بستن فهرست

اسپلیتر رو خیلی ها تون شنیدید ، خیلی هاتون دیدید و خیلی هاتون هم دیدید هم شنیدید و هم دارید . از چند سال پیش که یه دفعه سیستم مخابراتی ایران متحول شد و تصمیم بر این شد که همه اینترنت داشته باشن ، انواع و اقسام اصطلاحات کامپیوتری و اینترنتی بین مردم جا افتاد ، مثل پینگ ، ADSL ( بعضی وقت ها هم ICDL ، خیلی ها اشتباه میگیرن خب 😀 ) ، دانلود ، پهنای باند ، همین اسپلیتر و … حالا قصد دارم واسه اون دسته از افرادی که به هر دلیلی نمی دونن که اسپلیتر چیه و چجوری باید استفاده کنن ، یه سری چیزها رو بگم . ضمن اینکه خیلی نمی دونن که صدای هوم تلفن منزلشون به دلیل عدم وجود اسپلیتر هست . پس با من همراه باشید .

اسپلیتر چیست ؟

کلمه Split به معنی دونیم کردن هست که معمولا هم تقسیم به اعداد زوج رو با split بیان میکنن . Splitter هم همونطور که از اسمش معلومه وظیفه تقسیم کردن یا جدا کردن رو داره . اما جدا کردن چی ؟ جدا کردن سیگنال خط تلفن اصلی به یک سیگنال تلفن و یک سیگنال  ADSL . اسپلیتر یک دستگاه کوچک معمولا سفید رنگیه که کلا ۳ تا پورت داره . ۱ پورت ورودی و دو تا پورت خروجی . هدف از آفرینش اسپلیتر این بوده که مردم بدون دغدغه به اینترنت وصل شن و البته بدون دغدغه با تلفن صحبت کنن . همونطور که می دونید و شاید هم ندونید ، سرویس ADSL روی همون خط تلفنی که باهاش مکالمه تلفنی دارید سوار میشه و برای ADSL یه خط مجزا در نظر نمی گیرن ، از اونجایی که سیگنال ADSL ( دیجیتال ) و سیگنال تلفن ( آنالوگ ) هیچ ربطی به هم ندارن تو کار همدیگه دخالت می کنن و به اصطلاح کانفیلیکت یا تداخل بوجود میاد . یه دفعه وسط کار با اینترنت اگه تلفن زنگ بخوره ، اینترنت قطع میشه و یا موقعی که به اینترنت وصل هستین ، حین مکالمه صدای هوم و یا نویز میشنوید . به همین دلیل اسپلیتر در مواقعی استفاده میشه که اولا این اتفاقات واستون بیفته ، ثانیا خط تلفن و سرویس ADSL تون هر دو روی یک خط باشه . در مواقعی که شما یک خط تلفن رو مخصوص سرویس ADSL می گیرید و قصد مکالمه تلفنی ندارید ، مشکلی پیش نمیاد . اسپلیتر جز وسایل الکترونیکی Passive یا غیر فعال به شمار میره ، یعنی برای کار احتیاج به برق نداره .

اسپلیتر معمولا روی مودم های TP-Link هست .

 زبان انگلیسی - ابراهیم درویش

 

اسپلیتر - Splitter

اسپلیتر – Splitter

 

طرز کار اسپلیتر دقیقا چیست ؟

فعلا نمی خوام خیلی تخصصی بگم چون بعدها قراره به طور مفصل در مورد مسائل الکترونیکی مثل فرکانس ، کلاک پالس ، فیلترها و … توضیح بدم . در این حد بدونید که فرکانس سیگنال تلفن با فرکانس سیگنال DSL فرق داره . تلفن سیگنال صوتی هست و همونطور که می دونید محدوده فرکانس صوت انسان بین ۲۰ هرتز تا ۲۰ کیلو هرتز هست که فرکانس خیلی بالایی نیست این سیگنال به عنوان یک سیگنال آنالوگ شناخته میشه . سیگنال آنالوگ یعنی سیگنالی که به زمان وابسته هست و با گذر زمان مقدار اون هم تغییر میکنه . این سیگنال صوتی به صورت یک شکل موج سینوسی هست . اما سیگنالی که به مودم ADSL میره ، حاوی صوت نیست ، دیتا یا داده هست که به عنوان سیگنال دیجیتال شناخته میشه و فرکانس بالایی داره ( یعنی در هر ثانیه دفعات بسیار بسیار زیادی تغییر وضعیت میده ) . پس خط تلفنی که سرویس ADSL روش سوار هست ، شامل دو سیگنال هست یکی دیجیتال یا داده و یکی هم سیگنال آنالوگ صوتی . مثلا الان خط تلفن هایی که ADSL ندارن فقط سیگنال صوتی دارن . حالا کاری که اسپلیتر انجام میده تفکیک سیگنال دیجیتال یا ADSL از سیگنال صوتی هست . برای جداسازی سیگنال ها در الکترونیک از فیلتر ها استفاده میکنن . فیلتر ها همونطور که از اسمشون پیداست ، محدوده ای از فرکانس ها رو فیلتر می کنن مثلا فیلتری داریم به نام فیلتر بالاگذر ، یعنی فرکانس های بالا رو عبور میده و فرکانس های پایین رو مسدود می کنه . فیلتر پایین گذر هم فرکانس های پایین رو عبور میده و اجازه عبور فرکانس های بالا رو نمیده . حالا سیگنال تلفن ( صوت ) فرکانس پایین و سیگنال ADSL سیگنال فرکانس بالا هست . کاری که اسپلیتر انجام میده اینه که اجازه عبور فرکانس های بالا ( ADSL ) رو به تلفن نمیده . همین . با این کار ، هیچ تداخلی بین سیگنال ها پیش نمیاد و هر کی کار خودشو می کنه . در شکل زیر کاملا مشخصه که اسپلیتر چه بلایی سر سیگنال ها میاره .

 

اساس کار اسپلیتر - سیگنال فیلتر شده توسط اسپلیتر

اساس کار اسپلیتر – سیگنال فیلتر شده توسط اسپلیتر

 

تشریح مدار داخلی اسپلیتر

اگر اسپلیتر رو باز کنید ۳ تا پورت می بینید و یک مدار الکترونیکی که خازن ، مقاومت و سلف ( سیم پیچ ) روی اون لحیم شده  . در بعضی مواقع هم ، مقاومتی در کار نیست و یک عدد خازن یا یک عدد سیم پیچ می بینید . حالا این سیم پیچ در برخی اسپلیتر ها قوی تر و بهتره ( چوک ) و در برخی اسپلیتر های به درد نخور یه سیم پیچ ساده خواهید دید . تفاوت اسپلیتر های خوب و اسپلیتر های در پیت هم به المان های الکترونیکی داخل شون بر میگرده .

نوع آرایش این خازن و سلف ، تشکیل یک فیلتر پایین گذر رو میده . همونطور که بالاتر گفتم سیگنال ADSL فرکانس بالایی داره و کار اسپلیتر اینه که فرکانس بالای ADSL رو حذف کنه و فرکانس پایین مکالمه رو عبور بده . این کار با فیلتر پایین گذر امکان پذیره . داخل اسپلیتری که زیر مشاهده می کنید هم یک فیلتر پایین گذر می بینید که با سلف و خازن درست شده .

سیگنال ورودی به طور مستقیم و بدون دست کاری به پورت ADSL میره اما سیگنال ورودی با عبور از فیلتر پایین گذر به پورت تلفن میره . کل داستان همینه .

 

قطعات داخلی اسپلیتر – خازن و سلف درون اسپلیتر

قطعات داخلی اسپلیتر – خازن و سلف درون اسپلیتر

 

■ فیلتر پایین گذر

اگر یه خازن به صورت موازی با ورودی سیگنال متناوب قرار بگیره ، اجازه عبور فرکانس بالا رو نمیده و همینطور اگه یه سلف به صورت سری با ورودی بسته شه مثل همون خازن عمل می کنه . پس ما اگه یه سلف رو به صورت سری و در ادامه یه خازن رو به صورت موازی ببندیم ، تشکیل یک فیلتر پایین گذر ۲ مرحله ای دادیم . مثل شکل زیر :

 

فیلتر پایین گذر سلف سری و خازن موازی

فیلتر پایین گذر سلف سری و خازن موازی

 

مدار الکترونیکی اسپلیتری که بالاتر دیدید در واقع همین شکل بالا هست . این اسپلیتر ها ضعیف تر از اسپلیترهای ۲ سلف و یک خازنی هستن . در اسپلیتر های قوی تر ، ۲ عدد سلف رو سری می بندن و یک خازن رو موازی یا دو عدد خازن رو موازی و یک عدد سلف رو سری . اینجوری ، باز عمل فیلتر سیگنال یک مرحله دیگه انجام میشه و امکان عبور سیگنال فرکانس بالا به صفر نزدیک میشه . مثل شکل زیر :

 

اسپلیتر قوی با 2 سلف و یک خازن

اسپلیتر قوی با ۲ سلف و یک خازن

 

در مدار بالا ، چوک یا همون سیم پیچ ، ۲ عدد سلف هست که به صورت سری و خازن هم به صورت موازی قرار گرفته .

دیاگرام مدار بالا رو می تونید ببینید ( اونی که دو تا سلف داره ) :

 

فیلتر LC پایین گذر مدل T و Pi

فیلتر LC پایین گذر مدل T و Pi

 

 

چگونه اسپلیتر را به مودم و تلفن وصل کنیم ؟

اصلا پیچیده نیست . کلا ۳ تا سیم باید به اسپلیتر وصل کنید ، اگه به اسپلیتر  با دقت نگاه کنید می بینید که کنار هر کدوم از پورت ها یک نوشته وجود داره ، کنار پورت ورودی ( تک پورت تنها ) نوشته Line ، کنار پورت خروجی که قراره به مودم وصل بشه نوشته DSL و یا Modem و کنار پورت خروجی که قراره به تلفن وصل بشه نوشته Phone . سیم تلفنی که از ساختمون میاد رو به Line بزنید . شکل زیر گویای همه چیز هست .

طریقه اتصال اسپلیتر Splitter به مودم و تلفن

طریقه اتصال اسپلیتر Splitter به مودم و تلفن

 

قبل از اتمام حرفام بگم که قیمت اسپلیتر بین ۴ تا ۱۰ هزار تومنه و من مارک Dlink و TPlink رو پیشنهاد می کنم . از خرید اسپلیتر های ارزون خودداری کنید .

راستی دوستان ، پیشنهاد میکنم دوره های انگلیسی علم فردا رو تهیه کنید ، دنیاتون عوض میشه ! خیلی فرقه بین کسی که انگلیسی میدونه و نمیدونه !

حتما مطالب زیر رو هم بخونید

 •   در سال 2013 هر جا رو که نگاه کنی تکنولوژی رو می بینی و دنیا به سمتی داره پیش میره که آدما به طور ناخودآگاه درگیر تکنولوژی هستن . چه بسا افرادی که نمی دونند اینترنت چیه ، تو اینترنت چی میگذره ، کامپیوتر رو چطور خاموش و روشن…
 • یه بنده خدایی می گفت من 3 ساله که مودمم رو خاموش نکردم و یک سره روشنه ، فقط وقتی که برق میره این سعادت نصیبش میشه ! یه بنده خدایی هم میگفت من هر شب مودمم رو خاموش می کنم تا بحال هم مشکلی واسم پیش نیومده . خلاصه…
 • بازیابی تنظیمات مودم برای افرادی که بلد نیستن مودم شون رو درست تنظیم کنن یه مسئله ضروریه . اگر شما هم بعد از دیدن فیلمای علمی تخیلی تصمیم می گیرد استعداد های نهفته تون رو شکوفا کنید حتما این پس رو بخونید چون بعد از شکوفایی استعداد ها تون ممکنه…
 • خیلی وقتا پیش میاد که لازمه تنظیمات مودم تون رو تغییر بدین اما هر کاری می کنید ، نمی تونید وارد صفحه تنظیمات مودم تون بشید . برای ورود به صفحه تنظیمات مودم باید IP مودم تون رو دونید . در این پست می خوام روش پیدا کردن IP مودم…

دوره آموزش زبان انگلیسی علم فردا

 • ■ آموزش اصول تلفظ در زبان انگلیسی
 • ■ آموزش انواع واژه ها + کاربرد و طرز استفاده از اونا
 • ■ آموزش ساخت جملات پایه ای و مهم در زبان انگلیسی
 • ■ آموزش استفاده از صفت ها در انگلیسی
 • ■ آموزش زمان های مختلف
 • ■آموزش جمله سازی با روش بسیار ساده!
دانلود دوره آموزش انگلیسی
دسته بندی
موضوعات مرتبط
محمدرضا امین زاده

محمدرضا امين زاده هستم ، مهندس الكترونيك و سردبير مجله علم فردا . علاقه زیادی به سخت افزار دارم ، اگه فرصتی بمونه در زمینه ادیت فیلم و تصویر و طراحی رابط کاربری وب و اندروید مطالعه و تمرین می کنم .

حمایت از علم فردا

نوشتن مطالب آموزشی به زبان ساده و قابل فهم برای همه ، کار بسیار سختیه . از طرفی ، نگهداری یک وب سایت آموزشی خرج داره ! اگر براتون امکان داره لطفا با پرداخت مبلغ کمی در هزینه های سایت سهیم باشید تا ما هم بتونیم با خیال راحت براتون بنویسیم و به سوال ها تون پاسخ بدیم . حمایت مالی از علم فردا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

214 دیدگاه

 • محمد تقی واحد 22 آبان 1399

  سلام. خسته نباشید.
  توضیحات کاملی را خواندم و خیلی ساده و روان بود که نشان از تبحر نویسنده دارد . خیلی متشکرم.

 • با سلام خدمت شما و تشکر از سایت خوبتون
  ببخشید اشکالی داره اگه تلفن رو به اسپلیتر وصل کنیم و اسپلیتر رو هم به خط وصل کنیم و مودم رو هم جداگانه به طور مستقیم به خط وصل کنیم ؟؟ منظورم اینه که اشکالی داره اگه فقط تلفن به اسپلیتر وصل باشه و مودم به اسپلیتر وصل نباشه ، بلکه مستقیم به خط وصل باشه ؟
  خواهش می‌کنم جواب بدین خیلی ممنونم .

 • سهراب صباحت 21 مرداد 1399

  دست شما درد نکند من ازشما سپاسگزارم مطالب بسیار ارزندهای را بیان فرمودید

 • سلام مهندس.وقتت بخیر.واحده ما وقتی آسانسور کار میکنه نته مودم قرمز میشه و باید خاموش روشن کنیم که درست شه یا باید ده دقیقه صبر کنیم تا وصل شه.گفتن باید اسپلیتر بزارم بینه مودم و خط تلفن و این کارم کردم بازم تاثیر میزاره.مودم هم مستقیم به پریز وصله .مشکل از کجاس به نظرتون؟(و اینکه مودم جاهای خاصی میزارمش موقتن خوبه و آسانسور روش تاثیر نداره اما بعدش باز همون میشه ).ممنون میشم راهنمایی کنید

 • سلام خسته نباشید من برام سوال پیش اومده میخوام بدونم اگ خونه ای ک 3 تا خط تلفن داره مثلا یکی تو پذیرایی یکی اتاق و … و تلفن در پذیرایی باشه و مودم تو اتاق بازم این اسپلیتر کاربردی داره؟

 • سلام خیلی عالی دستتون درد نکنه فقط تو نحوه اتصال اسپلیتر چرا مودم رو به برق شهری متصل کردید 😅

 • علی موسوی 12 فروردین 1399

  سلام مهندس جان،زیاد از الکترونیک سر در نمیارم،اگر اصلا تلفن به خط وصل نباشه و فقط مودمadsl به آن وصل باشه اگر اسپلیتر نداشته باشه ایرادی نداره،آخه چند وقته که اینترنت قطع و وصل میشه خواستم بدونم ربطی به نداشتن اون اسپلیتر نداره

 • سلام مهندس،من از روتر میتونم به عنوان مودم استفاده کنم؟مدلش tplink r841n و اگه میتونم چجوری باید از طریق کابل wan متصل شم به تلفن

 • سلام وقت بخیر ببخشید اگر از قبل اسپلیتر برای تلفن بگیریم و از بعد اسپلیتر برای مودم مشکلی هست؟
  ممنون

 • سلام ایا اسپلیترها ضداب هستن منظورم اینه اگه اب بره توشون خراب میشن ؟

 • سلام من هیچ راهی ندارم و تلفن باید توی یه اتاق باشه و مودم جای دیگه اگه سر راه هر کدوم یه اسپلیتر بزارم مشکلم حل میشه ؟

 • سلام میشه بگید برای کارتخوان و مودم که میخام باهم به تلفن وصل کنم باید چیکار کنم ؟باید دوتا اسپلیتر بگیرم؟

 • مهندس سلام خواستم ازت تشکر کنم بابت سایت فوق العادتون . زنده باشی

 • عبدالرسول را هپیما 19 بهمن 1396

  با سلام و عرض ادب به بزرگان علم و ادب جناب ابراهیم درویش و تمامی همکاران گرامی ایشان که در تهیه و

  تدارک این برنامه های سودمند و بسیار کاربردی و مفید و بارزش پرداخته اند از ایشان و تمامی همکارانشان

  تشکر و قدردانی میکنم چنین سایتی به ندرت پید میشه که جنین درست و دقیق و کاربردی کاری را بدون هیچ

  چشم داشتی برای مردم و همان کاربران انجام دهد باید از خدمات ابراهیم درویش و تمامی همکاران ایشان

  قدردانی بشود تا از زیر دین ایشان خارج شویم چون خدا ناسپاسان را دوست ندارد چون در دنیای امروز هیچ

  کس علمش را رایگان در اختیار کسی قرار نمیدهد بس باید این جوان مردان و این سربداران را ستایش کرد

  خدا این بخشندگان علم را برای مردم حفظ کند }{انشاالله}

 • چقد خوبین شما ??

 • سلام. کلی طول کشید (شاید چند ماه) تا فهمیدم که اسپلیتر برای اتصال به اینترنت نیست بلکه برای اینه که تلفن شما درست کار کنه. البته شما در متن بالا به صورت علمی توضیح داده اید اما اگه لری هم می نوشتید بد نبود. منظورم برای کسانی هست که توی خونشون چند تا پریز تلفن دارن و مودم به یکی و تلفن به دیگری وصله. توی این حالت باید اسپلیتر به تلفن وصل بشه.البته تأکید می کنم که شما به صورت علمی در شکل اساس کار اسپلیتر به این موضوع اشاره کرده اید.

 • محمد علی 03 دی 1396

  سلام ببشخید یه سوال…من تلفنم طبقه بالاس ولی مودم رو میخام پایین وصل کنم…حالا اسپلیتر رو باید به مودم وصل کنم یا به تلفن؟یا حتما باید از همون دوسره اسپیلیتر که یکی مودم هست یکی تلفن استفاده کنم؟

 • علیرضا 02 دی 1396

  سلام
  اگه سر راه مودم، دو عدد اسپلیتر قرار بدیم، چه اتفاقی پیش میاد؟ نویز کم میشه، سیگنال ضعیف میشه یا برعکس؟
  آیا فاصله از مرکز مخابراتی باعث ایجاد نویز خط تلفن میشه؟ نویز دانلود خونه ما ۶۰ دیسیبل هستش و میگن که از مرکز مخابراتی فاصله دارید و نمیشه کاریش کرد.
  ممنون از مطالب عالیتون

 • سلام ممنون از سایت خوبتون…ببخشید یک سوال فوری دارم اگه میشه جوابه منو بدید…من تلفنم دوره از محل نصب مودم بعد میخاستم بدونم که اگه باید فقط اسپیلیتر رو روی مودم بزارم را تلفن؟باید حتما یکی باشه؟یا اینکه فقط روی یکی از این ها گزاشتم کافیه؟ممنون

 • سلام
  واقعا به خاطر ندارم وارد سایتتون شده باشم و جواب نگرفته خارج شده باشم.
  شما همیشه عالی بودید.

 • سلام.ممنون از مطلب شما. یه سوال داشتم.من از خطم برای تلفن و مودم و کارت خوان استفاده می کنم.جدیدا کمی سم کشیمو عوض کردم حالا مدتیه که اینترنتم خیلی افتضاح شده.زنگ به شرکت میزنم میگن به خاطر نویزه.من باید چجوری مودم و کارت خ.ان و تلفن رو وصل کنم که نویز نداشته باشن؟ ممنون میشم پاسخ بدین

 • سلام
  من اسپلیتر دارم و درست نصبش کردم ولی بازم وقتتی تلفن زنگ میخوره یا زنگ میزنیم اینترنت یکم قطع میشه و دوباره وصل میشه.
  مودمم هم tenda هست .
  ممکنه مشکل از اسپلیتر باشه ؟ عوض کنم؟

 • واقعا ممنون

 • ممنون از مطالب کاربردی تون.
  ما 10 تا سیستم شبکه داریم که کنار هر کدوم یه پریز تلفن هست. سوالم اینه که چند تا اسپلیتر باید تهیه کنیم؟ به عبارت دیگه آیا نیازه که برای هر سیستمی که قراره از تلفن استفاده کنه یه اسپلیتر جدا تهیه کنیم؟

 • خیلی مفید و جالب بود. واقعا سایت تون رو دوست دارم.

 • سلام و وقت بخیر
  یه سوال.من جای کابل تلفن و adsl را روی اسپلیتر جابجا زدم اما باز هم اینترنت دارم میشه توضیح بدید منطق پشتش به چه صورت هست؟

 • علیرضا اهنی 20 تیر 1396

  سلام.
  ایا اسپلیتر می سوزد؟

  • سلام . قطعات داخل اسپلیتر از نوع پسیو هستن یعنی قطعه غیر فعال . این نوع قطعات به ندرت معیوب میشن مگر اینکه برق بهشون وصل بشه . وگرنه تو حالتی که سیگنال داده ازشون رد بشه به ندرت خراب میشن

 • ****بسیار مهم 🙂

  من پشتیبان فنی شرکت شاتل هستم.
  تصمیم گرفتم تجربیاتم رو در مورد نحوه ی عملکرد splitter و بحث نویز و سیگنال خطوط مخابراتی مسی را با شما به اشتراک بگذارم.

  سوال: آیا استفاده از splitter بر روی خط اینترنت ما ضروری هست؟!

  پاسخ: هم بله و هم خیر!!

  توضیح: بعضی خطوط دچار افت سیگنال (به دلیل فاصله ی زیاد محل مودم تا مرکز مخابرات و …) هستند و در این موارد قرار دادن مقاومت های بیشتر بر روی خط ، نتیجه ی برعکس دارد!!! (یعنی یه وقتی هست که اسپلیتر برای خط شما ضرر داره!!)

  توضیح: بعضی خطوط دارای سیگنال قوی اما همراه با نویز زیاد (ممکن است منبع نویز تلفن های روی خط باشند و یا دستگاه ی های ولتاژ که در اطراف خط تلفن وجود دارند و ….) هستند و در این موارد قرار دادن اسپلیتر حتی برای مودم هم مفید است!! (یعنی هرچیزی که به خط تلفن وصل کردید بهش یه اسپلیتر هم وصل کنید )

  منطق قضیه!!: منطق قضیه اینه که شما برای دریافت اینترنت با سرعت مناسب و نویز کم باید سیگنال قوی و تمیز (بدون نویز)داشته باشید!

  سوال: خلاصه بگو ما چیکار کنیم که اینترنت با سرعت زیاد داشته باشیم؟!!

  پاسخ: سرعت و سیگنال خط تان را از سر خط چک کنید

  توضیح: سرخط چیست؟ سر خط یعنی دم درب منزل یا ساختمان که مخابرات سیم تلفن شما را تحویل داده است.

  نحوه ی اتصال: سیم مخابرات را از شبکه ی داخلی (جعبه تقسیم ، ترمینال و …) ساختمان تان جدا کنید. دو سر سیم را قطع کرده (در صورتی که سر سیم سولفاته نشده و نو هست نیازی نیست)و مجدد به اندازه ی 5 سانت لخت نمایید.
  سوکت سر کابل مودم را بکنید، و کابل آن را هم پنج سانت لخت نمایید. سپس سر سیم ها را به هم متصل نمایید. بصورتی که اتصالی بین دو سیم وجود نداشته باشد.

  سوال : خوب که چی؟
  پاسخ: بالاخره اینترنت پرسرعت adsl می خوای یا نه؟! 🙂

  چهره ی شما: 😐

  من: خیلی راحت حالا با این کار متوجه می شید که کشش خط شما از سیم مخابرات چقدر هست، و اگه اختلاف فاحشی بین سرعت اینترنت شما در داخل ساختمان و سر خط مشاهده کردید، می فهمید که سیم کشی ساختمان شما مشکل دارد و می بایست با یک برق کار یا سیم کش ماهر مشورت بکنید(جهت کابل کشی اصولی و یا تصحیح کابل فعلی)

  شما: خوب اگه هیچ اختلافی مشاهده نکردیم چی؟!! 😐

  من: اگر سر خط تون نویز شنیداری به هر صورتش رو دارید که اعلام خرابی کنید : شماره جهت اعلام خرابی با مخابرات 20117 جهت پیگیری، بعدش دوباره چک کنید احتمال زیاد مشکلتون برطرف شده.

  اگر سرخط نویز شنیداری ندارید و بوق خط رو تمیز و خوب می شنوید ، که دیگه شرایط خطتون رو بپذیرید و از هرچی که هست استفاده کنید .

  راه حل های استثنائی::

  اگه حوصله دارید موارد زیر رو بخونید و انجام بدید ، که معجزه می کنه خیلی وقت ها

  1_با مودم دیگر از هر جایی که می توانید یک بار تست کنید اینترنتتون رو

  2_با اسپلیتر دیگر از هر جایی که می توانید یک بار تست کنید شرایط خطتون رو.

  3_اگر امکان تست با مودم دیگر را ندارید، مودم را ریست و کانفیگ کنید.

  4_اگر امکان تست با اسپلیتر دیگر را ندارید، دست کم با یک اسپلیتر جدید با مودم از سر خط تست نمایید.

  5_گاهی وصل نمودند دستگاه تلفن به اسپلیتر همزمان با مودم، سیگنال را تقویت می کند!! (یعنی اسپلیتری که دارید رو هم از داخل منزل و هم از سرخط با دستگاه تلفن متصل چک کنید یک مرتبه)

  سوالی بود در خدمتم

 • رضااکبری 22 اسفند 1395

  مرسی از راهنمایی هاتون دمتون گرم سایت خیلی خوبی دارین.
  من خونه خودم مودم دارم وقتی دارم ازش دانلود میکنم یهویی وسط دانلود چراغ DSL و internet خاموش میشن
  میشه بهم بگید مشگل از چیه ؟

 • دوست عزیز سیگنال که از مودم ADSL خارج میشه، آنالوگ هست نه دیجیتال 🙁

 • ممنون عالی توضیح دادید . خونه ما یکی از خطهای تلفنمون رو فقط برای ای دی اس ال استفاده میکنیم . ینی زنگ نمیزنیم باهاش ولی بازم تا امروز کابل مربوط به تلفن مودم ، adsl spilitter رو داشت . الان یه مدت نت قطع شد و ما متوجه شدیم به خاطر مشکل توی خود اسپیلیتر است . ایا میشه از این به بعد از مودم بدون اسپیلیتر استفاده کنیم یا حتما باید یکی دیگه بگیریم بزاریم ؟

 • سلام . ما تلفن مون تو یه اتاق دیگست و مودم رو میخوام تو اتاق خودم وصل کنم . تو اتاق خودم پریز تلفن هست ( هر دو برای یک خط ) . چی کار کنم ؟ اسپلیتر رو کجا وصل کنم . اصلا نیاز میشه ؟

 • سلام ، نقشه ی مودم ای دی اس ال را می خواستم .

 • دوستان سلام . من یک خط تلفن دارم که گوشی تلفن طبقه پایین هست و مودم ای دی اس ال طبقه بالا . برای وصل شدن به نت باید چیکار کنم . الان قطعه

 • اسماعیل اسکندری 11 آبان 1395

  سلام
  من خودم حسابداری خوندم ولی علاقه زیادی به الکترونیک و برق دارم . بطوریکه زمان دانشجویی میرفتم سر ساختمان و کار برق ساختمان رو انجام میدادم و بخشی از شهریه دانشگاهم رو هم تامین میکردم .
  حالا لیسانس حسابداری گرفتم و تو یه شرکت کاری انجام میدم ارتباطی به حسابداری نداره ولی کار برق ساختمان رو یاد گرفتم تا حالا هم سه ساختمان دو طبقه رو کارش رو انجام دادم . خیلی لذت میبرم وقتی که کلید و پریزهای ساختمان رو نصب میکینم و با زدن کلید لامپها روشن میشه !!!
  یا چاه ارت راندازی میکنم و … کلا به کارهای برق و الترونیک خیلی علاقه دارم
  بخاطر همین علاقه و اشتیاقی که به برق دارم اکثرا مجلات الکترونیک رو مطالعه میکنم . مجله علم فردا هم از اون مجله های دوست داشتنی و مورد علاقه من هست
  بابت راه اندازی این وبسایت و مجله ازتون تشکر میکنم …

  • سلام
   خیلی جالبه واقعا چون حسابداری و برق دو تا چیز کاملا بی ربط به هم هستن !
   انشالا همیشه در کاراتون موفق باشید و همینجوری لذت ببرید . اگر علم فردا براتون مفید بوده لطفا به دوستان تون هم معرفی کنید .

 • سلام
  یک سوال داشتم.
  آقا حتما سیمی که از پورت به لاین وصل میشه باید سیم مخصوص خود اسپلیتر باشه ؟

 • سلام . با تشکر از سایت خوبتون و اطلاعات مفیدی که در اختیاردیگران میگذارید . یه سوال دارم . میخوام بدونم اگه گوشی تلفن توی یه اتاق و مودم رو بخوایم توی یه اتاق دیگه استفاده کنیم چه جوری باید از اسپلیتر استفاده کنیم ؟

 • اسپلیتر فرکانس adsl رو هم تغییر میده یا همون که از خط میاد مستقیم به adsl میره و فقط قسمتی که برای تلفن میره فرکانسش تغییر میکنه؟

 • با سلام خدمت مدیر سایت >>> بنده یه مشکلی دارم کابل های من جا به جا کار میکنن یعنی کابل مودم جای تلفن وبرعکس وقتی درست میزنم تلفن میره با چندتا اسپلیتر هم امتحان کردم ولی حل نشد لطفا کمکم کنید .

 • امیر حسین 07 اسفند 1394

  سلام
  ممنون بابت توضیحات مفیدتون

  یه سوال داشتم :

  تلفن منزل بنده به یک پریز تلفن جداگانه (ولی همون خط تلفن) وصله و اسپلیتر هم داره.
  مودم هم به یک پریز تلفن دیگر (ولی همون خط تلفن ) حالا برای مودم هم نیازه که پشت مودم اسپلیتر بزارم ؟
  چون در متن بالا گفته شده که پورت مودم روی اسپلیتر مستقیماً به خط تلفن وصل میشه و کاری روش صورت نمیگیره.پس با این اوصاف بودن یا نبودن اسپلیتر پشت مودم هیچ تاثیری روی دیتایی که دریافت میکنه نداره ؟ درست متوجه شدم ؟

  • محمد رضا داروئی 27 اردیبهشت 1395

   چگونگی عملکرد

   اسپلیتر به گونه‌ای طراحی شده است که می‌تواند صدا را از داده یا همان (data)جدا کند. وجود این وسیله، مانع از تداخل امواج آنها با هم شده و کیفیت دریافت صدا و همچنین دیتا را بالا می برد. نبودن این دستگاه از طرفی پارازیت صدا و از طرف دیگر قطع و وصل مداوم اینترنت را به دنبال خواهد داشت.
   محل نصب

   مناسب است اسپلیتر در ابتدایی‌ترین محل ورود خط تلفن قرار گیرد و پس از آن به مودم و گوشی تلفن وصل شود. در واقع به غیر از مودم تمامی دستگاههایی که از خط تلفن استفاده میکنند (مانند : پوز ، سانترال ، فکس) باید دارای اسپلیتر باشند. درصورت استفاده این دستگاهها از پریز دیگر، الزامیست اسپلیتر بر سر راه هریک جداگانه قرار گیرد . طریقه استفاده از این دستگاه به این صورت است که خط تلفن به عنوان ورودی آن در نظر گرفته می یشود. خروجی آن هم از ۲ قسمت تشکیل شده که یکی برای اتصال به مودم و دیگری برای تلفن طراحی شده‌است. به کمک این وسیله پارازیت خط تلفن نیز برطرف خواهد شد. اسپلیتر وسیله‌ای برای استفادها از مودم‌های ای دی اس ال است

 • من نمیتونم از تلفن واینترنت همزمان استفاده کنم اگه هر دو وصل باشن نت دارم اسپایتر هم استفاده میکنم ولی جواب نمیده چ کار باید بکنم؟نویز گیر دیگه ای وجود داره؟

 • سلام
  من چند وقته که هم زمان نمی تونم از اینترنت و تلفن استفاده کنم به محض اینکه هر دو وصل باشن اینترنت ندارم اسپیلتر هم استفاده می کنم ممنون می شم جواب بدین

 • عاطفه 06 دی 1394

  ایا اسپلیتری برای تبلت هم وجود دارد برای از بین بردن نویز

  • باسلام عرض ادب هیچ اسپیلیتری برای تبلت وجود نداره

 • راضیه 29 آذر 1394

  از مطلب مفیدتون متشکرم

 • محمدپور 20 آذر 1394

  آیا میکروفیلتر همون اسپلیتره؟ من شنیدم میکروفیلتر از اسپلیتر قویتره.
  برای رفع نویز روی مودم کدومش بهتره؟؟ ممنون

  • میکروفیلتر همون اسپلیتر هست البته در بعضی منابع بینشون تفاوت قائل شدن . اما چیزی که مهمه اینه که شما به یه اسپلیتر نیاز دارید . یعنی همه به اسم اسپلیتر میشناسن .

 • محمد محسن 14 آذر 1394

  متاسفانه اسپیلترهای زیادی با مارک دلینک وجود داره !!!!
  که بعضیشون کاملا کیفیت پایینی دارند
  فکر می کنم اگر روش تشخیص بهتری غیر از قیمت و مارک وجود داشت خیلی خوب میشد

  و سوال دیگه اینکه عمر اسپیلترها چقدره و چطور تشخیص بدیم که خراب شدن

 • سلام
  مطلب خیلی خلاصه و مفید بود و خیلی ساده و قابل فهم بود . واقعا ممنون

 • موفق باشید

 • حمید حامدنیا 13 آبان 1394

  ممنونم از مطلب خیلی خوبی که گذاشته بودید.
  شاد باشید

 • محمد عسکرزاده 11 مهر 1394

  سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من اسپیلیتر دارم و به شکلی که شما گفتید هم وصل کردم
  ولی یه مشکل دارم تلفن ما بی سیم هست وقتی توی پزیرایی یا آشپزخانه با تلفن صحبت میشه مشکلی نیست اما وقتی با تلفن به مودم نزدیک میشم مثلا وقتی میام تو اتاقم که مودم اونجا هست کسی که پشت خط هست و من دارم باهاش صحبت میکنم صدای من رو تشخیص نمیده(نمیدونم صدا کم میشه_نویز میفته_یا صدا واضح به اون طرف پشت خط نمیرسه)البته من مشکلی ندارم و صدای اون مثل قبل بلند و واضح هست.
  میخوام دلیلش رو بدونم
  من خودم فکر میکنم مشکل از میدان مغناطیسی وای فای هست
  سیم های تلفنمون تقربا بلند هست یعنی فاصله اسپیلیتر با پریز برق و تلفن زیاد هست ممکنه مشکل بخاطر مقاومت داخلی سیم باشد
  یه مشکل دیگه هم دارم داخل اتاق آنتن وای فای روی تبلتم پر هست ولی از اتاق که خارج میشم نصف میشه و داخل پزیرایی به یدونه هم میرسه در ضمن چون مودم جلوی پنجره هست داخل کوچه تا فاصله 40 متری بدون دیوار و غیره به جز یک شیشه دوجداره روی تبلت 2 خط وای فای دارم راهی هست که آنتن دهی رو بهتر کنیم
  یه مشکل دیگه من فکر میکنم که به جز گوشی_تلوزیون_تبلت و کامپیوتر خودمون مصرف کننده دیگه ای به وای فای ما متصل هست لطفا در این مورد در سایت مطلب بگذارید
  ببخشید که زیاد شد لطفا سوالات را یک به یک جواب دهید تا من متوجه بشم

  • با سلام عرض ادب ببینید مودم یه فرکانس خیلی قوی نه زیاد بیشتر از فرکانس تلفن بی سیم داره فرکانس مودم در فرکانس تلفن دخالت میکنه و پارازیت ( نویز ) به تلفن بی سیم ارسال می کنه اګه خواستید یا وایرس ( آنتن مودم ) خاموش کنید یا مودمو کلا خاموش کنید در این صورت نویزی مزاحم برای تلفن ارسال نمیشه

خبرنامه علم فردا
علم فردا در شبکه های اجتماعی علم فردا در جی پلاس کانال تلگرام علم فردا علم فردا در اینستاگرام
هر گونه کپی برداری از مطالب علم فردا ممنوعه ! در ضمن ، وب سایت علم فردا روی سرورهای پارس پک میزبانی میشه!
دانلود ویدیوهای آموزش زبان انگلیسی علم فردا