بستن فهرست
کانال آموزشی تلگرام

 

بهترین مدیا پلیر برای ویندوز چیست ؟

 

اکثر پلیر های ویندوزی یا حجم خیلی کمی دارند و یا ویژگی غیر ضروری ، یک پلیر مفید و مورد استفاده پلیری است که بتواند فایل های ویدئویی HD را به راحتی نمایش دهد ، گزینه های پرکاربرد مانند :Full Screen Stretched را در دسترس گذاشته باشد ، ظاهر زیبا و جذاب و از همه مهم تر کیفیت پخش خوبی داشته باشد .

بیشتر نرم افزار های پخش کننده خیلی سریع ساخته می شوند و کمترین استفاده را از CPU و RAM دارند به همین دلیل کمتر پلیری پیدا می شود که بتواند یک فایل HD حجیم را اجرا کند و از بیشتر فرمت های تصویری پیشتیبانی کند ، اما نرم افزار های قدرتمندی هم هستند که بتوانند تا حدودی نیاز های شما را بر طرف کنند ، ولی مشکل اصلی این است که کدام نرم افزار بهتر است .

انتخاب یک نرم افزار پخش کننده آسان نیست چون هر کس از محصول خود تعریف می کند و ادعای سریع بودن آنرا دارد .

ولی با خواندن این متن انتخاب برای شما راحت می شود چون ما 16 نرم افزار معروف و بزرگ دنیا را از لحاظ سرعت اجرا و لود ، قدرت نمایش فایل ها HD ، پیشتیبانی از شش فرمت معمولی (MP4 , AVI , H264 MOV, MPEG-2 OGG  و FLV ) و استفاده ی متوسط از CPU و RAM ، با یکدیگر مقایسه کرده ایم .

معیار سنجش ما برای مقایسه این 16نرم افزار قدرتمند ، قسمت هایی از انیمیشن Big Buck Bunny بوده ، تا هم محیط کار برنامه و هم کیفیت پخش مشخص شود ، این انیمیشن در 5 فرمت مختلف با روزلوشن 1080پیکسل و کاملا HD بر روی همه ی این پلیر ها تست شده است .

این فایل ها شامل : (فایلAVI  با فرمت تصویری MP4 و صدای AC3 ، فایل MOV با فرمت تصویری H264 و صدای AAC و یک فایل OGG Theora با صدای استریو )

برای تست این پلیر ها ، یک کامپیوتر با ویندوز 7 ، رم 4GB  و پردازنده Intel Core i7-2533  انتخاب شده است تا هر نرم افزار در شرایط یکسان اجرا شود و برای مشخص شدن مقدار استفاده ی متوسط هر نرم افزار از CPU و RAM از برنامه ی Process Hacker استفاده شده است .

اسکرین شات ALPlayer-2.0

نمایی از ویدئوی پخش شده از ALPlayer-2.0

اسکرین شات DAPlayer

اسکرین شات DAPlayer

اسکرین شات daum-player

اسکرین شات daum-player

اسکرین شات DIVX-Player

اسکرین شات DIVX-Player

اسکرین شات gom-player

اسکرین شات gom-player

اسکرین شات jetAudio-8.0.11-Basic

اسکرین شات jetAudio-8.0.11-Basic

اسکرین شات Kantaris-0.6.9

اسکرین شات Kantaris-0.6.9

اسکرین شات KM-player

اسکرین شات KM-player

اسکرین شات Media-Player-Classic-Home-Cinema-1.5.0.2827

اسکرین شات Media-Player-Classic-Home-Cinema-1.5.0.2827

اسکرین شات MPCSTAR-5.0-player

اسکرین شات MPCSTAR-5.0-player

اسکرین شات RealPlayer-14.0.2.633

اسکرین شات RealPlayer-14.0.2.633

اسکرین شات sm-player

اسکرین شات SM-player

اسکرین شات snow-player

اسکرین شات snow-player

اسکرین شات VLC-player

اسکرین شات VLC-player

اسکرین شات WINDOWS-media-player

اسکرین شات WINDOWS-media-player

اسکرین شات zoom player

اسکرین شات zoom player

کدام نرم افزار پخش کننده بهتر است ؟

DivX Plus Player: نرم افزار DivX Plus Player برای باز کردن فایل ویدئویی HD نسبت بهVLC Media Player خیلی دیر تر عمل کرد ، تقریبا 13 ثانیه طول کشید تا فایل تصویری را بتواند باز کند و بیشتر از همه ی نرم افزار ها حدود MB3 از CPU و MB 2.76 از  RAM، استفاده کرد .

Daum Pot Player : هر پلیری اسکین مخصوص به خود را دارد مثلا Gom player رنگ زرد دارد و آیکون به شکل یک رد پا می باشد اما اگر می خواهید همه ی اسکین ها را در یک نرم افزار داشته باشید ، من Daum PotPlayer را به شما پیشنهاد می کنم ، این پلیر سرعت بسیار بالایی در پخش فایل های HD دارد و از فرمت های زیادی پشتیبانی می کند .

اما نرم افزار هایی هم مثل KM Player و SMPlayer  و Media Player Classic Home Cinema ، نه تنها تمام فرمت های ذکر شده را اجرا کردند بلکه حافظه ی بسیار کمی را از CPU و RAM به خود اختصاص دادند و اگر VLC Media Player برای شما خسته کننده شد و خوب کار نکرد هر کدام از این نرم افزار ها می توانند گزینه ی خوبی باشند .

ولی با کمال تعجب Windows Media Player 12 توانست تمام فرمت ها به جز OGG را پخش کند و به دلیل این که به نوعی جزو ویندوز محسوب می شود و با آن ادغام شده است ، سرعت اجرا و پخش بسیار بالایی دارد .

همون طور که در قسمت های بالا هم اشاره شد ، برنده و بهترین پلیر برای دومین سال ، VLC Media Player بوده که توانست بهترین کیفیت پخش و سرعت اجرا و … را در بین همه ی نرم افزار ها داشته باشد .

حداقل زمان اجرای مدیا پلیر ها

حداقل زمان اجرای مدیا پلیر ها

حداکثر زمان اجرای مدیا پلیر ها

حداکثر زمان اجرای مدیا پلیر ها

حداکثر استفاده مدیا پلیر ها از CPU

حداکثر استفاده مدیا پلیر ها از CPU

حداقل استفاده مدیا پلیر ها از RAM

حداقل استفاده مدیا پلیر ها از RAM

حداکثر استفاده مدیا پلیر ها از RAM

حداکثر استفاده مدیا پلیر ها از RAM

مشخصات برخی از مدیا پلیر ها :

VLC Media Player : VLC یک مدیا پلیر Open Source می باشد ، که توسط شرکت VideoLAN Project ساخته و در تاریخ 1 فوریه ی سال 2001 به بازار عرضه شد ، این نرم افزار با زبان برنامه نویسی C++ نوشته است و در سیستم عامل های Linux, Windows, Mac OS X, FreeBSD, Syllable, OS/2, BeOS, QNX قابل نصب است ، جالب است که این پلیر به 53 زبان دنیا مجهز است و شما با هر ملیتی می توانید از این برنامه استفاده کنید .

فرمت هایی که پشتیبانی می کند عبارتند از :

فرمت های ویدئویی : Cinepak, Dirac, DV, H.263, H.264/MPEG-4 AVC , HuffYUV, Indeo 3, MJPEG, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4 Part 23, RealVideo ,  WMV , 3GP , ASF, AVI, DVR-MS, FLV , QuickTime, MP4, Ogg, OGM, WAV, MPEG-2 ) ES, PS, TS, PVA, MP3 , ( AIFF

فرمت های زیر نویس : DVD, SVCD, DVB, OGM SubStation Alpha, SubRip, Advanced SubStation Alpha, MPEG-4 Timed Text, Text file, VobSub, MPL2, Teletext

فرمت های صدا : AAC, AC3, ALAC, AMR, DTS, DV Audio, XM, FLAC, MACE, Mod, MP3, PLS, QCP, QDM2/QDMC, RealAudio, Speex, Screamtracker 3/S3M, TTA, Vorbis, WavPack, WMA (WMA 1/2, WMA 3 partially)

K-Multimedia Player : این نرم افزار که بیشتر با نام های The KMPlayer, KMPlayer شناخته می شود یکی از معروف ترین پلیر های ویندوزی است و توانایی پخش تعداد زیادی از فرمت ها صوتی وتصویری را دارد ، شامل : VCD, DVD, AVI, MKV, Ogg, OGM, 3GP, MPEG-1/2/4, WMV, RealMedia, FLV و QuickTime

برنامه نویس اصلی این نرم افزار Kang Yong-Huee بوده که توسط شرکت Pandora TV در تاریخ1 اکتبر 2002 به بازار عرضه شده است و با زبان های برنامه نویسی Delphi, C++Builder, Netwide Assembler و  Visual C++ نوشته شده است .

Windows Media Player ) WMP )  : ویندوز مدیا پلیر یک نرم افزار ویندوزی است که توسط شرکت Microsoft  ساخته شده است ولی نسخه های مخصوص برای Mac OS ، Mac OS X و Solaris هم دارا می باشد ، کارایی اصلی این نرم افزار پخش فایل های تصویری و صوتی است اما قابلیت هایی از جمله Burn  ، Rip و اجرای تصاویر را هم دارد .

Rip : با استفاده از این قابلیت شما می توانید فایل های صوتی CD و  DVD های اورژینال را در هارد دیسک خود کپی کنید .

Burn : با استفاده از این قابلیت می توانید موزیک های مورد علاقه ی خود را بر روی CD و  DVD رایت کنید .

پشتیبانی از فرمت های : wma wax wmv wvx ASF asx wpl wm wmx wmd wmz mp3 m3u avi wav mpeg mpg mpe m1v mp2 mpv2 mp2v mpa mid midi rmi aif aifc aiff au snd

Gom Player مخفف واژه ی Player  Gretech Online Movie : این نرم افزار در تاریخ 7 ژانویه ی 2003 توسط شرکتGretech  (شرکتی در کره ی جنوبی) ساخته و به بازار عرضه شده است ، این پلیر دارای دو نسخه ی 32/64-bit برای ویندوز های 98SE/Me/2000/XP/Vista/7 است ، از قابلیت های چشم گیر این نرم افزار می توان به توانایی پخش فایل های شکسته و آسیب دیده اشاره کرد .

کلمه ی Gom در زبان کره ای به معنی خرس است به همین دلیل لوگوی این نرم افزار عکس یک ردپا می باشد .

فرمت های تصویری : MPEG-1, MPEG-4 Part 2, MS MPEG4 V1/2/3, MJPEG, H.263(+), H.264 (MPEG-4 AVC), FLV1, MSVIDC

فرمت های صوتی : WAV, MP3, Vorbis, AMR, QCELP, EVRC

JetAudio : این پلیر یک نرم افزار رایگان برای ویندوز و سیستم عامل اندروید است که توسط شرکت Cowon Systems, Inc ساخته و در سال 1997 به بازار عرضه شده است ، قابلیت های کلیدی این نرم افزار شامل : playback ،rip ، burn ، Convert ، sound recording ، Internet radio

Playback : با استفاده از این قابلیت می توانید ، یک فایل صوتی یا تصویری را چندید بار پخش کنید .

Convert : تبدیل فرمت یک ویدئو یا موزیک به فرمت دیگر

فرمت های تصویری و صوتی : MP3, AAC, FLAC , Ogg Vorbis , H.264, MPEG-4, MPEG-2, MPEG-1, WMV

Pot Player : یک نرم افزار چند رسانه ای است که توسط شرکت Daum Communications (سازنده ی سابق KMPlayer) ساخته و در تاریخ 24 می 2012  به صورت رسمی به بازار عرضه شده است .

این نرم افزار رایگان مانند VLC Media Player به عنوان بهترین پلیر برای ویندوز شناخته شده است .

ویژگی های کاربردی :

  • توانایی پخش فایل های که از وب سایت ها دانلود شده است .
  • پخش فایل هایی که آسیب دیده اند .
  • وجود میانبر های زیادی برای کم و زیاد کردن صدا ، زوم و …
  • انواع اسکین ها
  • پشتیبانی از فرمت های زیرنویس  SAA و ASS و فرمت های ویدئویی MKV, OGM, MP4, MOV, 3GP
  • حجمی در حدود MB15

 

لطفا این مطلب رو با دوستان تون هم به اشتراک بذارید !
دسته بندی
موضوعات مرتبط
سيامك زنديه

سیامک زندیه هستم علاقمند به فرمول های ریاضی و فیزیک ، تکنولوِژی و بازی های کامپیوتری . آشنا به زبان انگلیسی

حتما مطالب زیر رو هم بخونید

حمایت از علم فردا

نوشتن مطالب آموزشی به زبان ساده و قابل فهم برای همه ، کار بسیار سختیه . از طرفی ، نگهداری یک وب سایت آموزشی خرج داره ! اگر براتون امکان داره لطفا با پرداخت مبلغ کمی در هزینه های سایت سهیم باشید تا ما هم بتونیم با خیال راحت براتون بنویسیم و به سوال ها تون پاسخ بدیم . حمایت مالی از علم فردا

آداب نظر دادن در علم فردا

■ دوستان علم فردا به هیچکسی توهین نمیکنن !
■ اگر سوالی دارید در یک مطلب کاملا مرتبط بپرسید ! برای پیدا کردن مطلب مرتبط حتما از فرم جستجو استفاده کنید .
■ اگر مطلب مرتبطی پیدا نکردین ، می تونید سوال تون رو ایمیل کنید . اگر زمان داشته باشیم حتما پاسخ میدیم .
■ اول سوال ها و دیدگاه های کاربرای دیگه رو بخونید ، اگر پاسخ سوال تون رو پیدا نکردین بپرسید . سوال های تکراری پاسخ داده نمیشن !

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

33 دیدگاه

  • به نظر من کم پلیر تو نسخه جدید بهتر از پوت پلیر شده / من که خودم فعلا دارم ازش استفاده میکنم

خبرنامه علم فردا
علم فردا در شبکه های اجتماعی علم فردا در جی پلاس کانال تلگرام علم فردا علم فردا در اینستاگرام
هر گونه کپی برداری از مطالب علم فردا ممنوعه ! در ضمن ، وب سایت علم فردا بر روی سرور های قدرتمند پارس پک میزبانی میشه .