بستن فهرست

دوچرخه الکتریکی چگونه کار می کند ؟

تاریخ انتشار : ۲۲ آذر ۱۳۹۰

دوچرخه ؛ آسانترین ، به صرفه ترین ، سبکترین و کم حجم ترین وسیله نقلیه ایست که طرفداران زیادی در سرتاسر دنیا دارد . در واقع در دنیای امروزی به دلیل حجم زیاد ترافیک و شلوغی و مصرف بالای سوخت های فسیلی مثل بنزین و گازوییل ، اگر مردم برای انجام کارهای خود راهی غیر از دوچرخه را انتخاب می کردند غیر معمول به نظر می رسید . اما با همه این هندوانه هایی که زیر بغل آقای دوچرخه گذاشتیم ( از آنجا که ایده ال در دنیا وجود نداره ) این وسیله در شکل عادی نمی تواند جوابگوی همه نیازهای حمل و نقل ما باشد . بالاخره خیابان بالا و پایین داره سربالایی و سرپایینی داره که کنترل و حتی راندن آن را برای افرادی از قبیل کودکان و سالمندان و افراد ضعیف دشوار می کند . در این میان دوچرخه هایی متولد شدند که به دوچرخه های الکتریکی معروف هستند و از چند سال پیش اعلام وجود کردند . اما طرز کار این دوچرخه ها چیست ؟ بیایید نگاهی نزدیک به نحوه کار دوچرخه های برقی بیندازیم .

 

دوچرخه الکتریکی

دوچرخه الکتریکی

 

اساس کار کلی دوچرخه الکتریکی

حتما قبلا دوچرخه هایی رو دیدید که روی خود چراغ دارند و هرچه بیشتر رکاب بزنید نور بیشتر و پایدارتری دارند . این چراغها توسط یک مولد نیرو به نام دینام روشن می شوند . در واقع ما رکاب می زنیم و دینام چراغ را روشن می کند . حال اگر این پروسه برعکس اتفاق بیفتد . ما چراغ را بر می داریم و به جای آن یک باتری می گذاریم ، این باتری یک جریان ثابت و پایداری را به دینام می دهد و دینام در جهت عکس پروسه بالا به حرکت در می آید و چرخ دوچرخه را به حرکت وا می دارد اما به جای دینام از موتورهای قوی که مخصوص این کار هستند استفاده می شود . باتری جریان را ب موتور می رساند و موتور چرخ را به حرکت در می آورد .

آموزش زبان انگلیسی - ابراهیم درویش

آموزش زبان انگلیسی علم فردا

 • یه بار برای همیشه تلفظ انگلیسی رو یاد بگیر!
 • ■ آموزش گرامر انگلیسی از صفر تا صد!
 • ■ آموزش مکالمه انگلیسی درباره موضوعات کاربردی
 • ■ مبتنی بر انگلیسی امریکایی!
 • ■ بیش از 45 ساعت ویدیو آموزشی!!!
 • اطلاعات بیشتر + نمونه درس

قسمتهای اصلی یک دوچرخه الکتریکی

دوچرخه الکتریکی از 4 قسمت اصلی تشکیل شده . باتری ، موتور ، بدنه و پره های چرخ و ترمزها .

باتری در دوچرخه الکتریکی

باتری مهمترین قسمت یک دوچرخه الکتریکی است چون تمام توان راه اندازی و حرکت دوچرخه رو تامین می کنه ( البته اگر شما نخواهید پدال بزنید ) . اکثر باتریهای دوچرخه های الکتریکی توانی حدود 350 تا 500 وات ( 35- 50 ولت و 10 آمپر جریان ) تولید می کنند در تئوری می توانید از باتری های مختلف برای این کار استفاده کنید اما در عمل باید باتری باشد که انرژی قابل قبولی را در مدت زمان مناسبی ذخیره نگه دارد و اینکه خیلی سنگین هم نباشد . باتری های سبک لیتیوم یونی ( همان هایی که در گوشی ها ، لپ تاپ و mp3 player ها استفاده می شود ) برای این کار مناسب هستند البته این باتری ها نسبت به باتری های قدیمی که از جنس نیکل کادمیم ( نیکاد ) گران تر هستند اما خب می ارزد . باتری های عرف این دوچرخه ها سرعتی بین 10 تا 40 مایل در ساعت را ( چیزی حدود 16 تا 70 کیلومتر در ساعت ) تولید می کنند البته این در حالتی است که شما رکاب نمی زنید . این تفاوت سرعت بین 10 تا 40 مایل به دلیل وجود و سطوح مختلف در  زمین( سربالایی سرپایینی دست انداز و … ) می باشد . در برخی کشورها سرعت 16 تا 35 کیلیومتر در ساعت را مجاز می دانند . باتری ها قابل شارژ هستند .

 

باتری دوچرخه الکتریکی

نمونه ای از یک باتری دوچرخه الکتریکی

 

موتور در دوچرخه الکتریکی

نقش موتور الکتریکی گرفتن انرژی الکتریکی از باتری و تبدیل آن به انرژی دورانی و در نتیجه حرکت دوچرخه می باشد . موتور را اغلب روی خود چرخ نصب می کنند . چرخ دوچرخه الکتریکی معمولا بزرگ تر و حجیم تر از چرخ های معمولی است . حتما با خورشیدی ( چرخ دنده بزرگ ) دوچرخه آشنا هستید . موتور الکتریکی به خورشیدی وصل می شود و با گردش خورشیدی دوچرخه نیز به حرکت در می آید. در تصویر زیر سیم پیچ های مسی موجود در موتور را مشاهده می کنید .

 

موتور دوچرخه الکتریکی

نمونه ای از موتور دوچرخه الکتریکی

 

انواع موتور الکتریکی برای دوچرخه الکتریکی

■  موتور تمام توان

این موتور برای دوچرخه هایی طراحی می شود که کمترین استفاده از رکاب را دارند . در واقع برای افرادی که از رکاب زدن تنفر دارند ساخته شده و اغلب برای رفت و آمد مسیرهای کوتاه استفاده می شوند . این موتور ها به باتری های سنگین تر و حجیم تر نیاز دارند . با این موتورها سرعتی بین 16 تا 30 کیلومتر پیدا خواهید کرد . این موتور را اغلب روی چرخ عقب نصب می کنند .

■ موتورهای کمکی

همانطور که از اسمش پیداست از این موتورها برای کمک گرفتن در مواقعی که احساس خستگی می کنید و یا برای عبور از سربالایی بهره می گیرند . در واقع شما بیشتر زمان را رکاب می زنید . با استفاده از این نوع موتور می توانید حدود 80 تا 145 کیلومتر در ساعت سرعت بگیرید . این موتور را اغلب در وسط دوچرخه نصب می کنند که چرخ دنده متصل به رکاب را به حرکت در آورد .

بدنه و پره ها

بدنه دوچرخه های الکتریکی را کمی متفاوت با نوع معمولی می سازند . مسلما این بدنه باید محکم اما در عین حال سبک طراحی شود که وزن زیاد باعث تلفات انرژی باتری نشود . معمولا بدنه را از جنس آلیاژ آلومینیوم می سازند . هرچه بدنه سبکتر ، وزن کل سبکتر و در نتیجه مسافت بیشتری با باتری طی می شود . پره ها نیز باید محکم تر از پره معمولی باشند چون در غیر اینصورت در برابر انرژی گشتاوری تولید شده توسط موتور خم می شوند .

ترمز

مواقعی که دوچرخه سوار احساس می کند می تواند دوچرخه را خلاص کند برای ذخیره انرژی باتری باید این کار را بکند . موتورهای الکتریکی این دوچرخه ها را قابل تنظیم می سازند در واقع می توانید حداکثر سرعت خود را اتنظیم کنید . هر چه سرعت بیشتر ، تخلیه باتری بیشتر . قانونی وجود داره که به ترمزهی بازتولید کننده معروفه . در ماشین ها و ترن های الکتریکی از این قانون استفاده میشه و اون اینه : وقتی ماشین در حال حرکته انرژی از طریق باتری به موتور می رسد اما زمانی که ماشین ترمز می کند انرژی جنبشی چرخها ذخیره و به طور معکوس به باتری منتقل می شود و باعث شارژ باتری می شود که می توان از همان انرژی برای حرکت مجدد استفاده کرد . بر عکس این قضیه نیز صادقه یعنی وقتی دوچرخه خلاص باشد و در سراشیبی قرار گیرد ، چرخهای دوچرخه موتور را در جهت معکوس می گردانند و باعث شارژ باتری می شود . در عمل این کار شدنی نیست چون هر بار باید سراشیبی های زیادی را بروید تا باتری شما شارژ شود . ترمز این دوچرخه ها فرق چندانی با دیگر دوچرخه ها نمی کند .

دوچرخه های سبز ؛ دوستدار محیط زیست

دوچرخه های الکتریکی به دلیل استفاده از باتری بازهم کامل نیستند چون مواد اولیه ساخت باتری و پسماندهای آن نیز پیامدهایی خواهد داشت . امروزه با پیشرفت ساخت پنل های خورشیدی دوچرخه هایی ساختند که دیگر احتیاجی به باتری ندارند . پنل خورشیدی را در ترک بند دوچرخه نصب می کنند و بعید هم نیست تا چند وقت دیگه با استفاده از انرژی باد دوچرخه بسازند !

 

eco friendly bicycle

قیمت جهانی دوچرخه های الکتریکی از 300 دلار شروع میشه تا 1400 دلار که در ایران یک دوچرخه برقی معمولی از 1 میلیون تومان شروع میشه به بالا . ( احتمال داره قیمت ها در آینده به دلیل تغییرات ارز ، بالا و پایین بشه ) .

اگر قصد خرید دارید به منطقه گمرک تهران قسمت فروش موتورسیکلت و دوچرخه یه سر بزنید .

 

حتما مطالب زیر رو هم بخونید

 • دوچرخه خود را پیدا کنید  استفاده از ماشین برای جابجایی تا چند سال دیگر به علت ازدحام جمعیت در اقصی نقاط دنیا به شدت کاهش خواهد یافت کما اینکه در برخی از کشور ها فرهنگ دوچرخه سواری مدتهاست جا افتاده و مردم به راحتی از این وسیله کم خرج و مفرح برای رسیدگی به…
 • تعریف تازه ای از دوچرخهزمانی که علم دیجیتال و الکترونیک به این صورت گسترده نبود ( منظورم همین 10 12 سال پیش هست ) تفریح بچه ها دوچرخه سواری و کارت بازی و برای بچه هایی که مادر پدرهای روشن فکر و تقریبا پولدار داشتند میکرو و سگا بود . همان موقع هر کس…
 • دوچرخه الکتریکی پاناسونیک ؛ دوچرخه سالمندانشرکت پاناسونیک یکی از غولهای تولید کننده لوازم صوتی و تصویری در دنیا ، دوچرخه ای طراحی کرده که کمک بزرگی به سالمندان برای راندن دوچرخه خواهد کرد. این دوچرخه که شکل ظاهری آن تقریبا مثل بقیه دوچرخه های معمولی است زین کوتاه و یک سبد در جلوی خود دارد…
 • دوچرخه چوبی کاملا دست سازمیگن محدودیت خلاقیت میاره اما بعید می دونم این دوچرخه چوبی حاصل محدودیت باشه . هم دوچرخه ارزونه و هم مدل های مطمئن تری توی بازار هست . من خودم یکی از علائق دورافتادم اینه که با چوب و وسایل دم دستی یه چیزایی درست کنم که بتونه مثل بچه…
دسته بندی
موضوعات مرتبط
محمدرضا امین زاده

محمدرضا امين زاده هستم ، مهندس الكترونيك و سردبير مجله علم فردا . علاقه زیادی به سخت افزار دارم ، اگه فرصتی بمونه در زمینه ادیت فیلم و تصویر و طراحی رابط کاربری وب و اندروید مطالعه و تمرین می کنم .

آموزش زبان انگلیسی - ابراهیم درویش

آموزش زبان انگلیسی علم فردا

 • یه بار برای همیشه تلفظ انگلیسی رو یاد بگیر!
 • ■ آموزش گرامر انگلیسی از صفر تا صد!
 • ■ آموزش مکالمه انگلیسی درباره موضوعات کاربردی
 • ■ مبتنی بر انگلیسی امریکایی!
 • ■ بیش از 45 ساعت ویدیو آموزشی!!!
 • اطلاعات بیشتر + نمونه درس

حمایت از علم فردا

نوشتن مطالب آموزشی به زبان ساده و قابل فهم برای همه ، کار بسیار سختیه . از طرفی ، نگهداری یک وب سایت آموزشی خرج داره ! اگر براتون امکان داره لطفا با پرداخت مبلغ کمی در هزینه های سایت سهیم باشید تا ما هم بتونیم با خیال راحت براتون بنویسیم و به سوال ها تون پاسخ بدیم . حمایت مالی از علم فردا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

55 دیدگاه

 • پریسا نیریزی 18 فروردین 1402

  سلام ممنون ازارایه توضیحات مفید
  آیا دوچرخ با پنل خورشیدی در ایران موجوده یا میتوان پنل را رودوچرختی سوار کرد
  ممنون

 • اناهیتا شوشتری 30 اردیبهشت 1399

  سلام و ممنون از توضیحات خوبتون
  سوالی دارم. خونه ما در دامنه کوه هست می خواستم بدونم اگر دوچرخه الکتریکی بگیریم ایا جوابگو هست که چند کیلومتر اول رو سر بالایی بره تا به خیابون برسیم و بتونیم بعدش پدال بزنیم و دوچرخه سواری کنیم؟!
  ممنون!

 • سید احمد موسوی 24 اسفند 1396

  سلام.
  خسته نباشید.
  مطالبی که نوشته بودید رو مطالعه کردم خیلی خوب بود.
  مشکلی که برای من پیش اومده اینه که سیم کشی دوچرخه ام مشکل پیدا کرده طوری که غیر از بوق و چراغ قسمتهای دیگه کار نمیکنن میشه کمکم کنید؟
  اگه نقشه سیم کشی دوچرخه رو دارید ممنون میشم برام بفرستید.

 • سلام میشه سریع جواب بدین.
  سوالم اینه که چطوری شارژ میشه؟
  باید زدش ب برق ؟

 • حسین دهمرده 02 اسفند 1396

  سلام مهندس جان.برای کنترل دور موتور براشلس یا موتورهای القایی ۳ فاز از چی باید استفاده کنیم؟بنده جایی دیگه پرسیدم گفتند باید درایو مناسبش رو یا پیدا کنیم یا بسازیم بنده تو نت هم خیلی گشتم چیز خاصی پیدا نکردم.یه موتور پرقدرت نیاز دارم که نیاز به جارو بک نداشته باشه برای برقی کردن اتومبیل.(درکل راحت ترین و ارزانترین راهی که به نظرتون میرسه واسه برقی کردن ماشینی مثل پراید چیه ) ؟ البته میخوام از یه انجین تک سیلندر ۱۲۵ سی سی واسه تامین برقش استفاده کنم ویه سیستم هیبریدی متوالی درست کنم . ولی نوع موتور ( دی سی یا ای سی ) و مهمتر از همه کنترل کننده ی سرعتش رو نمیدونم چی باید استفاده کنم.ممنون

 • مهدیار 10 دی 1396

  سلام
  ممنون از مطالب مفیدتون
  میخواستم بدونم دوچرخه ای هست که باتری اون با رکاب زدن شارژ بشه؟
  و اینکه آیا توی ایران جوانان مخترع ما توانسته اند موتور دوچرخه برقی رو بسازند؟؟
  با سپاس

 • متین ساروقی 28 آبان 1396

  سلام خسته نباشید
  میشه روی دوچرخه معمولی این موتور رو نصب کرد و دوچرخه معمولی رو به دوچرخه الکتریکی تبدیل کرد ؟

 • حمیدرضا جابری 03 شهریور 1396

  سلام و خسته نباشد به اقای امین زاده
  من خیلی سوال در ذهنم داشتم مثل گیر بکس چیست
  ….
  من خیلی دوست داشتم جواب سوال هایم را بدانم در خیلی از سایت ها دنبال سوال هایم بودم اما سوال هایم را پیدا نمی کردم که سایت شمارا پیدا کردم همه سوال هایم بود
  من الان یک دوچرخه برقی درست کردم اسکوتر برقی درست کردم جارو برقی درست کردم و……

 • برنامه‌نویس 29 مرداد 1396

  درود
  مقاله قدیمی ست و سپاس اما در تکمیل آن و پاسخ به کامنت‌های دیگر باید افزود که :

  رتورهای آرمیچر یا همان دینام دو نوع دارند که برق دی سی مستقیم و ای سی متناوب تولید می‌کنند که ناشی از جهت سیم‌پیچی آنها است و باید به لامپ‌ها یا دستگاه‌هایی وصل شوند که مناسب جریان مستقیم یا متناوب باشند یا اینکه از یک دستگاه یکسو کننده برای تبدیل استفاده کرد که به ترانس معروف است (همون ترانس مهتابی).

  موتور گیربکس یا الکتروگیربکس موتورهایی هستند که گشت‌آور سریع موتور را بواسطه چند چرخ‌دنده به نیروی چرخشی آرامتر کندتری تبدیل می‌کنند که بر خلاف حالت سریع قدرت بیشتری در حالت آرامتر وجود دارد. برای برقی کردن یک دوچرخه به صورت ارزان می‌توان از دسته ولومی کنترل سرعت(مثل موتور) برای دوچرخه و یک موتور 250 یا 350 وات که بواسطه زنجیر به یک چرخ‌دنده نصب شده روی چرخ جلو متصل است استفاده کرد همچنین دو عدد باتری قابل شارژ 12 ولت متوالی که ولتاژ 24 ولت را تولید کنند (میشه 2تا باطری زاپاس هم برای مسافت طولانی داشت). کیلومترشمار هم خوب است که یه وقت جریمه نشیم 😀 فوقش بشه 40 یا 50 تا رفت.

 • فرزاد 22 دی 1395

  سلام اخوی. میخواستم بدونم از این دوچرخه های برقی میشه برای اجاره استفاده کرد؟

 • با سلام
  این دوچرخه های برقی تو ایران ایستگاه برقی دارند؟ 35 تا 50 ولت یعنی مرف برقش خیلی زیاده ؟

 • سید مصطفی موسوی 18 دی 1394

  سلام
  قیمت باتری و موتور چه قدر است

 • علیرضا خلج زاده 22 آبان 1394

  سلام وممنون از مطلب خیلی خوبتون پیشنهادم اینه که با خرید یک موتور و طراحی مدار کنترلرش کارتون رو ساده کنید البته نه به همین راحتی.
  فقط سوالم از استاد بزرگ اقای امین زاده اینه که موتور اگر به چرخ خورشیدی وصل شه اونیکه رکاب بهش وصله انقدر رکاب سریع میچرخه که دیگه نمیشه پدال زد!!!
  میشه منو توجیح کنید…

  • جلال هرندی 20 خرداد 1396

   سلام
   مطلب در حد آشنائی با دوچرخه برقی خوب بود. اما نیاز من به دانستن بیشتر در مورد طریقه استفاده از دنده ها است.
   اخیراً دوچرخه بافنگ خریدم که 7 دنده مکانیکی و 5 دنده الکترونیک دارد.
   1 – آیا باید دنده های الکترونیک را از شماره 1 شروع و به ترتیب بالا برد یا می توان از همان ابتدای کار با شماره 5 حرکت کرد.
   2 – زمانی که در حرکت هستم احساس می کنم کمک موتور الکتریکی کم می شود. آیا علت خاصی دارد.
   3 – در سربالائی کمک زیادی نمی کند و خیلی برای رکاب زدن فشار نیاز دارد.
   با احترام به شما و تشکر از زحماتی که می کشید.

 • لطفا بگید این دو چرخه های برقی در کدام کشور ساخته شده اند یا اصلا مقرون به صرفه هستند یانه؟راستی ایران هم تولید می کند

 • اگر باطری نیروی لازم برای حرکت دوچرخه را تامین می کند دیگر چه نیاز به پدال برای پا زدن هست .

 • اطلاعات خیلی خوبی رو به اشتراک گذاشتی. ممنون.
  من محمدرضا شبانی 13 ساله از اصفهانم. امیدوارم تو کار ت همیشه موفق باشی.

 • سلام خسته نباشی خداقوت امیدوارم به تمام ارزوهات برسی برادر عزیزمن چند مدتی هست دنبال دوچرخه های الکتریکی وخورشیدی هستم ام متاسفانه ازالکترسیته وانرژی خورشیدی سردر نمیارم اگه میتونی کمکم کن وبهم اموزش بده لطفا من باید بتونم این کارروانجام بدم لطفا بهم برق چیه چطوربوجوداومده وخیلی چیزهای دیگه

 • سلام یعنی میتونیم از باتری گوشی یا لپ تاپ استفاده کنیم؟؟

 • تشکر خیلی خوب بود

 • ابوالفضل قایدی 04 اردیبهشت 1394

  سلام برای تبدیل دوچرخه پسرسه ساله ام
  به دوچرخه برقی باید چیکار کنم؟؟؟

 • با سلام وخسته نباشید.من دوچرخه سوارم و توی مسیر های چند روزه بامشکل کمبود شارژ تلفن همراه و…. مواجه میشم.میخوام بدونم بادینام چجوری میشه که این جور چیزا رو شارژکرد.یا مثلا یه باطری که با ولتاژ دینام شارژمیشه روبا دینام شارزکرد بعد از اون برای مصارف دیگه استفاده کرد.ممنون میشم که دقیق توضیح بدید.باتشکر

 • سلام چگونه وازکجا موتور و باطری دوچرخه راتهیه کنم استاد

 • با عرض سلام
  من دانشجوی کارشناسی ارشد هستم . و می خواستم برای موضوع پایان نامم , مکان یابی ایستگاه های شارژ دوچرخه برقی کار کنم . البته اطلاعات زیادی در مورد دوچرقه برقی ندارم . اصلا به نظر شما دوچرخه های برقی نیازی به این ایستگاه ها در شهر تهران دارن ؟ و نحوه شارز این دوچرخه ها چگونه است ؟
  ممنون میشم راهنماییم کنین .
  با تشکر

 • فرشید شعیب 18 مهر 1392

  با عرض سلام خدمت شما میخواستم خواهش کنم اگر فایل تخصصی درباره ماشین های برقی دارین لطف بفرمایید برای بنده ارسال کنید لطف بزرگی در حق بنده کردین پایان نامه ام در این رابطه خیلی دنبالشم با تشکر

 • اگرمیشه قیمت بدین ممنون

 • بسیار لذت بردم مطلب های شما مثل خودتون بسیار عالی هستن

 • بنام خداوند مهربان رحیم و رحمان
  با عرض سلام و دعای خیر و وافر برای سلامتی و موفقیت و سرافرازی و سربلندی و پیروزی همه استادان و پِوهشگران عزیز و محترم و دانشمند از درگاه احدیت و ربوبی و با تشکر و تقدیر بی نهایت از آن بزرگواران و تلاشگران راه علم و معرفت الهی همیشه سربلند و سلامت و موفق و متعالی تر در پناه حق و قرب الهی و ائمه پاک و مطهر و معصوم باشید . توفیق شماها سروران عزیز را از درگاه مقدس ربوبی آرزومندیم . خداوند قادر و متعال محافظ و نگهدارتان باشند و حضرت امام علی ( ع ) و دیگر امامان معصوم و منتجب یارتان باشند .

  • محمدرضا امين زاده محمدرضا امين زاده 10 خرداد 1392

   سلام . آقا ما رو بیشتر از این شرمنده لطفتون نکنید . بنده هم برای شما و تمام خوانندگان دوست داشتنی علم فردا آرزوی بهترین ها رو دارم .

 • ناصروطن خواه 28 اردیبهشت 1392

  سلام میشه درباره گیربکس دوچرخه های الکتریکی توضیح بدید مننون.

 • ناصروطن خواه 28 اردیبهشت 1392

  سلام من می خواستم یه سه چرخه الکترونیکی بسازم رفتمدنبال دینام گفتن باید گیربکس داشته باشه می تونید کمکم کنید مننون.

 • لطفا مطالب روز در خصوص تبدیل انرزی مکانیکی به الکتریکی و ارتعاشات پل را برایم ارسال نماید . متشکرم

 • از مطالبتان استفاده خوبی کردم
  من معلم هستم و در یکی از کارها می خواهیم انرزی مکانیکی ناشی از حرکت دانش آموزان را به انرزی الکتریکی و یا گرمایی تبدیل کنیم ولی با سیم پیچ 1200 دور و یک آهن ربا فقط توانستیم جریانی در حد میلی آمپر بدست آوریم و یا یک المنت را تا حدودی که با حس لامسه مشخص بود گرم کنیم ولی حتی لامپ ال ای دی هم روشن نشد اکر یک لامپ با ولتاز کم سراغ دارید لطفا بگویید و یا اکر دیدگاه خوبی در این مورد دارید خوشحال می شوم بشنوم
  من معلم فیزیک هستم ولی چون کار عملی انجام نداده ام در این مورد بسیار ضعیف هستم با تشکر فراوان

  • شروين صادقي شروین صادقی 14 بهمن 1391

   سلام دوست عزیز

   شما میتونید از لامپ سیگنال به عنوان بار استفاده کنید! این لامپ در فازمتر و بعضی از کلیدهای برقی وجود داره.

   مولد الکتریکی که ساختید رو هم بررسی کنید. یک LED ساده با حدود 1.5 ولت و جریانی کمتر از 5 میلی آمپر روشن میشه. ( البته به غیر از LED های لیزری و پرنور )
   برای مثال یک موتور ساده الکتریکی تهیه کنید. ( درون اسباب بازی های متحرک وجود دارد و در الکتریکی ها فروخته میشود ) . این موتورها که به آرمیچر هم معروفند، میتونن به عنوان دینام یا مولد الکتریسیته هم استفاده بشن.
   برای تست : یک LED مات یا کم مصرف را به دو سر موتور مذکور وصل کرده و سعی کنید با دست نیروی دورانی شفت موتور را ایجاد کنید. ( مانند عملکرد دینام دوچرخه ) ، خواهید دید که LED مادامیکه موتور میچرخد، نور خواهد داشت. اگر در یک جهت عمل نکرد، موتور را در جهت عکس بچرخانید!

   موفق باشید.

 • فاطمه 27 مهر 1391

  سلام.میخواستم بدونم شما اطلاعاتی درمورد گیربکس این دوچرخه ها دارین تا بهم یکم کمک کنید؟

  • محمدرضا امين زاده محمدرضا امين زاده 27 مهر 1391

   سلام . دقیق تر بگویید چه چیزی می خواهید از گیربکس بدونید اگر در توان ما باشه حتما .

  • راستش استاد درس پروسه ام ازم خواسته گیربکس دوچرخه های شارژی رو طراحی کنم.اما هرچی تو سایتا میگردم اطلاعاتی درموردش پیدا نمیکنم که بهم کمک کنه.گفتم شاید شما اطلاعاتی داشته باشین.
   تشکر

 • سلام* اره اگه زحمت نباشه یه مطلب کوتاه واسم ارسال کنید؟

 • سلامی دوباره**من انگلیسی ام بدک نیست از تکنولوژی هم یه کم سر در میارم فقط اگر بدانم چگونه مطالبی مورد نیازتان است بهتر میتوانم کمک تان کنم**باتشکر

  • محمدرضا امين زاده محمدرضا امين زاده 20 تیر 1391

   سلام . بنده در ایمیل که گفتم چه جور مطالبی مورد نظر ماست . سایت های تکنولوژی مثل mashable.com ، ubergizmo.com ، gizmag , slashgear , engadget , yankodesign و … رو ببینید . همه مطالب این سایت ها در مورد تکنولوژی هست . علم فردا رو هم نگاه کنید متوجه میشید که منظور چیست . اگه میخوای یه مطلب واست ارسال کنم

 • ***سلام خسته نباشید منظورتان چگونه مطالبی است میشه برای مثال شما یک نمونه برایم ارسال کنید****با تشکر

 • سلام شرمنده من محمد هستم نه اقا حمید شما پاسخ اقا حمید را برام فرستاده اید لطفا دوباره جواب من را برای من ایمیل کنید*

 • حمید خلیلی 18 خرداد 1391

  سلام
  خسته نباشید
  با تشکر از راهنماییتون
  من کارشناس حقوقی هستم خوشحال میشم اگه کاری از دستم بر میاد براتون انجام بدم.

  • محمدرضا امين زاده علم فردا 18 خرداد 1391

   سلام . ممنون از بازدید شما دوست عزیز . چشم ، حتما . اگر به مسائل حقوقی بر خوردیم از مشاوره با شما دریغ نخواهیم کرد .

 • با سلام
  من خیلی به کار های فنی علاقه دارم مخصوصا به ساختن سیستم های پیچیده که در زندگی مورد استفاده قرار میگیرن.میخواستم بدانم میتونم در گروه شما استخدام شم من 15 سالم است و اول دبیرستان میخوانم*لطفا جواب را برایم ایمیل کنید با تشکر

 • حمید خلیلی 27 بهمن 1390

  سلام
  با تشکر از متنتون در مورد دوچرخه های الکتریکی.
  اگه ممکنه در خصوص قیمت این دوچرخه ها و اینکه از کجا میشه تهیه کرد برام توضیح بدین.
  یه مورد دیگه اینکه آیا این دوچرخه ها فقط با رکاب زدن شارژ میشن یا از برق هم باید استفاده کرد؟
  با تشکر- حمید خلیلی32 ساله از تهران.

  • محمدرضا امين زاده علم فردا 27 بهمن 1390

   سلام آقا حمید خواهش می کنم . باتری ها طوری طراحی شدند که از قبل با شارژر شارژ میشن یعنی لزومی نداره رکاب بزنید تا شارژ بشن . اما در حین دوچرخه سواری بخشی از قدرت دوچرخه رو رکاب و بخشی رو باتری تامین می کنه . حالا توان رکابی که می زنید توسط سیستم فیدبک به باتری نیز برگردونده میشه و شارژ مجدد انجام میشه . امیدوارم تونسته باشم جوابتون رو بدم . ضمنا بخش اول سوالتون رو انتهای مطلب نوشتم .

حمایت از علم فردا
خبرنامه علم فردا
علم فردا در شبکه های اجتماعی علم فردا در جی پلاس کانال تلگرام علم فردا علم فردا در اینستاگرام
هر گونه کپی برداری از مطالب علم فردا ممنوعه ! در ضمن ، وب سایت علم فردا روی سرورهای پارس پک میزبانی میشه!
دانلود آموزش انگلیسی علم فردا