بستن فهرست
تلویزیون جی پلاس - lgstore.ir

از بچگی یادمه وقتی می خواستم میکرو بازی کنم مادرم بهم می گفت بچه جون انقد با این تلویزیون میکرو بازی نکن خراب میشه . سگا اومد ، پلی استیشن ۱ اومد ، ۲ اومد و اکس باکس ۳۶۰ گرفتم باز هم همین تفکر باقی بود . البته پدرم هیچ وقت این حرف رو بهم نمیزد چون خودش دستی تو الکترونیک داشت و می دونست اگه حتی خراب هم بشه می تونه تعمیرش کنه . خلاصه این تفکر که کنسول بازی به تلویزیون آسیب می زنه و رنگ و رونگش رو به هم میریزه حول و حوش ۱۰  ۱۵ سال پیش همه جا حکم فرما بود و پسر عمه بینوای من به خاطر همین تفکر ، لذت بازی با کنسول در خانه رو با بازی تو کلوپ و پول خرج کردن های پی در پی عوض کرده بود . تفکر خراب شدن تلویزیون های LCD و LED توسط کنسول بازی هنوز که هنوزه کمرنگ شده اما پا برجاست . هنوز هم می شنوم که فلانی به خاطر خراب نشدن تلویزیون ، برای بچش کنسول بازی نمی خره !! اما داستان از چه قراره ؟


آموزش زبان انگلیسی - ابراهیم درویش - علم فردا

تفکر خرابی تلویزیون توسط کنسول بازی از کجا نشأت گرفته ؟

از قدیم گفتن ” تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها ” از طرفی من اعتقاد دارم قدیمی ها نون ارزون می خوردن اما حرف های خوبی می زدن . قبلا ها یعنی ۱۰ – ۱۵ سال پیش که همه خونه ها تلویزیون های رنگی با لامپ تصویر های سنگین و شیشه ای داشتن کنسول بازی میکرو و سگا بدجوری دل بچه های عاشق بازی رو درگیر خودشون کرده بودن . واسه بچه هایی که هیچی از تکنولوژی ندیده بودن و کل زندگیشون لایه کردن توپ و بازی هفت سنگ بود ، سرگرمی با کنسول بازی انقلاب فکری واسشون محسوب میشد و ساعت ها پای کنسول خودشون  خوابیده و نشسته بازی می کردن . خب اون موقع ها چون تلویزیون ، کنسول و کلا این مدل وسایل الکترونیکی  ، تازه داشت جا میفتاد ، یه مقدار هم مردم یک سری چیزها رو نمی دونستن اما بی دلیل هم نبود که می گفتن کنسول بازی باعث خرابی تلویزیون میشه . بعد از مدتی بازی با کنسول ، متوجه می شدن که تلویزیون شون تصاویر رو سایه دار نشون میده و یا قسمت هایی از تلویزیون دچار رنگ پریدگی و این جور مشکلات می شد و چون تلویزیون همسایه که کنسول بازی نداشت چیزیش نشده بود فکر می کردن که کنسول باعث خرابی شده . از اونجا بود که تفکر خرابی تلویزیون توسط کنسول بازی شکل گرفت .

کنسول بازی سگا در تلویزیون CRT

کنسول بازی سگا در تلویزیون CRT – یادش بخیر

 

دلیل علمی تاثیر کنسول بازی بر خرابی تلویزیون

بازی های ویدئویی قدیمی ۲ بعدی بودن . بازی ماریو یا همون قارچ خور رو اگه خاطر مبارکتون باشه یه اول شخص که همون آقای سیبیلوی تپل مپل بود حرکت می کرد و بقیه صحنه تقریبا ثابت بود و اتفاقات خیلی کمی در تصویر می افتاد . این بی تحرکی تصویر در کنسول های قدیمی و همچنین بازی های ویدئویی ۲ بعدی باعث ایجاد پدیده ای در تلویزیون های قدیمی می شد به نام Burn-In . تلویزیون CRT که مخفف Cathode-Ray-Tube هست براساس پرتاب الکترون به صفحه ای فسفری ساخته شده بود . پدیده Burn-In به دلیل وجود فسفر در تکنولوژی ساخت این تلویزیون ها بوجود می اومد . در واقع ثابت موندن تصویر در بازی های ویدئویی خیلی بیشتر از تصاویر فیلم و سریال اتفاق می افتاد . در فیلم و سریال هر لحظه یه اتفاقی در حال رخ دادن هست و به ناچار صفحه از یک رنگ به رنگ دیگه تغییر وضعیت میده . اگر کودکی در حین بازی دکمه Pause رو میزد و کنسول مدت زیادی در این وضعیت باقی می موند احتمال پدیده Burn In زیاد میشد . اما اگر دکمه Pause رو میزد و تلویزیون رو خاموش می کرد هیچ اتفاق بدی نمی افتاد .

به عکس زیر دقت کنید ، بازی PACMAN رو که می شناسید ؟ بقیه اش تو تصویر مشخصه .

مشکل burn-in در تلویزیون CRT - بازی Pacman در میکرو

مشکل burn-in در تلویزیون CRT – بازی Pacman در میکرو

تاثیر کنسول های بازی جدید روی تلویزیون های جدید

امروزه حتی اگه با یک کنسول قدیمی مثل سگا و میکرو که تصاویر و بازی های ۲ بعدی دارن ، در تلویزیون LCD خودتون بازی کنید دیگه مشکل Burn In واستون اتفاق نمیفته و این مسئله به تکنولوژی ساخت تلویزیون های LCD بر میگرده . در تلویزیون های LCD دیگه خبری از فسفر و الکترون نیست و همه چیز بر اساس پیکسل بنا شده . کنسول های بازی جدید همگی از تکنولوژی تصاویر ۳ بعدی استفاده میکنن و تثبیت تصویر خیلی کم اتفاق میفته . اگه در بازی های اکس باکس یا کلا بازی های کنسول های نسل هفتم دقت کنید می بینید که حتی برای تماشاگران هم حرکات خاص هرچند تکراری در نظر گرفته شده این در حالیه که در بازی های میکرو و سگا تماشاگران بیشتر نقش گوشتکوب داشتن و انگار زهر خوردن و خشک شدن !

تلویزیون های پلاسما و CRT مشکل Burn In رو داشتن اما امروزه و تقریبا از سال ۲۰۰۸ به بعد این مشکل در تلویزیون ها دیده نمیشه . بالا نبردن Brightness یکی از راه هایی است که برای جلوگیری از این دست مشکلات پیشنهاد میشه به طوری که شرکت های تولید کننده تلویزیون برای ۱۰۰ ساعت اول عمر یک تلویزیون ، Brightness رو در یک حد معمول نگه می دارن .

پس خلاصه بحث این شد :

خرابی تلویزیون توسط کنسول بازی ، با اینکه توهم و تخیل نبوده اما فقط در تلویزیون های پلاسما و CRT دیده شده . دلیلش هم بی حرکت بودن و دو بعدی بودن بازی های قدیمی و همچنین خاصیت فسفر موجود در شیشه تلویزیون بوده اما امروزه در تلویزیون های جدید این مشکل بوجود نمیاد با خیال راحت از صبح تا شب بازی کنید . ضمن اینکه کنسول های جدید برای جلوگیری از مشکلات اینچنینی ، تصویر تلوزیون رو به حالت مات یا تیره می برن تا پیکسل ها بیش از حد در یک وضعیت روشن نمونن . برای مثال حدود چند دقیقه در بازی PES فوتبال دست به هیچ دکمه ای نزنید و نتیجه رو ببینید .

اگه شما هم تجربه یا خاطره ای از حساسیت پدر مادرتون نسبت به کنسول بازی دارید بفرمایید .

 

دوره آموزش زبان انگلیسی علم فردا

بیش از 27 ساعت آموزش ویدیویی به زبان فارسی

 • ■ آموزش اصول تلفظ در زبان انگلیسی
 • ■ آموزش انواع واژه ها + کاربرد و طرز استفاده از اونا
 • ■ آموزش ساخت جملات پایه ای و مهم در زبان انگلیسی
 • ■ آموزش استفاده از صفت ها در انگلیسی
 • ■ آموزش زمان های مختلف
 • ■آموزش جمله سازی با روش بسیار ساده!
دسته بندی
موضوعات مرتبط
محمدرضا امین زاده

محمدرضا امين زاده هستم ، مهندس الكترونيك و سردبير مجله علم فردا . علاقه زیادی به سخت افزار دارم ، اگه فرصتی بمونه در زمینه ادیت فیلم و تصویر و طراحی رابط کاربری وب و اندروید مطالعه و تمرین می کنم .

حتما مطالب زیر رو هم بخونید

حمایت از علم فردا

نوشتن مطالب آموزشی به زبان ساده و قابل فهم برای همه ، کار بسیار سختیه . از طرفی ، نگهداری یک وب سایت آموزشی خرج داره ! اگر براتون امکان داره لطفا با پرداخت مبلغ کمی در هزینه های سایت سهیم باشید تا ما هم بتونیم با خیال راحت براتون بنویسیم و به سوال ها تون پاسخ بدیم . حمایت مالی از علم فردا

آداب نظر دادن در علم فردا

■ دوستان علم فردا به هیچکسی توهین نمیکنن !
■ اگر سوالی دارید در یک مطلب کاملا مرتبط بپرسید ! برای پیدا کردن مطلب مرتبط حتما از فرم جستجو استفاده کنید .
■ اگر مطلب مرتبطی پیدا نکردین ، می تونید سوال تون رو ایمیل کنید . اگر زمان داشته باشیم حتما پاسخ میدیم .
■ اول سوال ها و دیدگاه های کاربرای دیگه رو بخونید ، اگر پاسخ سوال تون رو پیدا نکردین بپرسید . سوال های تکراری پاسخ داده نمیشن !

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

81 دیدگاه

 • سلام ال ای دی ما زمان استفاده از ps4 وسط بازی خاموش میشه و برای راه اندازی مجدد فقط لوگوی شرکت میاد و دوباره خاموش میشه ولی مواقعی که از ps4 استفاده نمیشه مشکلی نداره البته با ps2 هم همین مشکل وجود داره دقیقا

 • مصطفي 29 آذر 1397

  سلام ببخشید یه سؤال خیلی حیاطی دارم من پی اس ٢ دارم و همه ی بازیارو رو ال سی دی اجرامیکنه فقط فوتبال پی اس ٢٠١٨ و ٢٠١٩ رو سیاه و سفید اجرا میکنه مشکل چیه ؟؟؟ چجوری باید درستش کنم؟؟

 • سلام ممنون بابت ویدیو من یک سال هس ps4 دارم و بعد یک سال تلوزینمون نصفش سیاه شده ی اقایی گفت بخاطر این ک نور افتاب بهش میخورده کنار پنجر بوده ال ای دی هاش سوخته و جایی هم ک دادیم گفته بخاطر این ک بعد از استفاد از برق نکشیدم خراب شده… ایا ps4 باعث خرابی و کم شدن عمر تلوزیون میشود

 • کاربر 17 مهر 1397

  به نظر من که هیچ چیز مطلق و صد درصدی وجود نداره و همیشه امکان آسیب دیدن دستگاه تلوزیون وجود داره من خودم یک ماه یا ال ای دی سامسونگ سگا بازی کردم و یک خط از بالا تا پایین صفحه بصورت چشمک زن بوجود اومد شانس آوردیم تلوزیون تو گارانتی بود وگرنه قطعه ای که تعویض شد تقریبا بیشتر از نصف تلوزیون قیمتش بود!

 • واقعا ازشما بابت مطالبتون ممنونم ولی چرا فیلم دانلود نمی شه می خوام با یه شماره دیگه از تلگرام برای بابام بفرستم.

 • مرسی ممنون از مطلب تون …

 • سلام ممنون از مطلب مفیدتون ببخشید من یه سوال دیگه دارم. آیا تلویزیون های LCD از PS4 پشتیبانی میکنن؟

 • سلام ممنون از مطالب مفیدتون اما من یه سوال دارم
  ایا ps4 رو میشه به تلویزیون LCD وصل کرد یعنی از این نوع تلویزیون ها پشتیبانی میکنه ؟؟؟

 • محمدجواد 30 دی 1396

  سلام خدمت شما میخواستم بگم ما یه تلویزیون ال ای دی داریم اگه ps4 اسلیم بهش وصل کنم تلویزیون صدمه یا اسیب نمی بینه ممنون از شما

  • نه خیر در مطلب بود که تلویزیون های نسل جدید این اتفاق نمی افتد

حمایت از علم فردا
خبرنامه علم فردا
علم فردا در شبکه های اجتماعی علم فردا در جی پلاس کانال تلگرام علم فردا علم فردا در اینستاگرام
هر گونه کپی برداری از مطالب علم فردا ممنوعه ! در ضمن ، وب سایت علم فردا بر روی سرور های قدرتمند پارس پک میزبانی میشه .