دوچرخه الکتریکی چگونه کار می کند ؟ - علم فردا دوچرخه الکتریکی چگونه کار می کند ؟ - علم فردا

دوچرخه الکتریکی چگونه کار می کند ؟

تاریخ انتشار : 22 آذر 1390

دوچرخه ؛ آسانترین ، به صرفه ترین ، سبکترین و کم حجم ترین وسیله نقلیه ایست که طرفداران زیادی در سرتاسر دنیا دارد . در واقع در دنیای امروزی به دلیل حجم زیاد ترافیک و شلوغی و مصرف بالای سوخت های فسیلی مثل بنزین و گازوییل ، اگر مردم برای انجام کارهای خود راهی غیر از دوچرخه را انتخاب می کردند غیر معمول به نظر می رسید . اما با همه این هندوانه هایی که زیر بغل آقای دوچرخه گذاشتیم ( از آنجا که ایده ال در دنیا وجود نداره ) این وسیله در شکل عادی نمی تواند جوابگوی همه نیازهای حمل و نقل ما باشد . بالاخره خیابان بالا و پایین داره سربالایی و سرپایینی داره که کنترل و حتی راندن آن را برای افرادی از قبیل کودکان و سالمندان و افراد ضعیف دشوار می کند . در این میان دوچرخه هایی متولد شدند که به دوچرخه های الکتریکی معروف هستند و از چند سال پیش اعلام وجود کردند . اما طرز کار این دوچرخه ها چیست ؟ بیایید نگاهی نزدیک به نحوه کار دوچرخه های برقی بیندازیم .

 

دوچرخه الکتریکی

دوچرخه الکتریکی

 

اساس کار کلی دوچرخه الکتریکی

حتما قبلا دوچرخه هایی رو دیدید که روی خود چراغ دارند و هرچه بیشتر رکاب بزنید نور بیشتر و پایدارتری دارند . این چراغها توسط یک مولد نیرو به نام دینام روشن می شوند . در واقع ما رکاب می زنیم و دینام چراغ را روشن می کند . حال اگر این پروسه برعکس اتفاق بیفتد . ما چراغ را بر می داریم و به جای آن یک باتری می گذاریم ، این باتری یک جریان ثابت و پایداری را به دینام می دهد و دینام در جهت عکس پروسه بالا به حرکت در می آید و چرخ دوچرخه را به حرکت وا می دارد اما به جای دینام از موتورهای قوی که مخصوص این کار هستند استفاده می شود . باتری جریان را ب موتور می رساند و موتور چرخ را به حرکت در می آورد .

قسمتهای اصلی یک دوچرخه الکتریکی

دوچرخه الکتریکی از 4 قسمت اصلی تشکیل شده . باتری ، موتور ، بدنه و پره های چرخ و ترمزها .

باتری در دوچرخه الکتریکی

باتری مهمترین قسمت یک دوچرخه الکتریکی است چون تمام توان راه اندازی و حرکت دوچرخه رو تامین می کنه ( البته اگر شما نخواهید پدال بزنید ) . اکثر باتریهای دوچرخه های الکتریکی توانی حدود 350 تا 500 وات ( 35- 50 ولت و 10 آمپر جریان ) تولید می کنند در تئوری می توانید از باتری های مختلف برای این کار استفاده کنید اما در عمل باید باتری باشد که انرژی قابل قبولی را در مدت زمان مناسبی ذخیره نگه دارد و اینکه خیلی سنگین هم نباشد . باتری های سبک لیتیوم یونی ( همان هایی که در گوشی ها ، لپ تاپ و mp3 player ها استفاده می شود ) برای این کار مناسب هستند البته این باتری ها نسبت به باتری های قدیمی که از جنس نیکل کادمیم ( نیکاد ) گران تر هستند اما خب می ارزد . باتری های عرف این دوچرخه ها سرعتی بین 10 تا 40 مایل در ساعت را ( چیزی حدود 16 تا 70 کیلومتر در ساعت ) تولید می کنند البته این در حالتی است که شما رکاب نمی زنید . این تفاوت سرعت بین 10 تا 40 مایل به دلیل وجود و سطوح مختلف در  زمین( سربالایی سرپایینی دست انداز و … ) می باشد . در برخی کشورها سرعت 16 تا 35 کیلیومتر در ساعت را مجاز می دانند . باتری ها قابل شارژ هستند .

 

باتری دوچرخه الکتریکی

نمونه ای از یک باتری دوچرخه الکتریکی

 

موتور در دوچرخه الکتریکی

نقش موتور الکتریکی گرفتن انرژی الکتریکی از باتری و تبدیل آن به انرژی دورانی و در نتیجه حرکت دوچرخه می باشد . موتور را اغلب روی خود چرخ نصب می کنند . چرخ دوچرخه الکتریکی معمولا بزرگ تر و حجیم تر از چرخ های معمولی است . حتما با خورشیدی ( چرخ دنده بزرگ ) دوچرخه آشنا هستید . موتور الکتریکی به خورشیدی وصل می شود و با گردش خورشیدی دوچرخه نیز به حرکت در می آید. در تصویر زیر سیم پیچ های مسی موجود در موتور را مشاهده می کنید .

 

موتور دوچرخه الکتریکی

نمونه ای از موتور دوچرخه الکتریکی

 

انواع موتور الکتریکی برای دوچرخه الکتریکی

■  موتور تمام توان

این موتور برای دوچرخه هایی طراحی می شود که کمترین استفاده از رکاب را دارند . در واقع برای افرادی که از رکاب زدن تنفر دارند ساخته شده و اغلب برای رفت و آمد مسیرهای کوتاه استفاده می شوند . این موتور ها به باتری های سنگین تر و حجیم تر نیاز دارند . با این موتورها سرعتی بین 16 تا 30 کیلومتر پیدا خواهید کرد . این موتور را اغلب روی چرخ عقب نصب می کنند .

■ موتورهای کمکی

همانطور که از اسمش پیداست از این موتورها برای کمک گرفتن در مواقعی که احساس خستگی می کنید و یا برای عبور از سربالایی بهره می گیرند . در واقع شما بیشتر زمان را رکاب می زنید . با استفاده از این نوع موتور می توانید حدود 80 تا 145 کیلومتر در ساعت سرعت بگیرید . این موتور را اغلب در وسط دوچرخه نصب می کنند که چرخ دنده متصل به رکاب را به حرکت در آورد .

بدنه و پره ها

بدنه دوچرخه های الکتریکی را کمی متفاوت با نوع معمولی می سازند . مسلما این بدنه باید محکم اما در عین حال سبک طراحی شود که وزن زیاد باعث تلفات انرژی باتری نشود . معمولا بدنه را از جنس آلیاژ آلومینیوم می سازند . هرچه بدنه سبکتر ، وزن کل سبکتر و در نتیجه مسافت بیشتری با باتری طی می شود . پره ها نیز باید محکم تر از پره معمولی باشند چون در غیر اینصورت در برابر انرژی گشتاوری تولید شده توسط موتور خم می شوند .

ترمز

مواقعی که دوچرخه سوار احساس می کند می تواند دوچرخه را خلاص کند برای ذخیره انرژی باتری باید این کار را بکند . موتورهای الکتریکی این دوچرخه ها را قابل تنظیم می سازند در واقع می توانید حداکثر سرعت خود را اتنظیم کنید . هر چه سرعت بیشتر ، تخلیه باتری بیشتر . قانونی وجود داره که به ترمزهی بازتولید کننده معروفه . در ماشین ها و ترن های الکتریکی از این قانون استفاده میشه و اون اینه : وقتی ماشین در حال حرکته انرژی از طریق باتری به موتور می رسد اما زمانی که ماشین ترمز می کند انرژی جنبشی چرخها ذخیره و به طور معکوس به باتری منتقل می شود و باعث شارژ باتری می شود که می توان از همان انرژی برای حرکت مجدد استفاده کرد . بر عکس این قضیه نیز صادقه یعنی وقتی دوچرخه خلاص باشد و در سراشیبی قرار گیرد ، چرخهای دوچرخه موتور را در جهت معکوس می گردانند و باعث شارژ باتری می شود . در عمل این کار شدنی نیست چون هر بار باید سراشیبی های زیادی را بروید تا باتری شما شارژ شود . ترمز این دوچرخه ها فرق چندانی با دیگر دوچرخه ها نمی کند .

دوچرخه های سبز ؛ دوستدار محیط زیست

دوچرخه های الکتریکی به دلیل استفاده از باتری بازهم کامل نیستند چون مواد اولیه ساخت باتری و پسماندهای آن نیز پیامدهایی خواهد داشت . امروزه با پیشرفت ساخت پنل های خورشیدی دوچرخه هایی ساختند که دیگر احتیاجی به باتری ندارند . پنل خورشیدی را در ترک بند دوچرخه نصب می کنند و بعید هم نیست تا چند وقت دیگه با استفاده از انرژی باد دوچرخه بسازند !

 

eco friendly bicycle

قیمت جهانی دوچرخه های الکتریکی از 300 دلار شروع میشه تا 1400 دلار که در ایران یک دوچرخه برقی معمولی از 1 میلیون تومان شروع میشه به بالا . ( احتمال داره قیمت ها در آینده به دلیل تغییرات ارز ، بالا و پایین بشه ) .

اگر قصد خرید دارید به منطقه گمرک تهران قسمت فروش موتورسیکلت و دوچرخه یه سر بزنید .

 

این مطلب توسط وب سایت علم فردا تهیه شده ! دوستان عزیز ، متاسفانه اخیرا سایت های زیادی بدون اجازه ما مطالب علم فردا رو کپی میکنن و به نام خودشون میزنن . خواهش میکنیم برای حمایت از علم فردا حتما به هر کسی که می تونید اطلاع رسانی کنید که منبع اصلی این مطالب وب سایت علم فردا ست !
دکتر بایوس - آموزش تصویری تعمیرات لپ تاپ
لطفا این مطلب رو با دوستان تون هم به اشتراک بذارید !
دسته بندی اتومبيل
موضوعات مرتبط
محمد امین زاده

محمدرضا امين زاده هستم ، مهندس الكترونيك و سردبير مجله علم فردا . علاقه زیادی به سخت افزار و طراحی مدارهای الکترونیکی دارم ، اگه فرصتی باقی بمونه در زمینه ادیت فیلم و تصویر و همچنین طراحی رابط کاربری وب و اندروید مطالعه و تمرین می کنم .
نوشتن مطالب آموزشی به زبان ساده و قابل فهم برای همه ، کار بسیار سختیه . از طرفی ، نگهداری یک وب سایت آموزشی خرج داره ! اگر براتون امکان داره لطفا با پرداخت مبلغ کمی در هزینه های سایت سهیم باشید تا ما هم بتونیم با خیال راحت براتون بنویسیم و به سوال ها تون پاسخ بدیم . ♥ حمایت مالی از علم فردا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *
Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

■ آداب نظر دادن در سایت ها
■ دوستان ، سوال های بی ربط به موضوع پست به هیچ وجه پاسخ داده نمیشن !
■ اگر پاسخ سوال تون در متن باشه ، فقط سوال تون رو منتشر میکنیم و پاسخ نمیدیم .
■ خواهش میکنیم برای دریافت پاسخ تون چپ و راست کامنت نفرستین !
■ توهین به اعضای سایت پیگرد قانونی داره !

41 دیدگاه

 • 04 اردیبهشت 1394ابوالفضل قایدی

  سلام برای تبدیل دوچرخه پسرسه ساله ام
  به دوچرخه برقی باید چیکار کنم؟؟؟

  • محمدرضا امين زاده 04 اردیبهشت 1394محمدرضا امين زاده

   یسلام یه دوچرخه برقی بخرید بهتر و بصرفه تره چون موتور و باتری و کلی دنگ و فنگ داره

 • 17 خرداد 1394عرفان

  تشکر خیلی خوب بود

 • 17 خرداد 1394عرفان

  سلام یعنی میتونیم از باتری گوشی یا لپ تاپ استفاده کنیم؟؟

 • 17 خرداد 1394معین

  سلام خسته نباشی خداقوت امیدوارم به تمام ارزوهات برسی برادر عزیزمن چند مدتی هست دنبال دوچرخه های الکتریکی وخورشیدی هستم ام متاسفانه ازالکترسیته وانرژی خورشیدی سردر نمیارم اگه میتونی کمکم کن وبهم اموزش بده لطفا من باید بتونم این کارروانجام بدم لطفا بهم برق چیه چطوربوجوداومده وخیلی چیزهای دیگه

  • محمدرضا امين زاده 17 خرداد 1394محمدرضا امين زاده

   سلام معین جان
   اینجا نمیشه همیشه این سوالات رو پاسخ داد . بهتره که توی اینترنت سرچ کنید . پست زیر رو هم بخونید :
   سلول خورشیدی چیست

 • 18 خرداد 1394رضا

  اطلاعات خیلی خوبی رو به اشتراک گذاشتی. ممنون.
  من محمدرضا شبانی 13 ساله از اصفهانم. امیدوارم تو کار ت همیشه موفق باشی.

 • 24 خرداد 1394مهران

  اگر باطری نیروی لازم برای حرکت دوچرخه را تامین می کند دیگر چه نیاز به پدال برای پا زدن هست .

 • 09 مهر 1394محمد

  لطفا بگید این دو چرخه های برقی در کدام کشور ساخته شده اند یا اصلا مقرون به صرفه هستند یانه؟راستی ایران هم تولید می کند

 • 22 آبان 1394علیرضا خلج زاده

  سلام وممنون از مطلب خیلی خوبتون پیشنهادم اینه که با خرید یک موتور و طراحی مدار کنترلرش کارتون رو ساده کنید البته نه به همین راحتی.
  فقط سوالم از استاد بزرگ اقای امین زاده اینه که موتور اگر به چرخ خورشیدی وصل شه اونیکه رکاب بهش وصله انقدر رکاب سریع میچرخه که دیگه نمیشه پدال زد!!!
  میشه منو توجیح کنید…

 • 18 دی 1394سید مصطفی موسوی

  سلام
  قیمت باتری و موتور چه قدر است

 • 20 اسفند 1394ناشناس

  با سلام
  این دوچرخه های برقی تو ایران ایستگاه برقی دارند؟ 35 تا 50 ولت یعنی مرف برقش خیلی زیاده ؟

top

علم فردا

تکنولوژی به زبان ساده


گرافیک : محمدرضا امین زاده
کد نویسی : ابراهیم درویش
مدت فعالیت علم فردا : 1389 - 1395

خبرنامه علم فردا

دریافت جدیدترین مطالب علم فردا

هرگونه کپی برداری از مطالب علم فردا بدون اجازه کتبی حتی با ذکر منبع نیز ممنوع می باشد !
علم فردا بر روی سرور های قدرتمند پارس پک میزبانی می شود .