrock hdv h110 و مودم tp-link w8151n را دارا هستم.
  لطفا یک کابل مناسب جهت بالاترین سرعت پیشنهاد کنید نظرم بنده بر روی cat5 می باشد.
  با تشکر

 • سلام خسته نباشید ممنون از سایت خوبتون ایا cat های 1.2.3 هم 4 زوج هست ؟

 • پرهام 23 تیر 1395

  سلام خسته نباشید عالی بود ولی یه چیزی رو اشاره نکردید من برام سوال هست ممنون میشم اگر تو بازار و کار هستید پاسخ بدید

  ما کی CAT 6 یا کی CAT 5 یا CAT5 E یا کی . پیشنهاد میکنیم به مشتری ؟

  • سلام مرسی
   هر کدوم از این دسته بندی ها جا و کاربرد خودشون رو دارن . بستگی به نیاز مشتری داره . طول ، نویز پذیری ، استقامت .
   تو پست نوشتم

 • دانیال 05 تیر 1395

  لطفا در مورد رک و ارایش رک هم یک پست بنویسید.
  واقعا ازتون ممنونم

 • با سلام
  نعمت هستم
  می خواهم یک کابل دیتا 6 رشته ای را توسط یک جفت keystone به کابل شبکه تبدیل کنم لطفاً مرا راهنمایی کنید
  1- استفاده از 4 سیم 1 (نارنجی/سفید) و 2 (نارنجی) و 3 (سبز/سفید) و 6 (سبز) صحیح است؟
  2- طول کابل دیتا تقریباً 50 متر (فاصله دیتالاگر تا رایانه) می باشد
  3- برای اتصال دو سر سوکت مادگی keystone ها از کابل پچ کورد نیم متری نوع cat 6 استفاده کنم درست است؟
  با تشکر فراوان
  منتظر پاسخ شما هستم

 • از اطلاعاتی که در مورد کابل ها گداشتید ممنونم

 • عالی بود واقعا دست تون درد نکنه دوست عزیز

 • سلام وخسته نباشید مطلبتون عالی و خیلی هم مفید وچندتا مسئله رو هیچ وقت براش جواب نداشتم رو برام روشن کردید ممنون وتشکر

 • مهدی باقری 25 بهمن 1394

  آقای امین زاده کابل شبکه دسته 2 در جدول وجود نداشت ( cat2)

 • سلام
  عالی بود، کیف کردم

 • ممنون مطلب مفیدی بود.
  جسارت نباشه اما انشالا که نوشتین درستش “ان شاالله” هست 🙂 با تشکر

 • سلام آقای امین زاده باز مثل همیشه عالــــــــــــی بود خسته نباشی

 • چند تا سوال داستم ممنون میشم جواب بدید.

  1-چرا وقتی من حتی یه دستگاه (حتی روترهای گرون قیمت) با ساپورت لن بالاتر از 1000 مگابیت بر ثانیه ندیدم کابل هاشون تولید شده و به چه دردی میخوره؟!

  2-کابل های لن با کابل تخت چجوری کار میکنند؟ (مگه نباید کابل ها دور هم پیچیده بشه؟)و مزیت یا عیبی دارند؟

  3-همه کابل های با یک استاندارند مثلا CAT6 سرعت یکسانی ارائه میدهند؟ جنس سیم که از مس یا آلمینیوم باشه چقدر رو سرعت تاثیر داره؟

  4-به صورت حتم سرعت اعلامی برای استانداردها اسمی هست و در عمل سرعت افت میکنه اما این افت تا چه حد منطقی هست و کمتر از اون باشه یه جای کار میلنگه؟

  5-طول کابل تو مقدار نویز تاثیر داره یا نه؟

  6-یه سری مشخصات کابل ها مثل AWG چی هستند و مقدار آن ها چه تاثیری در سرعت داره؟

  ممنونم

  • 1 – روترهای موجود در بازار مصرف خونگی داره . برای مصارف نظامی و دولتی از این جور روترها استفاده نمیشه
   2 – پیچیدن سیم ها به خاطر حذف نویز هست . اگه سیم تخت هم باشه باز دیتا رد میشه اما مطمئن نیست
   3 – بستگی به شبکه داره . بستگی به نویز و شرایط داره اما یه کابل از دسته Cat 6 می تونه تمام قابلیت های اون دسته رو داشته باشه
   4 –
   5 – قطعا هرچی طول کابل کمتر باشه بهتره . تو هر شرایطی
   6 – این AWG مخفف American Wire Gauge هست به معنی استاندارد آمریکایی اندازه گیری سیم

  • با درود فراوان به همه دوستان و خصوصا دوست گرامی مهندس امین زاده مراتب قدر دانی بنده و بقیه دوستان رو بپذیرید اما دوستان مطالب فنی و تکنیکی در قالب حدث و گمان نمیشه گنجاند و حتما نیاز به رفرنس ها ی مورد نظر می شه در مورد چهار رشته دیتا 1,2,3,6 که البته زحمت ارسال و دریافت اطلاعات رو می کشن تقریبا همه چیز درست بیان شده ولی در مورد 4,5 و 7,8 باید عرض کنم که این دو زوج مورد استفاده POE قرار می گیره و اصولا نقشی در ارسال و دریافت اطلاعات ندارد .
   ( POE ( POWER OVER ETHERNET دستگاهی هست که جریان DC رو بر روی کابل شبکه انتقال میدهد و باعث میشه که دستگاه هایی مثل آنتن های وایرلس و دوربین های تحت شبکه و … با استفاده از بستر کابل شبکه روشن شوند و انجام وظیفه کنن

  • مجددا درود
   درمورد CAT6 و CAT5 دقیفا استاندارد به همین ترتیبه ولی زخامت هر رشته و متریال آن باعث میشه که سیگنال در هر کابل با سرعت متفاوت عمل کنه بنابراین پهنای باند متفاوت خواهیم داشت
   طبق تست FLUKE می بایست در 90 متر کابل CAT5 پهنای 100 مگ و CAT6 هم 1000 مگ یا 1G بدهد انشاا…
   و اگه دستگاه های ACTIVE تحت شبکه هم ساپرت کنن ، معمولا طبق استاندارد ما از این امکان برخورداریم . اگه می بینیم که چنین نیست هم باید درود بفرستیم بر شرف وارد کنندگان مون که همیشه بهترین ها رو از چین برایمان سوغات میاورند البته ما خودمون هم آشغال بخر هستیم ، من خودمو میگم یک وقت به کسی اهانت نشه من خودم سر دسته آشغال بخر ها هستم چون مشتریام رو بلد نیستم توجیه کنم که تفاوتش چیه در مورد مکان های نویزی دوستان اشاره کردن ما میتونیم از کابل های FTP استفاده کنیم که میشه گفت طراحی شده که از سیگنال داخل کابل در مقابل نویز محیط حفاظت کنن .

حمایت از علم فردا
خبرنامه علم فردا
علم فردا در شبکه های اجتماعی علم فردا در جی پلاس کانال تلگرام علم فردا علم فردا در اینستاگرام
هر گونه کپی برداری از مطالب علم فردا ممنوعه ! در ضمن ، وب سایت علم فردا روی سرورهای پارس پک میزبانی میشه!
دانلود آموزش انگلیسی علم فردا