بستن فهرست
تلویزیون جی پلاس - lgstore.ir

کلاک پالس Clock Pulse یا پالس ساعت چیست ؟

تاریخ انتشار : 29 مهر 1392

کلاک پالس همون چیزیه که خیلی شنیدین . کلاک پالس همون چیزیه که برای فهم ساده تر ، به “سرعت پردازنده” تعبیر شده . وقتی میگید فلان پردازنده ۲.۳ گیگا هرتز هست منظور فرکانس کلاک پالس هست . موقع خرید پردازنده قطعا سرعت CPU به گوشتون خورده . امروز می خوام در مورد کلاک پالس یا پالس ساعت صحبت کنم . چیزی که باعث همزمانی المان های سخت افزاری موجود روی یک مدار الکترونیکی دیجیتال میشه . توضیحات طبقه بندی و به زبون ساده بیان شده بنابراین ازتون می خوام که تا انتهای پست رو بخونید .

در این پست  سیگنال = شکل موج

کلاک پالس یا سیگنال کلاک چیست ؟

کلاک پالس یک شکل موج مربعی هست که بین دو حالت بالا ( معمولا ۱ منطقی یا ۵ ولت واقعی )  و یک حالت پایین ( معمولا ۰ منطقی یا ۰ ولت ) تغییر وضعیت میده . این شکل موج مربعی باعث هماهنگی بی نقصی بین اجزای یک مدار الکترونیکی میشه . کلاک پالس ویژگی های خاص خودش رو داره که در ادامه بیشتر توضیح میدم .

آموزش زبان انگلیسی - ابراهیم درویش - علم فردا

 

کلاک پالس در حالت کلی

کلاک پالس در حالت کلی و ایده ال

 

در شکل بالا VH و VL داریم . V که مخفف ولتاژ هست . H مخفف High یا بالا و L مخفف Low به معنی پایین هست . بسته به مدارات گوناگون ، یک منطقی می تونه متغیر باشه ، در برخی مدارات ، یک منطقی ۵ ولت هست و در برخی دیگه ۳ ولت . پس تا اینجا فهمیدیم که کلاک پالس یه شکل موج مربعی هست که اکثر مواقع بین دو مقدار ۵ ولت و صفر ولت و یا بین ۳ ولت و صفر ولت تغییر وضعیت میده . این کلاک پالس به صورت ایده ال هست یعنی هیچ وقفه زمانی برای صفر و یک شدن نداره اما کلاک پالس واقعی اینجوری نیست در ادامه میگم که چجوریه .

 

کلاک پالس چگونه درست می شود ؟

کلاک پالس در واقع حاصل دست رنج چندین قطعه و فرمول مهندسی است . تولید کننده پالس یا به انگلیسی Clock Generator کارش ساختن کلاک پالس هست . چیزی که تو همه مدارات تولید کننده پالس مشترک هست قسمت نوسانساز و قسمت فیدبک یا به عبارت دیگه تقویت کننده هست .

کار نوسانساز ها و یا به انگلیسی اسیلاتور ( Oscilator ) ساختن یک شکل موج متناوب هست . این شکل موج در ابتدا وجود نداره و نوسانساز با استفاده از سلف و خازن و مقاومت و یا کریستال کوارتز درستش می کنه . در واقع کار اسیلاتور یه جورایی تبدیل سیگنال DC ( ولتاژ باتری یا منبع تغذیه DC ) به سیگنال متناوب ( نوسانی ) یا AC هست . یعنی یک ولتاژ ثابت مثلا ۱۰ ولتی رو به یه ولتاژ متغیر با زمان تبدیل می کنه که این ولتاژ به وسیله آمپلی فایر یا تقویت کننده ، تقویت و آماده استفاده میشه . خیلی ساده بگم که نوسان یک سیگنال الکترونیکی از شارژ و دشارژ خازن و یا سلف ( که کمتر از سلف استفاده میشه ) درست میشه . بسته به مقدار خازن و مقاومتی که در اسیلاتور استفاده میشه ، می تونیم زمان نوسان و مقدار سیگنال رو تنظیم کنیم . شکل زیر یک نوسانساز رو نشون میده .

 

 

نوسانساز RC برای تولید کلاک پالس

نوسانساز RC برای تولید کلاک پالس

 

در شکل بالا حرف R مخفف Resistor به معنی مقاومت و حرف C مخفف Capacitor به معنی خازن است . همونطور که می بینید شکل موج مربعی وابسته به شکل موج دندانه اره ای هست که خازن نوسان می کنه . یعنی خازن و مقاومت ( مجموعا نوسانساز ) تعیین می کنن که کلاک پالس چه مقدار در موقعیت یک یا High و چه مقدار در موقعیت صفر یا Low بمونه . خروجی مدار بالا مثل شکل موج بنفش هست فقط کمی دامنه ولتاژ بیشتری داره . شکل موج مشکی ، شارژ و دشارژ خازن هست . وقتی خازن شارژ میشه ، کلاک پالس High و وقتی خازن تخلیه میشه کلاک پالس Low میشه .

نوع دیگر نوسانساز ، کریستال پیزوالکتریک هست که بسیار بسیار دقیقه . پیزوالکتریک به معنی تولید برق از طریق فشار هست . بسته به اندازه و ویژگی های کریستال ، فرکانس خاصی از داخل این کریستال نوسان می کنه . در مدارات کامپیوتری برای تولید کلاک از همین کریستال پیزوالکتریک استفاده می کنن . شکل زیر رو ببینید :

 

کریستال نوسانساز برای تولید کلاک پالس

کریستال نوسانساز برای تولید کلاک پالس – مادربورد کامپیوتر

 

این نوسانساز با یک فرکانس خاصی کار می کنه و این سیگنال با فرکانس خاص به یک تولید کننده پالس یا به انگلیسی Pulse Generator فرستاده میشه . در شکل بالا قطعه ای که با رنگ قرمز مشخص شده کریستال هست و چیپ کناریش هم تولید و هماهنگ کننده کلاک پالس . داخل این چیپ ، قسمت هایی مثل تقسیم کننده فرکانس ( Frequency Divider ) و یا ضرب کننده کلاک ( Clock Multiplier ) وجود دارن . یه فرکانس مرجع که فرکانس کریستال هست باید به چندین و چند فرکانس تبدیل بشه مثلا پردازنده یا CPU احتیاج به کلاک پالس خیلی سریع داره بنابراین کلاک پالس مورد نیاز CPU داخل این چیپ و توسط مدار ضرب کننده کلاک ساخته میشه .

سیگنال خروجی نوسانساز معمولا شکل موج سینوسی یا دندانه اره ای هست  . حالا این سیگنال به تولید کننده پالس میره و خروجی تولید کننده پالس رو تعیین می کنه . به زبون ساده ، شکل موج دندانه اره ای که خروجی نوسانساز هست مشخص می کنه که چه مقدار ( از نظر زمانی ) خروجی تولید کننده پالس روشن و چه مقدار خاموش باشه . روشن بودن خروجی تولید کننده پالس یعنی یک منطقی و خاموش بودن خروجی تولید کننده پالس یعنی صفر منطقی . کلاک پالس هم همینه . صفر میشه ، یک میشه دوباره صفر میشه ، یک میشه . به شکل زیر دقت کنید .

 

ساخت کلاک پالس با آی سی 555

ساخت کلاک پالس با آی سی ۵۵۵

 

در شکل بالا همونطور که می بینید خروجی آی سی ۵۵۵ که یک شکل موج مربعی یا همون کلاک پالس هست ( شکل موج آبی ) به شکل موج دندانه اره ای که خازن تولید کرده ( شکل موج سبز ) وابسته هست و t1 و t2 در سیگنال سبز با t1 و t2 کلاک پالس برابره . تا زمانی که شکل موج خازن شکلی صعودی داره کلاک پالس یک هست و به محض نزولی شدن موج خازن کلاک پالس هم صفر میشه . اینجوری میشه که می تونیم زمان بندی یک کلاک پالس رو در اختیار بگیریم یعنی تعیین کنیم چه مدت یک باشه و چه مدت صفر . شکل زیر  :

 

خروجی آی سی 555 - کلاک پالس بر اساس نوسان خازن

خروجی آی سی ۵۵۵ – کلاک پالس بر اساس نوسان خازن

 

کلاک پالس چه ویژگی هایی دارد ؟

■ سیکل یا Cycle کلاک پالس

حرکت نقطه به نقطه یک شکل موج یا سیگنال رو سیکل میگن . سیکل در واقع قسمتی از سیگنال هست که مرتبا تکرار میشه . در ادامه با شکل نشون میدم .

 

■ دوره تناوب یا پریود کلاک پالس

بازه زمانی که کلاک پالس از یک نقطه شروع میشه و دوباره به همون نقطه بر میگرده رو ” دوره تناوب ” یا ” پریود ” می گن که با T نشون میدن . به عبارت دیگه مدت زمانی که طول میکشه تا یک سیکل کامل بشه رو دوره تناوب میگن . این زمان هر چی کمتر باشه بهتره و میگن فرکانس سیگنال بیشتره ( سرعت بیشتره ) . فرکانس و دوره تناوب برعکس همدیگه هستن .

اینکه چه مدت زمان ، کلاک پالس یک باشه و چه مدت صفر ، به نیازهای مدار و قطعات بر میگرده . معمولا کلاک پالس ۵۰ درصد یک هست و ۵۰ درصد صفر . حالا طراحان مدارهای الکترونیکی ، قطعات رو طوری طراحی می کنن که با هر بار یک شدن و یا صفر شدن کلاک پالس ، اطلاعات جابجا بشه . در واقع واسه همینه که سرعت صفر و یک شدن کلاک پالس اهمیت داره . همونطور که در عکس زیر می بینید ، کلاک پالس از یک نقطه یک میشه ، یه مدت زمانی یک می مونه و صفر میشه باز یه مدت صفر می مونه و دوباره یک میشه .

 

 

کلاک پالس در حالت واقعی

کلاک پالس در حالت واقعی

 

یه توضیح داخل پرانتز بگم که هیچ قطعه الکترونیکی به صورت ایده ال کار نمی کنه همیشه یک سری تلفات زمانی و گرمایی داریم . ایده ال برای قصه و کتاب هاست . کلاک پالس واقعی به صورت شکل بالاست . یعنی یک مدت زمان کوتاهی طول میکشه تا شکل موج تغییر وضعیت بده که به زمان صعود ( Rising Time )  و زمان نزول ( Falling Time ) تعبیر میشن . واسه همینه که سیگنال بالا یه مقدار کج رسم شده .

■ فرکانس کلاک پالس

تعداد دفعاتی که کلاک پالس در مدت زمان ۱ ثانیه ( دقت کنید ) از یک نقطه شروع و به همون نقطه بر میگرده رو فرکانس میگن که با حرف F نشون میدن . به زبون ساده تعداد سیکل در یک ثانیه رو فرکانس میگن .

واحد فرکانس Hertz به فارسی هرتز هست که به طور اختصار Hz نمایش میدن . الان مثلا فرکانس برق شهر ۵۰ هرتز هست یعنی ۵۰ بار در ثانیه از یک نقطه شروع و به همون نقطه حرکت میکنه . یعنی در یک ثانیه ۵۰ تا سیکل رو کامل می کنه . حالا اگه تعداد دفعات حرکت از یک نقطه به همون نقطه زیاد باشه میگن سیگنال ، فرکانسش بالا هست و به کیلو هرتز ، مگا هرتز و گیگاهرتز بیان می کنن . مثلا میگن سرعت پردازنده  ۲.۳ گیگاهرتز هست این یعنی کلاک پالس داخلی پردازنده ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون بار در ثانیه از یه نقطه به نقطه مشابه حرکت می کنه ( خیلی حرفه تو ۱ ثانیه !! ) . یعنی پردازنده قادر به پردازش ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون داده در یک ثانیه هست و به همین دلیله که این سرعت مهمه . البته پردازش اطلاعات و تعداد اون به عوامل زیادی در پردازنده بستگی داره که جاش اینجا نیست .

 

 

تعریف سیکل و فرکانس کلاک پالس

تعریف سیکل و فرکانس کلاک پالس

 

مثلا ذر شکل بالا فرکانس سیگنال ۲ هرتز هست یعنی در هر ۱ ثانیه دو سیکل زده میشه . سیکل رو از هر نقطه شکل موج می تونید فرض کنید اما باید به همون نقطه برگرده . در شکل بالا نقاط قرمز رو مشخص کردم .

 

منظور از همزمانی یا Synchronous توسط کلاک پالس در مدارات الکترونیکی چیست ؟

با یه مثال عمل همزمانی در الکترونیک رو توضیح میدم . فرض کنید ۱۰ تا اتاق داریم که هر کدوم یه مامور دارن ، این آقایون مامور ( شاید زن باشن معلوم نیست ! ) در هر بار که در باز میشه به صورت هماهنگ با همدیگه ، فقط اجازه ورود ۲ نفر رو به داخل میدن . پس به صورت همزمان ۲۰ نفر وارد میشن ، نه کمتر نه بیشتر ، درسته ؟ در مدارات الکترونیک هم همینه ، به جای اینکه مامور بزارن اومدن یک سیگنال ( کلاک پالس ) درست کردن که قطعات الکترونیکی رو به صورت همزمان فعال میکنه . به عبارت دیگه ، با هر بار روشن شدن کلاک پالس ، قطعات اجازه ورود اطلاعات محدودی رو دارن و برای دریافت اطلاعات بعدی باید تا روشن شدن کلاک بعدی صبر کنن . البته این صبر انقدر زود تموم میشه که هیچ بنی جنبنده ای متوجه نمیشه .

چرا از کلاک پالس در مدارات الکترونیکی استفاده می شود ؟

به این لیل که سر هر چهار راه چراغ راهنمایی نصب کردن . فقط ۱۰ ثانیه ۱ چهار راه پر ترافیک رو بدون چراغ راهنمایی تصور کنید ، همینجوری با وجود چراغ راهنمایی هر راننده فکر می کنه حق با اونه حالا فکر کنید واقعا چراغ نباشه و هر کی بخواد وارد چهار راه بشه . در مورد قطعات الکترونیکی هم همین مسئله صدق می کنه . اگه هر قطعه ای بخواد هر زمان که دوس داره اطلاعات رو به پردازنده بفرسته و پردازنده هم هر ورودی که میگیره رو هر جور که دوس داره به خروجی تبدیل کنه ، دیگه معلومه چی میشه . کلاک پالس میاد میگه هر وقت من یک شدم ، فلان دستور و هر وقت صفر شدم و دوباره یک شدم دستور بعدی اجرا بشه .

از طرف دیگه ، ورودی هایی که به مدارات الکترونیکی داده میشه بعد از پردازش به خروجی تبدیل میشه ، این پردازش معمولا زمان می بره ( زمانی که خیلی خیلی کمه اما وجود داره ) . خروجی یه مدار می تونه ورودی یه مدار دیگه باشه حالا اگه ورودی بعد از گذشت زمان تبدیل به خروجی بشه و این خروجی به ورودی مدار بعدی بره و … فکر کنید چه نا هماهنگی زمانی بوجود میاد . حالا اگه مدت کلاک پالس رو بیشتر از مدت زمان پردازش اطلاعات در نظر بگیرن مشکل حل خواهد شد .

بحث کلاک پالس واقعا پیچیده اس منظور اینکه اینجا نمیشه بجث رو بیشتر از این باز کرد فقط خواستم یه ذهنیتی در مورد سرعت پردازنده ها پیدا کنید و وقتی صحبت از سرعت کلاک ، فرکانس کلاک و … شد ، بدونید که دارن در مورد چی صحبت می کنن .

راستی دوستان ، پیشنهاد میکنم دوره های انگلیسی علم فردا رو تهیه کنید ، دنیاتون عوض میشه ! خیلی فرقه بین کسی که انگلیسی میدونه و نمیدونه !

دوره آموزش زبان انگلیسی علم فردا

بیش از 27 ساعت آموزش ویدیویی به زبان فارسی

 • ■ آموزش اصول تلفظ در زبان انگلیسی
 • ■ آموزش انواع واژه ها + کاربرد و طرز استفاده از اونا
 • ■ آموزش ساخت جملات پایه ای و مهم در زبان انگلیسی
 • ■ آموزش استفاده از صفت ها در انگلیسی
 • ■ آموزش زمان های مختلف
 • ■آموزش جمله سازی با روش بسیار ساده!
دسته بندی
موضوعات مرتبط
محمدرضا امین زاده

محمدرضا امين زاده هستم ، مهندس الكترونيك و سردبير مجله علم فردا . علاقه زیادی به سخت افزار دارم ، اگه فرصتی بمونه در زمینه ادیت فیلم و تصویر و طراحی رابط کاربری وب و اندروید مطالعه و تمرین می کنم .

حتما مطالب زیر رو هم بخونید

حمایت از علم فردا

نوشتن مطالب آموزشی به زبان ساده و قابل فهم برای همه ، کار بسیار سختیه . از طرفی ، نگهداری یک وب سایت آموزشی خرج داره ! اگر براتون امکان داره لطفا با پرداخت مبلغ کمی در هزینه های سایت سهیم باشید تا ما هم بتونیم با خیال راحت براتون بنویسیم و به سوال ها تون پاسخ بدیم . حمایت مالی از علم فردا

آداب نظر دادن در علم فردا

■ دوستان علم فردا به هیچکسی توهین نمیکنن !
■ اگر سوالی دارید در یک مطلب کاملا مرتبط بپرسید ! برای پیدا کردن مطلب مرتبط حتما از فرم جستجو استفاده کنید .
■ اگر مطلب مرتبطی پیدا نکردین ، می تونید سوال تون رو ایمیل کنید . اگر زمان داشته باشیم حتما پاسخ میدیم .
■ اول سوال ها و دیدگاه های کاربرای دیگه رو بخونید ، اگر پاسخ سوال تون رو پیدا نکردین بپرسید . سوال های تکراری پاسخ داده نمیشن !

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

139 دیدگاه

 • اسدالله 01 دی 1394

  با عرض سلام و ادب
  این بخشهای آموزشی که در سایت مفیدتون قرار دادید واقعا” کاربردی و به درد بخوره.
  ان شاءالله خداوند متعال اجر این اعمالتون رو بده.

 • سلام
  با تشکراز مطالب مفیدتون
  من نیاز مند یک نوسان ساز وان شوت هستم که یک تاخیر 4میلیثانیه ای به من بده با فرکانس ورودی 10هرتز و با افزایش فرکانس ورودی پهنای خروجی کمتر بشه مثلا تو 100هرتز خروجیم 1میلیثانیه باشه.
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 • بار عرض سلام خسته نباشید بابت سایت خوبتون واقعامقاله هاتون ساده قابل فهمه عالیه باتشکر از سایت تون و نویسنده اش

 • تشکر

 • مجید مرادی 20 شهریور 1394

  با سلام خدمت شما.واقعا ممنونم بخاطر مطالب مفیدتون.فقط یک سوال کوچیک.شما در اولای مطلب گفتید نوسانساز سیگنال DC رو به AC تبدیل میکنه.آیا منظورتون اینه که توی موج دندانه اره ای مثل برق شهر نیم سیکل مثبت و منفی داریم؟
  با تشکر

 • علیرضا خلج زاده 30 مرداد 1394

  کار من به جایی رسیده که تو هر سرچی تا میبینم علم فردا بی خیال بقیه میشم چون میدونم جواب همه سوالم همینجاست.

 • این مطلب نشان از علاقه و استعداد شماس.برایتان آرزوی موفقیت دارم

 • سلام
  من دانشجوی IT هستم و نتونستم کامنت نزارم و بخاطر این مقاله ی عالی ,که به این سادگی ولی کامل, بحث کلاک پالس رو توضیح داده نشکر نکنم
  متشکر

 • مطالب بسیار عالی و با مثالهای مفهومی ذکر شده اند، لذا جذاب و گیرا هستند با تشکر

 • سلام
  من نوسان سازی میخام که با ولتاژ کم در حدود 1 یا0.8 ولت کار کنه که با ای سی 555 نمی شه و فرکانس هم مهم نیست در توضیح بیشتر باید بگم که میخام یه ولتاژ 1یا0.8 dc رو ac و بعدش سه برابر کنم ممنون میشم اگه کمک کنید

 • سلام
  من برای شرکتمون یک بورد 40کیلوهرتز و 800وات میخوام تا برای دستگاه جوش التراسونیک استفاده کنم.اگر توانایی کمک یا ساخت داری به ایمیلم مکاتبه کن.
  نگران هزینه هم نباش.
  مرسی

 • سلام ممنون واقعا استفاده کردم!
  خیلی خوندم تا بالاخره فهمیدم!
  خدا خیرت بده….!

 • سلام
  در مورد کلاک پالس بیش از ده سایت دیدن کردم ولی این کاملترین و قابل فهم ترین مطلبی بود که خوندم. ممنون

 • عالی
  عالی

 • خیلی مفید بود من استفاده کردم واقعا ممنون از زحمت جمع آوری مطلب

 • سلام . مطالب خیلی خوبی توسایتتون گذاشتین خیلی خوبه.
  اگه امکان داره در مورد درس ریز پردازنده هم مطالب بزارید
  منظورم این هستش برای درس ریز پزدازنده یه مبحث آموزشی بزارید مخصوصا شکل های زمان بندی رو نمیدونم چه طوری رسم میشن. چون راه حل بلد نیستیم مجبوریم حفظ کنیم .ولی حتما یک راه حلی دارد ما بلد نیستیم
  اسم کتاب ریز پردازنده Z80 سخت افزار، نرم افزار، برنامه ریزی وارتباط دهی

 • سلام.مطلب کلاک پالس عالی بود.شما در مورد RATE MULTIPLIER هم اطلاعاتی دارین؟پروژه ام درمورد این هست و هرچی توی سایتای مختلف گشتم چیزی پیدا نکردم.من رشته نرم افزار هستم و از مدارها چیزی بیشتر از حد درسم سر در نمیارم اما استاد اینو خواسته دیگه.ممنون میشم لطف کنین و اطلاعاتی راجع بهش بهم بدین.اگه مشکلی نبود براتون و زحمتی نبود لطفا ایمیل کنین

 • جعفر سلیمانی 10 اردیبهشت 1394

  سلام،احسنت به شما…
  یه سوال داشتم برق منفی (12-)در پاور برای چه قسمتی از مادربرد کاربرد دارد؟

  • سلام
   بعضی قطعات در الکترونیک احتیاج به بایوس منفی هم دارن مثل برخی تقویت کننده ها . ضمنا منفی 12 ولت در رابط سریال مثل RS 232 کاربرد داره

 • سلام دوست عزیز،
  یه سوال داشتم crystal clock مادربرد با کلاک پردازنده فرقشون تو چیه ؟ توی یکی دو جمله توضیح بدی ممنون میشم

  • سلام
   متوجه منظورتون نشدم واضح تر بپرسید

  • منظورم اینه که crystal clock با چیپستش مختص cpu هستش که واسه دریافت اطلاعات ازش استفاده میشه یا نه , واسه ی انتفال اطلاعات به دستگاه های دیگه ای که به مادربرد وصله از استفاده میشه؟ مثلا : رم با گرافیک و یا چیپ های دیگه

  • ببینید ، هر قطعه ای روی مادربورد با باس و فرکانس مختص به خودش با مادربورد یا قطعات دیگه کار میکنه . مثلا رم ، با کنترلر حافظه که توی خود پردازنده هست با باس مخصوص به خودش کار می کنه . خود پردازنده با فرکانس داخلی خاص خودش کار می کنه ، گرافیک از طریق درگاه PCI-e با چیپست اصلی مادربورد در ارتباطه . همشون یه کنترل کننده یا رابط دارن .

 • مفید بود ممنون اما یه سوالی داشتم
  توی دستورات اسمبلی هر دستوری یه سیکل داره مثلا دستور mov توی یه سیکل انجام میشه.کلا سیکل همه دستوراتش مشخصه.حالا من نیخوام سیکل دستورات به زبان سی رو هم بدونم.شما میدونید؟مثلا دستور مساوی توی زبان سی چند سیکل میخواد و الباقی دستورات.ممنون میشم کمکم کنید

 • واقعا ممنون از نوشته ها و تحقیقاتتون
  مطالب سایتتون عالیا
  به قول بچه های مجازی LIKE

 • شکوفه نقی زاده 22 فروردین 1394

  خیلی ممنون.

 • سلام محمد خان
  بسیار عالی بود ممنونم ازت

 • مسعود 11 دی 1393

  سلام ” آقا دزدگیر ماشینم قبلا” هرموقع درماشین رو بازمیکردیم حدود 20 ثاینه چراغهای راهنمای ماشین خاموش و روشن میشدند (فلاشرمیزد) و متاسفانه سیمکشی چراغهای راهنمای ماشینم اتصالی کردند و خروجی برق 12 ولتی که از باکس اصلی دزدگیر(مدار الکترونیکی داخل اون باکس) درمی اومد و به سیمکشی راهنماهای ماشین وصل میشد اتصال زمین شد و سوختند و آلان دزدگیر ماشین کار میکنه ولی با باز شدن درهای ماشین دیگه فلاشر نمیزنه ولی یک سیم از داخل باکس اصلی به بدنه ماشین برای قسمت فلاشر دزدگیر هست که پالس لحظه میزنه و صدای تیریک تیریکی یا تیک تیک داخل باکس برای مدت 20 ثانیه از داخل باکس شنیده میشه و من حالا دنبال مداری میگردم که با اون پالسی که از باکس برای یک لحظه بیرون داده میشه فلاش هام شروع به کار کنند و با استفاده از پالس بعدی فلاشر خاموش بشه . قابل ذکر است که در بازار اتوماتیک راهنما برای وسایل نقلیه وجود داره و با برق 12 ولت مستقیم کار میکنه و در خروجی اون میشه لامپ 12 ولت وصل کرد که خاموش و روشن بشه … باتشکر

 • خیلی اینکاره ای آقا. خیلی. شاید خودت نمیدونی چقدر. من میدونم. 🙂

 • مطلب سایت نسبت به دیگر سایت های مشابه عالیه.خسته نباشید. اما این مطلب رو نتونستم تو ذهنم جا بدم 😀 (خیلی سخت بود !!)

  • 😀 ممنون لطف دارید
   خب این مطلب بیشتر برای دوستانیه که به سخت افزار یا الکترونیک علاقه دارن و کم و بیش مطالعه در این مورد می کنن .

 • مفید بود

 • سلام دوست عزیز.
  این جمله منظورش چیه ؟: حرف U در پردازنده های لپ تاپ ابتدای کلمه Ultra Low Power به معنی خیلی خیلی کم مصرف است . این پردازنده ها در یک خانواده جزء پردازنده هایی با کمترین سرعت کلاک پالس هستند .
  مدل لپ تاپ انتخابی من lenovo z50-70 هست که سی پی یو اون i7 4510 u هست.
  حالا این کمترین سرعت کلاک پالس ضعف حساب میشه یا قدرت؟ چون من این مدل رو سفارش دادم و خیلی نگرانم. ضمنا کار من 3D max و رندرینگ هست.ممنون

  • سلام . یعنی پردازنده قدرت کمی داره . این مدلی که سفارش دادید از پس کارهای شما بر میاد اما مثلا اگه asus n56jr می گرفتید بهتر بود . اما خب قیمتش 3300 هست .

 • واقعا باید بهت تبریک گفت بابت این پیگیری و اشرافی که روی موضوعات داری و بیان درست و شیوا
  خدا قوت

 • شایق احمد “علی زاده” هستم ، در حال حاضر استاد کامپیوتر در بخش هاردویر به موسسه تحصیلات عالی “جاویدان” میباشم ، بنده از سایت شما رضایت کامل داره و در نهایت تشکری میکنم از زحمات ارزنده شما عزیزان !!!

 • سلام
  مهندس جوان ،
  ممنون از مطالب خوبت..
  جدا از محتوای آموزش خوبه که طرز بیانت هم دوستانه است.
  شما فهمیده و درس خونده ای اما ای کاش هیچ وقت خودت رو نگیری و دچار توهم نشی چه با افکار شخصی و توجیه موقعیت چه با حرف مردم!
  خواهشا کار و تجارت خودت رو انجام بده ولی همیشه خالصانه فعالیتهای عامالمنفعه رو داشته باشید و فراموش نکنید.
  کاری به آدمهای بی فرهنگ و منفی نداشته باشید.
  ای کاش همه ایرانیا اینطوری فکر کنن
  ای کاش دیگه نگیم ژاپن، بگیم ایران.

  اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

 • با سلام و آرزوی توفیق آقای امین زاده مثل یک معلم خوب توضیح دادید لذت بردم برایتان آرزوی سلامتی ،توفیق و موفقیت را دارم زنده و پاینده باشید .بهمن از ترکمنصحرا

 • تورو خدا بگید سایتتون رو از کجا شروع کنم
  خیلی مطالب مفیدی دارد

 • Mehdi Talebi 30 بهمن 1392

  یتونید زمینه های کاری خودتونو معرفی کنید تا بشه تو اون زمینه همکاری یا مشاوره گرفت. ممنون از همه زحمات شما

 • Mehdi Talebi 30 بهمن 1392

  واقعا عالی هستید

 • سلام خوب بود ولی فقط روش های انتقال NRZ و MANCHESTER فقط نگفتید ولی بازم کامل بود مرسی

 • واقعا ممنون خیلی عالی بود

 • ممنونــــــــــــــــــم

  عالـــــــــــــی بووووووووووود

 • سلام واقعا عالی بود اینکه میگن ذکات علم نشر اونه همینه خیلی باحال و روان توضیح میدی دمت گرم اگه تو این مملکت همه چارتا مسئول با وجدان کاری مث تو داشتیم کشورمون گلستان بود خدا خیر دنیا و اخرت بهت بده استاد

  • سلام مجتبی عزیز
   تفکر من و دوست خوبم ابراهیم دروش اینه که چیزی که بلدیم رو به ساده ترین شکل ممکن به دیگران هم بگیم ، شاید چیزی که تو ذهن ماست جرقه ای باشه واسه ایجاد انگیزه یا اختراع در دیگران . ضمن اینکه ما می دونیم که تو دانشگاه های ایران همیشه به کلیت بیشتر از جزئیات توجه میشه و خیلی ها سوالات ریز اما مهم و ریشه ای در ذهن دارن .
   امیدواریم که تلاش ما در این کار مورد توجه و استقبال همه دوستان و خوانندگان علم فردا قرار بگیره .

 • مرسی خوب بود

 • مینو غفاری 18 آبان 1392

  همه چیز خوب است اما فقط یک تعریف درست و دقیقادر حد 1جمله برای پالس نبود اگر امکان داره برام بفرستید پالس چیست؟وچه کاربردهایی دارد؟و برای پالس 1شکل هم بکشید ممنون از شما.

 • درودبر شما خیلی ممنون خسته نباشید

 • با سلام

  فوق العاده جالب و آموزنده بود.مثل هميشه مطالب نوشته شما درباره cpu با كيفيت و به روز بود.
  خواهشا درباره GPU ها هم بنويسيد.

  با تشكر فراوان

 • سلام
  چندمین باره که چنین مطالبی رو از شما می خونم
  کارتون خیلی خوبه
  واقعا خسته نباشید

 • سلام

  از مطالبتون خوشم میاد.

 • فرزین 30 مهر 1392

  ممنون جالب بود

 • بسیارعالی بودتوضیحاتتون بسیارممنونم خدای مهربون به شما عزیزان پاداش بسیاردهد انشاالله

 • حميدرضا 30 مهر 1392

  با سلام
  واقعا ميتونم بگم اطلاعاتي رو بدست آوردم اينجا كه خيلي واسم مفيد بود.
  سوال:
  واسه خريدن cpu الويت رو با كدوم نسل ميزارين haswell or ivy bridge???
  از نظر كارايي و معماري و تست هاي انجام شده كدوم بهتره؟؟
  آيا در haswell هم از فناوري turbo boost استفاده شده؟

  • سلام . شما لطف دارید .
   از هر نظر نسل 4 بهتره .
   بله توربو در هسول هم هست .

  • حميدرضا 02 آبان 1392

   امكانش هست يه بخشي رو راه بندازين واسه سيستم پيشنهادي؟؟
   چون تو بازار و مخصوصا شهرهاي كوچيك نه متخصصي هست و نه كار بلدي
   فروشندگان حتي انميتونند جواب سوالاي معمولي رو بدن يا اگه جواب هم بدن يه چي ميگن كه ديگه بري و كلا بيخيال سوال ازش بشي!!
   چون تا اونجا كه من اطلاع دارم انتخاب چندتا قطعه رو شايد بتونند انجام بدن اما اينكه آيا اين قطعات كارايي حداكثر رو كنار هم دارند يا نه كار هر كسي نيست!!!

  • فعلا امکانش نیست اما یه پست می نویسم که به صورت کلی طریقه انتخاب قطعات کامپیوتری رو نشون بده . چشم .

  • حميدرضا 02 آبان 1392

   دست گلت درد نكنه
   لطف خيلي بزرگي ميكني در حق من و ديگران دوستان

 • سمیرا 29 مهر 1392

  خداییش معلمای دبیرستانم اینطوری درس مقاومت رو توضیح میدادن چی میشد! 🙂 خسته نباشی

 • بسیار عالی و مفید،ممنون از زحمات شما عزیزان . فقط اگه امکان داره برای سوالات متفرقه هم در سایت محلی رو قرار بدین . باز هم متشکر

حمایت از علم فردا
خبرنامه علم فردا
علم فردا در شبکه های اجتماعی علم فردا در جی پلاس کانال تلگرام علم فردا علم فردا در اینستاگرام
هر گونه کپی برداری از مطالب علم فردا ممنوعه ! در ضمن ، وب سایت علم فردا بر روی سرور های قدرتمند پارس پک میزبانی میشه .