بستن فهرست

DDR چیست ؟ تفاوت DDR و DDR2 و DDR3

تاریخ انتشار : 23 بهمن 1393

تکنولوژی DDR انقلاب بزرگی تو صنعت کامپیوتر بوده و در حال حاضر با استفاده از تکنولوژی DDR سرعت لپ تاپ ، تبلت ، گوشی و کامپیوترهای ما دو چندان شده . هنوز خیلی ها نمیدونن که این DDR چیه و از کجا اومده و تفاوت بین نسل های مختلف DDR چیه . امروز می خوام به طور عمیق فرق بین DDR ها رو بگم ، باشد که کامروا شویم . ضمنا فعلا صحبتی از DDR4 نمی کنم اما در آینده که DDR4 جا افتاد به این متن اضافه می کنم .

DDR چیست ؟

DDR مخفف عبارت Double Data Rate هست به مفهوم مقدار انتقال دیتای دو برابر شده . به زبون ساده قبل از اختراع تکنولوژی DDR ، از تکنولوژی SDR یا Single Data Rate استفاده میشد . یعنی در هر کلاک پالس ، یک بیت منتقل میشد . که خب سرعت کندی محسوب میشد . بعدها در سال 2000 تکنولوژی DDR معرفی شد که در هر کلاک پالس 2 بیت رو منتقل میکرد ، یعنی با این کار سرعت رم ها دو برابر شد . در واقع رم ها جوری طراحی شدن که در لبه بالارونده یک بیت و در لبه پایین رونده هم یک بیت منتقل شه . این در حالی بود که در SDR فقط در لبه بالارونده کلاک پالس یک بیت منتقل میشد . در شکل زیر می بینید که در DDR ، هم در لبه پایین رونده کلاک و هم در لبه بالارونده کلاک ، دیتا منتقل میشه ! نسل بعدی هم که QDR هست تو هر کلاک پالس ، 4 بیت دیتا منتقل میشه .

تکنولوژی DDR

تکنولوژی DDR

DDR نسل های مختلفی داره . DDR1 و DDR2 و DDR3 و جدیدا هم DDR4 . هر چی نسل جدید تر میشه اون عدده بزرگتر میشه . مثلا DDR3 از DDR2 بهتره . تو همه چی بهتره .

دانلود ویدیوهای آموزش گرامر زبان انگلیسی - ابراهیم درویش

فرق DDR و DDR2 و DDR3 – ظاهر

به طور کلی تفاوت اساسی در ظاهر رم های DDR توی محل شکاف بین پین ها هست . فاصله بین شکاف در DDR و DDR2 خیلی کمه و خیلی نزدیکن به هم ، اما این شکاف در DDR2 و DDR3 خیلی مشخصه و با یه نگاه می تونید به سادگی ماژول DDR3 یا DDR2 رو تشخیص بدید .

تفاوت ظاهری بین DDR ها

تفاوت ظاهری بین DDR ها

تفاوت دیگه ای که الان شاید خیلی به دردتون نخوره اینه که ماژول های DDR2 و DDR3 از تکنولوژی ساخت BGA استفاده میکنن اما ماژول های DDR از تکنولوژی TSOP . حالا یعنی چی ؟ یعنی اگه به ماژول های DDR2 و DDR3 نگاه کنید ، پین چیپ ها (پایه های آی سی ) رو نمی بینید ، فقط چندتا چیپ مشکی می بینید که انگار با چسب روی ماژول سبز رنگ چسبیدن ، در حالی که پایه ها از زیر لحیم شدن . اینو میگن BGA .

ماژول رم DDR3

ماژول رم DDR3

اما در ماژول های DDR که الان دیگه کمیاب شدن ، پین ها مشخص بودن . شکل زیر :

ماژول رم DDR

ماژول رم DDR

 

فرق DDR و DDR2 و DDR3 – سرعت و انتقال دیتا

حافظه رم به دو قسمت اصلی خانه های حافظه و بافر ورودی/خروجی تقسیم میشه . جفت این قسمت ها داخل خود ماژول رم هست و در واقع یه ارتباط داخلی در حافظه رم به حساب میاد . انتقال دیتا بین خانه های حافظه و بافر در رم DDR به صورت 2 بیتی هست . یعنی در هر کلاک پالس ، 2 بیت بین خانه های حافظه و بافر جابجا میشه . این مسئله در رم DDR2 به صورت 4 بیتی هست و در رم DDR3 هم به صورت 8 بیتی . در واقع اینجوریه که ما می تونیم انتقال دیتا در DDR3 رو تا 17066 مگابایت در ثانیه ( باس 2133 مگاهرتز ) بالا ببریم و مقدار ولتاژ رو هم پایین بیاریم .

اگه فرکانس پایه داخلی رم DDR ( فرکانس انتقال اطلاعات بین خونه های حافظه و بافر ) رو 200 مگاهرتز در نظر بگیریم ، چون 2 بیت انتقال دیتا داریم پس در خروجی بافر که به سمت کنترل کننده حافظه میره ، ما 400 مگاهرتز باس داریم ( 2 بیت ضربدر 200 مگاهرتز ) . این کلاک 200 مگاهرتزی در DDR ، توی DDR2 می تونه 100 مگاهرتز باشه چون انتقال اطلاعات داخلی در DDR2 به صورت 4 بیتی هست ( 4 بیت ضربدر 100 مگاهرتز میشه دوباره 400 مگاهرتز ) و همینطور در DDR3 این فرکانس می تونه 50 مگاهرتز باشه ( 8 بیت ضربدر 50 میشه 400 ) . می بینید که با تغییر در فرکانس داخلی رم می تونیم در سرعت تبادل اطلاعات تغییر ایجاد کنیم . می بینید که رم DDR و DDR2 و DDR3 هر 3 تاشون باس 400 مگاهرتزی درست کردن . حالا واسه اینکه ما باس DDR3 رو بالا ببریم کافیه که فرکانس داخلی رو با فرکانس داخلی DDR یکی بگیریم یعنی 200 مگاهرتز . اینجوری 8 بیت ضربدر 200 میشه 1600 مگاهرتز . مثلا برای رسیدن به باس 2133 در DDR3 کافیه کلاک پالس داخلی 266 مگاهرتز باشه . اگر متوجه نشدید یه بار دیگه متن رو بخونید . به تصویر زیر نگاه کنید ، فرکانس داخلی کم میشه اما باس خروجی ثابته چون انتقال اطلاعات داخلی در DDR ها متفاوته ( همون 2 بیت و 4 بیت و 8 بیت ) :

قابلیت Prefetch در DDR ها

قابلیت Prefetch در DDR ها

 

فرق DDR و DDR2 و DDR3 – ولتاژ

هرچی نسل DDR ها جدید تر شده ولتاژ کاری اونا و نهایتا مصرف انرژی اونا هم کمتر شده . این مسئله به خاطر کم شدن فرکانس داخلی چیپ های ماژول رم هست . خاصیت DDR ها اینه که با فرکانس داخلی کمتر ، همون فرکانس کاری رو بسازه . در جدول زیر ولتاژ کاری نسل های مختلف DDR رو می بینید .

نسل DDR ولتاژ کاری
DDR  2.5 ولت
DDR2  1.8 ولت
DDR3 1.5 ولت
DDR4 1.2 ولت

فرق DDR و DDR2 و DDR3 – تاخیر زمانی

در مورد تاخیر زمانی یا تایمینگ ( زمان بندی ) در رم تو یه پست جداگونه توضیح دادم . اما در حالت کلی بگم که کنترل کننده رم ، یه زمانی رو بین درخواست اطلاعات و گرفتن اطلاعات از رم منتظر می مونه . این زمان رو با CAS و یا CL نشون میدن و با کلاک پالس بیان می کنن . مثلا میگن این رم CL7 هست یعنی 7 تا کلاک پالس طول می کشه تا اطلاعات از رم به کنترل کننده حافظه بره . هرچی این عدد بیشتر باشه ، تاخیر زمانی بیشتر و نهایتا سرعت کلی رم کمتره . مثلا در شکل زیر می بینید که رمی که تاخیر زمانی 3 داره سریع تر خروجی میده تا اون رمی که تاخیر زمانی 5 داره .

تایمینگ در حافظه RAM

تایمینگ در حافظه RAM

اما نکته مهم اینه که هرچی نسل DDR بیشتر میشه تاخیر زمانی هم بیشتر میشه که این مسئله شاید تو ذهن شما ابهام ایجاد کنه که آقا مگه نسل جدید تر نباید بهتر و سریع تر باشه ؟ منم تو جواب میگم آره همینطوره . حالا قضیه چیه ؟ ببینید ، تاخیر زمانی ارتباط مستقیم با سرعت کلاک پالس داره . کلاک پالس 800 مگاهرتز از 400 مگاهرتز سریع تره . حالا ما یه رم DDR2 با تاخیر زمانی 3 پالس و با سرعت 400 مگاهرتز داریم و یه رم DDR3 با تاخیر زمانی 5 پالس و سرعت کلاک 800 مگاهرتز داریم . به نظر شما تو نگاه اول رم DDR3 که 5 تا کلاک تاخیر زمانی داره ، کند تره . اما اینجوری نیست . چون کلاک های رم DDR3 بیشتر و سریع تره پس طی شدن 5 تا کلاک زودتر اتفاق میفته تا طی شدن 3 تا کلاک توی 400 مگاهرتز .

مثلا در شکل زیر می بینید که طی شدن 3 تا کلاک در 400 مگاهرتز ، از نظر زمانی دیرتر از طی شدن 5 تا کلاک در 800 مگاهرتز اتفاق میفته ( با اینکه 5 از 3 بزرگتره )

تاخیر زمانی در رم DDR

تاخیر زمانی در رم DDR

اما اگه رم DDR2 با CL5 داریم 800 مگاهرتز و رم DDR3 با CL7 داریم 800 مگاهرتز ، چون هر دوی اینها سرعت کلاک یکسانی دارن پس اون DDR3 کند تره . در حالت کلی هرچی نسل بالاتر میره تاخیر زمانی بیشتر میشه اما چون سرعت کلاک هم بیشتر میشه پس نهایتا تاخیر زمانی در نسل جدید DDR از نسل قبلی کمتر میشه . امیدوارم متوجه منظور شده باشید .

با اینکه خیلی ها می دونن که رم DDR2 و DDR3 به جای هم قابل تعویض نیستن اما خیلی ها هم این مسئله رو نمی دونن و بارها تو علم فردا از ما سوال کردن . دلیل اینکه ماژول رم DDR2 با DDR3 قابل تعویض نیست اینه که از نظر ظاهری باهم فرق دارن یعنی جای شکاف بین پایه ها در DDR و DDR2 و DDR3 با هم فرق داره . دلیل دوم اینه که کنترل کننده حافظه رم که یا داخل پردازنده هست یا روی مادربورد ، برای هرکدوم از DDR ها فرق میکنه چون کلاک پالس اینا با هم فرق داره ، سرعت پردازش و پهنای باند و کلی چیز دیگه که توسط Memory Controller کنترل می شن . به همین دلایل ، ما نمی تونیم رم DDR2 رو روی مادربورد با اسلات DDR3 قرار بدیم و بر عکس .

راستی دوستان ، پیشنهاد میکنم دوره های انگلیسی علم فردا رو تهیه کنید ، دنیاتون عوض میشه ! خیلی فرقه بین کسی که انگلیسی میدونه و نمیدونه !

دوره آموزش زبان انگلیسی علم فردا

بیش از 27 ساعت آموزش ویدیویی به زبان فارسی

 • ■ آموزش اصول تلفظ در زبان انگلیسی
 • ■ آموزش انواع واژه ها + کاربرد و طرز استفاده از اونا
 • ■ آموزش ساخت جملات پایه ای و مهم در زبان انگلیسی
 • ■ آموزش استفاده از صفت ها در انگلیسی
 • ■ آموزش زمان های مختلف
 • ■آموزش جمله سازی با روش بسیار ساده!
دسته بندی
موضوعات مرتبط
محمدرضا امین زاده

محمدرضا امين زاده هستم ، مهندس الكترونيك و سردبير مجله علم فردا . علاقه زیادی به سخت افزار دارم ، اگه فرصتی بمونه در زمینه ادیت فیلم و تصویر و طراحی رابط کاربری وب و اندروید مطالعه و تمرین می کنم .

حمایت از علم فردا

نوشتن مطالب آموزشی به زبان ساده و قابل فهم برای همه ، کار بسیار سختیه . از طرفی ، نگهداری یک وب سایت آموزشی خرج داره ! اگر براتون امکان داره لطفا با پرداخت مبلغ کمی در هزینه های سایت سهیم باشید تا ما هم بتونیم با خیال راحت براتون بنویسیم و به سوال ها تون پاسخ بدیم . حمایت مالی از علم فردا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

125 دیدگاه

 • متشکر از راهنمایی های ارزنده شما

 • محمد9393 26 دی 1395

  سلام دادا
  من یک رم 2 گیگ دی دی آر تو دارم یک رم 1 گیگ دی دی آر تری میخاستم بدونم سرعت و کیفیت کدوم بهتره ک رو کامیم نصب کنم ..؟ممن.ن میشم ج بدین..فقط یک رم میتونم نصب کنم..کدوم بهتره بنظرتون؟؟؟

 • milad rahimi 14 آذر 1395

  سلام من رو نوت بوک-تبلتم که HP EliteBook 2730p هست یه رم DDR2-SDRAM دارم 2 گیگ ظرفیت و باس 800 و برند SK Hynix و پارت نامبر HYMP125S64CP8-S6 و تایمینگ 6-6-6-18 که یعنی CL=6 هست الان یه رم دیگه عین همین می خوام بخرم تا دوال چنل کنم رم رو و هم کل ظرفیت بشه 4 گیگ
  حالا مشکل چیه؟ حتما می دونید SDRAM یا همون Synchronous DRAM نوع خاصی از DRAM هست که برای میکرو پروسسورها ساخته شده و سرعتش رو با سرعت cpu به صورت لحظه ای ست می کنه تا کارایی و سرعت پردازش بره بالا
  الان برا من سواله که این رم هایی که تو بازار ایران هست از کجا بفهمیم DRAM هست یا SDRAM ؟
  نرم افزار رو بی خیال بشید چون می خوام اینترنتی بخرم وگرنه با نرم افزار HWiNFO بعد گذاشتن رم میشه دید DRAM هست یا SDRAM
  یه سوال دیگه اینکه تو اسلات رم لپ تاپ من میشه رم DRAM گذاشت یا نه؟
  تو سایت HP هم گفته
  Standard: 800 MHz DDR2 SDRAM; two slots supporting dual channel memory 1024 MB, 2048 MB, 4096 MB, or 8192 MB.
  واضحه که گفته حالت استاندارد SDRAM هست و بالاترین کارایی رو داره حالا سوالم اینه که میشه DRAM گذاشت (که در نتیجه کارایی میاد پایین) یا نه اصلا نمیشه DRAM گذاشت؟
  خواهشا اساتید جواب بدن با تشکر

 • با سلام رم 4 ddr2 وجود داره ؟ تو بازار هست ؟

 • سلام اقای مهندس . خسته نباشین . میخواستم بدونم شما در زمینه طراحی مدارات ولتاز هم فعالیت دارین ؟ مثلا تبدیل ولتاژ ؟!

 • واقعا ممنون از زحمتتون
  به طور خلاصه من متوجه شدم فرق اصلی دی دی آر وان و دی دی آر 2 در سرعت انتقال دیتا بین بافر و حافظش هست…
  ممنون بابت وقت شما

 • حیدر صالح 15 شهریور 1395

  از دوستان عزیز علم فردا تشکر می کنم مطالب این سایت بسیار ارزنده و مورد نیاز من بود

 • کیارش 11 تیر 1395

  میخواستم بدونم به طور مثال یه رم ۸ گیگ DDR4 بهتره یا ۱۶ گیگ DDR3 ??
  کلا از کجا باید تشخیص بدیم بین DDR های مختلف.اگه امکانش هست یه راه ساده برای تشخیصش بگین
  مرسی کلی

  • حیدر صالح 15 شهریور 1395

   بر اساس طراحی مادربرد باید انتخاب کنید

 • سلام میخواستم بدونم برای کاربری گیمینگ در سطح بالا مثلا بازی هایی مثل witcher 3 رم 16 گیگ ddr3 بازدهی بهتری داره یا 8 گیگ ddr4؟ ممنون میشم اگه سریع تر جواب بدید

 • ممنونم مفید بود

 • سلام یه سوال در رابطه با رم داشتم
  رم 12 گیگ DDR3 کارایی بهتری داره یا رم 8 گیگ DDR4؟
  کدوم قویترن؟

  • سلام
   بستگی به موقعیت داره . یه موقع هست برای شما سرعت مهم تره تو اون شرایط قطعا DDR4 بهتره اما موقعی که حجم رم مهمه حالت 12 گیگ بهتره . ضمن اینکه تمام این شرایط باید تست بشن .

 • با سلام وتشکر فراوان
  آیا رم های DDR2 با QDR طبق فرمایشات شما از نظر پهنای باند برابر چون شمافرمودین انتقال دیتا در DDR2 چهار بیتی انجام می شود
  بعد ببخشید ما شنیدیم که فرکانس DDR4 سقفش 1600 است خوب در حالی که رمهای DDR3 در حال حاظر به 2100 رسیده خوب کدام بهتره؟

 • سلام
  میشه 2 تا رم 1 گیگ که میشه 2 گیگ با 2 مارک مختلف استفاده کرد .

 • داداشِ گلم از این که اطلاعاتت رو در اختیار دیگران قرار می دی ممنون
  امیدوارم بتونی ب همه ی آرزوهای علمی ات دست پیــــــــــدا کنی

 • با سلام بسیار آموزنده بود متشکر از توضیحات کامل تون

 • هادی کریمی 04 دی 1394

  خیلی عالی بود واقعا دستت درد نکنه .
  خسته نباشی

 • سلام
  میشه دوتا رم هم نسل ولی با سرعت کلاک متفاوت استفاده کرد؟

 • سلام خسته نباشید مرسی از سایت خوبتون
  من میخوام رم لپ تاپم را عوض کنم خود سیستم ولتاژ رم 1.5 داره ولی من میخوام رم کورسیر با ولتاژ 1.35 اعمال کنم .جون ولتاژ 1.5 در ایران نیست ولی بقیه موارد مچ میشن میشه راهنماییم کنید
  شبکه کار میکنم

 • سلام
  من یه مادربورد میخوام بگیرم که رم ddr 4 ساپورت می کنه و تو توضیحاتش حرفی از ddr 3 نزده. خواستم بدونم من میتونم رم drr 3 نصب کنم یا حتما باید ddr 4 باشه? مدل مادربورد: ASUS Z170-K ( سی پی یو هم ddr 4 رو ساپورت میکنه هم ddr 3)

 • درود
  رم DDR1 با رم DDR فرق داره؟

 • سلام مهندس بابت اطلاعات خوبی که در اختیار گذاشتین
  من یه سوال داشتم
  من یه رم 1گیگ و یه 2 گیگ رو سیستمم هست. فرکوینسی هر دوشون 800 روش نوشته ولی وقتی با نرم افزار میبینم نوشته 400. علتش چی میتونه باشه؟

 • احمد قادرخانی 25 مرداد 1394

  با سلام خدمت مهندس امین زاده عزیز

  خواستم یه تشکر ویژه از شما و سایت علم فردا بابت اطلاعات به روز و جامعتون بکنم و یه دمت گرم از ته دلم بگم .

  آقا سایتتون عالیه و مطالبتون خیلی بدرد میخوره .
  ممنون از اینکه این اطلاعات رو در اختیار مردم قرار میدید .

  یا علی و خداقوت …

 • مجتبی فرد 16 مرداد 1394

  سلام دوست عزیز
  این قابل تعویض نبودن DDR2 با DDR3 در لپ‌تاپ‌ها هم صادقه؟
  من یه نت‌بوک ایسوس دارم که رم DDR2 داره، نمی‌تونم با رم DDR3 جایگزین کنم؟ آخه شکل‌هاشون رو نگاه کردم انگار جای شکاف‌شون یکیه.

  • سلام اصلا اگه شکل ظاهریشونم یکی باشه و حتی اگه به جای هم هم قرار بگیرن بازهم از نظر ساختار درونی و کنترلر حافظه با هم فرق می کنن

 • اسماعیل 08 مرداد 1394

  سلام یک سوال داشتم و مطالب رو خوندم چیزای دیگه ای یاد گرفتم و اونی رو که می خواستم هنوز تو ذهنمه

  به تازگی یک مادربرد الایت گروب مدل h61h2-m13وسی پی یو دو هسته 1620باسوکت 1155وحالا می خوام یک رم 4گیگ با باس 1600بخرم و توی توضیحات رم مادربرد هم گفته شده مادربرد توانایی ساپورت باس 1600رو داره ولی تاکید کرده “اگر می خواهید از رم با باس 1600استفاده کنید باید از سی پی یو سه هسته استفاه کنید.
  **مهندس ایا امکانش هست فعلا بدون تغییر سی پی از رم با باس 1600استفاده کنم و دراینده سی پی رو عوض کنم و یک رم دیگر با باس 1600کنار رم دیگر قرار بدم چون میدونی که الان اگه من رم با باس 1333 بگیرم فردا باید هم رم وهم سی پی رو عوض کنم

  اما بعد

 • باس همون کلاک پالس هستش ؟ مثلا شما گفتین رم با کلاک پالس 800 مگاهرتز منظورتون کلاک پالس داخلی هستش یا باس اون ؟

 • علیرضا م 15 تیر 1394

  سلام
  دمت ون گرم با این سایت عالی تون
  یه سوال دارم ممنون میشم اگه جواب بدین
  برای استفاده از دو تا رم کنار هم حتما باید رم ها دو کاناله باشن؟

 • سلام اقای امین زاده لطفا میشه در مورد رم gddr5 که در پلی 4 هم استفاده شده توضیح بدین

 • سلام
  داداش دمت گرم واقعا خوشم اومد.ایول.واقعا سایت خوبی داری و مطالبی خوبی گذاشتی مخصوصا اینکه مطالب به زبون ساده و قابل فهم برای هر کسی هست.انشاءا… موفق باشی
  من امروز بیشتر از 30 صفحه از سایتت رو (الکترونیک و کامپیوتر)رو خوندم و واقعا استفاده کردم و چیز یاد گرفتم

 • تشکر بسیار خیلی خیلی مفید بود و کمک کرد

 • ممنون از راهنمایی شما بسیار متشکرم
  ولی یه سوال دارم که اگه میشه به آن جواب بدید
  آیا رم DDR1 با رم DDR2 یا رم DDR2 با رم DDR3 یا رم DDR1 با رم DDR3 کنار
  هم کار می کنند؟

  • خواهش می کنم
   خیر ، توی مطلب هم گفتم . باید هم نسل باشن

  • هادی کریمی 04 دی 1394

   بعضی از مادر برد ها هستند که دو مدل اسلات دارن مثلا DDR و DDR2 ، که فک کنم این بسته به طراحی مادربرد و memory controller اون داشته باشه. ولی خیلی کم هستند.

 • تشکر ز صبر و شکیبایی و راهنمایی شما در خصوص لغت صحیح کلاک

 • آقای امین زاده باعرض سلام من اطلاعات کافی در باره فرکانس و سیکل دارم اما در باره کلارک مورد اشاره ندارم اگر ممکن هست راهنمایی فرمایید آیا کلارک یک بسته از سیکل است یا خیر می دانم حتما با فرکانس فرق دارد از طرف دیگر از کلارک در سی پی یو ها زیاد صحبت میشود با عرض معذرت من امروز بااین سایت آشنا شدم باتشکر

 • عالی بود ضمنا من هم از شیوه نگارش ادبی ( قلمبه گویی ) لطمه زیادی خوردم لطفا به شیوه نگارش ساده نویسی ادامه دهید
  رمز موفقیت آموزشگاههای قلم چی و غیره ساده نگاری بوده است که بهتر از نگارش متون رسمی کشور استقبال گردیده با تشکر

 • سپاس برای مطالب اموزشی و خوبتون
  یک تشکر دیگه هم برای نحوه نگارشیتون
  بنده از یک فروشنده معتبر در باره خرید رم مشاوره خواستم گفت اول مادربرد را انتخاب کن بعد نگاه کن شرکت ،مادربرد را باچه رم های مچ کرده من از او پرسیدم وقتی رو مادربردDDR3 نوشته خوب یعنی رم های DDR3 پشتیبانی میکنه!
  آن فروشنده به من گفت در عمل اینطور نیست بعضی از مادربردها بابعضی رم ها مشکل دارند واین بخاطر چیپست شمالی شون هست البته این مشکل ایطور نیست که سریع فهمیده بشه ولی معمولا خودش را با سریز شدن حافظه و صفحه آبی نشون میده

  حالا سوال اصلی
  این مطلب صحیح است؟
  اگر صحیح است حلا که چیپست شمالی به داخل پردازنده رفته تکلیف چیست

  • خواهش می کنم شما محبت دارید
   بله تا حدودی درسته البته این مسئله برای چند سال پیش بود الان این اتفاق خیلی کم میفته اما رم تنها قطعه ای هست که حتما باید تست بشه و حتی چند ساعت باهاش کار بشه تا بفهمیم هماهنگ هست یا نه

 • سلام
  داداش خیلی خیلی عالی بود
  خدا قوت منون

 • سیداحمدموسوی 02 اسفند 1393

  بسیار عالی بود . سپاسگزارم

 • سیدعبدالله نجومی 01 اسفند 1393

  ممنون از پاسخ زود هنگام شما جناب مهندس.
  شیوه نگارش و نقل مطالب و محتوای علمی با زبان رسمی بیان میشه، به چند دلیل:
  1- این زبان زبانی آکادمیک و رسمی هست که تقریبا در هر جای کشور یک زبان معیار تلقی میگردد و فردی نمیتوان ابراز کند که در درک مطلب دچار مشکل گردیده است. زبان محاوره ای یا به عبارتی کوچه بازاری، گاها” مبعوث برداشت های متفاوتی با گذشت زمان خواهند شد. (به دلیل آمیخته بودن این زبان در بطن جامعه و تغییر معانی به مرور زمان و اینکه این معانی رسمی میستند که غیر قابل تغییر باشند)
  2- زبان معیار سبب می شود که خواننده به جایگاه و علمی بودن مطلب پی ببرد تا زبان محاوره ای.
  3- شیوه متفاوت نگارش محاوره ای ، باعث کاهش تساعدی علمی بودن مطلب میگردد.(در دراز مدت)
  4- اصطلاح قلنبه گویی و یا به عبارتی درشت گویی کلمات در مطالب علمی باعث میشود که خواننده پرتلاش تر گردد. (مطمئن باشید اگر خواننده ای بی حال باشد همین سبک نگارش شما به زبان محاوره هم نمیخواند.)
  ——–
  نکته آخر اینکه، چنانچه مطلبی در سایت قرار میگیرد، دارای منبع باشد.
  با تشکر از سایت خوب علم فردا، باز هم تاکید میکنم که هدف، انتقاد سازنده در جهت بارور کردن سایت بود ولاغیر…
  پیشاپیش سال پرخیر و برکتی را از خداوند منان برایتان آرزومندم. منصور و مجدود باشید.

  • جناب نجومی عزیز
   من خودم هم تو همین کشور بزرگ شدم و تحصیل کردم ، ضربه ای که درشت گویی و کتابی مطرح کردن مطالب علمی داره به سیستم آموزشی کشور می زنه قابل کتمان نیست . اگر شما یک نفری که می فرمایید کتابی مطلب رو بنویسیم ، هزار و یک نفر دیگه بابت اینکه مطالب رو خیلی ساده و به زبان عامیانه منتشر کردیم خوشحال بودن ! متاسفانه مشکل اینجاست که ایرانی جماعت ، به خاطر همین درشت گویی ها در مطالب علمی ، تا اسم علم و مطالعه میاد ، سر به بیابون میذاره . چون می دونه که قراره هیچی نفهمه !
   من صمیمانه بابت انتقاد دوستانه شما تشکر میکنم اما استراتژی علم فردا تو این زمینه فعلا تغییر نمی کنه .
   ضمنا نوشتن مطالب علمی به زبان عامیانه خیــــــــــــــــلی سخت تر از زبان رسمی هست و ما این سختی رو به جون می خریم تا دونفر که متن رو می خونن واسه ادامه مطالعه انگیزه داشته باشن . من خودم ، نیش خورده ی همین نظام آموزشی رسمی و خشک هستم و دوست ندارم این اتفاق واسه کاربران علم فردا بیفته .
   مطالب علم فردا ترکیب تالیف و ترجمه هستن و از یک منبع مشخصی نیستن . اما مطمئن باشید مطالب منتشر شده در علم فردا کاملا موثق و معتبر هستن
   برای شما سالی پر از شادی و سلامتی آرزو می کنم .

 • سیدعبدالله نجومی 01 اسفند 1393

  سلام. از مطلب خوبتون و همچنین توضیح کاملتون ممنونم. تنها نکته ای که لازمه بهتون بگم اینه که بهتر هست برای گفتن مطالب علمی، بهتره از زبان و نگارش درست واژه ها و نه محاوره ای گفتن استفاده نمایید، شاید به زعم شما اینطور گفتن و نقل مطلب باعث گیرایی و فهم بیشتر مطلب بشه!
  هدف بنده کمک به این سایت خوب هست، امید که در نوشتن نوشتارهای علمی، از زبان استاندارد پارسی استفاده گردد. روزگارتان نیکو باد

  • سلام . ممنون از لطف شما
   طبق تجربه تنها دلیل اینکه هیچ فرد ایرانی حال و حوصله خوندن مطالب علمی رو نداره و اینه که اولا کسی درست توضیح نمیده و دوم اینکه انقدر کلمات درشت استفاده می کنن طرف ترجیح میده یاد نگیره . سپاس از دلسوزی شما اما یادگیری همراه با طنز یا زبان عامیانه خودش یه سبکه که می تونه خیلی موثر باشه .
   موفق باشید

 • سپاس

 • محمد رضا خان، نگفتی که کدوم رو بخرم. راهنمایی کن داداش. قربون شما
  سوال: مادربرد بنده، گیگا بایت مدل p61-USB3-B3 هست و نهایتا از باس 1333 پشتیبانی میکنه ظاهرا.
  بفرمایید آیا میتونم رم 4 گیگ DDR3 البته با باس 1600 قرار بدم؟ یا باید 4 گیگ DDR3 با باس 1333 بگیرم؟

  • سرعت مادربورد ، سرعت رم رو محدود می کنه و برعکس ، اولویت با سرعت کمتره . شما هر رمی با باس بالاتر از 1333 بگیرید باز روی 1333 کار میکنه . 1333 بگیرید .

 • سلام.آقا دستت درد نکنه.واقعا خوشم اومد…

 • سلام مثل همیشه مفید و عالی ممنونم

 • مشتی هستی….

 • سلام
  خیلی ممنون بابت مطالب مفید و خوب سایتتون
  ولی بعد از مطالعه ی این مطلب ی سوال برام پیش اومد، ممنون میشم راهنمایی کنید 🙂
  می خوام بدونم دلیل خاصی داره که تو تکنولوژی های جدیدتر DDR تعداد کلاک پالس ها هم افزایش پیدا می کنه؟! و آیا این برمی گرده به همون افزایش تعداد بیت های انتقالی؟!

  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • سلام . خواهش می کنم
   منظورت از کلاک پالس چیه ؟ مثال بزن تا راهنمایی کنم

  • شما در قسمت “فرق DDRها-تاخیر زمانی” در رابطه با تعداد کلاک پالس ها صحبت کردین و نوشتین که: “تاخیر زمانی ارتباط مستقیم با سرعت کلاک پالس داره” درست؟ و بعد هم با مثال و تصویر توضیح دادین که با توجه به اینکه تعداد کلاک پالس در DDR3 بیشتره ولی به خاطر سریع بودنش (800مگاهرتز) بنابراین 5تا کلاک زودتر از 3تا کلاک تو DDR2 کارش انجام میشه! درست؟
   منظور من از کلاک پالس همین صحبت های شماست، فقط می خواستم بدونم چه دلیلی وجود داره که تو تکنولوژی DDR3 از همون 3تا کلاک پالس استفاده نشده؟! یعنی بخاطر ولتاژه؟! یا بخاطر تعداد بیت هایی که می خواد انتقال بده؟!

   ممنون که جواب میدین 🙂

  • تو DDR3 چون سرعت کلاک بیشتره ( به خاطر رسیدن به پهنای باند بیشتر و مقدار بیشتر انتقال دیتا ) مجبورن که تعداد تاخیر زمانی رو زیاد کنن چون ما تو زمان محدودیت داریم . به جای 3 میگیرن 5 یا 7 ولی باز نتیجه به خاطر سرعت کلاک ، بهتره . کلاک پالس ارتباط مستقیم با زمان داره چون در طی زمان داره حرکت میکنه و ما نمی تونیم بیشتر از یه حدی ، زمان رو کم کنیم واسه همین نمیشه 3 تا گرفت باید بیشتر گرفت .

  • خیلی خیلی ممنون که با حوصله جواب میدین 🙂
   سپاس گزارم

   راستی ی پیشنهاد: اگه امکانش هست برای اطلاعات بیشتر در مورد مطالب خوبی که میزارین لینک مقالاتی که خودتون ازشون استفاده می کنید یا فکر می کنید تا حدودی مربوط به موضوع هست رو برای مخاطبینتون پایان هر مطلب بزارید.

   بازهم ممنون

  • خواهش می کنم
   ما از یه منبع نمی نویسیم . اطلاعات خودمون هم اضافه می کنیم
   موفق باشید .

 • خیلی عالی بود

 • آقا بعده مدت ها یه مطلب سخت افزاری گذاشتین !

 • سلام
  مثل همیشه عالی و مفید دمتون گرم

 • درود

  ممنون بابت مطالب اموزشی و خوبتون

  پس در هنگامخرید مادربرد خیلی مهمِ که بدونیم مادربردی که میخریم چه نسلی رو ساپورت میکنه!

  ایا دستوری هست که در محیط ویندوز داده بشه تا متوجه بشیم در حال حاضر از کدام نسل استفاده میکنیم و به طور کلی مادر برد ساپورت میکنه؟

  ممنون

  • سلام
   بله . الان هرچی بخرید DDR3 هست و از یکی دو سال آینده هم DDR4 میاد .
   بهترین راه اینه که مشخصات مادربورد رو تو سایت سازنده ببینی . واسه این کار مدل مادربوردت رو گوگل کن .

 • بسیار بسیار مفید
  خسته نباشید

 • مهندس مادربرد بنده، گیگا بایت مدل p61-USB3-B3 هست و ظاهرا نهایتا از باس 1300 پشتیبانی میکنه. بفرمایید آیا میتونم رم 4 گیگ با باس 1600 قرار بدم؟

حمایت از علم فردا
خبرنامه علم فردا
علم فردا در شبکه های اجتماعی علم فردا در جی پلاس کانال تلگرام علم فردا علم فردا در اینستاگرام
هر گونه کپی برداری از مطالب علم فردا ممنوعه ! در ضمن ، وب سایت علم فردا بر روی سرور های قدرتمند پارس پک میزبانی میشه .