دوچرخه الكتريكي چگونه كار مي كند ؟ - علم فردا

علم فردا

آموزش کامپیوتر ، راهنمای خرید دستگاه های الکترونیکی ، بررسی گوشی موبایل ، بررسی تبلت ، بررسی لپ تاپ ، آموزش نرم افزار ، آموزش الکترونیک ، دانستنی های علمی ، معرفی وب سایت ، بازی و سرگرمی
مشاور علم فردا

راهنمای خرید

مشاور علم فردا


مشاور علم فردا اولین سیستم مشاوره خرید لپ تاپ و تبلت در ایران
■ هزینه مشاوره : 10 هزار تومن
■ مدت زمان پاسخگویی : حداکثر 24 ساعت
■ ارسال پاسخ از طریق ایمیل

ورود به سیستم مشاور علم فردا »

دوچرخه الکتریکی چگونه کار می کند ؟

۲۲ آذر ۱۳۹۰

دوچرخه ؛ آسانترین ، به صرفه ترین ، سبکترین و کم حجم ترین وسیله نقلیه ایست که طرفداران زیادی در سرتاسر دنیا دارد . در واقع در دنیای امروزی به دلیل حجم زیاد ترافیک و شلوغی و مصرف بالای سوخت های فسیلی مثل بنزین و گازوییل ، اگر مردم برای انجام کارهای خود راهی غیر از دوچرخه را انتخاب می کردند غیر معمول به نظر می رسید . اما با همه این هندوانه هایی که زیر بغل آقای دوچرخه گذاشتیم ( از آنجا که ایده ال در دنیا وجود نداره ) این وسیله در شکل عادی نمی تواند جوابگوی همه نیازهای حمل و نقل ما باشد . بالاخره خیابان بالا و پایین داره سربالایی و سرپایینی داره که کنترل و حتی راندن آن را برای افرادی از قبیل کودکان و سالمندان و افراد ضعیف دشوار می کند . در این میان دوچرخه هایی متولد شدند که به دوچرخه های الکتریکی معروف هستند و از چند سال پیش اعلام وجود کردند . اما طرز کار این دوچرخه ها چیست ؟ بیایید نگاهی نزدیک به نحوه کار دوچرخه های برقی بیندازیم .

 

دوچرخه الکتریکی

دوچرخه الکتریکی

 

اساس کار کلی دوچرخه الکتریکی

حتما قبلا دوچرخه هایی رو دیدید که روی خود چراغ دارند و هرچه بیشتر رکاب بزنید نور بیشتر و پایدارتری دارند . این چراغها توسط یک مولد نیرو به نام دینام روشن می شوند . در واقع ما رکاب می زنیم و دینام چراغ را روشن می کند . حال اگر این پروسه برعکس اتفاق بیفتد . ما چراغ را بر می داریم و به جای آن یک باتری می گذاریم ، این باتری یک جریان ثابت و پایداری را به دینام می دهد و دینام در جهت عکس پروسه بالا به حرکت در می آید و چرخ دوچرخه را به حرکت وا می دارد اما به جای دینام از موتورهای قوی که مخصوص این کار هستند استفاده می شود . باتری جریان را ب موتور می رساند و موتور چرخ را به حرکت در می آورد .

قسمتهای اصلی یک دوچرخه الکتریکی

دوچرخه الکتریکی از ۴ قسمت اصلی تشکیل شده . باتری ، موتور ، بدنه و پره های چرخ و ترمزها .

باتری در دوچرخه الکتریکی

باتری مهمترین قسمت یک دوچرخه الکتریکی است چون تمام توان راه اندازی و حرکت دوچرخه رو تامین می کنه ( البته اگر شما نخواهید پدال بزنید ) . اکثر باتریهای دوچرخه های الکتریکی توانی حدود ۳۵۰ تا ۵۰۰ وات ( ۳۵- ۵۰ ولت و ۱۰ آمپر جریان ) تولید می کنند در تئوری می توانید از باتری های مختلف برای این کار استفاده کنید اما در عمل باید باتری باشد که انرژی قابل قبولی را در مدت زمان مناسبی ذخیره نگه دارد و اینکه خیلی سنگین هم نباشد . باتری های سبک لیتیوم یونی ( همان هایی که در گوشی ها ، لپ تاپ و mp3 player ها استفاده می شود ) برای این کار مناسب هستند البته این باتری ها نسبت به باتری های قدیمی که از جنس نیکل کادمیم ( نیکاد ) گران تر هستند اما خب می ارزد . باتری های عرف این دوچرخه ها سرعتی بین ۱۰ تا ۴۰ مایل در ساعت را ( چیزی حدود ۱۶ تا ۷۰ کیلومتر در ساعت ) تولید می کنند البته این در حالتی است که شما رکاب نمی زنید . این تفاوت سرعت بین ۱۰ تا ۴۰ مایل به دلیل وجود و سطوح مختلف در  زمین( سربالایی سرپایینی دست انداز و … ) می باشد . در برخی کشورها سرعت ۱۶ تا ۳۵ کیلیومتر در ساعت را مجاز می دانند . باتری ها قابل شارژ هستند .

 

باتری دوچرخه الکتریکی

نمونه ای از یک باتری دوچرخه الکتریکی

 

موتور در دوچرخه الکتریکی

نقش موتور الکتریکی گرفتن انرژی الکتریکی از باتری و تبدیل آن به انرژی دورانی و در نتیجه حرکت دوچرخه می باشد . موتور را اغلب روی خود چرخ نصب می کنند . چرخ دوچرخه الکتریکی معمولا بزرگ تر و حجیم تر از چرخ های معمولی است . حتما با خورشیدی ( چرخ دنده بزرگ ) دوچرخه آشنا هستید . موتور الکتریکی به خورشیدی وصل می شود و با گردش خورشیدی دوچرخه نیز به حرکت در می آید. در تصویر زیر سیم پیچ های مسی موجود در موتور را مشاهده می کنید .

 

موتور دوچرخه الکتریکی

نمونه ای از موتور دوچرخه الکتریکی

 

انواع موتور الکتریکی برای دوچرخه الکتریکی

■  موتور تمام توان

این موتور برای دوچرخه هایی طراحی می شود که کمترین استفاده از رکاب را دارند . در واقع برای افرادی که از رکاب زدن تنفر دارند ساخته شده و اغلب برای رفت و آمد مسیرهای کوتاه استفاده می شوند . این موتور ها به باتری های سنگین تر و حجیم تر نیاز دارند . با این موتورها سرعتی بین ۱۶ تا ۳۰ کیلومتر پیدا خواهید کرد . این موتور را اغلب روی چرخ عقب نصب می کنند .

■ موتورهای کمکی

همانطور که از اسمش پیداست از این موتورها برای کمک گرفتن در مواقعی که احساس خستگی می کنید و یا برای عبور از سربالایی بهره می گیرند . در واقع شما بیشتر زمان را رکاب می زنید . با استفاده از این نوع موتور می توانید حدود ۸۰ تا ۱۴۵ کیلومتر در ساعت سرعت بگیرید . این موتور را اغلب در وسط دوچرخه نصب می کنند که چرخ دنده متصل به رکاب را به حرکت در آورد .

بدنه و پره ها

بدنه دوچرخه های الکتریکی را کمی متفاوت با نوع معمولی می سازند . مسلما این بدنه باید محکم اما در عین حال سبک طراحی شود که وزن زیاد باعث تلفات انرژی باتری نشود . معمولا بدنه را از جنس آلیاژ آلومینیوم می سازند . هرچه بدنه سبکتر ، وزن کل سبکتر و در نتیجه مسافت بیشتری با باتری طی می شود . پره ها نیز باید محکم تر از پره معمولی باشند چون در غیر اینصورت در برابر انرژی گشتاوری تولید شده توسط موتور خم می شوند .

ترمز

مواقعی که دوچرخه سوار احساس می کند می تواند دوچرخه را خلاص کند برای ذخیره انرژی باتری باید این کار را بکند . موتورهای الکتریکی این دوچرخه ها را قابل تنظیم می سازند در واقع می توانید حداکثر سرعت خود را اتنظیم کنید . هر چه سرعت بیشتر ، تخلیه باتری بیشتر . قانونی وجود داره که به ترمزهی بازتولید کننده معروفه . در ماشین ها و ترن های الکتریکی از این قانون استفاده میشه و اون اینه : وقتی ماشین در حال حرکته انرژی از طریق باتری به موتور می رسد اما زمانی که ماشین ترمز می کند انرژی جنبشی چرخها ذخیره و به طور معکوس به باتری منتقل می شود و باعث شارژ باتری می شود که می توان از همان انرژی برای حرکت مجدد استفاده کرد . بر عکس این قضیه نیز صادقه یعنی وقتی دوچرخه خلاص باشد و در سراشیبی قرار گیرد ، چرخهای دوچرخه موتور را در جهت معکوس می گردانند و باعث شارژ باتری می شود . در عمل این کار شدنی نیست چون هر بار باید سراشیبی های زیادی را بروید تا باتری شما شارژ شود . ترمز این دوچرخه ها فرق چندانی با دیگر دوچرخه ها نمی کند .

دوچرخه های سبز ؛ دوستدار محیط زیست

دوچرخه های الکتریکی به دلیل استفاده از باتری بازهم کامل نیستند چون مواد اولیه ساخت باتری و پسماندهای آن نیز پیامدهایی خواهد داشت . امروزه با پیشرفت ساخت پنل های خورشیدی دوچرخه هایی ساختند که دیگر احتیاجی به باتری ندارند . پنل خورشیدی را در ترک بند دوچرخه نصب می کنند و بعید هم نیست تا چند وقت دیگه با استفاده از انرژی باد دوچرخه بسازند !

 

eco friendly bicycle

قیمت جهانی دوچرخه های الکتریکی از ۳۰۰ دلار شروع میشه تا ۱۴۰۰ دلار که در ایران یک دوچرخه برقی معمولی از ۱ میلیون تومان شروع میشه به بالا . ( احتمال داره قیمت ها در آینده به دلیل تغییرات ارز ، بالا و پایین بشه ) .

اگر قصد خرید دارید به منطقه گمرک تهران قسمت فروش موتورسیکلت و دوچرخه یه سر بزنید .

 

دسته بندی اتومبيل
محمد امين زاده


محمدرضا امين زاده هستم متولد 1366 ، مهندس الكترونيك و سردبير مجله علم فردا . ، علاقه زیادی به سخت افزار و کم و بیش نرم افزار دارم ، وبلاگ نويس ، محقق در زمينه الكترونيك ، كامپيوتر ، تكنولوژي و اگه فرصتی پیدا کنم یه گریزی به گرافیک کامپیوتری هم می زنم .

26 ديدگاه

 1. سلام
  با تشکر از متنتون در مورد دوچرخه های الکتریکی.
  اگه ممکنه در خصوص قیمت این دوچرخه ها و اینکه از کجا میشه تهیه کرد برام توضیح بدین.
  یه مورد دیگه اینکه آیا این دوچرخه ها فقط با رکاب زدن شارژ میشن یا از برق هم باید استفاده کرد؟
  با تشکر- حمید خلیلی۳۲ ساله از تهران.

  • سلام آقا حمید خواهش می کنم . باتری ها طوری طراحی شدند که از قبل با شارژر شارژ میشن یعنی لزومی نداره رکاب بزنید تا شارژ بشن . اما در حین دوچرخه سواری بخشی از قدرت دوچرخه رو رکاب و بخشی رو باتری تامین می کنه . حالا توان رکابی که می زنید توسط سیستم فیدبک به باتری نیز برگردونده میشه و شارژ مجدد انجام میشه . امیدوارم تونسته باشم جوابتون رو بدم . ضمنا بخش اول سوالتون رو انتهای مطلب نوشتم .

 2. با سلام
  من خیلی به کار های فنی علاقه دارم مخصوصا به ساختن سیستم های پیچیده که در زندگی مورد استفاده قرار میگیرن.میخواستم بدانم میتونم در گروه شما استخدام شم من ۱۵ سالم است و اول دبیرستان میخوانم*لطفا جواب را برایم ایمیل کنید با تشکر

  • سلام . ممنون از بازدید شما دوست عزیز . چشم ، حتما . اگر به مسائل حقوقی بر خوردیم از مشاوره با شما دریغ نخواهیم کرد .

 3. سلامی دوباره**من انگلیسی ام بدک نیست از تکنولوژی هم یه کم سر در میارم فقط اگر بدانم چگونه مطالبی مورد نیازتان است بهتر میتوانم کمک تان کنم**باتشکر

  • سلام . بنده در ایمیل که گفتم چه جور مطالبی مورد نظر ماست . سایت های تکنولوژی مثل mashable.com ، ubergizmo.com ، gizmag , slashgear , engadget , yankodesign و … رو ببینید . همه مطالب این سایت ها در مورد تکنولوژی هست . علم فردا رو هم نگاه کنید متوجه میشید که منظور چیست . اگه میخوای یه مطلب واست ارسال کنم

  • سلام . دقیق تر بگویید چه چیزی می خواهید از گیربکس بدونید اگر در توان ما باشه حتما .

  • راستش استاد درس پروسه ام ازم خواسته گیربکس دوچرخه های شارژی رو طراحی کنم.اما هرچی تو سایتا میگردم اطلاعاتی درموردش پیدا نمیکنم که بهم کمک کنه.گفتم شاید شما اطلاعاتی داشته باشین.
   تشکر

 4. از مطالبتان استفاده خوبی کردم
  من معلم هستم و در یکی از کارها می خواهیم انرزی مکانیکی ناشی از حرکت دانش آموزان را به انرزی الکتریکی و یا گرمایی تبدیل کنیم ولی با سیم پیچ ۱۲۰۰ دور و یک آهن ربا فقط توانستیم جریانی در حد میلی آمپر بدست آوریم و یا یک المنت را تا حدودی که با حس لامسه مشخص بود گرم کنیم ولی حتی لامپ ال ای دی هم روشن نشد اکر یک لامپ با ولتاز کم سراغ دارید لطفا بگویید و یا اکر دیدگاه خوبی در این مورد دارید خوشحال می شوم بشنوم
  من معلم فیزیک هستم ولی چون کار عملی انجام نداده ام در این مورد بسیار ضعیف هستم با تشکر فراوان

  • سلام دوست عزیز

   شما میتونید از لامپ سیگنال به عنوان بار استفاده کنید! این لامپ در فازمتر و بعضی از کلیدهای برقی وجود داره.

   مولد الکتریکی که ساختید رو هم بررسی کنید. یک LED ساده با حدود ۱٫۵ ولت و جریانی کمتر از ۵ میلی آمپر روشن میشه. ( البته به غیر از LED های لیزری و پرنور )
   برای مثال یک موتور ساده الکتریکی تهیه کنید. ( درون اسباب بازی های متحرک وجود دارد و در الکتریکی ها فروخته میشود ) . این موتورها که به آرمیچر هم معروفند، میتونن به عنوان دینام یا مولد الکتریسیته هم استفاده بشن.
   برای تست : یک LED مات یا کم مصرف را به دو سر موتور مذکور وصل کرده و سعی کنید با دست نیروی دورانی شفت موتور را ایجاد کنید. ( مانند عملکرد دینام دوچرخه ) ، خواهید دید که LED مادامیکه موتور میچرخد، نور خواهد داشت. اگر در یک جهت عمل نکرد، موتور را در جهت عکس بچرخانید!

   موفق باشید.

 5. بنام خداوند مهربان رحیم و رحمان
  با عرض سلام و دعای خیر و وافر برای سلامتی و موفقیت و سرافرازی و سربلندی و پیروزی همه استادان و پِوهشگران عزیز و محترم و دانشمند از درگاه احدیت و ربوبی و با تشکر و تقدیر بی نهایت از آن بزرگواران و تلاشگران راه علم و معرفت الهی همیشه سربلند و سلامت و موفق و متعالی تر در پناه حق و قرب الهی و ائمه پاک و مطهر و معصوم باشید . توفیق شماها سروران عزیز را از درگاه مقدس ربوبی آرزومندیم . خداوند قادر و متعال محافظ و نگهدارتان باشند و حضرت امام علی ( ع ) و دیگر امامان معصوم و منتجب یارتان باشند .

  • سلام . آقا ما رو بیشتر از این شرمنده لطفتون نکنید . بنده هم برای شما و تمام خوانندگان دوست داشتنی علم فردا آرزوی بهترین ها رو دارم .

 6. با عرض سلام خدمت شما میخواستم خواهش کنم اگر فایل تخصصی درباره ماشین های برقی دارین لطف بفرمایید برای بنده ارسال کنید لطف بزرگی در حق بنده کردین پایان نامه ام در این رابطه خیلی دنبالشم با تشکر

 7. با عرض سلام
  من دانشجوی کارشناسی ارشد هستم . و می خواستم برای موضوع پایان نامم , مکان یابی ایستگاه های شارژ دوچرخه برقی کار کنم . البته اطلاعات زیادی در مورد دوچرقه برقی ندارم . اصلا به نظر شما دوچرخه های برقی نیازی به این ایستگاه ها در شهر تهران دارن ؟ و نحوه شارز این دوچرخه ها چگونه است ؟
  ممنون میشم راهنماییم کنین .
  با تشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


اجباری !